2 miljoen Nederlanders brommen al. 99(1 is lijn Hoofdrolspeler van 'Op de Hollandse toer' over: sex, wachten op de zon, geld, vrouwen: film en het moe-zijn' 2aimêöe£ Omdat-iezo kwiek is. Omdat-iezo Omdat-iezo betrouwbaar is. voordelig is. TR01ÏW/K.U AiRTET JIAiANDAG 1 OKTOBER 1973 BINNENLANb 1'6/K dag, maandag door hette visser Scène uit 'Op de Hollandse toer': links op de voorgrond Wim Sonneveld, naast hem Joop Doderer. WIM SONNEVELD: WIJ BLIJVEN ALTIJD BEELDENSTORMERS 'Weet je waar ik nou zo moe van word? Van artiesten die zeggen dat ze zo'n ver moeiend vak hebben. Se motte altijd reisein de bus sitte 's avonds op het toneel en de volgende och tend vroeg weer repeteren. Oh, wat sijn we moe-oe. Gut, is het soms niet ver moeiend om de hele dag op een steiger te staan metse len? Of wees eens huis vrouw, word je toch ook bekaf van?' Wim Sonngeveld moest het er even uitgooien. Al dat geklaag. Nou ja, het is natuurlijk niet altijd even leuk om een filmscè ne dertien keer over te doen, maar Sonneveld moest toch zo nodig? Hij schreeuwde toch als kind al tegen z'n moeder dat hij bij de revue wilde? Dan nu niet klagen. We zijn in Marken, vanwege een paar buitenopnamen voor de nieuwe Nederlandse speel film (of is vanmorgen alweer de allernieuwste gestart?) die de naam heeft 'Op de Hollandse toer.' Wanneer de zon achter de wolken is, ligt alles stil en ver telt Wim Sonneveld wat over de film, z'n nieuwste plannen en een piepklein beetje over zichzelf. Behalve Sonneveld zitten ook Adèle Bloemendaal en Joop Do derer in 'Óp de Hollandse toer.' Het verhaal is snel verteld. Robbie van Henegegouwen de Boer (Sonneveld) werkt bij een reisbureau. Hij doet er de etala ges en de administratie en ein delijk mag hij ook een reis lei den als de directeur de laatste echte reisleider de deur heeft uitgesmeten. Robbe wordt gids en werkt samen met Jan (Joop Doderer), een door de wol ge verfde touringcar-chauffeur. Het te leiden gezelschap, dat een volledig verzorgde reis door Ne derland maakt, bestaat uit een achttal Britse dames, een Duits echtpaar, een Vlaams echtpaar met dochter, een Nederlands echtpaar met zoon, een Slecht horende Hollander, een Ameri kaans echtpaar en de zeer sen suele mevrouw Slaughter (Adèle Bloemendaal). Zolang Robbie op historische plaatsen andere gidsen kan na praten lukt het hem nog wel de vaderlandse geschiedenis recht te doen. In de meeste gevallen blijft hem niets anders over dan zijn rijke fantasie in te schakelen om de moeilijke vra gen van toeristen bevredigend te beantwoorden. Gedurende de reis stapelen de zorgen zich op. Chauffeur Jan (Joop) is een liefhebber van je never en blijkt ook een zeer be kwaam mnemer. Het Belgische echtpaar raakt in paniek wan neer het merkt dat de Neder landse jongen hun kuise doch ter aan het versieren is. Tot overmaat van ramp stort de naar liefde hunkerende me vrouw Slaughter (Adèle) zich op gids Robbie (Wim), die het hij een ernstige oor-aandoening heeft. Iemand die dat ook heeft maar dan alleen vanwege zijn rol dat is een oude heer, die voor een slechthorende Hollan der in de film doorgaat. Fana tieke buiskluisteraars herken nen in hem de mallotige 'Smitthy' uit de Britse tv-serie 'Please sir!' Het is de acteur Erik Chitty, die altijd op z'n duvel kreeg van die pinnige le rares. In Hotel-café De Jongh te Mar ken leren de andere figuranten hem achter elkaar enkele moei lijke Nederlandse volzinnen zeg gen. Erik Chitty heeft of een riant taalgevoel of het is een briljant acteur, want achter el kaar komen de kat die krullen van de trap krabt en woonplaat sen als Scheveningen en Haar lem er vlekkeloos uit. Vandaar dat de regisseur besloot hem gewoon een hardhorende Hol lander te laten spelen. 'Big joke' Wim Sonneveld: het is goed dat een heleboel dingen nu eindelijk gewoon worden mens niet van zijn lijf kan hou den. En als we nu ook nog weten dat de regisseur Harry Booth heet en ook de film 'De dubbel dekkers' maakte, dan kan het niet anders of het wordt een daverende lachfilm voor alle leeftijden, tegen de kerstdagen in de bioscopen. Sijtje Boes Het decor is de haven van het jaarlijks door toeristen geteis terde Marken. Sijtje Boes, tach tigjarige, ongekroonde keizerin van Marken, zit op een bankje voor haar nering in de zon het allemaal gade te slaan. De op te nemen scène moet als volgt ver lopen: er meert een boot met daarop en in het gezelschap van Sonneveld. De totaal uitge laten toeristen stappen aan land en worden door Sonneveld op gevangen, zoals het een goed gids betaamt. Vanaf een meer paal komt chauffeur Joop Do derer ineens naar voren om bij Sonneveld verhaal te halen we gens een' afschuwelijke gebeur tenis die de afgelopen nacht heeft plaatsgevonden. Scheldend lopen deze twee de kade op, ter wijl de toeristen gewoontege trouw op de deuren van de hou ten Marker huisjes kloppen en door de ramen naar binnen glu ren. Einde scène. Het moet dertien keer over. Dertien maal de meute boot-in en boot-uit. En iedereen doet het blijmoedig. Toerist.. De enige die een weinig ont stemd is blijkt Sijtje Boes. Zij denkt aan de business, aan de figuranten kan ze echt niets kwijt en zolang de opnamen du ren is de kade afgezet. Als er toch een verdwaalde echte toe rist binnen het zicht van de ca mera komt, geeft dat niets, want toeristen in Nederland zien er allemaal hetzelfde uit: vreemd. Bijzondere gebeurtenissen: twee keer breekt de noodloopplank en komt timmerman Cuuk Koe koek pijlsnel met hout zaag ha mer en spijkers aanrennen om het euvel te verhelpen; een boodschappentas van een Engel se dame, die samen met een an dere vrouw een bejaarde twee ling vormt, valt te water en wordt met behulp van een pik- haak weer op het droge ge haald: en tenslotte rijdt er een bestelbusje van een schoon maakbedrijf te Marken per on geluk de set op en stoten een paar Marker, meisjes enkele klanken uit, waarvan kan wor den afgeleid dat ze hoofdrolspe ler Sonneveld herkennen. Dat kost allemaal natuurlijk een paar metertjes film, maar het is nog niets vergeleken bij de strop die de producers van de film vorige week hebben ge had, toen Wim Sonneveld een week met griep ziek te bed lag. Geraamd verlies door het stil liggen van de gehele rolprent: tachtigduizend gulden. Er drijven weer wolken voor de zon. We zitten goed... Wim Sonneveld: 'Of ik in deze film geloof? Zeker wel, anders mag je er niet aan beginnen, vind ik. Ja, we zitten hier wel goed mee. De Nederlandse film gaat trouwens helemaal wel goed de laatste tijd. Niet dat ik het allemaal prachtig vind. Laat ik het zo stellen: 'Turks Fruit' en 'Wat Zien Ik' vond ik goed gemaakte film. Maar ja, ik denk dat de mensen er voornamelijk naar toe zijn gegaan omdat er bloot inzat. Voor mij hoeft dat niet, bovendien vind ik het dis criminerend voor de vrouw, dat vieze gedoe.' 'Ik weet ook wel dat er erg veel vrouwen naar Turks Fruit gaan. Nou ja, dat zal wel komen om dat ze het nu eindelijk in het openbaar mogen gaan zien. Ja- ja, ik weet wat je zeggen wil: dat kan allemaal in Nederland, maar wij zijn toch voornamelijk beeldenstormers. Altijd geble ven. Zelden komt er iets goeds uit d'r lui poten. 'Even later: 'Het is natuurlijk wel goed dat we af en toe voorop lopen, want dat stemt tot nadenken. Het is ook goed dat een hele boel dingen nu eindelijk ge woon worden.' Swiebertje Regisseur Harry Booth roept dat iedereen weer zijn positie moet innemen. Want over drie minu ten is er weer zon. Nieuwsgieri ge kinderen worden achter de afrastering getild, nadat ze even een blik op de met baard ge tooide 'Swiebertje' hebben ge worpen. Ook 'grote mensen' houden maar niet op met het 'Swiebertje'-roepen, zodra ze de sloom sloffende Joop Doder er in zicht krijgen. De acteur draagt het moedig en doet of Regisseur Harry Booth: 'Ik heb wel gehoord dat Nèderland niet zo'n filmland is, maar ik moet toch zeggen dat er zeer professi oneel wordt gewerkt. Nu is filmtaal een internationale taal, maar ook de acteurs vind ik prima. Of er nog leuke dingen zijn gebeurd? Ha, ha, this mo vie is one big joke, haha! Moet je nu het weer zien: iedere keer stoppen vanwege de zon. Nee, we konden het niet uitstel len tot de zomer van volgend jaar. Dan heeft iedereen weer ander werk.' Harry Booth vertelt dat het af en toe wel lachen geblazen is in de studio waar de binnenopna men worden gemaakt. 'We zitten in het voormalige scheepvaartmuseum, vlakbij de Van Baerlestraat. De buitenkant is verbouwd tot familie-pension en hotel De Zeven Provinciën. Met echte bordjes van: Vergun ning en: Lid van de Horecaf. Steeds komen er nu argeloze toeristen binnen die kamers willen hebben. Gisteren hadden we een zwart laken voor de bui tendeur gespannen, omdat er geen daglicht naar binnen mocht komen. Wéér twee Ame rikanen met koffers. Of ze kon den overnachten. Nee, zegt één van de jongens, want de direc teur is overleden vandaar het zwarte laken!' Er worden opnamen gemaakt van Joop Doderer die Sonne veld achterna zit in de uiterst smalle steegjes. De figuranten wachten in café De Jongh. De twee bejaarde Britse dames trekken vrolijk aan dikke siga ren en drie van de zeven Japan ners, die ook als achtergrond toeristen fungeren maken een biljartje. Laatste scène van de dag wordt een verkleedpartij. Sonneveld draaft door de nauwe straatjes Brilletje voor als je iets leest en tegelijk met mensen moet praten. En 't is nog mode ook. Maar volgens mij heeft die man me afgezet. Ik bestelde die bril en toen kostte die tegen de veertig gul den. Nu moest ik ruim zeventig afrekenen. Hij zei dat ik een ander montuur had uitgeko zen. nou ja. Zegt dat er nog veel niet-aardi- ge calvinisten bestaan. 'Ik was hervormd. Kom uit het West- land. M'n hele familie zit '.aar van Marken in een authentiek kostuum van een Marker vrouw. Het bekende Snip- en Snap-effect dat tot in lengte van dagen voor lachsalvo's zal zorgen. Tegen vijf uur is het daglicht niet goed genoeg meer voor buitenopnamen. Harry Booth breekt zijn Hollandse toer op. Sonneveld rijdt mee terug in de auto naar Amsterdam. Kunnen we nog wat praten. Hij zegt even iets giftigs over dat moe- worden. 'Hoe laat ik vanmorgen opstond? Half zeven met de voetjes op het kouwe zeil. Nu straks een hapje eten en dan de shots van de vorige dag zien. Daarna m'n rol voor morgen le ren en dan gauw naar bed. Daar zeur je niet over. Je doet het of je doet het niet.' Hij vertelt dat ze nog tot 27 ok tober met de film bezig zullen zijn. Daarna tot 16 november met monteren, waar Sonneveld ook bij is, omdat hij samen met anderen het scenario schreef. Vervolgens vertrekt hij voer zes weken naar Amerika, Canada, Curacao en Suriname voor een tournee langs de Nederlanders aldaar. Geen close-ups Helemaal lekker voelt Wim zich nog niet, want hij heeft vanwe ge die griep paardemiddelen ge kregen om hem er bovenop te helpen en is bovendien nog uit gebreid op het gezicht gevallen: een verdikking op het neus- beentje is duidelijk waarneem baar. 'Daarom nemen we deze week ook geen close-ups op.' 'Ik moet je nog wat vertellen over die Sijtje Boes. Toen ze voor haar winkeltje zat en Joop en ik erlangs moesten lopen en tegen elkaar schelden, toen kwam er ook het woord 'hoeren kast' in voor. Zegt ze tegen mij: dat woord wil ik op mijn kade niet horen. Ik zeg: Sijtje, dat is niet zo bedoeld, dat is bij wijze van spreken. Ik zeg: er zijn trouwens veel ergere dingen in de wereld, zoals mensen flessen enz. Ik dacht: daar kun je het mee doen. Tja, hoe vind je het. Dat mens wordt 27 oktober 81 jaar!' Bent u miljonair? 'Nou, ik weet het niet, van wie heb je dat gehoord Haha. ik heb het nog nooit allemaal op geteld, hoor. Ach, dat geld. Dat gezeur over iemands privé-le- ven. Mijn priv-leven dat gaat niemand wat aan en al; ze het zouden weten dan zouden ze zeggen: wat saai.' We moeten even stoppen in Monnickendam, want Wim heeft deze ochtend bij een plaatselijke opticien een half brilletje besteld. Na vijf minu ten komt hij naar buiten en zegt: 'Hoe vind je 'em? Leuk hè, met die halve glazen. Handig nog en is precies hetzelfde ge bleven. Ik ben rooms-katholiek geworden toen ik 28 jaar was. Waarom? Misschien die hang naar mystiek. Nee, ik loop de deur van de kerk niet plat, ik ga als ik wil. Maar ik vind het wel fijn dat er veel beroering is in het geloofsleven. Die Jesus- people, dat 'in-zen-zijn' en Boed- dha-gedoe, ja dat is goed. Dat be tekent dat de mensen niet al leen tevreden zijn met hun au tootje en kleurentelevisie.' Ze is op dit moment presidente van het Nederlands Vrouwen Comité en probeert via een in terimstichting binnen twee a drie jaar alle vrouwenvereni gingen van Nederland te bunde len. Het getal van al die vrow wen is niet precies bekend, maar het zullen er anderhalf miljoen zijn. Mevrouw VERA HAMM-R1JSD1JK uit Geleen vertelt er over. Waarom moeten al die verenigingen woTden gebundeld? 'We hebben in ons land drie overkoepelende organisaties wat dat betreft: de federatie van vrouwelijke vrijwilligers, de nationale Vrouwenraad en het Nederlands Vrouwencomité. Voor de buiten wacht werkt dat verwarrend. Bovendien word je door veel samen werking alleen maar sterker en spaart het dubbel werk'. 1 Maar die honderden verenigin- kinderen of de mannen mee als gen lopen qua richting en idee toch wel fiks uit elkaar. 'Ja dat is waar. Er zijn politie ke verenigingen bij, en clubs, die hulpverlenend werken, maar ook een organisatie als de NVSH en daar zitten ook man nen bij.' Geen bezwaar tegen die man nen? 'Helemaal niet. We mogen ei genlijk niet rusten voor alle vrouwenverenigingen zijn opge heven. Een vrouwenvereniging is eigenlijk onzin. Het .moeten mensenverenigingen worden.' Wat is nu preciek een vrouwen vereniging? 'Het is in elk geval geen thee kransje. Je kunt stellen dat een vrouwenvereniging een vereni ging is die werkt aan de be wustwording en bewustmaking van de vrouw. Op welk terrein dan ook.' Hoe zijn de vrouwenbewegingen eigenlijk begonnen? 'Vroeger is men begonnen 1 met de emancipatiebeweging. Met het vrouwenkiesrecht dat we toen wilden hebben. Maar nu is het lang zo'n besloten club niet meer. Tegenwoordig komen op lezingen ook de opgroeiende het onderwerp zich daarvoor leent.' Zit al lang in dit werk? 'Ik was vijf jaar lang presiden te van het LandelijkKatholiek Vrouwengilde. Namens de Ne derlandse vrouwen heb ik ook in de Verenigde Naties gezeten. Totaal zit ik zo'n twintig jaar in het vrouwen-verenigings werk.' Zijn de vrouwen veranderd? 'Ik geloof van wel. De vrouw van nu kijkt verder dan haar gezin en dat is al heel wat. Er sluiten zich ook wel vrouwen aan die zeggen: mijn kinderen gaan nu naar de middelbare school en ik wil met ze kunnen blijven praten. Jullie program ma staat me aan, daar kan ik wat van leren, dus word ik lid.' Maar verantwoordelijkheid dra gen in zo'n vereniging is nog een lastige zaak. 'Maar dat is helaas logisch. De vrouw is nog steeds bang voor kritiek van de buitenwacht. In het gezin kan ze eens het eten laten aanbranden en dat wordt haar vergeven. Maar een be stuursfunctie, tja, dan krijg je kritiek en daar kunnen veel vrouwen niet tegen. Bovendien: még je misschien fouten maken? Arthur Rubensteln en de piano Kunstartiesten hebben er vaak last van. Dat mensen tegen hen zeggen: zing eens wat, of speel eens wat. Ook pianist Arthur Rubenstein werd eens in New York voor een diner uitgeno digd bij een rijke bankiersfami lie. Maar het bleek geen diner. Het was een soort borrel met wat hapjes. Arthur was daaro ver teleurgesteld. En toen de gastvrouw vroeg: 'Meneer, wilt u een stukje spelen op de pia no', toen liep de grote Arthur naar het instrument, speelde met één hand vijf noten en klapte toen het klavier dicht. Op de vraag of dat alles Was, antwoordde Arthur: 'Ja, want meer heb ik ook niet te eten gekregen.' Nieuwe serie van Eric en Guus Afgelopen vrijdag is er voor het eerst gerepeteerd voor de nieu we serie van Eric Herfst en Guus Vleugel, die de titel 'Ik heb mijn ziel aan de duivel ver kocht.' De KRO-televisie gaat deze met ingang van 10 novem ber uitzenden. Eric Herfst: 'Het gegeven is een jongen in deze tijd die een vriend heeft die ei genlijk een echte knecht is. Ie mand die alles voor hem over heeft. Een zeer volgzame jon gen. Nee, ze hebben niets met elkaar. Dat hoeft ook niet. Want alles mag tegenwoordig.' Willeke van Ammelrooy en Ge rard Cox spelen de hoofdrollen Hanny is nu ook schrijfster ..tfC A mSi'rftm, ADVERTENTIE Recepten wedstrijd Mevrouw L. J. Koopman v.d. Berg uit Baarn vraagt of we zin hebben in een exotische maal tijd. Dat hadden we en na het visrecept te hebben uitgepro beerd, kunnen we alleen maar zeggen: prima! 'Fish paprica' 4 paprika's 5 tomaten 300 gram mager gerookt spek 500 gram kabeljauwfilet 2 grote uien 2 teentjes knoflook peterselie worcestersaus zwarte peper koffieroom De groente wassen en snijden en het spek dat de slager in plakjes heeft gesneden in niet (ADVERTENTIE) Kwalileits- HANOSCHOENEN •n -TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving g voorHANDEN. 1 al te kleine stukjes snijden. De vis moet in stukken van vijf bij vijf centimeter zijn verdeeld. In een vleespan drie eetlepels olie heet laten worden en daarin de fijngesneden ui en de uitgepers te teentjes knoflook laten fruiten. Dan de paprika, de to maten en de peterselie er even bijbakken. Intussen in een koekepan een eetlepel olie heet laten worden, er het spek in bakken en de vis er bij doen. Zó gaar laten wor den dat de vis net niet van z'n graat valt. Dit alles bij de groente doen en op smaak bren gen met peper, zout en worces tersaus. Voorzichtig alles door elkaar scheppen. Vlak voor het opdienen een scheut koffieroom erdoor. Menutip: 'Fish Paprica', onge pelde rijst, gemengde sla, fruit- cocktail- Met dit recept won mevrouw Koopman uit Baarn het weke lijkse 'Groot Margriet Kook boek'. Heeft ook een recept dat u zelf heeft uitgevonden? Stuur het op aan Redactie Trouw-Kwartet, Postbus 859 in Amsterdam. In de linkerboven hoek: recept Dag Maandag. Een bromfiets zul je nooit in 'n file zien staan. Een bromfiets staat altijd voor je klaar. En parkeren is óók al En wachten bij de geen probleem. halte is er niet meer bij! Een bromfiets vraagt niet veel. En geeft veel gemak voor weinig geld. Hanny van de Rekels, het meis je dat zulke tragische liederen zingt bij jankende gitaren, die zelfde Hanny heeft nu ook een boek geschreven. Samen met haar zusje maakte het voormali ge verkoopstertje uit een speel goedzaak in Alkmaar, een 'meis jesboek', waarin af en toe zelfs over haar ervaringen met jon gens wordt gerept. Een meester werk is het niet, maar het feit dat Hanny Bakkum van de Re- kels het boek heeft geschreven was voor de uitgever natuurlijk reden het pijlsnel op de markt te brengen. Binnenkort in de boekhandel. Het privéleven van Ina van Faassen 'Het publiek ziet mij nog vaak als een hooghartige societyda- me', zegt actrice Ina van Faas sen tegen een verslaggever van het Amsterdamse stadsblad 'De Echo'. 'Dat beeld is totaal ver keerd. Wij (Ton van Duinho ven, haar man) gaan zelden uit. Ik hou erg van stilte en natuur, van fietsen en lopen. Ik heb maar één uitgaansjurk cn dat al sinds drie jaar. Ik heb 'n mis schien ook nog maar drie keer aangehad. Ik hou wel van deco rum als het om een bepaalde stijl gaat. Behoefte om te pro voceren heb ik niet. Ik ben niet zo'n uitlokstër. Bovendien is kleding voor mij geen maatstaf. Ik zie toch wel of iemand smaak heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6