Wankele regering Lon Nol wil nog maar niet vallen Egypte en Syrië vragen Hanoi om militaire hulp Britse Liberalen nu populairder dan Conservatieve Partij Noorwegen verbrandt oud papier UiSHINiGTON, BEIROET, WENEN, JERUZALEM (Reuter, (JiPI, AEP, AP) - Egypte en Syrië hebben Noord-Vietniaim ge vraagd militaire specialisten te sturen als vervanging voor de So\v" jet-deskundigen. Vietnam-overleg in Parijs week opgeschort Moskou voorwaardelijk voor kernvrije zones DE GROTE WINKLER PRINS ATLAS Alfrink wil ten dode opgeschreven Chileen redden Veertig mensen besmet in Britse kerncentrale Europees Parlement in actie voor meer budget bevoegdheden Nixon bezorgd over verzet van Congres tegen Sowjet-Unie Afrikaans blok als eenheid naar Brussel Chileense CP-leider zit gevangen in militaire academie Cox's. Die smaakt PRÖOW/KWiARfTET VBIJD1A1G 5 OKTOBER 1973 BUITENLAND T7/K7 (ADVERTENTIE) Irak heeft ongeveer twaalf ultra-mo derne bommenwerpers van de Sowjrt- Unie gekregen, vliegtuigen die Egypte en Syrië ook wilden hebben, maar die Moskou weigerden te leveren. En de Adelaars van de Palestijnse Revolu tie' hebben deSowjet-Unie gedreigd de emigratie van Russische Joden stop te zetten, op straffe van repre saille-maatregelen tegen haar ambassa des en belangen. De aankomst van de TU-22 supersoni sche bommenwerpers in Irak werd door het Amerikaanse ministerie van defensie onthuld. De Sowjet-Unie be schikt slechts over 200 van deze toes tellen en heeft die zelfs niet aan haar bondgenoten in het Warschau-pakt ge- everd. Hoewel het Pentagon nog niet over vaststaande bewijzen beschikt idat de toestellen (die in verleden aan .Egypte en Syrië werden geweigerd) definitief aan de Irakezen zijn overge dragen, is wel bekend dat Irakese pi loten en technici momenteel getraind worden in het gebruik van deze vlieg- tuigen. De Sowjet-Unie probeerde, aldus het Pentagon, de vlucht van de vliegtui gen te verheimelijken. Turkije werd meegedeeld dat een paar oude TU-16- bommenwerpers over haar grondge bied naar Irak overgevlogen zouden worden. De TU-22-bommenwerper kan 1480 km per uur vliegen en zou een aanzienlijke bedreiging kunnen vor men, als zij werkelijk in Irakese han den is, voor Israël, Perzië en de Per zische Golf-staten. Tot dusver heeft de Sowjet-Unie altijd terughoudendheid betracht in de verkoop van offensieve wapens aan de Arabische landen. Maar het is mogelijk dat Moskou deze koers heeft opgegeven om zijn steeds wankeler positie in de Arabische we reld te behouden. Volgens het doorgaans betrouwbare Libanese blad Al Nahar heeft Egypte Noord-Vietnam om militair personeel (ADVERTENTIE) gevraagd om de Russische luchtdoel raketten te bemannen, die tot juli vo rig jaar door Russische militaire advi seurs werden bediend. Syrië zou een zelfde verzoek aan Hanoi hebben, ge daan en tevens om Noordvietnamese specialisten in de guerillarvoering hebben gevraagdVorige week meldde Al Nar dat beperkingen waren opge legd aan de 3.000 man Russische mili taire en civiele specialisten in Syrië. Maar volgens het semi-officiële Syri sche dagblad Al Thawra is de vriend schap tussen Syrië en de Sowjet-Unie 'sterk en permanent'. Het blad waar schuwde gisteren tegen 'de Ameri kaanse pogingen' om die vriendschap tP verzwakken en 'twijfels te zaaien over de banden tussen de twee lan den'. REVOLUIONAIRE STRIJDERS Het dagblad Al Nahar heeft tevens melding gemaakt van een verklaring, afkomstig van de 'Adelaars van de Pa lestijnse Revolutie' (ARP), die vorige week de verantwoordelijkheid op zich namen voor de terroristische Pales tijnse actie in Oostenrijk dat de Sow- jet-ambassades en -belangen in de he le wereld dhelwit worden 'van aanval len door onze revolutionaire strijders, tenzij de Sowjet-Unie, onze vriend, de emigratie naar Israël stopt'. Ook Oos tenrijk werd gewaarschuwd zich aan de afspraak met de Palestijnen te houden, het doorgangskamp Schönau te sluiten, op straffe van nieuwe aan slagen, Tot dusver is"de So.wjet-Unie altijd gespaard gebleven vöor Pales tijnse aanslagen. 'De voorgewende vriendschap met de Arabische landen moet worden ondersteund door op rechtheid en niet door aanvallen in de rug. De voortdurendfe emigratie van Joden naar Israël betekent voor ons een bedreiging van onze strijd en belast de Palestijnse revolutie nog meer', aldus het ultimatum. Het Pa lestijnse persbureau WAFA, spreek buis van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO, heeft 'de dreigende toon veroordeeld tegen de Sowjet- Unie... Wij herhalen dat de revolutie en de revolutionairen dit soort metho den tegen vreinden niet zullen accep teren'. Intussen hebben de Oostenrijkse auto riteiten gezegd dat de opheffing van het doorgangskamp Schönau voor Russische Joden niet betekent, dat de emigranten niet door Oostenrijk zul len mogen reizen. 'Het is een zaak die de mensen, die het betreft, aangaat - de Isralische autoriteiten, de Jewish Agency, de joodse gemeenschap in Wenen of andere joodse organisaties - maar de emigranten moeten in de kortst mogelijke tijd Oostenrijk verla ten'. Hoe dit zonder Oostenrijkse me dewerking zou kunnen gebeuren is niet duidelijk gemaakt. Momenteel komen er in Oostenrijk 300 Russische Joden per dag aan. Kanselier Kreisky heeft op de. scherpe Israëlische protesten en president Nixons verzoek om zijn besluit te her zien. gereageerd dat hij liever af treedt dan Schönau niet te sluiten. De sluiting van het kamp zal 'binnen korte tijd' worden uitgevoerd, aldus een Oostenrijkse regeringsfunctiona ris. De Oostenrijkers hebben al-gesug gereerd dat zij de Sowjet-Unie zullen verzoeken de Joodse emigranten di rect naar Israël te laten overvliegen. PARIJS (AP, DPA, UPI). De dele gatie van de Voorlijpige revolutionai re regering van Zuld-jVietnam is giste ren weggelopen van; de onderhande lingen in Parijs met1 de delegatie van de regering in Saigon. Daarmee zijn de besprekingen oviai: de vorming van een nationale raad Mjjan verzoening en de organisatie vair verkiezingen in Zuid-Vietnam tot ^3 oktober opge schort. De wekelijkse ondeChandelingen, die begonnen op basis van het Parijse Vietnam-akkoord. slefjen zich al maan den voort zonder klat vooruitgang wordt geboekt. De weggelopen delega tie van de Zuidviétnpmese 'tegenrege ring' heeft verklaarid te protesteren tegen 'schendingen' vdn het Vietnam- bestand door Saigon. Het militaire opperbevel in Saigon heeft bekendgemaakt at het Zuidviet- namese leger de nfgfcliopen week de zwaarste nederlagen heeft geleden sinds het vredesbestand in januari werd'afgekondigd. Dejnederlaag werd geleden bij bloedig^Hfe^echten tussen enkele bataljons van file 25ste Zuid- vietnamese divisie 'ent eenheden van de Viet Cong- en ïfcmoi. Bij de ge- vechge.n kwamen bijkaaj alle manschap pen van de twee batfcfljions om of raak ten gewond, aldus lie/, opperbevel in Saigon. 'j LONDEN (AP, Reuter, UPI) De Britse Liberale Partij is nu na de Labour Partij de populairste partij in Engeland. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek die in opdracht van The Times en Television News ,is gehouden. OSLO Tcrwijlc de Verenigde Staten, Engeland/ Japan en veel andere landen ife kampen heb ben met een chronisch tekort aan papier en de dikte van hun dagbladen moesten terugbren gen, wordt in dlc Noorse hoofd stad Oslo jaarlij'/s 33.000 ton af- valpapier verbrand. 'Van de 100.000 ton papaer die jaarlijks in Oslo wordt v/fcrbrand is onge veer eenderde I afvalpapier', zo schrijft liet *noorsc dagblad 'Dagbladet' terivijl Japan tegen woordig 90 lo^ 80 dollar neer legt voor e'CJi ton afvalpapier, zet Noonvegwm er de brand in'. Als we ook irnaar een appel in de supermarjvi kopen is die ver pakt in cellöftian en gewoon pa pier, als wc#a.en bloemetje in de winkel kopen zitten daar drie verschillen soorten papier om. En datltfcrwijl een boom er een hele generatie over doet om te groeien',. Een woordvoerder vau de g*-meente Oslo heeft verklaard 'dat de gemeentelijk vuilophaaWfenst op het ogen blik geen* kans ziet om al het weggegoolilc papier opnieuw te verwerlceai. 'Als de mensen hun afvalpapier in speciale vuilnis bakken stoppen kunnen we mis schien eem kwart van het papier sparen en dan nog. winst ma ken'. Labourleider Harold Wilson heeft woensdag op het congres van zijn par tij in Blackpool laten weten dat La bour na de komende algemene verkie zingen in geen geval een coalitie zal aangaan met de Liberalen. Blijkens de gisteren gepubliceerde enquête van het Opinion Research Centre (ORC) gaf 34 procent van de ondervraagden de voorkeur aan La bour, 32 procent aan de Liberalen en 31 procent aan de Conservatieven. De uitkomst van de opinie-peiling heeft in het kamp van de Conservatie ven en de Labour Partij grote op schudding verwekt. Het is de eerste keer in meer dan elf jaar dat een re gerende partij bij een opinie-onder zoek als derde genoteerd staat in de gunst der kiezers. Het dagblad The Times gaf als com mentaar: 'Nu is men overgegaan op een driepartijensysteem, waarbij alle drie partijen ongeveer gelijkwaardige steun ondervinden'. Waarnemers ver wachten dat de algemene verkiezin gen, die voor 1975 moeten worden ge houden, een gevecht tussen de drie partijen zullen zijn. Sinds 1922 hebben de Liberalen geen zitting meer gehad in een Britse rege ring. De vooruitgang die de Liberalen in de volksgunst hebben geboekt is zon der meer sensationeel. Nog maar twaalf maanden geleden kreeg de par tij die slechts tien van de 630 Lager huiszetels bezet, 10 procent van de bij een opinie-peiling ondervraagde perso nen achter zich. Labour kreeg toen 45 procent en de Conservatieven 42 pro cent. 'Het is een verbazingwekkende (ADVERTENTIE) doorbraak in populariteit die één van de grootste omwentelingen voorspelt in een Britse politieke generatie', al dus het Londense blad The Sun. teleurstelling Politieke commentatoren schrijven de Liberale opkomst toe aan teleurstel ling bij de kiezers over het falen van zowel de Labourregering Harold Wil son als van het Conservatieve kabinet Edward Heath de inflatie te bestrij den en de economie te saneren. MOSKOU (UPI) De rege ring van de Sowjet-Unie heeft laten weten dat zij kernvrije zo nes die gehele werelddelen, groe pen staten of op zichzelf staande landen bestrijken, acceptabel vindt, vooropgesteld dat ze daarin onder de atoommogendheden niet alleen staat. Deze opvatting staat volgens het per sagentschap TASS in een antwoord van het Kremlin aan de organisatie voor het verbieden van kernwapens in Latijns-Amerika, die er bij de Sowjet- Unie op het aangedrongen en protocol te onderschrijven toegevoegd aan het verdrag dat kernwapens uit Latijns- Amerika weert. 'Het omzetten van Latijnsamerikaanse landen in een kernvrije zone zou on getwijfeld een belangrijke factor wor den in de versterking van de vrede en de internationale veiligheid, zowel in Latijns-Amerika als in de rest van de wereld', aldus het Russische ant woord. (ADVERTENTIE) Hf yvf nklerffil prins mm Wjjj /V! UTRECHT Kardinaal Alfrink heeft gisteren stappen gedaan oni het leven te redden van Luis Corvaian, secreta ris-generaal van de Chileense commu nistische partij, zo heeft de persdienst van de rk. kerkprovincie verklaard. De kardinaal heeft de Chileense kar dinaal Silva Henriques verzocht al zijn invloed aan te wenden om de te rechtstelling van Corvaian te voorko men. Kardinaal Alfrink liet de aarts bisschop van Santiago De Chile we ten, dat hij diep verontrust is door de berichten over de mogelijk.op handen zijnde fusillering van de communisti sche leider. LONDEN (AFP, UPI) Veertig werknemers van een kernenergiecen trale werden vorige week woensdag ra dioactief besmet toen een luchtverver singssysteem de verkeerde kant op be gon te werken. 'Sommige mannen werden blootgesteld aan verscheidene malen de toegestane hoeveelheid stra ling', verklaarde een woordvoerder van de centrale. Het betrokken perso neel werd onmiddellijk ontsmet en medisch behandeld, en is volgens de vwoordvoerder 'nu weer helemaal in orde'. Een eis van de vakbond om een gevarengeld uit te keren aan de be trokken personeelsleden, is door de directie van de centrale verworpen met het argument dat er geen gevaar heeft bestaan. Het personeel zou geen nadelige gevolgen van het ongeluk on dervinden. (De voor werkers in de kernenergie (per jaar) toegestane hoeveelheid straling ligt in de orde van een twintigste van de (dosis die in één keer opgelopen ziektever schijnselen veroorzaakt. De toegepaste medische behandeling zal dan ook al leen maatregelen hebben omvat om de uitscheiding van binnengekregen radioactieve stoffen te versnellen. Wel lopen de besmette mensen een iets groter risico, in de loop der jaren kanker te krijgen. - red.). Dc grootste en vcelzijdigste wereldatlas uit eigen land. Totale omvang 340 bladzijden op groot formaat (37 x 26 V cm): met 250 kaarten in acht en \#r kleuren; een panoramisch beeld van wereld cn ruimte; uitvoerige beschrijvingen van landen cn volken met foto's in kleuren; 150 afbeeldingen in kleuren van vlaggen van alle. landen ter wereld; cn een omvangrijk register. In luxe cassette van rood kunstleer. Met bijvoeging van zes antieke kaarten in facsimile (formaat 52 x 37 cm) uit Abraham Ortclius' Thcatrum Orbis Terrarum (1570) en een waardebon van dertig gulden als reductie bij - vrijblijvende - aanschaf van de verlichte DubbelefFect Wercldglobe. DE GROTE WINKLER PRINS ATLAS een encyclopedie van dc wereld. Ter inzage en verkrijgbaar bij elke bockhandel. LUXEMBURG (AP. Reuter). Het Europees Parlement is gisteren een belangrijk offensief begonnen om vol ledige controle te krijgen over de fi nanciën van de Europese Economi sche Gemeenschap. Het Parlement is gisteren een tweedaagse bijeenkomst begonnen, waarop een rapport van de Franse socialist Georges Spendale zal worden besproken. Spendale wil gro tere zeggenschap van het Europees Parlement over het budget van de EEG: het recht om begrotingsposten te sclirappen en te bepalen hoe hoog de BTW dient te zijn waaruit de EEG veel van zijn inkomsten verwerft. De EEG-parlenientsleden zijn gisteren in een buitengewone zitting bijeengeko men om over de budget-bevoegdheden te spreken. Prins Norodom Sihanoek, in 1970 afgezet als staatshoofd van Cambodja «n sindsdien in ballingschap levend, lijkt zijn geloof in de toekomst verloren te hebben. Hij vreest, dfat maarschalk Lon Nol, de man die hem destijds verjoeg, nog jaren aan de macht zal blijven. De Cambodjaanse opstandelingen, die een bloedige strijd leveren met de troepen van Lon Nol, zijn te zwak om de eindoverwinning te kunnen beha len, zo vertrouwde prins Sihanoek het Amerikaanse weekblad Far Eastern Economie Review toe. Hij zei, dat de communistische verzetsstrijders van China te weinig en van Noord-Viet- nam helemaal geen steun meer ont vangen. Volgens hem vinden de Noordvietna- niezen, dat de Cambodjaanse commu nisten maar een akkoord moeten aan gaan met de door de Amerikanen ge steunde Lon Nol, zoals zij zelf een verdrag hebben gesloten met Zuid- Vietnam en de VS. En China zou zich van het Cambodjaanse slagveld afzij dig houden om de betrekkingen met Amerika niet op het spel te zetten. Het resultaat is, dat wij de hoofdstad Phnom Penh niet kunnen innemen, klaagde Sihanoek. De totnutoe bijna algemene leer zegt juist, dat de regering van Lon Nol op haar laatste benen loopt en dat de val van de hoofdstad aanstaande is. Vori ge maand nog liet Sihanoek zich zelf ook in die zin uit. Zelfs zijn bondge noten hebben eigenlijk nog nooit dur ven voorspellen, dat Lon Nol nog wel jaren in het zadel zou blijven. Zijn positie is van het begin af aan zwak geweest. Hij greep de macht in maart 1970. Daarmee kwam formeel een ein de aan de neutraliteit van Cambodja, die Sihanoek zo'n vijftien jaar lang overeind had weten te houden. Uiterst behoedzaam had hij steeds ge probeerd buiten de beide grote machtsblokken te blijven en de vrede in eigen huis te bewaren. Dat koordr dansen werd in de loop der jaren steeds moeilijker. Rechts vond, dat Cambodja krachtig stelling moest ne men tegen het dreigend communis tisch gevaar en links nam het Siha noek kwalijk, dat hij nagenoeg niets deed aan sociale hervormingen. Dat leidde in 1967 tot een communistische opstand, die door Lon Nol werd neer geslagen. De communisten zetten daarna hun strijd', ondergronds voort als de 'Rode Khmers'. Sihanoek slaag de er ook niet in het bloedige conflict in buurland Vietnam buiten de deur te houden. Hij moest toestaan, dat de Noordviet-,'. namese troepen op grote schaal ge bruik maakten van Cambodjaan^ grondgebied voor hun acties in Zui'ü- Vietnam. Dat konden de VS niet over hun kant laten gaan en daarom begitxn de Amerikaanse tuchtmacht in ma.'irt 1968 met bombardementen op CaiiQ- bodja. De Amerikanen hebben dit Ja renlang zorgvuldig, geheim weten; te houden voor iedereen, die er nietJ di rect bij betrokken was, maarhet Ëjkt onwaarschijnlijk, dat Sihanoek, er niets van geweten heeft. De bombardementen hadden kennelijk niet het gewenste effect, want in mei 1970 werd Cambodja volledig in de oorlog gestort. Een grote Amerikaan se en Zuidvietnames troepenmacht trok toen het land binnen om de Noordvietnamezen 'te verjr/gen uit hun vrijplaatsen in Cambodj^'. Enke le weken daarvoor was Sihanoek als staatshoofd vervangen door de pro- westerse generaal Lon Nol, die de prins jarenlang had gediend als pre mier. Verrassing Tot veler verrassing berustte Siha noek niet. Hij verzoende» zich met de Rode Khmers, die hij tot die tijd steeds had bestreden, en werd zelfs formeel leider van het 'bevrijdings- frcf.it van Cambodja'. Dit legertje is er'met buitenlandse hulp langzamer hand in geslaagd een groot deel van het land onder controle te krijgen. 7?et leek er dit jaar op, dat ze de /troepen van Lon Nol zelfs onder de Voet zouden kunnen lopen, als de Amerikaanse luchtmacht zijn uiterst zware bombardementen zou staken. De afgelopen zomer, toen de lucht macht van de VS te keer ging ais nooit tevoren, slaagden de Rode Khmers er toch in tot vlak voor de hoofdstad Phnom Penh op te rukken. Er ontstond verschillende malen pa niek in de stad. die momenteel hon derdduizenden vluchtelingen herbergt. Lon Nol kwam manschappen tekort en stuurde jongens van veertien, vijf tien jaar naar het front. En dat alles met het vooruitzicht, dat het weldra afgelopen zou zijn met de steun van de Amerikaanse lucht macht. Het congres van de VS dwong Nixon de bombardementen op 15 au gustus te stoppen. Zelfs Amerikaanse legerofficieren zeiden openlijk, dat het daarna wel snel afgelopen zou zijn met Lon Nol. Maar hij zit nog steeds in Phnom Penh en de opstan delingen zijn nog niet veel verder dan vóór 15 augustus. Volgens sommigen hebben ze afgezien van een groot scheepse aanval op Phnom Penh om bloedvergieten in de overvolle stad te voorkomen. Ze zouden er op vertrou wen, dat de door ziekte ondermijnde Lon Nol, die moet werken met een uiterst corrupt bestuurlijk apparaat, binnenkort toch zal verdwijnen. Met een nieuwe regering, zonder al te vui le handen, zou dan wellicht een ak koord kunnen worden bereikt. Te zwak Anderen houden het er op, dat de Ro de Khmers gewoon te zwak zijn óm de beslissende slag te slaan. Zij zou den met hun hevig offensief van de afgelopen zomer te veel van hun krachten hebben gevergd. Deze theo rie is nu bevestigd door Sihanoek. En ook het verloop van de strijd in Cambodja van de afgelopen weken lijkt deze theorie te bevstigen. Er is hevig gevochten om de toevoerwegen van Phnom Penh en vooral om de provinciestad Kampong Cham. Het lijkt er niet op, dat de Rode Khmers een doorslaggevend succes hebben we ten te behalen. Wel is duidelijk, dat de troepen van Lon Nol het nog steeds uiterst moeilijk hebben. Deze week riep hij weer nieuwe groepen onder de wapenen. In de oorlog, die er nu één van Cambodjanen tegen Cambodjanen is geworden, lijken de partijen elkaar vooralsnog in even wicht te kunnen houden. Dat kan be tekenen. dat de bloedige gevechten nog jarenlang voortduren. Voor de ih- ternationale ontspanning, met name de toenadering tussen de VS en Chi na, zou het echtèr beter zijn, dat dit gewapend conflict in Indo-China zo snel mogelijk uit de wereld \yordt ge holpen. Tegen die achtergrond lijken de kan sen op een langdurig voortbestaan van de regering-Lon Nol weer te da len. Deze man is niet het meest ge schikt voor het totstandbrengen van een vredesverdrag met.de communis ten en de zich nog steeds neutralist noemende Sihanoek. Lon Nol zou daarom best eens tot val kunnen wor den gebracht door degenen die hem vanaf 1970 hebben geruggesteund: de Amerikanen. Maar ook dat is al jaren lang voorspeld. Er zijn rapporten van de Amerikaanse ambassade in Cam bodja uitgelekt, waarin Lon Nol en zijn compagnons volledig worden ge kraakt. Hij wordt daarin afgeschilderd als een zwak leider en zijn* bestuur als 'chaotisch'. Een westers correspondent, die de corruptie in Cambodja beschreef, ver zuchtte eens: Dit regiem deugt niet WASHINGTON (Reuter, UPI, DPA) President Nixon heeft gisteren 'diepe bezorgdheid' geuit over de wei gering van de commissie voor toewij zingen van het Huis van Afgevaardig den hem volmacht te geven de Sow jet-Unie de meest-begunstigingsclausu- le te verlenen. Onder deze clausule zou de Sowjet-Unie dezelfde bevoor rechte behandeling krijgen bij de bui tenlandse handel met de VS als de meeste andere landen, waarmee de Amerikanen handel drijven. In een officiële verklaring van het Witte Huis zei Nixon dat hij zich te genover Moskou had verplicht voor deze clausule te zorgen. De commissie van het Huis van Afgevaardigden had de uitvoerige handelswet van Nixon met talrijke veranderingen (amende menten) aanvaard. De gewenste voor keursbehandeling was door de com missie afhankelijk gesteld van een be ter beleid van vrije emigratie, met na me voor joden, door Moskou. Uit een opinie-onderzoek van het Har- ris-instituut is gebleken dat 51 pro cent van de Amerikanen vindt dat het Congres tegen Nixon een afzettings procedure op gang moet brengen als de president zou weigeren een gerech telijk bevel op te volgen van het Hooggerechtshof om banden over te dragen, waarop gesprekken staan tus sen Nixon en topfiguren in het Wa- tergate-schandaal. Zestig procent van de Amerikanen gelooft nog steeds dat Naxon wist dat werd geprobeerd de Watergate-affaire in de doofpot te stoppen, tenvijl deze zaak nog aan de gang was; 56 procent vindt dat Nixon niet moet aftreden. Uit een opiniepei ling van Gallup blijkt dat slechts 32 procent van de Amerikanen Nixons taakvervulling als president positief waardeert DAR ES SALAAM (Reuter). De Afrikaanse landen, die deze maand moeten onderhandelen met de EEG, zullen in Brussel als eenheid kunnen optreden. De ministers van handel van veertig Afrikaanse landen zijn het deze week in grote lijnen eens geworden over de houding, die zal worden aangenomen bij het gesprek met de negen landen van de EEG. dat op 17 oktober be gint. De vrees, dat de driedaagse con ferentie in dar-es-Salaam een breuk in het Afrikaanse eenheidsfront aan het licht zou brengen, bleek ongegrond. Er bestaan dduidelijke meningsver schillen in het Afrikaanse kamp tus sen Engelstalige en Franstalige lan den. De Franse groep heeft al een verbintenis met de EEG en zou dit verdrag het liefst willen uitbreiden. De landen van de Engelstalige groep hebben als lid van het Gemenebest een band met de EEG na toetreding van Engeland. Zij zijn voor minder strikt geregelde betrekkingen met Eu ropa. Het geschil spitste zich toe op de vraag of de Afrikaanse landen ook Europese produkten voorrang moeten geven op hun markten. Beide groepen hebben nu gezegd, dat dergelijke con cessies niet zullen worden gegeven. Hoewel de verklaring, die in Dar-es- Salaam is aangeno en, vrij vaag is, blijkt daaruit toch, dat de Afrikaanse landen bereid zijn water in de wijn te doen om als eenheid te kunnen opereren. SANTIAGO (AP, Reuter, UPI) De Chileense minister van buitenlandse zaken Ismail Huerta heeft meegedeeld dat Luis Corvaian, de secretaris-gene raal van de nu verboden communisti sche partij, gevangen zit in de militai re academie in Santiago en dat 'hij uitstekend wordt behandeld'. Corvaian staat terecht wegens wat wordt ge noemd hoogverraad en ondermijnende activiteit en kan daarvoor door het militair tribunaal ter dood worden veroordeeld. Een woordvoerder van de junta heeft gisteren gemeld dat twee linkse Chile- nen door militairen 'op de vlucht' zijn doodgeschoten. De mannen zou den hebben getracht uit een kazerne te ontsnappen. Ook een man die pro beerde een fiets te stelen, is door mi litairen gedood. In totaal zijn daar mee sedert het afgelopen weekeinde 21 personen door militairen geëxecu teerd of tijdens patrouilles gedood, blijkens de officiële mededelingen van de Chileense autoriteiten. In de stad Conception in het zuiden van Chili zijn bij razzia's 600 'extre misten 'en buitenlanders gearresteerd en aan het leger overgedragen, zo heeft de politie in de stad bekendge maakt Ook elders waren diverse ar restaties verricht. zeeconferentie Chili heeft de VN gisteren verzocht de internationale zeeconferentie, die begin volgend jaar in Santiago zou worden gehouden, uit te stellen we gens 'de moeilijke economische en fi nanciële toestand van het land'. (ADVERTENTIE) De afgelopen zomer kwam de regering van Cambodja zo onder druk te staan, dat zelfs kinderen onder de wapenen werden geroepen. voor de oorlog en niet voor de vrede'. Maar Lon Nol regeert nog steeds in Phom Penh. Sihanoek's pessimisme is daarom wel begrijpelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7