I s ISRAEL SLAAT SNEL TERUG Fel verweer van Syrië en Egypte Bijeenkomst V-raad onzeker Cairo geeft toe te zijn begonnen Feyenoord wint sensationeel duel tn deze krant Zon Nieuwe executies gemeld in Chili Zaterdag op de tv.Vandaag in de winkel: Gouden Regen., De nieuwste Woodhouse-ltp. Nieuwe Leidse Courant MAANDAG 8 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 160 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 CTironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 LEIDEN, Zoeterwoudseweg 23, tel. 33741 WASSENAAR, v. Zuylen van Nljeveltstr. 372. tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur 'resident Sadat e minister van aad el Shazly. volgt in het Egypjischc hoofdkwartier het verloop van de strijd aan het Suezkanaal. Naast hem links oorlog Ahmed Ismail, rechts de minister van staat Fattah Abdullah en de chef-staf, luitenant-generaal NEW YORK (UPI, AFP) De Egyptische minister van buitenland se /.aken Mohamed cl-Zayyat heeft gisteren voor de Amerikaanse televi sie toegegeven dat zijn land verant woordelijk is voor het offensief aan het Suezkanaal. Hij zei dat de strijd niet beëindigd zal worden, voordat Egypte alle door Israël bezette ge bieden heeft heroverd. In antwoord op vragen van journa listen zei de minister dat het besluit om het initiatief voor een grondof- fensief was genomen na Syrische waarschuwingen dat een Israëlische aanval via de zee voor de deur stond. 'Wij willen vrede', aldus Zayyat, 'maar geen vrede met bezetting'. 'Egypte zal de strijd voortzetten tot onze territoriale integriteit is ge waarborgd'. Op een vraag, of hij er wel zeker van is dat zijn land de oorlog zal winnen, antwoordde Zayyat: 'Eerlijk gezegd, nee'. Hij voegde daaraan toe: 'Maar je vecht niet omdat je zeker van je succes bent. Je vecht omdat je het gelijk aan je kant hebt'. Egypte zal volgens Zayyat niet om de tussenkomst van de VN vragen, gezien hét falen van deze organisatie in het verleden om Israël te dwin gen zich uit de Sinaï terug te trek ken. 'We hebben alle hoop verloren dat de internationale gemeenschap iets doet'. De Egyptische minister kondigde aan dat zijn land ieder be stand zal nakomen, waarin tevens bepaald wordt dat Israël zich uit al le gebieden terugtrekt, die het in 19G7 heeft veroverd. Maar intussen 'gaat de strijd doorwant mensen gaan net zo lang door met vechten tot ze kunnen. Morgenochtend zul len wij, als wij verpletterd zijn, niet meer vechten. En als de Israëli's verpletterd zijn, zullen zij niet vech ten'. Op de vraag, of de Sowjet-Unie ac tief bij deze oorlog betrokken is, zei Zayyat: 'Het is geen antwoord waard - nee'. Volgens Zayyat begonnen de gevech ten, toen Israël dichtbij ie Egypti sche haven Soekna een aanval uit voerde. Daarop besloten de Egypte- naren het kanaal over te steken. TEL AVIV, CAIRO, DAMASCUS (Reuter, UPI) Het einde van de verbitterde strijd, die zaterdag middag uitbrak tussen Israël en zijn buurlanden Egypte en Syrië, was gisteravond nog niet in zicht. Op de twee voornaamste fronten, de oostelijke )ever van het Suezkanaal en de Golanhoogte in iet noorden, heeft Israël terrein moeten prijs- reven, maar zich hersteld van de eerste overrom- jeling. 'oen gisteren de avond viel over de weede dag van de nieuwste oorlog in het Midden-Oosten maakte Israël be kend dat honderden Egyptische tanks van hun hoofdmacht waren afgesneden in de Sinai-woestijn en dat de Syri sche pantsertroepen in de Golanhoog te grotendeels tot staan warén ge bracht. Maar zowel Syrië, als Egypte ouden zeer zware vérlièzen 'hebben eleden op de grond, terwijl de Israeïi- che piloten heer en meester zijn in te lucht. Israëlische vliegtuigen sloe- en toe tot diep in Syrië en Egypte, laar ook vanuit Damascus en Cairo •orden triomfen gemeld, hoewel niet luidelijk is of de ontwikkeling van de trijd naar hun zin verloopt. Volgens agypte wordt er in de Sinai hard ge- ochten tussen Egyptische en Israëli- che tanks, artillerie en infanterie en ijn zware tegenaanvallen op de Egyp- ische bruggehoofden ten oosten van iet Suezkanaal afgeslapen. Israël zegt ichter dat het de bruggen over het iuezkanaal heeft vernietigd, zodat de WO Egyptische tanks in de Sinai niet langer bevoorraad kunnen worden en gemakkelijk vernietigd kunnen wor den. Egypte ontkent dit. Verliezen Syrië meldde gisteren dat het 43 Israë- ische toestellen heeft neergehaald, af gezien van de drie die het zaterdag alaag haalde. Bovendien zou nog 'Ortdurend terreinwinst worden ge boekt. Israël staat in de Golanhoogte tegenover naar schatting 1000 Syri sche tanks, maar het zou er reeds 100 150 hebben uitgeschakeld. Egypte zegt 92 Israëlische tanks en 57 Israëlische vliegtuigen te hebben uitgeschakeld. Israël is zeer spaarzaam met het geven Geleidelijk weer perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer en zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Maximumtemperaturen om streeks 16 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: eerst vrij zonnig, later meer be wolking en mogelijk regen. On geveer normale temperaturen. Morgen zon op: 06.54 onder: 18.00 maan op: 16.34 onder: 03.40 'Inschrijving niet nodig voor examen' Op pagina 5: Ontsteltenis in Neder land Op pagina 7: Commentaar: nutteloze oorlog' Israël werd verrast Op papier Egypte en Sy rië sterker Sfeer in Cairo en Tel Aviv van verliescijfers. De radio meldde het neerhalen van 16 vijandelijke vliegtuigen, waarbij elf Egyptische he likopters, die plaats bieden aan 30 tot 40 man. Jordanië doet niet mee aan de strijd. Langs de Jordaanse bestandslijn was het gisteren rustig.'Wel heeft koning Hoessein zijn troepen in-staat van pa raatheid gebracht en heeft hij 'inspec tiebezoeken gebracht bij troepen op verscheidene punten langs de be standslijn. De koning zou van mening zijn dat de Arabieren niet voldoende voorbereid zijn op een oorlog met Is raël en hij wil zijn leger niet in de strijd werpen, als er geen goede kans op een overwinning is. Wel heeft Hoessein Egypte meegedeeld dat 'Jor danië zijn plicht niet zal verzaken.' De Palestijnen nemen wel aan de ge vechten deel. Ze zouden persoonlijk geleid worden door Jasser Aarafat. Gis teravond werd in Cairo bekend ge maakt dat zij twee Israëlische vliegtui gen hadden neergeschoten in het Ar- koub-gebied in zuid-Libanon. Twee Is raëlische piloten zouden gevangen ge nomen zijn. Volgens een bekendma king in Beiroet zouden de Palestijnse guerrilla's zij aan zij met de Syriërs hebben gestreden en de Palestijnse vlag geplant hebben op een heuvel in het door Israël bezette gebied. De eerste eenheden van de Algerijnse luchtmacht zijn gisteren aangekomen aan het Egyptische front pm Egypte bij te staan, zo meldt Algiers. Om hoeveel vliegtuigen (Migs) het gaat, werd niet bekend gemaakt. Het 'Alge rijnse leger heeft alle verloven van soldaten, officieren en onderofficieren ingetrokken. President Habib Bour- guiba van Tunesië heeft beloofd ook troepen te zullen sturen, maar het zal wel enige dagen duren voordat zij op hun bestemming zijn aangekomen, zo werd er bij gezegd. Irak heeft zijn re servisten opgeroepen. Marokko stuurt een tweede contingent geregelde troe pen naar Syrië om de eenheden, die nu reeds in de Golanhoogte vechten te versterken. Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft een beroep op Amerika gedaan Israël te dwingen zich terug te trekken uit de bezette Arabische gebieden. Eerder had minister Kissinger van Amerika hem verzocht stappen te doen bij Egypte en Syrië. Feisal meende ech ter dat als Amerika Israël niet van volharding in zijn 'agressie' wist te weerhouden de tot dusver slapende vulkaan in het Midden-Oosten zou kunnen uitbarsten tot een wereldoor log. Volgens minister Mosje Dajan van Is raël zal zijn land binnen 'enkele da gen' zegevieren. Een Israëlische leger- woordvoerder meende dat het Arabi sche militaire offensief 'een poging is om plaatselijke successen te boeken' na een zesjarige frustratie sinds de nederlaag van 1967. 'Ze hopen een stuk gebied te veroveren en dat vast te houden tot er onder druk van de wereldopinie een staakt-het-vuren wordt afgekondigd.' Het Egyptische dagblad al Achram zegt echter dat de oorlog 'lang en bitter zal zijn, geen kwestie van uren of dagen.' j j qOAMASCUS Israëlische hospitaalsoldaten snellen met een brancard naar het Tel Hashomer-ziekenhuis te Tel Aviv, met een zondag in de gevechten gewonde Israëlische soldaat. Op dit kaartje zijn beide fronten van de strijd met pijlen aangege ven: de Golanvlakte in het noorden en het door Israël sinds jaren bezette schiereiland de Sinaï. NEW YORK, LONDEN, MOS KOU (Reuter, AFP, UPI, AP) - President Nixon heeft giste ren zijn minister van buitenland se zaken Kissinger opdracht ge geven de Veiligheidsraad van de VN te verzoeken bijeen te ko men, teneinde een einde te ma ken aan de oorlog in het Midden- Oosten. Eerder hadden Engeland en West- Duitsland bekendgemaakt, dat zij alles SANTIAGO (Reuter, AFP) De Chileense junta heeft melding laten maken van nieuwe executies. Het aan tal officieel bekendgemaakte terecht stellingen in Chili is nu gestegen tot 41. Ongeveer de helft ervan volgde op doodvonnissen. Een twintigtal 'extre misten' is na 'met de wapens in de hand' gevangen te zijn genomen zonder vorm van proces doodgescho ten. Intussen zij bij grootscheepse razzia's in het zuiden van Chili bijna 1100 aanhangers van ex-president Allende gearresteerd (volgens een opgave van de junta). in het werk zouden stellen dat de Veiligheidsraad bijeen zou komen. Maar het js duidelijk dat noch Rus land noch China daar momenteel iets voor voelt, terwijl over de houding van Frankrijk niets bekend is. De Amerikaanse en de Engels-Duitse aandrang op een spoedzitting van de Raad kwam pas anderhalve dag na het uitbreken van de vijandelijkheden. De strijdende partijen vroegen er niet om en stelden de VN slechts op de hoogte dat hun tegenstander hen had aange vallen. Egypte vroeg om een bijeen roeping van de Algemene Vergadering van de VN. In het nauw Diplomatieks kringen in de VN wa ren gisteren van mening dat de Ara bieren evenals in de juni-oorlog van 1967 pas dan de Veiligheids raad zullen inschakelen, als zij mili tair ernstig in het1 nauw zijn ge bracht, of indien zij voldoende terri toriale winst hebben geboekt. Israël heeft van zijn kant geen enkel ver trouwen in de 'Arabisch gezinde' Vei ligheidsraad, waar tenminste tien van de vijftien leden bij een Israëlische klacht over een Arabische aanval het standpunt innemen, dat de bezette ge bieden wederrechtelijk in Israëlische handen zijn en een Arabische poging om die terug te veroveren dus geen agressie is. Bovendien is het nu al duidelijk dat Israël zeker niet met een staakt-het- vuren zal instemmen, zolang de Syri sche en Egyptische strijdkrachten niet minimaal op hun uitgangsstellingen zijn teruggedreven. De strategisch gunstige posities in de heuvels van Golan en aan het Suezkanaal zijn daarvoor van veel te grote betekenis voor Israël. Ongerustheid Maar de oplaaiing van de vijandelijk heden heeft zowel in Washington als in Moskou grote ongerustheid gewekt. De oorlog gaat nl. lijnrecht in tegen de politiek van vreedzame coëxisten tie, die beide landen ten opzichte van elkaar voeren. De Arabieren strijden met in hoofdzaak Russische wapens, die de afgelopen jaren naar het Mid den-Oosten zijn gepompt en de Israë li's met hoofdzakelijk Amerikaanse wapens. Maar de Russische militaire adviseurs hebben kennelijk stringente orders gekregen om zich buiten de vijande lijkheden te houden. Om elk risico uit te sluiten dat de Sowjet-adviseurs en -technici toch bij de oorlog betrok ken zouden raken, zou het Kremlin enkele dagen voor het uitbreken van de gevechten een luchtbrug hebben georganiseerd uit Egypte en vooral Syrië naar Moskou. Aldus hebben wel ingelichte Israëlische zegslieden gis teren verklaard Volgens deze zegslie den wil de Sowjet-Unie daarmee voor komen dat de Russen de schuld krij gen van een eventuele Arabische ne derlaag. Een libanese krant heeft dit bericht echter ontkend. Volgens dit blad zouden alleen de vrouwen en kinderen van de Sowjet-adviseurs naar huis zijn teruggekeerd. De Sowjet-Unie heeft gisteren in een door het persbureau Tass verspreide verklaring Israël en 'buitenlandse re actionaire kringen' voor de oorlog verantwoordelijk gesteld. Die laatste, omdat zij 'Israël voortdurend bij zijn agressieve ambities aanmoedigen.' Is- ADVERTENTIE) Er zijn een miljoen Wood- house LP's verkocht. Daarom werd hij zaterdag avond met een speciale tv-uitzending in het zonnetje gezet. Daarom verschijnt nü een extra feestelijke langspeel plaat in een schitterend album met vele foto's: Gouden Regen van John Woodhouse. Philips LP 6410 049 17,50. Nü met feestkorting 15,-. Musicassette 7111 128 22,-.Nümet feestkorting 19,50. Van onze sportredactie AMSTERDAM Feyenoord en Ajax hebben zich gisteren iets ver der afgescheiden van hun achter volgers. De beide topploegen won nen, terwijl FC Amsterdam bij Ro- da JC niet verder kwam dan 00 en FC Utrecht bij PSV een 5—0 nederlaag te slikken kreeg. Feyenoord versloeg De Graafschap in een sensationeel duel dat een uiterst merkwaardig scoreverloop kende. Feyenoord nam snel met 0—3 de leiding, maar raakte nog in de eerste helft met 43 achter. Na rust liepen de Rotterdammers weer uit naar 47, voor zij ten slotte de eindstand konden bepa len op 57. Ajax had het thuis wat lichter. Haarlem werd met een 50 neder laag teruggestuurd. Bij Ajax viel de rentree van Jan Mulder (op de foto in een pas de deux met Wen- tink) op. Mulder speelde een uur mee. maar toonde zich daarin dui delijk de smaakmaker die Ajax weer over het dode punt hielp. Hij scoorde het tweede doelpunt voor de Amsterdammers. Tn het Nederlands elftal dat woens dag in Rotterdam to°en Polen sneelt. staat FC Den Haags Aad Mansveld als Mbero ongesteld. De Hagenaar heeft de kans gekregen. omdat de twee spelers die boven hem op de lijst van de bonds- coaches prijken (Israel en Drost) geblesseerd zijn. Uitgebreide reportages over de ge beurtenissen van dit weekeinde op de sportpagina's. raël wordt gewaarschuwd, dat 'als het doof blijft voor de stem van de rede lijkheid, dit het Israëlische volk wel eens duur te staan zou kunnen ko men.' Zelfbeheersing Volgens de Sowjet-Unie hebben de Arabische landen zelfbeheersing ge toond en bereidheid om een politieke oplossing van het conflict te bereiken, maar werden de Arabische pogingen Zie vervolg op pagina 7 Binnenland Kamerleden vragen erkenning Guinee-Bissau 5 Kerk Indonesiërs duiken in geref. kerken 2 Kunst Barbara, belevenis8 Rie van Rossum overleden 8 Nieuwe boeken 4 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Dag maandag 6 Men schrijft ons 6 weer 8 Familieberichten 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1