VN weigeren gezag over loorgangskamp Sehönau Geen kans op afschaffing van 'kleine apartheid' HOLLAND wordteen SKOLLAND Senaat VS beperkt hulp aan buitenland Portugese oppositie wil koloniale oorlogen in Afrika beëindigen de echte Italië schaft benzinebonnen af Milieu-secretariaat Geld voor Chili in ijskast gezet van VN naar Afrika Boodschappen en niet-blanken achterom Dajan: Jeruzalem wordt uitgebreid lOUW/KWARTET DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 BUITENLAND T7/K7 'Joodse emigranten zijn geen vluchtelingen (ADVERTENTIE) JEW YORK, WENEN (AP, Reuter, UPI) Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN heeft het lostenrijkse verzoek het doorgangskamp Sehönau onder het gezag van de Verenigde Naties te plaat- en van de hand gewezen. lit heeft een woordvoerder van de (N gisteren meegedeeld. Oostenrijk ad dinsdag de hoge commissaris van VN verzocht het kasteel Sehönau, at dient als doorgangskamp voor oods-Russische emigranten, die naar sraël willen, onder zijn protectoraat plaatsen. Daardoor zouden de VN politieke verantwoordelijkheid oor Sehönau dragen. olgens de VN is alleen de Algemene ergadering bevoegd de hoge com- lissaris van de VN voor vluchtelingen belasten met het gezag over het amp Sehönau. De Israëlische minis- er van buitenlandse zaken, Abba ban heeft het Oostenrijkse besluit cherp veroordeeld en verklaard dat iet opgeven van een dergelijke on- erneming (Sehönau) als concessie an een paar brutale gangsters een erschrikkelijke betekenis heeft'. De sraëlische regering heeft Wenen ver- oebt de faciliteiten voor Russisch- oodse emigranten niet te beperken en et aanbod van Kreisky Sehönau on er VN-gezag te plaatsen van de hand ewezen. In een verklaring zegt Isra- niet tevreden te zijn over de uit- ig die Kreisky dinsdag heeft gegeven an premier Meïr. Ie Oostenrijkse kanselier heeft giste- herhaald dat hij niet van plan is g tc komen op zijn besluit het amp Sehönau op te heffen. 'olgens kanselier Bruno Kreisky van lostenrijk vormt het kamp Sehönau :en voortdurende bedreiging voor de 'eiligheid van zijn land, daar net kas- eel strijd tussen Israëli's en Arabie- en uitlokt. Kreisky gaf eerder te ken- len dat het kamp al eerder ges'oten lad moeten worden, maar dat het be- luit Sehönau te ontmantelen was ge- lomen naar aanleiding van de gijze- ing van emigranten en een Oostenrij- ;er door twee Palestijnen. De VN-woordvoerder zei gisteren dat lontact was geweest met de VN-hoge jommissaris voor vluchtelingen, prins Safruddin Aga Khan. Deze had verkl aard dat zijn organisatie niet bevoegd is het kamp Sehönau onder haar hoe de te nemen, omdat de joodse emi granten niet als vluchtelingen kunnen worden beschouwd. De joodse emi granten hebben van Moskou verlof ge kregen te vertrekken en naar Israël te >aan en zijn dus formeel niet ge vlucht. Israël heeft het voorstel van Oosten rijk gisteren strikt verworpen. Kanselier Kreisky heeft gisteren her haald dat hij persoonlijk zijn regering i/ieeft voorgesteld het kamp Sehönau e sluiten. 'Het was mijn initiatief in le regering. Ik had weken geleden al aan sluiting van het kamp gedacht'. De beslissing werd genomen 'omdat mensen in het hoogste gevaar ver teerden', aldus Kreisky in een telefo- rafsch vraaggesprek met het Britse persbureau Reuter. schap overhandigen. Daarin zou Sadat In de Egyptische pers is dit besluit Kreisky bedanken voor zijn besluit een 'grote overwinning voor de Ara- Schönau te sluiten. bieren' genoemd en Arabische landen (ADVERTENTIE) Brengt verlichting bii verkoudheid, griep en verstopte neus. Bestrijdt rheumatische pijnen, spit, stijve nek, spiervermoeidheid en (trainings) stijfheid in de spieren. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. LISSABON (AFP) Beëindiging van de Portugese koloniale oorlo gen in Afrika is één van de voornaamste punten uit het programma, waarmee de oppositie in Portugal deelneemt aan de verkiezingen, eind deze maand. Opiniepeiling' 'Een instituut voor opinie-onderzoek in de Westduitse stad Tübingen heeft bekendgemaakt dat uit peilingsresul taten is gebleken dat 79 procent van alle stemgerechtigde Oostenrijkers het optreden van Kreisky na de actie van de Palestijnen juist acht. Slechts ne gen procent van de ondervraagden was het er niet mee eens. De rest zei geen mening te hebben. Inmiddels is uit Wenen vernomen dat het kamp Sehönau nog steeds normaal in bedrijf is.' Oostenrijkse functiona rissen houden zich bezig met 'techni sche problemen' die zijn verbonden aan het besluit het doorgangskamp op te heffen. Het kamp is in handen van particulieren. Wenen heeft reeds la ten weten dat het daardoor moeilijk zal zijn in te grijpen. Het kamp, wordt ook nog steeds bewaakt door met ma chinegeweren uitgeruste Oostenrijk- sers, die ook in de buurt van het per ron op het station waar emigranten arriveren zijn waargenomen. In Wenen is gisteren de speciale afge zant van de Egyptische president Sa- dat aangekomen. Ismail Fahmi, de ge zant, zal Kreisky een speciale bood- Het programma van de Democratische Kiescommissie (CDE) is cp een pers conferentie in een buitenwijk van Lis sabon gepresenteerd. De politie pro beerde de bijeenkomst, die overigens een rustig verloop had, tot tweemaal toe op te breken. Woordvoerder van de CDE, professor De Moura, benadrukte, dat de Portu gese oppositie van mening is, dat de door Portugal bezette gebieden in Afri ka recht van zelfbeschikking moeten hebben. De oorlog daar moet worden beëindigd en de landen moeten onaf hankelijkheid krijgen, zo zei hij. Een andere woordvoerder van de CDË he kelde het standpunt van de Portugese regering om alle vormen van onder handelingen met de Afrikaanse ver zetsbewegingen af te wijzen. Hij noemde een dergelijke houding 'ramp zalig'. De regering zr.u naar zijn me ning zo snel mogelijk onderhandelin gen moeten beginnen met de repu bliek Guinee-Bissau, die vorige week door een guerilla-organisatie is uitge roepen. Op het economisch vlak wil de CDE strijden tegen de vorming van grote monopolies. De Moura vindt, dat de regering te veel tegemoet komt aan de grote financiële belangengroepen uit binnen- en buitenland. Volgens hem zucht Portugal onder 'het mono- politistisph kapitalisme'. De CDE zet zich verder in voor de in voering van democratische vrijheden in Portugal. 'Er zijn hier geen vrije verkiezingen', aldus een CDE-woord- voerder. Hij wees erop, dat de opposi tie in Portugal geen toegang heeft tot de staatsradio. Premier Marcelo Caeta- no hield zondagavond wel een rede voor radio en televisie als inleiding tot de verkiezingscampagne. 'Als de oppositie dat recht ook had, dan zou de regering vallen', aldus de CDE- woordvoerder. Portugal heeft ook een aantal commerciële zenders, maar de prijzen, die zij vragen voor zendtijd kan de oppositie niet opbren gen. De oppositie in Portugal heeft pas sinds zondag de mogelijkheid zich vol ledig te uiten. In verband met de ver kiezingen is een aantal van de beper kingen, waarmee ze anders te kampen heeft, tijdelijk opgeheven, opgeroepen Oostenrijk te 'steunen te gen de druk van de kant van de zio nisten'. In de VS zouden organisaties van joodse Amerikanen van plan zijn een boycot-actie tegen Oostenrijk op touw te zetten, om daarmee Wenen onder druk te zetten Sehönau ongemoeid' te laten. President Richard Nixon heeft giste ren op zijn persconferentie verklaard te hopen dat Kreisky zijn besluit zal herzien. Nixon prees Oostenrijk we gens zijn humanitaire rol in het ver leden en wees erop dat dit land bij de Hongaarse opstand van 1956 duizen den Hongaarse vluchtelingen heeft op gevangen. 'Wij kunnen echter geen kleine of grote regeringen hebben die toegeven aan de internationale chan tage door terroristische groepen', al dus Nixon. Een onbekend leider van de 'Adelaars van de Palestijnse revolutie' die zegt verantwoordelijk te zijn voor de actie in Oostenrijk van vorige week, heeft verklaard dat zijn organisatie beschikt over een uitgebreid-ondergronds net werk in Europa, dat daar overal kan toeslaan. Volgens de leider was voor de opzet van de operatie in Wenen een computer gebruikt om de actie te programmeren. 'Het hoofdkwartier van de Adelaars (APR) is gevestigd in Europa. Wij hebben een heel net werk van goed opgeleide mensen, die met verfijnde apparatuur zijn uitge rust en ieder ogenblik waar dan ook in Europa kunnen toeslaan', aldus de Adelaars-leider in een vraaggesprek met het Libanese dagblad As Sayad ROME (Reuter). Met ingang van volgend jaar zullen buitenlandse toe risten, die met hun auto Italië bin nenkomen, niet langer recht hebben op bonnen waarop zij benzine tegen verlaagde prijzen kunnen krijgen. De benzineprijzen zijn gestegen met 14 procent. Deze sigaretten zijn vervaardigd van uitsluitend de beste delen van 30 soorten blonde vi pginiatabak. Reeds op de plantage door geschoolde vakmensen geselecteerd en vervolgens in onze fabriek door specialisten naar oude vaktrzjltities zonder toevoeging van smaakstoffen gemengd en verwerkt. Ed. Laurens Continental t Mild Virginia (1.65 j NAIROBI (Reuter) ^We hebben maar één wereld, en diep moeten we in stand houden', verklfe.arde presi dent Jomo Kenyatta vang Kenia toen hij het hoofdkwartier off&cieel opende van de milieu-organisatie» van de Ver enigde Naties, UNEP. I Het UNEP-secretariaat vjierd opgericht na de VN-milieuconferentie in Stock holm om de internationale inspannin gen ter bescherming vein het milieu te coördineren. In afwachting van het gereedkomen van zijn 2 8 verdiepingen hoge wolkenkrabber irt: Nairobi was het'secretariaat tot nog;toe in Genève gevestigd. Het is de croste grote VN- organisatie die zijn ze tqll in de derde wereld heeft. WASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse senaat heeft het programma voor economische hulp aan het buitenland vastgesteld op 1,2 miljard dollar. Dit is het laagste bedrag, dat de VS totnutoe heb ben uitgetrokken voor ontwikkelingshulp. De senaat heeft tevens wijzigingen aangebracht in de besteding van het geld en voorwaarden verbonden aan hulpverlening aan Portugal en Chili. Aan Chili mag pas economische en militaire hulp worden verleend als de militaire junta, de rechten van de door Koos van Weringh Iemand, die uitsluitend iets over Zuid-Afrika heeft gelezen weet, dat er bordjes zijn, waarop staat: slechts voor blanken of niet-blanken, dat er aparte bussen zijn en dat niet-blanken niet in een blank res taurant mogen dineren. Maar de constatering ter plaatse, dat die borden w e r k e 1 ij k bestaan, ïpaakt toch een verbijsterende indruk. Een woonstel (flat) naast het hotel, waar ik verbleef, was gesierd met een bord, waarop werd aangegeven dat 'af- lewerings en nie-blankes' achterom moesten. Wat mij het meest heeft getroffen is de totale vernedering van ae niet- blanken in Zuid-Afrika. Het gehele openbare leven toont, dat er eerste rangs en tweederangs burgers zijn. De blanken bewegen zich voort in auto's (het verkeer in de grote steden is even druk als in Westeuropese ste den), de niet-blanken met name de Bantoes lopen. Sommigen begeven zich op fietsen in het razende ver keer. Overal staan Bantoes op bussen te wachten. De bussen zijn meestal overvol en zien er minder comforta bel uit dan de bussen voor de blan ken, die trouwens ook lang zo vol niet zitten. De ramen van de (rode) bussen voor blanken in Pretori;. zijn in het algemeen groter dan die van de (groene) Bantoebussen. In het centrum van Pretoria zie je nauwelijks een bus voor Bantoes. Als de werktijd voorbij is lopen zij in groten getale naar een bushalte aan de rand van de stad om naar hun thuisland of stedelijke nederzetting te worden vervoerd, ver weg van de we reld der blanken. Op verschillende da gen heb ik een paar uur naar dit wonderlijk gebeuren zitten kijken en ik ben er niet vrolijker door gewor den, ondanks de veel-kleurige kleding van de Bantoes. Ze mogen hun werk kracht leveren om de enorme wel vaart in Pretoria een prachtige stad mogelijk te maken, om ver volgens te worden afgevoerd naar troosteloze en monotone oorden als het Bantoedorp Atteridgeville/Sauls- ville of het thuisland Boputhatawana, ongeveer 50 kilometer ten noorden van Pretoria. Firma op de rug Alle eenvoudige arbeid wordt door de Bantoes verricht. Ze vegen de straat, besproeien de planten, dragen pakjes, verkopen kranten op straat, zetten de parasol op en gooien de benzinetank vol. Je ziet veel Bantoes lopen in stof jassen of overalls, met op hun rug de naam van de firma waarvoor ze wer ken. In een gesprek gewaagde ik ervan, dat het toch geen toeval kon zijn, dat de verdeling van de arbeid zo geregeld is. Het antwoord was, dat er ook blan ken zijn, die 'nederig' werk verrich ten. In het Ministerie van Arbeid zijn bijvoorbeeld blanke liftboys. Bantoes zouden uiteraard goedkoper zijn, maar door blanken met een geringe oplei ding zo'n baantje te geven, is de rege ring (Nationale Partij) verzekerd van hun steun bij de verkiezingen. Dat mag men een realistisch standpunt noemen. Hoezeer de Bantoes vernederd worden blijkt uit een klein bericht in Preto ria News van-7 september. Ter gele genheid van het feit, dat aan Harry Oppenheimer, de multi-mlljonair, het ereburgerschap van Kimberley werd aangeboden, is een banket gehouden, waarvoor geen enkele Bantoe was uit genodigd. Oppenheimer is ongetwij feld vooral rijk geworden doordat hij over goedkope zwarte arbeidskrachten kon beschikken. De gemeenteraad van Kimberley heeft zijn verontschuldi gingen aangeboden. Muur De kranten in Zuid-Afrika staan vol met dit soort berichten over wat de 'kleine apartheid' wordt genoemd. Dit is de gescheidenheid tussen de men sen in het dagelijkse verkeer. Om een paar voorbeelden te noemen. In Kimberley bestaat een plan om in een drive-in-bioscoop (inrij-teater) een muur van twee meter hoog te bouwen, zodat blank en zwart geschei den van elkaar naar dezelfde film kunnen kijken. De zwarten zouden de bioscoop pas mogen verlaten, als alle blanken al weg zijn. Ook blanken pro testeren heftig tegen deze onmenselij ke plannen. Wie de plannen heeft voorgesteld is niet geheel duidelijk. Een paar zwarte studenten mogen niet een symposium bijwonen over planning en omgeving, hoewel ze daarin gespecialiseerd zijn. Na enige protesten mogen ze wel, maar willen dan niet meer. In Kaapstad mogen honden en katten van niet-blanken geen gebruik meer maken van de ken nels van een bepaalde vereniging, waarvan alleen blanken lid mogen zijn. Buitengewoon grote deining ontstaat over de dood van een achttienjarige blanke jongen, die door een ambulan ce voor niet-blanken meegenomen kon worden, ook al was die vlak in de buurt. De Sunday Times citeert in een kop over de hele voorpagina een uitspraak van de vader van de jongen: 'Apartheid killed my boy.De hele week daarna wordt de zaak in de pers behandeld: hoe laat het ongeluk ge beurde, waar de ambulance toen was, wat de vader nu precies gezegd heeft enz. Op de buitenstaander maakt dit alles de indruk alsof hij in een schim- menwereld verblijft. De meest norma le zaken, zoals contacten tussen men sen, blijken bij de wet verboden te zijn. In zo'n wereld is het ook begrij pelijk, dat een team van de Rand Daily Mail op de route KaapstadJo hannesburg bij een steekproef van 36 garages bestudeert hoe het met de toi letten voor blank en zwart gesteld is. Aan de hand van een lijstje werd ge noteerd of er zeep, toiletpapier en handdoeken waren. Sommige toiletten voor zwart waren uitstekend, d.w.z. Protest van,s een populair Bantoeblad tegen de 'kleine' apartheids- wetten. geen verschillen met blank, de meeste toiletten votijr zwart waren gewoon slecht en iru een aantal gevallen wa ren er voor'/zwart zelfs in het geheel geen toiletten (10 september 1973). Concessies Over de kJ'eine apartheid wordt op het'ogenblileen vooral geëmotioneer de discussier gevoerd. Sommige zaken veranderen. In Pretoria werd o? 24 augustus eisn multi-raciale modeshow gehouden in het Burgersparkhotel, een multwraciaal hotel (maar dat is alleen vooï de rijken, van wie er veel blank enj weinig zwart zijn). Het symposiunj, dat ik bezocht was ook voor niet-iolaiike criminologen. Daar zijn wel nliet veel van, maar ze waren er. Op sportgebied worden concessies gedaan. \}eel parken zijn voor ieder een open^ al zijn er meestal nog be perkingen,". In liften zie je vaak blank en zwart/ (zwijgend) bijéénstaan, ook als er aplarte liften zijn. In het stad huis van.^Johannesburg is een eind ge maakt aan de kleine apartheid: voor de lokéti en staan gemengde rijen. Ook een taantal banken heeft de apar te regelingen afgeschaft. De Rand, Daily Mail organiseerde on- (ADVERTENTIE) l/Jëddbn n der de lezers een ingezonden brieven- actie, waarin door blank en zwart me ningen over de kleine apartheid ten beste konden worden gegeven. De drie beste brieven worden beloond met 5 Rand, ongeveer 17,50. De meeste afgedrukte brieven tonen een wereld van diepe vernedering. Ook dp door Bantoes uitgegeven krant Thp World voert zo'n actie: de kleine apartheid dient te worden afgeschaft De voortdurende twaarschuiwingen van de regering laten echter zien, dat hier weinig, of beter: geen kans op is. De verhouding tussen de rassen mag niet worden verstoord. In een lang ar tikel in Oggendblad betoogt prof. C. W. H. Boshoff van de Universiteit van Pretoria, dat de term kleine apartheid een 'speelbal van onze libe rale vijanden' is (31 augustus '73) Het laten vallen van deze apartheid zet de deur open voor gedachten over de integratie van de rassen. De inge zonden brieven in de Afrikaanstalige kranten tegen de nieuwe praktijken liegen er trouwens evenmin om. Brie ven van een onvoorstelbare hardvoch tigheid worden soms afgedrukt, met in plaats van de naam van de schrij ver bijvoorbeeld: Anti-Swart, Krugers- dorp. Alle kleine pogingen de apartheid een wat menselijker gedicht te geven en alle discussies over dit gevoelige on derwerp zullen de Zuidafrikaanse re gering er echter niet van weerhouden de politiek van de gescheiden ontwik keling met grote kracht voort te zet ten. Als iets duidelijk is, dan dat wel Dit ishet derde artikel in een serie van acht. De eerste twee artikelen stonden in de krant van 28 en 29 sep tember. mens voor Chilenen en buitenlanders eerbiedigt, zo bepaalde de senaat Het betreffende amendement was inge diend door senator Edward Kennedy. Gezien het -zwijgen van de Amerikaan se regering over Chili is dit het min ste wat de senaat kan doen, aldus Kennedy. De regering-Nixon heeft het amendement ontraden, omdat het de Amerikaanse betrekkingen met het nieuwe Chileense bewind zoü kunnen schaden. Een ander amendement verbiedt hulp aan Portugal, die dit land zou kunnen gebruiken voor zijn koloniale oorlo gen in Afrika. Voorts verbood de se naat de regering geld te geven voor troepen in Thailand of andere landen voor operaties in buurlanden. Hier mee wil de senaat een indirecte Ame rikaanse militaire rol in Cambodja voorkomen. Met het goedkeuren van dit nieuwe hulpprogramma heeft de senaat zich voorstander getoond van een ingrij pende heroriëntatie van het Ameri kaanse beleid op het gebied van ont wikkelingshulp. Het geld mocht niet worden besteed aaan prestige-objecten zoals grote fabrieken en stuwdammen, maar aan de ontwikkeling van het platteland en projected die de armste landen ten goede komen, zo meent do meerderheid van de senaat. Het wetsontwerp gaat nu naar een ge zamenlijke commissie van senaat en huis van afgevaardigden om een com promis uit te werken. Het huis van afgevaardigden heeft namelijk een wet goedgekeurd, waarbij 1.6 miljard dollar wordt uitgetrokken voor econo mische hulp en 1.1 voor militaire hulp. JERUZALEM (UPI) Dc Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, heeft verklaard dat Israël van plan is de grenzen van Jeruzalem te verschui ven tot Betlilchem in het zaiden en Jericho in het oosten. Sprekende op een verkiezingsbijeen komst herhaalde de minister dat Israël weigert de soevereiniteit over Jeruza lem in enig vredesakkoord naet Jorda nië af te staan. 'Dit is onze program voor de komende vier jaar', zei Dajan. 'Wc zuilen Jeruzalem uitbreiden tot Bethlehem en bouwen tot voorbij Anatot, Aboc-Dis en Oezaria met meer wijken, kantoorgebouwen en indus trie'. Over de 70.000 niet-Joodsc inwoners van oostclijk-Jeruzalem, wier Jordaan se nationaliteit door Israël wordt er kend, zei Dajan: 'Als de Arabieren partners met gelijke rechten willen worden kunnen ze Israëli worden. Dat hangt van hun af. Maar er is een an der alternatief, dat dc meeste Arabie ren van oostelijk-Jeruzalem verkiezen, namelijk Jordaniërs te zijn esn deelne men aan de verkiezingen in Amman, aangezien de bruggen (over de Jor- daan) open zijn en ze er toestemming voor hebben'. De enige regering in Jeruzalem zal de Israëlische zijn en het enige leger dat van Israël, aldus de minister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7