dichtbij Weet wat u doet vóór u een tropisch dier koopt Commentaar het weer rc Rode school (1) ,5.'Rode school (2) 'nê Rode school (3) Recherche arresteert groen Italianen Over twee eigenwijze mannen Terrarium hoeft niet onder te doen voor aquarium... ISBl&liB kunsthand «top burenhulp Meer zon, warmer Nachtportier b«-oofd BINNENLAND K5 onder redactie van loessmil 'Hij noemt zijn bedrijf: de pijpschoonmaker-service.' Sinds het aftreden van de theoloog prof. dr. G. van der Leeuw als minis ter (dat was in 1946) is het departe ment van onderwijs altijd veilig in confessionele handen geweest. Nu er, met minister Van Kemenade, voor het eerst in zevenentwintig jaar weer een socialist op het departement van on- derwijs zit lijkt waakzaamheid gcbo- 5 den. We hebben gelukkig een oppositie die 'in dit opzicht haar parlementaire taak u verstaat Mevrouw Smit-Kroes was er 5 als de kippen bij opi het volk te waar- T schuwen voor de linkse indoctrinatie die minister Van Kemenade op de scholen wilde invoeren. Ze had in de begroting van onderwijs iets gelezen over 'sociale gelijkwaardigheid', over vernieuwing van het onderwijs als 'een politieke opgave', ja zelfs over 'sociale jis bewustwording' van de jeugd, van En toen de Evangelische Omroep haar de vraag aanreikte of hier ook een bc- iur, dreiging lag voor het christelijk onder wijs, zei mevrouw Smit: 'Ja, duidelijk'. eE want het was zonneklaar dat de over- heid nu wilde gaan uitmaken wat in leerboekjes kwam te staan. Gelukkig kreeg het bedreigde christe- 3'19lijke onderwijs reeds' enkele dagen la ter steun van de voorzitster van de 5-14 WD. Hoewel bepaald geen sympathi- van santé van de bijzondere school, ver klaarde mevrouw Van Someren dat ze desnoods een nieuwe schoolstrijd zou om te voorkomen dat Van 'rode school' een feit II n- Jr. werd. Mede hierdoor gesterkt kondigde het ^"christelijk-historische Kamerlid Van za-; Leijenhorst aan dat hij zijn best zou 'politiserende' begrotingsposten geschrapt te krijgen. zegd? In zijn begroting van onderwijs schrijft hij, dat het onderwijs van be slissende betekenis is voor de toe komst van de maatschappij als geheel en voor de plaats daarin van ieder mens. Vernieuwing van het onderwijs is daarom ook een politieke opgave. Als een minister nu gaat sleutelen aan het onderwijs, mag je verwachten dat jzijn visie op de maatschappij daarbij st-: een rol speelt. Van Kemenade komt eerlijk voor zijn visie uit. Hij constateert grote sociale iongelijkheid in ons land. Er bestaan grote verschillen in bezit en inkomen. Ui er is ongelijkheid in zeggenschap, en roJ ook mogelijkheden tot persoonlijke >r<fl ontplooiing en maatschappelijke stij- ging zijn ongelijk verdeeld. Het onder- I wijs bevordert die ongelijkheid nog ge- steeds. Het legt eenzijdig de nadruk op >nte,lectue'e ontwikkeling, en ver- St. onachtzaamt de emotionele, creatieve of- en expressieve kwaliteiten van de en, mens. Die intellectuele vorming is bo- en' vendien zo opgezet dat vooral arbei- Ijjl derskinderen (ook wanneer ze even in- ■er-l telligent zijn als meer welgestelde 8| vriendjes) veel minder kans krijgen om deze talenten te ontwikkelen. Het is ze'fs aangetoond dat de school deze i<en sociale achterstand van arbeiderskin- de| deren vergroot in plaats van verkleint. !en Wat moet ïe daaraan doen? Het ant- rdtl woord van Van Kemenade in de be de groting is heel concreet geweest: klei- nere klassen, extra hulp aan scholen in sociaal achtergestelde gebieden, ex- ide! perimenten met één school voor vicr- tot twaalfjarigen, experimenten met de middenschool en betere voorlichting (jujl aan de ouders. Was het niet dezelfde ou- WD van mevrouw Smit die in haar oe- verkiezingsprogramma sprak over be- tere kansen op hoger onderwijs voor ■an arbeiderskinderen? êlei Nu is er geen koe zo bont of er zit be- wel 'n (rood) vlekje aan. De minister jjjh heeft toch ook gezegd dat hei onder- wijs de leerling sociaal bewust moest maken? En dat daarbij normen en waarden in het geding waren? En dat leerlingen zich op school een eigen oordeel moesten vormen, opdat ze la- Jen ter zelf ook een bijdrage konden leve ren aan de maatschappelijke ontwikke ling? Inderdaad, dat heeft hij gezegd. Maar hij heeft niet gezegd dat hij die nor men en waarden dan wel zou bepalen en vervolgens aan onze schooljeugd zou opleggen. Hij beweert'alleen (wat het bijzonder onderwijs-al langer be kend is) dat het onderwijs seen neu trale. waardevrije zaak is. Het is aan de scholen, de openbare zowel als de bijzondere, die waarden en normen op hun eigen wijze naar voren te bren gen. Daar kan de heer Van Leijen horst toch niets tegen hebben? AMSTERDAM De recherche heeft bij een inval in een pand aan de Prinsengracht in de hoofdstad 36 Ita lianen aangehouden. Zeventien van en hen zijn na onderzoek heengezonden, doj Van de overigen werden er vijftien nl- overgedragen aan de vreemdelingen dienst. Zij bleken niet over de vereis te papieren te beschikken. Een Itali aan werd vastgehouden wegens bezit van cheques, een paspoort, en een rij bewijs, die gestolen waren. De drie anderen bleven in arrest omdat zij goederen bezaten waarvan de her komst nog duister is. ER ZYN TWEE BOEKJES VER SCHENEN OVER TWEE EIGEN- WYZE MANNEN. Het zijn Bas dc Gaay Fortman van de PPR en Hans Wiegel van de VVD. de twee lijsttrekkers in de tweede kamer verkiezingen van vorig jaar. die een grote overwinning behaalden. Gisteren zaten de heren naast el kaar aan een tafel in het perscen trum Nieuwspoort om elkaar hei eerste exemplaar van eikaars boek je te overhandigen. Aan dezelfde tafel zaten ook de uitgever (H. Meulenhoff, Baarnj en schrijver Hans van der Werf, die chef is van de politieke redactie van het NOS-journaal. Bij deze gelegenheid bekende Hans Wiegel: 'Het klopt, dat ik nog al een eigenwijze figuur ben. Over Bas de Gaay Fortman wordt zelfs gezegd: 'die pedante snor. We zijn eigenwijs, omdat ive uitkomen voor onze overtuiging en duidelijk ach ter onze overtuiging willen staan'. 'We hebben beiden gewonnen in de verkiezingen', zei Hans Wiegel, 'omdat we een helder beleid heb ben gepresenteerd'. Bas de Gaay Fortman legde uit, dal de politiek kennelijk nu door middel van personen wordt gepre senteerd. Dat is met voetballen ook zo. Een boekje over voetballen wordt veel minder verkocht dan over Piel Keizer. Maar een boek over Piet Keizer gaat natuurlijk over voetballen, en het boekje over Wiegel gaat voor negentig procent over de VVD. Dat is allemaal gun stig voor de politieke bewustwor ding. Maar het nadeel is wel, dal de aanvallen op de politiek zich nu ook op personen gaan richten. Dat is moeilijker vol te houden. De televisieman Van der Werf heeft de politieke boekjes (hij werkt nu aan Joop den Uyl en Frans Andriessen) populair weten te houden. Minister Dc Gaay Fort man laat hij zeggen, dat hij in het kabinet heeft geleerd, dat alleen maar argumenteren en zo overtui gen niet genoeg is. Je moet een bek opzetten om niet afgeslacht te worden door je collega's. 'Bas gaat dat veel gemakkelijker af'. Ook zegt de minister over zijn zoon: 'Hij heeft een iets te grote band met mij en laat dat duidelijk mer ken soms'. De familie De Gaay Fortman speelt geen geringe rol in het boekje. Af gedrukt is bijvoorbeeld een foto van de PPR in juichstemming op de avond van de verkiezingsover winning. Op de plaat staan Bas metzijn vrouw Ina, zijn broer Ma- rius en zijn zus Ea, en verder nog een vijfde persoon, die uit puur enthousiasme kennelijk de familie is binnengedrongen. De twee zegevierende politici wa gen zich aan een toekomstvoorspel ling. De heer Wiegel voorziet riet alleen, dat cle VVD een volkspartij wordt, waarop ook de gereformeer den ondanks Aantjes en Boers- ma zullen\stemmen. De onhoik- keling zal zo zijn. denkt Wiegel, dat de confessionele partijen ver dwijnen De PPR-fraclievoorzilter gelooft, dal zijn partij in 1984 als voorhoede partij vijftien zetels zal hebben. Dan is er een PvdA met een derde van het aantal stemmen, een VVD als de tweede partij in grootte en een middenpartij met vijftien tot twintig procent van het aantal stemmen, die cons* quent met links zal regeren. Amsterdam zwaar bew. 16 0 De Bilt onbewolkt 17 0 Deelen onbewolkt 17 0 Eelde zwaar bcw. 15 0 Eindhoven onbewolkt 19 0 Den Helder geheel bew. 14 0 Luchth. Rtd. onbewolkt 16 0 Twente licht bew. 16 0 Vlissineen onbewolkt 18 0 Zd. Limburg onbewolkt 20 0 Aberdeen mist 20 0 Athene onbewolkt 28 0 Berlijn zwaar bew. 16 0 Bordeaux half bew. 18 0.1 Brussel onbewolkt 19 0 Frankfort onbewolkt 21 0 Genève zwaar bew. 17 0 Helsinki zwaar bew. 12 0 Inn.sbrück onbewolkt 0 Kopenhagen onbewolkt 19 0 Lissabon zwaar bew. 17 0 Locarno half bew. 22 0 Londen zwaar bew. 16 0 Madrid geheel bew. 16 0 Malaga licht bew. 22 0 Mallorca onbewolkt 22 0 MUnchen onbewolkt 18 0 Nice zwaar bew. 23 0.3 Oslo onbewolkt 18 0 Parijs zwaar bew. 19 0 Rome zwaar bew. 27 0 Split onbewolkt 26 0 Stockholm onbewolkt 17 0 Wenen onbewolkt 19 0 Ztirich onbewolkt 18 0 Casa Blanca onbewolkt 23 0 Istanboel licht bew. 23 0 Las Palmas geheel bew. 22 0 Hoog water 3 ktobcr. Vllss:n?e.n 7.41-20.24; Hurlngvlmlsluiz en: 9 06-21.45: Rotterd ara: 10.02-22 59: Scheven ingen: 8.41-21 15: IJ mui- Deze hand heeft een ingewikkelde naam: de 'bio-elektrische kuns thand met multifunctionele pols', maar hij kan dan ook heel wat. De hand, op een instituut in Moskou ontwikkeld, kan bijna net ozveel grijpen als een echte hand. en als alle klepjes en dopjes erop zitten, ziet ie er niet zo eng uit ook. Al? iedereen 'm echt opgeplakt heeft, rijden er nu in Nijmegen minstens twaalfduizend auto's rond met de remmende tekst: 'Stop even! Het za! je kind maar wezen." op de achterruit. Zoveel stickers heeft de politie van Nijmegen op initiatief van het aktieeomité binnenstad althans u itgedeeld om aller aandacht nog eens extra te vestigen op de gevaren die k.n- deren op de weg lopen. De Nij meegse politie is enthousiast over de belangstelling, de Leidse ge meentepolitie heeft de stickeractie intussen al overgenomen en andere pol.'iecorpsen denken er ook hard over. Of het in de praktijk zal helpen dat iedereen met een tekstje op z'n auto rondrijdt, moet natuurlijk la ter blijken. Hier en daar zijn ze al een poosje aan dc gang. kieine groepjes (meestal) jongelui die in hun vrije tijd bejaarden en'zieken met kar weitjes helpen. In Rotterdam is dat op grotere schaal gebeurd. Dui zenden mensen hebben elkaar daar geholpen onder het motto 'Graag Gedaan' en datis iedereen zo goed bevallen, dat er nu een landelijke werkgroep met dezelfde naam is ontstaan, die de vrijwillige werk zaamheden in het hele land wil be geleiden en coördineren. Het is de bedoeling overal mensen warm te maken ze moeten daar toe gemotiveerd worden, zoals dat in vaktaal heet voor dit soort graag geboden hulp: boodschappen doen, iemand voorlezen, mensen die slecht ter been zijn op z'n tijd een lift geven, kortom ouderwetse burenhulD. maar c'ai, een beetje meer georganiseerd. In alle plaat sen waar zulke acties ontstaan, wil de landelijke werkgroep dan ook een centrale post zien, waar ieder zich kan melden die hulp nodig of te bieden heeft Van onze weerkundige medewerker Gisteren zat een groot deel van het land onder het deksel van een doof pot. Een uitgestrekt wolkendek lag over het grootste deel van Nederland: het had zich ontwikkeld in een voch tige en betrekkelijk warme luchtsoort, afkomstig van de oceaan. Voor van daag en morgen ziet het er zon-^ger uit. Een in kracht toenemende noord oostelijke wind gaat drogere lucht aanvoeren, waarin zich in belangrijke mate zonnige perioden zullen voor doen. De noordooster is ingebed tussen een snel over de Noordzee naar nourd- Duilsland koersend hugedrukgebied van 1034 millibar en een langzaam in NNO richting opdringend lage drukgebied van 1001 mb. in de Golf van Biskaje. Bij zo n situatie in de at mosfeer is de toestand voor de scheep vaart in Het Kanaal en langs de En gelse zuidkust een beetje om voor op te passen. De Engelse weerdienst waarschuwde gistermiddag dan ook de zeegebieden Wight en Dover legen windkracht 9 Beaufort (storm). In de zeegebieden langs onze noord westkust wordt maximaal windkracht 6 verwacht, in Zeeland en Zuid-Hol land lijdelijk wellicht 7 Bf. (hard). Het ziet er niet naar uit, dat de on stabiliteit in de Golf van Biskaje onze kant op komt: het blijft de komende dagen dan ook overwegend droog met nog wat hogere middagtemperaturen yj tot ca. 20 graden Celsius. De regen- wolken zullen, naar voorzien wordt, onder druk van 'Scandinavië' in eerste aanleg afgeleid worden naar zuidwest- Engeland. De onweersactiviteit is in de nacht van dinsdag op woensdag sterk afge nomen. De barometers stegen gistera vond vrijwel overal en de neerslagaf- tappingen hadden weinig meer om hel lijf- R c.Viyy Eigenlijk zou niemand exotische dieren moeten houden het is goed dit op wereld-dierendag vast te stellen als hij niet tevens de voor waarden schiep waaronder ze zich in gevangenschap kunnen voort planten. Dat geldt niet alleen voor apen en roofdieren, die dat slechts doen als ze in een goed sociaal verband levert en een zo goed moge lijke verzorging krijgen, maar ook voor terrariumdieren. Meer dan aquariumliefhebbers zijn terrariumhouders afhankelijk van im port, wat een verarming betekent van de fauna van het land van herkomst, al mag dat niet voor alle soorten overdreven worden. Zo is ook onze ei gen 'herpeto-fauna' al lang niet meer zo rijk dat daar vrijelijk uit geput kan worden. Maar gewone en rug- streeppad, bruine kikker, kleine wa tersalamander en grote hagedis ko men in de voor hen geschikte streken en die zijn er gelukkig nog veel algemeen voor en ze zijn eigenlijk even aardig als al die kleurige tropi sche soorten die voor veel geld te koop zijn en alleen door ervaren ter rariumliefhebbers werkelijk lang te houden zijn. Een goed beplant en ruim terrarium doet niet onder voor een aquarium, wat de aanblik betreft. Er gaat een grote rust van uit, het bewegen van een paar dieren tussen vreemd ge vormde orchideeën, weelderige varens Schildpadden niet zo saai als ze lijken.... en knoestige takken komt als een ver rassing. Reptielen en amfibieën drin gen zich niet aan de kijker op, ze la ten naar zich zoeken. Wellicht i(3 dat ook een van de rede nen waarom het terrarium zich nooit in de populariteit van het aquarium heeft mogen verheugen. Toch maken hun levensgewoonten, en hun onbe kendheid tevens, kruipende dieren tot bijzonder boeiende studieobjecten. Steeds valt er iets aan te beleven, wat ook komt doordat ze wat intelli gentie betreft op een iets hoger trapje dan vissen staan. Reptielen en amfi bieën leggen al gauw hun natuurlijke schuwheid af en kunnen heel vertrou welijk worden met hun verzorger. Wie deze hobby inderdaad aantrekt, Tekst en foto's: Henk van Halm zal erg veel nut hebben van 'Thieme's aquarium- en terrariumboek', dat een heel goede inleiding vormt niet alleen tot het houden van vissen, maar ook van reptielen en amfibieën. In verha lende trant wordt een aantal aardige soorten beschreven met aanwijzingen omtrent de specifieke eisen die ze aan de verzorging stellen. Tweehonderden tachtig vissen, amgibieën en reptielen zijn zeer duidelijk afgebeeld in kleu ren en zwartwittekeningen Daaronder zijn echter wel een aantal reptielen, die door liefhebbers niet gehouden behoren te worden, zoals krokodillen en reuzenslangen. Op bouw en inrichting van het terrarium wordt niet diep ingegaan, alleen de belangrijke principes worden uitge legd. Naast dit boek moet men daarom an dere aanschaffen, waarin bepaalde fa cetten nader worden uitgewerkt. Dat beoogt 'Wat houd ik in mijn terrari um?', een boek dat al jaren meegaat en 'hier en daar wel wat verouderd is, maar waarvoor nog steeds geen alter natief geschreven is. Het eerste ge deelte bevat veel werktekeningen en gedetailleerde aanwijzingen hoe men een droog, een vochtig en een buiten- terrarium, een aqua-terrarium en een terra-aquarium moet bouwen en hoe men het probleem van verlichting en verwarming kan oplossen. Veel kan echter op een eenvoudiger en degelij ker manier gemaakt worden van glas vezel, geïmpregneerd met polyester- gietkars, niet alleen in het kamerter rarium, maar vooral ook vijvers in buitenterraria. Grotere moerasschild padden vernielen gemakkelijk vijver bodems van plasticfolie, asfaltpapier of zeildoek. Geen duinplanten Hoewel de auteur Aleven stelt dat het Jacksons driehoornkameleon uit Oost-Afrik lijk in leven te houden omdat zij speciale De rugstreeppad, inheems in ons land ,is heel gemakkelijk te houden en leert zijn verzorger snel kennen. terrarium er in de eerste plaats is voor de dieren en de beplanting niet de hoofdzaak is, ben ik niet met hem eens dat men duin- en heideplanten in een kamerterrarium kan overpoten. Dat zal nooit voldoen, omdat deze planten, gewend aan felle zon, bij kunstlicht of bij door vensterglas ge filterd zijlicht ijl en slap worden, wei geren te bloeien en tenslotte sterven. Zulke planten kunnen wel toegepast worden in een open buitenterrarium in de volle zon. In een vochtig kamer- terrarium met voldoende kustlicht doet wel een aantal bosplanten, en met name varens, het voortreffelijk. Ook voor het tropische terrarium is de beplanting nauwelijks een pro bleem. Allerlei bekende kamerplanten kunnen erin en Aleven geeft uit de enorme keus vele mogelijkheden. Al leraardigst vertelt hij tevens over de amfibieën en reptielen die in het ter rarium te houden zijn, geïllustreerd met zwartwitfoto's van representatieve soorten. De kleuren mist u, maar die vindt u wel in een goedkoop Thleme-boekje, 'Terrariumdieren', dat honderdentwin tig uitmuntende kleurenfoto's bevat van amfibieën, reptielen, enige insek- ten en inheemse knaagdiertjes. De t - tel is erg ruim genomen, want ook in dit werk kom je een aantal reptielen tegen die alleen in een dierentuin met succes en blijvend gehouden kun nen worden, tenzij men bereid is een aanmerkelijk deel van zijn woonruim te en salaris eraan af te staan. Voer Een probleem, waar menige terrari- aan mee zit, is aan voer te komen voor zijn doorgaans insektenetende troetelkinderen. Vissen aan een afwis selend menu helpen valt al niet mee. maar die floreren tenminste nog op wat de dierenhandel biedt. Bij de meeste reptielen en amfibieën is dat anders: ze eten alleen bewegende prooi. In 'Voedsel voor aquarium- en terrariumdieren' beschrijft Jocher alle denkbare manieren om dat voedsel op een zo min mogelijk tijd en geld ro vende manier te bemachtigen. Schildpadden Van dezelfde auteur is een boek over schildpadden, dieren waarvoor de me nukeuze uiterst eenvoudig lijkt: ze eten ;immers Slablaadjes? Ze eten in derdaad veel dat groen is als ze tenminste willen eten. Het gebeurt maar ai te vaak dat ze dat al direct na aankoop of eerder vertikken. De tragiek van schildpadden is dat ze niet alleen traag zijn in liet lopen wat bij gezonde overigens best mee valt maar ook in het sterven, ja daar zelfs jaren over kunnen doen. En dat zie je vaak niet aan ze af. Schildpadden zijn in West-Europa ver- bruiksgoed, het zijn haast evenzeer als plastic autootjes impulsaankopen. Men schaft ze aan zonder enig idee te hebben van de verzorging, met mini male voorlichting van de handelaar. In volgestouwde kratten komen ze uit Noord-Afrika en Klein-Azië, al jaren achtereen, zodat ze daar al met uit sterven bedreigd worden. Schildpadden goed verzorgen is hele maal niet zo simpel. Koop ze daarom liever niet. maar krijgt u van een te leurgestelde buurman een schildpad, dan kan dit boek u helpen het dier op te kalefaleren. als het al niet te ver heen is. En dan kunt u nog veel plezier aan hem beleven, want schild padden zijn toch niet zo saai als ze lijken. Thieme's aquarium- en terrariumboek. door D. Voz' en H. Wermuth. Uitg. Thiemc. Zuip- hen. 310 blz., 15.30. Wat boud ik in mijn terrarium?, door I. M. Aleven. Uiig. Tlileme. Zutphcn. 131 blz. 0.90. Terrariumdieren, door W. Beclitle. Uilz. Thiemc. Zutphen. 120 kleurenfoto's. 72 blz.. 6.25. Voedsel voor aquarium- en terrariumdieren. door W. Jocher. Uitg. Thiemc, Zutphen. 04 blz.. f 5.25. Schildpadden, door W. Jocher. Uitg. Thieme. Zutphen. 72 blz.. 5.75. AMSTERDAM In de vroege och tend van woensdag, omstreeks half drie. is in het aan de Kalverstraat ge legen hotel Su;sse de 59-jarige nacht portier J. C M. A Bakker beroofd van een geldkistje met 60.-. De beroving werd geoleegd door drie mannen, die de portier met het afvu ren van drie °;a ma tronen intimideer den en hem vervolgens een stiletto te gen zijn keel h:erden. Direct daarop slaagde personeel van het poTtiehurear Warmoesstraat er in twee van dc drie mannen aan te hou den. de 21-jarige M. A. (geboren in Libanon) en de 23-jarige B. S. (gebo ren in Tunesië). Beiden zonder be roep en wonende in Parijs. De derde verdachte !s nog voortvluchtig. Volgens verklaring van de verdachten zouden ge'dlusi en het mes in het wa ter van de Singel zijn geworpen en zou het gaspistool in het bezit zijn van de voortvluchtige verdachte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5