FC Amsterdam onwennig in nieuwe rol PSV thuisspelend naar grote hoogte Go Ahead niet de mist in: 5-0 Telstar niet lief voor FC Twente Favoriet-zijn weegt zwaar voor jonge ploeg bij karaktervol Roda JC Zaterdagavond door de mist ter discussie -rmOUW/KWABTEr MA.AMUG 8 OKTOBER 1973 sport rrii/Kii Van onze speciale verslaggever KERKRADE Het dit seizoen zo sensationeel optredende FC Am- Sterdam kent sinds kort een to- in^taal nieuwe rol; die van de favo riet. Hoe onwennig en vooral hoe lastig deze jongste creatie voor iet elftal nog is, moest het tegen ^Roda JC (00) ervaren. Hoeiwel FC Amsterdam opnieuw een solide verdediging en een tomeloze in- ret als belangrijkste bestanddelen van rijn succes demonstreerde, kon het dit ^Jakeer de hoge klassering op de rang lijst nauwelijks waarmaken. Dat de kwalificatie 'subtopper' vooral voor de jongeren in het elftal een zware last dreigt te worden, zal zich in de ko mende weken vermoedelijk gaan ver duidelijken. FC Amsterdam leeft nog steeds in de roes van het succes. De wonderbaarlij ke opleving van de nog maar zo re cent ten dode opgeschreven club kan d|zich deze maand nog dwingender ma nifesteren, omdat FC Amsterdam een niet overdreven zwaar programma moet afwerken. Maar juist daarin ischuilt het gevaar. De ploeg zal, aan zienlijk sterker dan voorheen, geladen tegenstanders tegenover zich vinden. Opponenten, die als underdog zullen starten en met het grootste genoegen FC Amsterdam het spel willen laten maken. Trainer Pim van de Meent wacht de niet geringe taak zijn spe lers op die nieuwe dimensie voor te bereiden. Afgelopen week al Is hij er op bepericte schaal mee begonnen.- 'Plotseling komt de publiciteit op je af. Vooral op jongeren als Nico Jan sen en Gerard van der Lem. Dat is al lemaal erg leuk natuurlijk, maar het moet wel binnen de perken blijven. Daarom wil ik zoveel mogelijk de rust rond het elftal handhaven'. KRACHT FC Amsterdam ontmoet evenwel een veel belangrijker probleem. Niet ten onrechte vragen insiders zich af hoe lang de ploeg vooral in de voorste li nie zo nadrukkelijk op kracht en in zet kan blijven spelen. Jonge talenten als Jansen, Van der Lem en Husers vielen tegen Roda JC vooral na rust sterk terug. Van de Meent verving tenslotte Jansen door Mensink. 'Maar ik had even goed de anderen kunnen vervangen', bekende hij. De druk op FC Amsterdam verhoogt zich dan ook met de week. In dat ka der bezien is de kleurloze 00 tegen het karaktervolle Roda JC niet zo'n mager resultaat. Van de Meent: 'Aan die druk moeten we nog wennen. Ie dere tegenstander gaat nu tegen je aanleunen. In een wedstrijd als deze hebben we bewezen, dat we sterk ge noeg zijn om een eventuele misstap te corrigeren. We hebben een zekere sta biliteit bereikt. Vroeger won je de ene wedstrijd met grote cijfers en ging je een week later op een ver schrikkelijke manier af. Die tijd is nu voorbij. De basis is gelegd. Nu moe ten we verder uitbouwen^ De afwer king van de aanvallen moet bijvoor beeld nog geperfectioneerd worden. Maar als je weet dat we een poosje geleden nog in de goot lagen, zowel sportief als financieal dan neem ik in deze situatie mijn petje voor de spe lers af'. Wellicht was er in het kader van de roes méér dan een gelijkspel van FC Amsterdam tegen Roda JC verwacht. Maar juist de ploeg van trainer Hennie Hollink maakte tegen de hoog geklasseerde tegenstander duidelijk, dat de periode van aanpas sing aan het eredivisie-niveau onder hand is afgelopen. Hollink heeft zijn spelers zelfverzekerdheid en zelfver trouwen ingepraat en hen nog meer kunnen overtuigen van het feit, dat voor Roda JC alléén keihard werken De beste kans van FC Amsterdam in de strijd tegen Roda JC. Van der Merkt fmiddenj schiet echter tegen de paal. suèces kan brengen. Hollink: 'Met de inzet en het karakter, die we tegen FC Amsterdam toonden hadden we eerder op eigen terrein ook Sparta en FC Den Haag kunnen pakken'. Ook Roda JC heeft langzamerhand wat meer stabiliteit beTeikt. Als een belangrijke impuls kan Hollink ver der de grote concurrentie in zijn se lectie uitbuiten. Tegen FC Amster dam kwamen Stanley Bish en Gerrie de Goede niet in de basisopstelling voor. Bisch verscheen in de tweede helft, overigens weinig overtuigend, als invaller voor John Meuser en De Goede kon zelfs in z'n goede pak op de tribune blijven. Beiden behoorden deze zomer toch tot het viertal spe lers, die Roda JC de voor de eredivi sie noodzakelijke ervaring moesten ge- vem Alleen aanvoerder Dick Advocaat (Hollink: 'Een gouden handel') en vrije verdediger Jos Dijkstra hebben en vaste plaats in het elftal verwor ven. Terwijl dure krachten als Bish en De Goede in de marge van Hollinks be leid moeten optreden, lijkt voorlopig een nieuw talent het van'deze routi niers te gaan winnen. Evenals een week eerder in de wedstrijd tegen FC Groningen bleek ook tegen FC Am sterdam de pas 21-jarige Jo Körver een openbaring in het centrum van de aanval. Körver kan voor Roda JC een grote worden. Hij is sterk aan de bal, passeert daardoor gemakkelijk, heeft een feilloos gevoel voor juis te positie en combineert met speels gemak. Als zijn schotvaardighei'd en fysieke kracht worden opgevoerd heeft Roda JC in de vorig jaar van een Limburgse amateurclub gekomen lange spits een goudvis gevangen. Hollink: 'Niet alleen Körver, maar het hele elftal moet nog groeien. We zijn het kuiken, dat bezig is uit het ei te kruipen. Wat ik tegen FC Amsterdam gezien heb, is bemoedigend. We heb ben ons tegen een gerenommeerd middentrio als Van de Ban, Van der Merkt en Dekker zeker niet zwakker getoond'. RODA JC: Damen; Broeks. De Wit. Dijkstra. Blatter: Advocaat. Offermans. euser (Bish): Van Leeuwen. Koerver, Langenhulzen. FC AMSTERDAM: Jongbloed; Fltnkevleugel. Cornwall. Fransz, Bianchl; Van der Ban (Koopman!Van der Merkt. Dekker: Husers. Jansen (Meijer), Van der Lem. GERRIT DEN AMBTMAN EINDHOVEN FC Utrecht is te rug in de realiteit. Terug bij het gegeven, dat de tot dit weekeinde ingenomen vierde plaats op de ranglijst in de eredivisie een tè luxueuze afspiegeling van de wer kelijke kracht van de formatie heeft gegeven. Zoals eerder Feye- noord in Utrecht deed, benutte zaterdagavond ook PSV in Eind hoven feilloos de zwakke plekken bij fc Utrecht, dat het surplus aan klasse bij de opponent via maar liefst vijf doelpunten moest t erkennen. 'We moeten gewoon k #rgen', sprak de uitblinkende 'erdediger Hans van Huissteden ater, 'dat we van gelijkwaardige U cgenstanders winnen. Verder i- noeten we ons geen illusies ma- is ten'. Is i- FC Utrecht is de laatste weken door ir e,n roes boven zijn stand getild, x Voor trainer Bert Jacobs en zijn spe lt Iers mag de afstraffing tegen PSV dan g ook nauwelijks als een verrassing gel den. Jacobs beseft beter dan wie ook, ;t dat hij voor directe confrontaties met is favorieten in zijn selectie zowel kwan- n titeit als kwaliteit tekort komt Door ■f een serie langdurige blessures is de n keuze van zijn materiaal beperkt. Hoe lastig die handicap is, bewees Utrecht ongewild tegen PSV. FC Utrecht moest nota bene de enige H echte spits, die het elftal bezit, opof feren om het gevreesde aanvalsgeweld van de gretige tegenstander te kun nen temperen. Joop van Maurik, nau welijks zevendagen eerder nog beju beld als de maker van beide doelpun ten tegen Go Ahead, werd van het centrum van de aanval naar het cen trum van de verdediging gedirigeerd. Van Maurik moest, als voorstopper, Ralf Edström uitschakelen. Een nood greep, door Jacobs geplaatst bij ge brek aan beter. Die taktische zet le verde echter niets op. Niet alleen, omdat hij mèt van Maurik alle gewicht en verrassing uit zijn aanval haalde, maar ook omdat FC Utrecht al snel moest ervaren dat ook anderen dan Ralf Edström bij PSV in staat zijn zich van een scherpe mandekking te ontworstelen en te scoren. Het gelegenheidsoptreden van Van Maurik in de defensie werd dan ook bepaald geen succes. De robuuste zwoeger deed wat hem werd opgedra- {e gen.— Edström kwam inderdaad nau welijks aan de bal maar zijn absen tie in de aanval woog aanzienlijk zwaarder. De papiergewichten Bon- sink en Hulshorst gaven geen moment werkelijk aanleidihg om verdedigers van PSV aan zich te binden. Krijgh a, en vooral Deijkers kodden daardoor (j ongestoord de de diepte zoeken. FC Utrecht werd dan ook belegerd door onvermoeibaar opkomende tegenstan ders. Ruimte voor ontsnapping was er niet. Daarom greep de formaüe vergeefs overigens naar het wapen van de intimidatie. FC Utrecht schopte wanhopig. Maakte weliswaar niet veel, maar toch wel ui- J terst grove overtredingen. Pas toen ook dat brute geweld tegen het jagen de PSV geen effect sorteerde, temper de de oorlogs-instelling. Dat redde niet alleen veel PSV-benen, maar on getwijfeld ook de verder goed fluiten de scheidsrechter Jan Keizer, die zowel san Steen Olsen, Van Huissteden als nan Van Maurik de gele kaart had Hunnen uitreiken. Met name de laat ste meende het 'uitschakelen' van Ldström te letterlijk te moeten ne tten. Als een ervaren houthakker «oos hij de benen van de Zweedse in ternational als zijn prooi. Ook Jacobs durfde een dergelijke onverbiddelijke taakvervulling niet meer normaal te noemen. 'Van Maurik heeft Edström inderdaad geen kans gegeven, maar net was niet de bedoeling, dat het op déze manier zou gebeuren.' En Van Maurik zelf, lakoniek: 'Als ik in de spits speel, word ik iedere week zo sangepakt. Ik ga alleen niet op de Jfrond liggen als er iets is gebeurd. Ik flijf doorgaan. Een kwestie van men taliteit.' Ondanks het 'koningsoffer* en on- Van onze speciale verslaggever DEVENTER Het spelen op de zaterdagavonden werd toen de mist een bijna ondoorzichti ge deken over het Go Ahead-ter- rein in Deventer legde, onge wild weer in discussie gebracht bij de vereniging die als meeste van alle eredivisieclubs gepor teerd is voor het spelen op de zaterdagavond. 'Het liefst alle wedstrijden', luidt het in De venter. Maar na het mistige ge beuren, dat voor de Go Ahead- ploeg toch een happy end kreeg in het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Theo Boosten, zei trainer Jan Notermans ook: 'Het is ook het overdenken waard om juist in deze periode niet op de zaterdagavonden te spelen. Je doet het voor het pu bliek.. Dat heeft na een goede eerste helft nog maar weinig kunnen zien. En juist een te vreden publiek is de opzet. Het effect van zo'n vierde achtereen volgende thuisoverwinning (Telstar, Den Haag, Roda JC en nu FC Groningen) gaat daar misschien wat door verloren.' Het Go Ahead-bestuur had bij monde van voorzitter Van der Werf bij definitief staken de spelers voor het goede spel van de eerste helft 'normaal' willen belonen. 'Voor ons was er, zo zei hij in de pauze, 'het extraatje van een extra recette geweest. Het publiek zouden we een bepaalde korting hebben willen geven.' En over het za terdagavondvoetbal: 'Normaal halen wij tegen Groningen geen zeven, achtduizend toeschou wers zoals nu.' Overigens: scheidsrechter Theo Boosten had zaterdagavond alle begrip voor de mistige moeilijk heden. Hij liet de aanwezige verslaggevers zich rond het ter rein posteren. Om zo, in combi natie de wedstrijd te kunnen volgen. Arbiter Boosten 'redt' winst op Groningen Van onze speciale verslaggever DEVENTER Tot aan het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Theo Boosten bleef de angst. Terwijl het door de dichte mist onzicht bare scorebord van het Go Ahead-stadion in Deventer eerst 4-0 en later zelfs 5-0 aangaf, trilde Go Ahead-trainer Jan Notermans. 'Tot het laatst ben ik bang geweest, dat deze overwinning toch nog ka pot kon gaan. Je weet immer nooit wat er in de gedachten van zo'n man omgaat. Elk ogenblik kon hij immers staken met als gevolg het volledig overspelen van de wedstrijd.' .'tl Een fraaie sprong van Ilarry Lubse, waarvoor Co Adriaanse terugdeinst. danks de harde aanpak kon FC Utrecht Legen het soepel draaiende PSV geen afgang voorkomen. Binnen een half uur door twee doelpunten van René van de Kerkhof was Utrecht in een kansloze positie gema noeuvreerd. Vooral de tweede treffer was tekenend voor de malaise in zijn verdediging. John Steen Olsen ontving de bal bij de cornervlag, werd fel belaagd door Harry Lubse, maar niemand was ter plekke om hem assistentie te bieden. In plaats van de bal kil over de zijlijn te tikken knalde hij op goed geluk de rüimte in. Pleun Strik was attent ge noeg via een opkomende actie de bal te veroveren en onmiddellijk in de chaotische defensie van FC Utrecht terug te brengen. René van de Kerk hof buitte de situatie optimaal uit. TE BREED Jacobs: 'Het uitverdedigen is ons gro te probleem. Er wordt teveel 1 "eed gespeeld, er gaat geen bal in de diep te omdat niemand zich aanbiedt. Op die manier kom je natuurlijk nooit een stap verder.' Hoe moeizaam FC Utrecht zich uit de constante wurggreep van PSV pro beerde te verlossen, illustreert Hans van Huissteden: 'Iedere afgespeelde bal kwam twee keer zo hard weer te rug. Als verdediger restte je niets an ders dan alléén door te gaan. Met alle coQseqiienites van dien.' FC Utrecht kampt met een voorlopig niet op te lossen probleem in de ver dediging. Door het wegvallen van Ton Pronk en de langdurige uitschakeling van Piet van Oudenallen zijn geen ge lijkwaardige vervangers beschikbaar. Vandaar de noodgreep van Van Mau rik, die te lang werd doorgevoerd. Pas in de rust zette Jacobs John Wild schut als voorstopper in en kwam Van Maurik op zijn Vertrouwde plaats in de spits. Van Maurik: 'Ik had ook al verwacht, dat ik na die 10 achter stand onmiddellijk naar de aanval zou worden gestuurd. Het verbaasde me dat het nog zolang duurde. 'Jacobs evenwel: 'Als ik tijdens de wedstrijd de ploeg had moeten omzetten, was de verdediging nog chaotischer gaan werken.' FC Utrecht bleef ook in de tweede helft echter in alle linies rammelen. Door doelpunten van Schmidt Hansen (ingevallen voor de geblesseerde Deij kers) Edström en Lubse bouwde PSV opnieuw aan een indrukwekkende uitslag. Zoals al eerder NAC (71) en AZ (51) in Eindhoven werden weggevaagd, zo werd FC Utrecht ge nadeloos op het feilen gewezen. Ja cobs noemde de uitslag geflatteerd, maar wie dit PSV tegen FC Utrecl.t zag acteren, keek naar een op eigen terrein momenteel vrijwel niet te overwinnen ploeg. PSV revancheerde zich via hooghar tig, uitgebalanceerd en snel voetbal voor de pijnlijke nederlaag van vorige week tegen Haarlem. Voor Kees Rij vers de trainer, rest in de komende tijd het zware kwarwei om zijn forma tie ook in uitwedstrijden tot dat ni veau te tillen. Want datzelfde PSV, dat in thuisduels zo simpel uitpakt blijft buiten Eindhoven kwetsbaar. Harry Lubse, temidden van gerenom meerde namen onopvallend goed: 'Als ikzelf bijvoorbeeld alleen thuis zou spelen, had ik een veel constanter vorm bereikt. Nu ben ik nog te wis selvallig. Te snel geïmponeerd doer een andere omgeving, denk ik. Mis schien is er bij ons in het algemeen nog teveel angst om naar buiten te gaan. PSV-FC UTRECHT 5—0 (I—0) 7. Rene van de Kerkhof 10, 23. Rene van de Kerkhof 20, 52. Schmidt Hansen 30. 61. Edström 40. 69. Lubse 50. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 19.000. PSV: Van Beveren; Krijgh. Nordqvlst, Van Kraay, Deijkers (Schmidt Hansen); Willy van de Kerkhof, Strik. Lubse; Rene van de Kerk hof. Edström. Van der Kuylen (Van den Dungen). FC UTRECHT: Suvee; Hildebrand, Adriaan-se, Bonslnk. Van Huissteden; Cote (Wildschut), Steen Olsen. Cabo (Oosterom); Van Veen, Van Maurik. Hulshorst. GERRIT DEN AMBTMAN Go Ahead FC Grondngien leek za terdagavond in vier minuten beslist. Toen van de 22site tot en met de 26ste minuut van de eerste helft Peter Arntz (Groenendijk had via de han den van doelman Nordlström tegen de paal gekopt en via Van dier Ley kwam de bal bij Arntz), Gerrie de Winkel (goed doorzetten van Van Marwijk en aanspelen van Groenendijk) en Henk Warnas (uit een strafschop nadat de voor het eerst sinds zijn knieblessure weer spelende Cornells de doorgebro ken De Winkel aan zijn shirt vast hield) de 0-0 score in een voor de De- ventenaren comfortafele 3-0 voor sprong ombogen. 'Na die strafschop,' zei Ruud Geestman ook later, 'was de wedstrijd voor mij gewonnen. Maar,' zo vulde de op het middenveld in een sterke aanvallende rol opererende Go Ahead-spele? ook aan, 'toen de rust aanbrak had ik er een hard hoofd in. Zeker toen Boosten ook na die eerste zeven minuten affloot. Het was op dat moment geen doen meer. Daar gaat, zo dachten we in de kleedkamer, de winst' In de rust kwam de Deventer voor sprong inderdaad in ernstig gevaar. De inmiddels door een treffer van Jan Groenendijk (na aangeven van Van Marwijk laag ingeschoten) tot 4-0 uitgebouwde marge wankelde door de m steeds dichtere vlagen 't Go Ahead- terrein binnendringende mis. De rust kon door Boosten nog zondier al te veel problemen worden gehaald, maar toen de Limburger na een ui terst korte pauze van slechts rijf mi nuten aan de tweede helft begon, was het minimaal vereiste zicht (vanaf de middenstip de beide doelen) er niet meer. Onder protesten van FC Gro ningen liet Boosten toch nog aftrap pen, maar floot zeven minuten later af. Voor een uitstel van eerst vijftien minuten, later nog eens voor vijf mi nuten langer. Theo Boosten: 'Je zit als scheidsrechter op zo'n ogenblik in een erg moeilijke positie. Staak je de finitief dan ontneem je een ploeg als Go Ahead een zekere overwinning. Staat het op zo'n moment geen 4-0, maar gelijk of 1-0 of 2-1 dan kun je die beslissing iets gemakkelijker ne men. Ik ben blij dat ik het ednde heb kunnen halen op een door de regels verantwoorde manier. Het vereiste zicht was er na die onderbreking. Ik ben ook blij, dat FC Groningen be grip voor mijn besluit kon opbrengen hoewel juist zij zeer zouden zijn ge baat bij definitief staken.' De tweede helft speeldie zich voor de rond zevenduizend toeschouwers ge heel in nevelen af. Go Ahead FC Groningen riep de herinneringen le vend aan het overbekende Ajax Li verpool schouwspel, zo'n zeven jaar terug in het eveneens mistige Olympi sche Stadion. Ook toen zag drjekwart van de toeschouwers niet dat Ajax een ruime marge uitliep. Zoals ook zaterdagavond het merendeel van de toeschouwers verstoken bleef van Go Aheads vijfde treffer, zeventien minu ten voor het einde gescoord door Van der Ley. Zijn wan rond 25 meter afge vuurd schot verdween buiten bereik van de te laat reagerende Nordstrom in de uiterste linkerbovenhoek. 'Ik heb dat doelpunt niet gezien,' erkende Jan Notermans. 'Zoals ik van die hele tweede helft maar weinig heb kunnen zien. Ik weet bijvoorbeeld dat Van Marwijk in het veld moet hebben ge lopen, maar pas na afloop kwam "k hem weer tegen. Hij zal nu wel zeg gen, dat hij een goede tweede helft Enschedese ploeg komt met doelpuntloos gelijkspel goed weg Van onze sportcorrespondent VELZEN Twee keer werd Telstar vorig seizoen door FC Twente op kin derlijk eenvoudige wijze aan de kant geschoven, zowel in de oompetitie als in het toernooi om de KNVB-beker. Die Twentse overwinningen werden behaald in een periode dat Telstar, zoals het dat jaren lang had gedaan, bekend stond als de club met een lief imago. Dót Telstar is voltooid verle den tijd geworden. De lijn die met name in de thuiswedstrijden tegen Sparta en vooral seizoen-sensatie FC Amsterdam kenbaar werd (14 dagen geleden eindigde die ontmoeting na 90 pittige minuten in 00) werd te gen FC Twente nadrukkelijk doorge trokken. Met dat nieuwe Telstar had FC Twen te de grootste moeite. De oostelijke formatie, gehandicapt door het ont breken van de opportunistische spits Jeuring (matig vervangen door Zuide- ma) en defensieveldheer Drost (Van IersseJ bleek overigens in dat opzicht een goed vervanger) mocht met het doelpuntloze gelijke spel eerder tevre den zijn dan de ploeg uit Velzen. Voor Telstar betekende die puntende- ling tegen Twente overigens de vierde achtereenvolgende op eigen terrein in dit seizoen. Het ontbreken van een thuisoverwinning is (nog) de enige 'tekortkoming' van de Telstar-elf, die overigens meer dan ooit bezig' is de aanhang in de IJmond voor zich te winnen. Terecht stelde trainer Jan Rab na af loop, dat er voor Telstar wat meer had ingezeten dan één punt. 'Maar als je ziet, dat we vorig seizoen twee keer op eigen veld zijn weggespeeld, dan mag ik nu niet ontevreden zijn. Dat ben ik ook niet, maar ik had toch graag gezien dat we op de momenten dat daartoe de mogelijkheid aanwezig was, wat meer hadden geprest.' En Twente-trainer Spitz Kohn: 'Het ontbrak bij ons deze keer aan rust in de ploeg. Een oorzaak daarvan weet ik niet, daar ben ik nog naar op zoek. Dat verwijt geldt overigens, dat stel ik ihet nadruk, niet de verdediging. De organisatie daarin was ondanks het ontbreken van Drost zonder meer goed.' Kohn wijzigde de defensie van FC Twente na rust overigens ten opzichte van de eerste helft. Notten, die als rechtervleugelverdediger begon (Van Ierssel stond immers in het centrum) schoof toen op naar zijn vertrouwde plek op het middenveld, zijn verdedi gende stelling achter latend voor de jonge Harry Bruggink. Die verande ring kon overigens niet verhinderen, dat Telstar ook na de rust ook in de eerste helft was daarvan sprake de beste kansen kreeg. Heel dicht was de thuisclub voor rust bij een doelpunt, toen de jonge middenvelder Helling tegen de onderkant van de lat schoot en Willim uit de daarop vol gende situatie oVerkopte. Van diezelf de Willim kreeg doelman Schrijvers in de eerste helft opvallend onze ker; hij timede bij een aantal hoge voorzetten finaal verkeerd boven dien twee venijnige schoten te ver werken. Na de rust was het Twentse doel in groot gevaar bij kopballen van De Wit (naast) en Van Kooten, die de voor Schrijvers goede, korte hoek koos op een moment dat hij alle gele genheid bleek te hebben om een hoek uit te zoeken. Van Kooten: 'Die glad de bal gleed langs mijn voorhoofd, daarom kon ik niet de gewenste rich ting aan die kopstoot geven.' De beide gevaarlijkste momenten van de Twentse aanval deden zich in de laatste seconden van zowel de eerste als de tweede helft voor. Vlak voor rust zag Thijssen, die knap langs het verdedigersduo André en Zwaan so leerde, zijn schot door de attente doelman Van der Meeren gestopt. Vlak voor het einde ging een kopbal van Zuidema enkele centimeters langs de paal. TELSTAB-FC TWENTE 0—0 Scheidsrech ter: Hoppenbrouwer. Toeschouwers: 6000. ÏELSTAR: Van der Meeren; Drtessen, Andre, Zwaan. Vin Essen; Da Wit, Van Egmond (Jonker), Helling; WUMm, Van Kooien, Stout. FC TWENTE: Schrijvers; Notten, Van IERS SEL, De Vries, Oranen; Thijssen, Van der Vall, Achterberg (Bruggink); Schwemmle, Zuidema, Pahlplatz, Jan Notermans treurde daar begrijpe lijk niet om. Stelde zich tevreden met de 5-0 dndscore en de eerste 45 minu ten goed Deventer voetbal, toen de mist er nog niet was. 'Vooral,' zei hij, 'Gerrie de Wankel speelde goed, door steeds wat uit de spits terug te val len.' In de Go Ahead-ploeg stond Jan Veens tra overigens opnieuw als voor stopper en Ruud Geestman als mid denvelder- Notermans: 'Een noodop lossing aanvankelijk die het niet slecht doet. Ik miste een middenvel der en Geestman, die in het begin van de competitie als voorstopper zon der meer het goed deed, was een mo gelijkheid.' En Geestman zelf: 'Het was eerst omschakelen als voorstopper en nu, nu daar te zijn Ingespeeld, weer terug. Het ging, vond ik zelf, nu tegen Groningen een stuk beter dan vorige week tegen Utrecht. Vooral aanvallend kon nu veel. Ook natuur lijk, omdat we ruim voorstonden'. Die ruime voorsprong kwam in de 22ste tot en met de 26ste minuut overigens niet helemaal verwacht tot stand. Tot dat ogenblik namelijk was Go Ahead wel meer in de aanval ge weest. maar vielen er in de Deventer- defensie ook enkele keren grote gaten bij snelle Groningse uitvallen. Ron Groen ewoud, de trainer van FC Gro ningen ook: 'Tweeëntwintig minuten lang bied je goed tegenspel en dan knapt de ploeg plotseling af. De ploeg heeft geen mentaliteit. Go Ahead pro fiteerde in deze wat kerstmisachtige sfeer goed van die kerstgeschenken. Zo'n Bloemberg (die centrale verdedi ger vóór laatste man Cornelis, red.) bijvoorbeeld, kon bij het tweede doel punt van alles doen behalve wat hij nu deed. Het schot van De Winkel was mooi, daar nöet van, maar het is tekenend dat hij kan schieten. Je kunt zeggen dat ik mijn kritiek op mijn spelers binnenskamers moet houden, maar iedereen heeft het in de eerste helft kunnen zien. Over de tweede praat ik niet, daar heb ik niets van gezien. Maar zoals Groningen het nu maakte, kan niet Dat heeft gevolgen voor de ploep. Er is de hele week over gesproken. Over de mentale in stelling. Ik weet dat je dat niet van de ene op de andere dag kunt ombui gen, maar dat. je na een 54) nederlaag nog zingend onder de douche kunt stappen, daar kan ik niet bij.' Bij Go Ahead zong men ook. Blij om dat men niet de mist in was gegaan. De grootste tegenstander, zaterdaga vond. GO AHEAD FC GRONINGEN5—0 (4—6) 22. Arntz i_o, 25. De Winkel 2—0. 28. Warnas (strafschop) 3—0, 44. Groenendijk 4—0, 69. Van der Ley 50. Scheidsrechter: Boosten. Toeschouwers; 8000. GO AHEAD: Spijkerman; Kolkman. Overweg. Veenstra, Warnas; Arntz, Geestman. Van der Ley; De Winkel, Groenendijk, Van Marwijk. FC GRONINGEN: Nordström; Schipper, Bloemberg, Cornells. Oosterwold; Van der Helde, Klrchhoff (Oldenburger), Elmers; Bos, Jensen, Gritter. PETER ONVLEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11