'WD heeft velen weer hoop geboden' Partijraad PvdA hekelt huurnota Kabinet zwicht voor eisen pressiegroep' Onderonsje grote vijf verontrust Duisenberg Winkelpand brandt af in Helmond: schade half miljoen Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Wieheeft er gelijk? Boerderijbrand: ton schade Academische Kaad tegen komst raffinaderij ontwerp collegegeld Le Cavelier overleden Gezin betekent verantwoordelijkheid. Uw verzekeringsadviseur helpt u die dragen. —voor een vertrouwd houvast PvdA-raad staat wel achter Irene Vorrink Al anderhalve ton voor Unie-collecte Gouden ringen gestolen AiRTBT MAiANDAG 1 OKITOBER 1973 BMNENIiAMD T3/K5 I Mevrouiv Van Someren ontkent materialisme (ADVERTENTIE) i onze parlementsredactie RECHT De voorzitster van de mevrouw G. V. van Someren ner, heeft zaterdag op een partij- dsvergadering in Utrecht bestreden haar partij materialistische en fötische gevoelens bij de mensen aanwakkeren, zoals de VVD van 1 kanten wordt verweten. Mevrouw Van Someren meende dat fractieleider H. Wiegel integendeel weer toekomst en hoop heeft geboden aan veel kie zers die het niet meer zien zitten in Nederland. Ook ontkende de VVD-voorzitster dat Wiegel zich als een standwerker of een demagoog zou gedragen. Zij vroeg de kranten eens een eerlijke vergfelij- lans Wiegel en Haya van Someren-Wowner op de vergadering in itrecht. Partijraad DS'70: l'an onze parlementsredactie OTTERDAM De partijraad van DS'70 vindt dat het optreden en ie realisering van de plannen van het kabinet-Den Uyl een even wichtige en maatschappelijke ontwikkeling niet dienen. In een motie leed zaterdagmiddag de raad deze uitspraak tijdens een vergadering >ver de miljoenennota en de troonrede. king te maken tussen de uitspraken van Wiegel en die van Den Uyl in de tijd dat hij oppositieleider was en dan zou volgens mevrouw Van Someren blijken dat de discussiebijdragen van de WD-leider zakelijk en geargumen teerd zijn. Zij viel verder de onderwijsbegroting van minister Van Kemenade aan, om dat deze, haar mevrouw Van Someren vreesde, indoctrinatie in het onder wijs wil introduceren. Volgens de me morie van toelichting wordt het bij stellen van waarden, normen en hou dingen tot de onderwijstaak gerekend. 'Misschien bedoelt de minister het niet zo kwaad, maar moeten we dat wel duidelijk horen. De openbare school mag geen rode school worden. Als dat gebeurt kondig ik een school strijd aan. Het is voor de jongeren al moeilijk genoeg in deze tijd, zij moe ten niet ook nog op school worden volgepropt met ideologische theorieën of tot actie voeren worden aange spoord', aldus de VVD-voorzitster. Zij beschuldigde tenslotte Trouw-Kwartet ervan, te proberen, van de overheid drie miljoen gulden 'afhandig te ma ken'. Wiegel lichtte voor de partijraad nog eens de tegenvoorstellen toe die de VVD bij de begrotingsbehandeling wil indienen. Daarbij bleek dat hij bij de verzwaring van de autolasten niet zo zeer bezwaar heeft tegen accijnsverho ging op benzihe de fractie heeft haar houding terzake nog niet be paald maar wel tegen het voorge stelde statiegeld van 200 gulden voor nieuwe auto's. HELMOND In de Veestraat in Hel mond is gisteren een felle uitslaande brand uitgebroken in het winkelplan van de firma Coenen-Van Hoof. Vrij wel het gehele pand is in vlammen opgegaan. De schade wordt geschat op ruim een half miljoen gulden. De po litie vermoedt dat er sprake is ge weest van brandstichting. De brand werd om vier uur zondag ochtend gemeld, maar de snel ter plaatse zijnde beroeps- en vrijwillli- gersbrandweer uit Helmond kon wei nig meer uitrichten tegen vlammen. De blussingswerkzaamheden van het kapitale pand een winkel voor kristal- en porceleinartikelen na men ruim drie uur in beslag. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het bekeuren voor het rijden met een open knalpot. Soms tot het geven van een extra duwtje als de brug wat steil is. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. SCHIJNDEL Door onbekende oor zaak is in de nacht van zaterddag op zondag brand ontstaan in de boerderij van de fam. Van Heeswijk in de buurtschap De Keur bij Schijndel. Het vuur werd door een buurvrouw ontdekt toen zij vlammen zag slaan Uit het rieten dak van de stallen die vastgebouwd zijn aan de boerderij. Woning en stallen gingen verloren De schade bedraagt 90.000, fa de motie, ingediend door de afde- ing Amsterdam, zei de partijraad ver- p.r dat het huidige kabinet in wezen een samenhangend en eensgezind an- •inflatiebeleid voert. Mede in dit ««band noemde de raad de stijging de overheidsuitgaven onverant- roord hoog. itee worden veroorzaakt door het [nichten van het kabinet voor eisen ran pressiegroepen, terwijl anderzijds, ildus de motie, wezenlijke taken on- Idoende worden aangepakt, zoals de .rijding van de criminaliteit en de tarborging van de bescherming van Ie burgers, doordat onvoldoende zorg 'ordt besteed aan het politie-appa- raat. In zijn beschouwing over de miljoe nennota en de troonrede liet Tweede- iamerfractievoorzitter dr. W. Drees 'einig heel van de beleidsvoornemens an het kabinet-Den Uyl. Hel meest 'as hem opgevallen het ontbreken een echt beleid en het ontlopen de eigen verantwoordelijkheid, 'el keerde hij zich tegen het voorstel Ie huurwaarde van eigen woningen te 'erdubbelen. Met name uitte hij kri- iek op de snelle invoering die beoogd wordt 1 januari 1974. De heer Drees bekritiseerde voorts aangekondigde wetsontwerp tot herziening van het strafstelsel, waarin de toepassing van vrijheidsstraffen wordt verminderd. De heer Drees zei uit het verleden te weten, dat de link- e drie als het om de tegenstelling nisdadigerslachtoffer gaat, de drie ian eerder de kant van de misdadiger dezen. 'In die tegenstelling kiest )S'70 de kant van de bedreigden.' OPPOSITIE partijraad van DS'70 wil een eigen constructieve oppositie voeren, niet, zoals partijvoorzitter De Brauw het in de Wiegelkoers. Hoewel niet >P alle punten even nadrukkelijk, dis- tancieerde DS'70 zich van de VVD, of schoon een motie, ingediend door Naarden en Groot-Zoeterraeer, waarin duidelijk het verschil werd aangege ven tussen 'het sociaal-democratisch karakter van DS'70 en het materialis tisch karakter van de VVD' met grote meerderheid werd verworpen. De partijraad deed een oproep aan al le Nederlanders de partij te steunen in de oppositie, die gericht is op een 'democratisch en sociaal rechtvaardig beleid en niet op propagandistische effecten.' Een voorstel om hieraan toe te voegen: 'zoals de VVD', werd ver worpen. Evenmin voelde de partijraad iets voor een motie uit Naarden, waarin de Tweede-Kamer-fractie ge bonden werd het begrotingshoofdstuk voor ontwikkelingshulp van minister Pronk onverkort te aanvaarden. AMSTERDAM Minister Duisenberg van financiën heeft zich in Nairobi tijdens de vorige week gehouden jaarvergaderingen van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds ongerust ge maakt, dat de grote vijf (Amerika, Engeland, Frankrijk, Japan en Duitsland) de kleinere landen zouden gaan bedisselen voor wat be treft de hervorming van het internationale geldstelsel, die in voor bereiding is. i i tï .lx Protestmars tegen Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De Academische Raad is het niet eens met het wets ontwerp van staatsecretaris Klein waarin het collegegeld van dui zend tot vijfhonderd gulden wordt verlaagd. (ADVERTENTIE) De minister heeft dit medegedeeld bij zijn terugkeer op Schiphol. Aanleiding tot deze ongerustheid zo zei de ministers, was een diner dat de ministers en centrale bankpresidenten van de grote vijf hadden gehouden. Minister Duisenberg heeft van zijn ongerustheid dat de grote vijf buiten de andere landen om over de hervor ming van het internationale monetai re stelsel zouden beraadslagen en hierover besluiten zouden nëmen, blijk gegeven tegenover de ministers van de betrokken vijf landen. Hij heeft hen erop gewezen dat er een Europese Gemeenschap van negen landen is en dat er ook een 'Groep van Twintig' is, die met de voorberei ding van de hervorming is belast en dat het niet te pas zou komen als het overleg binnen deze groepen nu door broken zou worden door afzonderlijk overleg van de grote vijf. Minister Duisenberg is hierin bijgevallen door de ministers van financiën van België en Canada. De betrokken vijf landen hebben daarop geantwoord, dat er geen we zenlijke besluiten over de hervorming van het internationale geldstelsel zijn gevallen. Dit heeft mijn bezorgdheid wel wat weggenomen, aldus minister Duisenberg, maar ik vind het toch wel goed dat ik aan de bel heb ge trokken. De Raad meent dat ook in dit wets ontwerp niet tegemoetgekomen wordt aan het principe dat college- en inschrijfgeld alleen verhoogd mogen worden als die verhoging gekoppeld wordt aan een herziening van het stu diefinancieringsstelsel. Daarom vindt de Academische Raad dat de minister terug moet keren naar de situatie van vóór september 1972, toen het college geld nog tweehonderd gulden was. De Raad nam zaterdag met acht stem men voor en vier tegen (Leiden, Rot terdam, Nijmegen en de Vrije Univer siteit) een voorstel van deze inhoud aan. De Raad herhaalt daarin zijn eer der geuite bezwaren tegen collegegeld verhoging los van een ander financie ringsstelsel, stelt daarna vast dat ook Kleins voorstel niet aan dit euvel ont komt en dat bovendien pas in septem ber 1975 een nieuw financierings systeem in werking zal treden, voegt daaraan toe dat financiële drempels voor het deelnemen aan het weten schappelijk onderwijs ongewenst zijn en concludeert dat de minister het beste een wet kan indienen waarin met terugwerkende kracht (dus beta lers van vorig jaar zouden hun teveel- betaalde geld terugkrijgen) naar de tweehonderd gulden teruggekeerd wordt. Die wet zou dan bovendien meteen het hele systeem van heffin gen (inschrijf-, examen-, collegegel den) moeten vereenvoudigen, bijvoor beeld dcor één bedrag voor alles te vragen. Een voorstel van de Leidse afvaardi ging om weliswaar bezwaren tegen het wetsontwerp kenbaar te maken, maar desondanks de vijfhonderd gul den als tijdelijke regeling te aanvaar den, werd afgestemd. Het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) zei na afloop het standpunt van de Academische Raad te beschou wen als een steun in de rug bij de boycotacties. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op 73-jarige leeftijd is woensdag de heer R. T. J. Le Cave lier overleden. Le Cavelier was jaren lang fractievoorzitter van de WD in de Amsterdamse gemeenteraad. In de Amsterdamse haven bekleedde de heer Cavelier tal van belangrijke functies. (ADVERTENTIE) -enma verzekeringen UTRECHT Irene Vorrink. minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, en enige vrouw in het kabinet, doet het goed, vindt Pvd A-fractieleider Van Thijn. 'Wij hebben er vertrouwen in dat zij het mi lieubeleid zal brengen dat wij van haar verwachten. Boze stemmen die beweren dat er PvdA-kringen zijn die aarzelen over haar deskundigheid heb ben het dan ook helemaal bij het verkeerde eind', aldus de PvdA-fractieleider. Mevrouw Vorrink was zelf niet aanwezig, zodat zij niet het applaus van de partijraad heeft kunnen ho ren dat deze uitspraak kenne lijk moest ondersteunen. Verder zal zij op initiatief van een vrouwelijke afgevaardigde bin nenkort een telegram van de partijraad ontvangen met de tekst: 'Wij staan achter je en wensen je alle sterkte met de begrotingsbehandeling'. Fractie legt kabinet weinig in cle wee Van een verslaggeefsters UiTRECHT De grootste regeringspartij, de Partij van de Arbeid, zaïl het de rege ring bij de beoordeling van haar beleid voor 1974 niet erg moeilijk maken. Dit bleek zaterdag op de vergadering van de partijraad van de PvdA in Utrecht. Een afgevaardigde waarschuw de de partijraad voor een te kritiekloos volgen van het ka binet: 'Ik ben bang voor al leen wat hosanna-geroep', zei hij. Toch waren er nog wel een aantal punten waartegen de partijraad moeilijk aankeek, zoals de plannen voor defensie en het huurbeleid. Financieel specialist uit de fractie. Dol man. ze: in zijn toespraak bo vendien bezwaar te maken te gen de aangekondigde belas tingfaciliteiten voor investe ringen in bedrijfsgebouwen, zolang niet vaststaat dat deze maatregel de werkgelegenheid zal bevorderen. Ook wil hij zich eerst nog wel eens laten overtuigen van de noodzaak de uitgaven voor het weten schappelijk onderwijs met 22 procent te laten stijgen. Veel eerder zou hij met het beschikbare geld de ontwikke lingshulp willen verhogen. De aangekondigde verhoging van 20 procent noemde hij teleur stellend. 'Als wij zo doorgaan, komen wij vele honderden miljoenen te kort om de be lofte uit Keerpunt en de rege ringsverklaring van VA pro cent van het nationaal inko men in 1976 gestand te doen', meende hij. Hij verwachtte met het kabi- niet 'superzaken' te kunnen doen over de verhoging van de huurwaarde, 'ondanks de superonredelijke hetze tegen deze verhoging heeft de minis ter-president laten blijken dat er misschien toch nog iets te veranderen valt. Het ligt nu voor de hand dat hij extra ge voelig is voor superredelijke wensen van de grootste fractie in de Kamer.' HUURNOTA De fractie heeft nog geen defi nitief oordeel over de huurno ta. Dit zei fractieleider Van Thijn, nadat, evenals onlangs het PvdA-congres, nu ook de partijraad heftige kritiek uitte op de nota van minister Gruij- ters (D'66) en PvdA-staatsse- cretarissen Van Dam en Schaeffer. Met het terugbren gen van een maximale huur verhoging van 23 procent naar 7 procent in het kader van de huurharmonisatie hebben de bewindslieden het program, Keerpunt '72, niet uitgevoerd, aldus de partijraad. 'Dit is geen aanzet tot een nieuw be leid', aldus afgevaardigde Os kamp, die de wens van het congres herhaalde ook voor het komend jaar al de huur verhogingen ten gevolge van de huurharmonisatie te stop pen. Een motie om de defensiebe groting met enige honderden miljoenen, guldens te vermin deren. ten bate van de ge meentefinanciering, van on derwijs, welzijnswerk en stads vernieuwing, werd met een grote meerderheid verworpen, nadat fractieleider Van Thijn op verzoek beloofde de defen sienota die dit najaar zal ver schijnen en waarin het beleid op langere termein wordt uit gestippeld, 'in het volle licht van Keerpunt te zullen beoor delen.' Wel gaf hij toe dat 'met de defensiebegroting voor 1974 een andere fasering is ingezet als in Keerpunt'is aangekondigd. Hoewel het be leid niet in strijd is met Keer punt, is het ook niet de reali sering van wat wij daarin wil len', aldus de PvdA-fractielei der. De partijraad nam een motie aan om er bij de regering op aan te dringen een voorlich tingsfolder te maken over de verhoging van de huurwaarde. De tweede aangenomen motie van het district Zeeland stelde dat de Tweede Kamer binnen kort een debat moet houden over kerncentrales, voordat de bouw ervan wordt voortgezet. Ook een motie die de regering vraagt om-politieke vluchtelin gen uit Chili financieel te steunen, werd aangenomen. MAASTRICHT/EYSDEN Zaterdag middag gaat Zuid-Limburg massaal de straat op voor een protestdemonstra tie tegen de nu bijna zekere komst van een olieraffinaderij in Ternaaien bij Maastricht. De protestmars, die wordt georganiseerd door de actie groep-raffinaderij, zal vanaf het Maas trichtse station naar het Vrijthof trekken, waar nogmaals verscheidene Kamerleden hun visie zullen geven op de ernstige gevolgen die deze raffina derij voor het milieu in Limburg zal hebben. Vrijdagavond laat werd dit reeds ge daan tijdens een hearing in Eysden. Het PvdA-Kamerlid Konings riep de Zuidlimburgse bevolking op niet lan ger af te wachten. 'Woorden zullen moeten worden omgezet in daden, want de Belgen zijn niet te vertrou wen als het om milieuzaken gaat. Kijk maar eens naar het Kanaal GentTerneuzen. Allemaal beloften deden de Belgen om het kanaal scho ner te maken, maar intussen blijft het een open riool. Zo'n open riool kunnen wij hier in Zuid-Limburg niet gebruiken!' Evrard Rasken wees nog eens op het verzet in België zelf tegen de raffina derij in Ternaaien. Zaterdag zullen ze ker honderden; zo niet duizenden Bel gen in roteot meelopen, aldus de Belgische parlementariër, die de aan- weigen bezwoer dat de Belgische re gering niet alleen de Nederlanders iets op de mouw wilden spelden, maar dat zij zelfs tegenover de Belgi sche parlementariërs inzake de kwes- tie-Ternaaien heeft gelogen. Vandaag zal premier Den Uyl een ge sprek hebben met de regering in Brussel over de kwestie-Raffinaderij Ternaaien. Premier Den Uyl zegt be grip te hebben voor de verontrusting onder de Zuidlimburgse bevolking, maar wijst er nog eens op dat zijn ambtsgenoot Leburton nog steeds niet de naam Ternaaien als vestiging splaats heeft uitgesproken. Het Belgi sche kabinet zal deze week een specia le vergadering wijden aan de komst van de raffinaderij. Van onze onderwijsredactie UTRECHT Voor de Unie-collecte die officiëel vandaag begint is bij voorbaat al een bedrag van meer dan anderhalve ton binnen. Dit maakte mevrouw W. M. Ridderbos-de Ronij zaterdag bekend op de werkvergade ring van de unie 'School en Evange lie' in Utrecht. De uniecollecte van vorig jaar heeft een record-opbrengst van 1.2 mil- jnen opgeleverd. Evenals andere jaren zal ook ditmaal de helft van de op brengst besteed worden aan het chris telijk onderwijs buiten Europa. De Unie heeft een lijst met kleine projecten uitgegeven waarop plaatse lijke comité's, scholen of andere in* stellingen kunnen intekenen voor be dragen die variëren van een paar hon derd gulden tot vele duizenden gul dens. Ook nu zullen veel projecten in Indo nesië worden gesteund. Maar er zijn ook vele projecten elders (Argentinië. Brazilië, de Mondlane stichting, beur zen voor Zid-Afrikaanse kinderen, enz.). ALKMAAR Onbekenden hebben zaterdagochtend vroeg een straattegel door de ruit van een goud- en zilver zaak in Noord-Scharwoude gegooid. Twee etuis met gouden ringen met een waarde van ƒ8000,- werden uit de etalage gegrist. Buren zagen de die ven met een auto wegrijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5