)verheid bevoordeelt rrote bedrijven niet iezig bedrijf Nieuw geldstelsel mogelijk nog later Baggerbedrijf kampt met moeilijkheden Jank biedt f 24 min oor Matubel ïschuitindustrie oet reorganiseren, angt voedingsbond Ned. fondsen in New York 'Bei-bel' vraagt over Ver to Kijkshop de Gruyter Kartondirecties blijven bij zaterdagmorgenproduktie Chileense junta handhaaft nationalisatie DOW JONES INDEX OPEC-steun voor Libië Arbeidsconflict dreigt bij 'Pekela'-karton WALL STREET SLUIT HOGER JOT/KWARfTET VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 FINiAiNiCIëN EN ECONOMIE TPOUS23/RHL25 i een onzer verslaggevers pNCVGEN De wijdverbreide mening dat grote bedrijven >r invloed hebben dan kleine bedrijven wordt geenszins beves- (door een onderzoek van de Groningse socioloog G. P. Braam, lieer Braam is gisteren aan de Rijksuniversiteit van Groningen romoveerd op een onderzoek naar de verdeling van maatschap- jjke invloed, getiteld 'Invloed van bedrijven op de overheid'. promovendus onderzocht 130 Nc- indse bedrijven, die alle gebon- zijn aan vervoer over vaarwater ronder bevonden zich 73 scheeps- fen)\ Voor elk bedrijf ging hij ykeurig na welke problemen het 't gehad bij de aan- en afvoer over Water, waarna werd vastgesteld of betreffende bedrijf invloedpogin- heeft ondernomen, d.w.z. getracht !t om voor de oplossing van deze enncn de medewerking van de eid te verkrijgen. Tenslotte is igaan in hoeverre de overheid de Sen t.a.v. waterstaatkundige voor ingen van 't bedrijf heeft inge- igd. Hierbij kwam naar voren dat e bedrijven niet in het bijzonder jen bevoordeeld. deze conclusie plaats de heer jm evenwel de kanttekening, dat overheid daarentegen wel bevoor- |de, maar niet op grond van de itte van het bedrijf. In de onder- fperiodc van vijf jaar (19651970) jen veel aanwijzingen gevonden, de overheid in het bijzonder toe schietelijk was voor wensen van be drijven die sterk groeiden. 'Zij had den vaker succes bij de overheid dan bedrijven die niet of weinig groei den', aldus het proefschrift. Het groei- criterium bleek bij de overheidsfunc tionarissen in hoog aanzien te staan. De heer Braam koppelt hieraan het vermoeden dat er aan het overheids beleid wel iets heeft geschort en wel op het punt van de werkgelegenheid. Als bedrijven die niet groeien relatief minder voordelen ontvangen kan dit er op wijzen dat er te weinig over heidshulp wordt geboden om reeds bestaande Werkgelegenheid te behou den, zo meent hij. De bedrijfssluitin gen van de laatste jaren hebben op indringende wijze laten zien welke ernstige gevolgen dit voor zeer veel mensen kan hebben. Relaties Het hebben van goede relaties onder de bestuurders blijkt slechts gedeelte lijk van belang voor het betrokken pereenstemming ove r samengaan (STERDAM De besturen van Matubel (Tuschinski-concern) in (sterdam en Rank Organisation in Londen hebben ovéreenstem- jig bereikt over e envolledige samenwerking tussen beide groepen ondernemingen. In mei maakten zij reeds bekend, dat zij be- jekingen voerden over een samenwerking. de betrokken vakorganisaties en ondernemingsraad van Matubel is (Heg gepleegd, waarbij deze van I instemming met de voorgenomen .omwerking hebben doen blijken, fusiegedragsregels zullen in acht iden genomen. Rank Organisation zal op alle uit- iW'lBÊCHT Als "de Nederlandse be rt huitindustrie niet op basis van vrij- lligheid wil komen tot een meer ge- ade opzet van deze bedrijfstak gaat bij het NKV aangesloten voedings- nd AVG de betrokken fabrikanten «irtoe dwingen. 'Ze zullen ons kei- rd op onze weg vinden, wanneer bij ikomstige ontwikkelingen de belan- van de werknemers in het ge- ing komen. De AVG zal niet schro- n fors op te treden en de betref- ide onderneming de rekening pre iteren van de onwil om op bedrijfs- eau het probleem van de overcapa- iit aan te pakken', aldus de AVG. tien Nederlandse beschuitfabrie- i produceren veel meer beschuit i kan worden afgezet. Daarnaast pt het verbruik terug. Een ernstige storing van de marktverhoudingen i dan ook niet uitblijven. Eeh üctuurcommissie heeft de situatie Ier ogen gezien en geconcludeerd i beperking van de produktiecapaci- noodzakelijk is. Om het plan te >n slagen moeten hoogstens 142 joen rollen beschuit per jaar wor- i aangeboden. Gebeurt dat niet, gaat de hele zaak niet door. De e operatie zal ƒ15 min gaan kos- verkregen door een toeslag op el- (rol verkochte beschuit (vermoede- f anderhalve cent). De financiering Imen over verscheidene jaren uit eren. Van die 15 miljoen zal rond 5 miljoen beschikbaar komen om de iiale gevolgen voor de ruim 1000 fsoneelsleden op te vangen. Er is 1 akkoord bereikt over de sociale Jagraaf, die van toepassing is als voorbeeld werknemers in verband t de herstructurering moeten af- jeien. bedrijf. 'Bedrijven met goede relaties brachten wel vaker invloedsprocessen op gang, maar dat hield nog niet in dat de overheid daarom voor <j,e in vloedspogingen van deze bedrijven va ker zwichtte'. Voor het lidmaatschap van kringen als 'Rotary' werd een soortgelijk re sultaat gevonden. Als bedrijven daar van lid waren betekende dit in het geheel niet dat de overheid hun wen sen vaker inwilligde. Van de 'duistere rol' die vaak aan dergelijke kringen wordt toegedacht, heeft de onderzoé- ker weinig bespeurd. Daarentegen ble ken pressiegroepen, zoals bijvoorbeeld de werkgeversverenigingen, wel een belangrijke rol te spelen. Gewoonlijk pleegt de overheid bij voorkeur over leg met deze belangenorganisaties. Be drijven die in het bestuur van zo'n organisatie vertegenwoordigd zijn blij ken daar voordeel van te plukken. Hun wensen worden vaker ingewilligd dan van bedrijven die niet of minder zijn doorgedrongen tot de top van hun werkgeversclub. Problemen democratie Dit kan volgens de auteur van het proefschrift duiden op ernstige pro blemen in het functioneren van de democratie. Aan de ene kant vormen belangenorganisaties een belangrijke schakel tussen burger en bestuur en aan de andere kant veroorzaken ze zelf een verschil in voordelen voor de burgers. 'Wie het dichtst bij het vuur zit, verwarmt zich het best'. De heer Braam stelt verder, dat deze situatie zich overigens niet alleen voordoet bij de door hem onderzochte groep bedrijven, 'Overal waar over heidshulp in het geding is. rijst de vraag of de burgers in gelijke mate aan hun trekken komen'. 'Het geldt', zo meent hij, 'voor woningzoekenden, werklozen en bejaarden evenzeer als voor bedrijven', staande aandelen van Matubel een openbaar bod uitbrengen van 235 per aandeel van nominaal 20. Aan gezien Rank reeds een belang van 36 pet in het aandelenkapitaal van Matu bel ad 3,18 min bezit, betekent dit dat Rank voor de aandelen waarop zij thans een bod doet bijna 24 min op tafel moet leggen. Ten aanzien van het bod zal gelden, dat gesJtanddoening afhankelijk zal zijn van die voorwaarden diat een naar het oordeel van de Rank Organisation voldoende aantal aandelen zal worden aangemeld. Voorts dat van de betrok ken officiële instanties in' Engeland en Nederland toestemming zal worden verkregen. Vergadering Het bicdingsbericht zal zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 9 oktobr verkrijgbaar worden gesteld. Op 19 oktober zal een buitengewone aandeelhoudersvergadering van Matu bel worden gehouden, waarin het bod van de Rank Organisation zal worden behandeld. Op de Amsterdamse effec tenbeurs was de slotkoers voor aande len Matubel woensdag 236. Matubel (bijna 450 personeelsleden) exploiteert 18 bioscooptheaters en ont wikkelt ook activiteiten in de fümim- port en -distributie. In november vo- rg jaar ging Matubel een joint ventu re aan met de Mr. Hap-organisaitie, waarbij werd opgericht de Nederland se Eethuizen Groep. Rank (ca. 35.100 man personeel) is werkzaam in de amusementssector en heeft belangen in films, wetenschap pelijke instrumenten, hotels en voorts bij de produktie en verhuur van xe rox-machines (fotokopieerapparaten en elektronische machines). In Enge land exploiteert Rank ca. 230 biosco pen. Kon. Olie noteerde gisteren S 40%—Ti (41% Unilever 47%—48% (47%—48%); Philips $16%—% (16%—%) cn KLM $34% (33%). Opgave duPont-Wqlston. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermiddag). AKZO 69.70 gl (60.50), Hoogovens (65.00), Kon. Olie 98.80—99.30 gl (08.50 gb). Philips 41.30 gb41.50 (41.20), Unilever 121.00 1121.20), KLM 90.00 (90.00gb). AMSTERDAM Door het Fi nancieel Economisch Weekblad Beleggers Belangen is aan de SER-fusiecommissle een tweetal vragen voorgelegd naar aanlei ding van de besprekingen die tussen de N.V. Vcrto en Jessel Securities Ltd. zijn gevoerd. De ze fusiebesprekingen hebben ruim twee maanden geduurd en zijn daarna afgebroken. Beleg gers Belangen wLl van de SER- fusiecoinmissie een uitspraak over de vraag of Verto niet in strijd met artikel drie van hoofdstuk I van de fusiecode heeft gehandeld. Daarin wordt bepaald dat bestu ren van N.V.'s, die besprekin gen voeren over een openbaar bod, verplicht zijn om, zodra de feitelijke omstandigheden hier toe anleiding geven, die open bare mededelingen te doen wel ke een gerechtvaardigde koers- vorming mogelijk maken. Beleg gers Belangen acht het een ge geven dat het bestuur van Ver to aandeelhouders in een te Iaat stadium heeft geïnformeerd over een verslechtering van de gang van zaken en over veran deringen ten aanzien van de fi nanciële positie. Verder legt Beleggers Belangen aan de SER- commissie de vraag voor of de fusiecode niet moet worden aangevuld. De fusiegedtagsre- gels geven namelijk geen uit sluitsel over de graag of partijen die over een bod onderhandelen tijdens de duur van de bespre kingen de aandelen van de over te nemen vennootschap mogen aan of verkopen. Een aanvul ling van de fusiegdragsregels op lat punt komt Beleggers Belan gen In het algemeen belang ge wenst voor. Gastarbeiders BRUSSEL (ANP) Er worden tijde lijk geen werkvergunningen meer ge geven voor gastarbeiders, die in Vlaanderen willen gaan werken, zo is in Brussel bevestigd. De maatregel is een uitvloeisel van een decreet van de Vlaamse cultuurraad, die bepaalde dat in Vlaamse bedrijven het Nederlands de voertaal moet zijn. Franstalige Bel gische kranten hebben het decreet 'fa scistisch' genoemd. ntilliaanse tanker- aatschappij opgericht Ï.LEMSTAD In Willemstad, Cu- |ao is woensdag de Santa Ana Ship- 'ds opgericht. De maatschappij zal h gaan toeleggen op de bouw van fler meer tankers van 20 tot 80.000 l. De grootste aandeelhouder is het andgebied Curasao. Het maaschap- pjk kapitaal bedraagt nu ƒ2 min, arvan nu 700.000 is volgestort. akkerijen fuseren Limburg KDHOVEN' De broodbakkerijen i) Mabro uit Maastricht en Co-op. idlimburg, met vestigingen in jerlen en Geleen, zullen opgaan in a op 1 januari 1974 nieuw te stich- i. Er zullen onder het 350 man tel- ide personeel geen ontslagen vallen. bakkerij van Mabro in Maastricht i worden gesloten. De vakorganisa- s, die zijn betrokken bij de fusiebe- fekingen, noemden de fusieovereen- inst een 'naar omstandigheden rede- ke regeling'. SM in boorgroep ÉN HAAG Minister Lubbers van pnomische zaken heeft de Noord- hninggroep een vergunning ver rekt voor de winning van aardgas uit blok K13 op het continentale plat. De vergunning is verstrekt onder voorwaarde, dat de Staatsmijnen (DSM) voor 40 procent mogen deelne men de gaswinning. Van de Noord- winninggroep maken deel uit een drietal Amerikaanse maatschappijen, waarbij Pennzoil, Hoogovens, Billiton, IHC Holland en nog twee Nederland se ondernemingen. Een woordvoerder van Pennzoil deelde desgevraagd me de, dat het nog wel twee drie jaar zal duren, alvorens het eerste gas uit dit veld naar het vasteland zal stro men. Herstructurering bij Van Dorp RIJSWIJK Door de samenwerking met de Engelse Twinlock Internatio nal gaat voorheen G.C.T. van Dorp een herstructurering. De naam wordt gewijzigd in NV Van Dorp die de functie van houdstermaatschappij gaat vervullen. Van Dorp groothandel Van 't Hoff en Jongepier en Twinlock Ne derland zullen worden ondergebracht in een werkmaatschappij die de naam Dorco zal dragen en vanuit Rijswijk werkt. De grafische industrie van Van 't Hoff en Jongepier wordt geïnte greerd met de papierverwerkende in dustrie van Lutkie en Cranenburg te Den Bosch. Het lasbedrijf van Lutkie wordt overgebracht naar Stadtman te Medemblik. Als gevolg hiervan zal .dis Derde Wereld vasthoudt aan eis NAIROBI - De eis van de 3e wereld om de toekenning van bijzondere trekkingsrechten op het IMF te koppelen aan de financiering van ontwikkelingshulp kan leiden tot vertraging bij het bereiken van een akkoord over een nieuw wereldgeldstelsel, zo is vernomen in de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds en de We reldbank, die deze week in Nairobi wordt gehouden. In Den Bosch-Zuid heeft De Gruyter onder de naam 'Kijkshop' de eerste zgn. kataloguswinkel van Nederland geopend. In dit nieuwe type winkel doet de klant zijn inkopen op basis van vóórinformatie via een aan huis bezorgde catalogus. Van ieder artikel staat dan ook maar één exemplaar in de winkel. Besluit de klant tot kopen dan neemt hij een ingepakt exemplaar mee uit het magazijn. Grote onzekerheid voor toekomst DEN HAAG De Vereniging 'Centrale Baggerbedrijf', waarbij 95 procent van de ondernemers in het baggerbedrijf is aangesloten, heeft in een adres aan de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van de Tweede Kamer en in brieven aan o.m. de ministers van ver keer en waterstaat, nandacht gevraagd voor moeilijkheden in de be drijfstak. aan ongeveer 70 personeelsleden wor den voorgesteld hun werkzaamheden in voor hen nieuwe vestigingsplaatsen voort te zetten. Na de herstructure ring zal Van Dorp een geschatte geza menlijke omzet aan derden bereiken van ruim 27 min. De winst in het komende jaar zal reeds gunstig wor den beïnvloed ondanks reorganisatie kosten. Over 1973 wordt een resultaat verwacht dat de prognose zal overtref fen. In 1972 werd een verlies geleden van 0,6 min en over de eerste acht maanden van 1973 bedroeg de winst 230.000. ICU vertrouwt op laatste kwartalen ZWOLLE Over de eerste zeven maanden van 1973 was de geconsoli deerde omzetwaarde van ICU ca. 5 procent hoger dan in de overeenkom stige periode van 1972. Deze stijging was onvoldoende om o.m. door ge stegen lonen de hogere kosten op te vangen, waardoor het bedrijfsresul taat in die periode achter bleef bij dat van vorig jaar. Hieraan moet ech ter voor het jaarresultaat een beperk te betekenis worden toegekend, we gens het grote belang van de seizoen invloeden in het derde en vierde kwartaal. De ICU verwacht dat de netto winst per aandeel ook over het vergrote kapitaal tenminste ge lijk zal zijn aan die over 1972. De overheid is in Nederland nagenoeg de enige opdrachtgever van het bag gerbedrijf. De wat de vereniging noemt, plotselinge ommezwaai in het overheidsbeleid heeft een sterke ver mindering van de bedrijvigheid, grote leegloop van personeel cn materieel en grote onzekerheid ten aanzien van de toekomst veroorzaakt voor het bag gerbedrijf. Enige cijfers illustreren dit: in het lo pende jaar is de bedrijvigheid in Ne derland nog maar net iets meer dan de helft van die van 1971. Ongeveer tweederde van de Nederlandse bagger- vloot ligt stil door gebrek aan werk. Sanering zou uitkomst kunnen bren gen, als het baggerbedrijf maar wist waar het aan toe was. Waar het de baggeraars nu om gaat is te weten welke werken de overheid in de toe komst van plan is te laten uitvoeren, zodat zij niet langer volledig in de mist tasten ten aanzien van hun voor uitzichten. Het baggerbedrijf vi'aagt o.m. dat in een toekomstig werkgelegenheidspro gramma het accent op baggerwerken wordt gelegd. Verder wordt bepleit het Nederlandse baggerbedrijf meer mogelijkheden te verschaffen voor werken in ontwikkelingslanden. Het is niet nodig, dat werken in ontwikke lingslanden in het kader van de Ne derlandse ontwikkelingssamenwerking persé door Nederlanders moeten wor den uitgevoerd, maar het moet ook niet zo zijn, dat men er naar streeft die werken persó niet door Nederlan ders te laten uitvoeren en die kant gaat het nu op. Het baggerbedrijf telt ruim 10.000 me dewerkers. De vloot van de leden der Van onze correspondent PATERSWOLDE Onder voorzitter schap van de heer F. P. de Jong vond woensdagavond in Paterswolde een vergadering plaats van de Vereniging Nederlandse Ondernemers-noord met de werkgevers in de kartonindustrie. In deze bijeenkomst bleek dat de kar tondirecties blijven vasthouden aan de produktie op zaterdagmorgen en 126 produktie-uren in de bedrijven moeten handhaven om de rentabiliteit van de ondernemingen niet ni gevaar te doen komen. Vandaag zullen de ondernemingsraden van een aantal fabrieken, waar nog geen definitieve beslissing door het personeel is genomen omtrent de vrije zaterdag, opnieuw vergaderen om tot een definitief besluit te ko- Tot dusver is alleen 'De Union' in Oude Pekela de enige fabriek, waar van de directie heeft besloten om op zaterdagmorgen te stoppen. Uit krin gen van het actiecomit strokarton is vernomen dat men niet verwacht, dat er tijdens de zaterdag a.s. in Oude Pe kela te houden vergadering met de kartonbewerkers, op harde acties in deze bedrijfstak zal worden aange drongen. Wel blijft men onverminderd het af wijzend standpunt ten opzichte van eventuele verdere vol-continu produk tie in de karton handhaven. vereniging heeft een waarde van 2,5 miljard. Men zoekt in het buitenland compensatie voor de verminderde be drijvigheid in Nederland: op het ogenblik is ongeveer éénderde van de Nederlandse vloot baggermaterieel werkzaam in het buitenland. NAIROBI De thans in Chili heersende militaire junta be schouwt onderhandelingen over schadeloosstelling van buiten landse maatschappijen wier be zittingen door de voormalige president S. Allende werden ge nationaliseerd, als dringend ge wenst. De junta is daarbij niet van plan de beslissing terug te draaien, aldus welingelichte kringen, die nauwe contacten onderhouden met de Chileense delegatie op de vergadering van het IMF in Nairobi. De junta vindt, dat Allende's besluit de buitenlandse ondernemingen te naasten, 'de wil van het Chi leense volk was'. Dit punt vormt een levensgroot pofli- tiek meningsverschil zowel binnen de industrielanden als bij de minder ont wikkelde landen. De Indiase minister van financiën, Y. B. Y. B. Chavan, heeft de Groep van Twintig (Indus trie- en ontwikkelingslanden die de hervorming van het internationale monetaire stelsel voorbereiden) laten weten dat zljnl and niet zal instem men met een nieuw stelsel waarbij de band tussen sdr's en ontwikkelings hulp niet wordt aanvaard. De meer derheid van de ontwikkelingslanden deelt deze mening, aldus ingewijden. Dit conflict vormt eohter niet alleen een confrontatie tussen rijke en arme landen. Binnen de geïndustrialiseerde landen lopen de meningen ook sterk uiteen, zoals blijkt uit de tegenoverge stelde standpunten van de regeringen van Frankrijk en de Verenigde Sta ten. De Amerikaanse minister van fi nanciën, George Shultz, sprak zich on dubbelzinnig uit tegen elke maatregel, die afbreuk doet aan de sleutelrol van de bijzondere trekkingsrechten bij het scheppen van een nieuw systeem voor afrekeningen. De Franse minister van financiën, Giscard d'Estaing, verkon digde de tegenovergestelde mening. Frankrijk steunt hot denkbeeld van een band tussen sdr's en ontwikke lingshulp als onderdeel van een alge hele hervorming. De Westduitse rege ring deelt de mening van de Ameri kaanse, maar de geïndustrialiseerde landen schijnen nu in een meerder heid het Franse standpunt voor te staan. De ontwikkelingslanden samen vor men een belangrijke groep bij de stemming over een wijziging van de statuten van de IMF. Zij zouden een ernstige bedreiging kunnen vormen tenzij er concessies worden gedaan ten aanzien van de band tussen sdr's en ontwikkelingshulp. Door officiële afgevaardigden werd echter opge merkt dat het te simplistisch is te stellen dat de ontwikkelingslanden zich blind staren op deze band als voornaamste doel bij het verkrijgen van een eerlijke behandeling binnen een hervormd stelsel. De ontwikke lingslanden, zo werd gezegd, willen dat het nieuwe stelsel past bij hun behoefte aan een grotere stroom mid delen uit de industrielanden. Als dat unt werkelijkheid wordt zal hun weerstand tegen een hervormd stelsel zonder koppeling van sdr's aan ont wikkelingshulp wellicht verminderen. Internationale monetaire deskundigen, die deel uitmaken van de Groep van Twintig zijn gisteren begonnen met het uitwerken van een tijdschema waarbinnen het nieuwe geldstelsel in grote trekken gereed moet zijn. De ministers van financiën in de Groep van Twintig hebben afgelopen zondag 31 juli 1874 als uiterste da-tuin ge noemd. De Chinese Volksrepubliek heeft for meel geïnformeerd naar de mogelijk heden om lid te worden van het In ternationale Monetaire Fonds, zo heeft een IMF-woordvoerder donder dag bekend gemaakt. Hij zei dat het Indual. Sporen 1)111. «bi. Mod* 25 sept. 940.55 174.68 101.42 72.38 642.1 26 sept. 949.50 176.49 102.82 72.54 636.6 27 sept 953.27 176.65 103.97 72.67 637.6 Aand. Ubl. lol. H. U 25 sept. 21.530 24.100 1.832 940 572 26 sept. 21.130 22.820 1.827 1.061 475 27 sept. 23.660 20.360 1.816 867 628 Koersen in Montreal 25'9 26/# 27/9 Bovlt 2.15 2.10 2.20 Dom Tar Clhem 23 24% 24% HuskV 23% 23% 23% Mul. Glas 9":, 9% 9% Mass Ferguson 23% 23% 23% Nat. Resources 5.G3L 5.67L 5.89L Shell Canada 19% 19% 19% verzoek om inlichtingen was vervat in twee eensluidende brieven die in Washington bij het IMF en de We reldbank waren binnengekomen. De kwestie wordt door Deide instellingèn in oktober behandeld. De woordvoerder zei, dat het niet dui delijk was of deze brieven moeten worden opgevat als een formele aan vraag tot het IMF-lidmaatschap. Maar hij voegde eraan toe, dat het initiatief wel kan worden beschouwd als een frontale aanval op het lidmaatschap van Taiwan. WENEN De olieproducerende lan den hebben vanmorgen steun betuigd aan Libië, voor het geval de Westerse oliemaatschappijen de Noordafrikaan- se landen zouden gaan boycotten. De OPEC-landen hebben laten weten dat dan 'geëigende maatregelen' zullen worden genomen, die niet nader wer den omschreven. In een aanvullende verklaring van het OPEC-hoofdkwar- tier in Wenen wordt gezegd dat een essentiële doelstelling van de organi satie 'het veilig stellen van de belan gen van de leden-landen is, zowel af zonderlijk als gezamenlijk' is. De solidariteitsbetuiging met Libië werd twee weken geleden al opgesteld tijdens de grote OPEC-conferentie in Wenen. Zoals doorgaans bij de OPEC- gebeurt, is de verklaring nu pas be kend gemaakt. Libië is één van de vooraanstaande le den van de OPEC en behoort tot de grootste olleleveranciers ter wereld. Enige tijd geleden eigende het zich een belang van 51 procent toe in de in het land werkzame oliemaatschap pijen, omdat de concerns weigerden een gedeeltelijke nationalisatie te aan vaarden. De oliemaatschappijen Shell, Esso, Texaco, Mobil en Standard-Oil of NewJersey hebben de stap 'il legaal' genoemd en zijn van plan de olie die door Libië rechtstreeks op de markt wordt gebracht te boycotten. Zegslieden in de Arabische wereld zijn van mening dat een dergelijke maatregel, gezien de verklaring van de OPEC, een rechtstreekse confronta tie tussen de twee betrokken partijen zou betekenen. Overigens heeft de vice-president van de Chase Manhattan Bank, Winger, gewaarschuwd dat het olie-tekort dat de Verenigde Staten bedreigt ook voor de deur staat voor Europa en Ja pan. Zelfs als de meest optimistische schattingen voor de oliereserves in de Noordzee worden gebruikt kan Euro pa volgens Wringer in 1985 maar voor vijftien procent zelfvoorzienend zijn. Het snelste groeit de vraag naar olie momenteel in Azië, zo zei Wringer, wat voor een belangrijk deel wordt veroorzaakt door Japan. De Japanse pogingen zejf contracten te sluiten in het Midden Oosten zag'hij als een lo gisch uitvloeisel hiervan. In een 'Consumenten Organisatie' van Westerse landen om tegenwicht te bieden aan de OPEC zag hij weinig heil: 'Wij hebben geen alternatief. Wij hebben de olie hard nodig terwijl de producerende landen, uitgezonderd misschien Perzië, op het ogenblik geen tekort aan geld hebben. Het hoofd van de Shell Transport and Trading heeft inmiddels bepleit dat de olierijke landen in het Midden Oosten moeten worden betrokken bij het overleg over de aanpassing van de valuta's. 'De toenemende overschotten op de betalingsbalans van de olie-pro ducerende landen zullen van invloed zijn op de toekomst van het internati onale monetaire stelsel', zo zei de voorzitter van do Engelse dochter van Kon. Shell. Ilij wees daarbij op de ontwrichtende werking van de stroom 'hot money' (speculatief geld)! binnen het monetaire wereldstelsel. NIEUWE PEKELA Het personeel in de continu-dienst van de kartonfa briek 'Pekela' heeft zich unanie. i uit gesproken om de vrije zaterdag met ingang van 6 oktober aanstaande in te voeren. In verband met de rentabili teit van het bedrijf, houdt de directie echter vast aan de produktie op zater dagmorgen tot 12 uur. Gistermorgen was er ook al een gesprek geweest tussen de directie van Pekela BV en de ondernemingsraad in het bedrijf. Bedrijfsdirecteur J. E. Loman heeft de ondernemingsraad doen weten, dat als het personeel de vrije zaterdag xlijft eisen, de onderneming geen nieuwe arbeidsovereenkomst zal teke nen. De directie wil voor het werken op zaterdagmorgen via een rooster vrije dagen verlenen aan hot perso neel. De continu-arbeiders in het bedrijf blijven echter bij hun eis, dat men een vijfdaagse werkweek wil, waar door de zaterdag voor de produktie wordt uitgeschakeld. De directie noemt het echter noodzakelijk dat de produktie voortgang moet vindem op de huidige basis om ook de continuï teit van de werkgelegenheid in be drijf te waarborgen. De ondernemingsraad heeft in de ver gadering met de districtsbestuurders van de industriebonden besloten, om vanmorgen nog weer een gesprek met de directie te voeren. Vermoedelijk zal men daarbij ook de commissaris sen van het bedrijf uitnodigen omdat dezen al hebben laten weten er prijs op te stellen. Hoewel de ondernemingsraadleden niet gecharmeerd zijn van een staking omdat de gemeenschap daar niet door wordt gediend, sluit men de mogelijk heid van een arbeidsconflict'toch niet uit, als men gezamenlijk niet tot een aanvaardbare beslissing kan komen. ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel «t Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atla/it Richfield 26/9 27/9 48% '46% 12% 12% 39% 40% 73% 73% 37% 37% 31% 31% 25% 23 26% 27% 40% 41 9% 8% 22 22 51% 52 4% 4% 22% 22% 22% 21% BendlX 37% 37% Bethl Steel 33% 33% Boeing 20% 20% Burlington Ind 30% 30 Can Paeafic Hy Celanese Chase Manhattan ChesMie System Chrysler Cities Service Colgate Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtl.ss Wright Curltss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) Easlman Kodak First Nat City 16% 18% 87% 37% 59% 59% 17% 17% 29% 30% 22". 22% 27% 26% 36 37% 21% 20% 28 28 27% 28 68% 58% 58". 59% 180% 184% 131% 131% 46% 46% Gen Electric Gen Food. Gen Motors Oen Publ UIII Gen Tel Tel Gettv 01) Ollelte Glmbel Brothers Goodyear I and B Gulf Oil Illinois Central Ind. Insllco Int Busln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Johns Manvllle 22% 22% Jones and Laugh 19% 19% Llng-Lemco Vough 12 V4 Litton Ind l(t% Lockheed Aircraft 6% Marcor 27 23% 23% 27% 26% 24% 25% 19% 20% 10* 10% 260% 200 32", 32% Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Puugla Mobil OU Corp Nabisco Nat Cash Register Nat Distillers Nat Cypsuro Nat Steel Nat Lead Ind 17% 17% 32% 33% 19% 19 «3% 64% Pao Gas and El Penn Central Pepalco Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr Procter Gambl .53% 110% 98 59% 26% 98% RCA 26 26% Republic Steel 43 25% Reynolds Ind 41% 48% Royal Dutch Petr 25% 40%o Santa Fé Ind Sears Roehuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand OH Indiana Exxon Corp Studebaker Worth Sun Oil 54% 18% 32% Texas Gulf 119% 33 Texas 1 nat 13% 121 Transamerlca 48% 13% Unilever 47% Union Carbide 33 39* Unl Royal 12 12 United Aircraft 31% 31% Untied Brands 9% 9% US Steel 33% 32 West Union Tel 30% 36% j Westlnghi 15% 15% 1 Woolwurt 17% 17% 37% 37% 33% 24% Admiral Corp 13% 13% Atlengheny PoW S 21 20% Akrons 25% 25 Am Standard 15% 15% Amsted (rid 39% 39% Can Breweries Celto Chadbourn Ooth Chace Select Fd Columbia Gas Comlnco Cont Telephnno Int Rank for Rtc 98%b 98%b lot Klav Frag 98% 98 Inl Paper it 4) 44% 45% inlerspar 21.10 21.10 Kansas Cltv Ind 12% Kansas Power 23% 23% KI.M 33% 34% Kroeer 18% 18% I.P84CO 12% 12", Loop Star Cement 19% 20% l.phrnan 16 15% Madison Fund 11% 10"'. Nat Can NV Centr A North West K N Am Philips Co Occidental Petr Standard Brands Union Electr United Corps United Gas 52% 26% Western Bancorp 30%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 25