Prijsbeleid van regering mogelijk een breekpunt UW krant Twee miljoen kubieke meter gas verbranden na zware ontploffing Labour wil referendum In deze krant exclusieve herenkleding Modehuis SL00S Overleg Centraal Akkoord begonnen Dodelijk ongeluk in Alphen bon noleer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Nieuw onderzoek van Waalbocht Prinses Margriet in ScheVeningen op de bres voor een sterke christelijke pers Twee meisjes geschept - in levensgevaar Militair gedood in Vondelpark Van der Louw met wapens bedreigd bij graf van Allende Nachtuitzendingen vanaf 15 oktober Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 VRIJDAG 5 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 158 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Voor Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het strakke prijsbeleid lijkt het grootste probleem te zullen worden bij de tot standkoming van een Centraal Akkoord tussen de re- Morgen zon op: 0G.49 onder: 18.07 maan op: 15.40 onder: 00.07 ALPHEN De 61-jarige Alpliense A. Vergeer-Vis it> in het Academisch Zie kenhuis te Leiden overleden aan de verwondingen, die zij woensdag opliep bij een ongeluk in haar woonplaats Zij reed met de fiets op het Nöordein- de, stak plotseling ovei, waarna ze werd aangereden door een autobus. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Opgegeven door Naam: Naam: 'Ik heb karate-les bij de pad vinderij. Ik zal hem nu in vie ren slaan'. DEN HAAG Minister W .verterp twijfelt aan de noodzaak van verleg ging an de Waalbocht bij Nijmegen en wil daarom een nader onderzoek. Ten tijde van het kabinet-Biesheuvel stelde de toenmalige minister van keer en waterstaat, de heer Udink de |>rinses J|<ntrirt |„.cf| ,|P „ieuwe insteekhaven van Sri Waalbochlverlegging voor. Hij koos n voor een tracé, dat het gebied veilingen uffi«-ieel in gebruik gesteld. V e zien haar hier met bu zou doorsnijden en nieeste nocivgui v^el natuurminnaars pro- testeerden. tighcnl Groenlanden' eou doorsnijden en nlee„ter Ma,.jjuen ran firn Haag liet platform tijdens dc ulrrli- ivaartegen veel natuurminnaars pro- 1 1 J 1 P'aats: Plaats: Betaalt per: maand; tl kwartaal. Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlv.oordnr. 2K7 Leiden Na de explosie kwam er een enorme steekvlam uit cle grond. Grote hitte houdt brandweer op afstand Van onze correspondent [EENDAM Omstreeks tien voor zeven gistermorgen werden de bewoners van de buurtschap Zuidwending in de gemeente V een- dam opgeschrikt door een zware explosie. Oorzaak was een breuk in de hoofdgasleiding met een diameter van 122 centimeter bij het fsluitstation van de juist veertien dagen geleden in gebruik ge nomen gasleiding van liet Noordgroningse Tjuchem naar Ommen. Het gas spoot als een miststraal hon derden meters de lucht in, juist on der een hoogspanningsleiding van de ülectriciteitsmaatschappij Groningen- Drente. Door de kracht van deze ex plosie kwamen de draden van deze leiding tegen elkaar, waardoor er von ken ontstonden die de bijna een mil joen kubieke meter gas deed explode ren. In de onmiddellijke omgeving is overigens geen huis te bekennen. De brandweer van Veendam rukte wel met groot materiaal uit, maar ter plaatse was men machteloos omdat de hitte en het gevaar van nieuwe explo res de brandweerlieden noopten om een veilige afstand in acht te nemen. Een aantal wegen moest worden afge- let. Ongeveer een uur na de eerste explosie volgde een tweede, waardoor de vlammenzee nog groter werd. Andere hoofdleiding De technische dienst van de gasunie in Groningen had toen reeds de af- luiters in de brandende hoofdleiding ten noorden en ten zuiden van de vuurhaard afgesloten, om het zich in de leiding bevindende gas daartussen te laten ontsnappen te verbranden. De tweede vuurstoot ontstond omdat ook vanuit een andere hoofdleiding van de lokatie Westerlee naar Ommen nog gas werd toegevoerd in het reeds af gesloten leidinggedeelte. Toen men ook deze hoofdleiding aan beide kan ten had afgesloten begon de druk van het gas te zakken en werden de loei ende vlammen omstreeks tien uur ge leidelijk minder. Zowel de gastoevoer ls de elektriciteitsvoorziening zijn niet gestoord geweest omdat men in beide gevallen kon overschakelen op andere leidingen. Volgens een woord voerder van de gasunie te Groningen heeft deze explosie en de vuurzee ton nen (voorlopige raming zes ton) scha de opgeleverd. Automobilist vluchtte Van een onzer verslaggevers WOUBRUGGE Op dé Kruisweg, even buiten de bebouwde kom van Woubrugge, zijn gisteravond laat twee meisjes vermodelijk verpleegsters op weg naar het SL Elisabethziekenhuis, samen op een bromfiets van achteren geschept door een auto. Vlak voor het ter perse gaan van deze krant consta teerde een arts, dat één van beiden het ziekenhuis niet meer zou halen. Het meisje was een been afgerukt. Het andere meisje werd zeer zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Ook voor haar leven wordt gevreesd. De auto sleurde de meisjes zeventig tot tachtig meter over het wegdek, waarna de bestuurder nog twee auto's ramde en in paniek lopend op de vlucht ging. De politie van Leider dorp Woubrugge, Aphen en Ter-Aar zetten direct na het ongeluk een speurtocht in. Bij het ter perse gaan van deze krant was de man nog niet gevonden. Ook kon de identiteit van de beide slachtoffers nog niet worden vastgesteld. Zonnig Droog en zonnig weer na och tendmist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost en maximum-temperaturen rond 20 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend mooi nazomer-weer. gering en liet bedrijfsleven. Tijdens de eerste onderhandeling gis teren over dit akkoord lieten de in dustriële werkgevers de regering we ten dat een verdere verscherping voor hen onaanvaardbaar zou zijn. De on dernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf gingen nog een stapje verder met de stelling dat handhaving van het huidige prijsbeleid een 'grote barrière' voor hen vormt. Voor hen is de maat vol en zij overwegen zelfs ernstig niet meer aan het overleg mee te doen. De vakcentrales daarentegen menen dat zoals de zaken er nu voor staan er voor hen een basis is om een Centraal Akkoord af te sluiten. De onderhandelingen gisteren droe gen een sterk oriënterend karakter. De partijen onderstreepten de nood zaak van een verdere terugdringing van de inflatie en de werkloosheid. Over de manier waarop deze doelstel lingen moeten worden bereikt liepen de meningen echter uiteen. De werk nemers konden zich in grote lijnen verenigen met de weg die de regering daarvoor in begroting 1974 heeft uit gestippeld. De werkgevers daarente gen herhaalden hun bezwaren tegen deze begroting met als hoofdbezwaar het 'eenzijdige' ingrijpen in de prij zen. Het viel daarbij op dat zij thans een 'verdere verscherping' van dit prijsbeleid van de hand wijzen, ter wijl zij onlangs nog dreigden, ^iet aan het overleg deel te zullen ïremefi op basis van het huidige prijsbeleid. Veel scherper stelden zich de organi saties van het midden- en kleinbedrijf op. Zij vinden dat het huidige prijsbe leid de inkomenspositie van de mid- Van een verslaggever AMSTERDAM Een geestelijk ge stoorde man heeft gisteren in het Vondelpark de 22-jarige militair Coen Labbé uit Dieren doodgestoken. De dader is de 36-jarige K. F. H. O. W. uit Amsterdam. Hij zat gisteren met zijn vrouw op een bankje in het Von delpark, sprong plotseling op en stort te zich op de jongen, die in het gras zat te zonnen. Daarna liep hij weg met het mes in de hand. Dankzij voorbijgangers, die de politie belden, kon de man worden aangehouden op de Stadhouderskade. Het slachtoffer overleed een uur later aan bloedver lies in het ziekenhuis. In het SER-gebouw in Den Haag is gisteren liet loonoverleg begonnen van ministers met werkgevers en vakcentrales. Op de foto van links naar rechts: de staatssecretaris van sociale zaken, Mertens, minister Lubbers van economische zaken, de minister van sociale za ken en voorzitter van de vergadering, Boersma, de minister van financiën, Duisenberg en de minister van landbouw, Brouwer. denstanders regelrecht aantast. Ruw weg kan worden gesteld dat zo'n 200.000 kleine zelfstandigen tot de la gere inkomenscategorieën behoren. 'Het prijsbeleid betekent dat het inko men van deze groep wordt terugge drongen', aldus de heer D. de Mooij, voorzitter van het Nederlands Christe lijk Ondernemersverbond. Hij noemde dit uit een oogpunt van inkomensbe leid bijzonder onrechtvaardig. Voor de meeste werknemers geldt dat zij er volgend jaar twee procent reëel op vooruit gaan. De kleine, zelfstandigen 'iare«t«geiT gaa*è"r ge neer Mooij wees er ook op cfSr ee:. strak prijsbeleid voor bijvoorbeeld de directeur van Philips geen consequen ties heeft voor zijn persoonlijk inko men. Hooguit gaan de rendementen van het bedrijf er iets op achteruit. De kleine zelfstandigen merkt het re gelrecht aan zijn portemonnee. Hij pleitte daarom voor een versoepeling van het prijsbeleid voor met name de kleine zelfstandigen. Een moeilijk punt bij de onderhande lingen belooft ook het niet doorgaan van de inflatiecorrectie (in de prak tijk een belastingverhoging te wor den. De organisaties van het midden- en kleinbedrijf voelen zich door deze maatregel ernstig gedupeerd. Prijsver hogingen betekenen n.l. dat hun inko men omhoog gaat, terwijl zij er in werkelijkheid niet zoveel beter van worden. Over dit hogere inkomen moeten zij echter wel meer belasting betalen. Hiertegenover staat de com pensatie van de optrekking van de be lastingvrije voet, moeten zij echter wel meer belasting betalen. Hiertege nover staat de compensatie van de op trekking van de belastingvrije voet, maar die is onvoldoende vinden zij. Het inkomen ook van de lagere inko mensgroepen zou er door aangetast worden. Ooi: hiervoor geldt, aldus de organisaties van het midden- en klein bedrijf, dat de werknemersd it goed kunnen maken in hun looneisen, maar de kleine zelfstandige niet. Een derde probleem bij de afsluiting van een Centraal Akkoord tenslotte vorhat de eis van de regering dat r volgend jaar een stukje nivellering gerealiseerd zal moeten worden. De werkgevers vinden dat over deze kwestie niet kan worden onderhand led, zonder dat ook de betrokkenen (i.e. het hoger personeel) van dit overleg deel zal uitmaken. Het ziet er echter naar uit dat de vakcentrales op d^t punt niet ai te toeschietelijk zul len zijn. De werkgevers zijn echter van plan hiervan een keihard punt te maken. SANTIAGO Militairen met gewe ren in aanslag hebben gisteren ver hinderd dat de delegatie van de Socia listische Internationale rode anjers legde bij het graf van de vermoorde Chileense president Allende, op het kerkhof van Valparaiso. Volgens het Milanese dagblad 'II Giorno' riep een van de soldaten tegen de delegatielei der, PvdA-voorzitter Andre van der Louw: 'Nog een sfap en ik schiet'. De delegatieleden werden meegeno men naar een kantoor van het kerk hof, waar ze twee uur lang werden vastgehouden en verhoord. De delega tie, die ook Franse. Oostenrijkse, Zweedse en Italiaanse leden telt, stelt in opdracht van de socialistische in ternationale een onderzoek in naar de toestand in Chili na de militaire staatsgreep. De partijen zullen de mogelijkheden voor de totstandkoming van een Cen traal Akkoord uitwerken in een werk groep van de stichting van de arbeid (commissie Bakvinck), die in de omende weken bijna elke drie dagen zal vergaderen. Tegen 11 november ruim een week later dan waarop de regering heeft gemikt, hoopt men zo ver te zijn dat definitief kan worden besloten of er een Centr aalAkkoord kan worden afgesloten of niet. De werkgroep is al twee keer bijeen ge weest. Het rapport van de SER-deskundigen, dat ook een rol speelt bij de afslui ting van een Centraal Akkoord heeft gisteren nogal wat kritiek opgeroepen van de zijde van de vakcentrales. Zo noemde het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV het een onhoudbare suggestie het thans geldende uitgang spunt van een gelijkblijvende winst in centen te vervangen door een ge lijkblijvende winst in procenten. De voor 1973 en 1974 verwachte winstuit komsten, die in feite neerkomen op een stabilisatie van het rendementsni veau 1972 en wellicht daar nog boven uit zullen gaan, doen aan dit voorstel van de deskundigen elke grond ont vallen, aldus het overlegorgaan. Het overlegorgaan reageerde ook krib big op de suggestie van de SER-des kundigen de nominale loonkostenstij ging in 1974 beneden de tien procent te drukken. De vakcentrales wijzen erop dat de produktiviteitsstijging in 1973 en 1974 bijna tien procent be draagt. In verhouding daarmee is de verbetering van de arbeidsvoorwaar den bijzonder gering te noemen. 'We moeten ervoor waken dat er geen al te groot verschil ontstaat met dc te voorziene loonontwikkeling in het buitenland, met name in Duitsland, aldus de vakcentrales. BLACKPOOL (Reuter, UPI) Dc Britse Labour Partij heeft zich op haar congres in Blackpool met grote meerderheid uitgesproken voor het organiseren van een referendum om de Britse kiezer gelegenheid te geven zich uit te spreken over de vraag of Engeland lid van de EEG moet blijven. Michael Foot, die ais woordvoerder van de Labourleiding optreedt, heeft verklaard dat 'het EEG-lidmaatschap het belangrijkste strijdpunt bij de volgende alge mene verkiezingen zal zijn'. (Zie ook de buitenlandpagina over Britse Libe ralen). HILVERSUM In Hilversum ver wacht men dat de nachtuitzendingen op Hilversum III met ingang van 15 oktober kunnen beginnen. De jongste besprekingen tussen werk gevers en de vakbonden hebben on verwacht tot overeenstemming geleid nadat men elkaar dinsdagavond na zes uur vergaderen niet kon vinden. In een nader beraad is men het toch eens geworden over een regeling voor een interim-periode tot 1 januari, die niet langer wordt beschouwd als een precedent. Binnenland Bogaard t met pensioen 5 Aanval op bejaardenbeleid 13 Buitenland Lon Nol 'wankelt' 7 Kerk Ds. Krop overleden 2 Men schrijft ons: 2 Nieuwe boeken 2 Commentaar s Weer 5 Dichtbij en verder5 Radio en Iv f Recept .Strips, feuilleton 6 Probleem R Puzzel 9 Familieberichten 12 Filmpremières 15 Poprubriek IS EINDHOVEN Er verhuizen steeds meer mensen 'in dc produktieve leef tijd' van Zuid-Holland naar Noord- Brabant. Volgens het Brabantse Eco nomisch technologisch instituut (E- TI) kan deze verschuiving tenslotte tot ernstige gevaren leiden voor de arbeidsmarkt in Zuid-Holland. Er zal een tekort aan arbeidskrachten kun nen ontstaan in deze provincie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1