Nora, het Poppenhuis; meesterwerk ook op 't witte doek pakkend o? de giaat i FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Punishment Park: ook twijfelachtig l Oude jazz-opnamen opnieuw uitgegeven sO Stille dagen in Clichy: vervelend door Willem-Jan Martin 4et tweede larnituur van loog tot laag r, F. Sierksma gewoon oogleraar in Leiden HOE DICHTER IK NADER... constructiewerken stalen ramen, deuren en puien staalstraal- en metalliseer- inrichting Schop Vleeswaren- en Gonservenfabrieken B.V. vertegenwoordiger jtOUW/KWARfTET VRIJDAG 5 OKTOBER 1973 K15 ken wordt nog veel gespeeld en terecht, zoals de Haagse Comedie nu weer bewijst met een pakken- je opvoering van 'Een Poppenhuis'. Dat is, met nog andere Ibsen-werken, vele malen verfilmd ook. Kaar wel lang geleden. Meestal in de tijd toen film nog vastzat aan het toneel. tn bij Ibsen is het niet eenvoudig om fan het toneel los te komen, want jaar schreef hij voor. Met tot meer pnerlijke dan uiterlijke drama's ver lichte dialogen en, in Het Poppen- luis vooral, een beklemmend en fembolisch gebruik van de beperkin gen van het toneel. Want daarin lordt die ene, sombere burgerkamer, taarin zich alles afspeelt, ook het jeeld van de beklemming, waarin No- ia gevangen zit. Totdat zij wegloopt, tan man en kinderen, om te ontdek ten wie zij zelf is. huis was zij de pop, het wat frivole, nmondige vrouwtje, dat zelf niets Bocht of kon. Toch had zij geld ge- Eend, voor een Italië-reis, die haar pan moest genezen, en argeloos een jalse handtekening geplaatst. Dat racht haar in de macht van Krog- tad, die zijn baan op de bank van [aar man wilde behouden. Een liefde- jolle vriendin, Kristine, wist de afper- rKrogstad nog tot betere gedachten 1 brengen. Maar toen was het voor lora te laat. Want haar man Torvald [as in zijn woede, en angst voor een thandaal, al door de mand gevallen als een laffe egoist, een bazig bazelen de heer des huizes, die haar eerbied niet langer waard was. Nora's op stand, of vlucht, was indertijd (voor 3918) nogal schokkend. En het stuk moet aan die tijd gebon den blijven. Dat is voor een goed fil mer en Joseph Losey, die Ibsen aandurfde is een goedj, zoals hij weer laat zien niet zo moeilijk. Kleding, kamers, meubelen geven de stijl al aan, en Losey, die niet in die ene ka mer kon blijven, vond buiten een nog ouderwets Noors plaatsje, met sneeuw, sleden, een schaatsbaan, en nog meer, prachtig gefotografeerde, stemmingsbeelden, die wel bij Nora passen maar haar toch te vroeg uit het benauwende poppenhuis ha len. De vrijheden, die het theater niet en Losey zich wel kon veroorloven (ook wat van de voorgeschiedenis to nen bijvoorbeeld) maken Nora's on vrijheid niet zo drukkend meer. Overigens heeft Losey dit meester werk van het toneel ook tot een pak kende film gemaakt. Met Jane Fonda als een indrukwekkende Nora, speels, kinderlijk, een beetje ondeugend in het begin, met een onderdrukt tempe rament dat opeens wild uitbarst (in de tarantella op een feestje), en bewust als zij is met een sterke overgang naar Nora's bewustwording. David Warner staat daar goed tegeno ver als de neerbuigende mannelijke autoriteit, die volkomen afgaat. Del- phine Seyrig is een innemende, warme wijze Kristine, bescheiden maar vrou welijk beslist. Edward Fox, als Kroj- stad, verbitterd maar niet slecht, is eenzijdig heftig en niet genuanceerd. Trevor Howard als de dokter en huis vriend, die weet dat hij sterven moet, weet als acteur goed wat hij doet, maar hij lijkt al te oud voor de 1 a- giek van zijn dood en de nauwelijks verborgen romantische liefde voor Nora. In een film wordt dat elke werke lijkheid onbarmhartiger onthuld dan op het toneel. Daarom is een Ib sen regisseren als film waarschijnlijk ook moeilijker dan in het theater. Maar Losey slaagde. Ber Huising (Amsterdam, Kriterion, 14 j.) Trevor Howard, Delphine Seyrig en Jane Fonda in Het Poppenhuis. Punishment Park werd in 1971 al vertoond op festivals, Cannes, Vene tië, Londen, Edinburgh, en op Utrechts Cinemanifestatie '72 (op 16 mm-film) waarnaar wij er een kort oordeel over gaven. Maar nu pas heeft het werkje van Peter Watkins een bioscoop bereikt. Hij werd hier vooral bekend door The War Game, een verzonnen, in elkaar gezette 'documentaire' die wel indruk maakte. In Punishment Park werkte Watkins weer naar een eigen idee, met welwillende amateurs, en jour naalachtig camerawerk meestal zo uit de hand ergens in California. Daar krijgen 'subversieve beklaagden' die voor een burgerlijke, bevooroor deelde, jury geen kans op het 'on schuldig1 krijgen, de keuze tussen ge vangenisstraf of een vlucht door een woestijnachtig strafpark, met enige voorsprong op achtervolgende politie. Zij moeten binnen drie dagen de Amerikaanse vlag bereiken. En na tuurlijk leggen zij het, met al hun hoop en idealisme, af tegen de gewa pende, dodende, achtervolgers. Wat kins liet het zijn medewerkers nogal opgewonden doen, er wordt dus wat afgegleden, en de bedoelingen liggen er duidelijk op. Maar dat was, als ik het mij goed herinner, voor mij een ernstig bezwaar: de verzonnen toestan den, in een documentaire vorm ver filmd alsof zij echt waren, werden een soort vervalsing van wat werke lijk werd bedoeld. De film is belang wekkend, maar ook twijfelachtig. B. H. (Amsterdam-Studio K, 18 j.) De boeken van de Amerikaanse schrij ver Henry Miller hebben lang in de reuk van pornografie gestaan: tot in de jaren zestig waren zij in Amerika verboden. Sindsdien is het erotisch realisme in de kunst zo opgerukt, dat Henry Miller's beruchtheid tot het verleden behoort Hij beleefde zijn grote tijd in het Pa rijs van de jaren dertig, toen het Mekka van de kunstenaars, een stad zonder keurslijf. In die periode en op die plaats is ook zijn roman 'Quiet days in Clichy' gesitueerd. In de verfilming van 'Stille dagen in Clichy' zijn de sexuele avonturen van de vrienden Joey en Carl overge plaatst naar deze tijd. Daardoor is al les gaan rammelen, want Parijs is al lang niet meer wat het in de jaren dertig was, het middelpunt van de wereld, de verpersoonlijking van de vrijheid. Het is in verschillende op zichten een dode stad geworden, de avant-garde jeugd heeft andere havens gevonden. En ook dat gedoe van Joey en Carl met hele en halve prostituées klopt niet meer, de 'sien' heeft op dit punt aanmerkelijke veranderingen on dergaan. Als je nu de authentieke sfeer weghaalt en je stelt er een valse voor in de plaats, wat blijft er dan over? Een vervelende aaneenschake ling van bed- en badtoestanden, met verwisselbare vrouwen in verwisselba re situaties. Vergeet het maar. W. W.-B. Amstcrdam-Cinetol, 18 jr Rotterdam herdenkt Neruda ROTTERDAM De Rotterdamse Kunststichting zal vanddag in het ge bouw De Lantaren een herdenking houden van de op 23 september in Santiago (Chili) overleden schrijver Pablo Neruda. Tijdens de plechtigheid zullen de vertalers van Neruda's poe- zie, de heren C. Buddingh en Riekus Wakowsky, uit zijn werken voorlezen. De Kunststichting heeft ook de be schikking over een geluidsband met opnamen van Neruda en diens verta ler Dolf Verspoor tijdens het optre den in Poetry International die in 1971 in Rotterdam werd gehouden. Voorts zal een film worden vertoond met o.a. de begrafenis van Neruda. afwachting van een meer bezonken '.el over recent verschenen [tukken van kopstukken als Neil ■mg (Time Fades Away), Gene rsons (Kindling) en nog zo wat, :e week een soortement ïaalprogramma: door de aandacht besteed moest worden aan de ziek van bijvoorbeeld Poco en de ines is er zo onderhand een [antische stapel tweede-garnituur- rk gegroeid, cnder welke de «agens zeer solide recensie-desk kans dreigt te bezwijken. Maar snel de slag dus, voor je het weet zakt boel in elkaar. aardigste elpee in de melee is het ïgste levensteken van Dave Mason, dan ook zeer toepasselijk Dave ison Is Alive! werd genoemd. Het at hier om een serie opnamen van tzelfde concert als dat waarvan deelten op Masons vorige elpee eadkeeper terecht kwamen; zelfs is rake van een enkele doublure (Just Song, Feelin' Alright). Minder leuk tuurlijk, maar toch geen reden om ze elpee geërgerd terzijde te huiven: via Headkeeper was al kend dat Mason en zijn begeleiders lark Jordan, Lonnie Turner en Rick eger) 'live' prima werk verrichten, heren spelen zeer doorzichtig en lder, zijn fantastisch op elkaar gewerkt en weten de wat ilancholieke sfeer die het oeuvre n Dave Mason overwegend nmerkt steeds gaaf over te brengen, vendien is alles ook goed genomen, en dat mankeert wel eens n live-platen, dus al met al geen zeur over dio twee doublures, Dave ason maakt mooie muziek, die de rwachtingon omtrent een op handen nde studioplaat nog eens een aadje opschroeft. oul show irder aan het front van de levende uziek een dubbele concert-elpee uit koker van Ike Tina Turner, The orld Of Ike Tina (United Artists .184-94 670/71), waarop selekties uit opnamen van diverse Europese itredens tot één concert werden mengevoegd. En dat is gewoon weer bekende zorgvuldig gesmeerde. an een onzer verslaggevers 5IDEN Dr. Fokke Sierksma is n de rijksuniversiteit te Leiden be emd tot gewoon hoogleraar in de eologische faculteit. Sierksma's be aming binnen de theologische facul- it heeft jarenlang moeilijkheden op- leverd, omdat hij er geen geheim n maakte dat hij atheist was. Een ar geleden werd Sierksma reeds be mind tot lector. Sierksma wordt nu •ogleraar in de godsdienstgeschiede- s en godsdienst-fenomenologie. r. Sierksma is een leerling van de odsdienst-fenomenoloog dr. G. van ar Leeuw. In 1950 promoveerde hij een proefschrift over godsdienstwe- nschap en psychologie. Als essayist feeg hij bekendheid door zijn publi- 'ties over literatuur en zijn boek fer de televisie ('Testbeeld'). In 1953 erd hij benoemd tot wetenschappe rs medewerker aan de Leidse Uni citeit. The Pointer Sisters soul-show met de bekende ingrediënten (de zeer energieke Tina, goed-steunen.de Ikettes, een soepel orkest en Ike Turner beurtelings als Bruintje Beer en 'genadeloze' concert- master), die eigenlijk alleen door het 'gemoderniseerde' "répertoire afwijkt van de vorige dubbele live-plaat die in de Parijse Olympia werd opgenomen en meer werk van recente studio-elpees bevat, zoals Annie Had A Baby, Chipper, Let Me Touch Your Mind, en verder de nodige standaardwerkjes op pop- en soulgebied. Van mij mag het. En om dan nog even in de concertsfeer te blijven: bij de komende optredens van The Rolling Stones zal in het voorprogramma naast Billy Preston de Amerikaans- Cubaanse groep Kracker te bewonderen zijn. De Stones zien het kennelijk nogal zitten met dit vijftal, want behalve een plaatsje in het voorprogramma werd de groep ook als eerste toegelaten op het min of meer exclusieve Rolling Stones-label. Toch allemaal een beetje merkwaardige zaak, die opwinding rond de firma Kracker, want de gelijknamige debuut-elpee (COC 49 102) getuigt nu niet bepaald van genialiteit of zelfs maar een meer dan gemiddelde portie goede gaven uit de zak van de betrokken Muze. Kracker toont zich een vakkundige band, die een opgewekt soort rock produceert, maar wat dat aangaat kan ik de Stones zó duizend groepen aan de hand doen die dat ook en vaak zelfs mee op toernee nemen; als er ooit muzikanten een dergelijke publiciteit zouden kunnen gebruiken, zijn zij het wel). Jazz Vervolgen we deze aflevering met een pakketje platen voor diegenen, die behalve popmuziek ook wel eens een bescheiden stukje jazz plegen te draaien. Die lieden zullen zich bijvoorbeeld bij Ben Sidran (Puttin' In Time On Planet Earth-Blue Thumb BT 10025), ooit lid van The Steve Miller Band, uitstekend thuis voelen, althans als er behoefte bestaat aan een blanke uitvoering van cliché- jazz van het kaliber Erroll Garner/Oscar Peterson vermengd met een minuscuul scheutje popinvloed. Anders valt er wellicht enige lol te beleven aan Dan Hicks and the Hot Licks en hun elpee Last Train To Hicksville/The Home Of Happy Feet (Blue Thumb BT 10026), hoewel ook daar wederom een behoorlijk incasseringsvermogen voor vereist is: in vroeger dagen opereerde hier te lande een gezelschapje genaamd Frans Poptie and his Swinging Specials, dat een verwaterde versie van de swing van de Fransen Stephane Grappelly en Django Rheinhardt over het voetlicht wist te werken. Als de muziek van Hicks als een aangelengde Poptie-uitvoerdng gekaraktersieerd mag worden, weet je dus wel hoe laat het is. En dan hebben we in de afdeling Jazz tenslotte nog The Pointer Sisters (Blue Thumb 10027). die na zeer verdienstelijk sessie-werk (luister maar eens naar Taj Mahal's Recycling The Blues) een eigen plaat het licht deden zien, vol met allerhande meerstemmig zangwerk uit de tijd van de Grote Depressie. Knap, maar voor een niet-liefhebber zeer snel vervelend, uitgezonderd de wat eigentijdser bijdrage Yes We Can Can die met de bekende swingende pen van Allen Toussaint werd vervaardigd. En dan de onderste platen van de stapel. Voor de Mahavishnu-freaks de elpee Spectrum van de tot dat orkest behorende drummer Billy Cobham; de tweede langspeler van War, getiteld Deliver The World; een verzameling opnamen, waarin Rick Grech op de een of andere wijze de hand had, alles onder hel motto The Last Five Years, en Nuggets, een dubbelelpee met opnamen uit de jaren 1965 tot 1968 ('the first psychedelic era'). H. W. DAMES Bij vonnis dd. 25 september 197J van dc Arrondissements rechtbank te Amsterdam is het faillissement van Wilfred Edgai Jones, gewoond hebbende t< Amsterdam aan de Alb. Cuyp- straat 276", en gehandeld heb bende aldaar aan de Gerard Doustraat 228, thans zonder be kende woon- of verblijfplaats hier te lande, opgeheven bij ge brek aan baten. De curatrlce Mr. W. J. Heymeljer, Prinsengracht 557, Amsterdam. Dr. C. Gilhuis Gesprekken over het ouder worden 14e druk f 9.90 Verkrijgbaar m de boekhandel ZOMER KEUNING V^HWWÏEN WERKPLAATS: Parallelweg 7, telefoon (02993) 3272. PRIVÉ: Burg. van Baarstraat 47, telefoon (02993) 3788. Rotterdam Amsterdam Harderwijk Voor ons depot in Amsterdam zoeken wij op korte termijn een jong energiek persoon met ervaring in de vleeswarenbranche om voor onze onder neming als op te treden. Werkterrein: een bestaan rayon, waar wij goed zijn ingevoerd. Leeftijd: tot max. 35 jaar. Sollicitaties: uitsluitend schriftelijk, met voor deze functie belangrijke informatie, aan het adres van ons depot Elementenstraat 24, Arasterdam- 1016. DE NEDERLANDSCHE BANK N.V. ^DSC te Amsterdam heeft bij haar afdeling Organisatie gelegenheid tot plaatsing van een ERVAREN SYSTEEMANALIST die in klein groepsverband een belangrijk aandeel zal gaan leveren in de voortschrijdende automatise ring. De Bank beschikt thans onder meer over een uit gebreid Century 200 computer-systeem. Er wordt geprogrammeerd in Cobol. Vereist zijn: middelbare schoolopleiding alsmede administra tieve vakopleiding (M.B.A., S.P.D.); A.M.B.I.- opleiding strekt tot aanbeveling; kennis van programmering; ervaring op het gebied van automatische informa tieverwerking. bh voorkeur van financiële projec ten; leeftijd tot circa 35 jaar. Schriftelijke sollicitatie onder opgave van leeftijd, oplei ding, ervaring, enz. te richten aan de Chef afdeling Personeelzaken-uitvoering van De Nederlandsche Bank N.V., Postbus 98, Amsterdam-C. urn door Rud Niemans AMSTERDAM Alhoewel Laren '73 in zijn beste momenten be wees, dat er niets gaat boven levende jazz, gaat de platenindustrie onverdroten voort met bet verdoeken van oude catalogi. Prestige's 24000-serie lanceerde nu o.m, 'Collector's Items' (24022) van Miles Davis. Opnamen met Bird en Rollins (bedden op tenor) uit 1953, met Rollings en Jackie McLean uit 1951 en een curieuze combinatie met o.a. trombonist Britt Woodman. Een interessante plaat, die in grove lijnen de weg aangeeft, welke Miles ging van bopper in Parker's ban, tot de stylist die met Coltrane het gezicht van de jazz anno 1960 zou bepalen. Onder de titel 'The greatest jazzcon cert ever* (24024) zijn alle Quintet-li- veopnamen van mei 1953, Masse.-Hall, Toronto, herverschenen, inclusief Bud Powell's optreden. De jazz staat stijf van de vaak groot geschreven legendes, dde nu tot juistere propor ties worden teruggebracht. Natuurlijk: elke jazzfan moet deze opnamen héb ben of gehoord hebben, al is het maar om zich het fenomeen Bud Powell te realiseren. Zowel in trio (Mimigus, Roach) als in quintet (plus Gillespie en Parker) opnamen was Powell in absolute top vorm. Dizzy en Bird hebben betere opnamen gemaakt, maar de geladen sfeer tussen hen en het unieke etale ren van vijf jazzreuzen op één podi um, stempelden deze door Mingus verzorgde opnamen tot een mijlpaal. Hoestekstschrijver Stephen Davis ont mantelt overigens nuchter alle rim ram rond deze session, de financiële flop, de voor slechts een kwart gevul de zaal enz. En hij wijst ook Powell als dé man aan; de psychisch oneven wichtige, die prachtige soli uit het ivoor tovert, die nochtans zoals ook Ross Russell in zijn boek 'Bird Lives' beweert stomdronken was. Red Garland Dubbel-lp 24023 bevat opnamen van het Red Garland kwintet plus Coltra ne en Donald Byrd uit november 1953. Garland, zowel bewonderd als verguisd om zijn melodie-verliefde blokakkoorden, die sommigen een gruwel waren, gelijk een inferieure milkshake. Toch behoorde hij tot de in-crowd rond Davis en Coltrane des tijds, als typische 'musician's musici an' blijkbaar. Feit is, dat 'Trane zich met gigantische constructies een weg baant door deze platen, terwijl Byrd alle durf en bravour in zijn soli stak, waarover hij maar beschikte. PR 24021 levert nimmer eerder uitge brachte opnamen op van tenorist Ge ne Ammons en de totaal van de scene verdwenen ex-Parkerpianist Dodo Marmarosa (1962). De samenwerking tussen Jug en Dodo is niet ideaal, zij zijn eikaars tegenpolen. Marmarosa (zijn laatste opnamen) heeft een ste vig, bijna Brubeck-achtig toucher en er vallen bij hem diepe contrasten tussen linker- en rechterhand te be luisteren. Enkele van Eric Dolphy's 'In Europe' volumes uit september 1961 werden op PR (2LP) 24027 gebundeld tot 'Co penhagen Concert'. Zeker niet de meest geslaagde herinnering aan deze ook in ons land zeer geziene alt-fluit en vooral basklarinetvirtuoos. In be gin 1960 kwam Dolphy naar voren als driftig experimenterend improvisator, die het wellicht in zich had, de avant- garde nieuwe impulsen toe te dienen. De daartoe benodigde leidersstatus, de eigen groep van gelijk niveau, was Miles Davis hem evenwel nimmer beschoren. Zijn totaal onverwachte dood (Berlijn, 1964 aan diabetes) was een klap, die ook in ons jazzwereldje lang na klonk. De Deense begeleiders op deze platen konden niet aan hem tipppen, hetgeen de totaal-impressie geweldig devalueert. Maar 19-minuten lang adembenemende Dolphy-studies in B. Holiday's 'God bless the child' (op basklarinet) en in Randy Weston's 'Hi-Fly' (op fluit) motiveren de aan schaf en bewijzen de klasse van deze gastarbeider, die o.m. uit natuur-ge- luiden de schoonste inspiratie putte. Vogue-IMederland Vogue-Nederland bracht onder de wijd- se titel 'Echoes of an Era' liefst 18 dubbel-lp's uit, hitmateriaal ontleend aan de Roulette-catalogus. Zo op het eerste gezicht pikken kenners het ko ren direct tussen het kaf uit. Getz, Dinah Washington en Basic zijn na men die het meest opduiken. Van Getz/ Stitt ontving ik RE 123 met Getz' Storyville-takes uit oktober 1951, als mede werk uit zijn tien jaar latere 'Zweedse' periode. Ln al hun overrom pelende, swingende elegance behoren ze tot het beste, dat de tenorist ooit maakte. De Stitt-lp met anonieme 'si- demen' uit 1962 commercieel, mat jes weggeblazen repertoire noopt mij tot een waarschuwing tegen het samenklonteren van zulke sleutelfigu ren als Parker-Gillespie-Coltrane in één der overige albums. En dan Diana Ross. De première van haar (Holiday) film 'Lady sings the blues' gaat vergezeld van de sound- track-LP, op Tamla Motown 5C062 94367, die op mij overkwam als een nogal schablone-produktie vol vlakke arrangementen, waarvoor o.a. Oliver Nelson en Benny Golson tekenden. Ross klinkt goed, hoedt zich voor klakkeloos kopiëren (niet mogelijk, trouwens). Maar de zin van het pom peuze Michel Legrand-theme ontgaat mij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15