Inkomensverbetering mogelijk op de tocht Wenen zal besluit over joodse Russen afzwakken tarieven verhogen Overheid wil haar In deze krant NADERE MEDEDELINGEN OVER DE TROUW-KWARTET PAULUSREIS 1974 OP PAGINA 12 Van der Stoel: Wenen beseft blijvende taak jegens joden Margarine één cent goedkoper krant op de bres voor een sterke christelijke pers Golda Meir vandaag in Achter het Nieuws IJsland houdt voet bij stuk Golda Meïr vandaag naar Kreisky Weer negen executies in Chili Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Teletoon 31441 Gironr. 261)274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam DINSDAG 2 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 155 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ.31,35 Meer keus in T passende -omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanat 08.30 uur Zonnig Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Maximum temperaturen rond 15 graden. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noordwest. MORGEN EN OVERMORGEN: Droog weer met zonnige perio den. Temperaturen in het alge meen iets beneden normaal. Morgen zon op: 06.44 zon onder: 18.14 maan op: 14.11 maan onder: 21.56 DEN HAAG Minister Duisenberg van financiën heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat zijns inziens een groot aantal heffingen, tarie ven en leges omhoog zullen moeten. De minister deed dit in zijn toe lichting bij het voorstel aan de Kamer tot regeling van alle inkom sten van het rijk voor 1974. Deze verhogingen betreffen onder meer de leges voor paspoorten. Voor gesteld wordt deze met vijftien pro cent te verhogen. Inclusief de verho ging zal het rijk in het totaal 26.7 miljoen aan leges ontvangen voor pas poorten en één miljoen voor identi teitskaarten. Andere aangekondigde verhogingen zijn: transacties in handen van de po litie; de griffierechten bij de rechter lijke macht; nieuwe heffingen voor in het buitenland door Nederlandse ver tegenwoordigingen te verstrekken handelsinlichtingen; hogere tarieven voor diensten die verleend werden voor het vervoer van gevaarlijke stof fen; octrooitarieven; de tarieven van de plantenziektekundige dienst; vlees keuringstarieven; tarieven voor be roepskeuze-adviezen; examengelden op het gebied van de volksgezondheid. Ook zullen de heffingstarieven inzake de luchtverontreiniging sterk moeten stijgen, zo vondt de minister. in komstenraming van deze heffing komt daardoor voor 1974 op 55 miljoen in- plaats van 35 miljoen. Ook de heffing voor het verontreinigen van oppervlak tewater moet omhoog. De opbrengst van deze heffing komt ten goede aan diegenen, die verplicht worden een zuiveringsinstallatie aan te leggen. Geraamd wordt een inkomstenstijging bij deze heffing van 50 naar 7C mil joen. Formulé Volgens zegslieden in Wener, is Kreisky en zijn regering druk bezig met een formule, waardoor de belofte aan de Palestijnen wordt ingewilligd, maar waarbij Tel Aviv toch aanzien lijke mogelijkheden behoudt om de joodse emigranten via Oostenrijk in Israël te krijgen. Kreisky zal de diver se openstaande mogelijkheden van daag met premier Meïr bespreken al vorens ze openbaar te maken, aldus de zegslieden. In het Weense dagblad Koronen-Zei- tung, heeft kanselier Kreisky ver klaard dat de Oostenrijkse beslissing 'zo bepaald is dat wij ook in de toekomst In Moskou heeft een groep joodse Russen vrijdag een protestbij eenkomst gehouden voor het ministerie van binnen landse zaken. Zij protesteerden tegen de weigering hen visa te geven voor emigratie naar Israël. Op de protestborden stond: 'Ik wil naar Israël' en 'Visa voor Israël' of 'samen naar de gevangenis'. Vier van de betogers zijn inmiddels tot 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld, terwijl drie demonstranten geldboetes kregen. Een groep van 48 joodse Russen heeft inmiddels per telegram bij partijleider Breznjew protest aangetekend. aan onze verplichtingen als humani taire staat kunnen voldoen'. Karl Czernetz, de voorzitter van de com missie buitenlandse zaken van het Oostenrijkse parlement, heeft gisteren verklaard dat Oostenrijk individuele Russische joden doorreisvisa- en -faci liteiten zal blijven verlenen. Franz Karasek, parlementslid van de Oosten rijkse Volkspartij (katholiek) die in de oppositie is merkte gisteren op dat Minister Duisenberg Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft de indruk dat de Oostenrijkse regering zeer wel beseft dat ze een blijvende taak heeft in de opvang van Russische joden, die op doorreis zijn naar Israël. De minister zei dit gisteren na een gesprek met de Oostenrijkse ambassadeur in Den Haag, dr. Jo hannes Coreth. Mr. Van der Stoel verklaarde voorts de indruk te hebben ge kregen dat Oostenrijk deze zaak zorgvuldig bestudeert. Oostenrijk bekijkt daar bij met name in welke organisatorische vorm de hulp aan de Russische joden nu moet worden gegoten. Minister Van der Stoel heeft tegenover de ambassadeur zijn verontrusting over het besluit van de Oostenrijkse regering om het opvangcentrum voor Rus sische joden, het kasteel Schönau, te sluiten. De Nederlandse regering zal op grond van de nu verkregen informatie afwach ten, wat de Oostenrijkse regering precies gaat doen, voordat er eventuele Ne derlandse initiatieven genomen worden. Deze initiatieven zullen overigens pas na overleg met andere Westeuropese landen tot stand komen. DEN HAAG De margarine zal op 15 oktober vier cent per kilo, dat is één cent per pakje, goedkoper wor den. De margarine-industrie heeft daartoe besloten in verband met de revaluatie van de gulden. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordpr. 267 Leiden hij het met Czernetz eens is dat over eenkomsten van regeringen met 'erro- risten 'geen rechtsgrond kunnen vor men', wat betekent dat regeringen niet verplicht zijn zich aan dergelijke afspraken te houden. In het vraaggesprek met Koromen-Zei- tung heeft Kreisky te kennen gegeven dat zijn regering het doorgangskamp Schönau moeilijk kan sluiten. Schönau 'is particulier bezit en daar om kan de regering niet beslissen wie er in de toekomst in mag wor.en.Ik kan niet beslissen over wat met Schönau gaat gebeuren. Dat kan al leen de eigenaar'. Op de vraag of de regering de Oostenrijkse bewaking zal weghalen, zei Kreisky: 'Dat hangt van de toekomst af. Zolang daar joden zijn zullen de bewakers blijven. "Wij zullen in geen geval zelfbescherming door de Israëli's toestaan'. Maar herziening van het Schönaube- sluit noemde Kreisky later 'weinig waarschijnlijk'. Kreisky Volgens Kreisky was het besluit Schönau als joods opvangcentrum op te heffen al veel eerder nodig ge weest. 'Wij hebben een besluit geno men dat al lange tijd noodzakelijk was. Als wij Schönau als opvangscen- trum voor Russische joden niet spoe dig hadden besloten te sluiten, zou er in Schönau in de nabije toekomst een groot gevecht zijn uitgebroken. Het kasteel verkeerde in groot gevaar en alleen op deze manier konden wij voorkomen dat Oostenrijk een voort durend slagveld zou worden 'ussen Arabieren en Joden', aldus Kreisky in Koronen-Zeitung. In Tel Aviv is gisteren door de Oos tenrijkse ambassadrice dr. Joanna Nestor ontkend dat Oostenrijk al eer der heeft overwogen het kamp Schönau te sluiten. Zij ontkende bo vendien dat het besluit joodse emi granten minder faciliteiten «e geven is genomen onder pressie van Moskou of de Arabische verzetsgroep. Kreisky heeft zijn ambassade in Israël de instructie gegeven dat er geen fun damentele, maar 'kleine veranderin gen' zijn aangebracht in het beleid van Wenen, die bedoeld waren de Oostenrijkse binnenlandse veiligheid te verbeteren, zo is uit Wenen verno men. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM 'Achter het Nieuws' de actualiteitenrubriek van de VARA- televisie zendt vanavond een inter view uit met Golda Meir. Het gesprek gaat over de moeilijkheden voor de Joodse emigranten uit Rusland, die via Oostenrijk naar Israël gaan. Johan van Minnen, Huib de Ru en Jan van den Bergh zullen nieuws uit Chili le veren. REYKJAVIK (Reuter) IJsland blijft bij zijn besluit dat het morgen de betrekkingen met Engeland zal verbreken als niet voor die tijd de Britse oorlogsschepen uit de 50-mijls- zone rond IJsland zijn verdwenen. Binnenland Proef met gaswolk 5 Cultuurcentrum in Groningen 7 Buitenland Hongerdood in Ethiopië9 Agnews onzekere toekomst.9 Kerk Zending in discussie 2 Sport Kensenbrink wil terug Economie Banken ontkennen noodzaak van postbank Men schrijft on* Nieuwe boeken Radio en tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Weer t ommentaar Dichtbij en verder Familieberichten Jaarrapport SER-commissie in mineur Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De voor volgend jaar voorspelde reële inkomens verbetering van de gemiddelde werknemer met twee procent dreigt niet verwezenlijkt te kun nen worden nu opnieuw rekening moet worden gehouden met een extra stijging van de sociale pre miedruk van circa 0.3 procent van het nationaal inkomen of 500 miljoen gulden. De commissie van economische des kundigen van de Sociaal Economische Raad (SER) maakte deze tegenvaller gisteren bekend in haar jaarlijks be oordelingsrapport over de economi sche situatie in 1973. Zij ontleent haar gegevens aan recent cijfermateri aal van het Centraal Planbureau. De voorziene extra stijging van de sociale premiedruk vloeit vcort uit de stij gende uitgaven van de AOW en de ziektewet. De commissie dringt er bij de rege ring op aan deze tegenvaller niet ten laste te laten komen van de werkne mer, omdat met de aantasting van zijn reëele inkomensverbetering te vens de uitgangspunten van het te voeren anti-inflatiebeleid worden aan getast. De tegenvaller zal daarom hoe moeilijk dat ook is bij de huidige krappe begroting opgevangen moe ten worden door hetzij de belasting druk volgend jaar- iets te verminde ren, hetzij door compensaties binnen de sociale verzekeringssector zelf, al dus prof. dr. D. B. J. Schouten, voor zitter van de deskundigencommissie. De SER-deskundig^n doen tevens een dringende oproep de looneisen aan de lage kant te houden. De aanvangs- loonstijging kunnen volgens het rap port op minder dan twee procent wor den gesteld. Met de prijscompensatie, die nog gebasieerd zal zijn op het hui dige stijgingsniveau van acht procent zal de nominale loonstijging volgend jaar dan beneden de tien procent kunnen blijven. Een twee procents reële loonstijging blijft mogelijk om dat het prijsniveau volgend jaar aan zienlijk lager zal zijn. De SER-deskun digen verwachten zelfs dat de prijs stijgingen volgend jaar beneden de zes procent kunnen blijven. Een dergelijke lage aanvangsloonstij- ging (de SER-deskundigen mikken nog lager dan het Centraal Planbu reau dat dit percentage op twee pro cent stelde) steekt nogal schril af bij de te verwachten produktiviteitsstij- ging van 4.5 procent en de dit jaar gerealiseerde aanvangsloonstijging van 4 procent. Volgens prof. Schouten is deze loonmatiging echter noodzakelijk gezien het grote beslag dat de over heid en de sociale verzekeringen cp Prof. dr. D. B. J. Schouten het nationale inkomen leggen. Een belastingdrukstijging van 1.2 en een premiedrukstijging met een evengroot percentage betekent in feite dat een groot gedeelte van de stijging van ar- beidsproduktiviteit alleen daardoor al wordt opgeslokt, aldus prof. Schouten. Wel vindt hij dat de overheid niet langer door kan gaan met het leggen van een zo zware druk op de particu liere sector. 'Ik vind een reële inkomensverbetering van twee pro cent aan de magere kant, zejeer wan neer men bedenkt dat ook daarin de incidentele loonstijgingen (overwerk, premietoeslagen, promotie enz.) zijn begrepen. De man die zo ongelukkig is geen incidentele loonsverhoging te krijgen gaat er in feite maar 1 pro cent reëel op vooruit', aldus prof. Schouten. Vdgens prof. Schouten wordt de hui dige werkloosheid vooral veroorzaakt door structurele (blijvende) oorzaken, die niet door een vergroting van de vraag naar arbeidskrachten zijn weg te nemen. Het deskundigenrapport constateert bijvoorbeeld een hardnek kige wrijvings\yerkloosheid, waarbij de vraag niet op het aanbod aansluit. Bovendien heeft het bedrijfsleven de laatste tijd meer dan normaal arbeids besparende maatregelen doorgevoerd, een gevolg van de lage winsten. De SER-deskundigen bepleiten daarom maatregelen die erop gericht zijn de vraag wel op het aanbod aan te slui ten (omscholing bijvoorbeeld) en het bedrijfsleven wat ruimer adem te ge ven. Uitgangspunt voor 1974 zou moe ten zijn niet een gelijk blijven van de winst in centen, maar in procenten. De Icon- en prijsonderhandclingen van de regering en het bedrijfsleven over lonen en prijzen beginnen don derdag. Volgens prof. Schouten is de start nogal ongelukkig omdat in te genstelling tot voorgaande jaren ib de SER geen overleg is gepleegd. Het halfjaarlijkse rapport van de SER is zonder medewerking van het NVV uitgebracht en, ook het deskundigen rapport zal sléchts zeer summier in cle SER behandeld kunnen worden. 'Ik begrijp het met. Je kunt toch niet zomaar met elkaar gaan praten. Er moet toch zoiets als een gespreksbasis zijn', aldus de Tilburgse hoogleraar. Ondanks alles hoopt hij echter op een akkoord: 'Alles valt in duigen als er geen overeenstemming wordt bereikt. Hel hele anti-inflatiebeleid van de re gering kan dan als mislukt worden beschouwd. Een loon- en prijsmaatre gel helpt dan ook niet meer. De rege ring zal daarom al haar overtuigings kracht aan moeten wenden om de po larisatie tegen te gaan', aldus prof. Schouten. Golda Meir tijdens haar rede in Straatsburg. WENEN, DEN HAAG, STRAATSBURG (AP, ANP, Reuter, UPD De Oostenrijkse regering van kanselier Bruno Kreisky zal het geruchtmakende besluit om de faciliteiten in zijn land te beperken voor joodse emigranten uit de Sowjet-Unie, afzwakken. Het is zelfs niet zeker dat Kreisky's regering het joodse doorgangskamp Schönau bij Wenen zal kunnen slui ten. Dit is gisteren uit betrouwbare bronnen in Wenen vernomen Kanselier Kreisky heeft gisteren met zijn ministers gesproken over 'een uitvoerige reeks mogelijkheden die nog steeds voor de regering open staan' en waarmee kan worden gesleu teld aan de belofte die is gedaan aan de Palestijnse guerr lla's die eerder chantage pleegden met Russische joodse gijzelaars. Dp Israëlische premier, Golda Meïr, gaat vandaag in Wenen met Bruno Kreisky praten om intrekking te ver krijgen van het besluit het kamp Schönau te sluiten, zo is van officiële Israëlische zijde in Straatsburg ge- meid. Premier Meïr heeft gistferen in een rede in de Assemblee van de Raad van Europa in Straatsburg de Oostenrijkse beslissing 'een grote overwinning' voor de Arabieren en 'de grootste aanmoediging voor terro risme in de wereld' genoemd, omdat het de eerste keer is dat een regering tot een dergelijke overeenkomst is ge komen. Kanselier Kreisky heeft gisteren ont kend dat zijn regering voor de Arabi sche terreur is gezwicht en benadrukt het Oostenrijkse standpunt tijdens premier Meïrs bezoek aan Wenen toe te lichten. Volgens Kreisky is me vrouw Meïr 'kennelijk niet exact op de hoogte' van het Oostenrijkse be sluit. SANTIAGO (Reuter) In Chili zijn opnieuw negen burgers terechtgesteld door een vuurpeloton. Zij waren standrechtelijk ter dood veroordeeld omdat zij een militaire patrouille in een buitenwijk van Santiago hadden aangevallen. Dit heeft een woordvoer der van de militaire junta bekendge maakt. Meer nieuws over Chili zie buiteu- 1 andpagina. Bureaustoel van professor gekaapt

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1