Vereniging fors uit de bocht met cijfers over gezondheid Gebruikte wagens met MJ)m [RD®QJ> 100% Garantie Landgoed 'De Boekhorst' (Lochem) in andere handen Oncontroleerbare factoren die het beeld mede bepalen Nog ƒ5000 nodig om wielerronde Voor ÏOO dagen of 10.000 km. AUTOMOBIELBEDRIJF KARAND B.V. Hofweg 39 VOORSCHOTEN Tel. 0I7I0-69307 Adverteert in het Kwartet TROUiW/KWiAiRTET VRIJDAG 5 OKITOBBR 1973 De Nederlandse vereniging voor gezondheidsbewaking N'VG heeft ons vorige week ongezonde toestan den opgediend. \'an een groep van 200 mensen die dachten dat zij gezond waren, had maar 41 procent gelijk. Na een 'gezondheidstest' werd 32 procent naar de huisarts verwezen en 26 procent naar di verse specialisten. Dat ziet er schokkend uit, en de NVG toonde zich dan ook op gepaste wijze geschokt. Zij stuurde de verzamelde gegevens naar de geneeskundig hoofd inspecteur van de volksgezondheid, en stelde in beknopte vorm de pers op de hoogte. Met dat laatste is de NVG wetenschappelijk fors uit de bocht gevlogen. De vereniging had kennelijk in de ga ten dat de verzamelde cijfers wel een erg barre indruk maakten, en tekende bij haar eigen resultaten aan: 'De on derzochte groep moet nog te klein worden geacht om hieraan definitieve conclusies te verbinden ten aanzien van de gezondheidstoestand van onze bevolking'. Dat nu, is niet waar. Het onderzoeken van een steekproef is een erkende me thode om iets over een hel bevolking te weten te komen- Inderdaad is op die manier verworven kennis des te minder betrouwbaar naar mate zo'n steekproef kleiner is. Maar dankzij een stukje toegepaste wiskunde kan voor elk geval worden aangegeven hoe onbetrouwbaar de cijfers zijn. Voor een steekproefmethode van tweehonderd mensen kunnen de door de NVG opgegeven percentages rede- lijkrwijs niet meer dan een procent of zes, zeven naast de 'echte' liggen. Concreet: als de NVG de hele bevol king haar 'gezondheidstest' had laten doorlopen zo» minstens 25 procent naar de dokter zijn gestuurd en nog eens 20 pet. naar de specialist. (Vol gens de wiskundige statistiek bestaat er een kans van één op twintig dat de vorige zin overdreven is, dat die per centages toch wat lager moeten zijn. Dit voor de fijnproevers). Het materiaal van de NVG zou dus wèl vrij definitief conclusies toelaten over ons aller gezondheid, en die con clusies zijn weinig minder schokkend dan wat de oorspronkelijke cijfers suggereren. Nog niet de helft van de mensen die zich gezond wanen, zou den het ook echt zijn. Nu zit er in dit verhaal één heel gro te 'maar'. Die wiskundige bewerking, het overbrengen van de percentages van de steekproef naar de hele bevol king, is alleen geoorloofd als de steek proef inderdaad een zo goed moge lijke afspiegeling is van de bevolking. Zo'n steekproef moet bestaan uit toe vallig gekozen mensen, anders gaan al lerlei oncontroleerbare factoren het beeld meebepalen. Dat is bij het onderzoek van de Nederlandse vereniging voor gezond heidsbewaking ruimschoots gebeurd. De tweehonderd mensen van wie de gezondheid werd getest, zijn namelijk niet toevallig gekozen. Het zijn leden van de Nederlandse vereniging voor gezondheidsbewaking, die behalve hun contributie voor de NVG nog eens 135 gulden betaalden voor hun gezond heidstest. Daarmee wil beslist niet gesuggereerd zijn dat die mensen veel betaald hebben NVG-arts J. A. Leegsma ver zekerde ons dat de complete test ('een grote levensverzekeringskeuring plus uitgebreid laboratoriumonderzoek') volgens ziekenfondsnormen vierhon derd gulden moest kosten, en voor particulieren vijfhonderd gulden. Wel betekent het dat de steekproef be stond uit mensen die voldoende geïn teresseerd waren in een medisch on derzoek van hun naar veronderstel ling gezonde lichaam, om lid te wor den van de NVG (die zo'n onderzoek tegen gereduceerde prijs ter beschik king stelt van leden). Mensen die bo vendien niet alleen voldoende geïn teresseerd maar bovendien in staat waren om daar de (gereduceerde) prijs van 135 gulden voor te betalen. Nauwelijks valt aan te nemen dat deze tweehonderd mensen een zo goed mogelijke afspiegeling vormden van de Nederlandse bevolking. En daarom kan aan de bevindingen over hun ge zondheidstoestand inderdaad geen en kele conclusie over de gezondheidstoe stand van de Nederlandse bevolking worden afgeleid. Niet, zoals de NVG schreef, omdat de groep te klein is, maar omdat de groep die bereid en in staat zijn om een flink bedrag voor hun gezondheidstest uit te trekken en die dus wellicht toch een vaag gevoel hadden dat er iets met ze mis was. De vereniging is zich van haar beper kingen ook wel bewust. Zij schrijft in haar summiere persbericht dat het onderzoek 'op tweeërlei wijze wordt voortgezet'. Ten eerste door het (ver der) testen van bij de NVG aangeslo ten leden, wat weinig nieuws zal ople veren, behalve voor die leden. (Een grote, slecht samengestelde steekproef is nauwelijks beter dan en kleine). Ten tweede door het testen van 'per soneel van nog uit te nodigen bedrij ven of instellingen'. Hierbij, schrijft de NVG, zullen 'zo mogelijk ook fac toren als geografische spreiding, woon- en werkmilieu enz. statistisch worden verwerkt'. Dat zou dan een begin zijn in de richting van verant woorde statistische benadering van de verzamelde gegevens. Intussen kan worden opgemerkt dat de NVG met name op het vlak van het bedrijvenonderzoek niet helemaal de pioniersrol vervult die uit haar ge schriften naar voren komt. Zo is bij voorbeeld Philips al enige tijd bezig met gezondheidsonderzoek, waaruit al gegevens beschikbaar zijn met meer betekenis dan de NVG nu kan waar maken. Dit voorjaar deelde prof. dr. H. H. W. Hogerzeil daar een aantal cijfers uit mee. Bij negen procent van de onderzoch ten werd vetzucht vastgesteld, bij acht procent verhoogde bloeddruk, acht procent longaandoeningen zonder dui delijke ziekteoorzaak (CARA in vak kringen), vijf procent spataderen, vier procent aambeien, vier procent ge- hoorstoornissen, drie procent suiker ziekte. Dat zijn hier en daar cijfers om van op te kijken, maar toch niet helemaal de basis om eenvijfde van de onder zochten direct naar de specialist te stu ren. Het zijn cijfers werpt dokter Leeg sma van de NVG tegen, over in dienst zijnde en dus al medisch goedge keurde werknemers. 'Wij nemen ook bejaarden mee'. Daar heeft hij gelijk in. Anderzijds slaan de resultaten van Hogerzeil op mannen van ongeveer vijftig jaar. wat de cijfers ten opzich te van het bevolkingsgemiddelde ook niet lager zal maken. Maar tegen de methode van de NVG als aanwijzing over ons aller gezondheidstoestand zijn nog twee diepergaande bezwaren aan te voeren. Ten eerste: wat is gezond? Naar mate je de norm scherper stelt vind je meer afwijkingen, mensen die dus 'ongezond' moeten heten. Dat is een verschuifbare grens. Dokter Leegsma's definitie, mensen zijn gezond als ze geen doktersbehandeling nodig hebben', maakt die grens niet minder wiebel. Voor een aantal afwijkingen is het inderdaad nuttig, ze zo vroeg mogelijk te onderkennen en te behan delen. Op andere punten is er iets voor te zeggen, mensen die zich ge zond voelen, gezond te léten. Dat sluit aan op een tweede bezwaar, dat sterk naar voren kwam op hét symposium over gezondheidsonder zoek van de stichting Toekomstbeeld der techniek, waar ook prof. Hogerzeil de vermelde cijfers rapporteerde. We kunnen wel een heleboel dingen meten, zeiden nogal wat sprekers toen, maar we kunnen aan die gevon den 'afwijkingen' vaak nog weinig of niets doen. En waar is het dan hele maal goed voor, wat doe je mensen aan door ze naar de dokter te sturen. Dat is een probleem waar de NVG, met haar puur lichamelijke benade ring van het begrip gezondheid, nog niet aan toe is. Dat is waarschijnlijk voor haar leden, en zeker voor de openbare meningsvorming waar zij naar streeft, jammer. ZOETERMEER Het grootste natio nale wielerevenement dat volgend jaar weer op de Nederlandse wielerka- lender zal prijken is Olypia's ronde van Nederland. Een plaatselijk comité is aan het werk gegaan om te trach ten Zoetermeer als etappe-plaats op te nemen. Om dit belangrijke wielere venement te kunnen realiseren is er zeker 10.000 nodig. Reeds twee in stanties hebben geld beschikbaar ge steld: de makelaardij Hopman 2500, en de Intervam eenzelfde bedrag. Om de overige 5000 bij elkaar te krij gen doet het comité een beroep op het bedrijfsleven om dit voorbeeld te volgen. Het gebeurt niet vaak dat een dergelijk evenement in de agglomera tie plaatsvindt. Het comité hoopt dat ook de gehele bevolking zal meewer ken. Aan medewerking van het orga niserende comité Olympia ronde van Nederland zal het niet liggen, daar de voorzitter hiervan de heer Van der Molen is, de commissaris-van de ge meentepolitie Zoetermeer. Het plaat selijk comité bestaat uit voorzitter H. B. J. Heijn tevens werkzaam bij de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie en de heren Van Oosten, Van der Walle, Bouwknecht (gemeentepo litie Zoetermeer) Kamsteeg (afdeling voorlichting gemeente Zoetermeer), A. N. G. van Leeuwen en Mulder be kende organisatoren van bekende wie lerronden. Wanneer het lukt zal dit evenement plaatsvinden op 13 juni 1974. LOCHEM/GORSSEL/ APELDOORN Wegens bankschuld van de huidige eigenares is deze wee te Lochem het landgoed 'De Boekhorst', midden vorige eeuw gesticht door de landbouwkundige ei geoloog dr. W. C. H. Staring, die Europese bekendheid genóót, langs executaire weg verkocht. De toekomst van het prachtige land goed zou men kunnen zeggen is even zeker als onzeker: het complex (72 hectare groot) is in een twaalftal percelen van de hand gegaan en De Boekhorst zelf (met dertig hectare aan bos enz.) werd door Bennink's Landerijenbureau te Gorssel gekocht voor een opdrachtgever, waarvan de naam nog niet bekend is gemaakt. In zoverre dus onzekerheid; planologisch is er echter wel zekerheid: want een andere bestemming kan uitgesloten worden geacht. Dr. W. C. II. Staring rust in Lochem onder een zwerfsteen. Hij was de zoon van de dichter A. C. W. Staring, die goede verzen schreef, maar ook al veel verstand van landbouw had en op de nabij gelegen 'Wildenborch' woonde. Dr. Staring stichtte De Boek horst in 1846. Hij richtte op het land goed een modelboerderij op, waar ma chinaal werd gewerkt. Dat was voor die tijd revolutionair. Na zijn dood in 1877 is het landgoed in verschillende handen geweest De laatste eigenares was de onroerend-goed-maatschappij NV De Renkumsche Heide te Apel- doorn. NV De Renkumsche Heide heeft een totale schuld van zeven miljoen gul den aan het bankiershuis Van Lan- schot te Den Bosch, die in De Boek horst deelnam. De oud-directeur van De Renkumsche Heide, de heer A. Veeren: 'Er wordt nó wel gezegd dat we zoveel schuld hebben, maar ons bezit is groter'. Hij zégt dat er een re Verhuizen in een stad als Amsterdam geeft nogal wat problemen, zeker als het gaat om een etage-woning met smalle trappenhuizen. Een Amsterdams verhuisbedrijf nam dezer dagen een zogenaamde giraffelift in gebruik die een hoop gesjouw bespaart. geling tussen De Renkumsche Heid en de bank getroffen kan worden. dat licht zou men ook de executaii verkoop van De Boekhorst moete zien. De opbrengst is echter nogal tegengf vallen. Voor het hele complex kwaï men op een bedrag van 1.225.100 gu den, waarvan ongeveer 445.000 guide voor het hoofdperceel. Hiermee kwaï men slechts ruim 25.000 gulden bove de inzet van enige weken geleden ui Sommige handelaren hadden verwacl dat er enige tonnen meer voor te m; ken zou zijn geweest. De Boekhorst heeft jarenlang leeg g staan en De Renkumsche Heide vet renteverlies bezorgd. In het kader va de aktiviteiten van deze NV is he woord speculatie gevallen. Doet D Renkumsche Heide daaraan? Hi wordt door de heer Veeren, die oo veel luxe recreatiebouw heeft gi pleegd, tegengesproken. 'Maar je ze natuurlijk een bedrijf wel op met e bedoeling dat er wat aan verdien: wordt'. In de loop der jaren heeft hij nogi veel kastelen en havezaten gekocht e verkocht. Naar zijn oordeel tracht! i hij er altijd een goede koper voor t vinden, zodat het gebouw een passer de bestemming zou krijgen. Zo kwamen in De Essenburgh t Hierden de Norbertijnen, een room> katholieke orde waarvan de lede, naar hun witte habijt ook wel withi ren worden genoemd. In De Cloeze t Lochem zit een politieschool. Wat I) Boekhorst betreft: daarin had h graag een Amerikaanse bijbelschoi gehad, maar de besprekingen daarove leidden niet tot resultaat. Van d overheid, vond de heer Veere, is oo niet altijd de medewerking gekrege die wel gewenst is. Het ondernemer klimaat in Nederland is niet zo bes Allerlei instanties dringen wel aan o openstelling van landgoederen vot het publiek, maar als dan gezeg wordt: 'Koop het dan', dan doen dat niet. Burgemeester H. J. Beuke van L: chem laat ons weten dat het gemeei tebestuur nog geprobeerd heeft D Boekhorst via gedeputeerde state van Gelderland in handen \e spek van bijvoorbeeld Het Geldersch Lam schap, maar daarvan is niets gekome Hij had dat liever gezien dan wat ii gebeurd is met het landgoed. De bu gemeester is erg nieuwsgierig welk koper bij Bennink's Landerijenburea straks uit de hoek wordt getover. Overigens accentueert hij dat er nie met De Boekhorst kan gebeuren. 0 het moment is een nieuw besten mingsplan voor het gehele buitengi bied van Lochem in voorbereidin 'Het is en het blijft het landgoed zegt hij. Wij, HNG-Sterdealer van Audi NSU, geven u bij deze wagens, 100%garantie op: motor, versnellingsbak, (het onzichtbare en'meest risicovolle gedeelte van de auto) stuurinrichting en remmen. Voor 100 dagen of 10.000 km. K.N.A.C.-keurinq op onze rekening Hebt u behoefte aan nog meer zeker heid, dan kunt u de wagen op het moment dat u hem wilt kopen door een objectieve instantie - de K.N.A.C. - laten keuren. De kosten betalen wij. Als u op zoek bent naar een gebruikte wagen (bijv. als tweede auto) met een AUDI NSU 100 Garantie kom dan naar onze show room voor een proef rit of voor alle inlich tingen over financie ring e.d. Wij hebben een naam te verliezen. Haarlemmerstraat, Leiden. Donderdagavond - koopavond. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 16