Ajax weer star en monotoon llliltlSJMMMBBi Feyenoord valt terug na oogstrelende start C) Al bewijst, dat landskampioen nog lang niet op vertrouwde niveau terug is 14. i »- jM-.JRRIVRRRiL, Scheidsrechters in noorden gaan wellicht staken TiROüiW/iKV. AfRTBT M Ai AND AG 1 OKTOBER 1973 SPORT T7/K.8 ALKMAAR Het effect, dat Ajax van de triomf op Feyenoord ver wachtte, is uitgebleven. Nog geen week geleden, toen de met zoveel successen omringde équipe zich via Feyenoord naar de punt van de competitieladder tilde, voelden de Amsterdammers zich bevrijd. Meenden ze zelf het complex, dat er door het vertrek van Johan Cruijff was gesmeed, volledig te hebben verwoest. Ajax, zo werd er toen ook intern geprofeteerd, zou weer voetballen zoals in zijn beste dagen. Anders dan in het verleden, dat wel, maar even begeesterend, even opwin dend en even succesvol. Ajax Juichte te vroeg. Dat bleek in Alkmaar, waar AZ'67 niet alleen een punt opeiste (11). maar waar AZ ook aantoonde dat Ajax nog niet weer die geöliede voetbalmachine is, die het na dat inci dentele succesje, al weer meende te zijn. Duidelijker dan ooit werd, dóór in Alkmaar ook, hoeveel er in het zeer recente verleden aan Ajax is veran derd. Ooit immers gold Ajax als een eenheid, die niet te intimideren was, die niet in paniek te brengen was ook. Het Ajax-van toen kenmerkte zich door het geduld dat het zelfs bij te genslagen opbracht. Het slaagde er soms in de eerste competitiewedstrijd van dit seizoen tegen Groningen bij voorbeeld nog in om zich na 75 minu ten voetbal met enkele simpele omzet tingen vanuit een 'kansloze' positie op te richten en de oppositie binnen en kele minuten te vonnissen. Zó voet balt Ajax niet meer. Zo kan Ajax ken nelijk niet meer voetballen. Het ont beert de rust in zijn spel om de wer kelijke sensatie aan te brengen. Gre tig is het wel. De individuele bereid heid om zich ondergeschikt te maken aan het team, om te werken, te knok ken ook. Terecht stelt Barry Hulshoff dan ook: 'Als we geen karakter toon den dan was alles verklaard. Maar als je ziet hoe we voor elkaar werken, hoe groot de inzet van iedereen is dan blijven er in feite alleen maar vraagtekens over'. En Gerrie Mühren: 'Dit is natuurlijk om moedeloos van te worden. Kijk na zo'n wedstrijd als tegen NEC (11, red.) mag je niets zeggen, toen hebben we gewoon erg lam gevoetbald. Maar nu juist niet. We werken harder dan ooit, maar er lukt gewoon niets'. Ajax lijkt overgeconcentreerd door de jongste ontwikkelingen te zoeken naar de vorm, die van Ajax ooit een supe rieure grootmacht maakte. En bij die pogingen kan Ajax ieder vorm van te genslag moeilijk verwerken. Zo moei lijk, dat AZ's trainer Joop Brand na derhand vaststelde: 'Ajax had dat ene punt zelfs niet mogen krijgen. Op het moment dat we 20 zouden maken, scoort het op een manier, die je in het betaalde voetbal niet voor moge lijk houdt. Rep, die doelpuntte, stond toch tegen een overmacht van vier verdedigers'. Het enige wat Ajax aan dat opbeuren de resultaat tegen Feyenoord in de confrontatie met AZ had overgehou den was de geladenheid, die het in z'n start legde. Ajax startte fanatiek, met Keizer als een bedrijvige spits en met sterk roulerende middenvelders en vleugelverdedigers. Even maar zag het er toen naar uit, dat AZ een speelbal zou worden van dit begerige Ajax. En dat niet alleen omdat Ajax al in die eerste vijf minuten drie hoekschoppen forceerde en omdat Piet Keizer doelman Vooys tot enkele spectaculaire reddingen dwong, maar ook omdat AZ zich weerloos liet te rugdrijven. Een ontwikkeling, die nog werd versterkt door het tijdelijk weg vallen van Kersten Nygard, die al in de vijfde minuut na een ongelukkige botsing met Johnnie Rep z'n neus been brak. Nygard kwam overigens wel terug. Hij was liet vooral, die met Cees Kist de ruimte, die er tussen de geïsoleerde spits Wolfgang Frank en het middenveld 'viel', moest overbrug gen. Frank nam daarbij uiteraard een be langrijke rol in. De jonge Westduit ser, die zich bij AZ als een probleem kind leek te ontpoppen en zelfs met terugkeer naar Duitsland 'dreigde', was door Joop Brand teruggehaald in de ploeg. Brand: 'Franks probleem was dat hij dacht eerst doelpunten te moeten maken en dan pas te werken. Ik heb hem gezegd doe het nu anders om: eerst werken en kijk dan maar hoever je komt met het maken van doelpunten. Ik heb hem juist tegen Ajax teruggehaald in de ploeg, omdat hij natuurlijk op geen betere manier geprikkeld kan worden en in de twee de plaats omdat ik naast strateeg Eddv Schaafstra een 'looper', als Frank, nodig dacht te hebben'. Een gouden greep, zo bleek al gauw. De met de dekking van Frank belaste Heinz Schilcher kon, de hard werken de Frank nauwelijks overmeesteren en in de elfde minuut slaagde hij er alleen met een te grove tackle in Frank van een doorbraak af te hou den. De door arbiter Keizer terecht toegekende strafschop werd door Nygard verzilverd: 10 Typerend voor het Ajax-van-nu was het zoals het op die snelle tegenslag reageerde. Onstuimig joeg het op de aansluitingstreffer. Onzeker en niet overtuigend daardoor probeerde het AZ onder controle te krijgen. Wat niet lukte. Omdat Ruud Suurendonk in de Alkmaarse verdediging een koe le heerser bleek, omdat Piet Keizer zich moeizaam handhaafde in de spits ook omdat hij van Rep en Arnold Mllhren nauwelijks teun kreeg en omdat Ajax-middenveld zich opnieuw niet kon manifesteren als die soepele verbindingslinie uit het verleden. Dat gevoelsmatig reageren op een door schietende bal, zoals Gerrie Mühren dat kon, dat instinctief koersen op de bal die de spits laat 'lopen', zoals Arie Haan dat gewend was te doen en dót, op de juiste ogenblikken, voor het doel opduiken, zoals Johan Neeskens zich offensief altijd liet gelden, dat ontbrak in het nu monotoon en star operende Ajax. De halve en hele mis sers, die Gerrit Vooys zich veroorloof de, leidden Ajax' meest serieuze sco ringskansen in. Het schonk AZ daarmee zelfs de moed en de durf om tot hooghartig schuif- spel over te gaan. Zonder dat Ajax in tervenieerde. Zonder dat Ajax tracht te zijn aanvalsspel te variëren en daar door AZ tot meer defensieve aandacht te verplichten. Zelden week Keizer uit naar de flank, sporadisch ook werd er op andere posten geswitched. En daar om greep Knobel al na een half uur in toen hij Horst Blankenburg de plaats van Schilcher ui liet nemen en Barrv Hulshoff daardoor de vrijheid gaf het offensief te stimuleren. Kno bel later: 'Ik heb Horst ingezet, omdat flïJft HS „s i L wf, Il iin@ppép^jM ij Inleiding tot het doelpunt van AZ'67. Heinz Schilcher haalt de doorgebroken Wolfgang Frank onderuit. Uit de toegekende strafschop schoot Nygaard de Alkmaarders naar 1-0. GRONINGEN ANP) Het ge schil tussen het noordelijk dis trict van de Centraile Organisa tie van Voetbal SoheMismechfers en de districts scheidsrecbters- eommissic noord van de KNVB leidde vrijdagavond tot het boy cotten door het overgrote deel van de noordelijke arbiters in het amateurvoetbal van de jaar lijkse werkbijeenkomst van de DSC-noord. Slechts een handje vol van de ruim 240 fluitisten bezochten deze bijeenkomst, die onder leiding stond van de kor telings door de KNVB benoem de voorzittei- Fred Bus uitlt Leeuwarden, die niet door de scheidsrechters als zodainiig ge wenst wordt. De COVS-noord, die de kandida tuur van Evert Lammemts onder alle omstandigheden handhaaft, voelt zich in heit niet bedoeken van deze werkbijeenkomst ge sterkt in zijn actie om de KNVB te bewegen tegemoet te komen aan de eis dat a^tle leden van de DSC-noord hun zetel ter beschikking stellen om in overleg met de KNVB en de CO VS de weg wij te maken voor een nieuw college. De COVS-noord heeft gedreigd dat wanneer de bemiddelingspoging van het bondsbestuurslid en voorzitter van het noordeQijk district van de KNVB, Marten Kastermans, geen effect sorteert en daar ziet het gezien de houding van de DSC-fleden wel naar uit de noordelijke scheidsrechters van het week einde van 13 en 14 oktober het leiden van wedstrijden zuillen staken om hun eis kracht bij te zetten. Binnen de DSC-noord tilt men daar niet zo zwaar aan, de KNVB beschikt over voldoende reserve aan arbiters in de ande re districten om het wedstrijd- vèrloop in het noorden voort gang te doen vinden. Intussen is landelijk voorzitter van de COVS. Jaap Bax, verbolgen over een brief die de KNVB heeft doen uitgaan aan de noordelijke arbiters waarin zij worden geweien op de verant woordelijkheid als lid-officia! van de KNVB. Ajax' wanhopig offensief sorteerde geen effect. Piet Keizer (rechts), hier gehinderd door Joop Wildbret, schiet over. hij aanvankelijk nog hinder had van zijn enkel. Daarom heb ik hem een half uur aan de kant gehouden. Ik wil er niet mee zeggen dat Schilcher niet voldaan heeft. Daar praat ik niet over'. Feit is dat met de komst van Blan kenburg de verdediging aan rust won. Wolfgang Frank ook minder op de voorgrond trad dan daarvoor. Zonder dat AZ overigens verslapte. Brand: 'We willen toch weer naar een 'Leeds- Sunderland situatie' in het Nederland se voetbal. Wij hadden ons daarom in een Sunderland rol gedrongen'. Het spektakel waar Brand op doelde, cre- eerde Ajax eigenlijk alleen nog in aan vangsfase van de tweede helft. Toen namelijk kopten Arie Haan en Piet Keizer rakelings over een verlaten doel. Daarna was Ajax weer dat kleur loze geheel, dat moeite had om aan te vallen, dat kapot sloeg op AZ's mas sieve afweer. Dat derhalve inventivi teit tekort kwam en dat zich op het middenveld zelfs bij vlagen uit liet 'tikken' door AZ's bekwame technici, Wildbret, Kist en Nygard. Dót Ajax ontkwam zelfs aan een tweede treffer toen Vredenburg een hoekschop door- kopte naar de volkomen vrijstaandp Wolfgang Frank. De glijdende West duitser slaagde er maar net niet in Stuy te passeren en bood daardoor Johnnie Rep gelegenheid te tekenen voor zijn enig hoogtepunt. Uit de counter namelijk slalomde Rep name lijk door een afwachtende overmacht aan AZ-verdedigers, lokte Vooys uit zijn doel en scoorde beheerst: 11. Ajax' aanvalsspel verlevendigde daar door nauwelijks. Even stroef als daar voor stuurden de Ajacieden op Vooys aan. Zonder ook maar één reële sco- ringsmogelijkheid te forceren. John nie Rep scoorde nog, maar zijn treffer werd terecht afgekeurd omdat hij bui tenspel stond. Al weigerde de vlagge- nist scheidsrechter Keizer daarop at tent te maken. Overdreef Joop Brand: 'Rep stond toch zeker vijf meter bui tenspel'. AZfiT-AJAX l—i n— n> 12 Nygaard (strafschop) 10, 59. Rep 11. Scheidsrech ter: Keizer. Toeschouwers: 17.500. AZ"«7: Vooys; De Vries, Kabel. Suurendonk, Moly; Nygaard, Wildbret, Kist: Vredenburg, Frank Schaafstra. AJAX: Stuy; Krol, Schilcher (Blankenburg). Hulshof. Suurbler: Gerrie Mühren. Neeskens, Haan; Arnold Mühren, Keizer, Rep. POUL ANNEMA Zwak MVV in tweede helft niet verder teruggewezen Eredivisie Eerste Divisie FC Utrecht-Go Ahead 2—0 Haarlem-PSV 2—0 AZ'67-Ajax I—1 Feyenoord-MVV 3-1 NAC-De Graafschap 4-0 FC Twente-Sparta 3—0 NEC-Telstar 1-1 FC Amsterdam-FC Den Ilaa 3—0 FC Groningen-Roda JC 1-3 Ajax 7 4 3 0 11 18-7 Feyenoord 7 5 1 1 11 16-6 FC Amsterdam 7 4 2 1 10 13-10 FC Utrecht 7 5 0 2 10 12-10 FC Twente 7 3 3 1 9 12-6 PSV 7 3 2 2 8 17-0 Go Ahead 7 3 1 3 7 10-9 Haarlem 7 3 1 3 7 10-11 FC Den Haag 7 3 1 3 7 5-7 Sparta 7 2 3 2 7 6-8 Telstar 7 1 4 2 6 10-12 AZ '67 7 1 4 2 6 6-9 De Graafschap 7 1 4 2 6 6-11 Roda JC 7 1 3 3 5 8-10 MVV 7 2 1 4 5 8-15 NEC 7 1 2 4 4 5-9 FC Groningen 7 1 2 4 4 9-14 NAC 7 1 1 5 3 10-18 Topscorers PEC-FC Dordrecht SVV-Vecndam FC VW-Vitesse FC Den Bosch-IIeracles SC Amersfoort-SC Cambuur Fortuna SC-Willem II Heerenveen-Excclsior Wageningen-Volendani Volewijckers-Fortuna VI. Helmond Sport-Eindhoven Fortuna SC Excelsior Helmond Sp. Vitesse Heracles Heerenveen SVV SC Cambuur FC Dordrecht Eindhoven Volendam SC Amersfoort Veendam Volewijckers FC Den Bosch Fortuna VI. VW PEC Wageningen Willem II 9 7 11 9 4 0—0 2—0 1—0 0—2 0—0 5—0 0—1 1—0 af. 4—1 23-6 14-9 14-13 20-10 10-6 15-7 8-8 8-8 14-17 10-13 16-11 8-13 11-15 10-14 14-14 6-8 9-14 4-8 6-14 7-19 EREDIVISIE 1. Leo van Veen (FC Utrecht) 7 doelpunten. 2. Willy van der Kuylen (PSV) 6 doelpunten. 3 Nico Jansen (FC Amsterdam) 5 doelpun ten. 4-8. Van Kooten (Telstar). Edström) PSV. Gerrie Mühren (Ajax), Vosmaer (Haar lem). De Jong Feyenoordi 4 doelpunten. EERSTE DIVISIE 1-3 Veenendaal (Vitesse). Bohnen (Fortuna SC) en G. don Butter (Excelsior) 6 doelpun ten. 4-8. Dubbeld (FC Dordrecht), Meyerink (Heerenveen). Graul (FC Den Bosch). Hofs 'Vitesse) en Erkens i Fortuna SC) 5 doelpun ten, 9-11 Dorró (FC Dordrecht), Reygersbere (Fortuna VI), Nanninga iVeondain) en Bran dos (Helm. Sp) 4 doelpunten Lotto De winn.ode getallen in zijn: 7 29 34 33 41 45. Reservegetal: 43. Olympianummer 5763. de Duitse Lulto Sporttoto Zaterdag: PSV—FC Utrecht. Go Ahead—FC Groningen Zondag: Ajax—Haarlem. MVV— AZ'87. De GraafschapFeyenoord Sparta— NAC. Telstar-rFC Twente.' FC Den Haag— NoD. Roda JCFC Amsterdam. Fortuna SC periode-kampioen. Zondag: VeendamPEC. VitesseSVV. Hera clesFC VVV. SC Cambuur—FC Den Bosch. Willem II—SC Amersfoort. Excelsior—Fortu na SC, VolendamHeereiwcen, Fortuna VI.— Wageningen. EindhovenVolewijckers. FC DordrechtHelmond Sport. Een juist ingevulde kolom san tolo 9 ziet er als volgt uit. 1-1-3-3-1-2-1-1-1-2-1-1-1. De cijfers van sporttoto 9 luiden verder: aantal deelnemers 497.112; Inleg 1.080.359 - Prljzenbedrag 456.992.- Ie 2e 3e prijs en premie eU 114.248,- Zondagavond heeft zich geen enkele deelnemer voor de eerste prijs gemeld. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Trainer Wiel Coerver van Feyenoord kon het zijn ploeg na de wedstrijd tegen MVV (3-1) maar nauwelijks ver geven. Hij had zich met de hoop gevleid dat de Rotterdammers ook in de tweede helft een sublie me, oogstrelende partij op de doorweekte grasmat ten oes.e zouden geven. Want hoe schitterend had dit Feyen oord in het eerste bedrijf niet ge speeld, hoe briljant had het niet ge combineerd, en hoe pijnlijk had het het verbijsterend zwakke MVV niet vernederd. De 30 score, overigens een zeer bedriegelijke afspiegeling van de werkelijke machtsverhouding, hield de belofte vin van een ven Sprankelende ytweede speelfase. Maar om onbegrijpelijke reden liet Feyen oord het volledig afweten, stokte plot seling het ritme van de akties viel de ploeg weer terug tot het lage-niveau van voorgaande thuiswedstrijden. 'Jammer voor het publiek. Feyenoord heeft nog altijd geen prof-mentaliteit', was het excuus van Wil Coerver die het betreurde dat zijn ploeg een zo'n armzalig spelende formatie als MVV niet had afgeslacht. Feyenoord had verwacht dat MW door de verwikke lingen rond de ontslagen trainer Maarten Vink van top tot teen gela den in het veld zou komen. Een twee de facet dat de wedstrijd op papier al thans, aantrekkelijk moest maken was Brokamp, met wie Feyenoord in de laatste transferperiode zolang in de slag is geweest. Brokamp, zo hadden vrijwel alle Feyenoorders gedacht, zou juist in deze confrontatie zijn talen ten rijkelijk willen etaleren. Welnu, de bebaarde MW-er bewoog zich als een uitgebluste vedette over het veld, onttrok zich zo veel mogelijk aan het strijdgewoel en slaagde er, wanneer hem de bal in de voeten werd ge speeld, niet eenmaal in een duel met zijn bewaker Rijsbergen in zijn voor deel uit te vechten. De hatelijke fluit concerten die Brokamp ten overvloede nog te verwerken kreeg, zullen be paald geen positieve uitwerking op zijn optreden hebben gehad, al ver klaarde trainer Leo Canjels later, dat een prof-voetballer er tegen moet kunnen. Brokamp kan gevoegelijk als de expo nent van het huidige MVV worden beschouwd. Een elftal zonder mentali teit, zonder enige bezielirig, met een trage, ongeorganiseerde defensie, een zwakke middenveldbezetting en een bloedarme voorhoede, waarin de ex-Spartaan Pot wel hard werkt, maar voorals nog de kwaliteit mist zich te ontwikkelen tot een spits van allure. Erkende Leo Canjels: 'Het is duide lijk dat MVV behoefte heeft aan twee spitsen. Voor de rest kan ik er nog weinig over zeggen. Wel heb ik gesig naleerd dat de conditie niet op peil is.' Met die opmerking wilde Canjels ken nelijk het gelijk van zijn spelers on derstrepen die het gemis aan conditie als een van de factoren hadden aange grepen om Maarten Vink's ontslag tp bewerkstelligen. ONVERKLAARBAAR Fpyenoord heeft tegenover dit pover Al na enkele minuten ging Feyenoord tegen MVV aan-de leiding. Theo de Jong zorgde voor dat doel punt met een kopbal waar doelman Körver kansloos op was. De Maastrichtse doelman werd nog twee keer gepasseerd. MVV de kans van zijn leven gemist. Het heeft alle mogelijkheden gehad zijn clientèle te verrassen op een doel- puntenfeest, maar het weigerde om onverklaarbare reden de rol van kil ler te spelen. Een toegekende straf schop werd door Van Daele bij een 2—0 stand gemist. 'Onbegrijpelijk', vond trainer Coerver, 'niemand durf de zich ermee te belasten.' Aanvoer der Dick Schneider: 'Ik neem meestal de strafschoppen, maar na de misser tegen PSV heb ik besloten me voorlo pig op dit punt rustig te houden.' Een uitspraak die typerend is voor het nog labiele zelfvertrouwen van de Feyenoorder. Het geïnspireerde Feyenoord dolde in de eerste helft naar hartelust met zijn tegenstander. Met Kristensen, Van Hanegera en een steeds beter acterende De Jong in de hoofdrollen gleed Feyenoord geolied (..oor de wankele MVV linies. Pleu- meekers, Herben, Lacroix en Colom- bain wisten in die periode niet waar ze het zoeken moesten. Aan uitverdedigen kwam het wanho pig spelende MVV geen moment toe. Nadat De Jong een strakke voorzet van Kristensen met het hoofd achter Körver had geduwd en Ressel op nieuw na een aktie van Kristensen die de falende Dijkstra voor schut had gezet, Feyenoord naar 2—0 had getild, leek MW rijp voor een deba cle. Een debacle dat echter na het missen van de strafschop door Van Daele kon worden afgewend. Toen De Jong een furieuze inzet van Schnei der, die een hoekschop van de actieve Wim Jansen had opgepakt geraffi neerd van richting veranderde (30) leek alsnog de basis gelegd voor een forse overwinning. 'Een slappere troep dan MVV kun je niet als tegen stander treffen', karakteriseerde Coer ver het spel van MW. Nochtans ge lukte het Feyenoord na rust niet de zwakte van het ontredderde MW aan de kaak te stellen. Het gevarieerde voetbal van de Rotterdammers maakte plaats voor een statisch tik-tak spelle tje. Nadat Wery (enkel-blessure) en Van Hanegem (eveneens enkelblessu re) plaats hadden gemaakt voor Schoenmaker en Van Til ging er nau welijks meer enige dreiging van Feyenoord uit. Dat Colombain in sa menwerking met Lacroix MW nog aan een tegentreffér kon helpen, was illustrerend voor de wijze waarop Feyenoord het zich veroorloofde het duel te beëindigen. FEYENOORD—MW 3—1 (3—0) 5 De Jong 1—0, 8. Re. iel 2—0, 43. De Jong 3—0, 75 Co lombain 3—1. Scheidsrechter: Van der Kroft. Toeschouwers: 26875. FEYENOORD: Treytel: Rijsbergen, Schneider. Van Daele. Vos; Jansen, De Jong. Van Hane gem (Van Til); Ressel, Wery (Schoenmaker). Kristensen. MVV: Körver; Pleumeekers, Herben, Lacroix, Colombiln; Kerstges, Dijkstra, Hoenen: Braam. Brokamp, Pot. RICHARD MATTHIJSSE

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8