Autor Hcy Karsfen Autobedrijf d. M ey te R%Hg Minister eens met toeslag Ajaxkaarten Agenda voor Leiden Die Lada's 1200 verkopen als een trein bij bootladingen tegelijk Grote plannen met wei-eiwit, botervet en 'continukaas' Lada dealer voor Noordwijk en omgeving: Pickéstraat 74 - Noordwijk - Telef. 01719-5939 Deze Lada is te bezichtigen bij: Rijnsburgerweg 152 - Telef. 01718-12742 en 13615 Eerste nieuwe produkt in technologische zuivelhal is er al:'n koekje Molen Windlust kaploos BON, Stukken melk pakken en daar iéts nieuws van maken, om zo te gebruiken of om in iets an Is te stoppen. Dat zal een hoofdnummer zijn op liet experimentenprogramma, dat liet NIZO, Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek in Ede, gaat uitvoeren in zijn nieuwe 'teclino- sche lial'. Ir. Pierre J. Lardinois komt hem vrijdag a.s. openen en meteen het zilveren-jubileum- -een-korreltje-zout van het instituut meevieren. onlangs afgetreden Nederlands jister van landbouw en onlangs op- feden Europees landbouwcommis- !s komt hij een beetje in een dub- fol van gulle gever: van de tien (oen gulden die bouw en inrich- j van de uitbreiding kosten hebben Europese landbouwfonds en de erlandse regering ieder 1,8 mil- -j gulden voor hun rekening geno- j, De uitbreiding omvat behalve de ■van 70 bij 30 meter (vloeropper- |te inclusief galerij: 2.400 vierkan- pieter) ook nog een laboratorium drie werklagen met 2.270 vierkan- meter vloeroppervlakte. Er is ruim- mor het nieuwe, op nieuwe pro toegespitste stuk technologie en verwerkingskunde), de werktuigbouw en voor een Jatuur-proeffabriekje voor het ma- '1 van conventionele zuivelproduk- Proeven op dichter bij de prak- ,i komende schaal met apparatuur .pereidingswijzen voor die traditio- zuivel blijft men doen in de ou de proeffabriek, die een paar jaar ge leden nog drastisch gemoderniseerd is en waar nu dank zij de nieuwe gebou wen de armslag wat groter is gewor den. Nog lang niet alle apparatuur staat in de nieuwe hal, maar de eerste nieuwigheid: het koekje, is er al uit gekomen. Dat wil zeggen, ten dele, want voor het scheppen van zo'n pro dukt moest men samenwerken met In stituut voor Graan, Meel en Brood TNO in Wageningen. Maar het NIZO vond een manier om eiwitten aan wei (de bij kaasbereiding vrijkomende vloeistof) en karnemelk te onttrek ken, en het vond een manier om die eiwitten verder te behandelen, waar door het mogelijk werd ze te verwer ken in tarwebiscuits, die in verhou ding tot hun bescheiden afmetingen veel goede en bovendien goed op neembare voeding bevatten. Het Mi nisterie van Landbouw heeft er bij wijze van proef 40 a 50 ton van be steld en de kans is er dus dat ze zul len worden opgenomen in de "ijzeren voorraad' voor noodgevallen, die nu Lada dealer voor Rijnsburg en omgeving /KWARTET VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 MEER MAKEN UIT MELK L17 per Nederlander een kilo koekjes van andere makelij en grotere omvang be vat. Voor ontwikkelingslanden acht men ze ook geschikt; zetmeel uit die landen, bv. verkregen uit de maniok- wortel of cassave, kan men er ook in verwerken. Via de NOVIB (Neder landse Organisatie voor Internationale Bijstand) worden proeven in ontwik kelingslanden genomen; in Tunesië wil men nagaan hoe kinderen erop re ageren. De smaak, zegt het NIZO, is zo goed dat men zich kan afvragen of het bij deze beide bestemmingen moet blijven. Met de wei-eiwitten, die een bijzon dere voedingswaarde hebben maar tot op heden vooral het veevoer halen, wil het NIZO nog allerlei meer gaan doen, liefst zo veel dat van de wei al leen nog maar water overblijft. Heeft ervaring wel bij te stellen maar niet in formules en kengetallen vastgelegd, helemaal op z'n kop wil zetten. Niet temin: de derde en laatste fase van het nieuwe produktieproces is al ope rationeel en wordt dit jaar al in de zuivelfabriek te Olterterp (Fr) ge bruikt, als sluitstuk op een voor de rest nog traditionele bereidingswijze. De definitieve scheiding van de wron gel (vaste stof) en de daaraan reeds onttrokken wei (vloeistof) gebeurt niet meer portie voor portie met be hulp van een zeef, maar in een door gaande stroom met behulp van een buis met perforaties, waardoorheen de wei verdwijnt, terwijl dank zij het ook in beweging blijven van de wron gel de kazen meer uniform in gewicht en vochtgehalte worden dan bij de oude methode. Met de tweede fase: het uitdrijven van het vocht uit de in stromende beweging blijvende maar reeds gesneden wrongel, is men eigen lijk ook al klaar. Men gebruikt er een draaitrommel bij en hoeft alleen nog maar te kiezen uit twee constructie mogelijkheden. Het revolutionairst en dus het moeilijkst is echter de eerste fase: terwijl ze stremt, dus van vloei stof tot wrongel wordt en vervolgens gesneden wordt, moet de melk blijven stromen. Het probleem is dat tijdens het draaien het vetgehalte in de zich vormende wei gaandeweg oploopt, zo dat het in de wrongel, de wordende kaas, minder wordt. Dilemma: moet men de produktiegang inzetten met te vette of eindigen met te magere kaas? Ir. P. J. Lardinois: in dubbelrol... men de manier gevonden om ze aan de wei te onttrekken, dan is het nog de kunst ze zodanig te fractioneren (in "stukken" te delen), dat men voor bepaalde verwerkingen geschikte grondstoffen krijgt. Men denkt bij het NIZO aan verwerking in frisdran ken, waarvoor ontwikkelingslanden losbaar maken -ukt als men er een bepaald stuk van het melkvet extra bijvoegt. Halfboter Het NIZO, dat in de jaren zestig als een soort bijprodukt van een onder zoek de Kernhemse kaas uitvond, een dessertkaas die een plaatsje op het menu hielde staat nu op het punt het contract zal eerstdaags wel wor den getekend een bereidingswijze voor halfboter aan de commercie af te staan. De halfboter wordt van veertig procent vet en zestig procent water gemaakt en het vet is geëmulgeerd (fijn verdeeld) in het water, juist an dersom als bij halvarine, de magere variant-op margarine. Halfboter komt smeerbaar uit de koelkast en blijft smeerbaar. Met problemen rond de reiniging van melkverwerkingsapparatuur heeft het NIZO zich zo lang bemoeid dat het tenslotte knap genoeg was om zelf een reinigingsmiddel te ontwikkelen, waarop het al in verschillende landen octrooien heeft gekregen en dat nu in binnen- en buitenland verkocht wordt. Het maakt het mogelijk alle apparaten en leidingen in een produk- tie-eenheid te reinigen in plaats van, ten koste van meer tijd, bij een deel een zuurreiniging ei. een ander deel een loogreinigirig toe te passen. Procesontwikkeling Hoe indrukwekkend de opsomming moge zijn, het NIZO ziet het ontwik kelen van nieuwe produkten toch niet als zijn eerste opdracht. Als centraal laboratorium van de Nederlandse zui velindustrie, bekostigd door die indus trie, heeft het daarmee zelfs de af spraak gemaakt dat de eigenlijke pro- duktontvikkeling een beperkt onder deel zal zijn van zijn veelomvattende taak. De verschillende fabrieken wil len graag zelf met iets nieuws op de markt komen; van hun centrale labo ratorium verwachten ze een bijstand waarin het accent meer op de proces ontwikkeling ligt: op welke manier maakt men dat nieuwe? Tussen de la boratoriumwerkers van instituut en fabrieken bestaat een wisselwerking: daar mensen die wat dichter bij de markt staan, hier mensen die de hele belangstelling hebben maar waarbij men wel moet zorgen dat het spul niet in de mond kan stremmen, en aan het maken van "een schuimend geval zoals men van eieren maakt". Met botervet gaat men iets soortge lijks proberen: splitsen in verschillen de, bv. hardere en zachtere delen en die hergroeperen. Voor de bakkerij is al een samenstelling uit de bus geko men, die te gebruiken is voor room- boterrecepten zonder dat men de door het snelle smelten van boter veroor zaakte problemen krijgt waar de con- tinu-bakkerij nogal eens mee zit. Weer een andere samenstelling kan de bakker gebruiken voor margarine- recepten. Volle-melkpoeder sneller op- dag aan werk-voor-de-toekomst bezig kunnen zijn. Eigen initiatieven neemt het NIZO wel degelijk, maar het iet daarbij wel op marktontwikkelingen en dc toe komstige behoeften die daaruit zou den kunnen worden afgeleid, het legt zijn plannen ook aan de industrie voor en krijgt er de nodige commen taren op. Het NIZO, met 167 medewerkers, van wie 32 academici, bedreven in mi crobiologie, fysische chemie, organi sche analyse, zuivelchemie, voedings- fysiologie, technologie of werktuig kunde, heeft min of meer alle hens aan dek geroepen om voor een traditi oneel zuivelprodukt: kaas, een nieuwe fabricagemethode: de continuberei- ding, op poten te zetten. De heroïische worsteling duurt nog voort. Een groot en gevaarlijk avontuur is het gewor den doordat men iets onbekends: de traditionele kaasbereiding, dank zij WASSENAAR Veel Wassenaarders hebben dezer dagen met schrik gecon stateerd, dat de kap van de molen 'Windlust' aan het Molenplein bijna geheel verdwenen is. Er is echter geen reden tot paniek: onder leiding van de zeer bekwame molenmaker II. J. Verbij krijgt de Wassenaarse molen een grondige opknapbeurt. Daarbij hoort het vernieuwen van de kap. In de technische rapporten over de toe stand van de molen, die enkele jaren geleden werden uitgebracht, onder meer door de vereniging 'De Holland se Molen' stond te lezen, dat de ge- potdekselde houten kap veel regen door liet. Er moesten bovendien in de vloeren van de verschillende zolders, die zich in de molen bevonden, ver nieuwingen worden aangebracht en er moest ook iets gedaan worden aan de aantasting van het houtwerk door houtworm, de bonte knaagkever, de huiszwam en bruinrot. De Wassenaar- se raad heeft in 1972 een krediet van 46.S00 voor restauratiewerkzaamhe den beschikbaar gesteld. Veertig pro cent van dat bedrag komt in de vorm van rijks- en provinciale subsidie te rug. De nieuwe kap van de molen zal worden voorzien van twee lagen rub ber. Aan een ander euvel, namelijk de hoge vovhtigheidsgraad in de molen, die schadelijk was voor het hout- en metselwerk, was al eerder iets gedaan. Sinds begin 1982 is de molen voorzien van een gasgestookte verwarmingsin stallatie. De molen werd in 1961 door de ge meente Wassenaar aangekocht. In de loop van de volgende jaren werden de eerste restauratiewerkzaamheden uit gevoerd. DIENSTVERLENING ARL'HITEKTEN-Informalleccntrum Rijnland Donderdagavond 19.30-21 30 uur zitting tn Lclds Volkshuis, Apothekersdijk 33. lei. af spraak noodzakelijk, tel 01710-26385 op alle werkdagen tussen 2 en 5 uur. Juridisch adviesbureau Leiden, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 10 tot 13 uur, bovènd:en donderdagavond van 19-21 uur In Noord In het gebouw De Zeven sprong aan de Beatrlcstraat op vrijdag van 19 tot 21 uur. Stichting Werkgemeenschap Kindercentra Leiden: Kantoor Haarlemmerstraat 73-b. Lei den. tel. 30360, Openingstijden dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag 's ochtends van 9.30 tot 12 uur: woensdagmiddag van 14 tot 16 uur en donderdagavond van 19 tol 21 uur. Stlhtlng Gezinsverzorging Lelden: Gezinsver zorging. hulp aan bejaarden en chronisch zieken Spreekuur ma t ra vrijdag 9 tot 10 uur Lange Mare 45. tel 49441. Dienstencentrum: Noordemdsplein 2b. tel. 40483. algemene informatie dagelijks van 9-lt» Actie Moeders voor Moeders: Opgave zr. E Janssen-Niemeyer. Hofdtjck 32 Oeg.stgeest, lel. 01710-53652. Release, hulpverleningsdienst, Nieuwe Rijn tel 24553, ma t.ni. vrij 20-22 uur en di t.m za 14-17 uur (behalve vrijdags). SOS telefonische hulpdienst: Tel. 01710-25202. elke werkdag van 20.00 uur tot 08.00 uur en gedurende het gehele weekeinde. Gemeenschap Zuid-West: Hulpverlenlngs- en informatiedienst, tel. 64115. 33921 en 61944. Advcsbureau voor weduwen en weduwnaars: G. J. M. Goslinga, Jac. Urlusplantsoen 96. tel. 01710-61112. TENTOONSTELLINGEN Pieterskerkgracht 9: expositie werk van de heer en mevrouw Kuiper-v. d. Bosch. Open van 13 tot 17.30 en van 19.30 tot 21.30 uur. Van 23 september tot en met 6 oktober. Galerie v, d. Vllst, Botermarkt 3 Lelden- wandkleden van Maud Muller Massis en gra fiek van Rien van der Nat. Tot 10 oktobei Geopend dinsdag tol en met zaterdag van 10 tot 17 uur. Drukkerij De Bink. Rooseveltstraat 3 Leiden: grafische expositie Hab van den Wijngaard. 'De Stille'. Tot 28 september. Rijksmuseum v. Oudheden: Casper Jacob Chrlstlaan Reuvens archeoloog. Tentoonstel ling bij de uitgave van zijn reis door Dren the In 1S33. Rijksmuseum v. Volkenkunde: In het Pren- tenzaaltje 'Japanse Prentkunst uit eigen be zit van 1670-1750'. Tentoonstelling 'Thailand, land zonder honger' met woensdag (15.30) en zondag (15) filmvoorstellingen. De Lakenhal: recent werk van Koos van de Water. 31 augustus tot 4 oktober. BEZOEKUREN ST .ELISABETH ZIEKENHUIS Klasse-afdelingen: Volwassenen dagelijks van 11 15-12 uur. 14-14.45 en van 18 45-19.45 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15-12 (alleen v. echtgenoten) 15-16, en van 18.45-19.45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. en van 18.45-19 45 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 15-16 uur en van 18.45-19 45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18 30 uur. Endegeesl: dinsdag en vrijdag 13-14 uur. 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur. Ie klasse de gehele dag. Annakllniek: dag. 13.30-14 30 uur en 18-19 uur. Bezoekuren Ulaconessenhuls le klas: dagelijks van 11-12 uur, van 13.15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. 2c klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. 3e klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14-19 uur. Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: elke dag 15-16 uur en van 18.30-20 uur; voor de kinderafdelin gen elke dag 15-16 uur .en van 18.30-19 uur. Bezoekuren Acad. Ziekenhuis Lelden Voor de prcmaturenafdellng gelden de vol gende bezoekuren (alleen voor ouders): maandag l.m. vrijdag 18.30-18.45 uur en za-, lerdag aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiönien doorlopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige niervour speciale kaarten verstrekken. ALPHEN AAN DEN KUN Rijnoord: le en 2e klasse 10.30-11, 14-14.45 e 18-19 uur. 3e klasse 14-14.45 en 18-19 uur. 3e klasse: Volwassenen dagelijks van 14-14.45 Kraamafdeling 16-17 uur alleen voor echtge noten 19-20 uur. Kinderafdeling 15-15.30 uur. DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) vindt het jammer dat bezoekers aan het Ajax-stadion, die noch met de auto, noch met het openbaar vervoer komen, toch een toeslag van twee kwartjes voor het openbaar vervoer op hun kaartje moeten betalen. De minister zou graag zien dat voor deze groep bezoekers, die via de toe slag betaalt voor een euvel dat zij niet helpt veroorzaken, onderscheid wordt gemaakt bij de kaartverkoop. 'Het is echter gebleken dat dit administratief zeer moeilijk is', zo antwoordt de be windsman op vragen van het eerste- kamerlid Martini (D'66). De senator had de bewindsman ge vraagd of hij een andere regeling zou willen ontwerpen die een eind zou .maken aan de verkeersoverlast na wedstrijden in het Ajax-stadion, om dat bij de huidige regeling wande laars en fietsers onnodig belast wor den. Ajax is in overleg met het gemeente lijk vervoerbedrijf en de politie, na klachten van omwonenden tot de toe slag overgegaan om zo het openbaar vervoer zo veel mogelijk te stimule ren, zo antwoordt minister Lubbers, die erop wijst dat het zelfde al enkele jaren gebeurt bij wedstrijden in het Olympisch Stadion. De bewindsman vindt het jammer voor de wandelaars en de fietsers, maar vindt dat aan het achterstellen van hun belangen ter wille van het algemeen belang niet te ontkomen valt Volgend jaar hoopt men de oplossing te hebben gevonden en als dan het hele nieuwe proces gereed is, hoopt men iets te hebben dat beter te be heersen en te automatiseren is dan het huidige portie-na-portieproces. Door de kaas-ervaring geleerd heeft het NIZO bij zijn pogingen om ook voor yoghurt tot een continu-proces te komen maar vroegtijdig een machi nefabriek in de arm genomen die, met de gegevens van het instituut ge wapend, de machinerie verder zal ont wikkelen. Yoghurt Nog veel meer, te veel om op te noemen, doet het NIZO. Het vecht te gen het gebrek "bitter" in kaas, het waakt ervoor dat de goede bacteri6n in de zuivel (vatbaar voor virusinfec ties) gezond blijven; het test appara ten; het ijkt namens het ijkwezen maar met een eigen merkje melkme ters voor rijdende melkontvangsten; het doet aan "meer fundamenteel" onderzoek om zijn praktische onder zoek een basis te geven; het denkt vooruit maar helpt als trouble-shooter ook de acute moeilijkheden van van daag op te lossen. Door vooruit denken won men enige jaren geleden een heel groot stuk trouble-shooting in, wetenschap pelijk gezien, korte tijd afronden: bac teriën die zich door het geleidelijk zouter worden van kaas niet lieten hinderen waren met stremsel in de kaas terechtgekomen en bedierven er door gasvorming enorme hoeveelhe den van. Het NIZO had al een lijstje van 28 mogelijke oorzaken van dit soort ellende en kon er in een half jaar tijds de werkelijke uit selecte ren. Gezondheid Het NIZO besteedt ook aandacht aan de gezondheidsaspecten van zui- velprodukten. Sinds anderhalf jaar is er een afdeling voedingsfysiologie on der leiding van een arts, die zich eerst reizend georiënteerd heeft en nu aan eigen onderzoek begint. Bij mui zen onderzoekt hij welke invloed vet en koolhydraat bij een toestand van overvoeding op de gezondheid uitoefe nen en welke invloed die twee voe dingscomponenten in combinatie met elkaar hebben. Ook probeert hij er achter te komen welke andere oorza ken dan voeding tot hart- en vaatziek ten kunnen leiden. De afdeling werkt samen met de Landbouwhogeschool en het Centraal Instituut voor Voe dingsonderzoek. Het is niet de bedoe ling er een afzonderlijk groot voe dingsinstituut van te maken, maar een eigen vakman in huis vindt men toch nuttig om beter te kunnen be grijpen wat anderen doen en schrij ven. Voor een commercieel karretje laat de afdeling zich niet spannen, verzekert het NIZO: zou er uit ge zondheidsoogpunt iets fout zijn met de zuivel, dan moet men daar eerlijk tegenover staan en proberen de oorza ken weg te nemen. De arts heeft al versterking gekregen van een tweede voedingsfysioloog. Heffing Het NIZO is ccn sticnting, groten deels gefinancierd met een subsidie van f9 miljoen, die het Produktschap voor Zuivel bijeenkrijgt uit een hef fing op door veehouders aan de indus trie geleverde melk. De zuivelbonden die de stichting hebben opgericht - sa men de hele Nederlandse zuivelindus trie plus boerenkaasmakerij vertegen woordigend - doen er nog een "sym bolisch" bedrag bij. Het produktschap heeft ook de uitbreidingskosten, voor zover niet door Europees landbouw fonds en Nederlandse regering be taald, voor zijn rekening geno men. Het instituut zet het werk voort van de vroegere zuivelafdeling van het Rijkslandbouwproefstation in Hoorn. Het zilveren jubileum kan met een korreltje /out worden geno men. De oprichtingsakte is inderdaad in 1948 getekend, maar onwetenschap pelijke vragen als "hoe financieren we het?" en "waar halen we de melk vandaan?" werkten nog lang rem mend op verdere daden. In 1951 gin gen de eerste medewerkers van het rijk naar de stichting over, in 1955 werd het gebouw in Ede geopend. Dr. Aalbersberg (pas enkele maanden in dienst) heeft het onlangs tijdens een bijeenkomst in Brussel nog kun nen constateren: in het buitenland ziet men het NIZO als een prima don na. De verkopen van de Lada 1200 gaan zo trein-hard,dat de importeur ze bij bootladingen tegelijk moet bestellen. Hoe komt dat toch? Die lage Lada-prijs misschien (f7795,- inkl. btw)? Of die mondreklame van dat legertje laaiend enthousiaste Lada-isten? Of die hoge plus-specifikaties Vergeleken in z'n prijsklasse? Zoals: bovenliggende nokkenas 140 km 4-deurs acceleratie 10.4 (0-80) tweetraps carburateur gescheiden remsysteem remkrachtverdeler schijfremmen voor wisselstroomdynamo kunstleder bekleding slaapbanken. t) Dus haast u naar de Lada-dealer, als u de Lada "trein/boot s niet wilt missen. Of vul de bon in! Meer GREMl-merken: LADA Gebruik deze bliksem-bon en de Gremi bedient u als de weerlicht. Gaarne ontvang ik een kleurenfoldervan de Lada of een van de ander G remi-merken: Lada 1200 Lada stationcar Lada 1500-S Zastava 750 Zasiava 1100 Scaldia412M. (aankruisen wat u wenst). Naam: Adres: Plaats Opzenden aan GREMI Auto-import b.v.Groningen. LADA 1500-S 9560.- -T- t r\cr\ n/ui Revaluatie prijzen,alles inkl.btw. GREMI AUTO-IMPORT BV Groningen Osloweg Tel. 050-126142 wdeaiminheeiNdattnd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17