Zuid-Afrika neemt paspoort in van dr. Beyers Naudé Hansfield had bijna iucces met voorstel roepenverminde ring !n deze krant estolen Willink terecht Sneltrein grijpt twee jongemannen Bromfietsdiefje moest naar huis toe kruipen Zeven miljoen mensen keken naar de Koningin C.H.U. G.H.U. Omstreden 'leerstoel' 'Koks uitlating getuigt van machts misbruik' Weer aanhanger van Pei^n gedood isterdamse rechercheurs arresteerden gisteren een 25-jarige man een 23-jarige vrouw, verdacht van heling van het schilderij 'De uwige schreeuw' van Willink, dat in september uit een -woning in ie werd gestolen. De verdachten werden gegrepen op het moment t zij het opgerolde doek aan de eigenaar overhandigden. Zij had- i de eigenaar verteld dat hij het doek voor 10.000 kon terug- [ASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse senaat heeft [teren een amendement aangenomen om de troepen in liet bui- iiland met 40 procent in te krimpen, maar lieeft een paar uur [er dit besluit weer ingerokken. De eerse stemming bedroeg 49" voor inkrimping. Bij de weede stemming wonnen de tegenstan- BT8 met 51-44 stemmen. eerste stemming was een persoon- ke overwinning voor senator Mike in sfiel cl, de Democratische fractie der die reeds jaren voor inkrimping te Mansfield: overwinning '"Opklaringen Veel bewolking maar later van het noordwesten uit opklaringen. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordwest. Maximum temperaturen omstreeks 17 gra den Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: overgang naar onbestendig weer. Morgen zon op: 06.35 onder: 18.25 maan op: 09.04 onder: 18.35 van de Amerikaanse troepen in Europa heeft gepleit. Het was de eerste keer dat de senaat zich met het standpunt van Mansfield kon verenigen. Parle mentaire procedures eisten echter een tweede stemming. In de tussentijd konden regeringsaanhangers enkele senatoren van mening doen veran deren. Het amendement-Mansfield had toch weinig kans gemaakt om tot wet te worden verheven. Het huis van afge vaardigden moet er nog over stemmen en zal het waarschijnlijk verwerpen. En tenslotte kon Nixon het nog altijd met zijn veto treffen. Nixon meent dat eenzijdige inkrimping van de Ameri kaanse troepen de NAVO in gevaar brengt en de komende onderhandelin gen over troepenverminderingen in Europa met het Oostblok overbodig maakt. In de afgelopen jaren is de senaat steeds meer gaan voelen voor een in krimping van de troepen in Europa. Regering na regering heeft zich verzet tegen de voorstellen van Mansfield, daarbij gesteund door de zakenwereld. Maar de voortgaande problemen met de betalingsbalans, de daaruit resulte rende verzwakking van de dollar en de groeiende overtuiging dat de Euro pese bondgenoten niet naar draag kracht bijdragen aan de gemeenschap pelijke defensie, haalden het amende ment van Mansfield er nu bijna door. Dinsdag leek het erop alsof de rege ring opnieuw het gevaar voor een drastische eenzijdige troepenvermin dering had bezworen, toen de senaat met 84-5 stemmen een compromis voorstel aannam. Volgens dat voorstel zouden de Amerikaanse troepen in Europa worden ingekrompen, als de Europese landen niet hun medewer king verleenden om de Amerikaanse betalingsbalans te verbeteren door meer Amerikaanse goederen te kopen. Maar toen gisteren het debat werd hervat en Mansfield in zijn voorstel de inkrimping van 50 tot 40 procent terugbracht, kon er een meerderheid voor gevonden worden. De marine viel niet onder het amendement. Toen de directeur van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika op de luch- haven Jan Smuts van Johannesburg zijn tickets had gekocht, voor een heen- en terugreis naar ons land, wer den zijn papieren in beslag genomen. Het moderamen van de gereformeerde synode heeft gisteravond aan het mo deramen (bestuur) van de synode van de Nederduitse gereformeerde kerk in Zuid-Afrika een telegram gezonden, waarin gezegd wordt, dat de gerefor meerden met ontsteltenis kennis heb ben genomen van de beperking van de bewegingsvrijheid van dr. Beyers Naudé. 'Wij zijn van oordeel, dat zijn belangrijke bijdrage tot een geweldlo ze oplossing van het rassenprobleem hierdoor ernstig wordt belemmerd,' aldus het gereformeerd moderamen. Het dringt er bij de Zuidafrikaanse 'zusterkerk' op aan bij de regering tussenbeide te komen. Toen dr. Beyers Naudé dinsdagavond om zes uur znbagage op het vlieg veld had afgegeven, bleek hem, dat zijn paspoort was verlopen. Normaal is een Zuidafrikaans paspoort dri,e jaar geldig. Pas op dat ogenblik her innerde hij zich, dat het zijne slechts - voor twee jaar gold. Hij besloot daar op zijn reis een dag uit te stellen om zijn documenten in orde te maken. Toen hij trachtte zijn bagage uit het vliegtuig terug te halen, vroeg een ambtenaar hem 'even mee te gaan'. De man toonde een. brief, onderte kend door de secretaïis van het mi nisterie van binnenlandse zaken. De brief was ongedateerd en ongeadres- seerd en bevatte de mededeling, dat de waarnemend minister van binnen landse zaken besloten had het pas poort van dr. Beyers Naudé in te trekken. De Zuidafrikaanse predikant vroeg de functionaris waarom daar mee tot dit moment gewacht was. De ambtenaar kon die vraag niet beant woorden. die ook nooit een paspoort krijgen. 'De maatregel zou ook kunnen helpen om het nog altijd verbijsterend grote aantal christenen in Nederland, die Zuid-Afrika niet als een politiestaat zien, de ogen te openen,' aldus dr. Van den Heuvel. In een gisteren uitgegeven verklaring brengt de werkgroep Kairos de intrek king van het paspoort in verband met de weigering van dr. Naudé om afge lopen maandag te getuigen voor de parlementaire commissie van onder zoek, de zogenaamde Schlebusch-com- missie. Dr. Beyers Naudé zei ons gis teren tijdens het telefoongesprek niet te geloven, dat zijn weigering om te getuigen direct verband houdt met de intrekking van het paspoort, omdat op het vliegveld al een brief van het ministerie van binnenlandse zaken op hem lag te wachten. De werkgroep Kairos spreekt haar verontwaardiging uit over het intrek ken van het paspoort van dr. Beyers Naudé als de zoveelste intimidatiepo ging van de Zuidafrikaanse regering om het verzoenende en geweldloze werk van het Christelijk Instituut te verhinderen. Deel van prijs In een telefoongesprek, dat wij giste ren met hem voerden, toonde dr. Beyers Naudé zich ontsteld en be droefd. 'De maatregel wekt onvermij delijk de indruk, dat aan critici van de apartheid, ook als zij de belangen van het land op vreedzame wijze wil len bevorderen, niet wordt vergund jn het buitenland hun stem te doen horen,' aldus dr. Beyers Naudé. Hij Dr. C. F. Beyers Naudé: bedroefd zei verder, dat het hem zeer spijt nu niet meer in staat te zijn, zijn vrien den in het buitenland te zien. 'Maar dit is een deel van de prijs, die ik kennelijk heb te betalen.' Prof. dr. J. VjJTkuyl, hoogleraar in de missologie aan de Vrije Universiteit, die in nauw contact staat met Beyers Naudé, zei in een commentaar dat de Zuidafrikaanse predikant van plan was naar Nederland te komen, omdat hij zelf verontrust is geworden door de zijns inziens 'nutteloze polarisatie' naar aanleiding van de open brief van drs. Feddema en de zijnen. Voorts wilde hij hier de kerkelijke steun kan het christelijk instituut zeker stéllen, ook wanneer 'hem iets zou overko men'. Voor dr. A. H. van den Heuvel, de se cretaris-generaal van de Nederlandse hervormde kerk, kwam het intrekken van het paspoort van Beyers Naudé niet onverwacht, 'want het is een ken merk van totalitaire staten, dat zij hun critici niet ongemoeid laten'. Dr. Van den Heuvel acht de maatregel in zoverre tenminste zinvol, dat deze Beyers Naudé dienstbaar kan zijn aan de miljoenen zwarte Zuidafrikanen, TWELLu Twee jongens zijn gister middag in Twello doodgereden door de intercity trein EnschedeUtrecht. De slachtoffers zijn de 18-jarige A. J. C. Keijzer uit Apeldoorn en de 21-jarige G. Kaimana uit Deventer. De jongemannen reden op een brom fiets de overweg in de Stationsstraat te Twello op, terwijl de halve bomen reeds waren gesloten. Zij werden ge grepen door een op volle snelheid rij dende intercitytrein. De politie denkt overigens dat de jon gens niet direct een waagstukje hebben willen uithalen. Zij zijn vermoedelijk misleid door een zeer langzaam rijden de rangeerlocomotief, waarvoor men de bomen niet pleegt te sluiten. De rangeerders zorgen zelf voor beveili ging als deze locomotief de overweg passeert. De beide slachtoffers moeten gedacht hebben dat ze makkelijk voor de ran geerlocomotief langs konden komen. Ze werden toen gegrepen door de snel trein ok dieren bben reebten 'dCt/uw.- Van onze correspondent ARNHEM Een inwoner van Arnhem heeft deze week zijn zoontje voor diefstal van een bromfiets bestraft door hem de weg van politiebureau naar huis kruipend te laten afleggen. De vader erg boos gewor den toen hij door de politie werd gebeld 'of hij zijn zoontje die 's avonds op heterdaad bij diefstal van een bromfiets was betrapt, maar even wilde komen ophalen'. De vader haalde hem inderdaad op, maar liet zijn zoon buiten het bureau alle kle ren uitdoen op zijn onderbroek na en sommeerde hem vervol gens kruipend te volgen. Om standers konden de man van de ze straf niet afhouden. 'Ik heb twee jongens goed groot ge bracht en deze zal het ook le ren,' riep hij. Tenslotte wist een passerende automobilist de man te vermurwen. Hij bracht het jongetje naar huis. Inwoners van Modena moeten gebruik maken van rubberboten, nadat na drie dagen van stormen de rivier Panaro de Italiaanse stad heeft overstroomd. Ook in de steden Florence, Triest en Ferrara deden zich kleine overstromingen voor. Van onze radio- en t.v.-rcdactie HILVERSUM Bijna zeven miljoen Nederlanders hebben op de avond van 4 september gekeken naar het programma 'Een van de acht', gepresenteerd door Mies Bouwman ter ere van de jubilerende koningin Juliana. Het waarderings cijfer was 81 en dat geldt als bijzonder hoog. Ruim vijf miljoen Nederlanders hebben op diezelfde avond gekeken naar de tv- documentaire 'Juliana, koningin der Nederlanden 1948-1973', samengesteld door Jan van Hillo. Het waarderingscijfer voor dit programma was eveneens 81. (ADVERTENTIE) Vanavond radio 6.20 uur A. D. W. Tilanus T. Tolman R. J. H. Kruisinga Studenten in de politicologie droegen gisteren tijdens een demon stratie in Amsterdam de bureaustoel van prof. Daudt naar het maag denhuis. Deze hoogleraar weigert colleges te geven, omdat volgens hem en vijf van zijn medewerkers liet geven van goed onderwijs on mogelijk wordt gemaakt. De 'omstreden leerstoel' werd aangeboden aan het college van bestuur. Tekort aan molenaars Van een verslaggever ENSCHEDE Voor acht volle dig bedrijfsklare molens in Oost-Nederland zoekt de stich ting De Overijsselse Molen ama teurs om de wieken te laten draaien. Hoewel er een mole naarscursus gegeven wordt, is er tengevolge van 'vergrijzing' in het oosten een ernstig tekort aan molenaars ontstaan. Beambtenunie: ARNHEM De waarschuwing van NW-voorzitter Wim Kok dat er niet mag worden getornd aan Den Uyls plannen 'getuigt van een machtsmis bruik dat niet veel goeds inhoudt voor de toekomst'. Deze opmerking maakte voorzitter A. Hubben van de Unie van Beambten, Leidinggevend en Hoger Personeel op een kaderbijeenkomst van de unie in Arnhem. Inhakend op de recente uit latingen van de NW-voorzittèr zt'. de heer Hubben dat een rechtvaardiger verdeling van macht kennelijk niet hoeft te gelden voor het eigen huis van de vakbeweging. 'Daar viert de macht van het getal hoogtij, zoa'.j el ders de macht van het kapitaal victo- rike kraait', aldus de Unie-voorzitter, die hieraan toevoegde 'met ergernis en verbazing' kennis te hebben geno men van het dictaat van de vakbewe ging aan het parlement. Hij verzette zich tegen het binnenha len van politieke tegenstellingen in het huis van de vakbeweging om op grond daarvan machtsverschuivingen binnen de vakbeweging te laten ont staan. Dat zal volgens hem het den ken in conflicten sterk doen toene men met alle gevolgen van dien voor economie en werkgelegenheid. Hoewel de unie pas volgend voorjaar een be sluit zal nemen of aansluiting bij het NKV nog wel zinvol is, gaf de heer Hubben nu al te kennen dat zijn bond het isolement niet zoekt. 'Wij vragen slechts een eerlijke en redelij ke kans voor onze 35.000 leden tenein de een tegenwicht te kunnen vormen binnen de moloch van een eenheids- vakbeweging', aldus de unie-voorzit ter. Binnenland Klap voor Limburg Buitenland Agnew in 't nauw Vuil en ziekte in Italië Kerk 'Heilig jaar' Economie Koersen bijstellen Men schrijf! ons 23 BUENOS AlRl^S (Reuter) In Argen tinië is gisteren opnieuw een belang rijk peronist doodgeschoten. De leider van de peronnistische jeugdbeweging, Enrique Grinberg, werd gisteren door vier man neergeschoten in zijn woning. Zijn dood kwam 24 uur na de moord op de vakbondsleider Rucci Got, een belangrijke steunpilaar voor de pas ge kozen president Peron. 'Ik durf mijn gezicht niet te wassen, want dan gaat mijn huid er vermoedelijk af.' Luids e Courant „Stantvastich is ghebleven CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" mstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Scherpe commentaren in Nederland DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1973 54ste jaargang no. 151 Afd. Bezorging vanat 08.30 uur Van onze verslaggevers JOHANNESBURG/AMSTERDAM De Zuidafrikaanse regering heeft het paspoort ontnomen aan dr. C. F. Beyers Naudé op het moment dat hij met een KLM-vliegtuig naar Nederland zou vertrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1