Dit de weekbladen Handelbare auto's jen exclusieve modellen in Parijs waardeloos materiaal verrassend materiaal r 'erreur in Chili Nieuwe loofdredactie Veel literatuur Chili en defensie Dalai Lama Wiegel en Aantjes ÜV JONGELING s* leuke dingen t maken voor I weinig geld X, een schat van Ideeën in een nieuw_boeK yan. AB DE BROUWER Handenarbeid die veel vol doening geeft. Een verweerd stuk hout kan tot een fel expressief werkstuk worden. Van scherven gekleurd glas maakt u de mooiste wandveri Sieringen. Een decoratief masker ontstaat uit strips, geknipt uit een oud conser- venblikje. Ook in restjes textiel, karton en wol, in kur ken en capsules, In afgedank te busjes en doosjes ontdekt u creatieve mogelijkheden. De voorbeelden in dit boek zullen u telkens nieuwe in spiratie verschaffen. 2e wor den op duidelijke wijze toe gelicht. Een ideeënboek voor uzelf en uw kinderen. Voor gezellige uurtjes thuis en op school. Met meer dan 100 afbeeldin gen. Verschenen in de Top- serie en verkrijgbaar in de boekhandel. PRIJS ƒ15.90 ZOMER KEUNINO "l? WAGENINGEN houw/KWARTET DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 laag se Post: n de 'Haagse Post bericht de Neder- uidse theoloog-journalist Koos Koster deze week ongedeerd uit Chili te- aggekeerd onder de kop 'Notities lit het Stadion' over de terreur, die laar heerst sinds de generaals de nacht hebben gegrepen. 'Om half n-aalf horen we gekreun en ge- chreeuw vanuit de cel naast ons. We ioren de beulen roepen: naam, adres, lis we ons dagelijks bord soep mogen aan halen, zien we dat het de Belg ndreas van Lancker, ex-functionaris an Chili's hoogste economische con- role-orgaan is, die in elkaar werd ge lagen. Hij ligt samen met drie Chile en als een vod op de stenen vloer, emand zegt: ze kunnen je gezicht wel apot slaan, maar niet je ideeën. Een ader antwoordt: daarom maken ze je f, omdat ze denken zo van je ideeën f te komen'. rans Nypels zet de discussie over de ociaal-Economische Raad (Uit het ogpunt van democratie is de SER en onmogelijke zaak) voort, Max van looy schrijft over de tv-series, die de eeldbuis ver-Trossen, Jan Wolkers leemt de lezer mee naar de volk tuintjes en Gijs Brands presenteert en nieuwe rubriek in de HP, 'Eerste lelange' geheten. Hierin worden za- en behandeld, die normaal gesproken i de prullenbak verdwijnen. lervormd Nederland: lervormd Nederland heeft een nieu- e voor het eerst full-time oofdredacteur, Bert van Duijn (37), ot voor kort chef-redacteur bij HN. lert van Duijn is sinds 1969 als re- lacteur in volledige dienst aan dit lad verbonden. Daarvoor was hij lan ge tijd-werkzaam in de dagbladjourna listiek. J. W. Jongedijk legt aan prof. P. Smits en prof. dr. J. Verkuyl de vraag of 'christendom de enige ware godsdienst is' voor. De eerste zegt: 'Een principieel verschil tussen het christendom en de andere wereldgods diensten zie ik niet. Ik zou het ook een tragische zaak vinden als alleen maar de christenen deel zouden heb ben aan het bezit van de Waarheid'. Verkuyl daarentegen: 'Ik ben er diep van overtuigd, dat God ook werkt bui ten de sfeer van de kerk en het histo risch christendom, maar dat wil voor mij in het geheel niet zeggen, dat de religieuze systemen, die de mensheid heeft bedacht in de vorm van boedd hisme enz. substituten zijn vaii dp openbaring in Jezus Christus'. Vrij Nederland: In Vrij Nederland deze week ruime aandacht voor literatuur en wat daar mee samenhangt. Martin van Ameron- gen doet een poging een portret van Simon Carmiggelt te schetsen, Am sterdams eigen hoogstfijne opa, Bibeb interviewt burgerschrijver Gerard (van 't) Reve en laat hem tekeer gaan tegen haar eigen weejcblad en VN zelf gooit er een fors boekenbijlage tege naan, In VN echter ook aandacht voor ande re zaken. Dick vgn de Pol schrijft over 'noodzakelijke' proeven met le vende dieren en lijken, die over een jaar of twee in ons land zullen wor den gehouden. Dit alles in NATO-ver- band en met als doel: verhoging van de verkeersveiligheid. Carla Widder- shoven nam een kijkje in België en Zuid-Limburg om voor- en tegenstan ders te horen over de olieraffinaderij, die bij Ternaaijen zou komen. Uit de mond van een Belg tekende ze op: 'We zullen hier geen last krijgen, al les waait toch naar Holland'. Senaults 16 kreeg als 'TX' een sterkere motor en vijf versnellingen. Uiterlijk tiixle 16 TX herkenbaar aan de sportwlelen, de vierkante koplampen en een /Spoiler' op het dak. loor Sicco de Jong 'ARIJS Handelbare auto's voor stadsverkeer en exclusievè mo dellen trekken de aandacht op de vanmorgen te openen zestigste Pa- rijse Salon de l'Automobile. De Franse constructeurs geven de trends fan handelbaarheid en exclusiviteit aan, omdat zij mogen verwach ten er kopers mee te trekken. 'eugeot heeft beide trends zélfs ge- lombineerd met de introductie van de :orte tweedeurs 104 Coupé, ontwor- len door de Italiaan Tininfarina. Re- lault brengt de middenklasser R 12 net automatische transmissie uit en ntroduceert verder de R 16 TX met neer luxe- en motorvermogen. De iteeds bredere oriëntatie van de Fran- ie modellengamma's wordt door ande- e Europese fabrikanten nauwlettend levogd, zozeer dat volgens Renault's iresident-directeur Pierre Dreyfus Volkswagen in Renault -Gamma op bouwt'. Tijdens een persconferentie, die hij gisteren hield, voorspelde de presi dent van Renault nieuwe vooruitgang voor de auto. De Europese vraag naar auto's blijft stijgen, al zal de techni sche evolutie soms langzamer gaan dan menigeen zou willen, aldus de heer Dreyfus. 'We zijn nu reeds onze modellen voor de jaren 1978-'80 aan het voorbereiden en we denken al vooruit voor 1990','zo zei hij, zonder op de volgend jaar te verwachten zes- cylinder Renault in te gaan. De topman van de grootste Franse au- tofabriek sprak de verwachting uit, dat automatische versnelling binnen enkele jaren sterk terrein zal winnen. Hoewel hij de automaten nog duur vindt in produktie, meent hij dat toch éénkwart van alle middenklasse auto's en grote wagens spoedig auto matisch zal schakelen. Behalve de Re nault 12 is ook de 15 TL voortaan als automaat leverbaar. De Renault 16 TX is een sterk op snehvegverkeer afgestemde auto. In zijn nieuwe gedaante heeft de 16 TX een iets vergrote motor van 1647 cc met 93 WIM-pk vermogen - 3 pk meer dan de R 16 TS - en een benzine spa rende vijfversnellinhsbak. Deze Parij- se primeur komt begin 1974 in Neder land. De automatische 12 TR en de eveneens nieuwe 12 TS Break wach ten op het komend voorjaar, aange zien Renault nog met enige produk- tieproblemen te kampen heeft. In maart en april van dit jaar gingen door stakingen namelijk 60000 Re- naults verloren, ongevier vier procent van de jaarproduktie, zo zei de heer Dreyfus. Niettemin verwacht hij nog een produktiestijging van 6 e 7 pro recordjaar zal worden, cent voor heel 1973, dat zo nog een Bijzonder groot wordt het record van Peugeot, voor welk merk de produk tie met bijna 20 procent toeneemt. Bij het ontwerp van Peugeot 104 Cou pé heeft deze fabriek - die op tech nisch gebied nauw met Renault sa menwerkt - Renault's principe van de opklapbare achterklep gevolgd. Wel zijn Peugeot en Tinifarina er met de constructie van de nieuwe versie in geslaagd de lengte tot 3,30 meter te beperken. Daardoor is nu da Peugeot 104 Coupé en niet langer de Renault 5 van precies 3,50 meter, de kortste Franse auto. Technisch is de Peugeot 104 Coupé gelijk aan de 104 Berline: de motor is dezelfde 950 cc van 46 WIM-pk. Uiterlijk onderscheidt de Coupé zich van de gewone 104 nog wel: door bredere koplampen, door de zeer korte achtersteven - die overi gens wenig plaatsruimte achterin overlaat - en door meer naar de hoe ken geplaatste wielen. De peugeot 104 Coupé komt pas eind volgend jaar in Nederland. De' opklapbare achterbank verschijnt echter al eerder, maar dan in de gewone 104 Berline. De exclusiviteit komt op de Parijse Salon vooral tot uiting in de niauwe sportcoupé Bagheera met drie zit plaatsen voorin, een produktie van Matra en Simca, en in de Ligier JS 2, gebouwd met hulp van Citroën en aangedreven door een Maserati-motor. De Franse carossier Henri Chapron brengt er een vierdeurs en een cabri olet van de Citroën SM Coupé. Maar ook de Italiaanse carrossiers - die dit jaar hun Turijnse autosalon missen - hebben in Parijs fraaie koetswerken neergezet. Pertone toont er de niuewe Tino 308 GT 4 voor Fi- at's-Ferrari en een laag sportmodel op basis van de NSU Ro 80. Deze Perto ne 'Trapeze' heeft vier zitplaatsen in trapezium-opstelling, zodat de achter ste twee passagiers hun benen languit tussen de voorsteden en de portieren stoelen bevindt zich de midden motor, kunnen leggen. Tussen beide achter- NSU, waarvan de omvang de Italiaan se constructeurs toch nog tegen viel. Behalve de Citroën Birotor staat in Dat is een Wankel-motor van Audi- Parijs weer de door Tinifarina gesti leerde Chevrolet Corvette met Wan kel-motor. Tinifarina zelf exposeert naast de Peugeot 104 Coupé nog een fraaie sportwagen op basis van de Ja guar XJ 12. Tl 5/KI 5 De Groene: De Groene bericht opnieuw (en te recht) uitvoerig over de gebeurtenis sen na de staatsgreep in Chili. Dit keer sober geïllustreerd met. foto's van Koen Wessing. Paul Brill legt on der de kop 'Trouw: niet buigen voor de ordinantiën Gods, wel voor die van het kapitaal' uit, wat er gaande is bij de christelijke pers en waarom er be: schutting wordt gezocht. Polemoloog Peter Boskma neemt de defensiebe groting op de korrel en constateert, dat 'het besef, dat militaire verdedi ging in een tijd van kernwapens on mogelijk is, nog niet is doorgebro ken', terwijl Jacqueline Wesselius haar impressies beschrijft, die zij op deed tijdens anderhalve maand ver blijf in de Verenigde Staten. 'India nen zijn lui, lopen in kostuum, kun nen niet tegen drank en hoeven maar te kikken én krijgen hun zin' kreeg ze onder meer als vooroordelen te ho ren. De Nieuwe Linie: Op de voorpagina van De Nieuwe Li nie staat een vraaggesprek dat Theo Uittenbogaard met de veertiende Da lai Lama van Tibet in India had, die in dat land in ballingschap verblijft. 'Ik zelf heb nooit-; gezegd, - dat ik ,de Dalai Lama wés' staat' erboven. Henk van tipriaan wordt ondervraagd door Suzanne Piët. Over het verschil tus sen journalistiek en omroepjournalis- tiek zegt hij: 'Ik denk, dat doorgaans de omroepjournalisten oppervlakkiger, zijn dan de krantenjournalisten. Maar ik denk, dat ik dat ook wel kan ver klaren. Kijk, e kranten hebben als eerste taak: informatie geven. En daarvoor hebben ze tientallen mensen .in dienst. De radio en televisie heb ben een heel scala van taken, waarvan de journalistiek maar een gering on derdeel js.- -Dus wij zullen nooit zo'n staf hebben als bij de kranten. Daar om kun je je bij de radio nooit speci aliseren, zoals" bij de krant. Het na deel daarvan is, dat veel mensen bij de omroep denken, doordat ze van al les iets afweten, dat ze er ook alles van afweten; Je hoort bij de omroep vaak beweringen, waarvan je een rood hoofd krijgt'. Elseviers Magazine: 'Ik ga er hard tegenaan' laat WD-er Hans Wiegel waarschuwend weten vanaf de omslag van Elseviers Magazi ne om vervolgens binnenin te zeggen: 'Ik ben geen demagoog*. 'Ik houd er van me zo eenvoudig mogelijk uit te drukken voor mijn kiezers. Sommigen verwarren die manier van werken met demagogie'. In EM verder nieuws over de volk stelling, die op 20 februari 1971 werd gehouden en waarvan de uitslag in augustus vorig jaar voorhanden zou moeten zijn. maar waarvan nu al be kend is, dat het 1975 wordt, voordat de laatste cijfers uit de computer rol len. Oorzaak: protesten en defecten (aan de computer). Overigens gaat de volkstelling in 1981 zeker 30 miljoen kosten oftewel 2.30 per Nederlan der, als je goed telt AR-fractieleider Aantjes zegt in een interview met Paul Witteman in hetzelfde blad: 'Ik ga zware jaren tegemoet'. De meest spannende, schok kende en curieuze momenten uit ons lieve leven van de laatste 100 jaar op heterdaad betrapt door de vaderlandse persfotografen. Palingoproer in de Jordaan. Juliana wordt gekroond. Pro- vorellen. Springvloed in Zee land. Dit alles en nog veel meer zaken vastgelegd op 472 gevoelige - en soms kleurige - platen. Met interessante bij schriften I Een zeldzaam boei end, nooit eerder getoond tijdsbeeld. f 17,50 Verkrijgbaar in de boekhandel L.J. VEEN FOTON WAGENINGEN ten voeten uit door Rik Valkenburg ten gesenreven portret van p. Jongeling Tweede Kamerlid en fractieleider van bei GPV Wie is hij? War is zijn koers? Wat heeft hij in de mars? War s zijn achterland? Wat drijft nem? U ziet Jongeling in dit boeiende boek ten voeten uitl me' 17 toto's f 12.50 Vorkrijgbam da boakhancto ZOMER KEUNING WAGENINGEN Mf UlrMjbj Ij m\r'% rfwfatft&frjjx. j.. Ooit gedacht, zelf eens een benijdens waardige nertsmantel te bezitten Zo'n stilgekoesterde hartewens. Waarvoor eigenlijk een wonder nodig is... Deze koninklijke nertsmantel, in een beeldschone uitvoering van originele half- vellige SAGA nertsen in pure pasteltinten wordt u aangeboden voor de strelende prijs van 2700.- Een niet alledaags gebaar, zelfs niet voor C&A.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15