eoeo 'Wij zijn geen rechtse pressiegroep' Ds. J. Overduin over verschuivingen kerken in geref. Prof. Berkhof wordt nieuwe voorzitter van raad van kerken Je ziet steeds meer mensen Kelly roken. lllsill£\ll 'Betrek Japan bij overleg met EEG' Waarom? Kelly is laag in nicotine en toch fjjn van smaak. Vandaag Koolmonoxyde in parkeergarage: Goed nieuws voor de sigarettenroker. Nieuwe boeken Troonrede onjuist over verkleining van klassen Ton schade bij brand in café i TROUW/KWARTET MAANDAG 1 OKTOBER 1973 KERK/KUNST T2/K2 UTRECHT Een appèl om te blijven bij de bijbel over de hele linie van het leven hield de chr. geref. predikant J. H. Velema uit Apeldoorn, voorzitter van de stichting Nederland ICGC (internatio nale raad van christelijke kerken), zaterdag op de "dag van reformatorisch getuigenis', die in Utrecht gehouden werd en naar het woord van ds. Velema, geen manifestatie van een rechtse pressiegroep of zoiets betekende. Drieduizend mensen uit vele kerken woonden deze dag bij, die door ICCC- Nederland belegd was wegens 'de bij een groot deel van het Nederlandse kerkvolk levende bezorgdheid over het verval op het terrein van kerk en theologie. De zedelijke verwording en in het algemeen de verlinksing van het openbare leven'. In november 1972 trok een soortgelijke dag vijfdui zend mensen. 'Men heeft ons al een nieuwe groep malcontenten genoemd of een rechtse pressiegroep', aldus ds. Velema, die dit beslist afwees. 'Wij willen niet anders dan voluit kerk zijn, reformatorische kerk. Laten we echt gereformeerd zijn, dat is tot God bekeerd om voor Hem te leven, uit de oude bron, het Woord van God'. Hij zei voorts: "Het is ons met deze getui- genisdagen niet te doen om de kerke lijke houding op stel en sprong te veranderen. Maar in elke kerk moet een door en door schriftuurlijke men taliteit komen. Die zal ons verbinden en daardoor herkennen we elkaar en staan we naast elkaar*. STRIJDEN Wat zoekt Christus in zijn kerk? vroeg ds. Velema, en zijn antwoord was: geen gearriveerde kerk, geen zelfverzekerde of formalistische kerk, maar een levende, strijdende, bewa rende en verwachtende kerk. Om te zegevieren moet er gestreden worden, maar thans denken velen boven die strijd verheven te zijn. De wapens zijn opgeborgen. Geruisloos laat men zich door de vijand bespringen en wie waarschuwt, wordt uitgelachen. Het lijkt wel, of de kerk zich haar agenda thans laat voorschrijven door de wereld, zei ds. Velema. In plaats daarvan riep hij op tot een luister houding naar wat Christus zegt. 'Gods volk is voor alles een luisterend volk. Het hóórt zich zalig. Dat is reforma- Van een onzer verslaggevers ZEIST Zonder verschuivingen in de geloofsbeleving is de kerk dood en verworden tot een museum. Maar met alles meeschuiven is al even verkeerd: dan maak je van de kerk een winkel, die wegens opheffing uitverkoop houdt. Ds. J. Overduin, Veenendaal, zei dit za terdag op de jaarbijeenkomst van de bond van gereformeerde man- nenverenigingen, die ongeveer de helft van de Oosterkerk in Zeist vulde. tisch. Een kerk, die iets anders, die zogenaamd meer wil, ondergraaft haar eigen bestaan. Wij moeten terug naar het eenvoudig horen naar wat de Geest door het Woord te zeggen heeft'. De Apeldoornse predikant riep de verontrusten over de ontwikkeling in kerk en theologie in Nederland op, samen een reformatorisch cordon te vormen 'Zwak in onszelf, maar krach tig in de Here'. VERVAL Ds. A. Vroegindeweij, hervormd pre dikant te Veenendaal, schreef het geestelijk verval van zoveel personen, kerken en gemeenten, toe aan het ontbreken van een verborgen omgang met God. 'Het geloof is bij velen een rekensom geworden, aan automatisme van: natuurlijk geloof je en verder zit het dan wel goed. Dan kan men nog wel strijden voor de Waarheid, maar dat verstandswerk blijkt op de duur niet opgewassen tegen de dwaling. De nood van Nederland is, dat er zo wei nig, voor God gevonden worden, echte verbrokenen van hart en verslagenen van geest Alleen dan wordt Christus dierbaar". In dat verband zag ds. Vroegindeweij ook het meedoen met de wereld. 'Men woont niet langer als vreemdeling op aarde, het kwaad wordt zelfs door do minees aangeprezen, omdat men de heerlijkheid niet kent van de enige Troost". Daarom riep hij op tot gebed om de stromen van de Heilige Geest en een radikaal breken met de zonde. 'Laat men ons maar voor conservatief houden en bespotten. De wereld kan ons niet redden'. Andere sprekers op deze dag waren de heer J. A. E. Vermaat, ds. P. J. Mietes en ICCC-president dr. Carl Mclntire. Het jeugdcontact ICCC bood een drinkwaterput aan voor India. Overzicht van de 'dag van reformatorisch getuigenis', zaterdag in Utrecht gehouden. Opvolger van dr. A. Kruysivijk Van een onzer verslaggevers UTRECHT Prof. dr. H. Berkhof, hervormd hoogleraar te Lei den. wordt met ingang van 1 januari 1974 voorzitter van de raad van kerken in Nederland. Hij volgt dr. A. Kruyswijk op. De zit" tingsperiode van dr. Kruyswijk eindigt op 31 december a.s. Tevoren had ds. Overduin vastgesteld dat, ofschoon de geloofsbeleving als antwoord op het evangelie een inner lijke zaak is, deze toch in bepaalde ge dragspatronen resulteert, welke aan verschuivingen onderhevig zijn. Hoe moet je daar nu tegenover staan? Veel verschuivingen van nu kun je verklaren als een reactie op vroeger verwaarloosde aspecten van het evan gelie, of op een vroegere eenzijdige geloofsbeleving. Enkele voorbeelden. Vroeger: nadruk op de antithese, nu op solidariteit met de wereld. Vroeger: overschatting van de kerk als instituut, nu onder schatting. Vroeger: een voorzienig- heidsgeloof, vaak ten koste van de menselijke verantwoordelijkheid, nu dikwijls een zogeheten mondige ver antwoordelijkheid, die God overbodig maakt. Maar wie kritisch tegenover het verle den staat zal dit ook ten aanzien van het heden moeten doen. We moeten een zuiver kriterium hebben om zo wel verleden, heden als toekomst te kunnen beoordelen. Daarbij is, aldus ds. Overduin, van het grootste belang dat het antwoord-karakter van het ge loof wordt gehandhaafd. Zó alleen kom je tot de ware identiteit. Het evangelie is zo diep en breed, dat het geen enkel aspect van de werkelijk- i heid waarin we leven onberoerd laat twee mensen onwel Maar het mag nooit eenzijdig opgaan in één van die aspecten. Ds. Overduin haalde in dit verband een uitspraak aan van prof. dr. C. A. van Peursen te Leiden: 'Om eigen identiteit te bewaren mag de diakonie niet verworden tot maatschappelijk werk, het pastoraat tot psychotherapie en de zending tot ontwikkelingshulp'. Wanneer zondag 1 van de Heidelbergse catechismus overal integraal en actu eel verkondigd en toegepast wordt, zullen we bewaard worden voor intro vert heilsegoïsme, hoogmoedig wetti- cisme en moedeloos scepticisme, zo besloot ds. Overduin zijn referaat UTRECHT Twee werknemers van een ondergrondse parkeergarage aan het Utrechtse Vredenburg zijn zater dag met koolmonoxydevergiftigings- verschijnselen ter observatie opgeno men in het ziekenhuis. De brandweer heeft de garage gesloten. Volgens de officier van dienst van de Utrechtse brandweer was de ventilatie van de garage uitgevallen waardoor zich een te hoge concentratie van koolmonox yde in de garage vormde. Automobi listen die hun wagen er hadden Dr. Berkhof is gekozen buiten de leden van de raad om. Daarvoor was een sta tutenwijziging nodig, die vrijdag werd aanvaard. De raad van kerken gaat verder zijn vertrouwde onderkomen in Utrecht (Maliebaan 88) verlaten, en verhuist naar Amersfoort. De raad huurt een royaal onderkomen in het oud katho liek seminarium in Amersfoort. De da tum voor de verhuizing is nog niet be kend. maar zal in elk geval dit najaar al gebeuren. Prof. Berkhof zal zijn nieuwe functie in Amersfoort aanvaar den. Het oud katholiek seminarium biedt.in de eerste plaats de zozeer benodigde ruimte, maar verder heeft het nieuwe onderkomen in Amersfoort ook betere parkeermogelijkheden en het semina- parkeerd mochten deze wel ophalen. v rium is ook beter met het openbaar De garage blijft gesloten tot het ven- vervoer te bereiken tilatiesysteem is gerepareerd. De raad van kerken heeft telegrammen verzonden aan de aartsbisschop van Santiago en aan de raad van kerken in Zuid-Afrika. In het telegeram dat naar Chili werd verzonden wordt onder meer bezorgd heid uitgesproken over de aantasting van de rechten van de mens en hulp aangeboden bij de opvang displaces persons- Afschriften van dit telegram zijn verzonden aan premier Den Uyl en aan de ministers Van der Stoel en Pronk. I-Iet telegram aan de raad van kerken in Zuid-Afrika werd verzonden in ver band met het neerschieten van twaalf mijnwerkers in Carlentonville, en het intrekken van het paspoort van drs. Beyers Naudé en ds. Brian Brown, een tweede medewerker van het Chris telijk Instituut in Johannesburg. In het telegram aan de Zuidafrikaanse raad van kerken staat onder meer: 'De raad van kerken in Nederland Prof. dr. H. Berkhof spreekt zijn ernstige bezorgdheid uit over de vrijheidsbeperking van ds. Beyers Naudé. De raad is ervan over tuigd dat zijn waardevolle bijdrage tot een geweldloze oplossing van het ras senprobleem thans minder dan ooit kan worden gemist, getuige de zeer be treurenswaardige gebeurtenissen in CarletonVille. De raad doet een ern stig beroep op de raad van kerken in Zuid-Afrika tot interventie bij uw re gering'. Het telegram werd ondertekend door voorzitter en secretaris van de raad van kerken, dr. A. Kruyswijk en prof. dr. H. A. M. Fiolet. Verder besloot de raad adhesie te be tuigen aan de handtekeningenactie van Amnestie International in het kader van het jaar ter bestrijding van het martelen van politieke gevangenen. (ADVERTENTIE) Horizontaal: 1. tweetal. 4. natuurlijk waterbekken, 7. rondhout, 8. soort kers, 10. pers. voornaaraw., 12. bezitt. voornaamw., 14: steensoort, 15. rund, 16. muzieknoot, 18. oude rekening (afk.), 19. inhoudsmaat, 22. water geest, 24. larve van een meikever. 25. bouwstof, 26. pop, 28. voegwoord (Fr.), 30. scheik. element, 31. lof, 33. omslag, 35. jongensnaam, 37. muziek noot, 38. vis, 40. deel van de bijbel, 41. niet begroeid, 42. deel van het ge bit. Verticaal: 1. herdersgod. 2. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 3. cylindervor- mig voorwerp, 4. deel van het jaar, 5. oude lengtemaat 6. rivier, 7. lichte be dwelming, 9. opstootje, 11. rood in de wapenkunde, 13. flard, 15. kronkel, 17. dieventaal, 18. sterrenbeeld, 20. inter nationale trein, 21. lidwoord, 22. zwemvogel, 23. ik (Lat.), 25. landbou wer, 27. vrucht, 29. voertuig. 32. ei kenschors, 33. insekteneter, 34. hoofd deksel, 36. eind, 38. muzieknoot, 39. bergplaats. OPLOSSING VAN VRIJDAG Hor.: 1. perk, 4. mantel, 9. ara. 10. tol, 11. are, 12. staart, 14. plan, 15. pré, 16. koe, 17. eb, 19. eminent, 22. les, 24. ora, 25. tak, 27. etalage, 30. k.o., 32. Abo, 33. Ina, 35. saké, 37. knevel, 39. Ede. 40. neg, 41. Eva. 42. retina, 43. prak. Vert.: 1. pastel, 2. ert, 3. raap, 4. mot, 5. al, 6. talent, 7. era, 8. leng, 10. tre molo, 13. are, 14. Poe, 16. knaging, 18. bee. 20. Ira, 21. tak, 23. staket, 26. koelak, 28. Abe, 29. ene, 31. Aser, 34. aver, 36. adé, 37. Kea, 38. eva, 40. nn. .-tsS Van der Stoel tot Kissinger: Van een verslaggever SCHIPHOL Bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten heeft minis ter Van der Stoel (buitenlandse zaken) o.a. met zijn ambtgenoot Kissinger de wenselijkheid besproken om Japan te betrekken in de dialoog die tussen de EEG en Amerika op gang komt. Sinds enige dagen worden alle pakjes Kelly Vanzelfsprekend bevinden zich bij uw leverancier halvaret aan uw leverancier afgeleverd nog pakjes Kelly halvaret zonder deze met nevenstaam! etiket van de Stichting ,NfonMmM etikettering «bu» °fMe ^n^idinf Mvf.rct Informatieve Etikettering Nederland. |p A ij1 sigaretten hebben dezelfde hoogwaardige Kelly halvaret heeft één stip d.wjz. dat Ss 1^1 1 I I kwaliteit en voldoen ook het 'teer'- en nicotine gehalte lager is MW0ER snppe*m1nd£rrteer,en ncotne reeds vonetj|g aan de stip* norm van de Stichting Informatieve Etikettering. dan resp. 14 mg. .en 1,2 mg. per sigaret. Er ligt een ontwerp-verklaring ter ta fel die aan de Amerikanen is aangebo den. Daarover wordt verder overleg Hans Warren. De Olympos. Erven Thomas Rap, Spulstraat 283, Amster dam. 1973, 40 blz. 6,50. Dit fraai uitgevoerde dichtbundeltje van Warren is met grote kennis van en liefde voor de Griekse (goden)we reld geschreven. In de eerste afdeling passeren de belangrijkste goden ,de re vue: Zeus, Hera, Poseidon, Demeter, Apollo, Artemis, Athene, Hephaistos, Aphrodite, Ares, Dionysos en Hermes. De verzen aan hen géwijd zijn ge schreven vanuit het standpunt van de 'gelovige', al is ook geregeld een dub bele bodem merkbaar: 'Ik, die aan zee geboren ben/wil nog graag geloven, machtige Poseidon,/ dat de zee onze eilanden draagt. 'Warren heeft in deze godencyclus knap zijn grote affiniteit met de mythologie verwerkt. In het tweede gedeelte van het bun deltje staan verschillende gedichten die betrekking hebben op de antieke wereld. Eén daarvan, over de 'Satiri- con' van Petronius enerzijds en die van Fellini, de 20ste eeuwse filmer, anderzijds, treft door de confrontatie van vroeger (verhaal) en nu (de film): 'Maar wat ik heb gemist ver dwaald/ In dit bizar gekwetter tussen echte tover/en Hollywoodgelonk, is het geloof/in de aloude goden'. Ook hier weer de behoefte het verleden zo getrouw mogelijk te weerspiegelen. Warrens occupatie met dat Griekse verleden en die Griekse denkwereld heeft hij overtuigend en ook niet aL te moeilijk in dit aardige bun deltje onder voorden gebracht T.V.D. in New York gepleegd op het niveau van directeuren-generaal voor politieke zaken met een door Kissinger aange wezen vertegenwoordiger. Minister van der Stoel vertelde dit za terdagmiddag op Schiphol bij zijn te rugkeer uit New York, waar hij de al gemene vergadering van de Verenigde Naties had bijgewoond en van de ge legenheid gebruik had gemaakt tevens gesprekken te voeren met secretaris generaal Waldheim en de speciale VN-vertegenwoördiger voor het mid den Oosten, Jarring. Ook ontmoette hij er zijn Europese ambtgenoten, alsmede de Russische en de Indonesi sche ministers van buitenlandse za ken, Gromiko en Malik. Beiden nodig den onze landgenoot uit voor een be zoek. De minister aanvaardde deze uitnodigingen en verwacht dat hij in januari naar Indonesië en in de tweede helft van april naar Moskou zal gaan. Het initiatief van enige afgevaardig den in de raad van Europa omhet uitgestoten Griekenland weer in de kring van de zeventien Europese lan den op te nemen, noemde de minister prematuur. 'Van terugkeer kan alleen sprake zijn als in Griekenland een werkelijk democratisch regime terug komt', zei hij. 'Zolang het slechts een schijndemocratie is, zal Nederland de terugkeer van Griekenland in de raad van Europa met alle kracht blijven tegenwerken.' ERIN GEKEND Jakob bezwijkt tenslotte. Heeft hij zich verzet toen Ruben zich garant stelde voor het meenemen van de jongste zoon Benjamin, nu is alles an ders geworden. De nood is hoger ge stegen. Er zit niet veel anders op dan dat de broers weer naar Egypte gaan. Dat is de enige uitweg. Egypte, Jozef, dat is d2 weg, de waarheid van het moment, het leven. Er is geen omweg mogelijk. Buiten Egypte, buiten Jozef grijnst de hongerdood. Daar kan Ja kob niet aan voorbij. Dat heeft hij ge probeerd en hij heeft z'n hoofd ge schud en nee gezegd. Hij heeft liet zijn zoons verweten dat ze tegen die vreemde harde man in Egypte over hun jongste broer gerept hebben. Dat was niet nodig geweest. Hun loslip pigheid is de oorzaak van deze impas se. Maar wat weet Jakob van die vreemde situatie, van die man die maar om hen heen liep en die zich maar liet informeren? Om er angstig van te worden. Nu stelt Juda zich borg voor de jongen. Ze moeten dan maar gaan. Er komt een soort fatalis me over Jakob. Kom ik om, dan kom ik om. Dan moet ik maar van kinde ren beroofd worden, als het zo moet. Jakob legt het hoofd in de schoot. Een ontzettend moeilijk moment voor deze man die tot nu toe zijn leven al tijd in eigen hand genomen heeft. Hij moet het uit handen geven. Het gaat niet van harte. Hij vertrouwt het niet. Hij is bijna een modern mens die niets vertrouwt wat hij niet bere kenen, wat hij niet zien kan, wat hij niet kan omschrijven. En toch is er ook iets anders. God, de Almachtige geve u barmhartigheid voor het aan gezicht van die man, opdat hij uw an dere broer late gaan (Simeon) alsook Benjamin. Het is geen gebed. Dat le zen we niet zoveel. Maar wel zo'n wens, waarin God als 't ware terzijde aangesproken is. Hij is erin gekend. En de broers weten het ook. Het le ven is niet verlaten en zich afspelend op een kale berg, maar hier, voor Gods aangezicht, in het bereik van Gods barmhartigheid, die ingeroepen mag worden. Die het leven te leven maakt. (Genesis 43, 1-14). DEN HAAG De klassen worden volgend jaar wel kleiner, maar niet overal zoveel kleiner als in de troon rede wel is gesuggereerd. Dat consta teert de heer C. Barnhoorn, voorzitter van de protestants-christelijke bond van onderwijzend personeel, in het laatste nummer van het PCBO-blad, De heer Barnhoorn legt in zijn arti kel uit dat het aantal leerlingen per leerkracht in het basis-onderwijs an ders berekend wordt dan in het kleu teronderwijs. Op kleuterscholen kun je inderdaad zeggen dat de leerlingen- schaal daalt van 36 tot 34 kinderen per klas. Maar in het basisonderwijs werken de schalen anders, omdat daar niet alleen rekening gehouden wordt met de groepsgrootte maar ook met de indeling van de school in zes leer jaren. Je kunt daarom niet zeggen dat de school wordt verlaagd van 36 tot 33, zoals in de troonrede staat. De huidige 36-schaal werkt vooral na delig voor de grotere basischolen. Een kleine (eenmansschool) krijgt nu bij voorbeeld een tweede leerkracht bij de 26ste leerling. Maar een grote (elf mans-school) krijgt de twaalfde leer kracht pas bij de 382ste leerling. De gemiddelde bezetting per klas is dan voor een school die daar net onder blijft ongeveer 35. Dat betekent dat er voor elke klas met dertig leerlin gen ook een klas met 40 kinderen moet zijn. De in de troonrede aangekondigde klassen-verkleining zal nu het beste merkbaar zijn in grote scholen. Vol gens de berekening van de heer Barn hoorn zal dan volgend jaar bijvoor beeld een twaalfde leerkracht kunnen worden aangesteld bij 364 inplaats van 382 leerlingen. Ondanks de spanning in Europa als gevolg van de ontvoering van Russi sche joden door. Arabische terroristen, is de Israëlische premier, mevrouw Goida Meir, gisteren naar Straatsbug gereisd, waar zij de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa zal toespreken. Links op de achtergrond staat de Italiaanse voorzitter van deze assemblee, Giuseppe Vedovato. MUSSELKANAAL Zondagmorgen is in het Groningse Musselkanaal het caf Trefpunt door een felle band binnen een half uur in de as gelegd. De bewoner van het pand dat de laat ste tijd geen dienst meer deed als ca fé. de heer R. Lakenfeld, had niets van de brand gemerkt en werd op het laatste nippertje door de heer P. Mul der uit Musselkanaal, Zowel de inventaris van het café als de inboedel van de bewoner gingen met het café verloren. Het café dat ei gendom was van de heer J. Mulder in Drouwen was verzekerd, evenals de inventaris. De spulletjes van de bewo ner waren echter niet verzekerd. De schade wordt door de eigenaar ge schat op ruim 100.000, (ADVERTENTIE) wedctéM-V Ds. Velema op getuigenis-dag: Van een onzer verslaggevers

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2