De Algemene Loterij Aederiand heeft weer LóOOuOOO giro-guldens "stort-klaar". Van Hensbergen kon Tsjechov toch niet klein krijgen Ik, Claudius: spel van machtswellust ALN Knip uitdie bon. Winóókeenton. FAMILIEBERICHTEN nno D'66: naaktstrand in De Hoek Barendrecht krijgt structuurplan Bromfietsdieven voor de rechter TROUW/KWARTET MAANDAG 1 OKTOBER 1973 Pieter Bartlioloméus van Reenen Deventer: U. van Reenen Harderwijk: G. van Reenen-Vonk Ermelo: R. van Reenen S. M. v. Reenen-Deddens Waddlnxveen: S. van Reenen-Zeldenrljk H. Kempkei Sleeuwljk: G. van Reenen J. A. van Reenen- Beukenkamp Nichten en neven Opa van Hemert van ons heengegaan. Hans, Lex Martin. Jeanlne Nelly. Janny Annette. Jantje Maasland. 29 leptember *73. Psalm 108 1 Mijn hart, o Hemelmajesteit, is tot Uw dienst en lof bereid; 'k zal zingen voor den Opperheer, 'k zal psalmen zingen tot Zijn eer. Gij zachte harp, gij schelle luit, waakt op, dat niets Uw klanken stuit 'k Zal in den dageraad ontwaken en met gezang mijn God genaken." Tot onze grote droefheid nam de Here plotseling uit ons midden weg, mijn lieve Man, onze lieve zeer zorgzame Vader Alexander van Hemert echtgenoot van N. Strijbos in de leeftijd van 74 jaar. Maasland, N. van Hemert-Strijbos N. van Hemert D. van Hemert J. van Hemert-Brehm J. van Hemert A. van Hemert E. M. van Hemert-Voogt Rozenburg. T. Varekamp-van Hemert J. Varekamp Maasland, 29 september 1973 Brederode 16 Een rouwdienst zal gehouden worden woensdag 3 oktober des namiddags om 2.00 uur in de Ge reformeerde Kerk, Huis te Veldelaan 18. Daarna zal de begrafenis plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Maasland. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 2 oktober 's avonds van 7.30-9.00 uur en na de begrafenis in „De Magneet", Huis te Veldelaan 16. Met dankbaarheid aan God, dat wij hem zo lang mochten behouden, nochtans bedroefd, geven wij U kennis van het heengaan van mijn innig ge liefde Vader. Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, Zwager en Oom Jan Bijl ln de ouderdom van 81 jaar Uit aller naam: M. Bijl-Dijkshoorn. Rotterdam, 28 september 1973 Juliana van Stolberglaan 66. Liever geen bloemen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Bergweg Ziekenhuis, Bergselaan 62. Gelegenheid tot bezoek: maandagavond van 8.15- 8.45 uur en dinsdagavond van 7.30-8 uur. De begrafenis in het familiegraf zal plaatsvinden woensdag 3 oktober op de begraafplaats van de Ned. Herv. Gem. te Hillegersberg. Vertrek vanaf het woonhuis om 12.30 uur. Aankomst in de Hillegonda kerk om 1 uur. De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets. Psalm 23 Geheel onverwacht nam de Here tot Zich mijn lieve Vrouw, onze lieve zorgzame Moeder en Grootmoeder Geertruida Petronella van Harten van der Bijl in de ouderdom van 79 jaar G. van Harten Leiden: L. van Harten C. van Harten-Strijbos Schiedam: Trudy en Jan Leiden: Gert en Joke _-J Maarten Kees 's Gravenhage, 28 september 1973 Huize 'Uitzicht', Daal en Bergselaan 52. Liever geen bezoek. Geen bloemen. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehou den dinsdag 2 oktober om 14.15 uur in 'Uitzicht', waarna de begrafenis zal plaatsvinden om 15.00 uur op 'Nieuw Eykenduynen', Kamperfoeliestraat 2a te 's Gravenhage. Bedroefd geven wij u kennis dat heden, na een langdurige ziekte van ons is heengegaan mijn lieve Vrouw, onze zorgzame Moeder Clasina Petronella van Kampen echtgenote van Bastiaan Hoogenboezem op de leeftijd van 56 jaar. B. Hoogenboezem Marion Arie en Alie Her Inge Pijnacker, 28 september 1973. Westlaan 9. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het ziekenhuis Bethel, Reynier de Graafweg 3 te Delft, bezoek maandagavond van 7-8 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden in het fa miliegraf op de Ned. Hervormde Begraafplaats, Koningshof te Pijnacker op dinsdag 2 oktober a.s. om 2.30 uur. Vertrek van Westlaan 9 om 2.15 uur. Gelegenheid tot condoleren maandagavond van 7-8 uur in de rouwkamer van het Bethelzieken- huis en na de teraardebestelling in de consisto riekamer. D'eenvoudigen wil God steeds gadeslaan. 'k Was uitgeteerd, maar Hij zag op mij neder. Keer mijne ziel tot uwe ruste weder; Gij zijt verlost; God heeft u welgedaan! Psalm 116: 4 In Jezus ontslapen onze Zuster, Tante en Vriendin Hijlkje de Blauw in de leeftijd van 69 jaar. Mede namens verdere familie Boornbergum, J. J. de Vries-Zandberg Oudega, A. van Wieren-Jacobsma Ureterp, 27 september 1973 Dr. Prakkenlaan 20. Correspondenti e-adres Esterburen 65, Boornbergum. De overledene is opgebaard in het rouwcentrum Van Diemenstraat 167, 's-Gravenhage; bezoekuren van 5.00-7.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag 2 ok tober a.s. om 2.30 uur in de aula van de begraaf plaats „Nieuw Eykenduynen", Kamperfoeliestraat 2a. 's-Gravenhage waarna de teraardebestelling zal plaatshebben. 'Maar mij aangaande, het is mij goed nabij God te zijn'. Psalm 73:28a Heden nam de Here, terwijl zij gelovig wachtte op Zijn tijd, tot Zich onze lieve Moeder, Oma en Zuster Helena Johanna Zoeter-van der Torre weduwe van M. A. Zoeter in de gezegende ouderdom van 91 jaren. Wij zijn dankbaar, dat wij onze Moeder zo lang mochten bezitten. Haar bedroefde Kinderen, Kleinkinderen, Broer en Schoonzuster: S. M. Zoeter Ridderkerk: M. A. Haeck-Zoeter C. Haeck Barendrecht: M. Hein-Zoeter A. J. Hein Zoetermeer: A. M. Zoeter P. J. Zoeter-Mechelse Berkel en Rodenrijs: Abr. van der Torre M. van der Torre-Kardol 's Gravenhage, 29 september 1973 Schaarsbergenstraat 46. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de ontvangstkamer. Geen bloemen. De dienst van Woord en Gebed zal worden ge houden woensdag 3 oktober om 15.15 uur in de aula van 'Nieuw Eykenduynen', Kamperfoelie- straat 2a te 's Gravenhage. Vertrek vanaf het woonhuis om 14.15 uur. Heden is vredig ingeslapen, mijn lieve Man onze lieve Vader, Pleegvader en Grootvader, onze Broer, Zwager en Vriend Pieter Beekenkamp echtgenoot van Margaretha Hendrika Middendorp eerder gehuwd geweest met Leentje Beekenkamp in de ouderdom van 77 jaar. Hoek van Holland, M. H. Beekenkamp-Middendorp Hoek van Holland, G. Bravenboer-Beekenkamp L. Bravenboer Liempde, M. Sterrenbug-Beekenkamp G. A. C. Sterrenbug Eindhoven, P. Beekenkamp J. A. Beekenkamp-Hessels Utrecht, J. Overdiep-Varekamp W. J. Overdiep Travedona (Italië), J. Varekamp-Shaw Hoek van Holland, M. Duvekot-Christiaanse kleinkinderen en verdere familie Hoek van Holland, 30 september 1973 „Caepwoning" Gelegenheid tot condoleantie aan het woonhuis en na de begrafenis-plechtigheid in de aula van de Algemene Begraafplaats te Hoek van Holland. De bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden woensdag 3 oktober a.s. des namiddags 2 uur op de Algemene Begraafplaats te Hoek van Holland. Heden ging van ons heen na een kortstondige ziekte in de hope des eeuwigen levens, mijn in nig geliefde Man, onze lieve Vader, Groot- en Overgrootvader, Broer, Zwager en Oom Johannes Moerman eerder weduwnaar van Maria Clasina Langendoen in de ouderdom van 86 jaar. Mede namens verdere familie, A. Moerman-van Duivenbode Scheveningen, 28 september 1973 Jurriaan Kokstraat 48 Condoléancebezoek 's avonds van 7-9 uur. Geen bloemen De teraardebestelling zal plaatshebben D.V. woensdag 3 oktober te 12.30 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek van Jurriaan Kokstraat 48 te 12.00 uur. Ziehier het'resultaat van de trekking van afgelopen zaterdag: 1100.000.- I 50.000.- I 25.000.- I 10.000.- f 10.000.- f 10.000.- f 10.000.- f 10.000.- 1 10.000.- f 10.000.- f 10.000.- I 10.000- f 10.000.- f 5.000.- 1 5.000.- f 5.000.- f 5.000.- f 5.000.- I 5.000.- postglronummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer 1.485.555 611.186 890.386 47.158 641.616 736.636 823.466 1.025.338 1.096.983 2.372.857 2.803.793 2.909.919 340.424 603.734 638.159 727.505 1.793.460 2.018.157 f 5.000.- f 5.000.- I 5.000.- f 5.000.- f 2.500.- 1 2.500.- 2500.- 2500.- 2.500.- 2.500.- 2.500.- 2.500.- 2.500.- 2500.- postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer prijs van 1 1.000.- nummers eindigend op prijs van f 100.- nummers eindigend op prijs van f 60.- nummers eindigend op eigen geld f 10.- nummers eindigend op £245.341 2.454.860 2550.916 2512577 76557 343.646 473.663 553584 643519 877.600 940.928 1.945.339 2.114.670 2.558.704 9.785 684 62 5 Over twee maanden wordt er wéér 1.600.000 gulden verdeeld. Gaat er wéér een hoofdprijs van een ton naar een gelukkige. Bent u die gelukkige? Dat hangt van het geluk èn van u af. Laat die kans op 'n ton uw neus niet voorbijgaan. Doe mee met de Algemene Loterij Nederland en maak elke twee maanden kans op een van de 75.000 prijzen l De Algemene Loterij Nederland werkt modem en efficiënt: per giro. Uw gironummer is meteen uw lotnummer. Zodra u onderstaande machtiging inzendt wordt elke twee maanden automatisch een tientje van uw girorekening afgeschreven. De notaris trekt, eveneens iedere 2 maanden, de winnende nummers uit de deelnemende gironummers en de computer zorgt ervoor dat uw prijs op uw girorekening komt U hoeft dus niet te melden dat u een prijs heeft Doe mee en win! Kans genoeg. Vul nü onderstaande machtiging volledig in en zend deze in een gesloten envelop zonder postzegel naar: Sufa, antwoord nummer 2020, Rotterdam. Heeft u nog geen postgiro-rekening? Schrijf dan naar hetzelfde adres en Sufa verzorgt 't in samenwerking met de Postcheque- en Girodienst gratis. BAI Ter volg En Har van veni volg 0 ei tn gee: senl doe dat ken verl Het hee app niei ver ker wa: Lee Voo avo pre al het Uw geluk zit In een giro-envelop I Algemene Loterij Nederland Deze loterij werd goedgekeurd door de Minister van Justitie onder nummer: LO.700/088/207. De baton zijn bestemd voor de Stichting Algemene Loterij Nederland te 's-Gravenhage ten behoeve van maatschappelijk werk, volksoezondheld en cultuur. Volledige informatie Is verkrijgbaar bij: SUFA, Zomerhofstraat 68, Rotterdam. door Ber Huising ARNHEM Zaterdagavond in de Arnhemse schouwburg heb ik ver baasd gezien wat Theater met De Meeuw, geregisseerd door Lo van Hensbergen, Tsjechov heeft aangedaan. De meeuw, zomaar neergeschoten door de zwaarmoedige, mislukkende Konstantin, die aan het slot zichzelf neerschiet is ook het symbool voor de al te idealistische Nina, die aan het toneel gaat, en wordt gevangen en weerlosgelaten door de schrijver Tri- gorin, die haar bijna te gronde richt. Maar zij fladdert weer op. Tsjechov noemde zijn spel een kome die. Met nog hoop voor de flinken, die niet verzonken in het lijdelijke Russische landleven van toen (1896). Hij doorzag de anderen met een wee moedige humor. Zij klagen en doen niets. Zij zijn maar met zichzelf bezig. Maar in hun landerigheid, onder hun woorden door, in stemmingen en stil tes, liet Tsjechov voelen wat er in hen omging. Lo van Hensbergen dacht daar anders over. Als ik het mij goed herinner (ik heb het stuk niet bij de hand) kapte hij hier en daar in de tekst (alsof Tsjechov ooit een woord teveel schreef), en schrapte hij de stiltes en stemmingen bovendien. Zodat fijnzin nige, innerlijke roerselen stoer beknot werden en het met uiterlijk vertoon haastig op het slot afging. Met als enige voordeel, dat het om kwart over tien al afgelopen was. In deze opvatting kon Henny Orri, als Konstantins moeder, die een gierige, zelfzuchtige, theatraal aanstellerige, oudere 'grote' actrice is (van die tijd) het mens hevig uitspelen met zoveel, komische, overdrijving, dat zij een pa rodie van zichzelf werd. Pauline van Rhenen, als Nina eerst «1 te kinder lijk dweperig, stond aan het eind uit voerig ach-en-wee te gebaren, en te wankelen, alsof zij, met volle overga ve trouwens, in een melodrama stond. Fenneken F. Andreae, als Masja, die Konstantin vergeefs beminde, en van ellende trouwde met de onderwijzer, en aan de drank ging, toonde haar verbittering ook luidkeels en haar wanhoop overduidelijk. Als zoiets moet van een regisseur krijgen de bescheidener bijrollen een betere kans. Ton Kuyl maakt een zui vere, blijmoedige, beminnelijke dorps arts, die de mensen doorheeft, maar ze niet kan genezen. Bernhard Droog is een goede gepensioneerde ambte naar, die nooit iets beleefde en van verveling wegzakt. Anita Menist is een stille, doorleefde Polina, die op de dokter verliefd is, maar trouwde met de rentmeester, waarvan Jan Go- rissen een imitatie-Don-Kozak (van het koor) maakt. Jan Verhoeven is de onderwijzer geheel. Edmond Classen als Trigorin wist zich op de breuk Tsjechov-van Hensbergen nog mooi staande te houden, sterk overhellend naar de schrijver. Arthur Boni, als Konstantin, af en toe gewoon over speeld, kon het evenwicht niet vin den. Nu is Tsjechov niet gauw om te bren gen en er waren dus telkens, van alle spelers wel, goede momenten. Maar het geheel, de samenhang, de regie dus, leek er niet op. De atmosfeer is aardig weer te geven met een be schrijving van het decor (ontwerp Jaap Binnerts): zwarte zijcoulissen met witte slierten, als berkenbos, le lijke tuinmeubelen; achterin een gro te cirkel, waardoor zowaar een rood maantje kroop en waarin ook blik sems flitsten aan het eind van een claus, zodat de speler dan eerst even op de toneeldonder kon wachten. En voor het door Nina opgezegd raono- loogje van Konstantin een soort bad koets met een molentje erin, dat kon draaien en een pijp waar echte rook uitkwam. Nina kreeg ook nog een maskerade vogelpak aan, met misluk- trucjes voor de lol. Nou ja, van Hens bergen kon Tsjechov gelukkig toch niet helemaal klein krijgen. ROTTERDAM Mr. J. H. Mentink, fractieleider van D'66 in de gemeente raad, wil dat wordt nagegaan of een deel van het strand van Hoek van Holland kan worden bestemd tot naaktstrand. Hij heeft dit schriftelijk verzocht aan b. en w. Mr. Mentink wijst b. en w. erop dat het gemeente bestuur Dern Haag reeds bezig is met een volgens hem loflijke studie naar de mogelijkheid om in Scheve ningen een stuk strand voor nudisten te reserveren. The Kinks hadden er blijkbaar niet zoveel zin in AMSTERDAM Zaterdagnacht gaven The Kinks in het Concertgebouw, in geleid door een onverwacht krukkige vertoning van het Rob Hoeke Kwintet (alleen de sologitarist speelde een redelijk ontspannen partijtje), het laatste van de twee concerten, voor welke deze illustere heren door het impresariaat van Paul Acket naar deze kontreien waren gehaald. Dat kwam dan ongeveer een jaar na hun vorige bezoek, in exact dezelfde op stelling (dus: de gebroeders Pay en Dave Davies, drummer Mick Avory. bassist John Dalton, pianist-organist John Gosling plus drie stuks blaasmu- zikanten) en met vrijwel hetzelfde repertoire, zodat er het een en ander aan vergelijkingen gemaakt kon wor den. Wat mij betreft (en kennelijk ir. het geheel niet de uitgelaten bezoekers- schare) trok het concert van afgelo pen zaterdag helaas zeer stevig aan het kortste eind. Natuurlijk had ik al le grapjes van de zich ook nu weer prima aanstellende Ray Davies al een keer gezien c.q. gehoord en zal ik daardoor vermoedelijk meer op de muziek en de hele vertoning als zoda nig hebben zitten letten dan de vori ge keer, toen de firma Davies Cie. ook mij moeiteloos 'plat' kreeg. Maar ik geloof toch niet dat daarmee mijn ongenoegen met de hele gang van za ken afdoende kan worden verklaard: ook zonder het gewennings-effect kwam dacht ik toch wel duidelijk over, dat de groep er niet die zin in had, die inspiratie wist op te brengen die een en ander destijds tot een zo fantastische aangelegenheid wist te maken. Het was er allemaal wel (de hits, de show, een enthousiast rea gerend publiek), maar het ging stuk ken plichtmatiger, routineuzer, soms zelfs werden de nummers regelrecht slordig en hakkerig afgeraffeld, waar bij vooral sologitarist Dave Davies het af en toe zeer bont maakte. Aan een en ander zullen de met name door Ray Davies gevoede geruchten omtrent het wei-niet uiteengegaan van The Kinks wel niet vreemd zijn. Het vorige concert viel in een tijd, waarin Davies ieder die het horen wilde ver telde dat de formatie, zoals hij die toen bij elkaar had het meest met zijn wensen overeenstemde, en zoiets speelt natuurlijks een stuk losser en meer 'together' dan met een ontslag dreiging boven het hoofd. Dat het zaterdagnacht desondanks 'over de hele' genomen een toch niet onaaD' vaardbare vertoning werd, was voor al te danken aan de kwaliteit van het Kinks-materiaal, dat ook op het genoemde matige pitje tot het betere behoort, dat het popwezen ooit heeft voortgebracht. door Ber Huising EINDHOVEN Globe gaf vrijdagavond in de Eindhovense schouw burg de eerste voorstelling van Ik, Claudius, een verzorgd schouw spel in vele taferelen van macht en misdaad van de caesaren in dit geval en van de bijbehorende (romeinse) corruptie. Claudius werd toch nog caesar, tegen zijn zin, nadat neef Caligula vermoord was. en omdat het leger zo gauw geen ander wist. De stotterende, manke, zachtzinnige stuntel was nog niet om gebracht. Hij leek ongevaarlijk en hij was nog republikein en anti-caesar ook. Eenmaai zelf keizer, met een ei gen willetje en een goddelijke waan, maar niet krijgshaftig genoeg, moest hij pok opgeruimd worden. Zij vierde vrouw Agrippina had daar een handje in zijn derde. Messalini liet hij ombrengen en Nero werd zijn op volger. Het staat allemaal goed en boeiend in de boeken van Robert Graves (I, Claudius en Claudius the God), waar naar John Mortimer een scenario schreef voor een film die niet door ging, zodat hij er een toneelstuk van maakte. Met Claudius als hoofdpersoon en ver teller, en met vele korte speelscène- tjes als illustratie. Niet zozeer als een geschiedenisles (het klopt soms ook niet) maar meer als een voorbeeld van, vaker voorkomende, machtswel lust en verwording. Siem Vroom is een goede Claudius, hinkend, stotterend, verlegen en laf, maar wel leep ook, met begrip voor alle betrekkelijkheid. Hij maakt er, doordacht en gaaf de grote rol van. Hij heeft ook de enige grote rol van het spel. Hugo Koolschijn krijgt nog gelegen heid om een waanzinnige en verdor ven Caligula neer te zetten. Femke Boersma doet wel lief vals en verlei delijk, maar een ware Messalina wordt zij niet Rie Gilhuys is wel sterk en beklemmend als grootmoeder Livia, die voor de goede caesaren zaak zoveel gif in het eten van haar familie deed. Heieen van Meurs doet een hoertje (van Claudius). Dick Scheffer is gemakkelijk komisch als een toneelspeler in travestie. Pim Dik kers is even een indrukmakende Au gustus. Huib Rooymans krijgt een kans als senator. Overigens moeten ver schillende spelers allerlei figuren ver beelden. En tot een volledig karakter kan bijna niemand komen. Daar is het spel niet op geschreven. Misschien komt het daardoor dat het mij bij tijd en wijlen niet trof of pak te, en dat het mij zelfs wat lang leek. Ofschoon regisseur Cor Stedelinck er veel aan gedaan heeft om het bewege lijk. mooi en tegelijkertijd impone rend te maken. Met ritmische spreek koren en rituelen (die net niet echt dansen werden). Met geraffineerde belichtingen, bizarre kostuums, en veel pronkend mannennaakt naar de zeden van de tijd. Met monumentale, toch licht verrolbare. zetstukken (al les ontworpen door Mario Mocenni). waarmee telkens prachtige toneelbeel den opgebouwd konden worden. Alles goed en wel dus, en er is aan het slot dan ock lang voor geklapt. Maar op deze avond dan leek het mij niet meeslepend geladen ge noeg. BARENDRECHT Het bureau voor stedebouwkundige en ruimtelij ke vormgeving W. Wissing krijgt sa men met het technisch advies bureau van de vereniging voor Nederlandse gemeenten opdracht om voor Baren drecht een structuurplan samen te stellen. Dit besliste de gemeenteraad vrijdagavond. Burgemeester J. van Hofwegen: 'Het staat nu al vast dat wij in 1980 de ons toebedachte 20.000 inwoners niet zullen halen.' De buge- meester zei verder dat het structuur plan mogelijk op enkele punten van het voorontwerp streekplan Rijnmond zou kunnen afwijken. Alle waardering had de raad voor de beslissing van het recreatieschap Oude Maas om de Carnisse grienden zoveel mogelijk in natuurlijke staat te laten. De heer S. Silvis (P.C-G.) over het comité Red de Carnisse grienden. Bij een correcte opstelling van een actie-comitC wordt er zeker naar geluisterd.' De burge meester meende dat de oorzaak lag in het toekennen van een Rijkssubsidie. Mozart concert SCHEVENINGEN Met succes heeft de Nederlandse Opera-stichting teruggegrepen naar Mozart's rienzi 'die Entführung aus dem Serai' zoals gepresenteerd in april 1970. Het Sche- veningse Circustheater'was vrijdaga vond uitstekendbezet en dat wekte goede verwachtingen voor de zaalbe zettingen op 3, 7. 8, 10 en 12 oktober in Amsterdam. 15 oktober in Rotter dam en 17 oktdber in Utrecht. Te spreken van een reprise is onjuist. De muren waren overeind blijven staan, het binnenwerk was totaal ver nieuwd. De leiding was ditmaal toe vertrouwd aan Hans Vonk, die vak technisch zeker in staat mag worden geacht een Mozart-partituur te realise ren. Dat Mozart toch nog meer vraagt dan vakbekwaamheid kwam ook in de ze voorstelling somtijds naar voren. Het sprankelend element miste men meerdere malen node. Dit gemis werd nog versterkt door de vrijwel over de gehele linie onverstaanbaarheid van de parlandi. Jan Bouws gaf in de re gie geen tegenwicht. Ook hij ging uit van een doodserieuze opera, inplaats van het zangspel Aan de decors was getimmerd en vertimmerd, Nico Out wekte met weinig spectaculairs veel sfeer. Op het podium was schoon schip gemaakt, geen der solisten uit 1970 keerde terug. De rol van Con- stanze was toebedeeld aan Sonja Poot en met schone vocaliteit en uitsteken de techniek heeft zij aan Mozarts ho ge eisen (letterlijk en figuurlijk hoog) volkomen voldaan. Deze partij is door Mozart geschilderd als het in noten gevangen symbool van trouw, en met deze inzet is de Constanze van Sonja Poot een geloofwaardige figuur geworden. Voor de rol van Blonde zocht en vond men het in Ierland. Norma Burrowes had het dan wel eens een enkele keer aan de stok met de zuiverheid, haar visie was pittig, levendig en spranke lend. David Hillman tekende een romanti sche Delmonte ten voeten uit. En de Pedrillo van Nico Boer mocht dan wat voorzichtig zijn uitgevallen, te overtuigen wist hij wel. Hubert Wa- ber gaf Osmen vocaal meer gestalte dan wat betreft het spel, waarin alle uitbundigheid w.el verboden leek. De Bassa van Johan Schmitz (een spreek- rol) stond in het teken van de nobele vergevingsgezindheid. Het radio-kamerorkest verrichtte op merkelijk goed werk en terecht ver deelde podium en orkestbak gefijk- lijk de publieke dank. ROTTERDAM De recherche van de kinderpolitie heeft tien jongelui in de leeftijd van 16 tot 20 jaar aange houden, die zich schuldig hebben ge maakt aan diefstal van een vrij groot aantal bromfietsen, diefstal uit auto's en een inbraak. Zestien gevallen kon den worden opgelost. De totale buit in geld L .droeg 13.000 gulden. Vier van de jongelui werden voor do offi cier van justitie geleid, tegen de ove rigen werd procesverbaal opgemaakt. 'Heilige familie' van Nieuwe Komedie een teleurstelling door Dammis de Geus DEN HAAG De toneelgroep 'De Nieuwe Komedie' presenteerde zich zaterdagavond in het HOT voor het eerst met zijn nieuwe 'make-up' door middel van het bijna twee uur duren de stuk 'Heilige familie' van de En gelse auteur Giles Cooper. Het valt te betreuren dat de groep die vorig seizoen slecht afsloot met Michael Weller's 'Kanker' nu met een welhaast even teleurstellende premiè re voor het voetlicht kwam. Allereerst vragen wij ons af wat de leiding ertoe heeft bewogen om het talent van de twee acteurs en twee actrices die aan 'Heilige familie' meedoen aan zo'n mateloos vervelend en irritant stuk als dit te verspillen. En last but not least maakt de nieuwe komedie met deze keus niet waar wat het in juni dit jaar met zoveel tam-tam beloofde, nl. het aanbieden in een zo sterk mo gelijke toneelvorm van een stuk maat schappijkritiek, die de jongere nodig heeft om zichzelf te kunnen worden. Nu dan, in Cooper's stuk worden fa milierelaties geanalyseerd die alle maal niet zo prettig zijn. Twee zus sen, die een kinderlijk, onvolwassen, de ander preuts en bazig en hun een zelvige, ijdele broer maken elkaar het leven danig zuur. Ouders hebben ze niet meer, want die zijn bij een on geluk omgekomen. Het speelt zich allemaal af in een bui tenhuisje, dat de jongste zus met het geld van de ouders heeft gekocht. De oudste zus - door anderen 'de barones' genoemd - neemt haar verloofde Ge orge mee om een weekendje bij haar familie te logeren en eigenlijk ook om hun huwelijk min of meer offici eel aan te kondigen. Ondanks dat uren lange gevit en gescheld op elkaar blijkt dat ze toch aan elkaar zijn ge bonden. George wordt aan het eind van het stuk weggetreiterd. Want hij is immers een indringer in dit ver ziekte trio. Leo Beyers die het stuk regisseerde slaagde cr niet in de opvoering enige spanning mee te geven. ondanks dat Robert Borremans, Ilona van Wijk, Tatiana Radier en Henk Somers het beste ervan trachtten te maken. Bij zonder aardig was het decor van Frits van der Ven dat een kijkje in dc keu ken van deze onaangename en onaar dige familieleden in het huisje bood. Maatschappijkritiek op het toneel kan goed overkomen, maar in de vorm van 'Heilige familie' was daar echt geen sprake van.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14