eoeo Deze artikelen uit de nieuwe najaarskollektie van P&C zijn nu Dr. Breman: toestand Weer oproep Geen standpunt GS Zuid-Holland over Oosterschelde Zuid-Azië dreigend Hoe kan dat eigenlijk? L. C. van Dalen tegen beperken kinderbijslag tot boycot Albert Heijn Vredeling wil diensttijd in juli verkorten 'Demonstratie tegen raffinaderij werkt polariserend' Uw gulden is nu nog meerwaard,bewijst Peek Cloppenburg TROUW /KWARTET DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 T18/K20 'AMSTERDAM 'Zuid-Aasje roept een beeld op van cliaos en ellen de. De toestand is zeer dreigend. De samenlevingen daar lijken hun problemen niet meer aan te kunnen.' Deze sombere visie op India. Pakistan en Bangladesj is van prof. dr. J. Bre man, ontwikkelingseconoom en ver bonden aan de universiteit van Rotterdam. Hij gaf deze verklaring bij de intro ductie van het Zuid-Azië Beraad, een werkverband waarin de deskundigen op dit gebied van de Nederlandse uni versiteiten elkaar hebben gevonden. Hun doel is de voorlichting over het Indische subcontinent in Nederland te verbeteren. Zij vinden, dat die voor lichting veel te wensen overlaat. Zij is te veel op incidenten gericht en be licht te weinig de achtergronden, waardoor die incidenten begrijpelijk of verklaarbaar worden. Dr. F. van Mastrigt, één van de" oprichters van het Zuid-Azië Beraad, licht toe: 'Als je zegt, dat de geboorte beperking in India volkomen mislukt, moet je er ook bij vertellen, dat die mensen daar volstrekt niet gemoti veerd zijn om er aan mee te werken. Kinderen zijn nodig voor de oudedag- voorziening. Daarvoor ontbreken de sociale wetten. Bij ouderdom ben je aangewezen op de zorgen van je kin deren'. VERBIJSTEREND Er bestaat in Nederland een vrij gro te belangstelling voor de o ntwikke- lingsproblematiek in de derde wereld. De vraagstukken van armoede, on derontwikkeling, overbevolking, de in vloed van de wereldhandel en de daarmee verbonden politieke proble men doen zich juist in Zuid-Azië in hun meest scherpe en verbijsterende vorm voor. 'Men zou daarom mogen verwachten, dat juist deze regio met ruim 800 miljoen inwoners meer aan dacht en sympathie zou hebben ge kregen. Niets is minder waar', ver zucht het Zuid-Azië Beraad in zijn eer ste persbericht. Een verklaring hier voor wordt gezocht in het feit, dat het Indisch subcontinent als een bo demloze put wordt gezien en dat daar om de aandacht meer gericht wordt op gebieden die eerder vooruitgang lijken te kunnen maken. Dr. P. Terhal van de Rotterdamse universiteit voegt daar aan toe: Ook in de wereldhandel dreigt Zuid-Azië wat weg te glijden uit de belasting. Het bevat weinig grondstoffen in ver gelijking met bijvoorbeeld Afrika. De ontwikkeling van Afrika lijkt daar door interessanter. Het zijn daar bo vendien allemaal kleinere landen, die gemakkelijker te domineren zijn'. Dat Zuid-Azië voor velen een bodemloze put lijkt kan prof. Breman zich goed voorstellen. 'Die landen verkeren in crisisachtige situatie', zegt hij 'Stagna tie. Er is een proces gaande van ver paupering op ongekende schaal'. DREMPEL Juist het wanhopig makend aanzien, dat India, Pakistan en Bangladesj bie den, kan de mensen, die kennis wil len nemen van de problemen daar, af schrikken. Het Zuid-Azië Beraad wil nu proberen deze drempel te slechten. Dit universitaire werkverband zal daar om het accent leggen op de voorlich ting. Het zal een periodiek verschij nend Zuid-Azië Bulletin uitgeven, dat voor een zo breed mogelijk publiek toegankelijk moet zijn. Daarnaast ASSEN 'Kinderbijslagverzekering als instrument van de bevolkingspoli tiek, door bijvoorbeeld bijslagen van af liet derde of vierde kind af te schaffen, is in strijd met de rechten van de mens om naar eigen inzicht het kindertal te bepalen'. Dit heeft de voormalige vice-voorzit- ter van het CNV, de heer L. C. van Dalen gezegd, toen hij gisteren in Bellevue in Assen als voorzitter van de Raad van Arbeid in Assen werd geïnstalleerd. Horizontaal: 1. muzieknoot, 2. water in België, 7. volksnaam van de kauw, 9. vijzel, 12. wandversiering, 13. ach ting, 15. spitse bek van een vogel, 17. Railroad (afk.), 18. spaans paard, 20. muzieknoot, 21. ode aan een universi teit, 22. hoeveelheid, 23. maanstand. 24. ketting, 26. muzieknoot, 27. water doorlatend, 28. gevangenis, 29. plaats in N. Br. 33. vlug, 37. foei, 38. invor deren, 39. bergplaats. Kruiswoord-puzzel komt er een compendium, dat belang stellenden (journalisten, vormings werkers e.a.) de snelste weg moet wij zen naar de bronnen voor informatie over Zuid-Azië. Om een wat groter aantal mensen te krijgen, dat zich min of meer deskundig mag noemen op dit gebied, organiseert het Beraad ook nog een cursus Zuid-Azië. De cursus wordt gegeven in Leiden en begint morgen. Ze is ook toeganke lijk voor niet-studenten. De colleges worden gegeven op elke vrijdag van half twaalf tot één uur. Het secretari aat van het Landelijk Zuid-Azië Be raad is gevestigd in Leiden. Binnen vestgracht 33. Verticaal: 1. kindergroet, 2.2duker- eend, 3. bijwoord, 4. kei 5. muziek noot, 6. lof, 8. spil van een wiel, 10. voorwerp om een zeis aan te zetten, 11. citroenkruid, en. mannetjeseend, 13. kweken, 14. bereide dierenhuid. 16, grondslag, 18. dwaas, 19. houten vat. 25. hoog bouwwerk, 30. vuur (mal.), 31. deel van het gelaat, 32. af nemend getij, 34. voorvoegsel, 35. lid woord, 36. rondhout OPLOSSING VAN GISTEREN: Horizontaal: 1. singulier, 2. tree-noria, 3. oase-in-Oka. 4. pat-pet-nop, 5. Ares- lei-om, 6. ral-tam-era, 7. oele-es-aga, 8. i e-eend-ar, 9. arend-aait. Verticaal: 1. stop-aroma, 2. Ira-ara-eer, 3. nestel-lee, 4. geep-steen, 5. unie-la- eed, 6. lont-Ems-na, 7. ironie-Ada, 8. eik-oor-gal. 9. raap-Maart. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 8 Een groot aantal personen, voornamelijk afkomstig uit kerkelijke kringen, heeft een commu niqué uitgegeven, waarin wordt opge roepen niets bij Albert Heijn te ko pen. zolang dit bedrijf Angola-koffie op de markt brengt De ondertekenaars hopen dat hun op roep met name in de kerken gehoor zal vinden. Het communiqué is onder tekend door: dr. J. J. Buskes, prof. dr. B. Delfgaauw, prof. dr. H. M. Fio- let, drs. L. J. Hogebrink, dr. Okke Ja ger. dr. E. Jansen Schoonhoven, pater J. an Kilsdonk SJ, dr. C. II. Koet sier, dr. P. E. Kraemer, prof. dr. H. M. Kuitert, dr. H. M. de Lange, prof. dr. K. Strijd, ds. J. E. van Veen, prof. dr. J. Verkuyl en mr. R. Wijkstra. DEN HAAG Gedeputeerde staten van Zuid-Holland onthouden zich van een standpuntbepaling ten aanzien van de eventuele afsluiting van de Oosterschelde. Door de commissie- Klaasesz waren GS verzocht een nota hierover uit te brengen. In de thans verschenen nota zeggen gs, dat geen afbreuk mag worden ge daan aan de veiligheid van de mens, door een deel van het Deltaplan niet uit te voeren, maar dat anderzijds het belang van de biosfeer ernstig moet worden afgewogen bij een beslissing. In hun nota stellen gs. dat door af sluiting van de Oosterschelde het mi lieu zich snel en ingrijpend zal wijzi gen. Naar hun mening zullen de aan wezige leefgemeenschappen niet in staat zijn zich aan deze veranderingen aan te passen. Hierdoor zal de botani sche waarde achteruitgaan, terwijl ook de Oosterschelde als fourageerge- bied voor doortrekkende vogels en wintergasten verloren gaat. Voorts verwachten gs dat het klimaat moge lijk verruwt wordt door de minder in vloed van de zee, wat snellere ijsvor- ming en nachtvorst bevordert. GS me nen, dat de afsluiting van de Ooster schelde kan worden opgevat als een DEN HAAG Minister Vredeling wil de verkorting van de minimum diesttijd tot twaalf maanden, per 1 ju li volgend jaar invoeren. De diensttijd, die voor de verscheide ne categorieën dienstplichtigen ver schillen is, zal algemeen met vier maanden worden teruggebracht. Op het departement van defensie wordt nu onderzocht hoe deze diensttijdver korting precies moet worden geregeld. verschraling van de milieudifferentia tie. Argumenten die voor de afsluiting van de Oosterschelde pleiten zijn vol gens gs de veiligheid en de verzilting. Als de afsluiting niet doorgaat zullen de Volkerakdam en de Grevelingen- dan de eerste hoogwaterkering zijn voor het noordelijk deltagebied. Om toch tot een enigszins redelijke bevei liging te komen zullen volgens gs aan genoemde dammen omvangrijke aan vullende werlxen moeten worden uit gevoerd. Echter zullen deze nooit zo veilig zijn als een kering in de Oosterschelde. Zolang de Oosterschelde open blijft komt via de schutsluizen in de Volke rakdam veel - zout water in het Ha ringvliet en het Hollands Diep. Als er dus geen zoet watermeer komt. zullen deze sluizen moeten worden vervan gen door sluizen met een kostbare zoutbestrijdingssysteem zoals bij de Kreekraksluizen. Voorts stellen gs dat dan de spaarbekkens voor drinkwater in het Grevelingebrkken en bij St. Philipsland niet kunnen worden gere- aliseerd en elders een plaats moeten: vinden. GS onthouden zich van een officieel standpunt en hebben de provinciale commissies voor waterschapszaken, milieubeheer en ruimtelijke ordening verzocht dinsdag 16 oktober de op het eerste gezicht strijdige belangen te trachten met elkaar te verzoenen. MAASTRICH'l KVP-voorzitter D. de Zeeuw vreest dat de voor zaterdag aangekondigde protestdemonstratie in Maastricht tegen de vestiging van een raffinaderij bij Ternaaien, 'polarise rend' zal v/erken en dat Nederland en België er door 'uiteengerukt kunnen worden'. 20-40% goedkoper! "Effen japon. Mt. 40 t/m 46. Van p§j- voor Ten eerste. De gulden is méér waard en daarom verlaagt P&C de prijzen van een gedeelte van haar kollektie. Ten tweede. P&C was dit jaar vroeg met zijn najaarskollektie. Maar met al dat mooie weer stond uw hoofd er niet naar. Sneu voor ons. Prettig voor u. En voordelig.Want omdat P&C ruimte nodig heeft aan de rekken, gaan de prijzen extra omlaag. Dat geldt voor deze artikelen. Dat geldt ook voor diverse andere artikelen uit onze kollektie, die met 10-15% naar beneden zijn gegaan. Dat kunt u zelf zien, als u naar P&C gaat. "Crêpe overhemd bloes. Alt. 38 t/m 46. -voor Velours mantel. VanJ39:- voor rvr» -N,- èwsa Flannel mantel. Van J3&.- voor Flannel mantel in ruitdessin. Van >19.- voor Shetland pullover. Mt.36 t/m 44. Van 2K- c voor *Deux-pieces in imprimé-dessin. Mt.36 t/m 44. Van }$.- voor AO "Geruite bloes, m vrlr Mt. 36 t/m 44. f C Van voor lOi Shetland pantalon. Mt. 36 t/m 44. A Van 65/- voor Geruite mohair mantel. Van>4§T- voor *Niet verkrijgbaar in Leiden, Overvecht, Rijswijk, Utrecht. Deze aktie geldt niet in Amstelveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 20