Metamorfose bij mini-merk Matra Juiveren ot het ittere inde autobiografie- f-'l LM PREMIERES VAN DEZE WEEK Autokeus NVV wijst verwijten van de hand Leraren willen geheel betrokken worden bij proef met middenschool ight of the i/ing dead lauwe bonen oor twee binken roep Amerikanen ast op Schiphol Vauxhall Viva groeit uit tot Magnum Minister: BVD maakte geen misbruik naam journalist Voor overvallen op giro-agentschappen 4 jaar met aftrek VW Passat S 1 pHJlW/KWARTET VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 AlUiTONIEOTS/FILMS TPOZHUS11/K13 Opname uit Night of the living dead. !gd i griezelfilm waarin het bloed ee tonnen vloeit, gefotografeerd Tewart-wit, dat is weer eens iets Slers. Maar ook zonder het lu- denbere rood is 'Night of the li- >enl Dead' eng genoeg, alleen ge- :eijikt voor mensen die niet voor kleintje vervaard zijn. worden meteen, pats, ln de horror eten: broer en zus die een be- brengen aan vaders graf, worden 'rvallen door mensen die in een [rt trance schijnen te verkeren. La- blijkt dat het levende doden zijn, ;ewekt door een virus van Venus ze maken hun slachtoffers niet al- dood, ze verslinden ze ook. Als tegen zo'n leger moet vechten geldt lurlijk de stelregel, als je ze van- ig opruimt, zijn er morgen weer heleboel, oftewel 't is onbegonnen ;k. Maar als dat opwekkende !uws door de radio komt is broer al id en zit zus, krankzinnig gewor- D, opgesloten in een huis met ande- vluchtelingen, terwijl de levende tien telkens een hand of een arm of hoofd (verkerend in diverse sta- I van ontbinding) door de nood- jiftig dichtgetimmerde ramen ste il. De belaagden zijn het niet eens èr de wijze waarop de griezels moe- i worden aangepakt, er is er eigen- i maar één, een neger, die het ofd koel houdt en rustig doet wat jgedaan moet worden. jssen het macabere doden en veslin- n door blijft er nog wel tijd voor jg karakterspel: de neger wordt te- gewerkt door een etter van een die alleen aan zijn eigen voor al denkt en warempel ook nog tijd idt om zijn vrouw te jennen. Als t kind van die man opeens ook tot levende doden behoort en haar ieder vermoordt, is het natuurlijk jemaal vechten tegen de bierkaai, iereen gaat eraan, de neger het iatsV. hij wordt per vergissing dood- ischoten door de politie die het huis imt ontzetten. Ja, ja, veel soelaas >rdt niet geboden het is huiveren t het bittere eind, mensen met een ak zenuwgestel moeten maar liever liisblijven. Dan missen ze echter de jichtige griezel-landschappen in half- ht, waarvoor regisseur George A. pero niet genoeg geprezen kan irden. En de acteurs (met Duane hes en Judit O'Dea aan het hoofd) h ook veel beter dan bij dit genre (iruikelijk is. Echt wel een griezel- in van klasse. W W.-B. Amsterdam-The Movies, 18 jr. jgisseur E. B. Clucher, van de Tri- jy-films hoeven wij niet ernstig te toen. Hij maakt parodieën op wes- pis en deze keer, met de blauwe bo ll in binken, zette hij zijn bekende ilers Montgomery Wood, die eigen- Giuliano Gemma heet, en zwaar- kicht Bud Spender in de Ameri- ftnse crisisjaren. Ze zijn allebei wer- pos, maar wel goed in het vechten iBud is een catch-as-catch-can-artist 1 en ze zoeken en vinden dus een |mtje bij de gangsters. Maar voor n betaalt de misdaad niet Ze eindi- h zoals zij begonnen. Na verwarren- avonturen en uitvoerige dwaze fchtpartijen. Die zijn dan wel het pest, al zit er af en toe ook nog wel geestigheid in de tekst, en zijn de ilers lakoniek komisch. Er lopen bo- idien nog allerlei andere typetjes ld. En Clucher heeft, in New York i in de studio's te Rome nog aardig t sfeer van de jaren twintig-dertig 1 elkaar gekregen. Daar het vooral i de onzin gaat, zit -het verhaal niet I overzichtelijk in elkaar. 1 (Amsterdam-Cinéac Damrak, 14 j) in een onzer verslaggevers HIPHOL Op last van de Rijks- uitvaartdienst is gisteren een toes van Transavia dat een charter- jicht naar Los Angeles zou maken, de luchthaven Schiphol aan de bnd blijven staan. De ongeveer 160 fesagiers hebben de nacht moeten prbrengen in Hotel Schiphol From- controle op Schiphol bleek gister- >rgen suit de tickets van de passa- ks dat de charterovereenkomst on- pgdelijk was. De reis werd gemaakt I bemiddeling van een touroperator ICalifornië, de Caledonian Club. De (or Transavia ingeschakelde Rijks- thtvaartdienst gelastte daarop de pcht af. De gedupeerde passagiers frden door Transavia ondergebracht I Hotel Schiphol Frommer, waar zij Iteravond een diner kregen aangebo- (n. Een woordvoerder van Transavia in gisteravond nog niet zeggen of en welke wijze het gezelschap vandaag pr Los Angeles zal reizen. Nanu, zoon van de jungle Nanu is een soort Tarzan. Hij wordt door een universiteitstrainer, die nooit enig succes had, naar de USA gelokt, en daar wordt hij, na malle te genslagen, all-round-kampioen. Maar de roem in de 'beschaafde" wereld ligt hem niet, en met het inmiddels vero verde meisje gaat hij liever terug naar Afrika. Nanu, zoon van de jungle, is zo'n blij moedige, vriendelijke film uit de Dis- ney-studio's. Vol grapjes voor alle leeftijden dus. En echt wel leuk. Die Amerikanen, John Amos een neger en Tim Conway, een blanke die zijn ko misch stuntelende assistent is bele ven in de jungle malle avonturen. Een medicijnman, goed gedaan door Roscoe Lee Browne, is als wonderdok ter en psycholoog nog slimmer dan zijn westerse collega's, en bovendien tovert hij af en toe echt, zodat de truc- afdeling van Disney-studio's ook weer handen vol werk had aan deze film. Tim Conway scharrelt een tijdje als klein duimpje rond in wisky-gla- zen, asbakken en een damestasje, en in de atletiekwedstrijd gebeuren de gekste dingen. Jan-Michael Vincent is niet bepaald een acteur, maar wel een goed hardloper, zwemmer, springer en vijfkampathleet. Hij wordt overal ge volgd door Harri en die is de goed moedigste, best gedresseerde tijger, die ooit te zien was. Als die stoeit met de spelers is het echt Er komt ook nog een hospita in het verhaal voor, die zo bijziend is, dat ze Harri voor een mijnheer houdt, en dat is dan een mooi dwaze creatie van Jan-Michael Vincent en Tim Conway in Nanu. Nancy Walker. Gerald Gardner en Dee Caruso hebben het zotte verhaal bedacht, en Robert Scheerer heeft het traditioneel maar vakkundig, ver- Van onze soc.-economische redactie UTRECHT NW-voorzitter Wim Kok heeft het verwijt dat de vakbeweging de functie van het parlement uitholt van de hand gewezen. 'Minder vrijheid heeft de Kamer mis schien wel, maar minder eigen verant woordelijkheid zeker niet Het parle ment is volkomen vrij op de regering splannen te reageren zoals het dat wil', zegt hij in een interview met 'De Vakbeweging", het officiële orgaan van het NW. De nieuwe NW-voorzitter gaat in dit interview met name in op het verwijt dat hij in zijn maiden speech vorige week in Leeuwarden het parlement voor het blok zou heb ben gezet. Hij waarschuwde het parle ment toen niet aan de regeringsplan nen te tornen, omdat daarmee de be reidheid van de vakbeweging een cen traal akkoord af te sluiten op de toet zou komen te staan. De heer Kok voegt daar nu aan toe dat de Kamer formeel als altijd alle vrijheid heeft om te doen wat rij wil. 'En als dan in de praktijk de keuze wordt beperkt, doordat een bepaalde houding in de Kamer ernstige conse quenties heeft, dan is dat in principe niets nieuws. Moeten politieke partij en in het parlement niet altijd reke ning houden met factoren die hun keuze-mogelijkheid feitelijk beperken? Met het buitenland, met eisen van mi litaire aard, met de economie, met de publieke opinie, met pressie-groepen, die nooit hebben geschroomd hun vol le gewicht n de schaal te leggen, van land- en tuinbouw tot en met de gro te industrie? Niets nieuws allemaal, behalve dan dat in de laatste jaren in dit concert gelukkig de stem van de werknemer wat beter wordt gehoord. Daar zal men aan moeten wennen', al dus de heer Kok. De NW-voorzitter vindt dat de vak beweging geen speciale plichten heeft ten aanzien van het zo goed mogelijk functioneren van de parlementaire de mocratie in de zin, dat de vakbewe ging bij voorbaat water in de wijn zou moeten doen omdat bepaalde poli tieke partijen in het parlement vin den dat zij anders niet voldoende be wegingvrijheid hebben. Dit zei drs. K. de Jong Ozn, voorzitter van de algomene vereniging van schoolleiders, gisteren in Uitrecht, Op de middagvergadering stelde minister Van Kemanade (onderwijs) hem ge rust, 'De vernieuwing van het onder wijs zal niet als een dictaat werden opgelegd. De middenschool zaïl niet onverhoeds worden ingevoerd. Het doel van de experimenten die volgend jaar beginnen is slechts meer infor matie te krijgen over de vraag hoe de middenschool eruit zal zien. Indien nodig kunnen de uitgangspunten later worden bijgesteld', aldus de minister. De heer De Jong vroeg de directeuren niet alleen medewerking te geven aan de officiële experimenten, maar hij drong er ook op aan dat rij eigener beweging met experimenten van meer bescheiden omvang zouden beginnen. Dan zou het later makkelijker zijn zelfstandig een oordeel te vellen over de mtddensehooL Drs. De Jong waarschuwde minister Van Kemenade dat deze zijn plannen niet zou kunnen uitvoeren zonder me dewerking van schoolleiders en lera ren. Hij vond het belangrijk dat de onderwijswereld nauw werd betrok ken bij de plannen. Minister Van Kemenade verzekerde de directeuren dat hij het reeds be staande overleg wil verbreden. Ook het onderwijskundig overleg in Lo- chem (dat een jaar heeft stil gestaan) zal weer op gang komen. De minister bestreed de opvatting dat hij met zijn vernieuwingspolitiek on rust zaaide in' het onderwijs. 'De maatschappij is in beweging en stelt steeds nieuwe vragen. Van de minister mag verlangd wor den dat hij enige lijn brengt in de be antwoording van die vragen. We kun nen de vragen niet op hun beloop la ten en we mogen de veranderingen niet willekeurig laten verlopen. De veranderingen in het onderwijs beïn vloeden de hele maatschappij, en daarom is het redelijk dat de regering deze ontwikkeling stuurt'. De middenschool was ook onderwerp van gesprek op een regionale discus sie-avond van het genootschap van le- rarenb ij v.w.o.-havo, een dag eerder in Den Bosch. Drs. J. C. Traas verzet te zich daar heftig tegen invoering van de middenschool. Ervaringen in Een nieuw model van een nog vrij nieuw merk zal volgende week één van de trekpleisters zijn voor de Parijse autosalon. Het is de Matra Simca Bagheera, een coupé met glasvezel carrosse rie, gebouwd door de Matra-fa- briek te Romorantin. Een drie- zitter met middenmotor, die steunt op het sportieve imago van de Matra's, waarmee wereld kampioenschappen Grand Prix- racen en de befaamde 24 uurs-rit van Le Mans gewonnen werden. Met die triomfen en met het nieuwe model ondergaat het merk Matra een ware metamor fose. Tien jaar geleden zette Engins Matra, fabrikant van bommen en raketten, schoorvoetend de eerste stappen op auto-gebied. De directie van de onder neming wilde niet te militair blijven. Men zocht en vond andere mogelijk heden: in de moderne technologie van ruimtevaart, communicatiemiddelen als de viseofoon (telefoon met t.v.. scherm) en ook nieuwe openbaar ver voerssystemen. Om als onderneming het Franse publiek aan te spreken ging men sportauto's bouwen in kleine series. Daarvoor werden motoren van Ford gekocht. De produktie en afzet bleef echter klein, totdat begin 1970 een overeenkomst tussen Chrysler France en Matra gesloten werd. Chrysler be gon de Matra 530 te verkopen en werkte samen met Engins Matra aan de ontwikkeling van een opvolger voor dit model. Die opvolger is de Bagheera. Chrysler France heeft de laatste paar jaar ook voor eigen merk Simca veel gedaan om tot een sportief ima go te komen. De Simca 1000 Rallye 1 en Rallye 2 in de laatste paar jaar en nu als 1974-er een snellere Simca 1100 TI getuigen daarvan. Het is overigens dezelfde motor als die van de 1100 TI, welke nu de Matra Simca Bagheera aandrijft: een 84 DINnpk 1300 cc. Ver der draagt Chrysler aan de produktie van het nieuwe model de versnellings bak, de koppeling, het differentieel aan de aandrijfassen bij. Ook de ■■li';:;': r V s "S.#; SP?. De nieuwe Matra Simca Bagheera, volgende week één van de trek pleisters op de Parijse autosalon. voortrein, de voorwielophanging, de rembekrachtiging en het koelsysteem komen van Chrysler. Het is aan het comfort te merken, dat de nieuwe Bagheera voorzien is van gewone personenauto-onderdelen. Het model is geen rauwe racewagen, maar een goed geveerde en fraai afgewerkte sportcoupé. De wegligglng appelleert wél aan de racesport. De motor is voor de achteras geplaatst, het zwaartepunt ligt laag en de koersvastheid blijkt zeer goed te rijn. Matra zelf ontwierp de onafhankelijke achterwielophan ging met lichtmetalen wieldraagar- men, waarmee veiligheid en comfort gediend worden. Matra heeft ook de schokbrekers in eigen huis geconstru eerd. Het attractieve van de Boagheera is veel meer dan van de vorige Matra's de vorm. De kunststof carrosserie van de deze maand gereedgekomen eerste serie was helgeel van kleur, waarmee de Matra Simca zeer goed in het oog valt. Het lage front, de klap- koplampen en de van binnenuit te openen lange achterruit een soort derde deur maken de aërodynami sche vorm tot een zeer harmonisch geheel. Lichtmetalen velgen met aan voor- en achterzijde verschillende ban denmaten behoren net als de drie zit plaatsen naast elkaar 'een tweeper soons auto verkoopt slecht' tot de aparte eigenschappen van de fraaie wagen. Matra en Simca willen de verkoop snel opvoeren: van zo'n vijftig tot een paar honderd wagens per jaar in Ne derland. De auto wordt hier in no vember leverbaar en zal rond 19.000,- kosten. Chrysler Nederland N.V. is de importeur en vele Simcadea- lers zullen de Bagheera zeker in hun showroom zetten. filmd. Van soortgelijke Disney-come- dies is dit een van de leukste. Van onze onderwij sredactie UTRECHT De vereniging van directeuren aan gymnasia, athenea, havo's en mavo's wil meewerken aan experimenten met de midden school. Maar het bestuur is voorlopig tegen gedwongen invoering van bovenaf. Vauxhall Viva groeit uit lot Magnum General Motors heeft op het model Vauxhall Viva, de Engelse tegenhan ger van de Duitse Opel Kadett, een aantal verbeteringen aangebracht. Het standaardmodel is voorzien van een zwaardere versnellingsbak en dito achteras, radiaalbanden en een verbe terde carburatie en uitlaat Er komt behalve de Firenza-uitvoering een luxueuze sportieve versie onder de naam Magnum. De grote Victor-serie onderging eveneens verbeteringen. Om de verkoop van deze modellen te stimuleren geeft GM er anderhalf jaar of 30.000 km. gratis onderhoud op aan wie nog dit jaar koopt Met de Victor heeft GM de afgelopen jaren veel technische problemen ge had. De reputatie van deze Vauxhall is hierdoor verslechterd. GM meent nu dat de problemen voorbij rijn, om welke reden de grote Britse wagens thans sterk gepousseerd worden. De vernieuwingen aan de 1974-er Victor betreffen vooral het geluidsniveau in het interieur. Datzelfde geldt trou wens ook voor de Viva. De nieuwe Vauxhall Magnum is afge leid van de Viva, maar komt in prijs ongeveer tussen de Viva's en Victors in. GM begint de import van de Mag num in november. Er komen vier car rosserietypen: een tweedeurs, vier- deurs, coupé en combi. Voor dit vier tal zijn twee motoren beschikbaar: een 1800 cc 77 DIN-pk en een 2300 cc 110 DIN-pk, resp. goed voor 148 en 166 km. per uur. Uiterlijk zijn de at tracties van Magnum dubbele kop lampen en sportwlelen. In het inte rieur treft men tal van sportieve ac cessoires aan. het buitenland hebben aangetoond dat zo'n middenschool er niet in slaagt om werkelijk iedereen gelijke kansen te geven. De middienschool zou boven dien de meer begaafde kinderen de kans op optimale ontplooiing onte- men. DEN HAAG De BVD (Binnenland se Veiligheidsdienst) heeft geen mis bruik gemaakt van de naam van een journalist heeft minister De Gaay Fortman geantwoord op vragen van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten. De NVJ had deze vragen gesteld naar aanleiding van het feit dat de voorzit ter van de Rode Jeugd opgebeld zou zijn door een persoon die zich uitgaf voor journalist, en die vroeg of ie mand die op dat moment ondervraagd werd door de Eindihovense politie lid was van de Rode Jeugd. De minister zegt nu dat van BVD-rijde géén tele foongesprek gevierd is met de lande lijke voorzitter van de Rode Jeugd. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft de 21-jarige nachtpor tier R. M. R. uit Vinkeveen en de 26- jarige koopman H. v. D. uit Amster dam wegens gewapende overvallen op giro-agentschappen en een postauto elk tot vier jaar met aftrek veroor deeld. Tegen hen was vijf jaar geëist. Tussen 26 februari en 9 april hadden de verdachten tweemaal een giro agentschap aan de Middenweg in Am sterdam, het giro-agentschap in de Tweede Hugo de Grootstraat in de hoofdstad en een postauto in Hilver sum beroofd. De dertigjarige autohan delaar B. J. uit Loosdrecht, die bjj deze overvallen betrokken was ge weest, werd na een eis van twee en een half jaar veroordeeld tót twee jaar met aftrek. De VW Passat is vrijwel identiek aan de Audi 80. De rij-indrukken die men ermee opdoet, verschillen dan ook niet. Een goede wegligging, een accep tabel comfort en een pittige accelera tie met desondanks een zuinig ben zineverbruik zijn de voornaamste eigenschappen van de nieuwe Passat. Volkswagen's tweede voorwielaandrij ver na de K 70. De Passat verschilt met de Audi 80 door de iets meer aërodynamische 'Fastback* vorm d.w.z. met schuin- aflopende achterkant die een paar druppeltjes benzine zou kunnen be sparen. Verdere verschillen rijn mi niem: een iets anders geveerde achter as; andere stoelen, velgen en koplam pen. Alleen van de Passat bestaat een Variant-versie: een combi. Nog een verschil zal wel worden, dat de VW Passat niet in aanmerking komt voor de veelvuldig door de Audi 80 gewonnen titel 'Auto van het jaar.' Immers, dan zou dat twee keer dezelf de wagen worden. Maar dat de Audi 80 die titel met lof verdiend heeft, valt ook aan de VW Passat te mer ken. De koersvastheid zelfs als de helft van het dubbele remsysteem uit valt is perfect En wat een Volkswa gen-rijder zal aanspreken; van zijwind gevoeligheid valt hoegenaamd niets meer te merken. Bij de Audi noemden we één duide lijk nadeel: dat je de richtingaanwij zer niet hoort tikken. Welnu, ook dat heeft de Passat nog als minpunt over genomen, hoewel VW er iets aan zal doen. Maar voor deze wagen moet toch nog een tweede negatief aspect genoemd worden: de gordels. De wa gen, waarin wij reden had de half vei lige heupriemen. Maar toen de Passat dit voorjaar in Zwitserland geïntrodu ceerd werd zaten er de modernste driepuntgordels in; van het type, dat bij langzame bewegingen meegeeft en dat bij een harde ruk dus bij een botsing blokkeert. Die kan men als extra kopen. Voor zes tientjes. Maar het blijft kwalijk in de Stan daarduitvoering het goedkoopste van het goedkoopste aan te treffen. Bij dé De VW Passat: weinig anders dan de Audi 80 met 'Fastback' achter zijde. Audi 80 vonden we vorig jaar overi gens ook een heupgordel op de be stuurdersplaats, zij het wel een diago naalgordel daarnaast. Wij reden dit keer de 75 pk-motor van 1.5 liter tegen de 60 pk 1.3 liter bij de Audi. De 75 'pk blijkt verba- zingwekken pittig. Bij de hoogste toerentallen kun je dat ook horen, maar dit mag de toets der kritiek doorstaan. Bij zo'n felle acceleratie en een top van 160 km. per uur de snelheidsmeter bluft wel knap en dan nog eens bij zo'n laag benzinever bruik van 1 op 11 gedurende onze wat geforceerde ritten, valt enig motorge ronk te accepteren. We bevonden een prima werking van de bekrachtigde remmen, een wat in directe besturing maar een feiloos bochtengedrag en een soms ietwat stugge doch wel comfortabele vering. De stoelen zijn wat hard en de hele karakteristiek is typisch Duits. De de gelijkheid zal dat ook wel zijn, waar bij de aardigheid van de nieuwe VW is, dat de Audi 80 de kinderziektetjes al opgevangen heeft. Interieur en bagageruimte zijn royaal. Er is ook een 85 pk TS met een top snelheid van 170 km per uur, maar nog geen 100 pk-versie, zoals sinds kort.qp de Audi 80. Bij de 75 pk S- versie is met een paar luxes extra de LS met o.m. radiaalbanden, vloerta pijt. slaapstoelen en klokje leverbaar, zoals de 60 pk een L-versle heeft. Ver der is er nog een slecht-weer-pakket met mist- achterlicht, twee halogeen lampen, anti-verblindingsspiegel, een sterkere accu en dynamo. Dit kost ƒ284.20; een L-pakket komt op 788,- Incl. BTW. Een vierdeurs versie kost in plaats van een tweedeurs 528,- ex tra. In het kort: aantal cilinders: 4; cilin derinhoud: 1471 cc; maximum-vermo gen: 75 DIN-pak; pk per 100 kg: 8.5 benzineverbruik: 1 op 10 k 1 op 12; inhoud benzinetank: 46 liter; remmen: schijfremmen voor, irommelremmcn achter, servobekrachtiging; gordels: heupgordels met drukknopslulting; leeg gewicht: 880 kg; lengte 4.19 me ter; breedte: 1.60 meter; hoogte: 1.36 meter; prijs incl. BTW: 11.994,— (dc 60 pk versie kost standaard tweedeurs ƒ10.991). VW Passat op t.v. Vanavond wordt in het TROS-Lv.-pro- gramma Wereld op Wielen de Passat aan de tand gevoeld, niet langer al leen door presentator Fred van der Vlugt, maar tevens door tien automo bilisten, die een eigen oordeel geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13