Woedende Agnew krijgt lik op stuk van een van Nixons ministers :otpdm olie Meer eendracht wenselijk bij chr. onderwijs 'Allende vocht tot hij doorzeefd werd' Brandt dag eerder naar Bonn terug om rel te bezweren Jakir en Krasin deze maand nog uit gevangenis? Ministers-uittocht in Griekenland Dichter Auden in Wenen overleden Sojoez met beide Russen veilig terug ll het weer Zonnewinst Israël eist intrekking van besluit TROUIW/KWAjRTBT MAANDAG 1 OKTOBER 1973 BUITENLAND /BEViNEMj.AIND/WEER T5/K7 "WiAlSIEGENlGTOiN (Renter, AP, UPI) De Amerikaanse minister van justitie, Elliot Richardson, heeft één van zijn naaste medewerkers in bescherming genomen tegen een felle aanval van de woest om zich heen slaande vice-president Spiro Agnew, die aangeklaagd dreigt te worden wegens het aannemen van steekpenningen. MOSKOU (UPI). Een hof van be roep in Moskou heeft bijna twee jaar strafvermindering verleend aan de. voormalige dissidenten Pjotr Jakir en Wiktor Krassin, waardoor zij binnen een maand vrij zullen komen, zo is van dissidenten in Moskou vernomen. De 50-jarige Jakir en de 44-jarige Kra sin waren elk veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf gevolgd door drie jaar verbanning wegens subversieve activiteit. De periode van verbanning blijft. Wanneer beiden eind oktober uit de gevangenis worden vrijgelaten mogen zij drie jaar lang niet in Moskou wo nen. Het hof van beroep is volgens de openbare aanklager tot de maatregel gekomen omdat uit medische docu menten is gebleken dat de gezondheid van de twee mannen zo slecht is dat zij de oorspronkelijke straftermijn niet zouden overleven. Jakir en Kra sin verschenen zonder raadsman voor de rechter. Standje voor Russen MONTEVIDEO (AP). De regering van Uruguay heeft de Russische am bassade in de hoofdstad Montevideo meegedeeld dat haar personeel zch dient te onthouden van iedere inmen ging in de binnenlandse politiek van Uruguay. In Montevideo doen al enige tijd ge ruchten de ronde dat de regering van plan is, maatregelen te treffen tegen de pro-russische communistische par tij in het land. Uruguay heeft het nog niet laten aankomen op een ver breking van de diplomatieke betrek kingen met Moskou. Theodorakis geen rebel ATHENE (AP). Een functionaris van de Griekse justitie heeft de aan klacht wegens rebellie tegen Mikis Theodorakis ingetrokken, waardoor een terugkeer van de verbannen com ponist naar zijn vaderland mogelijk wordt- Een speciale justitiële raadsman, die de aanklacht onderzocht, verklaarde dat er geen grond was voor de be schuldiging dat de componist zich had schuldig gemaakt aan overtreding van een in 1947 aangenomen wet op staats- ondermijnende activiteiten. Asiel voor Villar PARIJS (AP). De dominikaanse ontvoerder Mandredo Casado Villar, is politiek asiel in Frankrijk ver leend. Volgens vrienden is hij voorne mens weldra naar Cuba te gaan. Casado was op het vliegveld Le Bour- get aangekomen uit Santo Domingo, waar hij had gedreigd de 12-jarige zoon van de Mexicaanse ambassadeur te doden, tenzij hij toestemming kreeg het land te verlaten. De 39-jari- ge Casado vertelde de pers dat hij in zijn eigen land aan politieke vervól ging bloot stond en alleen door het maken van een gijzelaar naar het bui tenland kon ontkomen. Honden erven fortuin FORT LAUDERDALE (Reuter) Drie-en-zeventig honden in de VS zul len een herenleventje krijgen na een gerechtelijke uitspraak over het testa ment van een olie-miljonaire. Na een gerechtelijke strijd die vijf jaar duur de, bepaalde een staatsrechter dat de vrouw, Eleonor Richey, het recht had haar fortuin grotendeels aan haar honden na te laten. Toen het proces begon waren er 150 honden en vas er een erfenis van vier miljoen dollar. Nu, vijf jaar la ter, zijn er 73 honden en 14 miljoen dollar. De rechter bepaalde dat het grootste deel van de erfenis moet gaan naar de honden en dat de verwanten twee miljoen dollar zullen krijgen. Dalai Lama by paus VATICAANSTAD (DPA) Op zijn eerste reis naar het Westen heeft de 38-jarige Dalai-Lama van Tibet Lozang Yisje Tanzing Gyatsch gistermiddag een bezoek gebracht aan de paus, die hem hartelijk begroette. De paus noemde de Dalai-Lama 'uwe heiligheid' en zei hem dat de religieu ze en humane traditie van Azië' te recht grote verering geniet.' Teveel glaasjes op LONDEN (Reuter) Voor de twee de keer in één maand tijd is een Brit se socialistische oud-minister van bui tenlandse zaken veroordeeld wegens het besturen van een auto na te veel te hebben gedronken. Michael Stewart (66) wiens bloed een te hoog alcohol percentage bleek te bevatten, werd veroordeeld tot 280 gulden boete. Voorts is zijn rijbewijs voor een jaar ingetrokken. Op 12 september hoorde Lord George Brown eenzelfde vonnis over zich uitspreken. Explosies in Oeral UPPSALA (UPI) Het seismolo gisch instituut in Uppsala (Zweden) heeft meegedeeld dat het gisteren een ondergrondse ontploffing heeft geregi streerd afkomstig van een plaats bij de rivier de Oeral, even ten zuiden van het Oeral-gebergte in de Sowjet Unie, aldus een woordvoerder. Dat ge beurde 06.04 uur, zodat de ontploffing om 06.00 uur moet zijn geweest. De kracht was 5.9 op de Richter-schaal. Agnew had het hoofd van de afdeiliing strafzaken van hiet ministerie van jus titie, Henry Petersen, ervan beschul digd er op uit te zijn, hem (Agnew) uit zijn functie van vice-president te krijgen. Petersen zou zulks gedaan hebben door tegenover de pers ver dachtmakingen te spuieh. Richardson neemt het Agnew kwalijk, dat hij voor zijn kritiek een ambtenaar als doelwit heeft gekozen, die zich niet kan verdedigen. Petersen heeft volgens de miLnister .de beslissing inzake het vervolgen van Agnew niet genomen, maar alleen het gerechtelijk onderzoek in deze affaire geleid. 'In zulke zaken berust de ui teindelijke verantwoordelijkheid bij de minister er zo lang ik minister ben, aanvaard ik de volledige verant woordelij kheidv oorh et uitvoeren van officiële taken van mijn ondergeschik ten. Daarbij zal ik mij houden aan de opvattingen over fatsoen en eerlijk- ATHENE (AP) Een groep van 10 uit legerkringen afkomstige Griekse mi nisters heeft ontslag ingediend om de weg vrij te maken voor dë vormen van van een burgerregering. Daarmee is het aantal ministers, dat in de afge lopen dagen ontslag heeft ingediend, op 13 gekomen. Geen van de ministers die in 1967 na de staatsgreep aan het bewind kwa men, oefent zijn functie nu nog uit. Een uitzondering hierop vormt presi dent Papadopoulos. Tot degenen die zijn afgetreden behoren de vice-pre- miers Patakos Makazeros en de broêr van Papadopoulos, Constantine. Zij waren ook de sleutelfiguren in de regering die zes jaar aan het bewind is geweest. Makazeros en twee andere ministers legden hun functie neer uit protest tegen de uitsluiting van ex-mi litairen uit de nieuw te vormen rege ring. WENEN (Reuter. DPA) De in En geland geboren dichter Wystan Hugh Auden is op 66-jarige leeftijd in een hotel in Wenen overleden. Hij leed al geruime tijd aan een hartkwaal. De op 21 februari 1907 in York gebo ren. Auden. studeerde in Oxford. Na eeri' kó'rle periode'bij het ondérvvijs koos hij een literaire loopbaan. Hij werd de leider van de ultra-linkse groep van '30 Pylon Poets'. Van 1936- 1937 nam hij deel aan de Spaanse burgeroorlog als ambulance-bestuur der. Na met zijn eerste bundel 'Poems' in 1930 al bekendheid te heb ben verworven, maakte het lange ge dicht 'Spain' (1937) hem voor velen de belangrijkste dichter van de jaren dertig. Ofschoon hij tijdens de Spaanse bur geroorlog de zijde van linkse intellec tuelen koos, weigerde hij steeds als een politiek dichter te worden be schouwd. Hij sloot zich nooit aan bij de communistische partij. held. die door ons rechtsstelsel wor den bèschermd.' aldus Richardson. Agnew In een felle rede tot 2500 vrouwelijke leden van de Republikeinse partij zei Agnew in Los Angeles,d at topfunctio narissen van het ministerie van justi tie hem opzettelijk de vernieling in willen sturen door gebruik te maken van het "misdadige justitiële systeem van de Ver. Stane'. Agnew noemde zich een 'grote trofee en een slachtof fer van functionarissen van het minis terie, die proberen hun gezicht te red den met het oog op de dwaze behan deling van de Watergate-affaire'. Agnew verklaarde 'totaal onschuldig" te zijn en niet te zullen aftreden 'zelfs als de Grand Jury hem aan klaagt wegens het aannemen van steekpenningen in zijn functie van gouverneur van de staat Baltimore. De vice-president meent dat het doen uitlekken van informaties niet alleen zijn burgerrechten, maar ook die van de andere Amerikanen geweld aan doet. MOSKOU, HOUSTON (UPI, Reuter) De Russische ruimtevaarders Wasi- li Lazarow en Oleg Makarow landden zaterdag in Centraal-Azië na een ge slaagde testvlucht van twee dagen met een gewijzigde Sojoez ruimtecabine. Waarnemers verwachten nog een aan tal Russische ruimtevluchten, in voor bereiding op de gezamenlijke Russi- sch-Amerikaanse. plannen voor 1975. Met name zou de koppeling tussen twee ruimtevaartuigen nog een paar keer worden doorgenomen. Behalve- de wijzigingen in de Sojoez zelf, zijn tijdens de afgelopen vlucht nieuwe lichtgewicht ruimtepakken be proefd. Deskundigen hebben erop ge wezen dat het ongeluk met de Soejoez 11 niet dodelijk had behoeven af te lopen wanneer de bemanning ruimte- pakken had gedragen. Zoals bekend schoot toen bij de afdaling een luik los, waardoor de drie bemanningsle den in hun plotseling luchtledige cabi ne stikten. Volgens sommige bronnen zou de ruimte in de Sojoez zo beperkt zijn dat er drie man zonder ruimtepak in kunnen, of twee man mèt. Het is niet bekend of deze beperking ook geldt voor., de minder omvangrijke pakken die nu zijn beproefd; wel viel het op dat, er maar twee man aan boord wa ren. De teruggekeerde tweede bemanning van het Amerikaanse Skylab begint vandaag met een wekenlange periode waarin de hele werkperiode minutieus besproken wordt. Intussen zijn hun laatste dierlijke reisgenoten die de landing hadden overleefd, alsnog tij dens transport naar Houston gestor ven: de 'ruimtespin' Arabella en vier onder gewichtloze omstandigheden ge boren stekelbaarsjes. Hun 'nabespre king', waar de biologen veel prijs op stelden, zal dus door een lijkschou wing worden vervangen. Castro: nu Peru en Argentinië bedreigd HAVANlA, SANTIAGO (Reuter/UPI/AP/AFP) President Allende heeft vanuit zijn paleis op de aanvallende troepen gescho ten tot hij werd gedood. Daarna hebben assistenten hem naar zijn leunstoel in het officiële presidentskantoor gedragen en zijn lichaam, gedrapeerd in de Chileense vlag, in de leunstoel gezet. Nixon doet de Westduitse kanselier Willy Brandt uitgeleide bij het verlaten van het Witte Huis, waar ook zaterdag de toekomstige be trekkingen tussen Amerika en Europa uitvoerig werden besproken. Brandt vertrok spoedig daarna naar Bonn, waar hem politieke be slommeringen wachtten. BONN (AP, Reuter, AFP, UPI) Kanselier Willy Brandt is een dag eerder dan de bedoeling was uit Washington naar Bonn terugge keerd in verband met moeilijkheden binnen zijn eigen sociaal-de mocratische partij (SPD) en de regeringscoalitie van sociaal-demo craten en liberalen (FDP) Een woordvoerder in Bonn wilde be vestigen noch ontkennen dat Brandt zijn terugkeer vervroegd had naar aanleiding van recente aanvallen op zijn beleid door Herbert Wehner, de leider van de SPD-fractie in de West duitse Bondsdag, die vroeger commu nist is geweest. Wehner heeft vorige week in Moskou tijdens besprekingen met niet nader genoemde Russische leiders kritiek geoefend op de politiek van Brandt ten opzichte van West-Berlijn. Ook heeft Wehner aanmerkingen gemaakt op de weingerng van Brandt, een ver drag met Tsjechoslowakije te onderte kenen, dat de betrekkingen tussen Praag en Bonn moet normaliseren. Brandt verlangt van de Sowjet-Unie en de andere leden van het Warschau pact dat zij officieel verklaren te er kennen, dat de Westduitde regering in internationale contacten ock op treedt namens West-Berlijn. De Tsje- choslowaakse autoriteiten hebben bij de onderhandelingen met de West duitse vertegenwoordigers deze erken- (ADVERTENTIE) CHEVRON Olieprodukten ning geweigerd. Voor Brandt was de ze weigering aanleiding, zijn reis naar Praag ter ondertekening van een nor malisatie-verdrag af te gelasten. Uit verklaringen van kanselier Brandt in Washington en Bonn valt op te maken, dat hij Nixon nog dit jaar in Europa verwacht, om over de nieuwe betrekkingen tussen de Verenigde Sta ten en West-Europa te spreken. Er zijn nog weken van raadplegingen no dig om een beginselverklaring op te stellen. Pas als die gereed is, kan een besluit over Nixons reis worden genomen. Wel zal minister van buktenlandse zaken Henry Kissinger, die tevens speciaal adviseur van Nixon Is in veiligheids zaken, nog deze maand een bezoek aan een aantal Europese landen bren gen. Brandt en Nixon spraken vorige week over de relaties met de Sowjet-Unie en het recente antwoerd van de EEG- ministers van buitenlandse zaken op de voorstellen inzake een nieuw At lantisch Handvest ter verbetering van de economische, politieke en defensie betrekkingen. MOSKOU (Reuter) De Sowjet-Unie en Ierland zullen diplomatieke betrek kingen aangaan, aldus een gezamen lijk communiqué dat in de Prawda is gepubliceerd. De overeenkomst is za terdag in New York ondertekend. 'In de zeer nabije toekomst' worden am bassadeurs uitgewisseld. Van onze weerkundige medewerker De depressie die vorige iveek donder dag met extreem sterke luchtdrukda lingen Ierland passeerde op weg tiaar Schotland, heeft wonderlijke wegen bewandeld. Na in Sule Skerry vlak ten noorden van Schotland in 36 uur tijd 63 millimeter regen te hebben achtergelaten, weigerde zij haar koers om tijdens het weekeinde via de Noordzee bij Nederland op bezoek ie gaan. Zolang de depressie boven het warme zeeioater vertoefde, handhaaf de zich aan haar zuidwestzijde een ac tieve trog, die ettelijke buien met ha gel en onweer in leven hield en langs de kust van Holland en Zeeland en bovendien ook langs de Belgische kust zowaar nog harde ivind tot storm, kracht 9 Beaufort ontketende. Toen de depressie eenmaal voet aan land had gezet, en de wasemende Noordzee ging missen, begon zij snel op te vullen, tot 1006 millibar zondag avond. Tijdens het hoogtepunt van ontwikkeling was de luchtdruk in het centrum onder 970 millibar geweest. In Scheveiiingen heeft men van die depressie gewetenzondagmorgen werd daar 60 millimeter neerslag over het etmaal gemeten, de regenmeter was overgestroomd. In de eerste helft van deze week gaat een hogedrukzone met basis van 1037 millibar tussen de Azoren en Ierland en een uitloper tot zuidwest-Noorwe- gen in toenemende mate een mooie hoofdrol vervullen. Het systeem ver plaatst zich in zuidoostelijke richting en zal vandaag al de buiigheid flink doen afnemen en de opklaringen gaan bevorderen. Daar wij ons in lucht van polaire oorsprong bevinden, staat ons wel een koudere nacht te wachten, maar dins dag en woensdag worden hogere mid- dagtemperaturen verwacht wanneer de wind eenmaal naar west tot zuid west zal zijn teruggedraaid. Bij de zuidpunt van Groenland is een de pressie dieper geworden. Die koerst naar het oosten. Deze zal niet direct op het weer in het Noordzeegebied in grijpen, maar wel een steentje bijdra gen tot de toevoer van wat mildere oceaanlucht. De nu in gang zijnde ontwikkeling is aardig in overeen stemming met de computerverwachting van Londen: een relatief warmere eerste oktoberhelft in vergelijking met de tweede helft van september. Persoonlijk voelen wij daar wel voor. OPKLARINGEN MIN. TEMP. WINDRICHTINQ Amsterdam orabew 15 2 De Bilt half bew 13 4 Deelen zwaar bew 12 0.4 Eelde regen 12 6 Eindhoven regenbui 13 5 Den Helder half bew 13 3 Luchth. Rtd half bew 14 7 Twente geheel bew 12 0.1 Vlissingen licht bew 15 11 Zd Limburg geh bew 11 5 Aberdeen regenbui 10 0.3 Athene onbew 27 0 Barcelona geheel bew 15 15 Berlijn licht bew 14 0 Bordeaux half bew 17 2 Brussel regenbui 12 4 Frankfort zwaar bew 12 0 Genève licht bew 15 0 Helsinki geheel bew 11 7 Innsbruck regen 10 9 Kopenhagen regenbui 13 0.3 Lissabon onbew 20 0 Londen regen 14 0.1 Luxemburg zwaar bew 11 0.4 Madrid licht bew 18 0 Malaga half bew 31 0 Mallorca zwaar bew 21 4 Munchen zwaar bew 10 0 Nice zwaar bew 18 0 Oslo onbew 14 0 Parijs half bew 14 0.2 Rome half bew 24 0 Split onbew 24 0 Stockholm regenbui 12 0.1 Wenen geheel bew 12 0 Zurich half bew 13 0 Casa Blanca licht bew 23 0 Is tanboel onbew 24 0 Las Palmas licht bew 26 0 New York onbew Dit is door Fidel Castro medegedeeld tijdens een massabijeenkomst in Ha vana. De Cubaanse premier zei de laatste momenten van Allendes leven te hebben gereconstrueerd uit versla gen van mensen die tot het einde toe met hem gevochten hebben. Eerst schoot de president met het hem door Castro geschonken automatisch ge weer uit een der ramen op de aanval lende militairen totdat hij in de maag werd getroffen. Hij bleef bloedend in een leunstoel zitten, maar opende op nieuw het vuur toen de aanvallers via de gangen naar zijn vertrek opdron gen. Doorzeefd met kogels viel de pre sident heer, vlak voordat de militai ren de kamer binnendrongen. Volgens Castro organiseerde Allende zelf het gewapend verzet vanuit het paleis, wapens uitdelend aan zijn medewer kers. Hij zou zelfs met een bazooka schot een tank hebben getroffen. Allende's dochter Beatriz die ge huwd is met een voormalig Cubaans attaché gaf op de bijeenkomst in Havana onder tranen ook haar relaas van de gebeurtenissen in het paleis. Voordat zij het paleis had verlaten had Allende haar nog toegeroepen: 'Zeg maar tegen Fidel dat ik mijn plicht heb gedaan!' Tenslotte concludeerde Castro dat het imperialisr-.e in Latijns Amerika een strategische aanval uitvoert met hulp van Brazilië. 'Met hulp van vier lan den die één voor één een reactionair bewind hebben gekregen bedreigt het imperialisme nu Argentinië uit het westen en Peru uit het zuiden. Die vier landen zijn Brazilië, Bolivia, Uruguay en Chili', aldus Castro. 'Op dit ogenblik zijn daarom de verschil len in ideologie en de verschillen tus sen de bewegingen in Peru en Argen tinië enerzijds en de Cubaanse revolu tie anderzijds, voor ons niet van be lang'. De militaire junta in Chili heeft zon dag de nog door Allende afgekondigde loonsverhogingen op 1 oktober afge last. 'Wij zijn ons bewust van de zwaarte van dit offer', zo lichtte de minister van financiën, admiraal Go- tuzzo, de maatregel toe, 'maar tegelij kertijd zijn we er zeker van dat de gehele natie vastberaden achter de va derlandslievende motieven staat die tot ons ingrijpen hebben geleid, juist met het oog op de catastrofale en ui termate ernstige financieel-economi- sche toestand'. Gotuzzo zei dat er een systeem van tijdelijke bonussen en premies in het leven is geroepen om de produktie van essentiële goederen weer omhoog te krijgen. Het regime had eerder ook al afgekondigd, dat het alle rectors van de Chileense uni versiteiten heeft vervangen door offi cieren, teneinde de scholen te 'ont-po- litiseren'. Inmiddels is Corvalan, se- oretaris-generaal van de inmiddels verboden communistische partij (op wiens hoofd een beloning van een half miljoen escudo's stond) gearres teerd en ter beschikking gesteld van een militair tribunaal. Zondag werd verder de arrestatie van 76 personen bekendgemaakt wegens 'het versprei den van valse geruchten', 5 personen wegens 'het organiseren van gewapen de groepen om politie- en militaire posten te overvallen'. Onder hen zou een lid van wijlen Allendes lijfwacht zijn. Tenslotte zijn speciale voorzie ningen in het telefoonnet van Santia go getroffen om het sneller mogelijk te maken om 'extremisten' aan te ge ven. Vervolg van pagina 1 de vrij grote joodse gemeenschap te gen zich in het harnas heeft gejaagd. De ontvoerders, de 25-jarige Moustafa Soueidan en de 27-jarige Machmoed Khaldi (hun nationaliteit is niet be kend: hoewel zij Libanese paspoorten hadden, heeft de Libanese regering ontkend, dat zij uit Libanon afkom stig zijn) hebben verklaard dat hun actie tot doel had de emigratie van joden uit de Sowjet-Unie naar Israël tegen te gaan. 'De zionistische vijand heeft gebrek aan mensen en de voor naamste bron om daarin te voorzien zijn de joden uit Rusland. Het was dus onze plicht deze emigratie van 25.000 tot 30.000 Zionisten per jaar te verhinderen'. Beide Palestijnen verblijven op het ogenblik in Libië, waar zij zaterdag avond met een door twee Oostenrijkse piloten bestuurde Cessna landden op een militaire basis in de buurt van Triplolis na een lange vlucht via Du- brovnik, Sicilië en Sardinië. Aanvankelijk weigerden de Libische autoriteiten toestemming voor de lan ding te geven, maar toen de Palestij nen dreigden het toestel in de lucht te laten exploderen, werd 'om huma nitaire redenen' besloten de landings baan vrij te maken. Het toestel was door de Oostenrijkse regering beschikbaar gesteld, nadat de ontvoerders de drie joden en de Oos tenrijkse doaunebeambte, die zij 14 uur in gijzeling hadden gehouden, hadden vrijgelaten. De drie Russische joden zijn de 26-ja- rige David Chaplik, de 70-jarige Mosje Litwak en diens 65-jarige vrouw. Behalve in Oostenrijk, Israël en Straatsburg zal het Oostenrijkse be sluit vandaag waarschijnlijk ook aan de orde komen in Moskou, waar de Amerikaanse minister van financiën Schultz onderhandelingen voert over uitbreiding van de handelsbetrekkin gen. Van onze onderwijsredaetie UTRECHT Meer eenheid op organisatorisch gebied en meer een dracht als het gaat om de doelstelling van het christelijk onderwijs: dat zijn de voornaamste wensen die zaterdag op de werkvergadering van de Unie 'School en Evangelie' in Utrecht naar voren kwamen. WATERHOOGTE HZ Hoog water 2 oktober. Vllsslngen: 5.01- 17.22; Harlngvlletsluizend; 6.44-19.02; Rotter dam: 7.51-20.08; Scheveningen: 6.12-18.29; IJ- muiden: 6.52-19.09; Den Helder: 6.44-19.02; Harlingen: 0.57-13.05; Delfzijl; 2.58-15.14. De voorzitter van de Unie drs. T. M. Gilhuis, begon de vergadering rnet een dringende oproep om de verdeeld heid binnen het christelijk onderwijs kritisch te bekijken. De heer Gilhuis hield bij deze gelegenheid een door hemzelf geredigeerd boekje ten doop, het 'Nieuw ABC van de protestants- christelijke onderwijs-organisaties, 1973'). Dit ABC is bedoeld als een wegwijzer in de doolhof op organisatorisch ge bied. Maar, aldus Gilhuis, 'het ir niet alleen geschreven ter informatie, maar ook ter verontrusting.' De veel heid van afzonderlijke verenigingen en organisaties levert een 'trieste compositie' op van wat eigenlijk het ene protestants-christelijke onderwijs zou moeten zijn. Drs. Gilhuis citeerde een uitspraak van prof. dr. I. A. Diepenhorst die over deze verscheidenheid gezegd heeft: 'Die christelijke gescheidenheid die we niet kunnen duidelijk maken aan een meelevende, christelijke azi- aat, mag eigenlijk niet bestaan.' Het is zelfs erger, aldus Gilhuis: je kunt het vaak niet eens aan gereformeer den duidelijk maken. Nu is de verdeeldheid op organisato risch terrein natuurlijk geen toeval ligheid, maar slechts een uitdrukking van de verschillende visies binnen het reformatorische erfdeel op de christe lijke school. Toch zijn het allemaal 'scholen met de bijbel', en zo werd zaterdagmiddag in de discussie be toogd daarin zouden alle christelij ke scholen elkaar moeten kunnen vin den. We moeten zei dr. C. A. de Leeuw, inzien dat je hetzelfde punt langs verschillende wegen kunt berei ken. En dr. G. Huls verwees naar het bijbels beeld van de christelijke een heid, dat leert dat alle delen van het lichaam elkaar nodig hebben, ook al hebben zij een zeer specifieke functie. Discussie Om deze discussie over de doelstelling van het christelijk onderwijs te simu leren had forum-leider L. Pieper de tergadering drie verschillende formu leringen van een doelstelling voorge legd. De eerste was die van dr. F. Boerwin kel. In deze doelstelling wordt gespro ken over de algemene cultuurop dracht die de mens op persoonlijke wijze gestalte moet geven; over de kritische zin ten aanzien van wat recht of onrecht waar of onwaar is; over de bereidheid op te komen voor de verdrukten: en over de christeijke gemeenschap waarin jongeren er ou deren leven in vertrouwert op God. Op die formulering is kritiek geko men van de christelijk gereformeerde prof. dr. W. H. Velema, die bang is dat het bijbelse begrip gerechtigheid bij Boerwinkel en Gilhuis een politiek- linkse vulling krijgt. Het opmerke lijke op de vergadering van zaterdag was echter dat Velema's eigen formu lering van de doelstelling (jonge men sen brengen tot kennis van God en hen leren hun geloofsrelatie met God in de omgang met andere mensen en in de maatschappij gestalte te geven) nauwelijks kritiek ontmoette. Bijna alle sprekers legden de nadruk op het gemeenschappelijke element in beide formuleringen. Er waren wel beden kingen (bijvoorbeeld van ds. C. J. Ho nig uit Rotterdam), maar die betrof fen dan meer de toelichting van prof. Velema. waarin deze het politiek-soci- ale accent van Boerwinkels formule afzwakt. Een derde ter discussie staande for mule was die van dr. G. H. ter Scheg- get die het christelijk onderwijs trekt in het vlak van de messiaanse ver wachting en daaruit voor de pedago giek en de didaktiek erg concrete con clusies trekt. Aardrijkskunde mag niet door Hollandse bril gezien wor den. Geen heldenverering in de vader landse geschiedenis. Geen gereken in de sfeer van verlies, winst en rende ment. Geen taalgebruik waarbij de na druk ligt op juiste spelling. Geen ver smalling van het onderwijs tot intel lectuele prestaties. Geen sfeer van competitie en geen vreemde autori teit. Hoewel in deze drie formulerin gen (Boerwinkel, Velema, Ter Scheg* get) de toonzetting duidelijk verschil lend is, bleek dat klankverschil voor de Unievergadering geen beletsel om vooral aandacht te vragen voor het gezamenlijke uitgangspunt van alle drie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7