Israël eist intrekking van Oostenrijks besluit I s EES Feyenoord opnieuw gelijk met Ajax Fusieplannen van Spaarbankbond en Rij kspostspaarbank S3 Richt in ons land opvangcentrum op tn deze krant v. d. Velde Felle kritiek op sluiting kamp Schönau £en laxeermiddel waar u de klokop gelijk kuntzetten: Sennocol! vijf mensen verdronken krant 75.000 nieuwe prijswinnaars in de Algemene Loterij Aederland. ALN Algemene Loterij Nederland op de bres voor een sterke christelijke pers! Van Thijn tot Nederlandse regering: Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam MAANDAG 1 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 154 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 372, tel. 1441. Afd. Bezorging vanat 08.30 uur Een keizerlijke discussie. Scheidsrechter Jan Keizer weigert in te gaan op de felle protesten van Piet Keizer, nadat een Ajax- doelpunt is afgekeurd. Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax. en Feyen oord staan weer gelijk aan de kop van de eredivisie. De Amsterdam mers raakten gisteren in Alkmaar een punt kwijt tegen AZ '67, ter wijl Feyenoord zonder noemens waardige inspanning MVV naar een 30 nederlaag speelde. Daar door is er nog steeds geen sprake van een werkelijke afscheiding in de eredivisie. Op een punt van het illustere tweetal staan namelijk nog steeds FC Amsterdam en FC Utrecht. Beide ploegen maakten geen fout. De Amsterdammers ver sloegen FC Den Haag (30) en de ploeg van Bert Jacobs won met 20 van Go Ahead. Opmerkelijk is dat in deze twee wedstrijden twee spelers voor de totale produktie te kenden. Bij FC Amsterdam scoor de Nico Jansen drie keer, bij FC Utrecht Joop van Maurik twee keer. PSV zakte terug. De- Eindhovenaren, gedoodverfd als de eindelijk doorbrekende ploeg, ver loor verrassend met 20 van Haarlem. PSV was vrijwel de gehe le wedstrijd in de aanval, maar zonder succes. Haarlem had in de vierde minuut dankzij Vosmaer succes en kwam op het scheiden van de markt dankzij Nicuwenhui- zcn nog op 20. JERUSALEM/WENEN/TRIPOLIS (AFP, AP, UPI) De Israëlische premier Golda Meir is 'princi- Ds. Velema: 'wij zijn pieel hoopvol' over een herziening van het Oostenrijkse besluit het joodse doorgangskamp Schönau bij rechtse pressiegroep' Wenen te sluiten. Ze zei dit gisteren vóór haar vertrek naar Straatsburg, waar zij vandaag de Euro pese parlementsleden zal toespreken. Buitenland Brandt eerder terug Kerk (ADVERTENTIE) Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor een probleemloze stoelgang (J) Dagra N.V., Diemen DEN HAAG De Nederlandse Spaarbankbond en de PTT gaan ge meenschappelijk mogelijkheden onderzoeken om te komen tot een fusie van de bondsspaarbanken en de Rijkspostspaarbank. De Tweede-Kamerleden Scholten en Tolman (CHU) zullen hierover van daag schriftelijke vragen stellen aan de ministers van financiën en van ver keer en waterstaat. Zij willen onder meer worden ingelicht over de achter gronden en doelstellingen van deze Bonden fusie en over de gevolgen voor spaar ders en werknemers. Ook zullen zij vragen of deze fusie verandering zal brengen in de plannen van de Rijk spostspaarbank tot uitbouw van zijn aktiviteiten. Haar uitspraak kwam kort na een drie uur durend spoedberaad van het Israëlische Kabinet naar aanleiding van de gijzeling door twee Palestijnse terroristen, van drie inmiddels vrij gelaten, Russische joodse emigranten. In een verklaring na dit beraad wordt het Oostenrijkse besluit in zeer scher pe bewoordingen gehekeld cn de Oos tenrijkse regering gevraagd terug te komen op haar 'haastig' genomen be sluit het centrum, waar Russische jo den op doorreis naar Israël worden opgevangen, te sluiten. De Israëlische regering, die spreekt over een 'wijken voor en toegeven aan Arabische ei sen?, vindt de Oostenrijkse houding 'verbazingwekkend, een aanmoediging voor het voortzetten van afpersing door gewelddaden en een gevaarlijke inbreuk op het recht van vrije door tocht van joden'. De enige vriendelijke passage in de verklaring vormen de woorden van erkenning voor de humanitaire hou ding van Wenen in de afgelopen ja ren ten aanzien van de meer dan 100.000 joden die via Oostenrijk uit Oost-Europa naar Israël zijn geëmi greerd. ut Het Israëlische parlement, dat tot de verkiezingen op 30 oktober op reces is, komt vandaag voor een bijzondere zitting bijeen om de situatie te be spreken. Reacties Evenals vrijwel alle Israëlische kran ten, heeft ook het Joodse bureau in Israël, de instantie, die verantwoorde- liji is voor de hulp aan joodse emi granten, het Oostenrijkse besluit fel veroordeeld en verklaard geschokt te zijn. Directeur-generaal Mosje Rivlin zei, dat het beste alternatief voor het doorgangscentrum zou zijn de immi- graten rechtstreeks uit Kiew of Mos kou naar Israël over te vliegen. 'Maar dat is een zaak, waarover alleen door de Russische autoriteiten een besluit kan worden genomen'. Kunst Brittens nieuwste opera voetstuk voor Pears Nieuwe boeken Puzzel Radio en tv Strips, feuilleton Weer Dag maandac Familieberichten weest het opvangcentrum te sluiten. Hij onthulde, dat het kasteel Schönau al maanden lang doelwit is geweest van Palestijnse terroristen. Daardoor was het noodzakelijk het centrum constant door een leger van veilig heidsagenten te laten beschermen. 'Vroeg of laat zouden we dus toch iets hebben moeten doen'. Hij ontkende overigens, dat Oosten- rijk nu de terugweg voor alle joodse Alllft S IP WStPl" emigranten zou hebben afgesloten. tc waiCl. 'Ons besluit geldt alleen de groepen emigranten, individueel reizende Rus sische joden zal niets in de weg wor den gelegd'. In dezelfde verklaring maakte Kreisky bekend, dat zaterdag bij Marchegg (het station aan de Tsjechisch-Oosten- rijkse grens, waar de Palestijnen toe sloegen) vijf agenten van de Israëli sche geheime dienst zijn gearresteerd. De Israëliërs waren daarheen ge stuurd om de Russische emigranten bescherming te bieden. Volgens de kanselier kunnen dit soort maatrege len van de kant van Israël niet wor den geduld. Overigens is wel duidelijk geworden, dat Kreisky's besluit ook in Oosten rijk zelf op verzet is gestuit. De oppo sitie heeft er al over geklaagd dat zij vooraf niet door de regering is ge raadpleegd. Gezien deze kritiek, is volgens politieke waarnemers de toe komst van de regering Kreisky onze ker geworden, temeer omdat zij ook Zie verder buitenlandpagina Voor het Oostenrijkse consulaat In Amsterdam is zaterdagavond geprotesteerd tegen het besluit van de Oostenrijkse regering het doorgangscentrum voor Rus sische joden te sluiten in ruil voor de vrijlating van gijzelaars. Op de foto spreekt prof. ir. M. Tels de demonstranten toe. Zonnig Perioden met zon en plaatselijk nog een bui. Maximumtempera turen omstreeks veertien gra den. Matige tot vrij krachtige aan de kust eerst nog krachtige wind uit noord 'tot noordwest. Morgen en overmorgen: overwe gend droog met zonnige perio den, geleidelijk hogere tempera turen, vooral overdag. Mieren in gebak De samenwerkende bonden van over heidspersoneel zijn door de directie raad van de PTT geïnformeerd over het onderzoek naar de mogelijkheid tot de fusie. De PTT vindt, aldus de bonden, dat zij moeten handelen naar de geest van de fusiegedragsregels van de SER, ook al is zij als staatsbe drijf hier niet formeel aan gebonden. Dit is de uitdrukkelijke wens van mi nister-president den Uyl. De samenwerkende bonden hebben in middels kontakt opgenomen met de vakorganisaties die het overleg voeren met de Nederlandse Spaarbankbond, waarbij de bondsspaarbanken zijn aangesloten. Vrijdag 5 oktober zal het gesprek tussen ambtenaren- vakorga nisaties en de directieraad van de PTT worden voortgezet. Tegoed Mevrouw Golda Meir bij aankomst in Straatsburg. Volgens de Israëlische ambassade in Wenen is het besluit van de Oosten rijkse regering volledig onwettig om dat het Joodse bureau in Israël een langlopend contract heeft voor de huur van het opvangcentrum. Het enige, wat de regering zou kunnen doen, is de bewaking terugtrekken, al dus de ambassade. In vele delen van de wereld heeft de Oostenrijkse houding intussen tot fel le reacties geleid. De grootste demon stratie werd in Tel Aviv gehouden, waar ongeveer 30Ö jongeren met span doeken voor de Oostenrijkse ambassa de protesteerden. Erg scherp reageer de gisteren de Britse Sunday Tele graph. Het blad schreef zich moeilijk te kunnen voorstellen, dat de Oosten rijkse bondskanselier, die zelf jood is, deze 'gemene koers' vaart. Het blad vraagt zich af of het Oostenrijkse an- ti-semitisme soms weer de kop Op steekt. In de Arabische wereld werd eveneens spontaan gereageerd. Libane se dagbladen spraken over 'de pijn lijkste slag', die Israël ooit is toege bracht. Voor het eerst heeft een com mando-actie concrete resultaten opge leverd, zo schreven zij. Kanselier Kreisky liet zaterdagavond doorschemeren, dat de Oostenrijkse regering al langer van plan was ge- RITA 'De onderwijzers vergaderen over onze rapporten. Nu zullen ze ook eens schrikken als ze terugkomen'. Van een verslaggever HEERHUGOWAARD Vijf mensen zijn dit weèkeind verdronken bij ver keersongevallen. In Heerhugowaard raakte do 49-jarige ambtenaar H. A. C. Roos uit Den Helder de macht over het stuur kwijt, waanra zijn auto jn een sloot terecht kwam. Van het gezin kon alleen de vrouw worden ge red. De man verdronk, evenals zijn tienjarig zoontje Jan Paul en zijn vijfjarig dochtertje Johanna. In Burgerbrug bij Callantsoog raakte een personenauto door onbekende oorzaak in een sloot naast de weg. Een van de inzittenden kon worden gered. Twee mannen verloren het le ven: de 20-jarige truckchauffeur J. J. Zeeman uit Schagen en de 24-jarige héier M. de Vet uit St. Maartensbrug. Op de rijksweg Venlo-Nijmegen kwa men zaterdagmorgen drie mensen om het leven en een werd zwaar gewond, toen een opleger kantelde en op hun auto viel. De slachtoffers zijn de 22- jarige J. Hardeman, de 45-jarige R. Koebrugge en de 45-jarige G. Bloe men, allen uit Goor. Bij Nijmegen viel zaterdag een beton blok van een vrachtwagen op het mo ment dat twee meisjes passeerden. Een van hen werd met een verbrijzel de arm in het ziekenhuis opgenomen. In Zundert botste zaterdag een perso nenauto tegen een boom. De bestuur- ser, de 21-jarige C. L. J. M. van Dijck uit Zundert overleed aan de gevolgen. De 39-jarige G. Hoiting uit Hoogkerk (Gr) verongelukte zaterdagnacht toen hij op de fiets werd aangereden en in een sloot werd geslingerd. De be stuurder van de auto, een 35-jarige plaatsgenoot van het slachtoffer, werd ingesloten, verdacht van alcoholmis bruik. In België kwam gisterochtend de 83-jarige Cornelia Groote uit Am sterdam bij een ongeluk om het le ven. In Nederland staat op dit moment bij na 50 miljard op meer dan 20 mil joen spaarrekeningen. Dat is per spaarrekening een saldo van gemid deld 2500. Het door spaarders aan de Bondsspaarbanken toevertrouwde tegoed bedraagt ca. ƒ11 miljard, dat van de Rijkspostspaarbank ongeveer 8 miljard. Het gemiddeld saldo per rekening komt bij de RPS op ruim ƒ1300 uit, terwijl dat bij de Bonds spaarbanken op 1900 ligt. Het aandeel van de RPS in het totale spaartegoed in ons land bedraagt on geveer 16 pet, dat van de Bondsspaar banken ca. 22 pet. Voor rekening van de landbouwkredietinstellingen komt 43 pet., terwijl de handelsbanken ca. 19 p;t. voor zich opeisen. Sedert 1968 is het aandeel van de handelsbanken opmerkelijk gestegen. Dit vooral ten koste van de RPS en de Bondsspaar banken. (ADVERTENTIE) 't Is weer prijs! noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een Munt uie gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Kijk gauw verder in deze krant. En knip de bon uit die elke twee maanden kans geeft op een ton. Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Leiden Van een verslaggever DEN HAAG Een stroom van pro testen is in ons land op gang geko men na het besluit van de Oostenrijk se regering om liet opvangcentrum voor Russische joden te sluiten. Zwichten voor terreur, zo wordt in de meeste reacties het Oostenrijkse be sluit gekwalificeerd. Richt in Nederland een doorgangscen trum in voor Russische joden. Deze suggestie komt van het Tweede Ka merlid E. van Thijn (PvdA) in vra gen aan premier Den Uyl en minister Van der Stoel van buitenlandse zaken. Het Kamerlid vraagt of de regering bereid is, indien zij de overtuiging heeft dat emigratie van Russische jo den naar welk land in de wereld ook nog verder zal worden bemoeilijkt en gelet op het feit dat ons land <le Is raëlische belangen in de Sowjet-Unié behartigt, initiatieven te nemen om de emigratie te helpen vergemakkelij ken, bijvoorbeeld door het inrichten van een doorgangscentrum in Neder land. Dc heer Van Thijn vraagt verder of de regering bereid is Oostenrijk inee te delen, dat zij teleurgesteld is over het feit, dat men gezwicht is voor ter reur en scherp te protesteren tegen een nieuwe regeling als deze ten na dele is van Russische joden die hun land willen verlaten. Het solidariteitscomité voor de joden in de Sowjet-Unie, waarin alle voor naamste joodse organisaties in Neder land vertegenwoordigd zijn, heeft in een telegram dc Nederlandse regering verzocht er bij de Oostenrijkse rege ring op aan te dringen 'terug te ke ren lot een humanitair gedrag door het opvangcentrum onmiddellijk weer open te stellen.' Ook is een telegram gestuurd naar de Oostenrijkse regering waarin wordt geprotesteerd 'tegen het weerzinwek kende besluit'. Mr. Andriessen, voor zitter van de KVP-Tweedc Kamerfrac tie, ondersteunt het beroep van het comité. Hij is van mening dat Neder land zelf stappen dient te overwegen tot opvang van joden uit de Sowjet- Unie, indien bij de Oostenrijkse rege ring geen resultaat kan worden ge boekt. Ook hoofdbestuur1 en Tweede Kamerfractie van DS '70 hebben ui ting gegeven aan liun diepe veront waardiging in een telegram aan de Oostenrijkse ambassadeur in Neder land. Voor het Oostenrijkse consulaat In Amsterdam heeft zaterdagavond een vijftigtal joden geprotesteerd. Prof. ir. M. Tels, voorzitter van het solidari teitscomité voor joden in de Sowjet- Unie, zei dat de Oostenrijkse regering zich beroerd heeft gedragen, 'zo be roerd dat ik er misselijk van werd'. Binnenland Partijcongressen 5 Sonneveld op Marken 6 Het Nederland Arabisch Instituut in Den Haag beeft een telegram gezon den aan de Raad van Europa. Het wijst op het contrast tussen het Mes ters zwijgen over Israels ontkenning van het recht der Palestijnen en de westerse steun aan joodse emigratie naar Israel, ook in bezette Arabische gebieden. Het instituut vraagt of het gepast is aan Russische joden voor keurrecht te geven boven Palestijnse arabieren om in Palestina te leven en verzoekt de raad de gebeurtenissen in Oostenrijk in dit licht te bezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1