BOUW VAN RAFFINADERIJ KLAP VOOR ZUID-LIMBURG dichtbij |d:, Leen een extra portemonnee. ïmentaar Eijsden 'hevig verontrust' door berichten over Ternaaien ^fuypers lijn Lur lieren in jebak, tor In brood HEYLIGERS £^van den burg 'Massaal verzet' vraagt dr. Tans het weer Zonnig herstel weerrapporten goede raad is nog altijd duur erezetel westkappe koffie Algemene Bank Nederland Vy -KWARTET DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 em VMAi nd heeft de beschikking over ibtswoning voor de minister- het zeventiende eeuwse is bij de Scheveningseweg in aag. In 1961 kocht de Neder- regering het hele landgoed n park) voor vier miljoen gul- et huis werd gerestaureerd voor P gulden en in 1963 kon de klige premier Marijnen het met Izin betrekken. liens opvolger Cals woonde er, Itoen Zijlstra één seizoen als [premier optrad, bleef hij toch —liever zitten waar hij zat. Pre- pe Jong stribbelde bij zijn eerste kn als minister-president nog |egen. maar ook hij verhuisde foor vier jaar van het koetshuis is ten Bosch naar het Catshuis. jwas het voorbij. Premier Bies- —f liet duidelijk blijken het Cats- ngeschikt te vinden voor bewo- =3n in zijn omgeving kwam toen an op om in een hoekje van het park een riante, maar vooral j ambts-bungalow te bouwen voor jn zijn gezin. Het oude Catshuis lan als representatief regerings- fungeren. itvoering van de plannen van de bungalow is het nooit gekomen, opzicht lijkt Biesheuvels opvol- premier. Den Uyl nu op zijn inger namelijk in zoverre hij !atshuis als dagelijkse woning :en gezin ongeschikt acht. Den leef in Amsterdam wonen en het lis bleef representatief regerings- n. :lijk zijn nu ook de plannen voor ibtsbungalow van de baan. want begroting voor 1974 van het :rie van algemene zaken (het [erie van de premier) komt geen post over de ambtswoning van lidjemier voor dan 'kosten verbon- datJan het Catshuis: 139.100 gulden', interpretatie van de begro- de premier juist is, moet geconcludeerd dat de heer lyl hiermee in de lijn van Abra- ^^Kuyper treedt. Ongetwijfeld toch en|en Uyl zich uit zijn jeugd herin- raai hoe Abraham Kuyper in zijn [jCij program' over ambtswoningen reJministers heeft geschreven: 'Vas- linisteriële woningen, gelijk men n België en elders vindt, zijn niet je bevelen. Hierbij spreekt te zeer pegrootheid van het gezin mede, bk valt hier te rekenen met het •y^blement.' Udlan het l%zt in' an ivan d( ?r tn gec A Fan een verslaggever n OTTERDAM Gebak met lieren, brood met tor, gember i iet wespen, groente met mol- R; poot, y oghurt met kever en *ier met wasknijper. Dit zijn een nieuwe recepten uit een ookboek. maar combinaties die ïensen in Rotterdam onge- raagd voorgeschoteld kregen. Sf0als uit het jaarverslag van de io euringsdienst van waren over 972 blijkt, komt dit soort ver- ntreinigingen van etenswaren log telkens voor. n het afgelopen jaar maakte de [euringsdienst in totaal 488 irocessen-verbaal op en liet zij 772 waarschuwingen uitgaan, 'ijdens de inspecties werden >62 partijen afgekeurd. Ver- cheidene Rotterdammers kwa- nen vorig jaar bij de dienst dagen over metaalschilfers in corned beef'. Uit-een onderzoek ileek, dat een slager in plaats 'an een blikopener een bijl ge- >ruikte om de grote blikken waarin hij de vleeswaar aange roerd kreeg te openen. Caféhouders en importeurs van lcoholische dranken blijken .jiteeds meer water in de wijn te fv: doen. Van de onderzochte mon- ,7! Iters bevatte 33 procent minder 116 alcohol dan op het etiket ver- I meld stond. Bij een caféhouder werd jonge jenever met een al- V1' coholgehalte van slechts 27 pro cent in plaats van 35 gevonden. f ADVERTENTIE) Nieuwe capsule n Nederland Waargenomen Wegens het enorme succes van de toofdpijncapsule brengt Meenk nu óók Anti-hoest-capsules. P' Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, 'tfijn nog gemakkelijker ia te nemen, e IVerkea snel en afdoende. Verpakt ia ?i»andig etuitje zijn ze altijd direkt bij de Wees maar blij dat er Meenk-capsules rija.dag hoofdpijn! dag hoestl Van onze correspondente EIJSDEN Nederlands zuidelijkste plaatsje Eijsden. is met stom heid geslagen. Al sinds 1969 weet Eijsden van de Belgische plannen tot vestiging van een raffinaderij op de andere Maasoever af. Sinds die tijd ook hoorde de bevolking met de regelmaat van de klok be richten in de trant van wei-niet, wei-nietZij wende aan de drei ging die boven haar hoofd hing en werd er zelfs apathisch door. Berichten over de reis van de Belgi- sche premier Leburton naar Iran, in gezelschap van minister van economi sche zaken Claes, zetten voor de be volking niet het sein op rood. Zij haalde de schouders op; met de stelli ge garanties, die de Nederlandse be windslieden bijna twee weken geleden in Brussel kregen dat er géén raffina derij zou komen zonder dat er vooraf overleg zou worden gepleegd, waan den Eijsden, Maastricht, Zuid Lim burg en zelfs de Nederlandse regering zich zeker van hun zaak. De berichten uit Teheran, waar Le burton in principe een akkoord aan kondigde over de boüw van een raffi naderij, annex petrochemische indus trie in Ternaaien kwamen als een donderslag bij heldere hemel. Hoewel nog niet alles over het bereikte ak koord bekend is Leburton komt pas vandaag terug in Brussel staat de komst van de raffinaderij nu vrij wel vast. Woordvoerders van het mi nisterie van economische zaken in Brussel bevestigden dit. Voor Eijsden betekent dit een dubbele tegenvaller, omdat het pas nog het be richt van ministerie van CRM ont ving, dat het al dan niet doorgaan van het geplande riante watersport- centrum in Eijsden afhankelijk zal zijn van de komst van de raffinaderij. In een telegram aan de minister-presi dent en de fractievoorzitters uit de Tweede Kamer hebben burgemeester en wethouders van Eijsden verklaard 'hevig verontrust' te zijn over de ont wikkelingen. Zij constateren dat de vestiging steeds vastere vormen aan neemt en 'daardoor wordt het door de Belgische autoriteiten toegezegd over leg over de vestigingsplaats tot een vraag- en antwoordspel: 'Wij vragen de regering niet langer een afwach tende houding aan te nemen', aldus burgemeester en wethouders van Eijs den. Zij menen ook dat de Nederland se regering niet moet schromen om andere projecten die voor de Belgen van groot belang zijn (afsnijding van de bocht bij Rilland Bath om aanleg van het Baalhoekkanaal) als pressie- PPR-kamerlid: nu Baalhoekkanaal desnoods afwijzen middel te gebruiken om onze zuider buren tot andere gedachten te bren gen. Niet alleen in Eijsden maar in heel Zuid-Nederlands Limburg en ook in Maastricht heerst algemene ontstem ming over de Belgische houding, want behalve Eijsden zal ook het terrein van de achtste medische faculteit Maastricht en het Zuidlimburgse nati onale natuurpark ernstig te lijden krijgen onder de rook, stank en ge luidsoverlast van de raffinaderij an nex petrochemische industrie. Het PPR-Tweede Kamerlid H. J. G. Walt- mans is spinnijdig over de manier waarop de Nederlandse bewindslieden zich bijna twee weken geleden als 'prinsen in dromenland' in Brussel waanden. Volgens hem hebben de Ne derlandse bewindslieden nog steeds niet in de gaten dat de Belgen slim me jongens zijn die hard werken en alles al lang geregeld hebben. De Belgische premier. Edmond Tweede Kamerlid Leburton H. J. G. Waltman (ADVERTENTIE) begroting van het ministerie algemene zaken (het ministerie minister-president Den Uyl) komt post 'aanschaffing van vervoer- ïelen' van 40.000 gulden voor. Jfens de toelichting gaat het hier ^"de aanschaffing van vervoermid- j voor de vervanging van de auto de minister-president en een rij- md met hulpmotor voor de bode- r' is een rijwiel met hulpmotor nwoordig toch duur. voor kerkorgelstudie thuis verschillende disposities 2mogelijkheden contant-koop huurkoop met garantie/service piano- en orgelhandel arnhemsestraat 8 amersfoort telefoon 03490-13877 Vuil op de stoep Waltmans: 'Ik ben geen voorstander van repressaille-maatregelen, maar het wordt nu toch hoog tijd dat de Bel gen in de gaten krijgen dat ze ons niet alle vuil op de stoep kunnen leg gen'. Desnoods, vindt ook het kamer lid, dient de regering het Baalhoekka naal af te wijzen. Waltmans zal deze week nog naar Brussel reizen om zich van de stand van zaken rond de vesti ging op de hoogte te stellen. Op een partijraad in Lage Vuursche, besloot de PPR de regering snelle maatregelen te vragen om de vesti ging te voorkomen. De partij zei in een verklaring het ondoenlijk te ach ten dat een land, bij de huidige stand van samenwerking binnen de Benelux en de EEG besluit tot het aangaan van contracten met internationale concersn, die dergelijke verstrekkende gevolgen kan hebben voor een buur land. Dr. Henk Waltmans: 'Ik heb dit overigens al altijd verwacht. De han delwijze van de Belgen is tegen alle afspraken in. maar klopt volkomen met de verwachtingen welke ik ten aanzien van de Belgische politiek heb.' 'Niet gebonden' Over de toezeggingen aan de Neder landse bewindslieden al eerder op 14 maart 1972 in Brussel gedaan, zéi mi nister Willie Claes tegenover het franstalige blad 'Pourquoi pas' niet gebonden te zijn aan onderhandelin gen met de Nederlandse regering. 'We hebben slechts ingestemd met overleg met Den Haag.' Wel gaf de Belgische bewindsman te kennen bereid te zijn de Nederlandse documenten betreffen de de 'affaire Ternaaien' met aan dacht te zullen bestuderen. In België zelf heeft het bericht over het bereiken van een principe-akkoord tussen Leburton en de Nioc de natio nale Iraanse oliemaatschappij geleid tot een verzoek tot interpellatie van de vertegenwoordiger Eduard Raskin. Be gin 1972 wees deze volksvertegenwoor diger het Belgische parlement al op de 'catastrofale' milieuo- verlast, die een raffinaderij, annex pe trochemische industrie in Nederlands Limburg zou veroorzaken, een over last die. aldus Raskin destijds, om maatregelen vraagt. Van een verslaggever MAASTRICHT Dr. J. G. H. Tans, de voorbereider van de medische fa culteit in Maastricht, vindt dat de Zuid-llniburgsc bevolking zich massaal moet verzetten tegen de Belgische plannen om in Ternaaien een raffina derij te bouwen. Dr. Tans zei dit gis teren toen het psycho-medisch strcck- centrum in Maastricht (door prinses Margriet) geopend werd. De donkere schaduw van Ternaaien werpt zijn schaduw al vooruit, zei dr. Tans, die er ook op wees dat de maatschappe lijk constellatie en het maatschappe lijk gebeuren meer dan ooit ziektever wekkende factoren zijn. Volgens Raskin kijkt de Belgische re gering echter niet verder dan binnen de eigen grenzen. 'Zo komen we er natuurlijk nooit. Alleen in een geza menlijk internationaal overleg is het milieuprobleem aan te pakken. Voor mij staat het overigens al lang vast dat de raffinaderij er komt En ik vraag me daarbij af of het economisch wel verantwoord is een dergelijk com plex zo ver van een haven aan te leg gen. Maar ja, de Vlamingen hebben twee raffinaderijen bij Antwerpen, dus willen de Walen er ook een. aldus Raskin. Op de vraag of hij er in gelooft dat de Belgische regering de aan de Ne derlandse collega's gedane belofte zal nakomen, antwoordde hij begin 1972 al spottend: 'Het is natuurlijk alleen maar een last.Een uitspraak, die achteraf wellicht een diepere betekenis krijgt. 'Wanhoopsdaad' Inmiddels zegt het Limburgse college van gedeputeerden nog steeds samen met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag in dc beloften van de Belgische bewindslieden te gelo ven. Gedeputeerde L. Stals acht zelfs de kans van het niet-doorgaan van de vestiging ondanks de berichten uit Teheran nog steeds 'zeer groot'. De griffier van de Staten, mr. L. Matti, noemde verleden week de reis van Le burton nog een 'wanhoopsdaad.' Ach teraf heeft hij wellicht gelijk gekre gen en heeft Leburton uit wanhoop gedreven, zware tegemoetkomingen gedaan aan de Iranezen. Volgens be richten uit Teheran zouden deze tege moetkomingen bestaan uit: 1. Het be pleiten van een voorkeursregeling bij de EEG: 2. financiering van uitrus ting van zevenhonderd technische scholen in Iran; 3. Hulp bij de bouw van vijftigduizend woningen in vijf jaar in Iran; 4. Openstelling van de Belgische grenzen voor industriële pro- dukten uit Iran. Wat de financiering van de raffinade rij (zonder petrochemische industrie) betreft, zal België tweehonderd mil joen gulden in de raffinaderij investe ren, de maatschappij Ibramco honderd miljoen en de Nioc driehonderd mil joen. De KVP-Tweede Kamerleden Hutsche- maekers en Bremen hebben inmiddels vragen gesteld over de Belgische plan nen. Ook zij spreken de verwachting uit dat er reël overleg zal komen. Van onze weerkundige medewerker Af en toe valt er wat regen maar toch zit er mooi herfstweer achter te druk ken. Vandaag al klaart achter een zwak koufront uit Engeland aan de Engelse zuidoostkust gisteren 15 mm regen) de lucht op en krijgen we zonnige perio den. De leverancier hiervan is een hogedrukuitlopen boven de Azoren, die vanuit het westen naderbij komt. Ook voor vrijdag zien wij het daardoor aan vankelijk vrij zonnig in. Het weer zal dan bij zuidwestelijke tot zuidelijke winden bepaald zacht zijn met maxi mumtemperaturen van 17 d 19 graden. Maar West-Europa raakt niet uit de re- genzorgen. In de hogere niveaus boven de oostelijke oceaan is de westelijke circulatie namelijk weer zeer duidelijk aanwezig. Een vliegtuig nam gister avond op 9000 meter hoogte ten wes ten van Schotland een westenwind (280 graden) van 270 kilometer per uur waar. Daardoor krijgt een nieuwe re genzone de kans in de loop van vrijdag de lucht te bewolken en het weer in onbestendige zin te beïnvloeden. Ach ter dit koufront wordt het in de loop van het weekeinde bovendien iets kou der met kans op enkele buien in een matige tot krachtige west- tot noord westenwind. zo op het eerste gezicht niet de meest ideale weersbegeleiding voor het tuinfeest van hel KNMI-per- soneel op zaterdag aanstaande. Voor re gen van betekenis moeien ree op het ogenblik in zuidoostelijke richting kij ken. Op de grens tussen koele en nog zeer uarme lucht in Zuid-ltalië en Grie kenland (Palermo 36 graden, plaatse lijk in Griekenland 37 graden) ontwik kelde zich een depressie waarvan het centrum gisteravond boven de Adria- tische Zee lag. Deze depressie veroor zaakte met name in Italië zwaar weer Om zeven uur gisteravond werden van af de Britse eilanden e'telijke onweers- cellen gepeild in Midden- en Zuid- ltalië, het noorden van Sardinië en aan de kust van Joegoslavië en Albanië. De zware regens in Oostenrijk (plaatse lijk 75 mm) zijn verminderd. Hoog water 28 sept. Vllssingen: 2.39-1-1.56. Harlngvlletslulzen: 4.22-16 42. Rotterdam: 5.40-17.37. Scheveningcn: 3 52-16 15. lJmui- den: 4.23-16 48. Den Helder: 9 07-21 35, Har- Iingen 11 01 23 42. Delfzijl: 0 46-12.54. Amsterdam regen 16 0.1 De Bilt regen 17 0.2 Deelen regen 16 0.1 Eelde regen 17 0.1 Eindhoven regen 17 0.1 Den Helder regen 17 1 Luchth. Rtd. regen 16 0.1 Twente geheel bew. 16 0 Vlissingen regen 16 0.2 Zd. Limburg geheel bew 17 0 Aberdeen onbewolkt 14 1 Athene onbewolkt 31 0 Barcelona onbewolkt 28 0 Berlijn zw bew 12 0 Bordeaux onbewolkt 20 0 Brussel zw bew 17 0 Frankfort zw bew 18 0 Genève licht bew 16 0 Helsinki regen 5 5 Innsbruck regen 10 5 Kopenhagen zwaar bew 10 0 Lissabon onbewolkt 26 0 Locarno onbewolkt 20 3 Londen regen 15 3 Luxemburg half bewolkt 16 0 Madrid onbewolkt 27 0 Malaga onbewolkt 24 0 Mallorca onbewolkt 26 0 MUnchen reegn 9 8 Nice licht bewolkt 23 0 Oslo zwaar bew 10 0 Parijs geheel bew 13 0 Rome licht bew 24 2 Split onweer 26 8 Stockholm geheel bew 5 0.1 Wenen geheel bew 13 1 Zürich half bewolkt 13 0 Casa Blanca onbewolkt 25 0 Istanboel onbewolkt 26 0- Las Palmas onbewolkt 17 0 New York onbewolkt Tunis half bewolkt 26 2 onder redactie van loessmil Wie van het goede der aarde wil genieten, maar nog niet weet hoe daarmee om te springen, moet maar bij de Schiedamse fabrikant ran gedistilleerd De Kuyper te ra-_ de gaan (vind ie zelf). Die heeft een serie van voorlopig vier boekjes uitgegeven over dat goede, dat blijkens de titels voor de firma alweer voorlopig bestaat uit uitgaan, reizen, gasten ontvangen en allerlei gelegenheidsfeestjes. 'Voor velen zijn dit nieuwe erva ringen, wat met zich meebrengt dat men nogal eens in het onzeke re verkeert.en 'Door ivat meer voorlichting op dit punt zou men onbezorgder en dus méér ge nieten'. Omdat goede raad nu eetmaal al tijd duur is, krijg je ook deze niet voor niets. De boekjes een pagi na of veertig, aardig uitgevoerd en behoorlijk stevig gebonden kos ten per stuk weliswaar niet meer dan twee gulden, maar bovendien moet je twaalf waardepunten bij sluiten, die je bij elkaar kunt spa ren door flink veel pittig vocht van het genoemde merk aan te schaffen. Zonder zegeltjes geen boekjes. Dat duurt dus even voor je je de eigenaar van alle vier boekjes kunt noemen. En hoe goed is die dure raad dan? Een eenvoudige huismus zal best iets aan de eenvoudige tips heb ben, maar een béétje feestnummer hoeft er niets van te verwachten. Opmerkingen als 'Wanneer gaat u naar een restaurant? Dat hangt heel sterk van uw beroep af dergelijke noodzakelijke verrichtin gen als het uitspugen van pitten moeten zo opvallend en natuurlijk mogelijk verricht worden' of we zitten nog steeds in het restaurant 'Het is niet correct aardappelen en groenten door elkaar te prak ken' irriteren hem/haar alleen maar. Zo mogelijk nog irritanter zijn de tussendoor-opmerkingen van schrijfster Gonnie A M. Ka- per in de trant van: de bijbehoren de drankjes kun je altijd wel bij de uitgever van de boekjes vinden, die daar een groot assortiment van heeft (zou Kaper per ongeluk een verre verbastering van De Kuyper zijn?). Blijkbaar is mevrouw Kaper van mening dat je eigenlijk haast niks leuks kunt doen zonder alco hol: op éénentwintig van de negen endertig bladzijden van het deel tje 'Gasten verwennen en zelf ge nieten' vallen woorden als drank je, borrel (-uurtje), fles, de dolge zellige huisbar en meer van dat soort synonieme genietingen en bo vendien staan er op zeven andere pagina's nog 'drankplaatjes'. Zo'n serie aanmoedigingen heb je dan ook wel nodig, wil je niet vergeten hoeveel zegeltjes je nog moet op sparen voor de andere drie deel tjes- Voorts doet de schrijfster zich kennen als een groot voorstandster van het keurige mantelpak. Het zou natuurlijk fUiuw zijn om niet toe te geven dat er ook best een paar. aardige dingen in de boekjes staan. Wat er in Het Goe de der Aarde bijvoorbeeld aan lijstjes met verklaringen van Fran se termen op spijskaarten en pagi na's met recepten voor cocktails is opgenomen, is voor de liefhebbers leuk om bij de hand te hebben. Maar de ware 'mixer' moet wel be denken dat hij een hele tijd aan één en hetzelfde merk gebonden is voor hij aan het cocktails-maken aan de hand van dit Goede toe is. Als je het goed bekijkt, heeft Westkapelle op Walcheren zijn be staan aan woeste Noormannen te danken. Omdat het ze hier zo goed beviel of misschien doordat ze ru zie hadden gekregen met hun mede-vikings, bleven in het jaar 600 een paar Noormannen achter en stichtten een nederzetting die ze 'Westkappe' noemden. Het ging Westkappe voor de wind, tot in 1400 een stormvloed de zgn. West kaap wegsloeg en daarmee een eind maakte aan dc plaatselijke welvaart. Maar Westkappe krabbelde weer overeind. Men begon met dc aan leg van de Westkapelse Zeewering en omstreeks die tijd schijnt West kappe ook Westkapelle te zijn ge worden. Zevenhonderdvijftig jaar geleden, toen er zo'n 800 mensen woonden die hun boterham hoofd zakelijk met de visvangst verdien den, verleende graaf Floris IV de gemeenschap stadsrechten. Dat feit, dat Westkapelle nu 750 jaar een echt stadje is, wordt zaterdag uitbundig gevierd. Mr. J. van Aart- scn, die als commissaris van de ko ningin een van de belangrijkste gasten is, zal er onder meer een historische optocht kunnen zien. Want de bevolking mag nu onge veer 2500 mensen tellen in plaats van die 800 van toen, die hun bo terham niet meer vinden in de vis, maar in de toeristen (ze 'vangen' er zoveel, dat ze 's zomers wel 300.000 overnachtingen boeken), hun geschiedenis zijn ze niet ver geten. Deze stoel is niet zomaar een ere zetel, het is 'de grote gouden fau teuil', waarin slechts een enkele lezer van het maandblad Info terecht komt. Ditmaal zou Info er zelf In moeten zitten: dit 'maandblad voor de buitenmens en zijn vrienden in dc stad' onder hoofdredacteurschap van Herman Pieter de Boer telt niet meer dan zo'n honderdvijftig abonnees, maar heeft niettemin kans gezien het al een vol jaar bol te werken. In het eerste nummer van de nieu we jaargang worden de bui tenmens en zijn vrienden in de stad onder meer gewaar, dat prof. Karei van het Reve weet je hoe je een goed hekje In elkaar kunt zet ten, dat Ruud Bos en zijn vrouw Marjan Berk verhuisd zijn, dat Jan Cremer terug is uit verre hete streken, hoe Marga Minco de weg naar de hunebedden te weten kwam, hoe Hcere Heeresma de ontwikkelingen In de Bijlmermeer waar hij woont op de voet volgt en Bert Voeten het schilder werk aan een herbouwd bankfili aal, maar cok dat volgens cartoo nist Peter van Straaten huiten wo nen voor een eenzame huisvrouw ook niet alles is. Je moet tegenwoordig toch al goed uitkijken waar je koffiebonen of gemalen koffie vandaan komen, maar nu is het nog moeilijker ge worden: ook bij het kopen van een potje oploskoffie moet je op je tel len passen. Dat spul is volgens het Europese parlement lang niet al tijd wat het lijkt. Pas als er per kilo oploskoffie minstens 2,3 kilo groene koffie is verwerkt, verdie nen korreltjes of poeder de naam 'oploskoffie' of 'koffie-extract'. Zit er minder echte koffie in, dan is er kleurstof of andere rommel toe gevoegd om het maar echt te laten lijken. En probeer daar maar eens als consument achter te komen. Het parlement, dat de nationale voorschriften voor koffie, thee en aanverwante artikelen voor alle aangesloten landen gelijk wil ma ken. heeft nu beslist dat er alleen 'oploskoffie' of koffie-extrac*' op potjes en pakjes mag staan, als die 2,3 kilo groene koffie (minimaal) er echt aan te pas is gekomen. Maar tot dat voorschrift overal naar behoren is uitgevoerd, blijft het goed uitkijken. (ADVERTENTIE) Gebruikt u 'm niet, dan kost bij u niets. In de portemonnee zit een bedrag dat wij eenmaal met u afspreken. U mag dat geld (of een deel ervan) gebruiken wanneer en waarvoor u maar wilt. Zolang u niets uit de portemonnee haalt, hoeft u niets te betalen. Maar intussen heeft u wel permanent geld achter de hand. Erg gemakkelijk, zo'n financiële reserve. Op elk ABN-kantoor vertelt men u er graag meer over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7