Johan de Witt opent nieuw kantoorgebouw Advertenties moeten tandartsen naar Vlaardingen lokken Keiharde voordelige mode voor jongens die hem flink willen raken. 229.- 37.50 40.- Bewakingsbedrijf stal spullen op Visma'73 Oplossing in zicht van affaire mevr. A. de Man 795° Mode waar je winst uitslaat, verzekert Peek CloppCllblir^ Rijnmond waarschuwt voor stankoverlast Verdubbeling motorproduktie in vijf jaar Bloemschikkunst uit Japan in Rotterdam TROUW/KWAiRTET VRIJDAG 5 OKITOBBR 197S K] Geldboetes en voorwaardlijke straf geëist Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM 'Ik wilde de mensen dekken en de boel onder ling regelen', verklaarde donder dag de 49-jarige directeur van een bewakingsbedrijf Martin de G. te gen de president van de recht bank, mr. A. R. Jolles. Deze hield hem echter prompt de twee ver klaringen voor, die hij had afge legd bij de politie en de rechter commissaris waarin hij een volle dige bekentenis had afgelegd. Toch bleek de boel aan het eind van de zitting nadat zijn mededaders die plotseling als getuigen werden ge hoord al weg waren weer anders in elkaar te zitten. Toen had één van de verdachten misbruik van zijn ver trouwen gemaakt en zijn auto geleend om gestolen goederen weg te brengen. Martin bewaakte met drie mensen de stands op 'le tentoonstelling Visma '73 in juni in het Ahoy'complex, waar echter een groot aantal vishengels en bierglazen verdwenen. 'Er zijn heel wat aangiften binnengekomen', stelde de officier van justitie, mr. W. A. de Saint Aulaire. 'Deze bewakingsdienst bewaakte zichzelf beter dan de spul len op de tentoonstelling.' De 45-jarige Dieles van H. en de 41-ja- rige Jacob van D. verklaarden beiden dat zij de goederen samen met Martin hadden gestolen, wat deze echter ten stelligste ontkende. Hij wist van niets en kwam zelfs met een getuige, die een week of vijf geleden een gesprek tussen hem en Jacob zou hebben ge hoord in een Chinees restaurant Daar zou kennelijk de waarheid naar voren moeten zijn gekomen, maar uit de flarden die de getuige had opgevan gen bleek hiervan weinig of niets. En fijntjes merkte mr. Jolles op, dat dit gesprek bovendien had plaats gevon den nadat de verklaringen bij de rechter-commissaris waren afgelegd. Mr. Dc Saint Aulaire stelde boven dien dat de eerder door Martin afge legde verklaringen voor de ree' tba"k bevestigd waren door de twee mede verdachten. Tegen Martin eiste hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 750. Jacob en Dieles hoorden elk drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geld boete van 250 tegen zich eisen. De vierde man ontbrak op het appèl, om dat hij momenteel in Canada ver blijft Wel noemde mr. De Saint Aulaire het wat vreemd dat een instelling als Ahoy* in zee gaat met een zo klein en onbekend bewakingsbedrijf. Een stel ling, die even later werd aangevoch ten door de raadsman van Martin, die verklaarde dat het bedrijf dat sinds deze zaak heeft stilgelegen nu weer een aardige orderportefeuil le krijgt. Tegen de 44-jarige Cor S. vorderde de officier vrijspraak. Hij werd verdacht van heling van de gestolen spullen, maar bleek niets van diefstal geweten te hebben. 'Ik heb het slechts op ver zoek van Jacob in mijn auto gelegd en een dag voor hem bewaard. Over betaling hiervoor is nooit gesproken.' De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak. ROTTERDAM De centrale meld en regelkamer van het Openbaar Li chaam Rijnmond heeft de industrie gewaarschuwd voor mogelijk op te treden stank, waarvan de bevolking overlast zou kunnen krijgen. In "er- band met de weersomstandigheden, zwakke wind, waaiend van oost naar zuid, heeft Rijnmond donderdagavond code 2 afgekondigd. Dit houdt in, dat in het havengebied gelet moet worden op het laden en lossen van stankverwekkende stoffen. Gestopt moet worden met het schoon maken van tanks en dergelijke. Over dag zijn twaalf klachten betreffende stank bij de meldkamer binnengeko men. DORDRECHT Het ziet er naar uit dat president mr. H. H. van Zeg genen van de Dordtse rechtbank geen uitspraak zal hoeven doen in het kort geding dat de gemeente Dordrecht had aangespannen tegen mevr. A. de Man, die woont in een door haar ge kraakt pand in het Stek. Zoals bekend wil de gemeente deze vrouw uit dit pand hebben, dat bin nenkort moet worden gesloopt, als ge volg van de nieuwbouwplarmen in de Bleijenhoek. De gemeente hid haar een huis in Oud-Krispijn aangeboden, dat zij echter had geweigerd omdat zij, met haar dochterje, in de binnen stad wil blijven wonen. Inmiddels blijken zich enkele mensen gemeld te hebben die zelf in de bin nenstad wonen en maar al te graag naar het huis in Oud-Krispijn willen verhuizen. Het is niet onmogelijk dat zo, door middel van een soort 'drie- hoeksruil' alsnog een bevredigende oplossing kan worden bereikt. De rechter had afgelopen dinsdag al uitspraak moeten doen, maar met het oog op een te verwachten oplossing, had de gemeente om een week uitstel gevraagd. Het ziet er naar uit dat mr. Van Zeggeren In het geheel geen von nis zal behoeven te wijzen. Viking coat. Hel oranje voering. Van sterk nylon in zwart, groen of marine. Getailleerd kostuum. Van zwart fluweel/katoen. Promode shirt. Imprimé. Van polyester/katoen. Wit fond met zeldzaam bloemdessin. College-stijl jack met bontkraag en warme voering. Dune buggy. Kobalt, groen, rood, blauw. Ie brc bredi Getailleerd shirt. Batik indigo. Promode broek met uitlopende pijp en brede jDmslag in zwart en bruin. DORDRECHT De Dordts metaal industrie Jolian de Witit B.V. opent vrijdag 12 oktober om 4 uur een nieuw kantoorge bouw. Officieel dan, want liet riante, naar ontwerp van archi tect ir. J. A. Willemsen opge trokken gebouw is al enige we ken in gebruik. Het was dringend nodig dat Johan de Witt voor zijn kantoren, bureau's en sommige diensten nieuwe ruimten creëerden. De oudere delen van het fa briekscomplex achter aan de Kerke- plaat met name de 49 jaar oude montagehal hebben te lijden van verzakkingen, die vooral de later aan gebouwde delen, waarin de kantoren grotendeels gevestigd waren, hebben aangetast Daarbij kwam dat de decen tralisatie bezwarend ging werken en voorts dat men bepaalde, uit de mo derne bedrijfsvoering voortvloeiende wensen wilde vervullen. Ir. A. Swinkels, de directeur van het bedrijf, is bijzonder blij met de nieu we aanwist en er is geen lid van zijn staf of hij deelt zijn vreugde. Het nieuwe gebouw biedt een nuttig op pendak van 2800 m2 en dat is heel wat meer dan men had. Er in opgeno men is nog een prachtige aanwinst, namelijk een royale kantine met de allures van een restaurant, die de ou de kantine en een noodkantine in een oud gebouw gaat vervangen en die zal dienen voor het gehele personeel. Tot dusver namelijk was nog van een be paalde scheiding sprake. Philips Het nieuwe kantoorgebouw zal wor den geopend door directielid van de N.V. Philips, want Johan de Witt maakt, ondanks zijn in juridische zin zelfstandige status (historische gevolg van de overname in 1939 door Philips van het als de 'munitiefabriek' be kend staande fabriekscomplex) deel uit van het Philips-concern. Ir. Swinkels: dat geeft ons bedrijf een bijzondere positie. Aan de ene kant kunnen we, bijvoorbeeld op het ge bied van researche en ontwikkeling zelfstandig opereren, aan de andere kant kunnen we terugvallen op de know how van de gehele Philips-orga- nisatie. Overigens wordt de band met Philips naar buiten sterker tot uiting gebracht doordat Johan de Witt naast zijn eigen embleem ook dat van Phi lips gaat voeren. Er zijn omtrent Johan de Witt wel eens misverstanden in het geding ge weest 'metaal industrie' wijst in een bepaalde richting, maar al heeft Jo han de Witt een voortreffelijk uitge ruste machinefabriek en draaierij, het is een elektro-mechanisch bedrijf. En een bijzonder bedrijf, mag wel gezegd worden. Er worden geen wlnkelklare produk- ten gemaakt er is ook geen commer ciële organisatie. Johan de Witt heeft tot taak zijn produkten tegen een zo veel mogelijk constante prijs toe te leveren aan andere Philiips-bedrijven, waar ook ter wereld. Hoofdbestand deel van het produktiepakket is een elektromotor van klein vermogen voor allerlei toepassingen, maar voor al ook geluidsapparatuur. Voorts: tele foonkiezers, stempels en matrijzen, en om nog twee interessante prodiuk- ten te noemen koudgaskoelmachi- nes en pebroleumvergassers. De laat ste twee spruiten voort uit het hete- luchtmotor-projékt, waarvan Johan de Witt in de naoorlogse jaren met de ontwikkeling bezig is geweest, kunnen temperaturen worden bereikt tot 260 graden celsius onider nul. De vergas sers zijn voor fornuizen, die worden uitgevoerd naar landen, die geen gas- voorziening kennen. Johan de Witt maakt het zij nog maals gezegd echter vooral moto ren. Op het ogenblik tien miljoen per jaar. Het is voor dit soort motoren het grootste produktiebedrijf van Eu ropa. In 1969 werden er vijf miljoen gemaakt. De verdubbelde produktie werd bereikt met een personeelstoena me van nauwelijks 40 man. In 1969 namelijk werkten in Dordt en op het montageatelier, dat als nevenbedrijf in Gorinchem gevestigd is, 1080 man (en vrouwen), nu zijn er in totaal 1120. Dat resultaat is te danken aan technologische ontwikkelingen en aan een vernuftige mechanisatie en auto matisering. Johan de Witt bepaalt op motorgebied de wereldstandaard, het geen moge blijken uit het feit, dat zijn produkten elders veel worden ge kopieerd. Op het ogenblik zijn in pro- duktue genomen nog weer lernere motortjes met een ijzerloze stator, die zeer snel zijn te regelen en behalve voor gel uids- en beeldapparatuur ook gewild blijken te zijn voor compute met de ontwikkeling van dergelijke, maar nog betere mimi-motoren. Johan de Witt gaat er prat op een be drijf te zijn, waarin ondanks vergaan de mechanisering en automatisering de mens centraal blijft. Op sociaal ge bied loopt het bedrijf voorop, experi menteel soms zelfs in concern-ver band. In het mechanisatieproces blijft de factor 'mens' een beslissend gege ven, hetgeen echter met zich meeb rengt dat aan die mens gecompliceer de apparatuur moet worden toever trouwd. Dat brengt logischerwijs met zich mee dat hogere eisen gesteld die nen te worden aan scholing en ver antwoordelijkheidsgevoel. Waar moge lijk worden allen daarbij en in het overleg daarover betrokken. Om die reden ook werkt Johan de Witt niet met een imposant computercentrum, maar met twee kleine desk-computers, die door velen ieder voor zijn ei gen deel van het werk wordien be diend. Opzet daarvan is de computer uit de sfeer van het mysterie te halen en de mensen zich er van bewust te maken dat zij bij het gehele gebeuren betrokken zijn. Ook in de technische afdelingen wordt deze gedragslijn ge volgd, althans streeft men naar een verantwoorde harmonisatie van socia le en economische belangen. VLAARDINGEN 'In Vlaardingen heerst nood'. Zo begint een adverten tie die dezer dagen in vakbladen en landelijke dagbladen verschijnt en waarin jonge tandartsen worden opge roepen zich in Vlaardingen te vesti gen. De advertentie is niet zomaar een oproep maar maakt deel uit van een actie, die beoogt het schrijnend tandartsentekort in Vlaardingen patiënten worden momenteel naar Delft verwezen tot een oplossing te brengen. De reflectanten krijgen de mogelijk heid om deel te nemen in een groep- spraktijk die op een verdieping van het deels leegstaande zusterhuis bij het Holyziekenhuis gevestigd zal wor den. De bedoeling is een combinatie te vormen van vier jonge tandartsen die zelf kunnen bepalen hoe zij hun praktijk willen uitoefenen. Zo bestaat de mogelijkheid een stich ting in het leven te roepen, waar de tandartsen bij in dienst kunnen tre den. Als zij echter de voorkeur geven aan het vormen van bijvoorbeeld een gesloten vennootschap wordt ook die mogelijkheid opengelaten', aldus dr. Wolfs, directeur van de GG en GD, die deel uitmaakt van de werkgroep die het plan heeft ontworpen. 'Wij stellen ons erg vrijblijvend op om eventuele kandidaten toch vooral niet af te stoten'. Het vormen van een groepspraktijk van tandartsen wordt verder aantrek kelijk gemaakt doordat men de appa ratuur in het Holyziekenhuis binnen handbereik heeft. De behandeling van de patiënten kan daardoor veel com pleter zijn dan bij een praktijk aan huis. 'We hopen dat dit initiatief jonge tan dartsen over de drempel zal helpen om naar Vlaardingen te komen. Als het plan verwezenlijktwordt hoeven ze niet in Vlaardingen te wonen. We zien deze actie als een laatste redmid del om het tandartsentekort in Vlaar dingen tegen te gaan. Als dit niet lukt weet ik het niet meer. Tandart sen zijn vrije ondernemers en je kunt ze tenslotte niet dwingen naar Vlaar dingen te komen', aldus dr. Wolfs. Hij hoopt de eerste tandartsen die be langstelling hebben voor dit plan me dio november voor een gesprek te kunnen uitnodigen. Als inderdaad voor de stichtingsvorm wordt gekozen zullen de ziekenfondsen voor de fi nanciering zorgdragen. Bij het voorbe reidend overleg is trouwens ook een vertegenwoordiger van het ziekenhuis betrokken geweest. Reeds eerder heeft het gemeentebe stuur toegezegd faciliteiten te willen verlenen op het terrein van de huis vesting. In het zusterhuis zullen enige veranderingen moeten worden aange bracht om een verdieping als praktij kruimte voor de tandartsen in te kun nen richten. De kosten daarvan ko men voor rekening van de gemeente. ROTTERDAM Een grootmeeste in de befaamde Japanse bloemschik kunst zal in Rotterdam een demor stratie geven. Het ministerie van bui tenlandse zaken van Japan heeft vooi Sen-ei Ikenobo een tocht door Europ georganiseerd en één van de stop plaatsen op zijn toernee is Rotterdam Op maandag 15 oktober demonstreer de heer Sen-ei Ikenobo van 13.30 tol 15.30 uur in de aula van de lagen tuinbouwschool Hugo de Vries aan df Bosdreef 111 in Rotterdam. Voor uit leg in het Nederlands wordt gezorgd. Van gemeentewege worden ook pogin gen in het werk gesteld om vrijstel ling van militaire dienst te krijge voor tandartsen die zich in Vlaardin gen vestigen. De minister van defea sie heeft inmiddels laten weten da hij begin volgend jaar zal bezien o de situatie in Vlaardingen aanleidin geeft tot bijzondere maatregelen. Het plan voor een groepspraktijk vai tandartsen in het zusterhuis is afkom stig van dr. Tolmeyer, kaakchirurg ii het Holyziekenhuis. Samen met di Wolfs en dr. Trommel, directeur va het Holyziekenhuis en een vertegei woordiger van het ziekenfonds is he idee uitgewerkt. Als het tot realise ring zou komen zou de Vlaardings groepspraktijk voor tandartsen de dei de in Nederland worden. In Den Haa en Deventer wordt al in deze vom gewerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10