Werkgevers: speelruimte centraal akkoord klein Minister Brouwer verzoekt ontslag UW Britse marine moet voor woensdag weg uit IJslands zee In deze krant len Haag eeft nieuw lation enigte in VS inoedigt aan ot zelfmoord Geen afspraak als het ons niet sint Melk één cent goedkoper Ultimatum in kabeljauwoorlog ARP wil plan huurwaarde sterk wijzigen Keuze-werktijden bij ministeries Vredesberaad vraagt regeringsgeld voor strijd tegen racisme Ruim tweeduizend academici als werkloos ingeschreven krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Leidse Commut CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 54ste jaargang no. 152 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11. Leiden. Tel. 20868 Afd. Bezorging vanat 08.30 uur keren werd het nieuwe station in h Haag dat als vervanging van het Ie station Staatsspoor moet dienen, Icieel geopend. Op de f oto een jrzicht van het nieuwe complex. Op voorgrond het S taatsspoor, dat rdt afgebroken en vervangen door i vleugel van het nieuwe station. irachter links het nieuwe station, (hts daarvan de semi-metro. Geheel Jteraan het nieuwe busstation. Ge il links een kantorenflat. Burgc- jester Marijnen verrichtte de ope- door het onthullen van een pla- flte in de hal van het station. -j ook pag. 7 'DANIA (UPI) Een menigte van 300 toeschouwers juichte, toen de 27-jarige Gloria Polizzi naar de top klom van een 30 nieter hoge watertoren in het Amerikaanse plaatsje Dania. 'Hoger, hoger', werd er geroe pen tegen de vrouw, die zelf moord wilde plegen. Toen de politie en brandweer erin slaag den de vrouw haar poging te doen opgeven, ontstak de me nigte in razernij. ^Spring spring. Ga door en spring. Ze zullen je toch opslui ten', schreeuwden de mensen. De politie en brandweer werden bekogeld en de ruiten van een jolitiewagen werden vernield. "•Zij willen bloed', zei na afloop een verbijsterde sheriff. 'Zij vierden razend toen ze niet sprong. Ik kon het niet gelo ven'. Met de grootste moeite slaagde de politie erin de vrouw door de menigte naar het ziekenhuis te loodsen. 'Ik flcan deze maatschappij niet be grijpen', verzuchtte de sheriff. 'We proberen iemands leven te jrcdden en we krijgen 300 men- jsen, die om bloed roepen'. igczegd fvoonlijk wordt aangenomen het aantal opleidingen dat Jiand heeft gevolgd een indica- I is voor zijn intelligentie. Dat verband ook omgekeerd kan wordt te weinig onderkend: i meer opleidingen men nodig |eft gehad, hoe dommer men is. Stelling in proefschrift 'Invloe den van bedrijven op de ovér- heid' door dr. G. P. A. Braam. Zwaar bewolkt met regen. Tot matig of krachtig en langs de jkust van hard tot stormachtig ftoenemendc wind uit zuid tot iuidwest. Maximum-temperatu- jjren ongeveer 16 graden Celcius. lUorgen en overmorgen perioden |net buien en vrij koud. Van onze soc.-economische redactie TILBURG 'Wij zijn als christelijke werkgevers niet bereid met de vakbeweging een centraal akkoord af te sluiten, dat ons niet zint. Het is dus goed mogelijk dat er dit jaar geen centrale afspraak komt'. Deze opmerking maakte mr. P. M. H. van Boven gisteren op een bijeen komst, die aan de openbare ledenver gadering i an het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond in Tilburg vooraf ging. De NCW-voorzitter voeg de hieraan toe dat het maken van een centrale afspraak over lonen en prij zen wel zijn voorkeur heeft, maar dat er zich omstandigheden kunnen voor doen hij dacht daarbij aan vak- bondseisen, regeringsplannen, een prijsmaatregel etc. op grond waar van het NCW zal zeggen: 'Dit kunnen we onze leden niet aandoen.' Ook in zijn rede tot de ledenvergade ring benadrukte mr. Van Boven dat bij de komende loongesprekken de on derhandelingsmarge voor de werkge vers erg klein is. 'Getoetst aan onze redelijke uitgangspunten moeten we vast stellen dat deze regering ons heel weinig speelruimte geeft. We zitten reeds in een strak keurslijf', aldus de NCW-voorzitter. Bij de komende onderhandelingen zullen de werkgevers aan de volgende punten vasthouden: behoud van vol doende concurrentiekracht en verbete ring van het ondernemingsklimaat: evenwichtige verdeling van de groei over de verschillende sectoren; gelijk waardige behandeling van lonen en prijzen en bijzondere aandacht voor de positie van de zwakkeren, ook on der de bedrijven. De heer Van Boven zei niet te veel te willen vooruitlopen op het komende overleg en hij merkte op dat het goed zou zijn geweest als de regering dat ook niet had gedaan. 'Zij heeft de partners in een ongelijke startpositie gebracht, aldus mr. Van Boven. Hij wees erop dat de regering zich in de Van een verslaggever DEN HAAG Met ingang van 1 ok tober gaat de prijs van melk, karne melk, vla en yoghurt met n cent per liter omlaag. De melkindustrie heeft met tegenzin dit besluit geno men. Een verlaging van de melkprijs werd door de regering mogelijk ge acht als gevolg van de revaluatie van de gulden. De melkindustrie zelf had gevraagd de melkprijs met drie cent per liter te mogen verhogen. Inplaats daarvan werd men geconfronteerd met de eis van een verlaging van twee cent per liter nu en nog eens twee cent per li ter in april volgend jaar. Dat men nu toch gekozen heeft voor een verlaging met n cent heeft te maken met de vrees voor een prijzenbeschikking. REYKJAVIK (UPI, Reuter) IJsland zal zijn diplomatieke betrek kingen met Engeland verbreken, tenzij de Engelsen hun oorlogs schepen en sleepboten voor 3 oktober terug trekken uit de strook tot vijftig mijl buiten de IJslandse kust. hij heeft al voor honderd mil- n verkocht, zegt-ie Premier Olafur Johannesson van IJs land heeft de Britse ambassadeur in Reykjavik gisteren telefonisch op de hoogte gebracht van dit regeringsbe sluit. Zowel Britse als IJslandse poli tici hadden verwacht dat IJsland gis teren al de betrekkingen zou opzeg gen en wel naar aanleiding van het incident van zaterdag. Het Britse fre gat Lincoln ramde die dag tweemaal een IJslandse kanonneerboot. IJslands minister van buitenlandse za ken Agustsson zei gisteren dat zijn re gering Groot-Brittannië nog een kans wil geven. 'Wij zijn er niet op uit de diplomatieke banden met Engeland te breken. Wij willen doorgaan met on derhandelingen. Maar als de Britse re gering zijn schepen niet terugtrekt uit de 50-mijlszone voor woensdag, zullen we de betrekkingen verbreken'. Het is nog nooit eerder tot een derge lijke breuk gekomen tussen landen, die beide lid zijn van de NAVO. IJs land heeft Noorwegen gevraagd om zijn belangen in Londen te beharti gen, als het zover komt Het Noorse ministerie van buitenlandse zaken wilde gisteren nog niet zeggen hoe dit land zal reageren op het verzoek van IJsland. Het conflict tussen Engeland en IJs land is ontstaan doordat IJsland zijn territoriale wateren heeft uitgebreid voor vervolg zie pag. 9, kolom 7 ADVERTENTIE ORGELS-PIANO'S KOOP RECHTSTREEKS UW ORGEL OF PIANO IN BODEGRAVEN Centrum van fabrikage import en verkoop Alle vooraanstaande orgel- en pianomerken (keuze uit meer dan 20 wereldmerken) vindt u bijéén in de centrale toonzalen van troonrede achter het verlangen van de vakbeweging heeft gesteld de loons verhogingen in centen en procenten uit te keren. Deze inmenging verhin dert volgens hem vrij en open over leg. 'Evenmin vrij is de prijsvorming, zo vervolgde de heer Van Boven, de minister laat geen gelegenheid onge bruikt zijn maatregelen verder te ver scherpen. Terecht hebben tal van le den-organisaties zich daartegen verzet. Zo wijs ik iedere verantwoordelijk heid voor de prijsontwikkeling af als die losgekoppeld blijft van de lonen', aldus de NCW-voorzitter, die hieraan toevoegde 'er niet aan mee te kunnen werken dat ondernemingen terecht komen tussen de hamer van de vakbe weging en het aambeeld van gebon den prijzen.' De winstcapaciteit van het bedrijfsleven staat dat volgens hem niet toe. Fusie Vervolgens signaleerde de voorzitter van het NCW'bij het bespreken van, in vele gevallen dwingend noodzake- Van onze parlementsredactie EINDHOVEN Het plan van kabinet-Den Uyl om de huur waarde van het eigen huis voor de inkomstenbelasting te verdub belen is in de voorgestelde vorm voor de fractie van de ARP niet aanvaardbaar. Mr. W. Aantjes, zei dit gisteravond in een vergadering van de ARP in Eind hoven. Zoals bekend hebben de KVP en CHU ook bezwaren tegen de ver hoging van de huurwaarde. De fractie van de ARP is bereid met de regering te zoeken naar andere oplossingen. Mr. Aantjes deed in Eindhoven al vast de volgende suggesties: de stijging van de fiscale druk op het eigen huis wordt beperkt tot een aanpassing aan de loon- en prijsstij gingen. De bestaande regeling wordt ge heel herzien door een geheel of ge deeltelijk herstel van de aftrek van de onderhoudskosten. De stijging van de fiscale druk loopt parallel met de algemene huur- ontwikkeling of de huurverhoging van 6 pet in de niet-geliberaliseerde gebieden. De huurwaarde wordt gekoppeld aan de algemene waardestijging van de woningen. Van een verslaggever DEN HAAG De 56-jarige mi nister van landbouw en visserij, mr. T. Brouwer, moet om ge zondheidsredenen ontslag nemen. Hij heeft de koningin verzocht hem te willen ontheffen van zijn ambt met ingang van 1 november a.s. of eerder als tijdig in zijn opvolging kan wor den voorzien. Minister Brouwer heeft zijn ontslag aangevraagd op medisch advies. Hij trad op 11 mei j.l. toe tot het kabinet- Den Uyl voor de KVP. Mr. Brouwer komt uit een boerenge zin en is de iandbouwspecialist van de KVP. Hij begon zijn loopbaan in de gemeente Huissen, waar hij van 1934 tot 1950 ongeveer alle rangen door liep. In 1951 verliet hij de gemeente als plaatsvervangend gemeentesecreta ris om algemeen secretaris bij de Ka tholieke Nederlandse boeren- en tuim dersbond te worden. Later werd hij vooratter van de gewestelijke katho lieke landbouworganisatie voor West- Nederland. In 1950 had hij inmiddels doctoraal examen in de rechten ge daan aan de universiteit van Nijme gen. In 1959 werd mr. Brouwer lid van de Tweede Kamer. Hij heeft dit lidmaat schap vervuld tot hij minister werd. DEN HAAG Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken heeft al zijn collega's meegedeeld, dat zij op hun de partementen keuze-werktijden vcor de ambtenaren kunnen in voeren. Hier en daar is bij de rijksoverheid een proef geno men of nog 'in gang met deze werktijden. De ervaringen wa ren van dien aard, dat de mi nister van binnenlandse zaken besloten heeft op experimentele basis verder te gaan en alle de partementen erbij te betrekken. Het stelsel van keuze-werktijden wil zeggen, dat de ambtenaren zelf het begintijdstip en het einde van de werktijd bepalen. Wel moet het begintijdstip lig gen tussen zeven uur en half tien en het einde tussen vier en zes uur. Mr. P. M. H. van Boven: weinig speelruimte lijke, fusies een zijns inziens laakbaar nevenverschijnsel. Volgens de fusieco de van de SER moeten de vakbonden worden geraadpleegd voordat een fu sie tot stand komt. 'Er zijn vakbon den die deze gelegenheid aangrijpen om van directies concessies af te dwingen, op straffe van het niet goed keuren van de fusie. Wanneer de be langen van de werknemers naar beho ren zijn gewaarborgd, m.igen vakbon den zich volgens de heer van Boven niet lenen voor dit spel. Bezwaar maakte mr. Van Boven tegen het op nieuw ter discussie stellen van de on dernemingsraad. (Het kabinet zal de SER daarover een nieuw advies vra gen). Men kan volgens hem dit niet los zien van het streven van de vakbe weging om de ondernemingsraad meer in haar macht te krijgen. Dit gaat gepaard met een streven van de vakbeweging om zich een structurele positie binnen de onderneming te ver werven door het bedrijvenwerk. 'Ik wil nog eens uitdrukkelijk voor waar schuwen dat men zich met het twee- sporen-model van ondernemingsraad en bedrijvenwerk op een hellend vlak begeeft. De werknemers en met name de vele duizenden ondernemingsraads- DEN HAAG Het interkerkelijk vredesberaad :ikv) vraagt minister J.Pronk van ontwikkelingshulp om een half miljoen gulden ter beschik king te stellen van de wereldraad van kerken. Het geld zou moeten dienen ter versterking van het speciale fonds tot bestrijding van het racisme. De wereldraad heeft reeds een miljoen dollar tot dit doel afgezonderd. Met dit geld worden organisaties gesteund, die strijd voeren tegen racisme, zoals de bevrijdingsbewegingen in de Por tugese koloniën en het christelijk in stituut in Zuid-Afrika. Zie verder pagina twee. Minister Brouwer: ontslag Mr. Brouwer is ridder in de orde van de Nederiandse Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau Binnenland Edes burgerlijke stand blijft geheim5 Gezondheidszorg duurder 11 Kunstmaan-TV 11 Buitenland 'VS-troepeu onmisbaar'9 Praten met Z.-Afrika9 Kerk Gesprek met ds. Roodzant... 2 Sport Aanval van wielersponsors... 15 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv Strips, feuilleton Recept K Puzzel K Commentaar Weer Dichtbij en verder 7 Familieberichten 8 Weekbladen 'n Gebaar van Moskou MOSKOU (UPI) In een kennelijk gebaar van joodwill heeft Rusland de ze week in zeker vier gevallen uitreis visa verleend aan joden, die voorheen geen teostemming hadden gekregen om te emigreren. Zie verder pag. 5, kolom 7 Van een verslaggever DEN HAAG Het aantal werkloze academici, ingeschreven bij de gewestelijke arbeidsbureaus, is blijkens de laatste cijfers oi»gelopen tot meer dan tweedui zend. Dat is hoger dan het de laatste jaren ooit geweest is. Eind juni waren 2019 academici zonder werk, 170 méér dan eind mei. De stij ging deed zich in vrijwel alle groepen voor Meer dan de helft van de werkloze academici (1150). is nog geen dertig jaar. Behalve de werklozen hebben zich bij de arbeidsbureaus nog eens 124 academici laten inschrijvcu, die ander werk zoeken dan ze nu hebben. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Wiegel BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 betalinysipreiding inruilen landelijke service-dionst enzovoort In zijn toespraak in Eindhoven deed mr. Aantjes een aanval op Wiegel, de fractieleider van de WD. De campag ne van de WD is materialistisch ge tint. Wiegel speculeert op de materia listische gevoelens die bij alle mensen leven: halen, hebben en houden. Mr. Aantjes vervolgde: Wiegel appelleeert aan het egoïsme en tracht allerlei groepen tegen elkaar uit te spelen: het onbehagen eerst aan te kweken en daarna uit te buiten. Mr. Aantjes herhaalde, dat in het be leid van het hieuwe kabinet meer continuïteit is met het vorige d?n van links en rechts wordt gesuggereerd. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste G mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel Is niet nodig fcls u op, de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dogen gratis

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1