Meermanshof komt een ienstverleningscentrum 'Angela': zuiver maar niet sterk Noordwijkse familie de dupe van 'geheim agent' DATSUN Abdijresten omklamping oude Romaanse muur? wm&ggssmm FILMS IN LEIDEN Voorlichting over zwembadplan Nog een maatschappelijk werkster in Noordw.hout j ktrawler bij i)t te water Reikte postdienst 3 oktober Belgische groep in Kreatief Sentruni Collecte Dierenbescherming Warenmarkt dinsdag P. Baas naar Wormer Vier predikanten in Geref. Kerk Higdconcert: uitstekend ^slaagd experiment Scholieren werken voor geteisterd dorp in India Raadslid vreest inspraak van grote steden T\ KWARTET VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 STAD EN RiEGlO L3 Barbara Seagull als 'Angela' - Studio. Van onze filmredactie STUDIO Nikolai van der Heyde heeft 'met zijn Angela niet gemakkelijk gemikt op de winstgevende nieuwsgierigheid van Nederlandse bioscoopbezoekers naar de zelfkant. Hij maakte gewoon een mooie, zuivere, zeer eigen film, die daardoor, wat gehalte betreft, beter is dan de meeste Nederlandse films van de laatste jaren. Angela is een Amerikaans meisje, dat met haar stiefvader in een Fries dorpje terecht komt. Hij is daar voor zijn allang getrouwde, meisje-van-vroeger. Angela past daar niet. Zij staat naakt voor het raam, zij is nog zwanger ook, zij loet waar ze zin in heeft, en zij oopt tenslotte zomaar weg. Bloot- -oets. En Harm, de in Delft ge- leesde zoon van de zuivelfabrikant gaat met haar mee. Z e zwerven door het mooie land, maar de plat telanders nemen het niet. Die gaan van gluren tot afstraffen over. Wat romantisch en met humor begon eindigt met geweld. Nikolai van der Heyde zette de on gebonden, naïeve, eerlijke liefde van de twee mensen tegenover de onverdraagzame bekrompenheid van overigens ook nog schijnheili ge, dorpelingen. Hij bracht die botsing terug naar de jaren twin tig, toen het verzet tegen ouder wetse verstarring begon. Met de mode en de autootjes van toen kon hij die achterlijkheid ook een aar dig eigen sfeertje geven. Stijve vi sites, geroddel in de dorpskroeg, ontsteltenis over nieuws uitde veranderende wereld, en over de jongelui, heeft Van der Heyde met humor verfilmd. Zijn spelers, Kitty Janssen als de moeder, Ward de Ravet als de va der, Onno Molenkamp als dominee, en vele goedgekozen plaatselijke types, doen daar grappig aan mee. Het heeft iets van de oubolligheid van een eindelijk kritisch gewor den, Dik Trom. Angela, gespeeld door de levendige, flinke, frisse Barbara Seagull, en Harm, sloom gedaan door Sandy van der Lin den, lopen er dus uit, een schijn baar onbezorgde, al te idyllisch voorgestelde vrijheid tegemoet. Zij zwerven door de Friese weiden en daar Van der Heyde Jörgen Pers- son (van Adalen, Joe Hill en zo) achter de camera had, is het een vreugde naar het landschapsschoon te kijken. Maar daarbij dwalen de nauwelijks meer vastgehouden ge dachten toch af naar allerlei klei nigheden. Dan. valt het op, dat het jonge paar geen mensen van de jaren twintig zijn, maar een matig hip stelletje van nu. En dat ze daar soms maar dwars door dat gras lo pen terwille van het mooie plaatje. En dat de glurende, wrokkende boeren toch een beetje op z'n Oe- teldonks zijn verkleed. En hun kwaadaardige overval, een soort ri tuele moord, komt erg onverwacht, en overdreven, want je voelt het, in dat lyrische middendeel, niet dramatisch aankomen. Nikolai van der Heyde doorschoot het stomme geweld nog met beel den van een feestje, dat feestelijk had kunnen zijn, als de mensen maar wat ruimer en verdraagzamer waren geweest. Die boodschap zit er dus wel in, maar het filmver haal had wel wat dwingender min der anekdotisch, kunnen zijn. Het lag aan zijn eigen scenario dat van der Heyde wel een aardige en mooie en hier en daar grappige,, maar geen sterke, indrukwekkende film heeft gemaakt. Maffia in Harlem LIDO Een Maffia-film is goed voor martelingen, gruwelijk ge weld,, breed uitgemeten bloed. En kel en alleen omdat het voor velen zo lekker is. 'Across 110th Street', die de Maffia in de New Yorkse negerwijk Harlem situeert, maakt daarop geen uitzondering, hoewel er plaats is voor enige zijhandelin gen. De rivaliteit bijvoorbeeld tus sen twee politiemannen, de een jong, zwart en fatsoenlijk (Yaphet Kotto), de ander middelbaar, blank, corrupt en bovendien wan hopig (Anthony Quinn). Verder wordt er, zoals te doen gebruike lijk, aandacht besteed aan de mens onwaardige levensomstandigheden in Harlem die de mensen tot de misdaad drijven en aan het rassen probleem. Zodra negers en blanken samen op het doek verschijnen kun je daar natuurlijk niet meer onderuit, dat is al routine gewor den. De portretten van de twee po litiemannen zijn in aanzet niet on interessant, maar alles wordt be dorven door het einde. Dan wordt de zwarte politieman plotseling aangestoken door de corpsgeest en gaat zijn blanke broeder helpen. Waarom? Alleen om zijn boven menselijke edele structuur over duidelijk te tonen. Zo'n overdre ven witwasserij van een neger is suspect. Evenals het uitvoerig her kauwen van voer voor sadisten, gretig bijeengeharkt door regisseur Barry Shear. Elders CAMERA gaat wijselijk door met Bergman-films vertonen. Deze (laatste?) week zijn 'Persona', 'Skammen' en 'A Passion' aan de beurt, zie agenda. TRIANON pro longeert de matige nederlandse produktie 'Frank en Eva', met Hu- go Metsers en Willeke van Ammel- rooy. REX mikt weer eens op een kassuccesje met het goedkope en saaie 'Wellustige vrouwtjes'. LUXOR tenslotte prolongeert de oosterse vechtfilm 'De veertien ka- ratevrouwen', met veel tam-tam maar weinig boeiends. NOORDWIJK Het plan voor het Sportfondsenbad is gereed. Het colle ge van B. en W. is er van overtuigd dat vrijwel de gehele bevolking van het plan en de gedachte exploitatie zal willen kennisnemen. Het college heeft daarom op maandag, 8 oktober om 8 uur, in 'De Kuip' een bijeen komst belegd. De plannen, tekenin gen, maquette, enz. liggen die avond vanaf 7 uur ter inzage. KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 28 september. Hoog water 3.58 en 16.21; laag water 0.01 (springvloed); en 12.16. Zaterdag 29 september. Hoog water 4.35 en 16.55; laag water 0.40 en 12.51. NOORDWIJKERHOUT De maat schappelijke werkster van de stichting Maatschappelijke Dienstverlening en de drie huisartsen hebben het ge meentebestuur en het ministerie van CRM gevraagd, een tweede maatschap pelijke werkster te mogen aanstellen. B. en W. deelden daarop de minister mee, dat uitbreiding hoogstwaar schijnlijk gewenst is, maar zij meen den tevens dat daarmee beter kan worden gewacht tot de stichting dui delijk heeft gemaakt, dat wordt ge streefd naar fusering met de regiona le stichting Bollenstreek. Wethouder De Jong verklaarde zich in de verga dering van de gemeenteraad alsnog bereid de aanstelling van een tweede medewerkster te bevorderen. Oplichter ging er met spaarcenten vandoor Van onze correspondent NOORDWIJK Een familie is de dupe geworden van een jnan, die er met geraffineerde verhalen en trucs in slaagde, samen met een vrouw, een maand lang kosteloos te logeren en een flink spaarbedrag afhandig te maken. binnenkort verrijkt met dienstencentrum c Aovatieplannen voor Joost Fransen-hofje onzer verslaggevers v^SN Er zijn besprekingen gaande tussen de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente hj regentencollege over de vernieuwing van het hofje 'Joost Fransen van der Lindenpoort' fVan de traat, hoek Grevenstraat). lijfje ressorteert onder de plaat- ni Remonstrantse Gemeente. Het momenteel bewoond door be- ïi'n, studenten en werkende jon- reen heel gemengd gezelschap bureau Huisvesting blijkt tepeler te zijn geworden met het ,ten van vergunning aan jonge- ip schrijft mevrouw M. F: Floor- jma in haar jaarverslag. het erover eens geworden, dat lilde jongeren met een laag inko- n'oorrang verdienen boven stu- omdat studenten veel meer mogelijkheden hebben via Stu- huisvesting, inzien van de renovatieplannen gemeente als tegemoetkoming ning sluiten ter dekking van de wingskosten. Monumentenzorg Hosidie verstrekken voor de ver- ng van de gevels. Wel zal het in weer minstens voor de helft J lejaarden bewoond moeten wor- samenwonen [of aan de Van der Werfstraat is ee nabijgelegen hoven in een tieplan opgenomen. In het ;te de Meermansburg aan de jN Vanmiddag (vrijdag) om wordt bij Boot aan de Sumatra- de hektrawler HD 79 (De Twee ieders) in'de Zijl te water gela- "it schip werd gebouwd voor de Ij Slot te Den Helder. Het is uit- oor zowel de boomkor- als de en trawlvisserij. jte is ruim 40 meter, de breed- en de diepte 4.50 meter. De ac- ;odatie is berekend op 12 beman- 'eden, die hun hutten hebben op lofd- en tussendek, tewaterlating wordt de kiel ge- voor een hektrawler ter lengte meter. Die wordt gebouwd [de fa. Vrolijk te IJmuiden. .JN Op 3 oktober zullen de (iensten te Leiden worden be- De postkantoren Gerestraat, Be- tgsplein en Lammerschansmarkt 12 uur geopend. De postagent- zijn gesloten, De pakketpost- ling wordt niet uitgevoerd, De ihting van 18 uur wordt ver- jd tot 16 uur, De laatste buslich- |aan het hoofdkantoor Gerestraat 21 uur. Oude Vest zal een dienstverle- ningscen trump je voor alle oudere be woners van de wijk komen. Deze wijk wordt begrensd door de Mare, de Ou de Vest, de Haven en de Haarlemmer straat. Architect Schutte maakt een ontwerp voor de renovatie. Over de verstandhouding in het hof Joost Fransen van der Lindenpoort schrijft mevrouw Floor, dat deze heel goed is. Het samenwonen van bejaar den en jongeren blijft goed gaan. De tuin wordt gezamenlijk uitstekend on derhouden. Het hele hof maakt een verzorgde en gezellige indruk. Uit LEIDEN Vanavond treedt in het Kreatief Sentrum (Breestraat) de Bel gische groep Banzai op. De groep, be staat uit vijf jonge musici. Öok dins dag is het Kreatief Sentrum vanaf 8 uur geopend. Men kan er terecht om te swingen op de muziek van de Hot Swing Show. "Woensdagavond treedt de groep The Flag op, bekend van de single 'Outlaw on the run'. LEIDEN Volgende week wordt in Leiden een collecte gehouden t.b.v. de Dierenbescherming. Men zit nog drin gend om ongeveer 25 collectanten ver legen. Vrijwilligers kunnen zich hier voor vanavond en maandagavond tus sen zeven en acht uur opgeven in ge bouw Rehoboth (Rapenburg 10) LEIDEN In verband met de 3 ok- toberfestiviteiten in de binnenstad hebben B. en W. besloten de waren markt die gewoonlijk 's woensdaes wordt gehouden, te verplaatsen naar dinsdag 2 oktober. Het sluitingsuur van deze markt is om 15.30 uur. WARMOND De heer P J Baas, geJ meentesecreraris te Warmond, is met ingang van 1 januari benoemd in ge lijke functie te Wormer. Hij heeft ruim vijf jaar deze functie in War mond vervuld. De heer Baas is voor zitter van St. Matthias en secretaris van de stichting Eigen Woningbezit. Zijn vrouw is contactpersoon voor het bejaardenkoor. dankbaarheid voor het gezellig en goedkoop wonen hebben verscheidene oud-studentenbewoners een 'reünisten- fondsje' opgericht. ADVERTENTIE Officieel Datsuh dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713-28K6 Via 'Zimmer mit Friihstuck' kwam de familie in contact met het paar, dat aanvankelijk een week kon blijven, maar het vertrek uitstelde. De man stelde zich voor als chef van de Ja panse veiligheidsdienst met een land goed in Reims. De supefspion had door allerlei tegenslag bagage en geld in Brussel moeten achterlaten. Het ene verhaal volgde het andere op, het geen uiteindelijk resulteerde in do vraag hem wat geld te lenen. Het be drag werd prompt terugbetaald en het vertrouwen groeide met de dag. Nieu we leningen volgden en uiteraard bleef ook de betaling van de logies kosten achterwege. Acte In afwachting van de betaling deed de man tegenover zijn gastheer een roya le geste. Met zijn logiesgevers toog hij naar een notaris en liet daar prompt een akte opmaken, waarbij hij een fors bedrag tegen een te verwaarlozen rente beschikbaar stelde voor de aan koop van een woning. Voor het wegblijven van zijn koffers verzon de man een verscheidenheid van oorzaken, gestaafd door telefoon tjes van zijn naast 'medewerkers' in het spionagebedrijf. Toen volgens één van deze berichten een jongedame, die gescharmeerd zou zijn van haar chef, niettemin overliep naar het vij andelijke kamp, voerde de gast een scène op van quasi-paniek en een huilbui. Uren bracht hij door bij de radio, naarstig allerlei geheime be richten noterend, die hij later deco- LEIDEN De Kerkeraad Algemene Zaken van de Geref. Kerk heeft beslo ten de conclusie van de structuurcom- missie om het aantal predikanten van 5 op 4 te brengen te volgen. De stad zal opnieuw worden ingedeeld, en wel in vier wijken. In grote lijnen zijn dat Zuid West, Mors en omgeving Ou de Vest, Noord en omgeving Zuider- kerk. De Merenwijk valt nog buiten dit stramien. Daar draagt het kerke- werk een experimenteel karakter. Er zijn op het ogenblik twee predi kantvacatures. Twee beroepscommissie zijn aan het werk om daarin te voor zien. De positie van de kerkgebouwen is nog niet aan de orde geweest. LEIDEN Aan de avondscholenge meenschap Boerhave slaagden voor het eindexamen mavo IV, mej S K Flippo te Leden en voor het eindexa men havo, mej C G Oosterbaan te Voorschoten. >EN Wie eraan getwijfeld tilt hebben dat de Leidse jeugd ge- ajg is voor serieuze muziek, zal na concert dat gisteren in de Stads- orzaal plaats vond zijn mening k lig moeten herzien. Sinds zijn of- :lJe afscheid heeft Willem van Ot- eo samen met het Residentie Or- ii zo'n grote ovatie niet meer in (ingst genomen: het populaire dem' wisselde af met een luid ge- p: 'Bis, bis!' Wel had de dirigent, jen uiterst soepel gespeelde Ouver- svan Berlioz de pratenden tot stil- loeten manen, doch de aandacht [men voor het - voor beginners g vrij moeilijk begrijpelijke - Pianoconcert van Beethoven len dag legde was al significatief. m Brons, de pianist, ging in de plaats uit (evenals de toelich- van het model dat Mozart aan ngere Beethoven geleverd heeft, s heeft een licht, bijna vrouwe- [toucher, een fijnzinnige en genu- lerde kijk op zijn partij, al waren "loekdelen wat aan de zware kant hem. Het Largo werd, ondanks tussentijdse applaus, het kern- een schitterende prestatie, ook Willem van Otterloo, die de pia- de tijd gunde en de rust en be- inheid van dit deel zeer sugge- P uit het orkest deed opklinken. gespannen aandacht volgde het r publiek daarna de wandeling die Moessorgsky en Ravel langs de schil derijen van Hartmann maakten: mocht de Ossewagen wat zwaar en de Schmuyle wat hees zijn,' er stond zo veel kleurrijks en verbijsterends tege nover, dat het de kritiek verder past, te zwijgen! Drs. A. van der Veen-Wiersma Bezoekers-enquête Pompeji-expositie DEN HAAG Aan de unieke ten toonstelling over Pompeii die in het Ilaags Gemeentemuseum wordt gehou den is een bezoekersenquête verbon den. Gevraagd wordt of men uit Den Haag of van elders komt, of men al eerder in het museum is geweest en op welke manier vmen op de hoogte gesteld is door de tentoonstelling (krant, televisie, weekblad, een ken nis, bioscoopreclame of andere bron nen). Bezoekers wordt ook gevraagd tot welke leeftijdsgroep zij behoren, wat hun beroep is en welke expositie zij voor 't laatst hebben bezocht. De vra gen zijn opgesteld door de educatieve dienst, die hoopt zoveel mogelijk inte ressante gegevens uit de enquête te verzamelen. deerde. De slotconclusie was, dat stag natie was opgetreden in het opzenden van bagage en geld. Dag na dag verstreek, het ene tele foontje kwam na het andere achter af gezien steeds als de superspion met zijn vrouw aan de wandel was en ten laatste kwam bericht dat het geld via een bank zou worden overge maakt. Ook ten aanzien van het over maken van geld kwam er een kink in de kabel en toen kreeg de Noordwijk se familie argwaan. Men besloot de man te volgen op zijn gangen naar het bankkantoor. Toen de 'geheim agent' dit bemerkte werd het tijd te verdwijnen. Na één van hun gebruike lijke morgenwandelingen keerden de man en de vrouw niet meer op het adres terug. Achteraf bleek dat hij de telefoontjes zelf verzorgde. De man, die bekend staat als een be rucht oplichter, wordt door de recher che gezocht. Meer politiekorpsen in het land hebben belangstelling voor hem. ALPHEN Vandaag werken de 54 leerlingen van de beide vierde klassen van het Ashram college, de katholieke school voor mavo en havo, de hele dag bij bedrijven en particulieren in Alphen. Hun netto salaris staan zij af aan de aktie 'Huizen voor Umeedpur' die zij ruim een week geleden gestart is. De rivier de Indus trad ruim een maand gelden buiten haar oevers: honderden mensen verdronken en tienduizenden raakten dakloos. Me vrouw Cadee-Hoogstraten, lerares bij het Ashram college, die voor de N.V. met haar man twee jaar in Pakistan had gewerkt, kreeg twee weken gele den een wanhopige brief van Master James Paul, de hoofd onderwijzer uit het dorpje Umeedpur. Een fragment daaruit; 'Het zeer droevige nieuws waarvan ik u op de hoogte wil stel len, is dat verschillende districten van Pakistan overstroomd zijn en dat alles vernield is. Er zijn veel mensen en dieren omgekomen. Alle oogsten zijn verloren gegaan; ook in ons dorp. Do verwoesting in het district Mazaflar- garh is volledig en alle huizen zijn weggespoeld. Al sinds een maand zit ten zij, katholieken en anderen, op zandheuvels'. Er stonden in Umeedpur 25 lemen huizen, waarin de in totaal 900 men sen in woonden. Ze kunnen geen kant uit en de winter begint in november. Het missiehuis daar in de buurt heeft voor hoogstens 300 mensen eten. Mevrouw Cadeé-Hoogstraten heeft de brief laten lezen aan haar leerlingen, die vonden dat er wat aan gedaan moest worden. Peter Vrisekoop, Elly van Poppel en Roland Raaymakers (allen 16 jaar) hebben toen gedrieën de aktie op touw gezet. Vanaf dinsdag heeft er een doos in de gang gestaan in de school aan de Diamantstraat en de Paradijslaan. De leerlingen hebben er tot nu toe 330 gulden in gestopt. Ze hopen meer dan duizend gulden bijeen te krijgen, en het ziet er wel naar uit dat dat zal lukken. Zogauw het bedrag bekend is schrijven ze bis schop Muitan van de nabij gelegen missiepost hoeveel het is geworden, zo dat er vast met bouwen begonnen kan worden. Pater Finbar, die nu met ver lof in Amerika is komt half oktober langs Alphen en neemt dan het geld mee naar de missiepost. Roland; 'Als lezers ook wat willen schenken kunnen ze opbellen naar de school (tel. 92970), wij komen het geld dan wel ophalen met een kwitan tie'. WOUBRUGGE Bij de behandeling in de gemeenteraad van Woubrugge van de concept regeling Plassengebied sprak het raadslid van der Wereld zijn verontrusting uit over het gevolg van de inspraak, die gemeenten als Amsterdam en Leiden hierbij krijgen. Hij vreesde dat de kleine gemeenten in een hoek gedrukt worden en nog ongerepte oevergebieden verloren zou den gaan, omdat grote steden vaak to taal andere ideëen hebben waar het reecreatie belangen betreft. Ondanks deze en andere bedenkingen ging de raad in principe akkoord met deelna me aan deze regeling. Na een korte discussie werd eveneens besloten om 12.700 uit te trekken voor de ver nieuwing van de riolering van de ge meentewoningen Bateweg 11 tot en met 25. De heer J. Markx maakte ge bruik van de gelegenheid om vanaf de publieke tribune vragen te stellen en pleitte voor de aanleg van een rijwiel pad langs de noordzijde van de pro vinciale brug. Tevens vernam hij dat Rijkswaterstaat er niet aan denkt voor 1975 langs Kruisweg een paral lelweg aan te leggen; evenmin om het wegdek ter plaatse te verbeteren, om dat dat tot gevolg zou kunnen heb ben, dat het verkeer er zijn snelheid verhoogd. Van een onzer verslaggevers RIJNSBURG Het Instituut voor Prae- en Protohistorie van de uni versiteit te Amsterdam verricht momenteel een onderzoek nabij de hervormde kerk aan de Kerkstraat in Rijnsburg. De opgraving geschiedt op dezelfde plek waar in 1966 al een onderzoek werd ingesteld. 'Wij controleren nu nog een paar muren. Wij hebben dat toen niet gedaan, omdat de muren van de oude abdij bewaard dienden te worden voor een eventueel op te rich ten monument voor de graven van Holland. Dit is echter op de lange baan geschoven', aldus de heer H. H. van Regteren Altena, wetenschappe lijk medewerker van het instituut. Men onderzoekt de muren van de (ADVERTENTIE) vroegere abdij, omdat deze zo bijzon der dik zijn: 'Het gaat hier om een bakstenen muur uit de 16de eeuw. Het is vreemd dat die zo dik is. Wij gaan nu na of die muur soms een om klamping is van een oudere romaanse muur'. Ook prof. W. Glasbergen, oud-Rijns burger, was gisteren bij de opgraving aanwezig. Het werk is overigens In handen gegeven van het aannemings bedrijf voor grondwerken H. H. van Egmond uit Rijnsburg. ZATERDAG LAATSTE DAG

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3