Diepe kloof met Arabische christenen over Israël DEVOTIE B8 /kmJuM Vandaag Waarom werd juist toen Geelkerken gevraagd? Theologisch gesprek in Libanon De dood aan de tegenstander Trouw Kwartet WILLEM TEELLWCK Dienaerdcs H. Euangclij binnen Architectenwinkel in Den Bosch ingericht Abbé Pierre in Z.-Vietnam Ongelukken in Utrecht Nieuwe boeken TROL 'W/KWARTET DO.MDERDiAG 4 OKTOBER 1973 KERK/.BID® EN)LAj\iD T2/KJ Brumana is een dorp in Libanon, gelegen in de bergen boven Bei roet op achthonderd meter boogie. Vergeleken met de stad bene den is het er heerlijk koel, wag niet wegneemt dat je er in deze tijd van het jaar nog tot middernacht in een dunne zomerjurk kunt bui' ten zitten. Daar hebben een 25 theologen uit het Westen en het Midden-Oosten van 15 tot 24 september een 'theologische consul tatie' gehouden. Het initiatief ervoor was uitgegaan van het 'Oecumenische Bureau voor Informatie-Interpretatie van het Mid den-Oosten'. omdat, zoals in de uitno digingsbrief stond, 'de christelijke theologen van het Midden-Oosten diep verontrust zijn over de crisis in hun gebied, die het leven van hun volke ren verstoort en ontwricht, en hun kerken voor kwellende geestelijke en theologische vragen stelt'. Van de deelnemers kwamen er der tien uit Arabische landen Egypte, Libanon (waaronder enkele Palestij- nen), Syrië. Uit het Westen waren met name theologen uitgenodigd van raël hadden uitgesproken, zoals de nieuwtestamenticus Markus Barth, zoon van de grote Karl Barth, en de Duitser Marquardt. Ik zelf was van de aanvang af getekend als een van de opstellers van het hervormde rap port 'Israël: volk, land en staat', dat, zoals bleek, bij alle aanwezigen be kend was. Voltooid Het is een felle confrontatie gewor den, met veel misverstanden ook. waarbij de Arabische christenen, wat ook hun onderlinge verschillen mogen zijn, duidelijk één lijn trokken. De za kelijke en emotionele felheid was ge geven met het onderwerp, waarin het theologische en het politike eonlosma- kelijk verstrengeld zijn, en iedere the ologische uitspraak onmiddellijk in politiek licht gezien wordt. Het theo logische standpunt van de Arabische christenen, dat in allerlei toonaarden telkens naar voren werd gebracht, werd duidelijk geformuleerd in de eerste lezing, die door de oosters-or- thodoxe, libanese metropoliet, bis schop Khodr, werd gegeven. Hij pleit te dringend voor een 'onttheologise- ring" van Israël. In Jezus Christus, zo betoogde hij, is de definitieve openba ring van God gegeven. Daarmee is de goddelijke 'economie' van het Oude Testament voor goed afgedaan en is het onmogelijk geworden om nog van een bijzondere plaats van het joodse volk naast de kerk te spreken. Het Oude Testament is een christelijk boek, niets dan voorbereiding van Je- (ADVERTENT1E) Deze weck in Hervormd Neder land o.a.: Hersenspoeling voor topspor ters: de dood aan de tegen stander. Bisschop Colin Winter mag niet zwijgen. Ontwikkelingshulp helpt Suri name van de wal in de sloot Het christendom de enige ware godsdienst? Vietnam en de streling van het vrome vlees. Ik abonneer mij op/vraag oen proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 19,— per half jaar; ƒ38,— per jaar. Abonne menten kunnen elk ogenblik in gaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder post zegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antwoordnummer 1776, Den Haag. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 7360 768). Gem.giro X 500. zus Christus, en het kan alleen door christenen verstaan worden. Met de incarnatie is de geschiedenis voltooid. De notie van een voortgaande heilsge schiedenis, in welke vorm ook, moet dan ook afgewezen worden. Dubbele bodem Wij hebben geprobeerd door het be spreken van bepaalde nieuwtestamen tische schriftgedeelten elkaar nader te komen, maar dat bleek een bijna vol komen kortsluiting te veroorzaken. Dat lag niet alleen daaraan dat de uit leg van vele voor dit onderwerp cen trale teksten sterk omstreden is (ik denk hier o.a. aan Romeinen 9-11, dat natuurlijk uitgebreid ter sprake is ge komen), maar ook schenen alle woor den een dubbele bodem te hebben. Toen bijv. Markus Barth Mattheus 5 vers 5 vertaalde met 'De zachtmoedi- gen zijn gelukkig te prijzen, want zij zullen het land (in plaats van 'de aar de') beërven' had dat een uitbarsting tot gevolg, waarin hij een zionistisch propagandist genoemd werd. Telkens weer verweten de Arabische christe nen de anderen dat zij de Schrift ver draaiden ter verdediging van een poli tieke beslissing, die zij van te voren al genomen hadden. Ieder spreken over continuïteit tussen het oudtesta mentische Israël en de joden in onze tijd werd verstaan als een verdediging van een 'agressief en expansionistisch zionisme'. En ook dogmatisch stond overtuiging tegenover overtuiging. De Westerse christenen wezen op de trouw van God, waarvan de blijven de plaats van het joodse volk een te ken was; de Arabieren betoogden be wogen dat Jezus Christus hun genoeg was. De Westerse wezen erop dat Je zus een jood was; de anderen ant woordden dat hij de universele mens was. En toen tenslotte bisschop Khodr voorstelde dan maar de theologie te laten rusten en zich samen uitslui tend op de politiek te richten, bleek ook dat geen mogelijkheid. De theolo gen uit het Westen waren niet bereid geloof en politiek te scheiden en zei den dat over het joodse volk (wat, zo- De Arabische christenen hebben tot hun verbazing gemerkt dat ook zij die geloven dat het joodse volk een bij zondere plaats in Gods heilsplan heeft en die zelfs van de terugkeer naar het land als een door God gegeven moge lijkheid willen spreken, open oog kunnen hebben voor het onrecht en het lijden van de Palestijnen. Zij heb ben ook begrepen dat de Westerse christen verkiezing niet verstaat als het hebben van een geprivilegeerde positie en nog veel minder als een vrijbrief om te doen en te laten wat je zelf wilt. En wij Europese christe nen hebben gezien dat anti-zionisme niet automatisch hetzelfde is als anti semitisme; van dit laatste was in de talrijke gesprekken met de Arabieren geen spoor te merken. Wij hebben ook de dringende bede voor meer be grip voor de situatie van de kerken in het Midden-Oosten gehoord en hun verzoek aan de kerken van het Wes ten zich te onthouden van alle officië le verklaringen. Aangrijpend door dr. E. Flesseman-van Leer als zij met klem verzekerden, iets an ders is dan de staat Israël) niet bui ten de verkiezing van God om gespro ken kon worden. Vertrouwen Na het bovenstaande klinkt het misschien verwonderlijk dat dit overleg desondanks geen mis lukking is geweest. Theologisch zijn wij elkaar waarschijnlijk niet veel na der gekomen, maar menselijk en per soonlijk is er iets van vertrouwen ge groeid. Het is toch niet niets, als een koptisch theoloog, die een bijna hyste rische woedeaanval heeft gehad, later met een wat verlegen lachje zegt dat hij ten gevolge van een oorontsteking zijn eigen geluidsvolume misschien niet goed beoordelen kan, of als je met een libanees, door wie je voor een judaïserende ketter bent uitge maakt, kunt afspreken dat hij je in Nederland zal komen opzoeken. En ook hebben wij elkaar beter leren be grijpen en zijn bepaalde vooroordelen uit de weg geruimd. Maar deze consultatie in Libanon heeft voor ons westerlingen eerst zijn volle gewicht gekregen door wat wij daaromheen hebben meegemaakt: het bezoek aan Palestijnse vluchtelingen kampen en de lange persoonlijke ge sprekken met vooraanstaande Pales tijnse verzetsstrijders. Het was voor ons en zeker voor mij als joods chris ten een aangrijpende belevenis de problemen van het Midden-Oosten nu ook eens door de ogen van de Pales tijnen te bezien. Dat is voor mij een hoogstnoodzakelijke aanvulling gewor den voor mijn theologische denken over de Israël-vraag. Meer dan te vo ren nog ben ik er van doordrongen dat iedere wit-zwart tekening de wer kelijkheid geweld aandoet en dat het van het uiterste gewicht is dat men sen uit tegengestelde kampen samen gebracht worden. Men kent over en weer elkanders motieven en gevoelens niet. Daarom zijn persoonlijke contac ten en gesprekken een eerste vereiste. Dat is de vaste overtuiging, die ik van mijn bezoek aan Libanon en de vele gesprekken daar heb overgehou den. (Mevrouw Flesseman is lid van een groot aantal studie-commissies, onder welke de commissie ovor kerk en the ologie van de Nederlandse hervormde kerk. Zij is verbonden aan het werk- komitee van Faith and Order van de wereldraad van kerken. Zij noemt zichzelf free lance theologe). De redactie behuudt zich het recht voor ons ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ p-i- blikatte wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, pustbus 839. Amsterdam. Wiegel Op de partijraad van de WD is de heer Wiegel weer behoorlijk van leer getrokken tegen de regering Den Uyl. De heer Wiegel schijnt nogal succes te hebben met zijn kreten. De WD is intussen wel een conservatieve partij geworden met een reactionair als lei der. Nu er een aanzet wordt gegeven tot het humaniseren van onze maat schappij komt de WD met grof en onwaardig geschut. Het is niet zo dat de WD een partij is voor de gewone man. De WD is er voor de kleine club toch al extreem bevoorrechten. Het anders voorstellen, zoals de heer Wiegel doet. is leugenachtig en ge vaarlijk. Ik hoop oprecht dat het pu bliek de trucs van de WD-voorman doorheeft. Amsterdam B. de Smale Prostitutie Jolande van Gunsteren zou in de Jor- daan hebben waargenoipen dat de prostitutie in dit stadsgedeelte wel ge accepteerd kan worden. In haar eigen welzijn zou ik haar aanraden in deze buurt maar niet op de propagandatoér te gaan, ze zouden zover kennen we de vrouwen daar wel zeker de nagels langs haar wangen halen. Nog maar enkele jaren geleden stond de hele Jordaan recht overeind, toen Querido's 'Jordaan' op de tv kwam. De uitzendende omroep had de grote fout begaan, het twééde deel van de Jordaan-epos: 'Van Nes en Zeedijk* op de beeldbuis te brengen, het rosse le ven in de buurt van de 'walletjes'. Mensen, wat hebben onze goede Jor- daners zich déérover opgewonden. Wij weten niet hoe oud Jolande is, maar wij mogen bescheidelijk op een vijf tig-jarige evangelisch-sociale ervaring, midden onder hen, terugzien. In een bekend cabaretliedje zingt zo'n Jor daanse: 'En al ben 'k een vrouw uit de volksklasse, op hun woorden motte ze passé!' Dat moet deze docente aan een christelijk instituut ook maar doen! Amsterdam F. A. Stroethof Correctie De inzending van de heer N. van der Bom is ronduit kostelijk. Volgens de cliché-term: 'ons uit het hart gegre pen'. Wij ergeren ons reeds lang aan de toenemende slordigheid en noncha lance waarmee, blijkens het dagelijkse resultaat, het nieuws aan de abonnees wordt voortgezet Het heeft ons goed gedaan te merken dat er meer men sen zijn, die nog goed werk voor goed geld verwachten. De weggelaten of verdwaalde regel en het klungelige af breken van woorden op het eind van regels hebben wij node gemist. Wij hebben het stukje zeer gewaardeerd en ervan genoten. Zou het iets hel pen? Naarden heer en mevr. Pieksina-Sterel Slotzin troonrede (19) Trouw/Kwartet zegt dat het beter is over het wel of niet hiervan maar niet te stemmen. Juist om de passage heb ik AR gestemd. Als het dan toch alleen maar om de centen gaat, kan ik beter WD stemmen. Hoogeveen II. de Boer Film over Jezus Hoe is het mogelijk, dat er nu geen daverende protesten opgaan, nu. die godslasterlijke film op het doek zal komen van onze Heer en Heiland. Voor alle onbenulligheden worden protestoptochten georganiseerd met vlaggen en luidsprekers, maar nu blijft alles rustig. Zijn er geen men sen meer die dit als een persoonlijke pijn aanvoelen? Zijn we dan allemaal 'zg.' christenen geworden, waar geen stem vanuit gaat? Ik hoop, al ben ik dan ook een oud mens van 81 jaar, dat hier eens een sterke actie tegen wordt gevoerd. Misschien hoor ik in de courant, voor zover het nog een christelijk dagblad mag heten, iets van tegenactie. Zestig jaar lees ik De Rotterdammer, maar dan bedank ik als abonnee, als ook dit doodgezwegen wordt. Rotterdam J. Bruning Werkloze academici 'Ruim 2000 academici werkloos' mel den ons in deze dagen de nieuwsmedi- a. Wie verwondert dit nu eigenlijk nog? Niet te bestrijden is immers de omstandigheid, dat de WW en ABW hierop tenminste van grote invloed zullen zijn. Wie, om de goeden niet te na te spreken, het gros van deze groentjes van nabij kent, moet toch toegeven, dat de meesten rond moe ders pappot zijn blijven hangen, nooit wat verdienden omdat alles voor hen werd betaald, nauwelijks veel stimu lans zullen hebben om voor een paar honderd gulden per maand meer alle werk maar aan te pakken. Ik kan me nog meer voorstellen, dat ook het be drijfsleven nu niet direct staat te trappelen deze jongelui te laten be ginnen, waar hun pa's stopten. Als ik mezelf naga, zou ik liever een jongste bediende van de grond aan het hele vak leren, dan dat ik daar een afge studeerd academicus voor begeerde; eenzijdig, theoretisch en betweterig als de meesten zijn, nog afgezien ui teraard van de nogal uiteenliggende salariseisen. Wanneer de salarissen van deze heren moeten worden be taald uit het budget dat Jan met de pet met hard zwoegen moet opbren gen via contributies, retributies, hef fingen en belastingen etc., dan lijkt de tijd niet ver meer, dat ook tegen deze begunstiging openlijk gefulmi neerd gaat worden. Men kan dat steeds vaker al horen. Ik hoorde dezer dagen van een ondenvijssysteem el ders ter wereld. Daar komen slechts de werkelijk begaafden voor studie in aanmerking. Leraar en student zetten zich daar blijkbaar voor hetzelfde doel in. Is een student eenmaal verko ren, dan ligt het aan zijn leraar en niet aan hem als hij iets niet haalt. Nou, zo'n situatie heerst in ons land bepaald niet, maar je zou het wel wensen. Dan waren er wel minder studenten, maar van een beter gehalte en zouden er nu ook wat minder aca demici werkloos rondlopen. Ik geloof ook niet dat de anderen, die buiten hun schuld niet zo'n voortreffelijke academische opleiding konden genie ten, het op den langen duur blijven pikken, dat hun baantjes door deze academici worden opgeëist. Mijn stel ling: leerrecht is goed, leerplicht is minstens even waardeloos. Wil men het ontwikkelingspeil van een gehele bevolking opheffen, mij best, maar laat die bevolking dan daarna tevre den zijn met hetzelfde baantjespakket. Als men vooraf de studenten zou zeg gen, dat men als jurist in principe niets meer gaat verdienen dan een lorrenboer, dan zou er mogelijk toch niet zo'n toeloop van studenten meer zijn. Rotterdam Koninginnedag DER. «Önö opcticnöc ©e ©cure ÏK,S futiels. Uytghevvrocli: door Middelburghin Zeeland. 'CAilSTELRCDAM, SoöanCtimfs veioypinüajcö/ rcaoptr i op'tïDatct otictbe Corcn-Sturjf/intKU tyrsulöcn JSufccl/ 2634» I Titelpagina van Teellincks 'Sleutel der devotie' 'Op verzoek van de regering maakte hij van 21 september (19-26) tot 1 juni 1927 een reis aan boord van de nieuwe kruiser 'Su matra' naar Nederlands-Indië'. Deze mededeling staat op het achteromslag van de (facsimilie-) herdruk van het proefschrift over Willem Teellinck, waarop eind vorige eeuw de in 1940 overleden Amsterdamse hervormde predikant dr. W. J. M. En- gelberts promoveerde. Uitgever Ton Bolland in Am sterdam, die ten gerieve van de sa menstelling van het levensbericht van dr. Engelberts naar het ge meente-archief in zijn woonplaats stapte, vond daar ook déze bijzon derheid: voordat de regering dr. Engelberts vroeg als geestelijke verzorger op de Sumatra' mee te reizen, had men diens Amsterdam se gereformeerde collega dr. J. G. Geelkerken hiervoor gevraagd. In trigerende vraag voor Ton Bolland (en voor anderen wellicht): wat zat er achter dat de regering dr. Geel kerken benaderde? Had een gere formeerde hoogwaardigheidsbe kleder in die roerige dagen van en rondom de Asser synode gedacht: het zou niet gek zijn als Geel kerken eens een poos van huis was? Want het had veel meer voor de hand gelegen, meteen naar dr. Engelberts te gaan, die via zijn le raarschap aan de zeevaartschool toch al enige maritieme contacten (en wie weet ook, ervaring) had. Intussen moge duidelijk zijn dat bij Bolland het tweede deel van zijn serie van drie herdrukken van dissertaties over mannen van de zg. nadere reformatie is versche nen- Destijds kondigden we hier de (her)verschijning aan van dr. A. F. Krulls studie over Jacobus Koelman, en ons verhaal heeft zelfs tot gevolg gehad dat het boek door de christelijke blindenbiblio theek in braille is gezet. Voor dr. Engelberts' 'Willem Teellinck' verwacht Ton Bolland ook veel be langstelling. Op zijn boekenveiling (hij heeft een antiquariaat) bracht onlangs Teellincks ?De sleutel der devotie' meer dan duizend gulden op (tegen dik tweehonderd een paar jaar terug: zó is de belang stelling voor de nadere reformatie gegroeid). Het laatste deel in de reeks zal de herdruk zijn van het proefschrift van dr. J. J. van Baarsel over Wil liam Perkins, de vader van het pu ritanisme en de man die Teelinck heeft beïnvloed. Prijs per deel 24,50 (bij intekening 19,50). AJK G. Verhagen Hierbij betuigen wij onze instemming met het idee van uw verslaggever om de viering van de verjaardag van het staatshoofd te verplaatsen naar begin september, ongeacht te datum van de verjaardag. Wel lijkt het onjuist om op de verjaardag zelf ook te vlaggen. H. I. Ambacht P. Kors en 12 andere ondertekenaars Van een verslaggever DEN BOSCH De afdeling Den Bosch van de B.N.A. (Bond van Ne derlandse Architecten) heeft in het kantoor van de V.V.V. in Den Bosch een architectenwinkel ingericht. Elke vrijdagavond van zeven tot negen uur kan iedereen zich daar laten voorlich ten over alles wat met bouwen te ma ken heeft. Vooral wordt uitleg gege ven van de ingewikkelde wettelijke procedures en de bouwvoorschriften. Ook over woningverbetering kan men daar informaties krijgen. Toynbee ziet een terugkeer naar de godsdienst (ADVERTENTIE) HENKESSENEFELDER Henkes Senefelder een hypermodern bedrijf... Door capaciteit, kwaliteit en snelheid een van de grootste offsetdrukkers van Europa! 500 pers-fectionisten zorgen ervoor dat wij op het gebied van rotatieve offset, vellen offset e.d. een hoofdrol spelen. Meer weten? B.v. over ons open calculatie systeem? Daarvoor hoeft u alleen maar even ons nummer te draaien. HENKES SENEFELDER B.V. Grafische bedrijven van IJsendijkstraat 150 Purmerend, Tel. (02990) 2 79 50 PUTTEN Dinsdagmiddag jl. werd voor de radi een gesprek weergegeven van een vei slaggever met de journalist Idenu die nu negen en twintig jaar geledei samen met de Puttenaren is opgepai en in Duitsland geweest. Grote aan dacht werd in dat gesprek gegeve aan de aanleiding tot de Duitse aktie tegen het Veluwse dorp. Nog zie ik ii het concentratiekamp Amersfoort dez mannen binnenkomen. Een week late heb ik voor ze mogen preken in ééi van de barakken. Een kerkdienst, hui laatste in het vaderland, die ik nooi zal vergeten. De heer Idema gin ook in op de vraag waarom er zovee Puttenaren in de concentratiekampei zijn omgekomen. Ik ga er maar evei vanuit dat zijn informatie over eei verhoudingsgewijs hoog aantal juis is. Hij meende hier, zij het op voor zichtige wijze, te moeten denken aai de geestelijke achtergrond van den bevolking. Daardoor gaven zij ziel spoediger gewonnen aan de toestand legden zich bij hun ellendig lot neei terwijl sommigen er zelfs toe kwame om ieder verzet tegen hun folteraar te veroordelen. De heer Idema zal de ze mening ongetwijfeld niet zo maa uitgesproken hebben. Zijn visie geef te denken. Ook uit eigen praktijk kei ik de geestelijke achtergrond van d Puttenaren, als je tenminste zo alge meen kunt spreken. Ze heeft mij al tijd bezig gehouden, ook later toen il er veel minder mee te maken kreeg In de stad kom je die dingen vrijwe niet meer tegen. De grote nadruk o de afhankelijkheid van de mens b het aanvaarden van het heil mag z'i waarde hebben, maar het is de vraa of die nadruk niet hier en daar t groot is en dan een bedreiging word voor eigen aktiviteit. De Heer zegt ii het evangelie vaak tegen mensen: ge loof! Zonder meer. Hij rept slecht één keer van de noodzakelijkheid vai de wedergeboorte, als Hij het dan ten minste heeft over dat wat wij weder geboorte noemen, met de hele dogma tische paragraaf erbij. Het Nieuw jaarsnummer van het Nieuw Israëlie tisch Weekblad opent met een artike over Rabbi Israel van Rizhin. Het be vat een deel uit het boek 'Vuur in di duisternis' van Elie Wiesel. Wat mi in dit verband trof, was dit: 'Ieman zei hem: 'Rebbe, ik zou berouw wille hebben, maar ik weet niet hoe.' 'On te zondigen wist je wel hoe?' 'Dat wa gemakkelijk. Ik zondigde eerst, daarn wist ik het.' 'Heel goed. Doe hetzelf de. Zorg eerst berouw te hebben daarna zul je 't weten.' NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Woudenberg: A. Vlietstr te Doornspijk. Overleden: W. de Jong (56) te Dalei (Dr.); stond voorheen te Adorj Neede en Bergum (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Den Burg: H. J. DouweJ kand. aldaar, die dit beroep heeft aan genomen; te Bergum: P. L. Smilde ti Hilversum; te Vlaardingen: J. vai Wattum te Nunspeet. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Delft; R. Houwen t< Utrecht-NW.; te Bergentheim: J. Stra tink te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oudmirdum: C. Hegemai te Tholen. SAIGON In de buurt van Saigon de eerste Zuidvietnamese vestigin van de Emmaüsbeweging geopend Deze vestiging werd mogelijk dank zi bijdragen van Emmaüsgroepen uil Frankrijk en Japan. Bij de opening was Abbé Pierre, de oprichter van de Emmalisbeweging, aanwezig, evenali de Zuidvietnamese minister van socia le zaken Tram Nguon Phieu. MADRID 'He constateer een terug keer naar de godsdienst, maar niet in zijn traditionele vormen', aldus de be kende Engelse historicus prof. Arnold Toynbee in het Spaanse dagblad 'AB- C'. De 84-jarige Toynbee, die zelf tot de ongelovigen gerekend wordt, herin nerde eraan dat een terugkeer naar het geestelijke leven typerend as voor alle crisismomenten in de geschiede nis. 'De jeugd keert zich naar India en de Oosterse wijsheid, terwijl er in Japan een hernieuwde belangstelling groeit voor het christendom en het judaïsme. Volgens Toynbee probeert men <ie leemtein eigen land op te vul len met wat elders wel leeft. In 'ABC' zei Toynbee verder niet te geloven dat het materialisme van de rijke landen onbeperkt zal voortdu ren. Ondanks allerlei 'verschrikkelijke voorbeelden' vaai geweld en armoede in de wereld, toonde dr. Toynbee zich toen gematigd optimistisch over de toekomst. Zijn belangrijkste motief: de mensen zijn wat meer rechtscha pen en eerlijker aan het worden. UTRECHT De 26-jarige Utrechtse fabrieksarbeider B. J. Urlus, is met zijn bromfiets door een vrachtauto overreden en kort daarna overleden. De 63-jarige metselaar J. Dirwen uit Utrecht is bij het oversteken van de weg door een auto geschept en spoe dig na het ongeluk overleden. 'De onmogelijke reis' door Chaj Blyth. Uitg. Westfriesland, Hoorn. 20. blz., prijs ƒ14,90. Natuurlijk: Blyth is een Engelsmai en die zijn sterk in de uiterste spor tieve gewoonte om rond de wereld t( zeulen. Hij doet het dan ook voortref felijk na 292 dagen kwam hij op augustus 1971 behouden thuis. De rei van Blyth was niet alleen opvallen* omda^hij solo en non stop werd vol bracht, maar ook omdat hij in omge keerde richting voer en krachtig! westenwinden moest bekampen. Ii het uitvoerige voorwoord wordt te recht gesproken van een 'bergopwaart se reis' om de wereld en helder uit eengezet wat de Britse genationali seerde staalindustrie bewoog de avon tuurlijke maar nuchtere Chay op li oktober 1970 met zijn 'British Steel van oost naar west de bol te laten be varen. Voor de reis begon waren reeds tal van moeilijkheden te over winnen. De hulp van zeer velen wal nodig om het gedurfde plan te verwe- zenlijken. Niet onvermeld mag blijken de geweldige steun van zijn vrouw Maureen, van wie de zeiler wist dat zij op de meest eenzame plek van wel ke zee of oceaan ook achter hem stond. Dagelijks herkende hij haar zorgzame hand bij het aanspreken van de voorraden en hanteren van de in ventaris. Een eerlijk relaas van een doorzetter die tegenslagen had (en zelfs zijn zwemvest wel eens vergat) maar op wie de uitdrukking 'de man die het helemaal 'maakte' voor 100 pet. van toepassing is. G.L

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2