Alternatieven van raad door b. en w. afgewezen oude glorie Noordwijkse kerk in Leidse Spaarbank Jubileum Neerlandia: gevoel van weemoed Geslaagde kat-expo in Leiden Nieuwe Leidse Ceereet Werf nee I Wie een sbenee woensdag 3 oktober zullen onze kantoren en rijdende bijkantoren te Leiden-Leiderdorp en Oegstgeest gesloten zijn Afscheid van J. W. Knuppe Veel verwarring in raad Voorschoten Restauratie volgend jaar voltooid Werkmans Wilskracht in nieuw home Afscheid mej. Oosterman Prof. Karstens ridder Nederlandse Leeuw Pony voor gehandicapten TROUW/KWARTET MAANDAG 1 OKTOBER 1973 STAD en REGIO L3 LEIDEN Tijdens het afgelopen weekeinde stond de kat centraal in de Stads gehoorzaal, hetgeen ook wel aan het gcmiauw te merken was. De internationale kattententoonstelling Kat-Expo, die voor de tweede keer in Leiden werd geor ganiseerd, werd weer een groot succes. Honderden katten waren er te bezich tigen, maar slechts enkele vielen er uiteraard maar in de prijzen. De foto toont een kattenbezitster, die het er in afwachting van de prijsuitreiking maar eens rustig van neemt. LEIDEN Het 'Leidsch Hohner Ak- kordeonorkest Neerla ndia 'vierdeza- terdagavond in gezelschap van vier andere Leidse muziekmakende gezel schappen in de mudvolle zaal van het Antoniusclubhuis, zijn twintigjarig bestaan. Voorzitter Spoel schreef in zijn pro gramma-inleiding deze, wat droevige zin: 'Bij een terugblik komt een ge voel van weemoed om wat onherroe pelijk verleden rijd is'. Ik kon volko men met hem meeleven, want, terug ziende op de glorietijd van voorheen, rees in mij hetzelfde gevoel van wee moed op. Het getuigt dan wel van moed en vertrouwen om, ondanks de huidige depressie, toch een lustrum te vieren. Zeker, de zaal was overvol. Maar de Leidse gasten 'De Randstadspelers', de 'Big Band', de 'Perdido Combo' en 'The game breakers' hadden natuur lijk hun eigen aanhang meegebracht. Het programma was gemakkelijk po pulair, dire pauzes onderbraken de klankenstroom en een 'groot bal' hield aan het eind de bezoekers tot in de kleine uurtjes bezig. 'Neerlandia' in de laatsté jaren van twintig tot veertien spelers geslonken, zat in een achterhoek van de zaak, de Big Band in de andere, de Randstad spelers op het tcneel achter het gor dijn, dat bij hun optreden tijdelijk werd weggetrokken. Da beide andere ensembles vulden in de zijzalen de ga ten van de lange avond. Alles bijeen was het dus een verheu gend staal van stedelijke samenwer king en, op een zeker niveau en in z'n soort ook wel leuk en zelfs ver- dienstelijl. De stoelen, om gezellige tafeltjes geschikt, moesten dus telkens in een andere richting worden ge draaid. Het publiek toonde zich dank baar en vaak enthousiast, ook voor het (onvermijdelijke) zogenaamd 'klassieke' begin van 'Neerlandia 'de Arlésienne Suite, een uitvoering met nog altijd een meer an gemiddelde kwaliteit. Ook de andere gezelschap pen waren te prijzen, maar ik schatte de Big Band, om hun bekwaam en puur muziekmaken beslist het hoogst. Een prettige avond? Jawel, maar je moest niet teveel terugblikken. Johan van Wolfswinkel Uaft MIhmm n rihlanjhl .1 "BI "JW OOnlWNUN voor élk protestants Cbrtetailjk gezin in Uriden en omgeving LEIDEN Het bijna voltallige per soneel van de inspectie der directe be lastingen (le afd.) was vrijdagmiddag in de kantine van het belastingge bouw aan het Stationsplein bijeen ter gelegenheid van het afscheid van de hoofdcommis J. W. Knuppe, die per 1 oktober met pensioen gaat De diverse sprekers memoreerden in lovende woorden de loopbaan van de thans 65- jarige waarbij vooral diens vakbe kwaamheid en onverflauwde belang stelling voor het moeilijke dienstvak der belastingen naar voren kwamen. Daarna richtte de heer Knuppe die een diensttijd van bijna vijftig jaar achter de rug heeft zich tot de aanwe zigen. In zijn dankwoord bracht hij de goede sfeer en samenwerking gedu rende die vele jaren tot uitdrukking. VOORSCHOTEN Bij het voorstel tot vaststelling van de verordening op de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees in de gemeente Voorschoten bleef er geen stukje meer heel van het ontwerpbesluit. Mr. Begeer (VVD) las uit het stuk dat de mid denstand c.q. de slagers onmondig zijn volgens B. en W. Drs. Meerhoek (KVP) het ontwerpbesluit is een dom geheel, commissoriale behandeling was een farce en het is waarschijnlijk gemaakt om een overbezet keuringsap paraat in stand tè houden. Het stuk gaat niet over een keuring, maar over een tolheffing, waardoor nieuwe bron nen worden aangeboord op financieel gebied. Mr. Goosens (D'66) wees op het oude' stuk uit het begin van de 18de eeuw toen vlees nog per handkar vervoerd werd van slachthuis naar slagerij. Door de onnauwkeurigheid bij het overschrijven van het Leidse raadsvoorstel, moet zelfs de huis vrouw, die buiten het keuringsgebied van Leiden een pondje vlees koopt (b.v. in het winkelcentrum Leidsenha- ge) dit officieel ter keuring aanbie den. De repressieve keuring, die B. en W. nodig vinden volgens hun toelich ting in het belang van de volksge zondheid houdt alleen extra werk in om de te zwaar bemande keurings dienst werk te verschaffen. Wethouder Pels (PvdA) haalde zich de ontstemming van de gehele raad op zijn hals door te zeggen dat hij be reid was om het voorstel alsnog com- misoriaal te behandelen en dat In die vergadering deskundigen zou laten ko men die de raad zou kunnen overtui gen. Dat was nu net te veel. De bur gemeester moest de zaak sussen, want zowel drs. Meershoek als mr. Goosens zijn deskundigen op landelijk niveau inzake deze materie. Dr. Pels redde zich eruit door te zeggen: 'Als college van B. en W. kun je niet op alle ge bied zelf deskundig zijn en moet je varen op het kompas van deskundige ambtenaren'. Aan het begin van de vergadering werd de heer H. van Wijk (PvdA) beëdigd als raadslid in de vacature mr. Italianer. Katwijks badcentrum ivoensdag weer ter discussie Van «en onzer verslaggevers ADVERTENTIE ALPHEN Burgemeester Gallas stelt donderdag 11 oktober de studio van de nieuwe ziekenomroep Alpho in gebruik, waarna dee erste uitzending LEIDEN Ouder grote belangstelling heeft loco-burgemeester mevrouw Den Haan-Groen zaterdagavond het nieuwe 'home' van de harmoniekapel Werkmans Wilskracht officieel geopend. Het muziekgezelschap heeft sinds kort de be schikking over het gebouw van de voormalige lagere school aan de Boommarkt, waarin het tot nu toe uitstekend zijn draai kan vinden. Met vereende krachten is het interieur opgeknapt, hetgeen ertoe geleid heeft dat tegenwoordig prak tisch elke avond mensen bezig zijn in het nieuwe gebouw. Er is een groot repetitielokaal, een kamer voor de majoret tes, een bestuurskamer, een kantine, een keuken en een stencilkamer. Het nieuwe gebouw betekent voor Werkmans Wilskracht liet einde van een enorme ruimtenood en jarenlang 'verdeeld repeteren'. door Johan van Wolfswinkel NOORjD'WIJiK Er' zijn zeer mooie dorpskerken, in de Leidse contreien. Maar de Noordwijkse zal over een jaar de kroon spannen. Architect Piet van der Sterre, specialist op het gebied van oude-kerk- restaiuraties, vertelde mij er véél meer over. Wie er enige kijk op heeft, kan zich verwonderd afvragen, waarom men in een van oudsher klein dorp als Nioordwijk-Binnen zo'n enorme kerk bouwde. En wie nog scherper toeziet, merkt misschien ook op, dat de toren naar verhouding-nogal laag is. Die behoorden dan ook oorspronkelijk bij een klei nere kerk. gezeten heeft, is echter nog de vraag. De vensters van schip en dwarsschip zijn gemetseld van baksteentjes, in mooie profielen gehakt, afgewisseld met blokjes tufsteen. In de raamkop- pen zitten ook sierstenen van natuur steen. De bogen over de ramen zijn eveneens van tufsteen, afkomstig uit de groeven van het Eifelgebergte. De koorramen zijn helemaal van tufsteen. Het koor is namelijk anders van de taillering dan de rest van de kerk. 'We weten niet, welk deel, koor of schepen, het oudste is. Ongeveer 1450 heeft eon grote brand aan het dorp, maar ook aan de toen juist in ver nieuwing zijnde kerk, veel schade aangericht. Het is de vraag, wat er van voor de brand overgebleven is. Het koor vertoont 'in elk geval ande re details'. De muren werden van binnen afge- bikt en opnieuw bepleisterd. Dat was ook zo voor de reformatie. Verder wordt het koor nog beglaasd en de sakristic, waarvan de fundering is teruggevonden, herbouwd. Stoelen De vloer heeft een grote rijkdom aan tegels en zerken. Alles werd eerst ge fotografeerd en getekend met de be doeling, die later weer in de oude staat te herstellen. Onder de vloer wordt namelijk een verwarmingsin- stailatie aangebracht, zodat de zerken behaaglijk zullen aanvoelen. Dit moest ook wel voor het, uiteraard heel gevoelige, orgel, een bijzonder mooi instrument, waarop Noordwijk trots kan zijn Er komen stoelen als zitplaatsen. Met de kerkeraad wordt nog verder over legd, ook over het buitengewoon mooie, enorme tekstbord dn cartou che-vorm (uit 1638), om dat tegen de noordelijke wand boven een zij deurtje op te hangen. Dat deurtje was weggemetseld en kon met veel moeite gereconstrueerd worden. Het is wer kelijk het bekijken waard. De doopka pel is er niet meer en wordt niet her bouwd. Ook de grote aanbouw tegen de zuidgevel, een portaal met twee verdiepingen, wordt voorlopig niet hersteld. Dat zal in de toekomst veel geld kosten. De fundering is aanwe zig. Het streven is, een houten koorhek te maken. Er zijn nog fragmenten van het oorspronkelijke bewaard. De 17de eeuwse koorbanken die vroeger elders in de kerk stonden blijven in het koor. Alle zorg wordt ook besteed aan de, in 1792 voor Janus Doesa en zijn na geslacht opgerichte graftombe met het; prachtige ijzeren hek, aan de twee rijk bewerkte zerken, van Jan van der Boechorst, heer van Noordwijk (plm. 1450) en zijn vrouw Elisabeth van Al kemade (plm 1479). van Florijs van der Boechorst, baljuw van Noordwijk en zijn vrouw Janna van Schagen. Die zerken krijgen nu weer de oorspron kelijke horizontale stand, waardoor het fijne werk, de in steen uitgedruk te weefsels, veel beter tot zijn recht komt. Een paar mooie banken, een zandste nen sarcofaag, fragmentenv an beeld houwwerk uit het 'verdwenen' sacra mentshuisje,wor den mede in de rijke inventaris opgenomen. Ploegen De restauratie is en wordt door afwis selende ploegen vakbekwame stuca- doors, leidekkers en nogan dere speci alisten. uitgevoerd. Architect Van der Sterre heeft het er druk mee, hele da gen. En 's avonds maakt hij zijn teke ningen. Het Noordwijkse karwei is waarlijk het eerste niet. Hoeveel restauraties had of heeft hij onder handen? Een indrukwekkend aantal. Hij somde, toen ik het vroeg,e en lange rij op. maar de lijst is niet volledig. Ziehier: Pieterskerk, koepelkerk (Pieter Post) van Woubrugge, kerken van Zoeter- woude, Oegstgeest (groene kerk). Voorburg, Vlaardingen, Loosdrecht (ramen vernieuwd). Leiderdorp, Zwammerdam, Bodegraven, Sassen- heim. Heemskerk, Bleiswijk enzo voort. Het zal een groot feest worden, wan neer Noordwijk zijn prachtige, door meesterhand!) erstelde kerk weer in gebruik kan nemen. KATÏWTJK Woensdagavond gaat de gemeenteraad van Katwijk weer eens proberen de impasse rond het centrumplan te doorbreken. In een informele vergadering zullen dan de initiatieven behan deld worden, die vanuit de raad ontwikkeld zijn, om via bet inschakelen van een ander stedebouwkun dig bureau te komen tot een algemeen aanvaardbare oplossing voor bet probleem boe bet liart van Katwijk Zee bebouwd moet worden. Erg tevreden Architect Van dei* Sterre. aan wie de restauratie was opgedragen, is erg te vreden over het voorspoedige verloop. 'Oktober 1970 zijn we begonnen en vier jaar later, in oktober 1974 ho pen we de zaak af te.kunnen werken'. Hij is niet van meet af een specialist geweest. 'Ik heb er altijd veel belang stelling voor gehad, voor die oude ge bouwen. Van 't ene komt het andere, je groeit erin. hè. Ja. bij zo'n restau ratie moet je meer opbrengen dan bij nieuwbouw. Je bemt afhankelijk van het object. Wie hier architectuur gaat bedrijven, of zijn scheppingsdrang uit leven, is mis. In de eerste plaats is Bw en W, staan afwijzend tegenover deze plannen» Het college geeft er de voorkeur aan vast te houden aan de schets van het bureau Van Ebden. v Men is wel bereid enige wijzigingen aan te brengen in dit enige maanden geleden door de raad verworpen ont werp. Nadat de gemeenteraad het plan-Van Ebden als onaanvaardbaar terzijde ge schoven had, zijn de opposanten gaan zoeken naar een alternatief. Men stuitte bij deze pogingen op het bu reau Hajema uit Assen, dat bereid bleek een nieuw schetsplan te maken. Deze werkzaamheden zouden vijftien- LEIMUIDEN Tijdens een besloten bijeenkomst is afscheid genomen van mej. Oosterman ('juffrouw Trix') van de chr. kleuterschool 'De Kabouters'. Zij is drie jaar hoofdleidster geweest en heeft veel werk verzet voor de kleuters, hetgeen ook wel bleek uit de woorden van de heer Treur, voorzit ter van het chr. schoolbestuur, die o.a. wees op haar introductie van huis dieren op school. Ook de heer Smits, hoofd van de chr. basisschool sprak zich lovend over haar uit, en accentu eerde in dit verband vooral de samen werking tussen beide scholen. Mej. Oosterman dankte iedereen voor de vele bloemen, cadeaus en in het bij zonder de goede sfeer tussen haar, het schoolbestuur, de chr. basisschool en haar collega's. Er is nog geen opvolg ster maar voorlopig zal mevrouw Schipperijn-Van Dop haar werkzaam heden overnemen. duizend gulden kosten en binnen drie maanden resultaat opleveren. Dit ge geven werd op een informele raads vergadering op 16 augustus aan B. en W. doorgespeeld. COMPLICATIES Toen B. en W. hierna contact opna men met het Assense bureau bleken er toch enkele complicaties te rijzen. Zo werd duidelijk dat het bureau Ha jema toch niet in staat was een schet splan voor vijftienduizend gulden te maken; en tevens dat de termijn van drie maanden niet haalbaar was. Deze merkwaardige gang van zaken kwam voort uiit het feit dat de raadsleden afgegaan waren op de informatie van een medewerker van Hajema, ene ir. Maurits, die meer toegezegd had dan bij nader inzien waar te maken was. Daar kwam bij dat het dagelijks be stuur van de gemeente Katwijk niet bereid was Hajema carte blanche te geven. B. en W. wilden het plan van Van Embden als grondpatroon laten dienen, Hajema mocht slechts enkele invuloefeningen maken. Zij beriepen zich hierbij op een erecode tegenover het bureau Van Embden, dat al jaren bezig is met het maken van plannen. Het bureau Hajema was daartoe niet bereid, het wilde slechts een eigen plan indienen. OPONTHOUD Daarop is de zaak afgesprongen. B. en W. hanteren voorts ter motivatie van hun afwijzende houding het argument dat, als men Hajema inschakelt, men te maken krijgt met een onverant woord oponthoud. Niet alleen zal het, volgens het college, ongeveer een jaar duren alvorens er een nieuw plan op tafel ligt, maar zal de tegen die tijd nieuw gekozen raad ook weer ruim schoots de tijd nemen om zijn licht over deze zaak te laten schijnen. Vandaar dat de raad woensdagavond voorgesteld zal worden het verzoek van een aa tal raadsleden niet in te willigen en in plaats daarvan het ou de plan weer te voorschijn te halen. B. en W. zijn wel bereid enkele wijzi gingen in het ontwerp te brengen. Zo zouden de veel bekritiseerde hoog bouw en enkele café's geschrapt kun nen worden, terwijl ook van het (e- veneens niet alom bewonderde) ver diepte plein geen breekpunt gemaakt zal worden. Dat mag, wat het college betreft, best horizontaal worden. LEIDEN Prodf. dr. W. K. H. Kar stens, die sinds 1960 als hoogleraar in de algemene plantkunde en sedert 1968 bovendien als directeur van de Hortus Botanicus aan de Leidse Uni versiteit verbonden is geweest, is be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Dit deelde hem de rector magnificus van de universi teit, prof. dr. A. E. Cohen, mee op de bijeenkomst in het collegegebouw bij de Gorlaeuslaboratoria, waarop prof. Karstens afscheid nam van zijn ambt. LEIDEN Ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van konin gin Juliana hebben de Algemene Se naten Vergadering en de Bond van Vrouwelijke Studenten Verenigingen een bedrag ter beschikking gesteld voor het Kind in Nood. Zij hebben besloten een pony aan te bieden aan de Stichting Paardrijden voor Gehan dicapten voor Leiden en omstreken. Deze pony zal in ontvangst worden genomen door de voorzitter van de Federatie Paardrijden Gehandicapten, de heer F. Bischoff van Heemskerck, Opper Stalmeester van de koningin op zondag 7 oktober in de manege 'Moe dig Voorwaarts' aan de Wassenaarse- De verklaring ligt in een besluit van een (15de eeuwse) bisschop, een af laat te verlenen aan allen, die op het graf van Sint Jeroen zouden komen bidden. Jeroen, in de 9de eeuw uit Schotland gekomen, was de apostel van Kennemerland. Hij werd in Noordwijk door de Noormannen ont hoofd. Het lichaam kwam terecht in de abdij van Egmond, het hoofd bleef in Noordwijk als schedel denkelijk tot vandaag-de-dag geborgen onder het koor. De kerk, tot de status van bedevaarts- doel verheven, moest dus wel worden vernieuwd en vergroot (1450). Maar de toren bleef dezelfde. Vandaar de niet volkomen harmonische verhou ding. De Noordwijkse Sint Jeroen is er in 1574, toen alle kerken uit de omtrek, zoals van Zoeterwoude, Leiderdorp, Warmond, Voorschoten en Rijnsburg, in puin veranderden, wonderlijk goed afgekomen. Er werd bijna geen scha de aangericht, om welke reden dan ook. In 1791 zette men een nieuwe spots op de toren. De ramen werden minder fraai vervangen, want de brugijzers gingen op der. duur roesten. De oude vensters waren trouwens in 1901 ver dwenen. Architect H. J. Jesse, m Kat wijk aan Zee bekend als de bouwer van de Nieuwe Kerk, restaureerde ook de ramen tussen 1901 en 1904. Maar de kerk raakte in de halve eeuw hierna sne.l in verval. De kerkvoog den constateerden dat zélf en lieten daarom plannen voor herstel maken. Die kwamen, op papier, in 1957 ge reed. De toestand was bar slecht, het dak lekte, de muren brokkelden af. het water stond na een flinke bui in plassen op de zerken. belangrijk, wat je bij het openmaken, het hakken vindt. Langzamerhand ga je dan de sfeer van de tijd aanvoelen. Dat vraagt een bepaalde instelling, het je afhankelijk weten van het ge val zelf, dingen doen, die je misschien eerst niet zoudt kiezen, met geduld speuren om veel te weten te komen. Daar gaat het om', De restauratie van de Noordwijkse kerk begon met een grondig herstel van de daken. Dit werk is nu hele maal klaar. Toen kwamen de muren aan de beurt. De kwaliteit van Jesse's restauratie was niet zo bijzonder goed. Maar ze hebben, dank zij Jesse, dan toch maar de zeventiger jaren ge haald. Het metselwerk heeft nu een fluweel achtige kleur; het zijn krachtige vor men, maar de uiterlijke hardheid ont breekt Omdat de oorspronkelijke houten ge welven niet meer aanwezig waren, moesten er nieuwe worden gemaakt. 'We vonden nog wel kraalschroten, dat zijn de plankjes, waaruit het pla fondgewelf is samengesteld, van vóór 1901. Het bleek, dat ze op een bijzon dere manier, in de zogenaamde visbek- vorm, tegen elkaar aansloten. Men had ze eenvoudig laten liggen. En wij hebben daarvan geprofiteerd. Het ton gewelf met de gordelbogen, schoren en velden is nu weer heel mooi. Die velden zijn grijs, de ribben en balken rood. We zijn heel toevallig achter die kleuren gekomen, dank zij een plankje, helemaal aan de kant, dat nog rode verf vertoonde. Het gewelf is dus in de oorspronkelijke toestand hersteld. De lichtgroene doorzichtige glasdn- lood-venstors zijn nieuw. Een paar ra men blijven gesloten. De oorspronke lijke bedoeling was de ramen met ge brandschilderde vensters te vullen. De middeleeuwers hielden niet van te veel licht en ze verbeeldden op die manier ook de gewijde geschiedenis. Of dat gekleurde glas er werkelijk in

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3