'Kostenstijging in gezondheidszorg niet te voorkomen' Kunstmaan-televisie door 'ieder' te zien I' Charles Aznavour: vlak, geroutineerd CNV wil onderzoek naar buitenlandse invloed in Nederlandse bedrijven Massale vissterfte in de Mark - bedrijf schuldig? Voorzitter Ziekenfondsraad bij opening van nieuw gebouw: Protest tegen de manier waarop 'Kwatta' ontslaat Mogelijkheden tot besparingen wel aanwezig Maastrichts protest tegen raffinaderij Lijkje vermiste jongen gevonden Plannen verst gevorderd in India Folkloristisch Danstheater Bosschap pleit bij Kamer voor extra-bijdragen Buitenkerkelijke niet in voor burgemeestersbaan 'Opschorting hulp aan Chili niet ongedaan maken' Film over zwakzinnigheid 5 ROUW/KWARTET VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 BMNENLAiND/ICmST T9/K11 Van een onzer verslaggevers AMSiTElLVEEN 'We zullen er rekening mee moeten houden, dat de kosten van de gezondheidszorg iok in de toekomst een toenemend deel van het inkomen in beslag zullen nemen. Geen enkele struc- urele wijziging kan dit ongedaan maken.' Dit zei de voorzitter van de Ziekenfondsraad, dr. W. L. P. II. de Kort, gistermiddag bij de officiële opening van het nieuwe gebouw van de Ziekenfondsraad in Amstelveen. Het nieuwe gebouw van de Ziekenfondsraad, dat staatssecretaris Hendriks gisteren in Amstelveen opende. [lij noemde het een andere zaak, of er niet meer gewerkt kan worden aan een klimaat waarin deze toenemende lasten op een rechtvaardige, billijke wijze worden verdeeld. 'De bereidheid om de lastenstijging te aanvaarden wat nu hier en daar nog wel te wen sen overlaat —zou daardoor aanmer kelijk kunnen worden verbeterd. Het gaat erom dat iedereen gaat beseffen dat de lasten eerlijk en billijk worden verdeeld, de beschikbare middelen zo goed mogelijk worden aangewend en de hulp die nodig is voor allen op ge lijke voorwaarden aanwezig is. Alleen ddn zou bij stijgende welvaart een kostenstijging in de gezondheids zorg door iedereen kunnen worden gezien als het gevolg van een ontwik keling, waarmee men vrede kan heb ben',' ildus de heer De Kort. Veei arbeid Hij wees erop dat de gezondheidszorg uitermate arbeidsintensief is. Onge veer zeventig procent van de kosten zijn arbeidskosten. De jaarlijkse ver hogingen van lonen, salarissen en ho noraria betekenen elk jaar forse kos tenstijgingen voor de gezondheidszorg. Van een produktiviteitsstijgimg, zoals met name in de industrie, is bij de gezondheidszorg geen of nauwelijks sprake, omdat de aard van het werk dit vrijwel uitsluit. Daarom komt de kostenstijging in deze sector hard aan en zal dit ook in de toekomst blijven doen. Naast de noodzaak van een (beter) klimaat, waarin de overtuiging leeft De voorzitter van de Ziekenfonds raad, dr. W. L. P. M. de Kort. dat medische medewerkers een opti male inzet leveren waarvoor zij rede lijk worden gehonoreerd en de verze kerde een billijke financiële bijdrage levert, is volgens dr. De Kort een nog grotere krachtsinspanning nodig op het punt van de kostenbewaking. Hij voegde daaraan echter onmiddellijk toe daar geen overdreven verwachtin gen van te hebben. Intussen ziet hij de activiteiten in die richting al duidelijk aanwijsbaar. In 'Afhankelijkheid van directies in buitenland' V Van een verslaggever UlTREGHT Het CNV meent dat op korte termijn een onderzoek moet worden ingesteld naar de omvang van de buitenlandse invloe den in bet Nederlands bedrijfsleven. dit verband wees hij op een brief van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Pharma- cie aan de leden, waarin gewaar schuwd wordt het winststreven te ma tigen. Ook noemde hij het pleidooi van de directeur van de Ziekenhuis raad, de heer Weseldijk, voor een meer uniforme methode van rekenin gen schrijven en het aanpassen van al le contracten aan dat systeem. Andere mogelijkheden tot kostenbe sparing noemde hij onder andere nog: versterking van de eerste-lijnsge- neeskunde, waardoor wordt voorko men dat in een aantal gevallen ver wijzing naar een specialist of opne ming in een ziekenhuis tot stand komt; het bevorderen van poliklinische onderzoeken; het stimuleren dat patiënten op vrijdag uit het ziekenhuis worden ontslagen en het afremmen van het opnemen van patiënten op die dag; het stimuleren van goedkopere ge neesmiddelen in plaats van duurdere met dezelfde werking, en het minder royaal voorschrijven van geneesmidde len; i een centralisatie van de beslissin gen op het gebied van de gezond heidsvoorzieningen. De wet Zieken huisvoorzieningen biedt daartoe een aantal mogelijkheden. Volksverzekering De heer De Kort stelde vast dat na de oorlog talrijke verbeteringen in de or ganisatie van de gezondheidszorg en de kostenverzekering daarvan tot stand zijn gekomen. Maar hij meende dat men toch niet tot een echte struc turele aanpak is,geraakt omdat de me ningen daarover te ver en te onver zoenlijk uiteen lagen. De Sociaal-Eco nomische Raad zal straks zijn stand punt kunnen bepalen ten aanzien van vier verschillende financierings- en verzekeringssystemen. 'Als ik bedenk dat het minst ver-reikend voorstel van In België is zo'n onderzoek al uitge voerd, daarbij bleek dat ongeveer achttien procent van de 'industriële' werknemers in buitenlandse onderne mingen werkt, die samen een kwart van de industriële produktie en van de totaal-export in handen hebben. Deze percentages liggen in sommige bedrijfstakken aanzienlijk hoger (rub ber, chemie, petroleum). Buitenlandse investeringen in Neder land en fusies van Nederlandse onder nemingen met buitenlandse bedrijven kunnen een bijdrage leveren aan de uitbreiding van de werkgelegenheid, maar het CNV is het ook eens met jaarbeursdirecteur drs. J. H. D. van der Kwast, die zich enige tijd geleden bezorgd toonde over het feit dat steeds meer voor Nederland belangrij ke beslissingen in het buitenland wor den genomen. 'Het is inderdaad een verontrustend verschijnsel dat Neder landse werknemers steeds meer afhan kelijk worden van directies die in het buitenland zitten', zegt het CNV in 'De Gids'. Die directies zijn op geen enkele manier betrokken bij het overleg dat in Nederland in allerlei instanties tussen regering, werkgevers en werknemers wordt gevoerd. Erva ringen van tal van Nederlandse be drijven met buitenlandse directies hebben wel geleerd, dat die directies de Nederlandse spelregels vaak niet erg serieus nemen. Dat geldt volgens het CNV niet alleen voor het CAO- overleg, maar zeker ook bij belangrij ke beslissingen over u itbreiding en inkrimping, verplaatsing of opheffing van een,bedrijf. Van onze correspondente BREDA De districtsbestuurder van de Unie BLHP, de heer G, van Os, heeft bij de bedrijfsleiding van Kwat ta Breda geprotesteerd tegen de ge volgde ontslagprocedure, die hij 'schandalig' noemde. De meerderheid van de 174 ontslagen personeelsleden heeft dinsdag tegen sluitingstijd een ontslagpapiertje ge kregen. Er zijn zelfs personeelsleden die hiervoor even werden teruggeroe pen, terwijl zij het bedrijf verlieten. Voorheen was aangekondigd dat de mensen persoonlijk zouden worden in gelicht. De personeelschef, de heer Van der Lind, vond echter dat dit te veel tijd in beslag zou nemen en misschien de spanningen zouden verergeren. De heer M. Jongeneel, voorzitter van het NKV Breda was eveneens verontwaar digd over de gevolgde procedure. Vol gens hem was 'tijdgebrek' een smoes je en hadden de mededelingen even tueel nog in groepsverband gedaan kunnen v/orden. Het CNV meent dat er ook voor de werkgeversorganisaties en de regering die vier dan toch altijd nog een be perkte volksverzekering omvat, dan lijkt mij die politieke keus thans mo gelijk', zo voegde hij hieraan toe. Overeenstemming Staatssecretaris J. P. H. Hendriks (volksgezondheid) zei dat tussen de bewindslieden van sociale zaken en van volksgezondheid en milieuhygiëne overeenstemming is bereikt over een wijziging in de verantwoordelijkheden voor de Ziekenfondswet en de Alge mene Wet Bijzindere Ziektekosten. De primaire verantwoordelijkheid voor de financiering zal worden overgedra gen aan de minister van volksgezond heid en milieuhygiëne. Over de honorering van de medewer kers zei hij dat die gebaseerd is op een situatie uit het verleden, waarin de werkomstandigheden heel anders waren dan nu. 'Tegenwoordig kan een veelvoud van het vroegere aantal ver richtingen worden bereikt doordat artsen de beschikking hebben over uitgebreide instrumenten en assisten tie. Het is de vraag of het huidige ho noreringssysteem daarmee wel in overeenstemming is', aldus de heer Hendriks. Van onze correspondente BREDA In de rivier de Mark tussen Breda en Dinteloord heeft op dit moment een massale visstrefte plaats door gebrek aan zuur stof. De deskundigen van het waterschap West-Brabant zijn ervan overtuigd dat een verboden afvallozing van een bepaald bedrijf hier aan in ieder geval heeft bijgedragen. Het waterschap heeft gisteren een in- tienduizend gulden visstoepen langs spectietocht gehouden door de Mark. de rivier aangebracht. Tegen het bedrijf, dat niet met name genoemd wordt, worden strafmaatre gelen genomen. De visvereniging 'De Baronische Hen gelaar* heeft de vissterfte het eerste geconstateerd. Volgens de vereniging is het een ramp voor de sportvisserij. Eind vorig jaar werd door deze vis vereniging èn door de Stichting ter Bevordering van de Sportvisserij in West Brabant nog voor 25 duizend gulden aan pootvis uitgezet in de Mark. Bovendien werden er voor zes- Bij de vereniging overweegt men pro ces verbaal te laten opmaken. Zij ziet de suikerfabrieken als eventuele boosdoeners. De suikerfabrieken ont kennen echter iedere schuld en wij zen op hun gesloten afvalwaterzuive ringssysteem dat zij de laatste jaren hebben aangebracht. Bij het water schap West Brabant gelooft men ech ter dat andere bedrijven de suiker campagne misbruiken om ongeoorloof de afvallozingen in de Mark te doen. redenen tot zorg zijn: allerlei nationa le regelingen, afspraken en plannen kunnen worden doorkruist door bui tenlandse directies, die zich er niet aan wensen te storen. Elders investeren Bovendien staat het buitenlandse ei genaren vrij, winsten ene dankzij de inspanningen van Nederlandse werk nemers tot stand komen, in andere landen te investeren. De winsten vioeien cian weg uit Nederland, ten nadele van onze economie en onze werkgelegenheid. Hoe groot die risico's zijn en hoe groot ue buiten landse invloed' op. het Nederlandse be drijfsleven is, is nergens precies be kend. Wanneer de regering een doel bewust beleid wil voeren, aldus het CNV, zal zij tenminste moeten weten in hoeverre Nederland dat zelf nog kan. De regering zal daarom snel moeten besluiten om een onderzoek in te stellen. 'Pas daarna kan worden nagegaan wat we moeten doen om de ze groeiende afhankelijkheid te ke ren'. Van een verslaggever MAASTRICHT Het stadsbestuur van Maastricht heeft in een telegram aan de Belgische ministerraad in Brussel uitdrukking gegeven aan de grote ongerustheid die in Maastricht bestaat over de aangekondigde vesti ging van een olieraffinaderij en petro chemische industrie in het Belgische Ternaaien. Deze vestiging zou een fundamentele aantasting betekenen van het leefmilieu in de Maasvallei en een onaanvaardbare bedreiging voor de ontwikkeling van Maastricht, aldus het stadsbestuur. Interregionale samenwerking en goe de nabuurschap van zustersteden zijn voor alle betrokkenen welzijnsfacto- ren van betekenis, aldus het Maas trichtse stadsbestuur, dat de Belgische ministerraad dringend vraagt te voor komen, dat bevriende naburen aan de stad en haar streek onherstelbare schade toebrengen. Van een verslaggever VEENDAM Uit een bevloeiings- veld achter de aardappelmeelfabriek DWM in Veendam is gisteren het lijk je opgedregd van de zevenjarige Ger- rie Drent uit die plaats. Het jongetje is woensdag tijdens het spelen met een vriendje in de bevloeidngsvelden terecht gekomen. Het vriendje wist zich ter edden. Van onze redacteur wetenschappen EINDHOVEN Met een Ameri kaanse kunstmaan gaat volgend voorjaar de eerste televisiezender de ruimte in die door 'iedereen' ontvangen kan worden. Daar is geen grondstation met een scho telantenne van tientallen meters voor nodig, maar een betaalbaar en handzaam schoteltje van een of twee meter dat op het dak kan staan, en twee kastjes met bijbe horende electronica. Voor Nederland is dat voorlopig niet van direct belang (behalve dat Philips die kastjes met electronica wel wil maken). Maar voor ontwikkelingslan den kan deze 'directe satellietont vangst' het begin van een tijdperk zijn. Behalve economische en politie ke factoren werken gebrek aan infor matie, voorlichting en onderwijs on derontwikkeling in de hand. Een tele visiesatelliet die een heel land of een groep van landen in een keer binnen bereik brengt, kan daarom van grote betekenis zijn'. Het verst gevorderd zijn zulke plan nen in India, dat de (experimentele) Amerikaanse satelliet in 1975 een jaar te leen krijgt voor proefnemingen. De toepassingsmogelijkheden liggen er voor het oprapen. Viervijfde van de bevolking woont verspreid over het land in 560.000 dorpen en dorpjes. In dia streeft ernaar om uiteindelijk in elk bevolkingscentrum één televisie- zich dan een onderwijs- en voorlich- ontvanger te krijgen, waaromheen tingscentrum kan ontwikkelen. De proeven in 1975 zullen beperkt blij ven tot enkele duizenden ontvangers. Behalve om de technische uitvoering zal het ook en vooral gaan om hoe je zo'n communicatiesysteem nu het bes te kunt gebruiken. Er moeten pro gramma's opgezet en gemaakt worden, en in de ontvangende dorpen moet de begeleiding worden georganiseerd. Maar Amerika's zesde 'kunstmaan voor toegepaste techniek', ATS-G, zal na de lancering volgend jaar in eerste instantie worden gebruikt voor soort gelijke proeven in eigen land. De Rocky Mountains en het barre Alaska worden op die manier voor het eerst voor televisie opengelegd. Het accent zal liggen op onderwijstelevisie en medische voorlichting. Na een jaar wordt de kunstmaan, die net als ande re verbindingssatellieten op een hoog te van 36.000 kilometer 'stilhangt' bo ven het aardoppervlak, worden ver plaatst naar een punt van waaruit hij India bestrijkt. Voor dat gebied is het niet de ontoegankelijkheid die een sa- CTJ teiliet tot de aangewezen oplossing maakt, maar de uitgestrektheid. Een netwerk van steunzenders (de manier waarop wij hier televisie voor ieder een bereikbaar maken) zou voor India aanzienlijk duurder uitkomen. De ontwikkelingen zijn aan Philips niet ongemerkt voorbijgegaan. Na het nodige denk- en rekenwerk werd een complete ontvangstapparatuur voor kunstmaantelevisie ontwikkeld. In de hal van het Natuurkundig laboratori um hangt nu aan het plafond een nep-satelliet waarvan het signaal door een twee meter grote schotelantenne wordt opgevangen. Dat signaal is keu rig net zo zwak gemaakt als het in de praktijk zou zijn wanneer het zou ko men uit een echte kunstmaan met een zendervermogen van 80 watt (zeg maar een kleine gloeilamp) op 36.000 kilometer afstand. Wat de schotel op vangt wordt dan elektronisch pge- door Frans Janse AMSTERDAM In de bomvolle Grote Zaal van het Concertge bouw gaf Charles Aznavour woensdagavond een voorstelling, die voor het blijkbaar uitsluitend uit fans bestaande publiek ken nelijk het einde was. Het lijkt dan wat betweterig om de voor stelling te kenschetsen als vlak, eentonig en droog-geroutineerd. Maar voor degene, die niet meedeed aan het steeds weer kort opklaterende applaus wanneer er weer een bekende 'kraker' werd ingezet was het een aan eenrijging van goedkope effecten. Het is van Aznavour bekend dat hij niet de man die is die subtiele chansons brengt. Dat hoeft ook niet, maar dan moet je er toch wel 'n beetje 'n show van maken. Zoiets bereik je niet door een enorme batterij luidsprekers op te stellen en een goed orkest mee te brengen. Achterin de zaal had dat trouwens een averechts effect. De teksten wa ren moeilijk te verstaan en met name de piano overheerste het geheel te veel. Over de teksten zelf valt weinig meer mee te delen dan dat ze - enkele uitzonderingen daargelaten - toch wel wat erg smartlapperig en quasi-poë- tisch waren. Het zijn, zoals gezegd, bijna allemaal de oude 'krakers', waarmee Aznavour internationaal be roemd is geworden. La Bohème, Ma Mie, Non, je n'ai rien oupblié, enzo voorts. Alles gebracht met vakmanschap en verve, maar zonder veel overtuiging. In Non, je n'ai rien oublié wordt de truc van het met een gebroken stem gemompelde tekstje weer eens van stal gehaald. Het doet nog het meeste den ken aan de manier, waarop kort na de oorlog de Nederlandse schlager 'Er hangt een paardenhoofdstel aan de muur* gebracht werd. Het zal vooral de 'Aznavour-sound' wel zijn, waar het publiek op af komt, want voor de teksten hoef je geen avondje naar het Concertgebouw te komen. Neem nou Les enfants de la guerre. Guerre rijmt op misère en Fluitiste Ank Mulder wint Tromconcours EINDHOVEN De 28-jarige fluitiste Ank Mulder uit Utrecht heeft het Trompconcours voor dwarsfluit in Eindhoven gewonnen. Behalve de eer ste prijs van 5.000.- kreeg zij ook de prijs van ƒ1.000.- voor de beste ver tolking van een werk van een nog le vend componist uit de Benelux. Tot de finale waren slechts twee deelne mers toegelaten van de zeven die de halve finale hadden bereikt. In totaal hadden zich tien Belgische en vijftien Nederlandse candidaten aangemeld voor dit concours dat open stond voor jonge instrumentalisten uit de Bene lux. De tweede prijs (ƒ2.500). werd gewonnen door de 27-jarige mevr. Maartje Marsman uit Amsterdam. De winnaressen zullen zaterdag met het Brabants Orkest in de Stadsschouw burg te Eindhoven optreden. De jury werd gevormd door dr. John Daniskas, Severino Gazzeloni en Maxence Lar- rieu. Literaire prijsvraag EINDHOVEN De Stichting Literai re Dagen heeft (voor de vierde maal) een prijsvraag uitgeschreven waaraan alle jongeren tot 21 jaar uit het Ne derlandse taalgebied kunnen deelne men. De in te zenden stukken mogen niet eerder gepubliceerd zijn, behalve in een schoolkrant of een clubblad. Zij moeten op uiterlijk 1 november in het bezit zijn van de Stichting Lite raire Dagen, postbus 176 Eindhoven, waar ook gedetailleerde voorwaarden voor deelneming verkrijgbaar zijn. De prijsuitreiking wordt gehouden op za terdag 15 december 1973 in Eindho ven in de Stadsschouwburg- De jury wordt gevormd door Wim Hazeu, Pa tricia Lasoen, Hanneke Paardekoper- Van Buuren en Willy Spillebeen. ROTTERDAM Het Internationaal Folkloristisch Danstheater begint zijn openbare optreden in dit seizoen met een voorstelling op vrijdag 5 oktober in de Rotterdamse Schouwburg. Uit gevoerd worden o.a. 'Sporendans' uit Slowaijke, Vranje-dansen uit het grensgebied van Servië-Macedonië, een nieuwe 'Reidans' uit midden Rus land, 'Codru' uit Roemenië, en 'Oas', ccn typische bergbewonersdan3 uit Noord Roemenië. De begeleiding wordt verzorgd door het orkest 'Ka- leb', met zang van Marjolein Rom- merts. op tonnerre en op nog een heleboel andere woorden met 'ère' aan het eind en daar hebben we weer een chanson. Fondant verpakt in een obli gaat laagje bitterheid. Dat Aznavour het waarachtig wel kan bewees hij met het oude en terecht zeer bekende Tu t'laisses aller. Zon der muzikaal geweld, met een simpele en functionele begeleiding zingt hij een van de beste chansons die hij ge schreven heeft. Afgebeten en sober en later vriendelijk, begrijpend, zonder te vervallen in vals sentiment, zoals bij de andere nummers. Het maakte tenminste nog iets van de avond goed. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Het Bosschap heeft bij het parlement (via een aantal Ka merleden, die deze week per helicop ter een vlucht boven de Veluwe heb ben gemaakt) gepleit voor enige extra bijdrageregelingen. Het Bosschap meent, dat ds instandhouding van de Nederlandse bossen èn door de moeilijke situatie waarin de boseige- naren al verkeerden, èn door de twee stormrampen ernstig in gevaar is gekomen. In een nota, die aan de Kamerleden is uitgereikt, staat dat er anderhalf mil joen kubieke meter hout werd geveld, waarvan 935 duizend kubieke meter in particuliere en 575 duizend kubieke meter in staatsbossen. In totaal is drieduizend hectare ont- bost. Op 'vervolgschade' in de vorm van sterfte onder de bomen moet de eerstkomende jaren nog gerekend worden. Veel bossen zijn kwetsbaar der geworden omdat ze zijn scheefge- waaid of hun beschutting tegen wind en zon hebben verloren. Doordat al veel hout tegen te lage prijzen moest worden afgezet, heeft er in de bosbouwsector een groot kapi taalverlies plaatsgevonden. Het Bos schap acht het zeer gewenst dat er naast de zogenaamde 'openstellings- bijdrageregeling' een instandhoudings bijdrageregeling komt, een bijzondere herstelregeling van negentig procent in de werkelijke herbebossingskosten én een natuurterrein-bijdrageregeling. Ook vraagt het Bosschap het parle ment mogelijkheden te scheppen voor een blijvende inschakeling van werke lozen. De ervaringen met werkelozen zijn heel gunstig geweest. In de eerste plaats is duidelijk gebleken dat ze het werk in de bossen als passende arbeid ervoeren. Bovendien bleken de presta ties ook zeer bevredigend te zijn. De schotelantenne voor ontvangst van kunstmaan-televisie is ontwor pen voor fabricage in ontwikkelingslanden. Hij is opgebouwd uit rechte stukken metaal en kippegaas ertussen. fokt tot een signaal dat een heel ge wone televisie-ontvanger gewoon tot beeld en geluid kan verwerken. En het werkte keurig, tenzij er iemand voor de schotel langs liep. Wanneer de extra elektronische appa ratuur op grote schaal zou kunnen worden gemaakt zou de prijs in de zelfde orde van grootte liggen als die van een (zwart/wit) ontvanger. Over de kosten voor de schotelantenne is weinig te zeggen, 'maar we hebben hem zo eenvoudig ontworpen dat een slimme dorpssmid hem zou kunnen maken', aldus ir. J. W. Edens van de hoofdindustriegroep 'video'. Met die apparatuur gaat Philips, als de ATS-G straks gelanceerd is, ter plekke kijken of het ook in de prak tijk zo goed werkt. Niemand'heeft ze nog iets gevraagd, maar 'als India' proeven neemt, is het alleen al tech nisch nuttig om er bij te zijn.' Van een verslaggever DEN HAAG Het Eersite Kamerlid Schwarz (D'66) is van mening dat bij de benoeming van buitenkerkelijken tot burgemeester een merkwaardige discriminatie bestaat. In vragen aan minister De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken wijst hij erop, dat slechts zeven van de 114 in de afgelo pen jaren benoemde burgemeesters buitenkerkelijk zijn. Het inwonertal van deze zeven gemeenten bedraagt slechts 3.6 procent van dat van de 114 gemeenten, terwijl het percentage buitenkerkelijken in deze gemeenten 22 procent bedraagt. Het Kamerlid vraagt de minister de door hem gesig naleerde discriminatie in de toekomst weg te nemen. Van een verslaggever AMSTERDAM Een groot aantal or ganisaties heeft minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking gevraagd niet toe te geven aan de druk, die op hem wordt uitgeoefend om de op schorting van de hulp aan Chili onge daan te maken. 'Liever het Chileense volk een half afgebouwde pier laten, dan 'de junta met hele havenwerken steunen', aldus de organisaties op een vergadering in Amsterdam. Onder de organisaties zijn de PPR, Chili-cqmité, federatie van jongeren groepen in de PvdA, kritische vakbe weging bond van wetenschappelijke arbeiders, Sjaloom, katholieke wer kende jongeren en het landelijk Viet- namcomité. De organisaties vragen minister Pronk de vrijgekomen gel den ten goede te laten komen aan de Chileense bevrijdingsbev/eging zodra daarvoor de geëigende kanalen be kend zullen zijn. In een telegram aan de Chileense re gering vragen de colleges van curato ren en hoogleraren van de theologi sche hogeschool Kampen de 'nodige stappen te ondernemen dat de theo loog drs. J., Koster, die gevangen is genomen, zo spoedig mogelijk in Ne derland zal arriveren'. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De eventuele schrifte lijke reacties op de dinsdagavond door de NCRV-televisie uitgezonden film 'Een andere kijk op zwakzinnigheid' van Jan Vrijman moeten worden ge zonden aan de NCRV-televisie Schut- tersweg te Hilversum en niet naar het Nationaal Orgaan Zwakzinnigen zorg in Utrecht, zoals wij in onze krant van gisteren schreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11