Heftige aanval op bejaardenbeleid m De helft van Nederland spaart b| de Rabobank watts® Waterverbruik in Nederland valt mee de anderehelft isvanharte welkom de bank voor iedereen MUNKAT WILBIJDEPOIÏÏEE WAT NU? eetbare damschijven -vT Steeds minder mensen nodig in bouwvak 5Coördinatie ontbreekt Bestuur krijgt ontslag wegens slecht beleid Adjudant krijgt drie jaar voor dodelijk schot Hartstichting gaat zich op snelle hulp toeleggen Bestuur bejaarden- stichtiup; gegrepen voor oplichting Kamervragen over industrievestiging in West-Brabant Bejaardentehuizen verhogen tarieven zeer drastisch CHIPS Prins Bernhard naar Eurocontrol-centrum Dwarsbakkers gaan op andere toer Spoedig aanleg van westelijke ringweg Hooggeplaatste brandwacht? Actie gaat door tot laatste pak Angola-koffie TROUW/KWARTET VRIJDAG 5 OKTOBER 1973 BINNENLAND T3/K13 (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er is nog geen sprake van een behoorlijk bejaardenbeleid. De oorzaak is, dat de samenwerking tussen de verschillende departementen ontbreekt en dat de belangrijke gegevens ontbreken op basis waarvan een goed beleid kan worden gevoerd. Deze klacht en ernstige kritiek liet drs. A. Jansen, de directeur van de Stichting landelijke samenwerking be jaardentehuizen, gisteren op een pers conferentie horen. Aan het Tweede Kamerlid van de ARP mevrouw Van Leeuwen is in het debat over het be jaardenbeleid beloofd dat er een be hoefte-onderzoek zal worden ingesteld. Maar niets wijst erop, dat dit onder zoek inderdaad wordt verricht. Op de begroting van CRM is geen enkele post voor dit doel te bespeuren. Even min is er met de Federatie van be jaardenorganisaties, zoals was toege zegd, contact geweest met het oog op een dergelijk onderzoek. Het trieste is, zo ging drs. Jansen ver der, dat in de begroting van CRM wel wordt geconstateerd, dat er maatrege len moeten worden getroffen voor de hoogbejaarden. CRM noemt zelf een getal van 30.000 maar er worden geen beleidsmaatregelen in het vooruitzicht gesteld, zodat er in 1980 voldoende te huizen zullen zijn. In het jaarverslag van de directie van volkshuisvesting wordt zelfs gesteld, dat de capaciteit van de verzorgingstehuizen niet zal worden uitgebreid. Drs. Jansen verklaarde zeer kritisch te staan tegenover het nu gevoerde beleid. Het kabinet kondigt op allerlei gebied beleidsvoornemens aan, maar uit niets blijkt dat er sprake kan zijn van een nieuw bejaardenbeleid. Voor het werk van een aantal Kamer leden kon de directeur van de bejaar denhuisorganisaties wel waardering hebben, maar bepaald pijnlijk vond hij dat VVD-fractieleider Wiegel de bijstandsnorm niet wil optrekken tot (ADVERTENTIE) Heel begrijpelijk, meneer v. O. te B., want daar zitten vaak erg mooie poezen bij! Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen déér ligt trouwens het uitstekende Witte Molen POEZEDINER, een nieuwe komplete puur-natuur maaltijd. Met 2 x zoveel vleesbrok ken ais andere diners. Warm water of bouillon d'r over en klaar is Kees, of Miep, of Flip, of Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. Uitspraak rechtbank: Van een verslaggever EDE Voor de eerste keer in Nederland heeft een rechtbank een stichtingsbestuur ontslagen op grond van ideëel en personeel wanbeleid. De uitspraak werd gedaan door de rechtbank in Arnhem, en betreft het bestuur van de stichting vormingscen trum werkenide jongeren in Ede en omstreken. Het bestuur, dat overigens tegen de uitspraak in hoger beroep gaat, is ontslagen per 15 oktober a.s. De moeilijkheden in de stichting, en in het centrum, duren al anderhalf jaar. De directeur van het centrum, Kees Spiering, kreeg op grond van een verschil van mening met zijn be stuur, ontslag. Hij ging met dit ont slag niet akkoord, en har daarbij staf leden, cursisten, ouders en de over koepelende organisatie van vormings centra achter zich. Het bestuur van de stichting ging toen verder en besloot het centrum te sluiten. Sedertdien hebben belangheb benden er zich voor ingezet de slui ting ongedaan te maken. Dat gebeur de met gerechtelijke processen die succes hadden. Het vormingscentrum bleef open en het ontslag van de di recteur werd gerechtelijk ongedaan gemaakt. Aan de heer Spiering werd toen prompt opnieuw ontslag aange zegd. De belanghebbende partijen vonden toen dat het bestuur wanbeheer kon worden verweten en zij dienden een request in bij de rechtbank. Deze heeft hen thans in 'het gelijk gesteld. Van een verslaggever ARNHEM De krijgsraad heeft drie jaar met aftrek van voorarrest en ont slag uit de militaire dienst opgelegd aan de 43-jarige adjudant-onderoffi cier J. W. uit Waddinxveen. De audi teur-militair had veertien dagen gele den vier en een half jaar tegen hem geëist. De adjudant had in de nacht van 7 oktober van het vorige jaar op het terrein van de 'Frederikskazerne' in Den Haag de mess-bediende Ronald van der Vliet met een pistool in de buik geschoten, waardoor deze later overleed. De adjudant verkeerde die nacht sterk onder invloed van drank. De krijgsraad heeft rekening willen houden met de conclusies, vastgelegd in het psychiatrisch rapport over de adjudant, onder meer dat hij ten tijde van het misdrijf leed aan desintegra tie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse Hart stichting gaat zich in de toekomst nog meer toeleggen op het onderzoek naar de oorzaken van het hartinfarct, de maatregelen voor snelle hulpverlening en de algemene preventie. Hiertoe is een aantal langlopende financiële ver plichtingen aangegaan Directeur P. H. J. Kierkels schrijft dit bij het jaarver slag van de Hartstichting over 1972. 'De strijd tegen hart en vaatziekten is in feite pas goed ingezet. De hart stichting heeft voor het verwezenlij ken van haar doelstellingen de steun van de gehele bevolking nodig', aldus de heer Kierkels. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De politie heeft gis teren drie bestuursleden van de Stich ting Gehandicapten en Bejaarden, ge vestigd te Apeldoorn, gearresteerd. Het trio wordt verdacht van flesse- trekkerij. Doel van de stichting was 'steun aan gehandicapten en bejaar den in de ruimste zin van het woord'. Hoewel er een fors bedrag moet zijn ingezameld, zou daarvan niets (of nauwelijks iets) aan bedoelde groepen ten goede zijn gekomen. Gearresteerd werden de 56-jarige G. M. uit Kootwijk, de 49-jarige A. S. uit Nijmegen en de 56-jarige E. van der K. uit Leeuwarden. Eerstgenoemde bedisselde vrijwel alles. De stichting had enkele colporteurs aan het werk voor de verkoop van goederen, die vijfmaal zoveel moesten opbrengen als de inkoopprijs was geweest. Van elke vijf gulden zou één gulden vijftig naar de bejaarden en gehandicapten gaan. De leveranciers van de handelswaar werden hoogstens voor een deel be taald. Bij controle bleek dat er nog voor dertigduizend gulden aan onbe taalde rekeningen lag. De stichting zit op het moment zonder geld. Onder zocht wordt nog waar het is gebleven. Van een verslaggever DEN HAAG De PvdA-Kamerleden Hartmeijer en mevrouw Epema-Brug- man hebben minister Lubbers (econo mische zaken) gevraagd een onder zoek in te stellen naar vraag en aan bod van industrieterreinen in West- Brabant, werkkrachten en industrie ën. Het verzoek is ingegeven door het besluit van het industrie- en haven schap Moerdijk om 600 hectare grond bij Moerdijk op te spuiten. Hiervoor zou een krediet van 71 miljoen gul den zijn uitgetrokken. De Kamerleden wijzen er op, dat de regionale raad ar- beidersmarkt Noord-Brabant becijferd heeft dat er in 1985 een teveel aan in dustrieterreinen van ongeveer 400 hectare zal zijn. Alweer een Nederlandse dam-kamploen: Knapperige aardappelschijfjes die de gekookte aardappel-sleur smakelijk doorbreken! Verwen uw kinderen eens extra: haal voorgebakken Dam-schijfjes in huis. Animo is ook niet meer zo groot Van onze ondenvijsredactie ENSCHEDE Da lagere technische scholen leveren steeds minder toekomstige bouwvakkers af. Vakken als timmeren en metselen zijn steeds minder populair. Het onderwijs aan de LTS wordt al gemener en minder beroepsgericht. het netto-minimumloon. De gebrekkige coördinatie tussen de departementen noemde drs. Jansen een publiek feit. Bij CRM kan men een afdeling voor bejaardenbeleid vin den. Volkshuisvesting kent een consu lent voor bejaardentehuizen en bij Gezondheidszorg kan men 25 deuren inlopen om iemand te vinden voor het bejaardenwerk. Het departement van onderwijs kent niets op het ter rein van de bejaardenzorg, hoewel de bijscholing ook van bejaarden toch wel belangrijk is. Alleen bij sociale zaken ligt het volgens drs. Jansen structureel beter. Dat is het werk ge weest van de vroegere minister Veld kamp. Als landelijke organisaties met be perkte instrumenten voelen we ons machteloos. In de gezondheidssector, waar men bijvoorbeeld beschikt over een nationaal ziekenhuiscentrum met een behoorlijke staf. is men veel ver der, zo zei hij. Drs. Jansen zag als oplossing, dat het ministerie van CRM samen met het ministerie van onderwijs en weten schappen onderzoekmethoden zal ont wikkelen ten behoeve van het bejaar denbeleid. 'Straks wordt de tweede bejaardennota aan de Tweede Kamer aangeboden. Maar wat kan er in staan wanneer geen onderzoek is verricht'. Aansluiten Van de Stichting landelijke samen werking bejaardentehuizenorganisaties en van de Nationale ziekenhuisraad, sectie verpleegtehuizen is inmiddels een rapport verschenen, waarin wordt gesteld, dat de verzorgingstehuizen en verpleegtehuizen voor bejaarden op elkaar moeten aansluiten. Het zieken huis moet worden ingeschakeld bij het verstrekken van vormen van hulp. Het is nodig dat het verpleegtehuis en het verzorgingstehuis eikaars mo gelijkheden en beperkingen kennen. Lokaal en regionaal moet de samen werking ver worden doorgevoerd. Ook de verschillende mogelijkheden van hulpverlening dienen meer op elkaar aan te sluiten. Nu er in elke gemeen te een 'opnemingscommissie' komt, kan deze commissie gevormd worden door een samenwerkingsorgaan, aldus het rapport. DEN HAAG Het verzorgingstarief in de bejaardentehuizen zal volgend jaar door de bank genomen 948 gul den per maand bedragen. Dat is 15,7 procent meer dan dit jaar met een ge middeld tarief van 819 gulden per maand. In 1970 betaalde men voor het bejaar dentehuis nog gemiddeld 572 gulden per maand. In een tijd van vier jaar zijn de tarieven te wijten aan de ex tra loonkosten in verband met de in voering van het minimumloon en van een verplichte pensioenregeling met ingang van 1 juli 1974. Andere belan grijke oorzaken van de tariefsstijging zijn de oplopende prijs van het aard gas (met ca. 25 procent) en van de huisbrandolie (met ca. 40 procent.) Uit de gegevens van de Stichting lan delijke samenwerking bejaardentehui sorganisaties blijkt verder dat de las tenverzwaring circa 4.26 gulden per dag of ongeveer 120 gulden per maand zal bedragen. De totale meer kosten bedragen dan in 1974 ongeveer 194.362.000 gulden. Berekend wordt, dat tenminste 45 procent of wel 87,5 miljoen gulden meer ten laste komt van de algemene bijstandswet. bet voor nadere informaties 02503-7241 Van een verslaggever RIJSWIJK Besparing van leidingwater moet eerder gezocht wor den in hergebruik van afvalwater door de industrie dan in grote zui nigheid van particuliere verbruikers. Directeur G. Wijnstra van het Keuringsinstituut voor waterleidingartikelen (KIWA) vindt dat we al best zuinig zijn. Per hoofd van de bevolking wordt 120 liter water per dag gebruikt, tegen 200 liter in andere EEG-landen en zelfs 400 liter in Zwitserland. Te zuinig omgaan met leidingwater kan gevolgen hebben die voor het mi lieu wel eens ernstiger kunnen uit pakken dan de belasting met afvalwa ter. meent ir. Wijnstra. Onvoldoende spoelen kan de volksgezondheid in ge vaar brengen en andere methoden die het gebruik van spoelwater beperken vergen zoveel energie dat het milieu op dat punt onevenredig zwaar wordt belast. De baksteen in de stortbak van de WC (scheelt een liter water per keer) en het toilet dat met twee liter per keer plus een stoot lucht de feciliën een opvangtank inwerkt, ziet de KI- WA-directeur niet als reëele mogelijk heden. De Nederlandse stortbakken leveren 7 a 8 liter water en bij proe ven blijkt dat dat nodig is, zelfs voor een plasje. Westduit3e spoelbakken doen het trouwens met tien liter, en de Finse zelfs met twaalf. Overigens is het KIWA dat vandaag zijn zil veren jubileum viert bezig met een spoelbak die het dankzij de uitgekien de vorm nog eens met 15 procent minder water afkan. En dat scheelt dan net een baksteen. Alle drogere versies van het toilet zouden per gezin een kostenverhoging van 500 tot 1500 gulden per jaar ople veren. Overigens gaat het KIWA, dat zich niet alleen met het verbruik maar ook met de produktietechniek van leidingwater bezighoudt, er in zijn prognoses van uit dat ons water verbruik per hoofd de komende 25 jaar toch wel gaat oplopen naar het huidige EEG-gemiddelde van 20 liter. dat het water sneller vervuilt dan zij het met de bestaande technische mo gelijkheden weer schoon kunnen krij gen. Het onderzoek naar zuiverings- methoden loopt achter, aldus ir. Wijn stra. DEN HAAG Prins Bernhard zal volgende week woensdag in Beek bij Maastricht een bezoek brengen aan het Eurocontrol-centrum voor de ver keersleiding in het hogere luchtruim. Eurocontrol is de Europese organisa tie voor de veiligheid van de lucht vaart. In de nabijheid van het vlieg veld Zuid-Limburg kwam in 1969 het gebouw gereed, waar sedertdien het eerste internationaal centrum voor de verkeersleiding in het hogere lucht ruim (U.A.C. Maastricht) is geves tigd. In dit centrum wordt gebruik gemaakt van moderne computersyste men voor het uitwisselen, verwerken, opslaan en tonen van alle belangrijke vliegplan- en radargegevens. Volgens de huidige schattingen moeten de uit rustingen van dit centrum omstreeks 1980 gelijktijdig 250 vliegtuigen in het hogere luchtruim kunnen 'verwer ken'. De gevolgen zijn gisteredf uitvoerig besproken op de jaarvergadering van de stichting Vakopleiding Bouwbe drijf. Dat het aantal gegadigden voor een vakopleiding in de bouw vermin dert, is niet erg. Het Economisch In stituut voor de bouwnijverheid (EIB) heeft de stichting in ren rapport voorgerekend, dat we i de toekomst met veel minder leerlingbouwvakkers kunnen volstaan. In de laatste tien jaar was de behoefte ongeveer negen duizend per jaar. In de nabije toe komst zal zesduizend per jaar vol doende zijn. Dat is een gevolg van de verbetering van de bouwtechniek en van de verwachte afremming van de nieuwbouw. Het rapport van de EIB constteert verder dat de bouwbedrijven een tra ditionele vakopleiding van LTS-leer- lingen nog wel op prijs stellen. Ook moderne bedrijven die nieuwe bouw technieken toepassen, vinden de tradi tionele opleiding nog steeds waarde vol. Het rapport concludeert tenslotte dat de bedrijven zelf een groter deel van de eigenlijke beroepsopleiding moeten verzorgen. De voorzitter van de stichting de heer B. Vermeulen, zei dat de bouwbedrij ven hun onderwijzende taak best wil den uitbreiden, maar dan moet de re gering haar subsidie aan de stichting wei vergroten. De vijf miljoen die de regering nu geeft, is in vergelijking met de twintig miljoen die de bedrij ven zelf in de opleiding ste»-°n, veel te weinig. De heer A. G. J. van Abbelen. oirec- teur van de stichting, gaf wel toe dat de bedrijven ook voordeel van deze investering hadden. Bouwondernemin gen met een leerlingbouwplaats krij gen later vaak hun vroegere leerlin gen als volleerde vakman terug. Mede dankzij de regeringssubsidie hieven zij op z'n zachts gezegd geen verlies te lijden op deze leerlingbouwplaat- scn. tijk) gaan volgen. Zij zouden zo gele genheid krijgen hun definitieve be roepskeuze beter voor te bereiden. Een voorstel van één der aanwezigen om zelfstandige, door de overheid ge subsidieerde leering-bedrijven op te richten, kreeg nauwelijks bijval. Zul ke bedrijven zouden helemaal bemand moeten worden door leermeesters en leerlingen. De heer Van Abeelen: 'Dan kun je er net zo goed een school van maken.' En hoewel er meer scho len voor gerichte beroepsopleiding be staan, vonden de meesten het toch be ter dit stuk onderwijs aan het be drijfsleven over te laten. Van een verslaggever UTRECHT De twee grote producenten van verpakt brood, King Corn en Bums, gaan met hun brood op een andere toer en willen daarmee de anti-recla me die er nogal eens tegen hun produkten is geweest een halt toeroepen. King Corn is met een ander brood op de markt gekomen: het is niet meer dwars gebak ken om het duidelijke onder scheid met het zogenaamde am bachtelijke brood (van de war me bakker) te verkleinen. Nieuw is voorts dat op de ver pakking de hoeveelheid koolhy draten, eiweit en vet, maar ook het aantal calorieën per snee brood staan vermeld. Bums blijft vooralsnog het brood dwars bakken, maar heeft de boeveelheid vet per sneetje teruggebracht van achttiende gram tot een halve gram. Dit minder vette brood komt vol gende week op de markt. Snuffelstages De heer S. J. van Eijkelenburg. ice- voorzitter van het Algemeen verbond bouwbedrijf (ZVB), bleek weinig te voelen voor de invoering van zoge naamde 'snuffelstages'. Daarmee wor den korte stages van een paar weken bedoeld voor werkende jongeren, die in de toekomst participatie-onderwijs (een combinatie van theorie en prak- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het gemeentebe stuur van Groningen hoopt dat eind dit jaar nog met de aanleg van de westelijke ringweg kan worden begon nen. Eind deze of begin volgende maand wordt er met minister Wester terp over gepraat. Er is overeenstem ming met de Suikerunie over de aan sluiting van het fabrieksterrein aan de weg en de kosten zijn volgens een bepaalde verdeesleutel ovtr de over heid en de suikerfabriek verdeeld. Ook industrie Niettemin: de besparingsmogelijkhe den zitten volgens ir. Wijnstra bij de industrie, en daar komen ze er al uit ook. Het industriële verbruik groeide vorig jaar met maar één procent, en dat betekent dat het hergebruik fors moet zijn toegenomen. Dit zal mede gestimuleerd zijn door de stijgende heffingen op afvalwater. Dat afvalwater zit de leidingwaterma kers wel flink in de weg. Met name de bedrijven die voor hun grondstof op de Rijn zijn aangewezen, klagen Van een onzer verslaggevers STRIJEN De mogelijkheid bestaat dat volgende vrijdag een brand wacht van het brandweerkorps Strijen de gehele nacht op het hoogste punt van het gemeentehuis zit te turen naar eventuele branden. Strijen zit die nacht door overschakeling op een nieuwe centrale) zonder tele foon, en om bij de bewoners de angst weg te nemen dat zij in geval van brand niet tijdig genoeg alarm kunnen slaan, leek een hooggeplaatste brandwacht het gemeentebestuur geen gek idee. 'Het kan echter ook zijn dat we nog een andere Oplossing vinden', aldus de gemeentesecretaris van Strijen. 'Dit idee kwam zomaar bij de burge meester op tijdens de laatste raadsvergadering, toen er vragen over iverden gesteld. Maar er zijn natuurlijk nog andere manieren om de zaak in de gaten te houden'. Daarover gaat het gemeentebestuur volgende week beslissen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Zolang Albert Hedjn niet op principiële wijze een eind maakt aan het importeren, ver werken en verkopen van Angola-kof fie, gaan de acties om deze koffie te boycotten, gewoon door'. Dit zei giste ravond Sietze Bosgra van het Angola- comité als commentaar op het feit, dat er aanwijzingen zouden zijn, dat Albert Heijn binnenkort zal stoppen met de verkoop van Angola-koffie. De ze aanwijzingen zijn gebaseerd op het gegeven, dat de door dit bedrijf inge kochte partij goedkope Angola-koffie binnenkort zal zijn verwerkt en er binnen het bedrijf steeds meer stem men opgaan niet opnieuw koffie uit het door Portugal gekoloniseerde An gola te importeren. Als belangrijkste reden zou naast het nog steeds toene mende verzet van deze koffieverkoop hier in eigen land. het feit gelden, dat de prijs van de Angola-koffie de laatste tijd weer iets is gestegen. Zoals bekend is Albert Heijn het eer ste grootwinkelbedrijf dat de Neder landse boycot van Angola koffie heeft doorbroken, omdat het om commercië le redenen goed uitwam. Na het be kend worden van deze boycot is het verzet tegen Albert Heyn, dat is uitge mond in een kopersstaking in alle hevigheid losgebarsten. De werkgroep 'Tilburg voor Angelo' bijvoorbeeld demonstreerde gisteren bij de officiële opening van het vier de productiebedrijf van AH in Til burg tegen de verkoop van Angola- koffie. terwijl ook op het hoofdkan toor de stroom van reacties tegen An golakoffie verkoop blijft aanhouden. Het Angolacomité verzekerde gister avond, dat de boycotacties zullen door gaan, totdat de laatste Angolakoffie uit de winkels van Albert Heijn zal zijn verdwenen. (ADVERTENTIE) Rabobank uffibtottoidêz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13