Bijna zes miljoen voor Alphen Oude hervormde school in handen van gemeente Meteropnemer verdwijnt uit Alphens straatbeeld Herman Strategier neemt afscheid Financiële commissie ontstemd over uitgaven Subsidie in o.a. aanleg brug over Oude Rijn Veel mannen bleven weg bij onderzoek Dorpshuis voor Abbenessers Noodwinkels in wijk Binnenhof Nieuwveen bij muziekschool in Uithoorn Visserij berichten Jonge havenarbeider na ongeluk overleden Veiling Flora breidt uit Patio-bungalows in Welgelegen Show van oude klederdrachten Nauwe samenwerking tussen Elisabeth en Leythenrode Tarieven voor water en electriciteit drastisch verhoogd Marktberichte TROl'W KW -VRTKT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1973 ST AD EN REGIO L4 Van een onzer verslaggevers ALPHEN Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal de ge meente Alphen aan de Rijn een subsidie van 5.910.000 verstrekken in de kosten die verbonden zijn aan de reconstructie van een gedeelte van de Prins Bernhardlaan. de doortrekking van deze laan door mid del van een beweegbare brug over de Oude Rijn en de aansluitende aanleg van een gedeelte van de Eisenhowerlaan. Minister Westerterp heeft dit het ge meentebestuur per brief laten weten. De rijksbijdrage bestaat Uit vijftig procent in de uitvoeringskosten e n tachtig procent in de kosten van wer ving van gronden en opstallen. De rijksbijdrage in de reconstructie van de Prins Bernhardlaan vanaf de Anna van Burenlaan tot aan de Zout- LEIDERDORP Het rontgenolo- gisch borstonderzoek van mannen tus sen 40 en 70 jaar is in Leiderdorp vat de opkotnst betreft geen succes geworden. Van de 2300 opgeroepen mannen verschenen ex maar 900 voor het toestel. Ongeveer 650 mannen vol deden aan bet verzoek om bij niet deelneming de kaart terug te zenden met de reden van wegblijven. De an deren lieten niets van zich horen. Om een goed overzicht te krijgen zou de gemeente toch nog wel de redenen van die groep om aan de oproep geen gevolg te geven willen weten. Van daar het verzoek de kaart alsnog in te zenden. ABBENES B. en W. stellen de raad voor medewerking te verlenen aan de plannen van de Stichting Dorpshuiswerk Haarlemmermeer-zuid, om van het voormalige schoolgebouw in Abbenes een dorpshuis te maken, waarvoor de kosten op 97.440 wor den geraamd. B. on W. vragen de raad de grond mei het oude schoolgebouw aan de Hoofdweg voor de tijd van tien jaar en tegen een jaarlijkse canon van 2.812,50 in erfpacht aan de Stich ting uit te geven. Ook wordt voorge steld goedkeuring te verlenen aan het voorste! om tien jaar aan de Stichting een subsidie te verstrekk-en gelijk aan die. welke het rijk beschikbaar stelt. raanstraat roet inbegrip van de verbe tering van liet kruispunt van de Prins Bernhardlaan met de Willem de Zwij- gerlean (voorzover de verbetering van dit weggedeelte zich uitstrekt van een twee-strooks hoofdrijbaan tot een 2 x 2 strooks hoofdrijbaau) wordt voorlo pig vastgesteld op f 235.000. In de subsidiabele kosten die zijn gemoeid met de verbetering van de Prins Bernhardlaan als enkelbaaosweg vanaf de Hoorn tot de Maasstraat werden reeds bijdragen toegezegd van 120.000 in dit kruispunt en 50 pet in'de kosten van reconstructie van de aansluitende weggedeelten. Voorts wordt een subsidie verleend in de kosten van reconstructie van een kruinpunt van de Willem de Zwijger laan met de Karei Doormanstraat. De grootte van de rijksbijdrage in de kos ten van dit onderdeel is voorlopig j vastgesteld op 175.000. Oosthoekterrein In de kosten van de doortrekking van de Prins Bernhardlaan vanaf de Zout manstraat, inclusief het uitvoeren van wegaanpassingen nabij de Hoorn en de aanleg van de zuidelijke brugoprit met onderdoorgang langs de noorde lijke oever van de Oude Rijn, wordt de rijksbijdrage voorlopig vastgesteld op 800.000. De doortrekking van de Prins Bernhardlaan naar de over de Oude Rijn te bouwen brug vindt ge deeltelijk plaats over het voormalig 'Oosthoekterrein'. De hieraan verbon den kosten zijn niet subsidiabel. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening kende reeds een rijksbijdrage toe van 2.700.000, t.b.v. de totstandkoming van het re constructieplan 'Emmalaan'. Voor de bouw van de (tweeklaps bascule-)brug over de Oude Rijn en de in de zuide lijke brugoprit geprojecteerde fiets- voetgangerstunnel, wordt de voorlopi ge rijksbijdrage bepaald op 3.650.000. Tenslotte is de rijksbij drage in de kosten van de aanleg van een gedeelte van de dubbelbaansweg door het bestemmingsplan 'Ridder- veld' (Eisenhowerlaan) vanaf de brug tot en met het kruispunt met de Con- certweg voorlopig vastgesteld op 750.000. In het verlengde van de Prins Bernhardlaan op deze plaats zal spoedig een nieuwe brug worden aangelegd, nu de financiën beschikbaar zijn. LEIDEN Daar de werken die Her man Strategier dirigeerde bij zijn af scheidsconcert te Leiden, waaraan be halve het Nederlands Madrigaal Koor ook het Utrechts Stedelijk Orkest en solisten hun medewerking verleenden, in deze kolommen reeds grondig be sproken zijn door mijn collega Van Wolfswinkel, kan ik mij beperken tot de uitvoering in de Stadsgehoorzaal van gisteravond, die ten dele ook per radio te volgen was. Strateglers eigen compositie uit 1972, Mors Responsura, blijkt op vele punten voort te bordu ren op wat Faux en de Franse im pressionisten vóór hem hadden ge daan; mien denke bijvoorbeeld aan het samengaan van een houtblazer met een lidde r strijkersgroep vergelijk TAprès-midi d'un faune' van Debuss). Het bleef allemaal wat vlak, ook de zang van de sopraan Esther Hillinga, hoe gaaf don ook; een 'Dies Irae" wo rst bijvoorbeeld bij een componist örff waaraan de stijl enigszins ver want is, èen veel levendigere en ook dreigendere zaak'. Strategier blijkt van het koor uit gedacht te hebben en zijn partfltuut aangevuld te hebben met het orkest, zulks in tegenstelling tot Jan Mul, wiens cantate THomme dsarm' door koor en orkest heel zorgvuldig ingestudeerd waren, maar waarin het eveneens een soort vaag heid van visie constateerde, die mij aan een 'vrouwsluier' deed denken, ondanks fraaie prestaties in het 'glori- a' en de 'Prefatie1, waar de tenor Jan Waaijer zich van zijn beste kant liet zien. Als andere solisten waren er Eli sabeth Cooijmans, die beter m Mul dan in Strategier tot haar recht kwam, de bariton Bernard Kruijsen, die nog steeds zijn partijen met I mak en overtuiging z'.nigt en de praan Ank Reinders, die wat mid gedisponeerds cheen dan gewoonüi Aan Jan Muls 'Te Deum' was keaj lijk zowel door liet koor als door] orkest veel zorg besteed, alleen tempi klopten met aldoor, het orij nedgdet ot meer expressie dan d gent Strategier zijn zangers toel Toch klonk het geheel mdrulnj bend. Tijdnood noopte mij tot d spijt het gedeelte na de pauze nietj te wonen. d/rs. A. van der Veen-Wied kort-ni cut.-s-uit-d c-rec ioj k ort-nieuws -u it-de-regiq kort-nieuv'S-uit-öe-ieg ioj kort-ni<mvs-uit-de-re£ia kort-niouv/s-uit-de-rcgiq B. en W. Warmond gingen raad voorhij WARMOND Er waren tijdens de raadsvergadering twee voorstel len van B. en W. waarover de raad zich ontstemd toonde. Het eerste voorstel betrof een verhoging van de reeds beschikbaar gestelde kre diet voor de verbetering van de raadzaal met een bedrag van 29.076, waaronder begrepen 6.281 voor de aanschaf van meubi lair en verbouwing van de stencilkamer tot een bureau voor de dienst van sociale zaken (kosten 7.30). De financiële commissie vond de uitgave voor duurder meubilair en de ombouw van de stencilkamer onaanvaardbaar zolang de raad hiervoor niet de noodzakelijke kre dieten beschikbaar had gesteld. Ook het voorstel een krediet beschik baar te stellen van 17.961 voor de plantsoenendienst viel niet in goede aarde. Door ziekte van het eigen per soneel moeten werkzaamheden aan derden worden overgelaten. De hier aan verbonden kosten worden ge raamd op 2000 per week. De totale LEIDERDORP Zolang het officiële winkelcentrum in Winkelhof niet van de grond kan komen, moet er een tij delijke voorziening zijn. vinden B. en W. van Leiderdorp. Daarom ijveren zij voor de vestiging van twee tijdelij ke winkels in tic levensmiddelensec tor. met een gezamenlijke grootte van 600 vietante meter. De bewoners van de wijk Binnenhof en van de Enge- lendaal, die hierbij het meest gebaat zijn, kunnen tot 10 oktober bij de ge meente kenbaar maken aan wie zij voor de toewijzing van de winkels de voorkeur geven. B. en W. zullen dan uitmaken aan de hand van de binnen gekomen wensen wie het worden. Nabij de Vossiuslaan zal een caravan van de PTT (20 vierkante meter) worden geplaatst. Ook komt er een kleine snackbar. Het bouwrijpmaken van dit gedeelte van het terrein zal op eenvoudige wijze kunnen gebeu ren. De winkels zullen er minimaal twee jaar mogen staan. Na die tijd kan de overeenkomst telkens met een half jaar worden verlengd. Veiling voor kerkelijk centrum in Rijnsburg RIJNSBURG Donderdag 4 oktober zal in 'Flora' weer een groots opgezet te kerkeveiling worden gehouden. Er zijn honderden veilingnummers, waar onder diverse antiquiteiten. Het be gint om half acht. Het is de laatste aktie voor de bouw van het kerkelijke centrum van de hervormde gemeente. Veilingmeester is weer Kees Plug. De zaal van Flora Is gratis ter be schikking gesteld: De catalogus wordt in Rijnsburg huis aan huis verspreid. LEIDERDORP De afdeling van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantunde houdt op 5. 12. 19. 26 ok tober en 2 novrmbor (Vrijdorp) r»m acht uur in een /.aal van de Sclieji- pingskerk een bloemschikcursus onder leiding van mevr. v. d. Pias-van As. Voor nadere inlichtingen; C Sormani. Beatrixstraat 31. Leiderdorp, telefoon 22305. raming over de periode 8 augustus tot 1 december bedraagt 40.000. Ook hiervan zei de financiële commissie het onaanvaardbaar t.e linden dat B. en W. sinds 8 au'fjustus 20.000 heb ben uitgegeven zonder de raad daarin te kennen. De commissie vraagt zich af waarom deze kredietvotering niet op 14 augustus aan de orde was ge steld en vond het onbegrijpelijk dat voor de uitvoering van het werk niet gezocht was naar een bedrijf in de naaste omgeving. Geadviseerd werd de kredietvotoring tot 25.000 te beper ken. Over öc beide voorstellen ont spon zich een felle discussie. Uitein delijk werd ren compromis gevonden waarmee beide partijen zich konden verenigen. Structuurstudie Wethouder G. Tulp werd benoemd in het algemeen bestuur van de gemeen schappelijke regeling inzake woonwa- gencentra in het rayon Leiden. Er werd een krediet beschikbaar gesteld van 60.038 voor het door de stede- bouwkundige opstellen van een struc tuurstudie. Als lid van de woonruimte-adviescom missie werden benoemd mej. G. Ouds hoorn, mevr. J. v. d. Struys-v. d. Horst en de heren Th. Hoek, G. Kip- ping en Th. dc Winter. Voor ds restauratie van de molen in de Boterhuispoldcr werd een aanvul lende subsidie van 1530 verleend. Besloten werd de verhoging van de vergoedingen voor de overdekte spor taccommodatie te doen ingaan als weer volledig gebruik kan worden ge maakt van de sportzaal. NIEUWVEEN De gemeenteraads vergadering in Nieuwveen begon dit maal met de herdenking van het over leden raadslid C. B. Meijer. De subsi die voor de peuterspeelzaal werd ver hoogd tot 1 per kind onder voor waarde dat de ouderbijdrage 3,50 per kind wordt. De reinigingsrechten blijven 35 per jaar, maar de inwo ners moeten vanaf 1 januari zelf voor de zaken gaan zorgen. In principe ging de raad akkoord met het verle nen van medewerking aan de oprich ting van een afdeling van de streek- muziekschool Uithoorn. De medewer king betreft leerlingen van de plaatse lijke basisscholen, voorlopig voor de cursus algemeen vormend muziekon derwijs. De Molenkade gaat 1 oktober dicht wegens verbetering van het dek, en wel het deel gelegen in de polder Zevenhoven. Voor de bouw van 19 woningwetwoningen werd een krediet beschikbaar gesteld. De huur wordt ongeveer 260 per maand. Rekening moet echteT gehouden worden met prijsstijgingen tijdens de bouw. De woningen hebben vier slaapkamers, centrale verwarming en ccn aanslui ting op het centrale antennesysteem. De gemeentelijke sportvelden zullen aan Nic. Boys in gebruik worden ge geven voor 2000 per jaar voor het hoofdveld en 1000 voor het halfver- harde veld. SCHEVENINGKN 26 september. Besommin gen trawlers: SCH 23 2680, SCH 121 7060. Besommingen kustvissers: SCH 18 8490. SCH 19 5415. SCH 64 5915. SCH 73 7115. SCH "2 2630. Noteringen per 40 kg: schol gm 88-100. schol m 88-100. schol kl 95-104. wijting gestr. 72-77, schar 64-69. bot 29. kabeljauw m 138-150, ka beljauw I 120-130. I 1118-130, III 77-89. verse haring 26-28,80, verse makreel 22-34. Per 100 kg kabeljauw gr 300. Notering per kantje: ijle haring 74-77 Aanvoer: 1141 kantjes gezouten haring, 10 kisten diversen, 195 kisten kabeljauw, 30 kis ten schol, 25 kisten wijting. 15 kisten schar, 375 ksten verse haring. 35 kisten makreel. Verwachte aanvoer voor donderdag: ca 15 kustvlssers. IJ MUIDEN. 26 september 600 kc. tong. 7 kisten tarbot èn griet, 181 kisten kabeljauw. 3 kisten koolvis, 9 kisten schelvis. 46 kisten wijting. 167 kiMen schol. 27 ktsten schar, 637 kisten haring, 76 kisten makreel. 18 kisten pilchards. 125 kisten varia. Prijzen per kilogram: gr.tong en gr.m.tor/g 10.61—10.18, kl lil. tong in.64—10.21, tong l 10.13—9.49, II 8.14—7.49; tarbot 10.2010.IS Per 40 kilogram: tarbot 166—132, griet 116 96: kabeljauw I 144—118, II 168—120. III y?—110, IV 120, V 80—78; w koolvis III 96.00. schelvis III 102: schol 1 en schol II 82—80, schol III 90—76. schol IV 75—67; wtj- .;reeI n 27,40—17.40. III t 31—26.40. brasem 32— 27. r.poon 51—49. schar 108—65. bot 42—37. steenbolk 57. BESOMMINGEN VAN WOENSDAG Zie de krant van morgen. ROTTERDAM In het Dijkzigtzie- kenhuis is de 17-jarige leerling-haven arbeider A. Sluyter overleden aan de verwondingen die hij opliep op het haventerrein van Quick Dispatch aan de Prinses Bcatrixhaven. De jongen was bekneld geraakt onder een gekan telde vorkheftruck en moest maandag met inwendige kneuzingen worden op genomen. Grond nodig voor parkeerterrein Van een onzer verslaggevers R4JNSBURG Als de gemeenteraad ermee akkoord gaat, verliest Rijnsburg binnenkort een stukje historie. Gevraagd wordt akkoord tc gaan met de aankoop van een perceel grond van de hervormde kerk, waarop ook de oude hervormde school slaat. De oude scriool werd gebouwd in 1889 en staat al zo'n twikutóg jaar leeg. De Jetigdhavon maiaJflte er dankbaar ge bruik van. Maar nu het nieuwe her vormd kerkelijk centrum zijn voltooi ing nadert, zal Jeugdhaven in de zeer nabije toekomst over een nieuw on derkomen beschikken. De oude school kan dan worden afgebroken. De grond wordt omgeven door de RIJNSBURG Woensdagavond was in de kantine van veiling Flora een bijzondere ledenvergadering. Dit naar aanleiding van uitbreidingsplannen van de bloemenveiling. Het voorstel van hét bestuur tot aankoop van per celen grond op de 'Hoftuin', gelegen ten westen van de huidige veilingge bouwen en in eigendom van de heren D. Hogewoning en de gebroeders Jun- gerius. werd aangenomen. Ook gingen de aanwezigen met algemene stemmen akkoord een nieuwe hal te bouwen, ter grootte van circa 7.000 vierkante meter op het bestaande parkeerterrein en het huidige parkeerterrein to ver leggen en uit te breiden met circa 4.000 vierkante meter. Vliet, Anjelierenstraat oestraat en Tulpstraat De school wordt gesloopt op kosten van de gemeente. De grond is nodig voor de aanleg van een par- NIEUW-VENNEP B. en W. stellen de gemeenteraad voor op de hoek van de Zwanenstraat-Dorpstraat grond te vorkopen voor de bouw van veertien patio-bungalows. De verkoopprijs is 238.000. Gevraagd wordt ccn krediet van 58.000 beschikbaar te stellen voor het aanleggen van parkeergele- genheden, voetpaden, riolering, groen stroken en straatverlichting. KOUDEKERK De heren De Kort uit Hazerswoude en Varkcvlsser van de Vereniging 'Oud Katwijk" zullen een show verzorgen van 30 geheel complete Rijnlandse en Katwijkic kos tuums. Ter afwisseling declameert mevrouw Muizelaar-Van Beelen, en worden oude volksgebruiken gede monstreerd. De show wordt georgani seerd door de afdelingen Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, en vindt plaats in 't Voorhof te Koude kerk. donderdag 4 oktober om 8 uur 's avonds. De toegang is gratis. keerploin ten behoeve van de bezoe kers van het toekomstige winkelcen trum aan de Anjelierenstraat. Er ko men winkels die, bevoorraad moeten worden, wat aan de achterzijde zal ge beuren, Ds Anjelierenstraat zélf wordt, evenals een gedeelte van de Vliet, wandelpromenade. Overigens wercl de hervormde school destijds af gekeurd. De eerste steen werd in 1889 gelegd door Anth. van den Eijkel. Naast de deur vindt men nog twee stenen-. Op do ene staat; 'Leer den jongen de eer ste beginselen naar den 'eiscli zijns weegs', en op de tweede; 'Oud gewor den zal hij daarvan niet afwijken' spruken 22, vers 6. De school werd in gebruik genomen in 1890. De Ire- neschool kwam voor de afgekeurde school in de plaats. AARLANDERVEEN De bai voor het uniformfonds van de mu: vereniging Door Samenwerking Stt heeft 6000 opgebracht. HAZERSWOUDE - In de nacht maandag op dinsdag is in de te: en woninginrichting van P. v. <L de aan de Hazerswoudse Dorpsst^. de complete voorraad dames- en hei truien gestolen. De verdwenen ding wordt geschat op een waard® n acht tot negenduizend gulden, een achterdeur is men binnengi men. HAZERSWOUDE De directeur c de protestants-christelijke mavo te zerswoude-dorp de heer B. C. Poof1 in Hilversum geslaagd voor de S Engels M.O.(A). HAZERSWOUDE De HazerswouJ Tennis Club organiseert op zonda oktober, tussen 9.00 en 16.30 ij voor haar leden een gemengd dub toernooi op de banen van het ten) complex aan de Ten Katestraat. Vi dag 28 september, is er een biij avond in het clubhuis. KATWIJK Vrijdag 28 s eptenr om 8 uur wordt een ledenvergadeii gehouden van de ouderverenigj 'Philadelphia', in de kantine van| gemeentelijke sociale dienst aan Jan Evertsenstraat. Spreker is ds.j Trapman uit Bennekom over '0, gehandicapte kinderen, (Goddai kinderen van de Heer. LISSE De heer J .van der Laaij op 1 oktober 25 jaar werkzaam bij sociale verzekeringsbank in Ams" dam. In 1965 werd hij benoemd revalidatie-inspecteur van de land-)] tuinbouwongevallen wet. Zijn specj aandacht gaat uit naar de herplll sing van gehandicapten in het I drijfsleven. De jubilaris is een belf de figuur in Lisse, waar hij wor Hij is bestuurslid van het C.N.V.' de A.R.P. (afdeling Lisse), en vanf watersportvereniging. LISSE Zaterdag 29 sept( opent de Algemene Bank Nederfl een nieuw kantoor aan het Vierka waar eerder het 'Kuykehuis' stó Zaterdagmiddag wordt er open ll\ gehouden. VALKENBURG Het bestuur de afd. Valkenburg van Veilig keer zal weer een verkeerscursusj ganiseren zo mogelijk te beginnei oktober. De cursus (steeds op doi dagavond worden gegeven aan de van de door 'Veilig Verkeer' uiti ven 'Verkeerscode' en worden t( licht met dia's. De kosten bedrag voor leden 6,50 en voor niet-leL 10 (inclusief cursusmateriaal). P nemers kunnen zich vóór 15 okttu opgeven aan de cursusleider S. T.J ling. Broekweg 4 Valkenburg, 73478. WOUBRUGGE Het eerste e van Woubrugge komt zaterdag 29 tember uit tegen SVOW bij een wedstrijd om 4 uur. Daar beide ei len in hun afdeling hekkesluiters kon bij deze ontmoeting wel eens ken wie van beide elftallen de ris' lantaarn gaat dragen. 31 ZOETERWOUDE Vrijdagavond' ganiseert het comité dat in het le&r is geroepen om de Sint Jans Fanfoi bij zijn 70-jarig bestaan een flinki nanciële injectie te geven, een vei] in het Centrum. De zaal is vani uur open om de koopjes te bezii gen, waarna om 8 uur de veiling vangt. LEIDERDORP —Op 3 oktober h« de Lionsclu'o weer een viswedsl en wel in het water bij de Laan Ouderzorg. Van half 10 tot half E Kosten 1. De wedstrijd is voor jeugd van 4 tot 16 jaar. Er zijn Drijzen beschikbaar. LEIDERDORP Met het naast het nieuwe ziekenhuis gelegen verpleegte» huis Leythenrode werden besprekin gen gevoerd om te komen tot een nauwe samenwerking inzake patiën tenzorg. Diverse diensten van het zie kenhuis zoals laboratorium en apo theek zullen mede ten behoeve van de patiënten in het verpleegtehuis func tioneren. Aldus het jaarverslag 1972 van het Elisabethziekenhuis. Het aantal bedden, inclusief wiel is 371. Aantal opnamen 8.482; Aafa verpleegdagen 117.623; Gemiddd verpleegduur in dagen 14; BezettifE; graad van de kliniek 86,8 pet; OpfT] tieafdeling en poliklinieken grote'11 grepen 2.990; kleine ingrepen 4.]er bevallingen 663; Rontgenafdeling i tal onderzoeken 20.032; laborator!31 aantal onderzoeken 230.650. Verpij tarieven per 31 december: Klassr 157,05; Klasse II 124,85; Klasse1* 93,50; gezonde zuigelingen 46,T". ALPHEN De gemeenteraad van Alphen aan den Rijn krijgt vanavond te maken met een voorstel tot een tamelijk drastische verhoging van de tarieven voor water en elektriciteit, die de burgerij met ingang van 1974 zal belasten met ongeveer een half miljoen gulden extra. gas was uitgegaan, want de muntvoor- raad was verbrand. Spaarpot Er zal niet aan te ontkomen zijn; af gezien van het feit dat alles duurder wordt, de nieuwe, representatieve ge bouwen die de gemeentediensten in gebruik gaan nemen, zuilen ook be taald moeten worden. Mon krijgt ook te maken met voorstellen betreffende een nieuwe incassn. De opname van de meters wil men laten vervallen. D burgerij gaal per twee map een g. ontvangen en éénmaal p een bijsturing plaatsvinden op basis van een jaarlijkse opname van de me ters, door de verbruiker zelf. Het is maar goed. dat de oude klokje.,, ..it rs voor het water vervangen zijn en wor den, want de opname daarvan was voor veel verbruikers wel wat moei lijk. Er is rok op dit gebied de laatste hal ve eeuw wel een en ander veranderd. Men behoeft nog niet zo heel oud te zijn om herinnering te hebben aan de d "rionemprs van dc water- en new. liet was in (ie tijd dat veel wo ningen nog verlicht werden met gas en dat men voor een dubbeltje een ga-kousje haalde aan het kantoor van de water- en lichtbedrijven. De gasme ters werden gevoed met vierduitstuk- ken. Het zilveren dubbeltje was een duit, de vierduit een 2y2 centstuk van koper, ter grootte van de hedendaagse stuiver. Hiervan gingen er vier in een dubbeltje, dus een vierde duit. Door deze muntstukken, later ook van andere soort, in do meter te doen. kon mon in hu donker komen te zit ten of, een ander voorbeeld, de huis vrouw kon van mening zijn. dat het eten bijna gaar mofst zijn. maar het Er was ook een andere zijde aan deze zaak; voor menige huisvrouw was de muntgasmeter een spaarpot. Men stop te er van tijd tot tijd maar wat dui ten in en met spanning werd uitgeke ken naar de dag, dat men de man van 'de muntjes' kon verwachten. Hoeveel zou men overgespaard hebben? Het waren uiteraard voor déze tljfl m si btie'e -* killdoreu gebpua.u daarmee maar zeggen: het was uiter aard de spaarpot voor de mensen met de kleine beurs. De mannen van de meters liepen, zo als gezegd, met zware tassen want de vierduiten hadden een flink gewicht. Er zaten koperen ringen aan, waar mee de tas werd dicht geregen. In het tellen van het geld en cr rolletjes van maken, had men een zeer grote bedre venheid. Maar van al deze 'romantiek' is niets meer over; we kunnen wel zeggen: ge lukkig. In de eerste plaats omdat er maar weinigen meer zijn die er be hoefte aan zouden hebben op deze manier te sparen. Voorts omdat men "id is de verwarming en verlich- .mor comfortabele manier te rni.nnnn icmii vond toch en drastische omwenteling p<aais, die er dan met ingang van 1974 mee eindigen zal, dat de kantoor lopers-met eropnemers (er zijn er nog vier) uit het straatbeeld verdwijnen. LEIDEN Groente en Fruitveiling, 26 tember: Appelen 27-64. Peren 78. Aardtf len 17-20. Prtnkt inkbonen 140-170. Snijbonen) 310. Stambonen 165-215. Kroten gekc Rode kool 19, Groene kool 38-34, S 59-62. Prei 54-63, Rabarber 25-26, Spilt 54-83. Spruiten A 154-167, Spruiten B 157 (136-146), Komkommers 31, Tomaten A 685, B 680-730, C 580-625, CC 280-315, 32-37, Witlof 105-295, Meloenen 45-100, B kool 6 106-113, 8 89, 10 62. Knolselderij Komkommers AAA 54, AA 69. A 62-63, 44. C 22-25. D 21, E 21.Sla licht 11-20, 2, 7-11, Bleekselderie 31-35, Bospeen 56-65J terselle 12-13, Radijs 24-27, Selderie PAprlka's 13-45. KATWIJK AAN DEN RIJN Groer.teve 26 september, Aanvoer bloemkool 9000, voer waspeen 190 ton. Prljten wsspe P'in.rao M 380-670. 2 260-6. L-, 67U. 2 i.uü. Cl 200-340. 2 210-390, BI kool 6 105-132, 24-68, 8 81-103, 22-40, Bospeen 37-62, Uien 540-720, Selderij Krulpeterselie 23. Breekpeen 3-580, Sla Spitskool 41-67, Andijvie 17-34. Rode kool 3S, Snijbonen 220-230, Boerenkool 22. B 110-130, A 520-530, Spercibonen Groene kool 39-41, Gele kool 28. Savolje 7-10, Peterselie 6-7. e.n

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4