UW Rel om actie Wenen: Schönau blijft onder VN-gezag open KLM-gezagvoerder weet kaper te overmeesteren tn deze krant WASAUTOMATEN Westduitser eiste aftreden van Brandt Messenfabriek moet sluiten Huisvesting van studenten niet meer onder onderwijs Personeel Hewitt- Robins weer aan het werk Vrij beroep wil meewerken aan de inflatiebestrijding Pakhuis met kaarsen en lucifers in brand Chileense clerus 'waardeert' junta krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers IJsland handhaaft banden met Londen Nieuwe Leicis e Courant WOENSDAG 3 OKTOBER 1973 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499- Afd. Bezorging vanar U8.3U uur Van een verslaggever SCHIPHOL Een gezagvoer der van de KLM is er gisteren met behulp van een stewardess in geslaagd een Westduitser te ontwapenen, die een DC 9, op weg van Dusseldorp naar Am sterdam, wilde kapen. Het toe stel kon normaal zijn reis ver volgen en landde veilig op Schip hol. Met opzet houden rijkspolitie en KLM geheim op welke manier ge zagvoerder Hein Kegel (39) en ste- wardes mevrouw I. W. M. de Wijde- Timmer de kaper zijn revolver wis ten te ontfutselen. Maar de rijkspo litie wilde wel kwijt dat de situatie van tevoren ingestudeerd was. 'De methodiek is succesvol gebleken', al dus majoor E. E. Gerritse van de rijkspolitie op Schiphol. 'Wellicht kunnen ook andere luchtvaartmaat schappijen er in de toekomst hun voordeel mee doen'. De methode moet kennelijk weinig spectaculair zijn. De 27 passagiers van het vliegtuig hadden, zoals na de landing bleek, van het hele avon tuur niets bemerkt. De Westduitser, die op Schiphol een paspoort toonde op de naam van Franz Joseph Stremmer uit Kirch- hellen, was gewapend met een 9 mm revolver van Duits fabrikaat, waarin zich vijf patronen bevonden. Gisteravond is komen vast te staan dat de kaper een geesteszieke pa tient is, die pas was ontslagen uit een ziekenhuis in Munster. Volgens zijn familie had men hem niet mogen ontslaan, want de man koestert het waandenkbeeld voor de CIA te wer ken en te moeten uitzoeken wie ach ter de moorden op de Kennedy's zit. Brandt De kaper verlangde van de piloot dat deze boven de luchthaven Keu len-Bonn via zijn radio de eis zou doorgeven dat kanselier Brandt moest aftreden. De man eiste verder de onmiddellijke vrijlating van Ulri- ke Meinhof en andere jonge mensen die tegen het fascisme strijden en in Westduitse gevangenissen worden vastgehouden. De stewardess mevrouw Timmer vertelde na het avontuur op Schip hol hoe zij kort na de start uit Dus seldorp door de cabine van het KLM-gezagvoerder Hein Kegel uit Abcoude, die gisteren een gewapende Westduitse kaper overmeesterde. vliegtuig naar achteren liep. 'Toen ik achterin het toestel aankwam richtte een man een pistool op mij. Ik bekeek het zo nauwkeurig moge lijk en zag dat het beslist geen plas tic speelgoed was. Hij stak mij een papier toe en snauwde 'lezen'. De stewardess ging verbluft aan de andere kant op een stoel zitten en begon de brief te lezen. Al die tijd hield de kaper het pistool zichtbaar op haar gericht. 'Ik las snel een deel van de brief zonder in mijn zenu wen de inhoud goed in me te kun nen opnemen: vertelde ze. Het in de Duitse taal gestelde schrijven begon met een waarschuwing die luidde: 'Zoudt u proberen mij in welke vorm dan ook te overweldigen, dan zal dit onherroepelijk de dood van alle bemanningsleden en passagiers tengevolge hebben, daar ik behalve over een schietwapen beschik over een cyaankali gaspatroon'. Nadat ze de brief had gelezen vroeg ze of ze de brief aan de captain mocht laten lezen. De kaper stemde toe. waarop zij naar de cockpit ging. De kaper bleef rustig op zijn stoel zitten. Nadat captain Kegel de brief had gelezen waarschuwde hij direct over de radio de verkeerstoren van Schiphol. Over de details van wat er daarna gebeurde bleef majoor Gerritse enigszins vaag. Blijkbaar had de ge zagvoerder in zoverre aan het ver langen van de kaper toegegeven dat hij zijn toestel draaide en even te rugvloog in de richting van Keulen. Na deze koerswijziging ging hij per soonlijk naar de kaper in de cabine. Daar heeft men kans gezien de Duit ser onschadelijk te maken. Hoe dat is gebeurd wensen wij niet mee te delen'. Groot alarm Nadat de kaper ontwapend was koer ste het toestel terug naar Schiphol, waar inmiddels groot alarm was ge geven. Veel tijd voor maatregelen was de rijkspolitie niet gelaten, want slechts enkele minuten nadat het alarm was gegeven tandde het toestel op Schiphol. Het toestel taxiede naar het zogenaamde buffer platform, honderd meter voorbij het eindpunt van de middelste pier. Daar werden de 27 passagiers in een bus geladen en naar het ontvangst centrum gebracht, terwijl beman- nmg en kaper werden afgevoerd in een busje van de rijkspolitie. Pas in het ontvangstcentrum waar de KLM de passagiers een drankje aanbood kwamen dezen tot de ontdekking dat er iets bijzonders moest zijn ge beurd tijdens de vlucht. Voor de KLM betekent deze misluk te kapingspoging een vierde avon tuur op dit gebied. In 1962 was het een zekere Da Silva die een KLM- toestel wilde kapen, wat mislukte en enkele jaren geleden volgde op Pa ramaribo 6en tweede mislukte ka ping, waarbij een Surinamer door twee marechaussees werd overmees terd. De derde kaping werd vorig jaar uitgevoerd door een Engelse zeeman op een vlucht van Londen naar Rotterdam. LELYSTAD Gisteren is het faillis sement aangevraagd van de machine messenfabriek Tebra in Lelystad. Het bedrijf had geen geld meer om de lo nen van de ruim 30 personeelsleden uit te betalen. Het personeel is inge licht door vertegenwoordigers van de industriebonden Zogezegd Het parlement heeft niet het mo nopolie op de ontwikkeling bin nen de samenleving. Dat heeft die samenleving zelf. Minister Boersma Zonnig Wolkenvelden, maar ook perio den met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Maximum tempe raturen ongeveer 16 graden. Morgen en overmorgen: Overwegend drogo en zonnig. Iets hogere temperaturen. Morgen zon op: 06.45 onder: 18.11 maan op: 14.48 onder: 22.59 Gouden ringen aestolen nu moet je voor de andere kamers ook nog wat halen UTRECHT De regering overweegt de studentenhuisvesting over te heve len van het departement van onder wijs naar dat van volkshuisvesting. Dit heeft staatssecretaris Van Dam ge zegd in een intervieuw met het maandblad van de organisatie voor vormingswerk jonge volwassenen (VJV). Staatssecretaris Klein (wetenschappe lijk onderwijs) heeft over deze zaak contact opgenomen met zijn collega Van Dam (volkshuisvesting). Volgens de heer Van Dam kan een dergelijke herverkaveling vooral werkende jon geren ten goede komen. 'Het is een achterhaalde gedachte', al dus Van Dam, 'dat studenten een aparte groep vormen. D.e overheid geeft op de studentenhuisvesting een subsidie van 55 procent. Dat krijgt geen enkele andere groep'. AMSTERDAM Het personeel van Hewitt-Robins heeft gisteren op advies van de Industriebonden NVV, NKV en CNV het werk hervat. Dit gebeur de nadat de president-commissaris van t de onderneming ir. J. C. Andriessen het in de kantine samengestroomde personeel had verzekerd, dat directeur Leeuwin met zijn mededeling, dat He witt zou sluiten, 'te ver was gegaan'. Hewitt-Robins, waarin de VMF en het Amerikaanse bedrijf Litten Industries ieder voor de helft deelnemen, maakt 1 installaties voor materialenvervoer en heeft daarnaast nog een produktieaf- deling met trilzeven als belangrijkste fabrikaat. Volgens de VMF moest de ze laatste afdeling worden gesloten wegens een te geringe omzet, toene mende concurrentie en kostenstijgin gen. De gang van zaken gaf, aldus de VMF, al enige tijd aanleiding tot zorg. De heer Andriessen lichtte dit toe door desgevraagd te verklaren, dat in de loop der jaren 6 miljoen gulden in de produktie-afdeling zijn gestoken om het hoofd boven water te houden. In 1972 bedroeg het verlies van deze afdeling 3 miljoen gulden, waartegen over een batig saldo van de materia- lenafdeling stond van driehonderddui zend gulden. De omzet beliep vorig jaar 20 miljoen gulden. Voor de bonden kwam het besluit tot stopzetting van het produktiebedrijf als een grote klap, omdat het bedrijf 'tot aan de nok toe met orders zit en het nog nooit zo druk heeft gehad met orders die winstgevend zijn', al dus de heer D. Visser, districtsbe stuurder van de Industriebond NVV. Zie verder financiële pagina DEN HAAG De vrije beroepsbeoe fenaren (medici, belastingconsulenten, notarissen c.d.) zullen een aantoonbare bijdrage moeten leveren aan de infla tiebestrijding. Minister Boersma (soci ale zaken) heeft deze eis gisteren naar voren gebracht tijdens het over leg dat hij gisteren had met de orga nisaties van deze beroepen. In het algemeen betoonde de minister zich tevreden met de resultaten van deze eerste bespreking. De organisa ties reageerden positief op het ver zoek hun medewerking te verlenen aan de inflatiebestrijding. Zij stelden bovendien voor. de komende weken suggesties uit te werken om het over leg met de regering te vergemakkelij ken. Minder positief reageerden de organi saties op het verzoek van de regering een concrete bijdrage te leveren aan het vraagstuk van de inkomensherver-' deling. 'Je kon merken dat ze er moeite mee hadden dat een dergelijk verzoek hen door de regering dwin gend zou kunnen worden opgelegd', aldus drs. Boersma. Zij zegden echter hun medewerking toe aan het interde partementale onderzoek naar manie ren om meer openbaarheid te geven aan hun inkomens. AMSTERDAM In Amsterdam woedde gisteren een uiterst mer kwaardige brand. Vanaf half elf in de ochtend bestreed de brandweer het vuur dat in een groot pakhuis aan de Zoutkeetsgracht woedde, zonder dat daarvan meer te merken was dan een flinke rookontwikkeling. In het pak huis lagen een half miljoen kaarsen en verder voorraden lucifers, gasaan- stekers en de vullingen daarvoor op geslagen. Het gaat om een uiterst solide pand uit de achttiende eeuw, dat het on danks de enorme hitte -ontwikkeling niet begaf. De brandweer kon het ge bouw - dat het beste te vergelijken was met het binnenste van een vul kaan - niet binnengaan. Omstreeks acht uur 's avonds begonnen de vlam men door scheuren in de muren en door het dak naar buiten te komen. Daardoor kon de brandweer, die een grote hoeveelheid materieel - onder andere een blusboot - had inge/ hoop koesteren het vuur eindelijk der de knie te krijgen, maar verwa werd gisteravond, dat de brand n? voor vanmorgen geblust zou zij. Over de oorzaak van de brand wa? gisteren nog niets bekend. SANTIAGO (EFE) De permanente commisie van de Chileense bisschop penconferentie heeft de nieuwe Chi leense regering een bezoek gebracht. Tijdens deze ontmoeting hebben de bis schoppen, zo verklaarden zij na afloop, 'uiting gegeven aan hun gevoelens van respect en waardering voor het leger en de politie', aldus meldt het Spaanse persbureau EFE. Golda Meir zonder akkoord naar huis WENEN (AP, AFP, Reuter, UPI) De Oostenrijkse kanselier Bru no Kreisky heeft gisteren geen overeenstemming bereikt met Israëls premier Golda Meir, maar heeft voorgesteld het doorgangskamp Schönau onder het protectoraat van de Verenigde Naties te plaatsen. Mevrouw Golda Meir heeft gisteren twee uur njet Kreisky gesproken, waarna het overleg bruusk is beëin digd en een tweede gesprek niet door ging. Golda Meir had Kreisky willen bewegen van sluiting van Schönau af te zien. Premier Kreisky noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen G pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Schönau is het kasteel bij Wenen waar joodse emigranten uit de Sow- jet-Unie, die naar Israël willen, tijde lijk worden opgevangen. Oostenrijk besloot tot sluiting ervan na chantage door twee Palestijnen, die vorige week twee joodse Russen en een Oos tenrijkse douanefunctionaris dreigden te doden als Wenen de faciliteiten aan joodse emigranten niet zou beper ken. Na afloop van het gesprek met pre mier Meir zei kanselier Kreisky op een persconferentie dat hij geen enke le overeenkomst met mevrouw Meir had bereikt Kreisky zei dat hij pre mier Meir had verteld dat hij het be sluit Schönau te sluiten, niet wilde herzien. 'Maar ik deed een nieuw voorstel. Ik zei dat de regering bereid was het kamp Schönau onder de pro tectie van de hoge commissaris van de VN voor vluchtelingen te plaatsen. Mevrouw Meir reageerde niet op mijn suggestie, maar ik hoop dat het op de agenda blijft', aldus Kreisky. Volgens de Oostenrijkse kanselier is Schönau een 'absoluut risico voor de veiligheid' omdat het kamp voortdu rend bloot staat aan aanvallen van Arabische guerrilleros. Oostenrijk zou echter open blijven voor joodse emi granten en politiebescherming blijven bieden als het kamp onder auspiciën van de VN in plaats van onder de orga nisatie Jewish Agency gaat functione ren. 'Wij zullen in dat geval bescher ming blijven bieden, maar hètiöuop een andere basis gebeuren omdat de Verenigde Naties een politieke func tie zouden hebben'. Kreisky heeft meegedeeld dat hij zijn minister van buitenlandse zaken Rudolf Kirch- schlaeger, die thans in New York is, heeft opgedragen zijn voorstel aan de VN voor te leggen. Mevrouw Golda Meir is gisteravond na het twee uur durende overleg met Kreisky met onbekende bestemming vertrokken. Pas later werd bekend dat Zie vervolg op pagina 8 REYKJAVIK (Reuter, UPI) De IJslandse premier Olafur Johannesson heeft verklaard dat IJsland de diplo matieke betrekkingen met Engeland niet zal verbreken. Johannesson heeft de uitnodiging aanvaard op 15 okto ber naar Londen te gaan voor bespre kingen met de Britse premier Edward Ilcath over het reeds lang slepende visserijconflict. De IJslandse beslis sing is genomen nadat Londen had besloten zijn marine uit de IJslandse 50-mijlszonc weg te halen (zie verder op de buitenlandpagina). Dc IJslandse minister van buitenland se zaken Einar Agustson heeft giste ren in de VN in New York verklaard te hopen dat (Amerikaanse) NAVO- troepen tegen 1975 van IJsland zullen zijn vertrokken. Van een onzer verslaggeefsters HAARLEM De enige maanden geleden met veel ophef aangekon digde marathon-actie voor de le prabestrijding, die op vrijdag 5 oktober door radio en televisie zou worden uitgezonden en door Mies Bouwman gepresenteerd zou worden, gaat niet door. Het was de bedoeling dat met deze op de Open Dorp-actie lijkende manifes tatie in één avond enkele miljoenen guldens bijeen gebracht zouden wor den ten bate van verscheidene projec ten op het gebied van de leprabestrij ding. Het feit dat deze manifestatie,- georganiseerd door de Haarlemse com municatiegroep 'De Praatpaal', die vo rig jaar ondermeer bisschop Helder Camara naar Nederland haalde, is mislukt, is enerzijds te wijten aan de wel enthousiaste maar nogal amateu ristische aanpak van de Haarlemmers onder leiding van de 67-jarige ex-za kenman Van der Broek, maar nog meer aan de onwil en openlijke tegen werking van enkele officiële instan ties. Openlijke tegenwerking onder vond de actiegroep van het Neder landse Leprafonds uit Wassenaar. Grote onwil Eeh andere officiële instantie, het Centraal Archief voor het Inzame lingswezen, de organisatie, die alle collectes en Inzamelingsacties in ons land regelt, heeft het doorgaan van de actie aanvankelijk onmogelijk ge maakt door een grote onwil ten op zichte van de Haarlemse organisato ren aan de dag te leggen. Ook weiger de deze instelling in juli haar goed keuring aan de actie op 5 oktober te geven, omdat men meende dat de Haarlemse actiegroep niet wilde sa menwerken met de bestaande leprabe- strijdingsinstanties. Toen dit laatste echter wel het geval bleek te zijn. zijn de contacten tussen de heer Van der Broek en het Centraal Archief weer hersteld. Nu zou op korte ter mijn overleg worden gepleegd, hoe de actie alsnog, zij het op latere datum, gerealiseerd zou kunnen worden. Dat de actie, die een indrukwekkend comité van aanbeveling had, en waar aan allerlei binnen- en buitenlandse topartiesten belangeloos zouden mee werken, na een enthousiast begin toch mislukte, is Volgens de heer Van der Broek voor een groot deel toe te schrijven aan het feit, dat de organi satoren 'maar gewone mannetjes zijn zonder titels of grote namen'. De voorzitter van het Nederlands-1 Le prafonds, drs. G. Zeegers uit Wasse naar, zegt van meet af aan niet te hebben willen samenwerken met de Haarlemse groep, omdat hij geen be hoefte had aan een dergelijke actie. In dit verband spreekt hij over 'een groepje warhoofden, dat niet weet waarmee men bezig is'. Bij nadere in formatie bij mensen die direct bij de actie betrokken zijn geweest, blijkt de heer Zeegers echter pas na drie maan den het contact met de Praatpaal te hebben verbroken. Hij zou dit gedaan hebben, omdat hij zijn zin niet kreeg wat betreft de verdeling van de op brengst van de actie. Binnenland VVD-alternatief 5 'Maak van SER geen Poolse Landdag'5 Buitenland Komplót tegen sjah8 Kerk Voor en tegen Pronks gift 2 Sport Terugkeer Vermeulen stimu lans voor NAC 11 Economie Zelfstandigheid voor Papoea 15 Kerk in de wereld 2 Nieuwe boeken 2 Lezers schrijven 2 Radio en tv e Strips, felulleton fi Commentaar 7 Familieberichten 10 Beurs 13 RITA 'We hebben onze zwemvesten om, want in een bootje kun jc nooit weten

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1