Traditionele pensioen telsel niet billijk s Hartogensis wil aandelen VAT oede mogelijkheden n Frankrijk voor Nederlandse bouwers bannen voor keten niddenklashotels Bezig bedrijf -ennia- verzekeringen Japanners proberen energievoorziening nu veilig te stellen Disconto in België naar 7 procent Toenemende belangstelling voor diepvriesproducten Finland sluit akkoord met EEG Al een gesprek gehad met uw verzekeringsadviseur? Uw gezin is het waard -voor een vertrouwd houvast- Deli-Mij geeft cum prefs uit voor expansie DOW JONES INDEX Wall Street vast gestemd Ned fondsen in New York KOUW/KWAiROIET DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 FINANCIëN EN ECONOMIE T19/RL21 (R-kamerlid Vermaat in studie over inkomensverdeling: fan onze sociaal economische redactie )EN HAAG De hoogte van de pensioenuitkeringen zou moeten worden afgegrendeld met een maxi- Bumgrens van bijvoorbeeld zeven keer het minimuminkomen, eventueel gecorrigeerd voor het aantal iremiejaren. De financieel-economische specialist van de Tweede Kamerfractie van de ARP, dr. A. J. fermaat, doet deze suggestie in een uitvoerig artikel 'Inkomensverdelingspolitiek' in het gisteren ver dienen maandblad AR-staatskunde. tol herziening van het pemsioenstel- il in deze zin is een van de vele sug- sties die dr. Vermaat in zijn artikel oet om tot een rechtvaardiger inko- uensverdeling te komen. Het tradlituo- iele pensioenstelsel is, volgens dr. ermaat, niet billijk. Juister is het lit een oogpunt van de verdeling van e premielast een langere uitkerings- asis te hanteren, bijvoorbeeld over laatste tien jaar. Bovendien zou er en maximumgrens moeten worden igevoerd, aldus dr. Vermaat. zijn artikel zegt dr. Vermaat onder indruk te zijn gekomen van de be- (aande inkomensverschillen. Hoewel in de jaren vijftig duidelijk ver- chuivingen zijn opgetreden conclu- iamer van Koophandel zeventig jaar )EN HAAG Er liggen zeer goede mogelijkheden voor Nederland- e bouwers, zowel in de droge als in de natte sector, in Frankrijk, Idus de Nederlands/Franse Kamer van Koophandel in een over- icht van de Nederlands-Franse handelsbetrekkingen. deert het kamerlid dat de nivellering de laatste jaren vrijwel tot stilstand is gekomen. Toch moeten er naar zijn mening op nieuw verschuivingen worden aange bracht, omdat loonsverhogingen niet steeds opnieuw uit de economische groei kunnen worden betaald. 'Het wedden op een economische groei waarbij de bomen tot in de hemel rei ken moet als een moderne toren van Babel-gedachte worden verworpen, aldus dr. Vermaat. Experimenteren met een verdere inkomensnivellering is juist nu nuttig omdat er nu nog sprake is van enige economische groei', aldus het kamerlid. Een andere suggestie van dr. Vermaat is de overheid als rechter op te laten treden bij het vaststellen van de hoogste salarissen. Hij vraagt zich af. of een vakvereniging wel voldoende representatief is voor het vaststellen van deze salarissen. Plaats zou daarom moeten worden ingeruimd voor arbi trage dan wel voor beslissingen geno men door de overheid, aldus dr. ver maat. In zijn uitvoerige studie komt het kamerlid tot de conclusie, dat de voornaamste bijdrage tot een verdere nivellering gevonden zal moeten wor den binnen het arbeidsinkomen zelf, binnen het kader dus van de loonon derhandelingen Een mening van cen ten en procenten acht hij in dit ver band zinvol, maar uitedndeliijk slechts wanneer men weet op welke verhou dingen men mikt Het gevaar bestaat echter dat de inko menscategorieën, die zich te kort ge daan voelen op een andere manier aan hun trekken proberen te komen. Daarmee bestaat het gevaar voor het aanzwengelen van de inflatie, nadelige consequenties voor de werkgelegen heid en een teruglopen van de bespa ringen. Dr. Vermaat spreekt er daar om zijn voorkeur voor uit te nivelle ren via de vermogensvorming (spaar loon en pensioenstelsel). Een doeltreffend inkomensverdelings- beleid maakt alleen een kans bij af wezigheid van en inflatoir klimaat. Blijft de inflatie toch bestaan dan zal de mening 'definitief post vat ten dat de overheid ter bestrijding van de inflatie slechts één middel rest: het trekken aan de noodrem door direct en gedetailleerd ingrijpen in de loon- en prijsvorming.' [et overzicht is samengesteld ter ge- igenheid van het zeventig-jarig be- taan van de Kamer, dat deze week ordt gevierd. Onder meer ziet de [amer mogelijkheden voor Neder- indse bouwers in de recreatiesector, ,a. voor het bouwen van vakantiewo- ingen. Verder wijst de Kamer erop, at zich grote ontwikkelingen voor oen in Le Havre. Om de ontwikke- ing in en rond Le Havre te verken en organiseert de Kamer binnenkort en reis naar deze Franse havenstad oor Nederlandse belangstellenden. )e handel tussen Nederland en Frank- ijk blijft krachtig groeien. In de erste helft van 1973 werd voor 3,4 ailjard gulden naar Frankrijk geëx- jsrteerd vergelijken met een totale «ï!ort van 5,6 miljard gulden .in ge- eel 1972. De uitvoer van landbouw- rodukten en voedingsmiddelen be oog zich niet veel boven het niveau n het vorige jaar, maar de indus- liële export groeide tot 2,5 miljard gulden vergeleken met 4,2 miljard gulden in geheel 1972. Lonend De export omzet van de Nederlandse bedrijven, die in Frankrijk zaken doen, is de laatste jaren zodanig ge stegen, dat voor velen het lonend is geworden een eigen verkoopkantoor in dit land te vestigen. In 1972 en in de eerste helft van 1973 is het aantal Franse verkoopvestigingen van Neder landse bedrijven sterk toegenomen. De Franse kamer beschrijft de Franse markt als een stabiele markt, waar men een blijvende afzet kan opbou wen. Hierbij is wel een vereiste, dat men de Franse markt voortdurend blijft bewerken. De Nederlands-Franse Kamer viert vandaag in Amsterdam haar zeventigste verjaardag met een lunchbijeenkomst, waar minister Lub bers van economische zaken zal spre ken over 'de Nederlandse handelspoli tiek in mondiaal perspectief'. Koppeling' Dr. Vermaat bepleit verder een her nieuwde aanvaarding van een band tussen gemiddelde loonstijging en de groei van de arbeidsproductiviteit, Dr. A. J. Vermaat het aanbrengen van een koppeling tussen een meer dan gemiddelde loon stijging en een corresponderende prijsverlaging voor sectoren met een sterke stijging van de arbeidsproduc tiviteit, een hernieuwde bezinning op de prijsindexatie en de afsluiting van een meerjarg centraal aCCoord. De overheid zal een bijdrage kunnen leveren aan een rechtvaardiger inko mensbeleid door: - De subsidiepolitiek nadrukkelijker te richten op de inkomenspositie van de gesubsidieerde, - De profijtgedachte breder toe te passen, rekening houdend met de draagkracht van de betrokkenen. - De kinderbijslagregeling te wijzi gen ten nadele van de hogere inko mens. - Omzetting van de vermogensbelas ting in een vermogenswinstbelasting en optrekking van de successie- en schenkingsrechten AMSTERDAM De belangstelling voor diepvriesprodukten beweegt zich in stijgende lijn. Op een totale consumptie van ruim 2 miljard voor alle duurzaam geconserveerde voedingsmiddelen namen de diep vriesartikelen vorig jaar circa 600 miljoen voor hun rekening. Onveranderd interim van 7 bij Robeco ROTTERDAM Robeco (Rotter- damsch Beleggings Consortium) zal over 1973 een onveranderd interimdi vidend van 7 uitkeren. Voor aan deelhouders, die het in maart beschik baar gestelde stockdividend aan hun bezit hebben toegevoegd, betekent dit een verhoging van het contante divi dend met 2.5 pet. Robeco heeft het vootnemen dit uitdelingssysteem te continueren en ook in maart volgend jaar wederom een uitkering in aande len ten laste van de agioreserve voor te stellen, met als alternatief een uit kering in contanten. Het vermogen daalde van 4.34 mrd op 1 mei tot 4.06 mrd op 1 septem- ber. Het geplaatste kapitaal nam toe van 909.6 min tot 941.6 min. De intrinsieke waarde per aandeel van 50 daalde van 248 tot 226. In de verslagperiode, waarin de valuta onrust voortduurde, sloot Robeco haar valuta-termijntransacties voorlopig af. De dollars, die eerst tegen een gemid delde prijs van 3.18 waren verkocht, werden tegen 2.58 ingedekt. Onder invloed van de waardedaling van de dollar en het verder afbrokke len van de koersen daalde het procen tuele belang in de VS van 27 tot on der de 26. Voorzichtig kopend is Ro beco de laatste weken het Amerikaan se belang echter weer gaan uitbrei den. Het tussentijds bericht bevat een overzicht van de winstverwachtingen voor de 25 grootste belangen in de portefeuille van Robeco. Wat de Ne derlandse ondernemingen in dit over zicht betreft, verwacht Robeco voor 1973 een winstgroei per aandeel van 60 pet voor Kon. Ned. Petroleum Mij. van 8 pet voor Unilever, van 25 pet voor Philips, van 40 pet voor Akzo en van 13 pet voor Heineken. HELSINKI (AP) Finland zal, na meer dan een jaar aarzelen, een vrij heidsverdrag sluiten met de Europese Gemeenschap, zo is bekendgemaakt. De beslissing om het verdrag te on dertekenen, waartoe in juli 1972 de eerste stoot was gegeven door Finland samen met de andere landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) werd gisteren genomen tijdens een speciale bijeenkomst van het kabinet onder voorzitterschap van president Urho Kekkonen. Volgens de mededeling zal het tijdstip van de ondertekening afhangen van enkele technische details en zal dit waarschijnlijk plaatsvinden. Het 13 maanden durende onderhande lingsproces dat nu is afgesloten zal naar verwacht wordt een einde maken aan het politieke geschil waarin de betrekkingen van Finland met de Sowjet-Unie een belangrijke rol speel den. De oppositie tegen de EEG onder aan voering van de communisten beweer de dat het verdrag met de EEG de Fins-Russische handelsbetrekkingen in gevaar zou brengen en zelfs in strijd was met het Fins-Russische vriend schapsverdrag. OESTERBERG De bouw van een keten van middenklashotels is et doel van de net opgerichte Maatschappij van Budget Hotels in oesterberg. Ie oprichters, de Zwolse hotelier S. lijkstra en de 'European Franchise lonsultante in Soesterberg willen zo nel mogelijk een middenklasse hotel budget hotel) bouwen, dat model loet staan voor de bouw van nog leer van dit soort hotels in Neder- md. Men wil beslist nieuwe hotels ouwen en niet al bestaande hotels toderniseren. Men denkt met moder- e materialen hotels te kunnen bou- en, die de helft kosten van wat de dure hotels hebben gekost. Bij de otels zouden wegrestaurants komen, r wordt gedacht aan hotels met 120 ot 160 bedden, waar men voor 25 ut 35 per nacht (plus ontbijt) kan ertoeven. Voor meer personen (bijv. an én gezin) zal een naar verhou- ing geringe meerprijs worden bere- end. De hotels zullen worden gecom- ineerd met goede wegrestaurants, tolgens de initiatiefnemers is er be- oefte aan goedkopere hotels, waarbij ij wijzen op een onlangs gedane uit- praak van NS-zijde, dat de Spoorwe- en in toenemende mate moeilijkhe en hebben om voor hun klanten in «paalde plaatsen accommodatie in de niddenklashotels te vinden. Overigens indt Krasnapolsky-directeur C. E. an Goor de budgethotels geen haal- are kaart. Ie initiatiefnemers willen zo spoedig Hogelijk gaan praten met de ministe- ies van economische zaken en ver eer en waterstaat, alsmede met gein- eresseerde gemeenten om een plaats e vinden voor de eerste vestiging. Iet verkrijgen van de benodigde gei len is geen probleem, aldus de heer Dijkstra, Nederlandse en Britse finan ciers staan klaar met financiële mid delen en ook een Amerikaanse budget hotelketen is geïnteresseerd in de Nederlandse plannen. Opvallend is dat van de totale con sumptie van diepvries circa 250 5 300 miljoen aan consumptie-ijs veror berd werd, terwijl de rest bestond uit groenten, complete maaltijden, slacht- gevogelte, wild, vlees en vis. Binnen die laatste sector zijn de diepgevro ren kant-en-klaar-maaltijden de snelst groeiende groep. De Nederlandse voedingsmiddelenin dustrie verwacht, dat het verbruik van diepvriesprodukten, dat in de af gelopen 10 jaar al bijna verdubbelde tot ca. 6.5 kg per hoofd van de bevol king de komende 5 jaar nog eens een verdubbeling te zien zal geven. Dit wordt in de hand gewerkt door een toenemend aantal diepvriezers en koelkasten met diepvriesvak in de ge zinnen alsmede door het toenemend aantal buitenshuis werkende gehuwde vrouwen. Anders dan bij koelkasten, waar de 'RUSSEL Het Belgische bankdis- onto wordt met ingang van vandaag erhoogd van 6.5 tot 7 procent, zo 'eeft de Belgische centrale bank foensdag bekendgemaakt. De overige entepercentages van leningen van de entrale bank worden verhoogd van eht tot 8.5 procent. 'e vorige wijziging van het bankdis- onto dateert van 2 augustus. moen perd het percentage eveneens met en half procent opgetrokken tot 6.5. laarvoor bedroeg het bankdisconto ;an de Belgische centrale bank sinds juli van dit jaar zes procent. KSH integreert in Engeland KOOG AAN DE ZAAN Koninklij- ke Scholten-Honig (KSH) gaat haar activiteiten in Engeland integreren". De beide dochterondernemingen van KSH, Starch Products te Slough (U.K.) en Falkirk (Schotland) - pro- ducetne van industriële zetmeelderiva- ten en plakmiddelen - en Albion Su gar Company te Woolwich (U.K.) pro- ducente van industriële zetmeelderiva- kers voor de bierindustrie en invert- suikers - gaan samen in Tilbury een nieuwe fabriek opzetten voor de ver maling van mais en de verdere ver werking tot derivaten van het verkre gen maiszetmeel. Loevenstein actief in Frankrijk VUREN Durox-France, een doch termaatschappij van Loevestein Groep in Vuren bij Gorinchem, heeft dins dag in Monetereau nabij Parijs haar eerste gasbetonfabriek officieel ge opend. De heer A. Coers, president-di recteur van de Loevestein Groep, zag de bouw van de fabriek in Montereau als een bewijs van vertrouwen in de toekomst van gasbeton in Frankrijk, zo zei hij in een openingstoespraak. Thans zijn besprekingen gaande over de bouw van een tweede Durox gasbe tonfabriek in het gebied van Lyon. De nieuwe fabriek heeft een jaarpro- duktie van 300.000 kubieke meter, een hoeveelheid die voldoende is voor de bouw van 10.000 vier- tot vijfkamer woningen. De Loevestein Groep ver wacht dat produktie en afzet in Ne derland in het lopende jaar ongeveer 10 pet hoger zullen liggen dan in 1972. Behalve in de utiliteitsbouw zal dit jaar in ongeveer 15.000 woningen gasbeton worden verwerkt. Zelfbedienings warenhuis SHV in Venlo open VENLO Het SHV-concern heeft in Venlo zijn eerste zelfbedieningswaren huis, 'Trefcenter' genaamd, geopend. De SHV wil met een assortiment van 25.000 artikelen op een oppervlakte van 13.500 vierk. meter 6000 klanten per dag naar binnen lokken, om zo een omzet van een miljoen gulden per week te behalen. Andere 'trefcen- ters' zijn in voorbereiding in Middel burg, Groningen, Enschede, Veenen- daal en Heerlen. Volgens de SHV is het Venlose gebouw het grootste zelf bedieningswarenhuis van Nederland. 'Massaliteit is een van de pijlers waar op het idee van de trefcenters is geba seerd'. aldus de heer K. Renders, groepsdirecteur grootwinkelbedrijven van de steenkolenhandelsvereniging. Hij zag geen gevaren voor de buurt- handel en de zaken in het centrum echter wel voor de wijkwinkelcentra. OBAM streeft naar gelijkmatige groei AMSTERDAM 'Wijhebb en niet de ambitie zeer sterk te groeien, maar we streven voor de komende tien jaar naar een rustige en gelijkmatige groei van 5 a 10 pet per jaar', aldus de di rectie van Beleggingsmaatschappij OBAM in de jaarvergadering. Omdat volgens de directie in Japan na maart 1974 lagere bedrijfsresultaten worden verwacht, zal OBAM bij beleggingen in dat land terughoudendheid be trachten. Furness maakte meer winst ROTTERDAM Furness heeft in het eerste halfjaar van 1973 een omzet be haald van 116.7 min tegen 91 min in dezelfde periode van 1972. Het ex ploitatiesaldo bedroeg 11 min (5.5 min), de groepswinst 5.3 min (3.9 min) en de nettowinst per aandeel 9.65 7.53). De personeelssterkte verminderde van 2524 tot 2460. De belangrijkste winstbijdrage kwam evenals in voorgaande jaren uit de haven- en transportsector. De resulta ten van de enige jaren geleden aange vangen activiteiten in de handelssec tor namen aanmerkelijk toe. Het di- versificatiebeleid in deze richting zal met kracht worden voortgezet, zo blijkt uit een halfjaarbericht. Eerder maakte de maatschappij een nettowinst bekend van 4.9 min. te gen 3.9 min en een tussentijdskeu- zedividend van 3 per aandeel in contanten 2) of 0.80 per aandeel in aandelen ten laste van de afioreser- ve, die zullen delen in het slotdivi- dend over 1973. (ADVERTENTIE) Olie-attachésen belangstelling voor Noordzee AMSTERDAM Japan probeert zijn energievoorziening veilig te stellen. Het land, dat schaars is bedeeld met krachtbronnen, is van plan 'olie-attachés' te plaatsen in de belangrijkste olie-produ cerende landen en een rol te gaan spelen bij de ontwikkeling van de olievoorraden in de Noordzee. Over dit laatste zullen zeer binnen kort besprekingen worden gevoerd tussen de Britse en de Japanse rege ring. Het overleg is een vervolg op de bijeenkomst van de Japanse premier Tanaka en zijn Britse collega Heath, de afgelopen dagen in Londen. Tanaka zei gisteravond tegen journa listen dat zijn land niet van plan is Noordzee-olie in te voeren. Japan hoopt wel in ruil voor deelname in de Noordzee-projecten gemakkelijker toegang te krijgen tot olievoorraden die dichter bij het land zijn gelegen. Daarvoor is ook intensief overleg noodzakelijk met de betrokken olie maatschappijen. INLICHTEN De 'olieattachés' die Japan wil statio neren in de voornaamste produktie- landen krijgen als belangrijkste taak het verzamelen van inlichtingen over olie en andere vormen van energie. Overwogen wordt de nieuwe diploma tieke vertegenwoordigers te statione ren in de Verenigde Staten, Canada, Australië, Saoedi-Arabië en Koeweit alsmede bij de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikke ling (OHSO) in Parijs. Het ministerie overweegt voorts zijn steun te geven aan het organiseren van een internati onaal symposium over energievraag stukken dat volgend jaar in Tokio zou moeten worden gehouden. Uitnodigin gen zullen worden gestuurd aan de olieverbruikende en de olieproduce rende landen en aan de internationale oliemaatschappijen. Doel van het symposium is het bevorderen van we derzijds begrip en samenwerking tus sen de producenten en de verbruikers van olie. Tenslotte is het ministerie van plan volgend jaar groepen deskundigen naar acht olieproducerende landen te sturen om een studie van de oliepro- duktie te maken en na te gaan welke vorm van economische samenwerking de olielanden met grote dollarreserves van de industrielanden verlangen. De landen die het ministerie hiervoor op het oog heeft zijn Indonesië, Iran, Koeweit, Saoedi-Arabië, Irak, Nigeria, Venezuela en Zaïre. AMSTERDAM Het ziet er naar uit, dat de tienduizenden Neder landers, dié in 1964 een aandeel kochten in de Volks Aandelen Trust (VAT) eindelijk iets van hun geld terugzien. Het beleggingsfonds Hartogensis wil in ruil voor de VAT-aandelen participaties Hartogen- sis bieden. De omwisselingsverhouding wordt nader bepaald. Deze is gebaseerd op de waarde van de participaties Hartogensis en de in- trensieke waarde van de VAT-aandelen op een nader vast te stellen datum. penetratiegraad in 1971 op circa 90 procent lag met naar verwachting 103 procent in 1975, verkeert de markt voor diepvriezers nog iri een groeista- dium, waar nauwelijks nog sprake is van vervangingsaankopen. De groei van het bezit aan diepvriezers ver loopt zeker niet zo spectaculair als in dertijd bij dat van koelkasten. Aange nomen wordt, dat het verkochte aan tal diepvriezers in 1975 ongeveer 200.000 zal bedragen tegen circa 100.000 in 1970. Aldus blijkt uit een door Ecoplan uit gebracht rapport betreffende de Ne derlandse markt voor diepvrieslevens middelendetailhandel, omdat naarma te de inkomens afhankelijk van een stijgende welvaart groter wor den, het aandeel dat besteed wordt aan levensmiddelen relatief afneemt. Deze daling verloopt zelfs vrij snel, nl. van 30 pet in 1960 naar 23 pet in 1969 tot ruim 21 pet in 1971. AMSTERDAM Deli-Mij. gaat haar statuten wijzigen. Enerzijds met het doel de uitgifte van cumulatief preferente winstdelende aandelen mo gelijk te maken, anderzijds om de sta tuten aan te passen aan het nieuwe vennootschapsrecht. Het voorstel om cum. prefs uit te ge ven is gebaseerd op de positieve ver wachting van het bestuur ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van de Mij. Het meent ml. dat de expansie zich zal kunnen voortzetten. Daarbij wordt ook gedacht aan uitbreiding tot andere gebieden dan de sectoren, waarin Deli-Mij, thans werkzaam is. Om de financiering van deze expansie veilig te stellen wordt het noodzake lijk geacht de financieringsbasis te verbreden. In het huidige stadium wordt de voorkeur gegeven aan een vergroting van het geplaatste kapitaal en wel in de vorm van een uitgifte van cum-pref. winstdelende aandelen ad 75 nom., waarbij de winstdelend- heid pas ingaat wanneer op de gewo ne aandelen een dividend wordt uitge keerd dat hoger is dan 17% pet. Met name wat de winstdelendheid be treft kan de uitgifte van vijf van deze preferente aandelen worden vergele ken met de uitgifte van twee gewone aandelen tegen de koers van 250 pet (ƒ187,50). Indien de stautenwijziging wordt aangenomen ligt het in het voornemen om tot een uitgifte van 120.000 (ƒ9 min. nominaal) cum.prefs over te gaan. Van de mogelijkheid tot onderhandse plaatsing hiervan heeft de Mij. zich inmiddels verzekerd. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat in de toekomst tot verdere uitgifte van deze aandelen zal worden overgegaan, dan wel de mogelijkheid onder ogen zal worden gezien deze aandelen aan de beurs te introduceren. In de statuten wordt voorts voorge steld de beloning van de leden van de raad van commissarissen met 6500 per jaar te verhogen. Het primaire di vidend op de gewone aandelen zal met 2 pet. tot 7 pet. worden verhoogd en de verplichte toevoeging aan het reservefonds zal komen te vervallen. De vennootschap behaalde in de eer ste helft van dit jaar een omzet van ƒ561.4 (539,5 min) Het bedrijfsresul taat beliep ƒ17.4 (14,2) min en het netto eigen resultaat 5,2 (4,7) min. De zaken in het tweede halfjaar blij ven zich bevredigend ontwikkelen. Ondanks de ruil van de VAT-aandelen in participaties is niet van een bod in de gewone zin sprake. In de overeen komst tussen het VAT-bestuur en het beleggingsfonds is nl. afgesproken, dat aandeelhouders VAT hun stukken desgewenst mogen behouden. Men kan dan toch profiteren van het actief beleggingsbeleid van Hartogensis met de VAT-gelden, die nog in deposito liggen. Een derde mogelijkheid naast omruilen en 'houden' is, dat de aan deelhouders zijn stukken tegen beta ling m contanten aan Hartogensis in levert. REM-EILAND Met de gelden, die de Volks Aandelen Trust destijds voor de uitgegeven aan delen ontving, zijn in 1964 korte tijd de televisie-uitzendingen van het RE- M-eiland gefinancierd. Zoals bekend maalden Marine en politie in decem ber 1964 een eind aan het bestaan van de zeezender. De aandelen werden destijds uitgege ven tegen 20 en deden enkele dagen daarna al 40. Door de ongelukkige afloop van de REM-affaire en het feit, dat geld verdween door de Teixeira de Mattoszaak zakte de koers tot circa 10. Door de rente op gelden, die nu al jaren in deposito liggen bij de Al gemene Bank Nederland is de intrin sieke waarde van een aandeel VAT nu 12.40. Het is niet de bedoeling, dat de VAT geliquideerd wordt, omdat dan een fi scaal compensabel verlies van 3.4 miljoen verloren zou gaan. De heer W. C. Posthumus Meyjes, ldd van de raad van bestuur van de VAT, heeft dit compensabel verlies niet zonder moeite bij de fiscus erkend gekregen. Bij liquidatie zouden bovendien nog kosten van 1 a 1.50 per aandeel op treden. Nu de VAT als zelfstandige eenheid voortbestaat blijft het fiscaal compen sabel verlies ook nog binnen deze NV. Degenen, die hun stukken houden (voornamelijk waarschijnllijk de groot aandeelhouders) hebben, wanneer de ze compensatie tot uitkering komt, bijna 6 per aandeel voordeel. Wie zijn stukken omruilt, in participaties Hartogensis, profiteert ook van het compensabel verlies, zij het, dat hij dit moet delen met de oude participa tiehouders. Wie echter zou besluiten zich binnenkort de dagwaarde in con tanten te laten uitbetalen, vangt niets van de compensatie. De fusiecommissie van de SER is op de hoogte gesteld. Echter niet de vak bonden. De VAT heeft nl. geen werk nemers meer. Indust. Sporen lint. Obi. Mod* 1 okt. 948.83 179.55 103.72 72.98 635.2 2 okt. 956.80 182.45 103.69 72.87 633.90 3 okt. 964.55 181.95 103,27 72.81 637.3 Aand. Obl. Tol. B. L. lokt. 15.830 20.890 1818 845 655 2 okt. 20.770 23.890 1832 1063 491 3 okt. 22.040 21.290 1.844 925 616 Koersen in Montreal 1/10 2/10 3/10 Bnvls 2.13 2.15 2.15 Dom Tar Chera 25% 26% 2674 Husky 22% 22% 22% Nat. Glas 10 10% 10% Mass Ferguson 24 24% 24% Nat. Resources 6.69L 3.68L 5.77L Shell Canada 19% 20% 20 NEW YORK ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum. Co of Ara, American Brands American Can Am Cyanamid Ara Electr Puwer Am Melal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armcu Steel Atlant Richfield BelldIS Bethl Slee) Boeing Burlington lnd Can Pacaflc Uy Celanese Chase Manhattan Chessle System Chrysler Cities Service Colgate Palmollve Colt Industries Commonw Edison Cons Edlsnn Cont Can Com Oil Curtis, Wright Curtlss Wright A Dart lnd Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 48% 49 13% 13% 40 41% 73% 75 37% 36% 31% 31% 24% 26% 27% 27% 43 22% 23% 51% 51% 5% 5% 23 23% 22% 22% 93% 94 89% 38% 32% 33% 20% 20 29% 30% 16% 167» 37% 377'» 58% 58% 46% 46% 28 28% 47% 48 317» 32 18% 18% 30% 30% 23 22% 27% 27% 37 37% 21 20% 28% 28% 597'. 62% 60% 62% 190". 194% Eastman Kodak 1307'» 128% First Nat City 45% 45% Gen Electric Ghii Foods Gen Motors Gen Pub) Uttl Geu Tel Tel Geltv Oil Gilelte Gimbel Brothers Goodyear I end B Gulf oil Illinois Central lnd. Insllen Int Busin Mach Intern Harvester lnt Nick of Can Int Paper lnt Tel Tel 63% 63''» 28% 28% 667» 66% 20% 20% 30% 30% 136% 136% 64% 62% 24% 25% 27% 27% 25 24% 20% 20% 11% ll%e 255% 248% 32% 33% 3574 3574 49 50% 387', 3874 23'/. Llng-Leraco Vough 12% 12 Litton lnd 10 10 Lockheed Aircraft 6% 6% Marcor 27 26% Martin Marietta 177', 18 May Dep Stores 347» 34% MoDonnel! Pougla 1974 20% Mobil Oil Corp 6274 63 Nabisco 4674 4674 Net Cash Register 41 41% Nat Distillers 1574 15'% Nat Cyp.ura 1474 Pac Gas and El Penn Central Pepulco Phelps Dodge Philip Morris Philips Peir Procter 4r Gairibl RCA 27 26% Republic Steel 25% 25 Revnolds lnd 4774 45% Royal Dutch Pelr 40'/, 41% 104% 587'a 9774 4774 101 59% Santa FC lnd Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Hand Stand oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebaker Worth Sun Oil 26% 26% 98' 4 98% 537', 54% 17% 1774 32", 3274 3374 3574 51% 51% 67% 6874 89% 89% 95% 98% 44 45% 55% 55% Texae Gulf Texas Inst Transamertca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brarida US Steel 33% 3374 77', ex 127% 13% 13%e 33 3274 10% 10% 32% 33% West Union Tel 3674 37 Wesilnghouse El 1574 18 wuulttorib 1874 1» 3674 87% 2574 2* Admiral Corp AllHiighany Pow S Akzona Am Standard Amsted lnd EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haak]es staat de offi ciële slotkoers van gisteren). Akzo (70.00), Hoogovens (66.50). Kon. Olie 99.40gb-70 (99.20), Philips 41.8012.00 (41.80), Unilever 119.80gb—120 (120.30). KLM (9100). Kon. Olie noteerde gisteren 3 4174—4174 Cont'nfêleuhörie i40",—41%); Unilever 4774—4874 (47%— Cont Tetepnone 48'.): Philips 16% (1674—%) en KLM 3574 (36%). Opgave duPont-Wolston. Fluor Corp 13% 20% 2574 16 <4 474 15% 15% 1% 174 10.14 10.14 2774 27% 3474 - 2374 23 Int Hank fur Ree 98',jh987',b Int Flav kr«g 89% Int Paper O 4) 4774 4674 Ind er 23% 23 36'4 3574 63% 64% Leaico 13", 1374 Lnne S»»r Cement 2174 22 Lehman 157', 16% Madison Fund J', i% 17', U 1074 Nat Can NV Centr A North West r N Aid Phtlip» Co 11H 5% 6374 23% 117» t 64% 26% Occidental p«tr 1074 1074 Pacific Light Public Steel 22'4 1874 237, 18% Standard Brand» 5274 52% Tandy 2474 25% Union Electr United Corps United Ca» Western Bancorp 1674 9 1674 3174 167 4 9 17% 3274

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21