Archibald Bogaardt, van 'Batavia' naar Rijswijk lulesferne dichtbij Commentaar 'Rozenburgemeester' geeft roer van 'zijn' gemeente uit handen Verraad Vijf gestolen oude meesters teruggevonden Kleuter slachtoffer Op overweg omgekomen Annexatie-plan ging dank zij hem niet door Opnieuw in de klassieke blauwe bandjes SSSte weer Buitensporigheden wperrapporten zakken door boze gedachten volkskunst "puf.eui] hobby locker 1 1 L-M A TROUW/KWARTET VRIJDAG 5 OKTOBER 1973 BINNENLAND T5/K5 Het cynisme waarmee dc militaire machthebbers van Chili de voormalige regeringspartijen van de Unidad Popu lar proberen uit te wieden, tart lang zamerhand alle beschrijvingen, in en kele weken tijds worden alle sporen van een democratisch staatsbestel met een eerbiedwaardige traditie rigoureus uitgewist. Partijleiders en leden van de voormalige regering worden niet slechts op non-actief gesteld of extra in de gaten gehouden - zoals in ande re landen na een militaire machtsover name placht te gebeuren - maar ge vangen genomen om te worden be recht. Een van hen is de communistische partijleider Luis Corvalan Lepe, die voor een nog samen te stellen tribu naal L-J moeten terechtstaan wegens hoogverraad - een misdrijf dat met de dood kan worden gestraft. Voor wie weet, welke plaats Corvalans commu nistische partij in de regeringscoalitie van Allende innam, doet deze beschul diging nogal absurd aan. Het was Corvalans partij, die in het verdeelde gezelschap van de Unidad Popular het meest voorzichtig was en telkens weer waakte tegen hervormingsmaatregclen die verwarring zouden kunnen stichten of teveel verzet zouden kunnen oproe pen. De communisten in Chili waren aanzienlijk voorzichtiger hervormers dan bijvoorbeeld de socialisten. De gezaghebbende Franse socioloog Alain Tourainc, die tijdens de militai re staatsgreep in Chili was, vertelt de ze week in een intervieuw met het Franse weekblad 'Le Nouvel Observa- teur', dat het met name de communis tische partij was, die de dialoog met de christen-democraten zocht. Zij vreesde namelijk, dat de toenemende spontane volksactics in Chili een ca- tatsrofc zouden uitlokken. En die ac ties waren niet meer tegen te houden, naarmate de oppositie de voortgang van Allcndes hervormingen langs con stitutionele weg blokkeerde. Daarom probeerde Corvalan christen-democra ten mee te krijgen - hetgeen, zoals be kend, niet gelukt is. als gevolg van sterke tegenstrevende krachten aan beide kanten. Deze man moet nu wegens verraad te rechtstaan. In Allendes tijd werd hij ervan beschuldigd, de revolutie af te remmen. Vandaag wordt deze politi cus, die zich juist onderscheidde in trouw aan de Chileense constitutie, van hoogverraad beschuldigd door een stelletje generaals dat zelf ziin eed op de grondwet aan zijn laars beeft ge lapt. Het feit dat Corvalan communist is. zegt hen kennelijk al genoeg. De generaals worden niet gehinderd door politiek onderscheidingsvermo gen. In hun veldtocht tegen alles wat. links is. komt Corvalan voorop te staan - wat hij in werkelijkheid ook heeft gedaan. Vier n os zoek AMSTERDAM Vijf van de negen kostbare schilderijen, die op eerste kerstdag vorig jaar gestolen zijn uit een Amsterdamse villa, zijn op een bovenwoning in de hoofdstad terugge vonden. Vier oude meesters zijn nog zoek. De schilderijen waren gestolen uit de villa van de uit de zwemwereld.be- kende mr. J. A. C. Bierenbroodspot in de Diepenbrockstraat in Amsterdam- Zuid. Vijf kunstwerken bleken nu bewaard te worden door de 38-jarige ambtenaar J.B. en diens vijf jaar ou dere vrouw op de eerste verdieping van een huis in de Djambistraat. Vol gens de ambtenaar en zijn vrouw, die beiden gearresteerd zijn op verden king van heling (het huis diende ken- ne'ijk als opslagplaats van de waarde volle buit), waren de schilderijen al maanden geleden bij hen gebracht door de uit een eerder huwelijk van de vrouw stammende zoon, de 25-jart- ge caféhouder D.P. uit Amsterdam- Oost. Deze laatste zwijgt echter in al le talen over mede-verdachten en wil evenmin zeggen hoe hij aan de schil derijen is gekomen. De recherche kan ook nog geen ant woord geven op de vraag waar de vier andere oude meesters gebleven zijn. Uiteraard wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat "ze, al dan niet via bemiddelaars, verkocht zijn naar het buitenland. Bij de gestolen schilderijen (waarvan de waarde vol gens de verzekering vele tonnen be droeg) waren werken van Jan van Goyen en Salomon Ruysdael. BIDDINGHUIZEN De 4-jarige Mar tin Schaeffer uit Biddinghuizen is gis termiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op een weg krui sing Elburgerweg-Spijkweg in Ooste lijk Flevoland. Vier andere mensen werden gewond. Het ongeluk gebeurde toen een auto mobilist geen voorrang verleende aan een op een voorrangsweg rijdende au to die werd bestuurd door de moeder van het slachtoffertje. WEERT De achttienjarige H. G. Smeets is op een overweg tussen Weert en Haelen met zijn bromfiets tegen een trein gebotst. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg. door Hans de Bruijn RIJSWIJK Op 22 oktober gaat een van Nederlands meest kleur rijke burgemeesters met pensioen. Drs. Archibald Theodoor Bo gaardt, burgemeester van Rijswijk, zal dan bet roer van "zijn stad uit handen moeten geven. Inderdaad 'zijn' stad. want in de 21 jaren dat bij burgemeester van deze tegen Den Haag aanleunende ge meente was, beeft bij Rijswijk niet alleen van een wisse dood door annexatie gered, maar beeft hij ook in belangrijke male liet beeld van deze stad bepaald. Een plaats, die van een bezadigd agrarisch dorp uitgroeide tot een middelgrote gemeente met industrieën, dui zenden nieuwe woningen, kantoren en ministeries, terwijl ook de leefbaarheid niet werd vergeten. Bogaardt liet bijvoorbeeld tien duizenden rozen planten en verwierf daarmee dc bijnaam 'rozen- burgemeéster'. De carrière van deze doctorandus in de letteren en wijsbegeerte is niet al leen bepaald door de verrichtingen in Rijswijk. Voordat hij neerstreek in Zuid-Hollanhad hij al een staat van dienst achter zich, die velen deed af vragen, waarom hij zich in een zo rustig dorp 'begroef'. Het was een bliksemcarrièic in het Nederlands be stuur in Indië, die hem al tientallen jaren geleden bekendheid bracht. Indië, in casu Buitenzorg, was ook de plek waar hij werd geboren op 22 ok tober 1908. Later ging hij naar Neder land, waar hij op 26-jarige leeftijd in Leiden afstudeerde aan de faculteit der rechten, letteren en wijsbegeerte. Hij had zijn bul nog niet in zijn zak of hij ging naar Indië terug, waar hij als ambtenaar ter beschikking op de Algemeen Secretarie in zijn geboorte plaats Buitenzorg werd geplaatst. Een jaar later had hij Buitenzorg al verruild voor Batavia waar hij ad junct-referendaris van het depar tement van financiën werd. Zijn be stuurlijke carrière ging daarna snel. In 1936 werd hij bevorderd lot refe rendaris en nog geen twee jaar later was hij gemeenteraadslid nn wethou der van sociale zaken van Batavia, een stad die toen al 3,5 miljoen in woners had. Een jaar later was hij lo- co-burgemeester en in het jaar dat voor Nederland de Tweede Wereld oorlog uitbrak werd hij 'hoofdambte naar ter beschikking van de burge meester van Batavia, teneinde hem te vervangen'. In 1941 werd hij officieel waarne.mend burgemeester, nauwelijks 33 jaar oud. Het was voor de toenma lige begrippen ongehoord, dat iemand die zo jong was, een zo hoge post be kleedde. De top van het Indische be stuur bestond meestal uit mensen die in de schroeiende tropenzon een jarenlange staal van dienst hadden opgebouwd. Gevangene (ADVERTENTIE) Goed nieuws voor vader en zoonNa De reis om de wereld in 80 dagen en Michael Strogoff, de koerier van de tsaar zijn nu ook twee andere wereldberoemde boeken van Jules Verne opnieuw in dc klassieke blauwe bandjes verschenen20.000 mijlen onder zee (Oostelijk halfrond en Westelijk halfrond) en Naar het middelpunt der aarde. Voor vaders een blij weerzien- met de belden uir hun jeugd. Voor zonen spannend? boeken van een schrijver, die "••'•eds weer gt lezen zal worden. Met dc oiig. i.eie gravures voor slechts f8,90 per deel bij elke boekhandel. Uitgaven van Elsevier. Toen bezetten de Japanners Indië en werd Bogaardt als politiek gevangene geïnterneerd. Hij kwam de bezetting zonder veel kleerscheuren door en zijn sioel stond na de Japanse capitu latie nog vojr hem klaar. Hij werd op 38-jarige leeftijd burgemeester van Batavia, het latere Djakarta. Maar zoals bij bijna al zijn tot dan toe vervulde functies duurde ook deze weer niet lan^. In 1947 reeds werd hij benoemd tot directeur van het depar tement van sociale zaken en een jaar later was hij al secretaris van staat, err hoofd van het departement van so ciale zaken. De voorlopige federale re gering stelde in dat jaar uit haar mid den vier raden in, waarin alle belang rijke bestuurlijke problemen werden besproken, alvorens de voltallige rege ring zich erover boog. Drs. Bogaardt was voorzitter van drie van die raden, ondervoorzitter van de vierde, en tij delijk hoofd van de departementen van onderwijs, kunsten en weten schappen en gezondheid. In die func tie gaf hij Batavia weer een behoor lijke waterleiding en bezwoer hij een pokkenepidemie, onder meer door honderden vrijwilligers te charteren, die de straat op gingen om de bevol king in te enten. Onderhandelingen Drs. Bogaardt was deelnemer aan de onderhandelingen tussen Nederland en Soekarno en ging als leider van de delegatie van de Nederlandsch-lndi- sche regering naar Nederland om daar met de Nederlandse regering bespre kingen te voeren. Nog eenmaal, in 1950. zou Bogaardt daarna naar Indo nesië gaan als leider van de Neder landse delegatie naar de conferentie in Bandoeng van de Internationale Arbeids Organisatie. Maar toen was Drs. Bogaardt: een doordrijver maar zonder kapsones Bogaardt kon bij de realisering van al deze plannen dankbaar gebruik maken van de goede relaties die hij met de directeuren van lal van bedrijven, vrijwel allemaal vrienden uil Indië. heeft. En mochten de relaties er niet zijn dan maakte hij ze. Desnoods drukte hij door tol de hoogste instan ties en ging dan niet eerder weg, aleer hij zijn zin had. Velen kennen Archibald Bogaardt dan ook als een doordrijver, een man'die weet wat-ie wil en daarvoor ook uitkomt. Een man ook. die zelden een blad voor zijn mond neemt en bekend staal om zijn vaak gepeperde taalgebruik. de soevereiniteitsoverdracht al een feit en waren vele koppen van het voormalige Nederlands-Indische be stuur gevallen. Bogaardt trok naar Nederland en ging op zoek naar een baan. Dat was niet zo gemakkelijk. De meeste van zijn vrienden uil Indië gingen in de diplo matieke dienst, maar dat kon hij niet door de gezondheidstoestand van een van zijn zoontjes. Op verzoek van de toenmalige commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr. Kesper, nam hij toen de functie van burgemeester van Rijswijk aan. Tijdelijk weliswaar, want Rijswijk stond op het punt door 'big brother' Den Haag ingelijfd te worden. Den Haag zei bouwgrond no dig te hebben en in Rijswijk was grond te over. 'Rijswijk kon toch niet bouwen', was hel argument. Het rusti ge dorpje werd als niet volwassen aangezien. 'Dat nooit' Een dergelijke uitdaging werkte prik kelend op de man die in Indië de problemen van miljoenen mensen had moeten oplossen. 'Dat nooit', was zijn gedachte en hij begon bouwplannen te ontwikkelen. In minder dan een jaar waren in Rijswijk achthonderd wo ningen méér in aanbouw dan in Den Haag. Bogaardt was tevreden en nadat hij zijn buur had bewezen dat het wel degelijk kon ging de annexatie niet door. 'Het was voor hel eerst in de geschiedenis dat een annexatieplan moest worden teruggenomen', zegt hij nu. Bogaardt haJ de smaak te pakken en Rijswijk was uit zijn jarenlange win terslaap wakker geschud. In een re cordtempo kwamen de bouwplannen. In de afgelopen 21 jaar werden bijna vijftienduizend woningen gebouwd, kreeg Rijswijk een van de grootste winkelcentra van Zuid-Holland. In de Bogaard, en werd hel omvangrijke in dustrieschap Plaspoelpolder in hel leven geroepen. Tientallen nieuwe in dustrieën vestigden zich daar en Rijs wijk herbergt diverse kantoren en mi nisteries. 'Open' Hij is echter geen man met kapsones. Iedereen is zijn vriend en goede menselijke contacten gaan hem boven alles. Zijn kamer in het fraaie Rijs- wijkse stadhuis (op zijn initiatief ge bouwd) staat altijd open voor ieder een. Hij houdt niet van protocol en van vormelijkheden. Zo weigerde hij jaren geleden altijd het traditionele burgemeestersuniform, compleet mei sabel en goudgalon te dragen. Terwijl zijn collega's bijna onder het goud be zweken, kwam Bogaardt gewoon in jacquet. Drs. Bogaardt verwierf landelijke bekendheid door .zijn opvattingen over de gewestvormiing. Hij was de man die de gewestgedachte in Neder land aanzwengelde. Sinds .vorige week is hij adviseur van het Gewest Den Haag i.o. Het rapport over de gewest vorming dat door de gemeente Rijs wijk is opgesteld, wordt door Den Hang's burgemeester Marijnen nog al tijd het' 'rapport Bogaardt' genoemd. Drs. Bogaardt. hoewel KVP-er, heeft zich nooit met partijpolitiek willen bemoeien. Daarom verfoeit hij ook de gedachte aan een gekozen burgemees ter. Hij heeft een hardgrondige hekel aan de Nederlandse hokjesgeest, iets wat hem in Indië vreemd was. Hij zegt nu: 'Als je mij zou vragen van welke partij wil je lid worden, dan zeg ik: van de partij Bogaardt'. Van onze weerkundige medewerker Sinds gisteren komen de maandelijks samengestelde klimaatgegevens uit het buitenland weer binnen. Van de Brit se eilanden kregen wij als natste sta tion in september Valley aan de oost kant van de Ierse Zee onder ogen met 127 mm neerslag tegen 84 normaal. Meer regen meldden Cork met 156 mm (84), Valencia 145 mm (122) en Ler wick op de Shetlands met 136 mm (normaal 99). Bijzonder groot was het verschil tus sen stations in de Engelse zuidoost hoek. Terwijl het vliegveld Mansion ver boven de 200 mm moet zijn geko men (dit cijfer misten we overigens), kwam het observatorium Kew in Lon den niet hoger dan 11 mm. Nor maal voor Kew is 50 mm. Eskdalemuir in zuidoost-Schotland was met 42 mm tegen 136 normaal belangrijk te droog en te warm (temperatuurafwijking plus 2 gr. Celsius). Dit hing samen met de daar in september overheer sende west- tot noordwesten winden, af te leiden uit het kaartje van de ge middelde isobaren. In ZO-Schotland dus eenzelfde effect als in Zweden ten opzichte van Noor wegen: het lag in de regenschaduw van de Schotse hooglanden. De Hebri- den - aan de Loefzijde - kregen wel voldoende water: 103 tot 112 nun. In Stockholm met 30 mm slechts de helft van normaal en ook het Noorse Bergen bleef met 162 mm aan de lage kant (normaal 228). in tegenstelling tot Trondheim: 134 mm tegenover nor maal 92. In Gibraltar viel geen drup pel regen tegen normaal 10 mm. Het actuele weer met nazomer-allures (20 gr. C.) behoeft nauwelijks toelich ting: het duurt verder voort, vermoe delijk ook gedurende het weekeinde. Daarom nog even een uitstapje naar de Stille Oceaan. In de 'Financial Ti mes' lezen wij, dat de weersomstandig heden daar nu al achttien maanden zeer afwijkend zijn geweest. In Japan ANP/KNMI 4-10-73 zit men met een watertekort, omdat drie van de vier cyclonen die normali ter komen, zijn weggebleven. De Ha- waii-eilanden hebben te lijden van de ergste droogte van deze eeuw. Ook op andere eilanden waaronder C-hristmas- eiland. eenzelfde verschijnsel en dit geldt ook voor Nieuw-Guinea. en In donesië, gerekend over de afgelopen winter. Dergelijke abnormaliteiten komen vol gens een insider op Hawaii om de vijftien en zeventien jaar voor, het laatst in 1957. Oorzaken: onbekend. Nog twee nagekomen landelijke sep- tember-neerslagopgaven: 65 mm in Fijnaart (N.Br.) en 66 mm in Alk maar. Weer rappor te n van gisteravond 19 uur: Max. neerslag Amsterdam onbewolkt 17 0 De Bilt onbewolkt 19 0 Deelen onbewolkt 19 0 Eelde mist 17 0 Eindhoven onbewolkt 21 0 Den Helder onbewolkt 15 0 Luchth. Rtd. onbewolkt 18 0 Twente onbewolkt 18 0 Vldssingen licht bewolkt 18 0 Zd. Lintburg onbewolkt 20 0 Aberdeen geh. bew. 13 0.2 Berlijn onbewolkt 18 0 Bordeaux- zw bew 21 0 Brussel half bewolkt 19 0 Frankfort onbewolkt 20 0 Genève onbewolkt 19 0 Helsinki onbewolkt 17 0 Innsbrück onbewolkt 22 0 Kopenhagen on bew 17 0 Lissabon licht bewolkt 20 0 Locarno half bewolkt 21 0 Londen licht bewolkt 18 0 Luxemburg licht bewolkt 18 0 Madrid half bewolkt 18 0 Malaga onbewolkt 22 0 Münehen onbewolkt 15 0 Nice licht bewolkt 25 0 Oslo mist 13 0 Parijs onbewolkt 22 0 Rontc onbewolkt 28 0 Split onbewolkt 27 0 Stockholm onbewolkt 19 0 Wenen onbewolkt 18 0 Züriclt onbewolkt 17 0 Casa BI an ca licht bewolkt 22 0 Istanboel half bewolkt 19 14 Las Palmas licht bewolkt 23 0 Tunis half bewolkt 30 0 Hoos uatcr - 6 oktober Vlissingen 8.55- 21 3S: Harhv,'l etsluizen: 10.30-2 3.10: Rotter- dam: 11 24- Scheveningeii: 10 2: IJ- 3 31: Den Helder 1 10-13.31: tlarlingen- 3.36- 16.09: Delfcl5.53-18.49. onder redactie van loessmil R ij-examen doen is niet alleen 's morgens even mei je kuchje in een trommeltje naar een oproep- centrum fietsen, in ren auto stap pen, een stukje rijden en een paar vragen beantwoorden. O nee. Daar zit een heleboel meer achter. Een wereld van gedachten en beïnvloe dingen zelfs, die een psycholoog haarfijn kan ontrafelen. Drs. Carol van Raalle heeft dat ge daan in hel jaarverslag 1912 van de stichting cbr, hel centraal bu reau rijvaardigheidsbewijzen. Tij dens het praktische deel van hel afrijden gebeurt er een heleboel, zegt hij, dat van invloed is op het resultaat, nog helemaal afgezien van de capaciteiten en rij-ervaring van de kandidaat. En al zijn die kandidaat en de examinator volko men vreemden voor elkaar, ze heb ben volgens hem wel degelijk met elkaar van doen. 'In onderlinge af hankelijkheid met het verkeer beïnvloeden zij elkaar passief en actief, beiden >-anuil een verschil lende motivatie en in de ban van de confrontatie van twee levensge schiedenissen'. Drs. Van Raalte noemt dat 'de ex pressie van twee levens', waaruit vanzelf een aantal onberekenbare, niet-verstandelijke factoren kun nen voortkomen die mee bepalen hoe het examen afloopt. Die twee mensen in die auto zijn gewoon al lebei als volledig individu aanwe zig, met al hun kwaliteiten, hebbe lijkheden en onhebbelijkheden, waarvan de schrijver noemt: 'leng te en gewicht, leeftijd, stofwisse ling. reflexen, bloedsomloop, ner veus en motorisch apparaat, tempe rament. gestemdheid, emoties, ge heugen. ervaring, kennis, naden ken. vrije keus. geestelijk en licha melijk omschakelingsvermogen, zelfkritiek enz. Bovendien zijn ze heiden veertig minuten lang over geleverd aan een stuk of wat on voorspelbaarheden: er kan een mankement aan de auto zijn. een voetganger of fietser kan plots- klaas iets verschrikkelijks doen. hel U-eer kan erg slecht worden en dat alles vormt ondanks de dubbe le ''oetbed'en'ng een dodelijke be- rh-nifitnq voor al ehe>. Dat is de examinator, aldus drs. Van Raalte. heter bekend dan de kandidaat en hii heeft het dan ook veel moeilik ker. Wat ze van elkaar denken siieeh Vanwege het cultureel akkoord tussen ons land en Joegoslavië zijn van vandaag af in het Tilburgse volkenkundig museum allerlei ui tingen van volkskunst uit Macedo nië te zien. Zo staan daar alle mo gelijke soorten textiel, sieraden en gebruiksvoorwerpen van hout, me taal en aardewerk uitgestald, om maar eens wat te noemen. De hele collectie hoort thuis in het etnolo gisch museum van Macedonië in Skopje, maar mag nu bijna een maand in Tilburg legeren. Zodra de heer I. Radojcic van de Joegosla vische ambassade de tentoonstel ling vandaag officieel geopend zal hebben, is de volkskunst tot 3 no vember te bewonderen. ook al een duidelijke rol. Een kan didaat zou bijvoorbeeld van zijn examinator kunnen denken we pikken uit het verhaal maar een paar van die mogelijke gedachten op wel wal oubollig, maar toch gezellig': 'wat een keurige man' of 'ik zou wel uren met hem ivillcn af rijden' (vermoedelijk de gedach te van een dameskandidaat), maar mengoed: 'wat naar dat ik nou juist zo'n establishmentfiguur moet elfen', of 'wat doet die man drif tig. kwaaraardig, afgemeten, bot, tar.lafwezig, overbeleefd, ge wild geestig .enz' Kandidaten die hun examinator van die boze ei genschappen toeschrijven, kunnen al na ócn foutje tot een grotere vervallen en het innerlijk zo moei- Iiik hebben dat ze wel afgewezen moeten worden. En andersoms nine.i ze een grotere kans tot s-.agen hebben. hen examinator is ook geen robot en denkt het zijne van zijn kandi daat: die vent ml me jennen', 'die juffrouw spéélt de zenuwachtige', 'd;e knaap heeft het achter z'n cl- lebogen'. 'dat is een sadistische stiekemerd', 'die is aan een hartin farct toe', 'mevrouw kijkt kenne ls ik op me neer' of natuurlijk iets aardigs, maar ivie met zulke on- -ifige gedachten examens af- rw'emt zal. zegt Van Raalte. maar me'nia kandidaten laten slagen, 'tenzij hij voorzien is van gezonde -el (kritiek' Mensen die echt graag iet? willen rloen hel meestal ook. als ze daar de mogelijkheden toe hebben. Wie van wandelen houdt, wandelt, wie vissen wil. vist. Het NIPO heeft eens onderzocht hoe Nederland z'n vrije tijd besteedt en daar is uitge komen dat hobby's als wandelen, fietsen en (buiten) zwemmen bo venaan de lijst staan. Als het allemaal klopt, wandelen en fietsen vrouwen meer dan man nen, zwemmen beide soxen onge veer evenveel (nel als varen), maar vissen de mannen wel vijf keer zo vaak. Wat nog niet wil ze^een dat diegenen die minder vaak op nad zijn. niet méér zouden willen Acht proeent van de vrou wen zou bijvoorbeeld best graag vissen, maar vijf proeent doet het geregeld Minigolf snel en willen bijna twee keer zoveel mannen èn vrouwen als die het ook echt doen. Dat komt onder andere doordat ve te mensen niet de nodige accomo date in de buurt hebben. Een he leboel willen wel varen, kegelen, bowling of minigolf spelen, maar er is geen vaarwater, kegelbaan, bowling- of minigolf-gelegenheid in hun omgeving. Aan de uitkomsten van het onder zoek heeft het NIPO kunnen zien. dat ons land meer zwem- dan vaar water bezit en dat er beslist veel gymnastieklokalen en overdekte zwembaden zii.i. waar goed ge bruik van wordt gemaak' Dc 'gemakkelijke, zachtzittende. enig echte, unieke Berend Boude- wijn-tv-fauteuil' zoals prijzen- strooier Pierre van Ostade dc stoel noemt die hij in de gelijknamige qu'z met zo'n gulle hand uitdeelt dat er al huiskamers vol mee moe ten staan is niet het enige type KRO-iautcuil in den lande. Het omroepblad Studio weet te verha len dat in 1935 de toen tienjarige KRO zijn luisteraars al een kunst- lederen clubfauteuil als beloning aanbood, die weliswaar geen draai poot bezat, maar wel als zeer com fortabel werd aangeprezen. De luis teraars konden 'm winnen als ze de moordenaar van Lambertus Lever traan. slachtoffer in een ijselijk ra diodrama, al luisterend konden aanwijzen. Het blad tornt zich nu uiterst nieuwsgierig, of er ergens in het land nog zo'n vooroorlogse KRO-fauteufl bc/cten wordt. Dal reklame doet verkopen is ook de groenten- en fruittelers in ons land bekend. Voor de komende maanden hebben ze samen ruim zes miljoen gulden apart gelegd om in binnen- en buitenland hun produkten door middel van rekla me aan de man te brengen. Dat kan via folders, affiches, mobiles cn natuurlijk radio en tv. Met hun miljoenen gaan ze speciaal in el- gen land propaganda maken voor aubergines, asperges, rode bossen, frambozen, peren en verse groen ten, in het buitenland proberen ze op die manier nieer spruitjes en waspeen kwijl te raken en in bin nen- en buitenland tegelijk krijgen tomaten, komkommers, kropsla, pa prika's, aardbeien, appelen en champignons de nodige aandacht. Tomaten hebben die reklame blijk baar het hardst nodig, want daar voor is het hoogste bedrag (meer dan 1,6 miljoen) uitgetrokken. Hoe dat In Duitsland in z'n werk gaat. Is op hel plaatje te zien: om dat Rudi Carrell het in dat land zo goed doet, ziet het publiek hem daar nu ook op de rcklame-tv, om ringd door 'Hollandse' kindertjes In klederdracht, die met z'n allen geacht worden de slagzin 'Holland- Frische, gesund und lecker' waar te maken. 57é 6 V

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5