DS. ROODZANT GAAT RECHTOP ZITTEN 'Door nieuwe buitenlandse politiek ruimte voor steun aan wereldraad' Vrouwenbond bezint zich op huidige welvaart /Iisih±\il Vandaag Conferentie Trouw Kwartet Straks geen Indianen meer Verontrusten in geref. kerken gaan samen verder BOEKEN* Bestsellers Deense filmer vraagt uitstel Nieuwe boeken X, TROUW/KWARTET VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 KERK T2/] door A. J. Klei Toen ik een paar mensen vertelde dat ik zou gaan praten met ds. A. J. Rood zant uit Odoorn, de voorzitter van de 25"jarige Zwingli-bond, keken sommi gen me wat meewarig aan. Ik moest me over liet jubileum van die bond maar niet druk maken, zeiden ze, dat was toch maar een uitstervend clubje van lieden die proberen het negentiende- eeuwse modernisme in de kerk overeind te houden. En bovendien, het zijn alle maal Telegraaf-lezers en WD-stem- mers, dus dan weet je 't wel In 1950 reisde H. G. Cannegieter naar Odoorn om daar ten gerieve van de lezers van Else vier met ds. H. van Lunzen, de oprichter van de Zwingli-bond, te spreken. Blijkens zijn verslag gaf hij zich in de bus van Assen naar Odoorn over aan alleropgewektste overpeinzin gen. Ze konden nu wel beweren dat Drente achterlijk was, maar op deze route reed in 1898 de eerste motoromnibus in ons vader land en bovendien, 'juist Drente is de vrijzin nige provincie bij uitstek', aldus Cannegieter, Even later zal zijn gastheer hem uitleggen dat dit niet van vandaag of gisteren is, want in 1227 hebben zich onafhankelijk voelende Drenten in de slag bij Ane bisschop Otto van Utrecht een kopje kleiner gemaakt. De zaligheden van een busrlt van Assen naar Odoorn heb ik niet mogen smaken, ik ont moet ds. Roodzant in Amsterdam; overigens in een mij zéér dierbare ruimte: de restaura tie van het Centraal Station. Ik leg ds. Rood zant de reacties van mijn kennissen voor. Hij gaat rechtop zitten en kijkt me strijdvaardig aan. Hij knijpt even zijn lippen op elkaar en zegt dan: 'Ik ken die praatjes. Al in 1948, toen de bond net was opgericht, konden we horen dat we een uitstervend ras waren. Mijn voorganger Van Lunzen zei dan: ze proberen schrikdraad om ons heen te spannen.Wat dat negentiende-eeuwse modernisme aangaat, Ds. A. J. Roodzant me dunkt dat de waarheid niet aan één be paalde eeuw is gebonden, ook niet aan de on ze, maar los daarvan, het is niet zo dat we de resultaten van de moderne theologie zitten te vertroetelen, we weten drommels goed dat de wetenschap verder gaat, maar het gaat ons om de methóde van het modernisme, om het redelijk doordenken van de geloofsinhoud. Anderen zijn daar blijkbaar niet aan toe. En om ons als een groepje liberalen voor te stel len, is ook niet juist, onder onze leden zijn stellig ook socialisten. Alleen, wij zijn niet zo vlug klaar met onze oordelen over situaties in bepaalde landen en over presidenten van bepaalde landen, wij staan niet zo gauw in de maatschappij te roepen van: dat deugt niet!, wij vinden dat je eerst moet vragen: deug ik wel?' Overstag De Zwingli-bond, die morgen en zondag op zijn jaarlijkse conferentie bescheiden aan dacht aan het zilveren jubileum zal besteden, is om zo te zeggen een rechtstreekse telg van onenigheid binnen de vereniging van vrijzin nige hervormden. Aan de wieg van de bond stond wijlen ds. H. van Lunzen, een opmerke lijk man met een woordkeus die uitstekend gepast zou hebben in een felle gereformeerde kerkbode uit de jaren dertig. Ds. Roodzant heeft het over het 'overstag gaan' van de ver- sniging van vrijzinnige hervormden, maar ds. Van Lunzen sprak over 'verraad'. Waarin bestond of bestaat dat verraad dan wel? Ik laat nu de hele voorgeschiedenis maar zwemmen en vis de volgende volzin uit mijn aantekeningen op: 'De vereniging van vrijzinnige hervormden heeft artikel 10 van de kerkorde met huid en haar geslikt!' In dat artikel wordt gesproken over dankbare ge hoorzaamheid aan de heilige schrift (ds. Roodzant: 'Je kunt niet gehoorzaam zijn aan een boek') en over gemeenschap met het be lijden der vaderen ('Ik heb alle eerbied voor die oude geloofssymbolen en belijdenisge schriften, maar ze zitten vol hellenistische constructies, uit die denkwereld en niet uit het evangelie komen uitspraken over de drie eenheid en over de twee naturen van Jezus, •en wat moet je daar vandaag mee aan?'). Eenzijdig Maar vindt ds. Roodzant niet dat de vereni ging van vrijzinnige hervormden onlangs zin nige uitgangspunten en doelstellingen aan vaard heeft? Ds. Roodzant: 'Die ade men inderdaad een goede vrijzinnige geest, hoewel ik er het element van het redelijk doordenken van de geloofsinhoud in mis, het is nogal sterk ethisch gericht allemaal, en dan vooral naar de kant van de maatschappij, - Dt-ÏAÏÏBA/nfW ZWIM^t.l- De voormalige) hervormde pastorie in Odoorn, waar de oprichter van de Zwing li-bond ds. II. van Lunzen gewoond en gewerkt heeft. wat toch wel eenzijdig is. Waar blijft de vraag of het met mijzelf wel in orde is.' Maar ook daarnaast heeft ds. Roodzant nog bezwa ren. Hij bladert in zijn paperassen en houdt me dan de brief voor, die de vereniging van vrijzinnige hervormden dit voorjaar aan* het moderamen van de synode schreef: 'Daarin hebben ze het nota bene over de vrijheid in de hervormde kerk als een kostbare verwor venheid, terwijl artikel 10 het heeft over het weren van alles wat het belijden der kerk weerspreekt. Wettelijk is er voor het werke lijk vrijzinnige christendom en dus ook voor mij geen ruimte in onze kerk!' Maar in de praktijk heeft ds. Roodzant die ruimte toch wel? Hij knikt: 'Dat is zo, maar op een wel zeer onchristelijke grond, want ze denken, en ze zeggen het ook wel eens: dat sterft vanzelf uit.' In de protestantenbond zien de zwinglianen het ook niet zitten. 'Die heeft nooit protest aangetekend tegen de verorthodoxing van de vrijzinnigheid', licht ds. Roodzant toe. Ik moet van hem aannemen dat de taak van de Zwingli-bond nog niet afgelopen is. De bond gaat door met de uitgave van zijn gelijkna mig blad ('in principieel vrijzinnige christe lijke geest") om daarin kerkdiensten te publi ceren 'in werkelijk vrijzinnige geest', want, aldus ds. Roodzant, 'zo helpen we de mensen die anders geen geestelijk tehuis zouden kun nen vinden.' Ec vraag: wie maakt uit welke diensten dan écht vrijzinnig zijn, Ds. Rood zant: 'De kericgangers die de preek horen en ons erover schrijven.' In het blad worden ook actuele religieuze en kerkelijke gebeurtenis sen besproken. Verder publiceert de bond al lerlei geschriften, binnenkort komt een bun del artikelen van ds. Van Lunzen uit onder de titel: 'Gloed van een vurig hart'. Samen vattend omschrijft ds. Roodzant de betekenis van de Zwingli-bond aldus: "We zijn een gees telijk onderdak voor hen die dat in eigen ge meente niet hebben en daardoor benard zijn.' Duizend Het zijn niet zovelen die dit onderdak bege ren: omstreeks duizend leden telt de bond. En onder dit in hoofdzaak hervormde gezel schap bevinden zich ten hoogste tien of vijf tien predikanten, de geëmeriteerde meege teld. En voor wie vraagt waarom deze bond naar de hervormer Zwingli is genoemd, heb ik een antwoord dat ds. Van Lunzen eens gaf: 'De levendige frisheid van zijn ganse wezen, zijn hartstocht voor de waarheid en zijn we reldwijde blik waren in wezen modern.' Zojuist kreeg ik een telefoontje, dat ik afbrak met de mededeling dat ik m'n interview met ■ds. Roodzant nog verder moest uitwerken. De wat grlnnekende reactie aan de andere kant van de lijn: 'Die uit Odoorn? Daar heb ik in een Drentse vakantie eens gekerkt, het ging over de slag bij Ane in twaalfhonderd-zoveel, ik geloof dat ze daar dat feit belangrijker vinden dan Christus' geboorte.Ik dacht: verdraaid!, alweer die slag bij Ane. De Zwingli-bond moet er natuurlijk wel voor op passen dat hij niet bekeken wordt als een cu riositeit aan de rand van de kerk. En dat wou ik de jubilerende bond dan maar meege ven. Dc redactie behoedt zich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pi- bllkatle wordt met de naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stoord aan het secretariaat hoofdredactie Tronw/Kwartet. postbus 859. Amsterdam. WC-bak (3) Inderdaad, een steen in de stortbak van de wc, spaart per dag miljoenen liter drinkwater. Maar waar halen wij die stenen vandaan? Daarom de vol gende suggestie: Vul nu direct een wegwerp fles met water, afsluiten, en ln de stortbak en u hebt hetzelfde re sultaat. Appingedam A. v. d. Berg-Pastoor Slotzin troonrede (16) In de troonrede wordt aan het slot duidelijk een beroep gedaan op hoge re machten. Waarom zo verkapt chris- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Haag, dr. E. Bleumink. Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp: W. A. Fibbe, Rot terdam: J. Lanser. Utrecht; drs. J. W. de Pous. Den Haag: J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A. de Boer, IJmul- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag, J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wagenin- gen; ds. O. T. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Huljsen, Delft: mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten: mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters. Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag: H. de Mooi], Rijnsburg: H. Ottevanger, Bui tenpost: mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; H. H. Wemmers, Den Haag: drs. R. Zijlstra, Oosterland (Zld.). Directie: Ing. O. Postma F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers, N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. telijk en kwasi a-religieus? Ik ver moed onder druk van KVP-ministers! Traditionele r.-k.'s verwachten niet al leen kracht van de Allerhoogste maar ook van vele heiligen. Op die wijze probeert men Klaas Beuker de wind uit de zeileh te nemen! Amsterdam D. J. Mulder Slotzin troonrede (17) Ons volk zakt langzaam af naar de tijd van geen God en geen meester, zoals dat al eens eenmaal in onze his torie is voor gekomen met al de rampzalige gevolgen van dien. Laten onze christelijke ministers en be windslieden toch terug keren naar de beginselvastheid van onze vaderen en ook in deze zaken een duidelijk begin selvast standpunt innemen, opdat ons land dan zeker onder de zegen des Heeren een betere toekomst tegemoet mag gaan. Hattem C. Hondsnierk Slotzin troonrede (18) De zegenbede aan het eind van de troonrede moeten wij niet zien als een zaak die naast de persoonlijke, ook in de rituele sfeer ligt, zoals de heer Van Riel zegt. Evenmin gaat 't erom of wij een christelijke natie zijn die al of niet door een christelijke regering wordt bestuurd, zoals ds. Van Minnen betoogde. De zegenbede in het slót van de troonrede, waar de regering en niet de koningin verant woordelijk voor is, is een belijdenis van onze koningin zelf. Het is een persoonlijke bede van een christin, in dit geval van onze koningin, voor al len die het vaderland moeten bestu ren en daarom ook voor ons hele Nederlandse volk. Amsterdam D. dc Boer Betje Den Uyl (slot) De inzending van drs. E. Campert, deed mij denken aan de verzuchting van ik meen Wim Kan over 'al die doctorandussen tegenwoordig. dat is een soort academisch midden standsdiploma'. Onze doctorandus meldt ons n.l. dat hij 'nog nooit een eerlijk iemand heeft meegemaakt, die in een interview op de kop af twee honderd woorden nodig had om te la ten merken dat hij eerlijk was'. Bij nadere lezing van dit proza lijkt de kwalificatie van Wim Kan in dit ge val nog te hoog gegrepen. Dit heeft immers beslist niet het niveau van een degelijke middenstander doch meer dat van een krententeller. En hiermede heeft onze doctorandus we derom iets te stellen. Beek (Ubb). L. van Vierzen CNV In Tr./Kw van 22 september staan de stukjes 'Dreigement' en 'Industrie bond CNV claimt recht op eigen ge luid'. In het eerste stuk wordt gesteld dat de heer Kok (NW) nog wat te leren heeft en de heer Van Dijk (In dustriebond CNV) in het tweede stuk beklaagt zich erover dat zijn organisa tie 'als grote dwarsligger wordt ge doodverfd'. De heren van het NVV zijn allerminst onduidelijk. Zij willen één machtige vakbeweging. Daarin is geen plaats voor enige christelijke vorm. Dat is privé-zaak. Herkent de schrijver van 'Dreigement' en de heer Van Dijk de fundamentele revolutio naire toon niet meer, die aller- wege kan worden gehoord? In de ka tholieke politieke en maatschappelijke bewegingen voert de humanistisch vrijzinnig georiënteerde groepering de boventoon. Wat wil het CNV en de ARP? Opgenomen worden in één groot kader om daar binnen begraven te worden? Zeist W. Nieuwebocr Wegenbelasting Door de benzineprijs met 1.7 cent per liter te verhogen, betaalt de gemiddel de rijder (17000 km per jaar, onge veer 1700 liter benzine) evenveel be lasting als bij het huidige systeem. Voordelen: belasting wordt niet in eens per jaar of kwartaal betaald; be- lastingontduiken is niet meer moge lijk: het dure controle-apparaat kan verdwijnen; het bedrag aan belasting is evenredig aan het aantal verreden kilometers. Wie veel rijdt, betaalt meer dan de zondagrijder; buitenlandse toe risten dragen daadoor bij aan het on derhoud van ons wegennet. Nadelen: het beroepsvervoer zal duurder uit komen. Deze meerprijs kan worden doorberekend naar de consument. Om dit te voorkomen kan de regering via de normale belastingaanslag aftrek verlenen aan de beroepsrijders. Arnhem W. v. Effcrink Politiek verontrust Als Trouw lid van de ARP-partij het volgende: Dat het AR bestuur toch nog gematigd positief staat tegenover dit linkse kabinet, vind ik een misera bele afgang van een zo beginselvaste partij; beginsel, wat is daar nog van over? Hoe denken de leiders van de AR bij eventueel vervroegde verkie zingen? Het verlies zal zeer groot zijn. Voor mij hoeft het allemaal niet meer. Ik tracht een goede raad te geven: kom van uw verkeerde weg te rug, roep uw twee ministers terug uit dit kabinet of laten zij voor eigen re kening plaats nemen in die linkse groep, en niet meer namens de AR- partij. Begrijpelijk is voor mij de houding van de CH betreffende de AR. Rotterdam H. Stok Corredctie In TR. /Kw. 229g P.l.( Kondigt Al- bert Heijen aan dat 'zij' prrijzen ver laagt GM09DE M09DER Albert Haar naam is dab wel klein.Het 'latijns'' van de Ruritaanse krant is (p. 3) ook niet o bets. Uw corrector schrijve, en zegge: Peccavi. Rotterdam N. van wér Bom DEN HAAG -Het interkerkelijk vredesberaad (IKV), dat aan minister Pronk een half miljoen ge vraagd heeft als steun voor de oecumenische strijd tegen liet racisme, meent dat de wending in onze buitenlandse politiek ruimte schept voor zo'n steunmaatregel. Volgens het IKV zou de betekenis van de stap ver uitgaan boven de gelds waarde die bij de maatregel in het ge ding zou zijn en een geweldige be moediging betekenen voor miljoenen onderdrukten, over wier lot en strijd wij in toenemende mate zijn geïnfor meerd. Het IKV zegt dat de wereldraad via het beschikbaar stellen van schenkin gen uit het speciale fonds ter bestrij- ding van het racisme de door racisme achtergestelden onder eigen titel en verantwoordelijkheid wil laten deelne men aan de processen van maatschap pelijke verandering, die nodig zijn voor het bereiken van gerechtigheid. Model 'De op zichzelf bescheiden bijdrage die de wereldraad uit aan de organisa ties van de onderdrukten beschikbaar stelt, zijn', zo stelt het IKV 'mede bedoeld als een model voor kerken, overheden en particuliere instanties, opdat door de activiteiten van velen een zekere overdracht van macht plaatsvindt, die de mogelijkheid voor deelname aan de inzet voor gerechtig heid door de onderdrukten zelf doet toenemen'. Ook wordt door de wereldraad van kerken, of door ledenkërken van de raad het overleg nagestreefd, zowel met de bevrijdingsbewegingen als met de groepen die veranderingen bevor deren, zoals bijvoorbeeld het christe lijk instituut in Zuid-Afrika. Ook wordt, waar de condities en een wer kelijk eerlijke ontmoeting toestaan, contact onderhouden met personen uit of vertegenwoordigers van de ge meenschappen die schuldig zijn aan de achterstelling van grote groepen van hun medemensen. De ernstige zorg over wat racisme, onderdrukking en geweld voor onze medemensen be tekenen maar ook de zorg over wat contra-geweld aan lijden en verhar ding kan oproepen maakt de inzet van de kerken urgent, delicaat en omstre den. In de kring van het IKV leeft de ge- Van een onzer verslaggevers UTRECHT Een appèl om God te erkennen als de gever van de wel vaart en zich te gedragen als rent meesters over wat Hij heeft toever trouwd, hield drs. L. J. Geluk-uit Zwolle gisteren op de bondsdag van ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Neder land o.a.: Indianenprobleem lost zichzelf op Leve de aarde. De CDA-verklaring over Chili: Een verbijsterend document. Interview met Otto Sterman over Tribunaal '82. Discussie bij. Vrijzinnigen. Ik abonneer Hervormd Nederland NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 19,per half jaar; 38.per jaar. Abonne menten kunnen elk ogenblik in gaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder post zegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antwoordnummer 1776, Deu Haag. de hervormde vrouwenbond op gere formeerde grondslag. Ds. Geluk gaf een somber beeld van de gevolgen van de huidige welvaart. Hoewel hij niet van mening was, dat welvaart automatisch leidt tot norm loosheid en verwildering, zag hij wel een duidelijk verband. De welvaart heeft geen dankbare mensen gemaakt In alle delen van het volk heerst ontevredenheid en ja loezie. Vriendelijke, hulpvaardige mensen worden schaars. Het leven draait al meer om de spil van het ei gen ik. Daarmee zag ds Geluk ge paard gaan een steeds grotere norm loosheid en verwerping van alle ge zag. Wij leven in een tijd, waarin de mens alle banden van zich werpt. Daardoor verkilt de liefde en worden de verhoudingen bikkelhard. Daarom vroeg ds. Geluk zich af, hoe de reac ties zullen zijn, wanneer de welvaart eens zal afnemen. Als enige remedie zag de Zwolse pre dikant, in afhankelijkheid van God te leven, van Hem wijsheid te vragen om zorgvuldig en matig met .de wel vaart om te gaan, in het besef, dat de mens aan God verantwoording zal moeten afleggen over wat hem is toe vertrouwd. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De verontrusten in de gereformeerde kerken, tot dusver georganiseerd in twee verenigingen, nl. de persvereniging 'Waarheid en eenheid' en de vereniging van veront rusten 'Schrift en getuigenis', gaan voortaan samen verder in één vereni ging, dis heet: 'Schrift en getuigenis'. Het blad 'Waarheid en eenheid' houdt zijn naam. Gezien de ontwikkelingen binnen de gereformeerde kerken achtte men de ze bundeling van krachten noodzake lijk. Zaterdag 6 oktober houdt 'Schrift en getuigenis' een vergadering in Amersfoort ADVERTENTIE 1VERSCHUYLS PUZZEL-ENCYCLOPEDIE "Dr.H. J.Verschuyl Het grootst® puzzelwoordenboek met meer dan een half miljoen puzzelwoorden en veel gevraagds rubrieken, 23,so 2 JULIANA REGINA1973 120 mooist® foto'® van het Kon. Huis met Zilveren regerings jubileum. 6,90 m 3 GROOT INDONESISCH KOOKBOEK BebVuyk Ruim 60O bekend® en onbekend® Indonesisch® gerechten! Met 190 Illustraties en kleurenplaten ƒ23,90 4 JULIANA REGINA1968-73 Honderden foto's v. h. Kon. Hult ƒ241) v*ren "SeringsJubHeum. 5PAN0RANA Leonard da Vries Een Indrukwekkend eeuwportret: 60 |aar uit het weekblad van toen. ƒ21,50 6 HET WRAK OP HET HALVE-MAAN'S RIF Hugh Edwards Boeiend verhaat tan tijde van ds O.t.-Compagnte, 20 foto's en kaarten./19,75 7AMB0E OP BEZOEK HET ONBEKENDE Twee bundels sf-verhalen van d# beets sf-auteurs. Par deel /BfiO 8 ZO KOKEN, BAKKEN, GRILLEN WIJ ELEKTRISCH Els-van Llmburgh/ Kathlnka de Monchy Zeer duidelijke handleiding, geTll., ƒ6.90 9 KONING HOLLEWIJN Marten Toonder Tot nu toe verschenen 5 deettjea In de Hollewijn-stripreeke. Per deel ƒ7.90 •fft THUIS TRIMMEN Nicholas Kounovaky Het beste tralnlngsboelt (McCalI'e) 205 alb., 14,90 Blf Iedere boekhandel verkrijgbaar •Uilg.iHollandla-Luitingh-Skarabee dachte dat het streven naar betere ra ciale verhoudingen ook een dimensie van de ontwikkelings- en buitenlandse politiek van de Nederlandse regering is. Nederland heeft in vorige eeuwen een geprononceerde plaats ingenomen in deontmoeting der rassen, zoals die naar het Inzicht van die tijd plaats vond. Het zal van grote betekenis zijn, indien Nederland opnieuw een geprononceerde plaats zal willen inne men, nu de raciale verhoudingen op andere en betere wijze worden bena derd. Intussen bestaan er weinig organen die op mondiale schaal en met een ze kere garantie voor een evenwichtig beleid zich inzetten voor gerechtig heid tussen de rassen. Het IKV acht het daarom mogelijk dat de Neder landse regering dit betrekkelijk nieu we orgaan van de wereldraad van ker ken verstaat als een van de zeer wei nige organen waarvan de regering zich via steunverlening kan bedienen tot uitvoering van genoemde nieuwe dimensie van deze politiek. 'Liefdesleven van Jezus' KOPENHAGEN De Deense filmer Jens Jörgen Thorsen heeft woensdag het Deense filminstituut gevraagd om twee maanden uitstel met het uitzoe ken van het land waar hij de film het liefdesleven van Jezus Christus wil gaan maken. Thorsen had tot woensdag de tijd gekregen een land te noemen waar hij terecht kon. Eerst wilde hij gaan filmen in het zuiden van Frank rijk, maar dit werd verboden. Het Deense filminstituut, heeft voor de film een voorschot ter beschikking ge steld van 600.000 kronen. Of het film instituut zal voldoen aan het ver zoek van Thorsen, om uitstel, is nog niet bekend. DIDACTIEK: 'Didactische coördinatie, situatie, motivatie, ontwerp.' Door dr. W. A. 't Hart. In serie 'Opening van Zaken', uitgave van Muusses, Purmer- end, prijs 6,50. DOCENTEN: 'Lessen over lessen', door dr. W. M. Hopman e.a. (Onder wijskundige informatie voor docen ten). Uitgeverij L. Stafleu en zoon, Leiden, prijs 27,50. Voorinteken prijs tot 15 oktober 25,-. SCHOOLWISKUNDE: 'Schoolwiskun de van vandaag' (voor ouders en ie der die er meer van wil weten'), door B. Frey, Agon-Elsevier, prijs 14,75. Relnier de Graaf, leven en werken van een zeventiende eeuwse genees heer te Delft. Uitg. Elmar, Delft 143 blz - 19,50. Naar het land van de rode rododen dron. door M. Pos. 2e druk. uitg. Buy- ten en Schipperheijn. 206 blz - 12,90. De weg der kleine mensen, door P. A. de Rover, Trilogie, deel 1: Ruig Volk; deel 2: Ontwakend volk; deel 3: Be vrijd volk. 4e druk. 701 blz. - 24.90. Vakantiespelletjes. 150 spelletjes door Betty Willems en Marian Bleeker. Prismaboekje van uitgeverij Het Spec trum, Utrecht. 160 blz - 3.50. ONDOORDACHT Het blad 'Inklusief (C.J.V.) p ceerde enige tijd geleden een 'veel gebruikte, ondoordachte slog Een indrukwekkend lijstje waaro meest bekende zeker voorkomen 'waar het rookt is vuur' en moet er nu eenmaal zijn' en nog heleboel meer. Merkwaardig da ook een bijbelwoord tussen stond, was zelfs een woord van de Heer Als de satan Hem verzoekt om stenen broden te maken zegt de (Matth. 4,4): Niet alleen van zal de mens leven. En daar staa] in het rijtje van het C.J.V.: De leeft niet van brood alleen. Vet bruikt en ondoordacht, zegt Inkli Een blunder? Misschien. Hoewt kunt er eigenlijk nauwelijks bes tegen hebben: veel gebruikt eif- doordacht. Want zo 'gebruiken' dergelijke woorden van de Heem: leen al het begrip 'gebruiken', o in onze dienst nemen, voor onsu retje spannen, zou ons al me waarschuwen. Misschien heeft Ij sief wel gelijk: veel gebruikt ep doordacht. Veel misbruikt, dati, dan van mij ook nog gemogen.] vaak is dit woord van Christus I aangewend om mensen van hunr om brood af te houden. Goed, ooi te troosten, in een uiterst geval L te wijzen dat God de mens niet- vallen, ook al heeft hij weinig ofl brood. Troosten is trouw betonej kan me die troost voorstellen. Je 1 er elkaar in de honger mee ovei) Maar dan gebruik je zo'n woonf1 niet, je luistert er samen nai, wordt ermee geholpen. De Heer^ ook honger gehad maar die hl bracht Hem toch niet tot alles, (j werd in die honger niet ineens loofd of van geen belang. Je homf kaar staande. Maar je kunt er ni lijk ook iemand mee voor de i r lopen. Iemand die bezig is hifi, aarde te vechten om anderen brt verschaffen. Zo iemand heeft dtf< drukkelijke herinnering aan iel woord niet nodig, want dat weetje hij het beste, hij is immers nif» leen voor z'n eigen brood bezig. Jn immers juist bezig te laten ziei* z'n eigen brood hem niet alltP1 maar de vrede en de verzoeninj'0 der mensen, welke vrede en vt- ning nog lang uit ons gezichf° zullen blijven zolang we elkaar?11 dergelijke 'veel misbruikte en f1 door ondoordachte' woorden voe voeten blijven lopen. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Leerdam: E. F. V( te Capelle a/d IJssel. Aangenomen naar Haarlem (1 Wall one): Mevr. dr. C. Rozema Hoofdplaat. Afscheid op 30 september van ein Volendam (als pred. voor werkzaamh., pred. voorganger| rechtzinnige hervormde evangt te Edam): B. A. Venemans, wieg] riitaat op 65-jarige leeft.; van Blf A. Donkier, weg. vervroegd em. zondheidsredlenen; van Eist (Ui J. van Malemstein, weg. vervroej om gezondheidsredenen; van ster: Jac. van Dijk, weg. bent tot full-time leraar g.o. en pijleer aan de chr. MAVO te Zul van Rotterdam-KralingenH. ve, ber. te Driebergen; van De II. B. van 't Hof, ber. te Honselei Intrede te Utrecht: J. Irik te geest; te Winschoten (buil wij'fegem.): II. Vrielink te voorheen legerpred. te Asst Hansweert (part-time): kand. Kok te Leiden, Bevestiging te Tubbergen, als voor buiitengew. werkzaamh. (j me scriba van de prov. kerkverf— Overijssel): B. J. Bannink te Ti gen; te Oldehove (als zendma* voor Kameroen): drs. G. M. Kr gen, kand. te Oegstgeest. 9 Emeritaat verleend op 1 okt.jd pensioengerecht, leeft, aan: Dijk te Leerdam (blijft bijstand pastoraat verlenen). GEREF. KERKEN Afscheid van Haariem-Noord: van Arkel, weg. em. op leeft.; van Amsterdam-Sloti dorp: A. ter Hoeve, ber. te Huiit Intrede te Dordrecht: A. van te Bennebroek; te Marken: P. ma te Marken; te Rotterdam-I dijen (ais geest, verzorgen van ranken'): L. Eringa te Poortvl Tholen, die op 23 sept. intredt gedaan te Rotterdam-Heijplaat. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Vroomshoop: Broeder, kand. te Kampen; te de-Noord (voor de zendimgsdii Irian Jaya): H. G. Gimmnk, Groningen. Intrede te Rijswijk: A. Veel Axel; te Sleek en Koudum: ki de Ruijter te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN Afscheid van Zwaag-Westei: Kruis, ber. te 's-Hertogenibosi 's-Gravenhage-Zuid: A. W. Drt ber. te Haarlem-Noord/Santpoi Driebergen: N. de Jong, weg. 74-jarige leeft.; Van Utrecht-N< 3 okt.: W. Heerma, weg. em. o] rige leeft. Intrede te Groningen op 5 Steenbergen te Eindhoven. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Beekbergen: R. te Leiden. BAPTISTENGEMEENTE Beroepen te Amsterdam: C. nink, evangelist te Hengelo (Ov.) 24 oktober: algemene diakonalel 1 dering van de Nederlandse henf ti kerk; Stadsschouwburg, Utrecht! vang 10 uur. Spreker dr. A. 1 den Heuvel. Kosten 15; oveiil d op giro 8685 van Generale Diskei Raad, Utrecht. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2