ndustrie kampt met pkort aan werknemers Ede's burgerlijke stand blijft 'geheim' Leerkrachten vaak in hun maag met politieke vorming Werkgevers penbaar vervoer A'dam a Utrecht niet 20 aar 10 procent duurder Kamerleden: duidelijke identiteit kranten moet behouden blijven Kostenbesef vaak zwak ontwikkeld bij medici 'Argenla de lamp met meer licht op Golden Hinde weer oceaan over Gruijters schorst Schiermonnikoogs besluit hotelbouw Fellowship voor korte baantjes nalist wist toch zijn ontvoering B en W: zorgvuldig omspringen met gegevens van particulieren Destijds: handel in gegevens Godfried BOMANS Vanmens tot mens J. H. Grosheide burgemeester Rijswijk (ZH)? fW/KT VRTET VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND T3/K3 Itelijke situatie anclers dan op papier WUAiAlG Volgens de Federatie Metaal" en Electro technische idnstrie ziet de situatie op de ar- r jsmarkt er op papier geheel anders uit dan zij in werkelijkheid is. Terwijl er bij de arbeidsbureaus aanzienlijk meer dan honderdduizend werklozen zijn geregistreerd, heeft de industrie te wpen met een schaarste op de arbeidsmarkt. °"mE heeft in enige gebieden die c 'at werkloosheid betreft in reuk plegen te staan (regio in, West-Brabant, Drente) de si- gepeild bij enkele bedrijven uit staal- en electrotechnische indus- iie serieus en stelselmatig pogin gen doen om nieuwe werknemers aan te trekken. Men neemt daarbij alle mogelijke middelen te baat: men spit kaartenbakken van arbeidsbureaus door, organiseert werveringsavonden in dorpscafé's tot ver in de omtrek, voert advertentiecampagnes, stelt be- drijfsscholen open voor omscholing, en hanteert zijn selectienormen zo soepel mogelijk. Het resultaat is nihil of in het uiterste geval pover, onge acht of het om geschoolde of onge schoolde werknemers gaat, aldus de FME. UIL IS VI Onderscheid inze Haagse redactie HAAG Minister Westerterp heeft de gemeenten Amsterdam Ytrecht gisteren meegedeeld, dat de tariefsverhogingen voor het paar vervoer per 1 januari 1974 niet met 20 procent verhoogd reven te worden. Volgens de bewindsman kan volstaan worden een verhoging van 10 procent. cent, terwijl dat in Amsterdam en Utrecht toen resp. 26 en 21.6 procent was. 'Het scheelt honderd procent met het eerste regeringsvoorstel en in die zin is het een welkome verrassing', zo reageerde gisteren de Amsterdamse wethouder mr. E. A. G. Brautigam van vervoer op de mededeling van mi nister Westerterp. egering had tariefsverhogingen ^0 procent als voorwaarde gesteld 'de overname door de rijksover- an de exploitatietekorten op het gelijk openbaar vervoer. Enie tijd ien is op dit punt al overeenstem- bereikt met Rotterdam. Om de [en niet te ver uiteen te laten lo tussen deze drie steden, was in èrhoging behalve met een prijs- tigscompenSatie ook rekening ge en met het bereiken van het Rot- k mse tariefsniveau. Het kabinet echter gemeend, dat gezien de iiatie van de gulden en het ver- »te prijsbeleid van de regering «tarieven van Amsterdam en \ht slechts met 10 procent behoe- stijgen. Aan de gemeenteraden nu om hier 'ja' tegen te zeggen, tl geen problemen opleveren. D procent is onderverdeeld in 7 nt compensatie van de algemene tijgingen en slechts 3 procent het nivelleren van de tarieven die van Rotterdam. De achter op Rotterdam is tamelijk groot. 71 was de gemiddelde opbrengst eiziger in Rotterdam 35.9 pro- Over de werkelijke stand van zaken op de arbeidsmarkt zo concludeert de FME, verschaffen de werkloosheidscij fers weinig of geen klaarheid. Het lijkt de FME daarom allereerst zaak, dat de ovcreid onderscheid maakt tus sen aanbod op papier en de werkelij ke arbeidsreserve, anders baseert zij haar beleid op irreële uitgangspunten. De FME klaagt er verder over. dat er sprake is van een toenemend vertrek van buitenlandse werknemers: velen gaan naar hun land terug, o.a. wegens de toegenomen bedrijvigheid aldaar. Omdat de overheid vervanging van de vertrekkende gastarbeiders door nieu we onmogelijk maakt of althans ver hindert, is in veel ondernemingen een ernstig hiaat in de personeelsbezet ting ontstaan. Verder neemt onder de gastarbeiders het ziekteverzuim tij dens of in aansluiting op hun vakan tie toe. Ook bij de Nederlandse werk nemers is in toenemende mate afwe zigheid te constateren wegens ziekte of ongeval. Men blijft gemakkelijker- weg en de FME meent daarom dat de werkgevers alles moeten doen om het werkklimaat te verbeteren. ADVERTENTIE voor dezelfde stroomkosien m PHILIPS Een kopie van Drake's Golden Hinde passeert de Tower Bridge van Londen. Het scheepje, dat gebouwd is in opdracht van Amerikaanse zakenlieden, zal in Plymouth ten toon worden gesteld voor het pu bliek, voordat het de oceaan zal oversteken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Tweede Kamer hebben leden van de fracties van ARP, CHU en PvdA zich desgevraagd duidelijk uitgesproken voor het behoud van de eigen indentiteit van Trouw/Kwartet bij de voorgenomen samenwerking met de Perscombinatie. De vraag, die de fractie van de ARP aan minister Van Doorn van CRM heeft gesteld met het oog op deze ei gen identiteit is ondertekend door mevrouw J. van Leeuwen en de heren H. de Boer en M. W. Schakel. De heer Schakel zei ons als toelich ting op de vraag, waarover wc giste ren reeds berichtten, 'dat het enige reformatorische dagblad in Nederland met een landelijke oplage buiten de journalistieke invloedssfeer blijft van de rooms katholieke Volkskrant en het socialistische Parool. Als de inte gratie van de redactie zich gaat vol trekken, voorspelde de heer Schakel, betekent dit het einde van het protes tants-christelijke dagblad. Dat moet worden voorkomen'. Ook in de fractie van de CHU hécht met grote waarde aan het bewaren van het eigen karakter van Trouw/Kwartet. Fractieleider dr. R. J. H. Kruisinga zei het bestaan van een groot protestants christelijk dag blad met een duidelijke eigen signa tuur van het grootste belang te ach ten. Aan dit facet, zei dr. Kruisinga, zal bij elke commerciële samenwer king de grootste aandacht worden ge geven. ZORGEN Dr. H. J .Roethof, die woensdag over de samenwerking tussen Trouw/Kwar tet en de Perscombinatie vragen stel de. zei als toelichting, dat hij zich grote zorgen maakt over de vercom mercialisering van de publiciteitsme dia. Het geestelijk produkt wordt steeds meer ondergesxhikt gemaakt aan de bedrufs-economische rentabili teit. Niet de kezers beslissen of een krant kan blijven bestaan, maar de adverteerders. Het verbaast de heer Roethof steeds meer. dat de overheid wel een omroepbeleid voert, dat als doel heeft de geestelijke verscheiden heid te handhaven in de ether, maar tegenover de pers in haar beleid strikt terughoudend is. Een wedijver tussen de geestelijke produkten zou goed zijn. Nu is er echter sprake van een agressieve concurrentie tussen de bedrijven, waarvan de sterke een steeds grotere technische voorsprong krijgen. (ADVERTENTIE) hij zo veel mogelijk verwijst. De spe cialist verdient het meest als hij de doorverwezen patiënt in het zieken huis opneemt. En het ziekenhuis is exploitatie-technisch het beste af als alle bedden vol zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Gruyters van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning heeft het besluit van B. en W. van Schiermonnikoog, waarbij vergun ning is verleend tot de bouw van een appartementshotel geschorst. Doel van die schoring, die loopt loopt tot 1 april volgens jaar, te onderzokenen of dir besluit niet in strijd i meg de we- t. Aanvankelijk was de opzet, nof dit jaar zou woden begonnen met de bouw van dit elf meter hoge appar tementshotel. Dit hotel is midden in het duingebied geprojecteerd. Van een verslaggever AMSTERDAM Begrippen als kostenbesparing, doelmatigheid en kostenbesef zijn een arts vreemd. Ze .komen ook niet in zijn opleiding voor. Ook leren zij niets over organisatietechnieken en leiding geven. Toch benoemen ziekenhuisbesturen artsen tot zie kenhuisdirecteur. Een van de kernproblemen bij de kos tenbeheersing in ziekenhizen is het zwak ontwkkelde kostenbesef bij me dici, zei de heer J. A. van de Boogert gisteren in Amsterdam. Hij is econo misch directeur van het Diaconessen- huis in Groningen. 'In geen enkele bedrijfshuishouding kan worden toegestaan dat iemand kosten veroorzaakt zonder dat hij daarover volledige verantwoording af legt', aldus de heer Van de Boogert in een lezing ter gelegenheid van de tentoonstelling Het Instrument in de Amsterdamse RAI. Hij wees erop dat weliswaar het financiële beheer van ziekenhuizen wordt getoetst door ac- countantsbureaus maar dat het medis- i!|j jrfSpifr che beheer van de aan het ziekenhuis i i i-nn' I j 11 jij j jJ j i jf, ji||j|| lyiJQj|w MMta 1'j1 verbonden specialisten nog nauwelijks r' toetsbaar 'SHHaHMABaiili VMHHraM. Hij erkende de verantwoordelijkheid fis -A coocrw» van de arts om de aard van de behan- gSHHpr LJK.iv.tH co oQLKJ V deling vast te stellen, maar hij meen- 8-. v| de dat dat niet betekende dat die arts f" geen verantwoording zou hoeven af te E ^ipllaSliilW leggen. De speciialisten bepalen het totale |JB kostenbeeld van de gezondheidszorg HHMIH sterk, zei de heer Van de Boogert, maar hun formele verhouding tot zie- Pjjjwfc"' v kenhuisbestuur en directie is niet K-fjfJi.' scherp omlijnd'. 'Zolang die situatie zo blijft, heeft het weinig zin om al- leen tegen de ziekenhuizen aan te Fokker heeft de specialiteit van de Fellowship (korte baan nodig voor start en landing) verder ontwikkeld in een nieuwe schoppen dat de kosten zo hoog zijn. modificatie van dit type. De bestaande verzekeringsstructuur De vleugel is verlengd en versterkt, en bovendien voorzien van lift-verhogende kleppen aan de voorzijde die na de start noemde hij weinig heilzaam voor het kunnen worden ingetrokken. aankweken van kostenbesef bij de Het liftvermogen van de machine kan op deze manier zo worden vergroot dat deze (verlengde) Fellowship twintig procent arts. De huisarts is het beste af als minder baanlengte nodig heeft dan de voorgaande Fellowships, die overigens ook al vlot de lucht in willen. Van onze onderwijsredactie NIJMEGEN Onderwijzers en leraren vinden politieke vorming op school wel belangrijk, maar ze weten niet altijd hoe ze dat het beste kunnen aanpakken. Hun voornaamste klacht is dat zijzelf hiervoor onvoldoende getraind zijn. Bovendien hebben ze te weinig lesmateriaal. vervolg van pagina 1 leden worden hiermee in verwarring gebracht', aldus de heer Van Boven. Over het stakingsrecht zei de NCW- voorzitter tenslotte dat het, gezien de toegepaste taktiek van de stakers, on juist is dat ondernemingen verplicht kunnen worden tot doorbetaling van werknemers die als gevolg van een staking niet kunnen werken. Onderne mingen moeten bevoegd zijn tot uits luiting van werknemers en degenen die zich tijdens een conflict niet aan de voorschriften hebben gehouden moeten kunnen worden ontslagen', al dus mr. Van Boven. Toenemende invloed De minister van economische zaken drs. R. F. M. Lubbers zei in een rede tot de christelijke werkgevers dat de invloed van de overheid op de onder nemingsgewijze produktie en het be- drijfsgebeuren zal blijven toenemen. 'Naar mijn mening vragen veran deringen in de maatschappelijke op vattingen en nieuwe elementen als milieubeheer en schaarsteproblemen een verdergaande beïnvloeding van de gang van zaken in het bedrijfsleven, opdat deze in overeenstemming blijft met de wensen die men daaraan maat schappelijk stelt', aldus de minister.'- Zo zal de overheid moeten voorko men, aldus minister Lubbers dat er consumptiepatronen groeien die geen rekening houden met het schaars wor den van bepaalde grondstoffen in de toekomst. Omdat het prijsmechanisme hiervoor niet goed werkt, kan bijstu ren met heffingen op bepaalde goede ren nodig zijn. 'Niet in één dag, maar wel systematisch, weloverwogen en krachtdadig', zei de minister. Tenslot te verklaarde drs. Lubbers dat hij het bezwaarlijk vindt dat er op overtre ding van de fusiecode geen sanctie staat. Overwogen wordt dan ook aan deze fusieregels een wettelijke basis te geven. ADVERTENTIE) Dit blijkt uit een onderzoek van het studiecentrum voor vredesvraagstuk ken van de katholieke universiteit in Nijmegen. De opdracht voor dit on derzoek kwam van het interkerkelijk vredesberaad. Voor het onderzoek zijn 228 leer krachten van zowel basis- als voortge zet onderwijs geënquêteerd. Zestig pro cent van hen vond het noodzakelijk, dertig procent zelfs zeer noodzakelijk dat op school gesproken werd over oorlog, vrede, derde wereld, en ande re wereldpolitieke vraagstukken. Maar niet iedereen die dat nodig vindt heeft dit zelf in de klas gedaan. In de eerste drie maanden van het vo rig schooljaar had slechts 59 procent van de leerkrachten een onderwerp uit de wereldpolitiek behandeld. Voor zover zij dit gedaan hadden sloten zij zich meestal aan bij de actualiteit. (Vietnam, Midden-Oosten, vluchtelin genhulp, enz.). De nadruk lag daarbij dus op de bestaande conflicten, al zul len de achtergronden daarbij wel een rol spelen. Twee manieren De onderzoekers schetsen twee wijzen van politieke beeldvorming. In het ëerste beeld ligt het accent op het al gemeen belang dat in de politiek voorop staat, althans dient te staan en op de rechten en plichten van het in dividu ten opzichte van de samenle ving. In het tweede beeld gaat het meer om iets te laten zien van de be langenstrijd die in de politiek wordt uitgevochten en om de bewustwording van de mensen. Dc leerkrachten bleken moeilijk in te delen volgens dit stramien. Zestig procent benadrukt de belangentegen stelling, maar eveneens zestig procent Tegen de journalist S.P. in Assen is proces-verbaal opge- wegens valse aangifte. Hij werd agmorgen ontvoerd op het re ebureau van de Drents-Asser nt in Assen door een rock en ep die een publiciteitsstunt uithalen en het redactiebureau ndrong, waarbij een der aanwe- redacteurs die tussenbeide komen met een soort revol- bedwang werd gehouden, politie werd gealarmeerd. De P van negen man nam de heer P. naar Hoogezand en liet hem 's lags in Veendam weer vrij. Tklaardc aanvankelijk dat hij van ontvoering niets af wist en hij aangifte van wederrechtelijke leidsberoving. Later moest hij even dat hij van de stunt op de te was. Van een onzer verslaggevers EDE Burgemeester en wethouders van Ede zijn niet vau plan de gegevens van de burgerlijke stand weer vrij te geven. Het raadslid J. dc Koning (Boerenpartij) had hierom gevraagd 'namens vijftienhonderd huisgezinnen', waaronder hij een en quête had gehouden. Op de achtergrond van dit soort openbaarheid spelen vaak commerciële factoren. Als er bruiloften en dergelijke op komst zijn. pleegt er een 'bombardement' van zakelijke aanbiedingen los te barsten. Het gemeentebestuur van Ede wijst erop dat als gevolg van nieuwe wettelijke voorschrif ten met ingang van 1 najuari 19Y8 de verstrekking van in lichtingen uit de bevolkingsre gisters aan particulieren sterk is beperkt. Vóór die tijd kon men tegen betaling een prak tisch onbeperkt aantal inlich tingen krijgen. 'Zonder over drijving kan worden gesteld', aldus B. en W„ 'dat er des tijds een levendige handel be stond in persoons- en adresge- gevens. Zo is het bekend dat particulieren bedoelde gege vens aan eikeaar doorverkoch ten.' De vraag van de heer De Ko ning had betrekking op het vrijgeven voor publikatie van gegevens van de burgerlijke stand, zoals ondertrouw, huwe lijk, geboorte en overlijden. Met betrekking tot deze zaak is er geen nieuwe wettelijke regeling getroffen, zoals ten aanzien van het bevolkingsre gister. Dat men in vele ge meenten en ook Ede er tóch toe overging met het stoppen van het verstrekken van gegevens van de burgerlij ke stand, is voortgevloeid uit het feit dat men het in het al gemeen niet consequent vond, dat de geheimhoudingsrege ling beperkg werd tot het be volkingsregister. 'Het besluit van vele gemeen tebesturen tot het beëindigen van het verstrekken van in lichtingen door de burgerlijke stand is', zegt het Edese ge meentebestuur, 'mede' ingege ven door de aandacht die er de laatste tijd wordt geschon ken aan de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Dat vele gegadigden en som mige gemeentebesturen er moeite mee hebben de gege- venskraam van de burgerlijke stand dicht te draaien, is be grijpelijk. Men moet namelijk breken met een traditie van meer dan honderd haar. Prin cipieel gezien, kan gesteld worden dat de ambtenaren van de burgerlijke stand met het verstrekken van bedoelde gegevens steeds buiten hun boekje zijn gegaan. B. en W. hechten er veel waarde aan dat dc burgers, die wettelijk verplicht zijn aan de overheid persoonlijke gegevens te verstrekken, erop kunnen rekenen dat deze over- heid met de verkregen gege vens de grootst mogelijke zorgvuldigheid zal betrachten. Een rijk geïllustreerde, bijna zoo pagina's tellende bundel, waarin ccn keuze uit Godfried Bomans' journalistieke werk: gesprekken met Simon Carmiggelt en Wim Sonne veld, met het acteurscchtpaar Paul Steenbergen en Myra Ward, met minister Joseph Luns en dr. Max Euwc (uitgezonden door de tv). Maar ook: met humor doorkruide herinneringen aan Bomans' stadgenoot Lodewijk van Deysscl, rake artikelen over dc schrijvers H. G. Wells en G. K. Chesterton en nog veel meer in dit eerste van drie zegt dat het algemeen belang het richtsnoer in de politiek is. Dat bete kent waarschijnlijk dat de grootste groep van leerkrachten ergens tussen in zit: laten zien dat er tegengestelde belangen zijn, maar tegelijk wijzen op het algemeen belang dat richtsnoer zou moeten zijn. De meeste leerkrachten proberen de leerlingen wel bij te brengen dat zij positie moeten kiezen. Maar het is een minderheid die dc jeugd wil in spireren tot concrete politieke aktie. Een klein deel van de leerkrachten (bijna een vijfde) vindt dat je de leerlingen zoveel mogelijk zelf de on derwerpen moet laten kiezen en be handelen. De overgrote meerderheid accepteert wel het initiatief van leer lingen, maar vindt tegelijkertijd dat de leraar dit alles moet leiden en be geleiden. Bij discussies moet duidelijk uit de verf komen (aldus 85 procent) wat de eigen mening van de leraar is, maar dan moet hij tevens laten zien hoe hij tot zijn mening komt. DEN HAAG—RIJSWIJK Naar alle waarschijnlijkheid is binnenkort de benoeming te verwachten van oud staatssecretaris mr. J. H. Grosheide tot burgemeester van Rijsjwijk in Zuid-Holland in de plaats van de scheidende drs. A. Th. Bogaardt. Mr. Grosheide werd op 6 augustus 1930 te Amsterdam geboren, waar hij aan de VU rechten studeerde. Na zijn doctoraal examen was hij tot 1963 ad junct-secretaris van schoolraad voor scholen met de bijbel. Van 1963 was hij staatssecetaris van onderwijs en wetenschappen en werd tijdens het kabinet-Biesheuvel staatssecretaris van justitie. Mr. Grosheide is lid van de ARP.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5