Agnew komt nog verder in 't nauw holera-epidemie drukt Italianen met neus op stinkende vuilnis belt iaffia drink Guinee-Bissau nu onafhankelijk land Van der Stoel: geen ontspanning zonder vrije uitwisseling er fris uitl Plan-Kissinger' voor rlidden-Oosten onthuld -/ Bemanning Skylab verrassend gezond Anna Magnani overleden wei iets beter dan de resiï? dat weten jullie best! _|omV/l&VAKlTiET DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1973 BUITENLAND T7/K13 ongres weigert ondersoek naar beschuldigingen WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) Het Amerikaanse liuis van afgevaardigden zal voorlopig niet p liet verzoek van vice-president Agnew ingaan zelf de beschuldigingen tegen hem te onderzoeken, pt betekent een ernstige tegenslag voor Agnew. Het ministerie van justitie zal nu vandaag de zaak l handen geven van een grand jury. k Witte Huis heeft gisteren bekend biaakt dat Agnew de mogelijkheid b vrijwillig aftreden met de presi- ïit besproken heeft. Nixon had het nn niet af- of aangeraden. Er circu- Jrden reeds ruime tijd dergelijke iruchten. Het Witte Huis ontkende hter dat er druk op Agnew was uit- 'pefend. beslissing om de zaak-Agnew niet het huis van afgevaardigden te engen werd gisteren genomen na b bespreking van Democratische ngresleden. De 'speaker' van het is, Carl Albert, legde daarna een pe-regelige verklaring af: 'De brief n de vice-president slaat op zaken, i bij de gerechtshoven zijn inge- fend. Ik zal voorlopig als voorzitter tl het huis op die brief niet ingaan', pert, de derde in de lijn van opvol- jg van de president, heeft het gezag [beslissen welke zaken zullen wor- n behandeld door het huis. Beide mers van het Amerikaanse parle- 'int worden beheerst door de Demo- Iten. lerrassing uitspraak van Albert kwam als p verrassing. Algemeen was ver wacht dat de leiders in het huis zich wel een week zouden beraden over Agnews verzoek. Waarschijnlijk zal Agnew nu proberen te verhinderen, dat de grand jury zich met de zaak gaat bemoeien. Zijn advocaten zeggen dat een zittende vice-president niet voor een rechtbank terecht kan staan en meenden dat Agnew een betere kans zou hebben bij het huis. Volgens de grondwet kan het huis een rege ringslid verwijderen en beschuldigen en dan de senaat verzoeken een von nis te vellen. Een functionaris, die door de senaat is veroordeeld, wordt automatisch uit zijn ambt gezet. Als normaal staatsburger kan de man dan terecht staan voor een rechtbank. Agnews verrassende en unieke stap om die hulp van het huis in te roe pen had vele congresleden verrast Zij wisten niet of Agnews actie bedoeld was om zijn onschuld te bewijzen of dat zij een sluwe stap was om de mo gelijkheid van een proces op de zeer lange baan te schuiven. Geen enkel congreslid was enthousiast over Ag news verzoek, omdat de zaak politiek dynamiet is en omdat het gevraagde onderzoek het congres maanden zou binden en de werkzaamheden van de regering ernstig zou vertragen. Boven- j)NDEN/TEL AVIV (UPI, AP) Het Londense dagblad The Times bliceerde gisteren een vredesplan voor het Midden-Oosten, dat door Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger u zijn opgesteld. [n woordvoerder van het ministerie n buitenlandse zaken in Washing- n heeft het bestaan van een plan- ssinger ontkend. In Israël zei men it ook niet te kennen, maar wel re nt men daar al enige tijd op een [tiatief van Kissinger. The Times ft, dat het plan de instemming zou pben van koning Feisal van Saoedi- labië. Deze zou het ook hebben orgespeeld naar andere Arabische iden. 0 'langrijke punten uit het 'plan-Kis- ifiger' zijn: Israël trekt zich terug de oostelijke oever van het Suez- anaal: e strategische belangrijke basis Sha- m-el-Sheik in het zuiden van de Si- tï komt onder Israëlisch en Arabisch ezicht te staan. mt Sinaï-woestijn in 1967 door Israël roverd, komt onder gemeenschappe- k toezicht. Jeruzalem blijft bij Is- 61, maar de heilige plaatsen van de pistenen in deze stad komen onder stuur van het Vatikaan en (respec- 'elijk) Jordanië. iaël trekt zich ook gedeeltelijk te- van de westelijke Jordaan-oever. ist deze week is er In Israël een ik verschenen over Jeruzalem, xin staat dat de Verenigde Staten |1967 Israël toestemming hebben ge geven Jeruzalem te annexeren. Zowel Johnson als (de komende man) Nixon zou van oordeel zijn geweest, dat het onverstandig was voor Israël om het pas veroverde oostelijk deel van de heilige stad weer op te geven. AFWEZIG Kissinger ontving dinsdag in New York vertegenwoordigers van dertien Arabische landen op de lunch. Hij zei hen dat de VS bereid zijn om te hel pen bij vredespogingen in het Midden- Oosten. 'Maar verwacht geen wonde ren', voegde hij er aan toe. De lunch werd niet bijgewoond door vertegenwoordigers van Libië, Syrië, Zuid-Jemen, Algerije en Irak. Deze Arabische landen zouden hiermee wil len demonstreren dat zij geen ver trouwen hebben in vredesinitiatieven van de VS. Daarvoor zou Amerika te nauwe banden met Israël onderhou den. Het grootste deel van het Pales tijnse verzet is dezelfde mening toege daan. De vage verklaringen over het Midden- Oosten- in de toespraak van Kissin ger voor de VN-vergadering zijn in de Arabische pers voorzichtig ontvangen. Op het door The Times onthulde vre desplan was gisteren nog geen Ara bisch commentaar. dien is nog niet geheel duidelijk of Agnew inderdaad immuun is voor vervolging. Sommigen geloven zelfs dat het Hooggerechtshof hierover een uitspraak zal moeten doen. Nieuwslekken Naast Agnews grondwettelijke bezwa ren, beweren zijn advocaten dat de vi ce-president geen eerlijk proces kan krijgen, omdat er teveel gegevens zijn uitgelekt en er geen onbevooroordeel de jury gevonden kan worden. De kwestie van de nieuwslekken is intri gerend. Lieten federale rechercheurs met opzet informaties uitlekken, zoals Agnew beweert? Zo ja, waarom? Om de aandacht van Nixons Watergate problemen af te leiden? Of om tot het aftreden van Agnew te dwingen? Of misschien om alvast de legale verdedi ging te testen, waarop Nixon zijn wei gering baseert om zijn geluidsbanden te overhandigen? Al deze veronder stellingen zijn ten stelligste ontkent door het Nixon-team, maar deson danks voelt het Amerikaanse publiek dat Agnew niet eerlijk is behandeld en dat achter zijn zaak veel meer zit dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. In ieder geval overschaduwt de affai- re-Agnew de Watergate-hoorzittingen van de senaat. Gisteren verscheen Nixons redevoeringenschrijver Patrick Bachanan voor de commissie Ervin. Hij gaf toe dat hij had voorgesteld dat de Republikeinen zich zouden concentreren op senator Edmund Muskie, die algemeen beschouwd werd als de sterkste Democratische presidentskandidaat Maar Buchanan ontkende dat hij onwettige praktijken had voorgesteld. 'Ik hoopte en ver wachtte, dat onze politieke tegenaan vallen, die voornamelijk, maar niet exclusief waren geconcentreerd op de Democratische koploper, er toe zou den bijdragen dat de uitslagen van de voorverkiezingen en de conventie niet reeds bij voorbaat vaststonden'. Smerige streken Dat president Nixon de verkiezingen gewonnen had was niet dankzij, maar ondanks Watergate en de zogenaamde 'smerige streken', beweerde Bucha nan. 'Watergate kostte de Republi keinse partij miljoenen stemmen'. Overigens had Buchanan grote kritiek op de commissie-Ervin, die hij ervan beschuldigde zijn reputatie te hebben besmeurd door inlichtingen te laten uitlekken, zodat hij in de pers is afge schilderd als de architect van de 'sme rige streken'. De raadgever van de commissie, Samuel Dash, zei dat nie mand van het panel de inlichtingen had doorgespeeld, maar dat hij de zaak verder zou uitzoeken. De commissie-Ervin ondervraagt op het ogenblik 'overgangsgetuigen'. In de eerste fase heeft zij de inbraak bij de Democraten in het Watergate-ge- bouw onderzocht en nu zal zij zich concentreren op de 'smerige streken' (politieke sabotage). Na enkele weken zal de commissie zich gaan bezighou den met de financiëring van de verkie zingscampagne. Voorheen Portugese kolonie Minister Van der Stoel wereldwijde gevolgen onoverzienbaar zijn'. Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland riep in zijn toespraak voor de VN-vergadering alle landen op af te zien van gebruik van geweld. Hij was de eerste Duitse regeringslei der, die de algemene vergadering van de VN toesprak. West-Duitsland en de DDR zijn vorige week pas toegetreden tot deze organisatie. Brandt zei dat de beide Duitslanden, ondanks hun ver schillende sociale en politieke syste men vast besloten zijn een politiek te voeren van 'vreedzaam naast elkaar bestaan'. De twee elementen van de Westduitse vredespolitiek noemde hij: zelfver loochening en aanvaarding van de re aliteit. 'De dingen aanvaarden zoals ze zijn was voor sommigen een bittere pil, maar het was omwille van de vre de noodzakelijk', aldus Brandt. Hij zag 'constructieve mogelijkheden' voor de kwestie-Berlijn. por Michael Lockley llMtrif wmwm Ilil* In Rome. Een werknemer van de Romeinse gemeentelijke reinigings- t veegt voor het beroemde Colosseum de resten bijeen van bij recente ver dingen gebruikte reclame-biljetten. Officiële rapporten tonen aan dat Ita lië onder zijn prachtige uiterlijk ver bazingwekkend grote hoeveelheden viezigheid verbergt. Door de doden die als gevolg van de cholera zijn ge vallen is een stoot gegeven tot een ge detailleerd onderzoek naar de gezond heidstoestanden .Daardoor is een golf van beschuldigingen over en weer, van politiek geharrewar en zelfs van gerechtelijke aanklachten ontstaan. De onthutste Italianen ervaren dat hun land, los van de epidemie, ver reweg het hoogste percentage typhus- gevallen en hepatitis (een leverontste king) heeft en dat slechts 32 Italiaan se gemeenten deugdelijke systemen hebben voor de verwerking van vuil nis, terwijl vele andere daar helemaal niet over beschikken. Hoewel de situatie het ernstigst is in, het met sloppen doorsneden Napels, en het verarmde zuiden, is zelfs de stad Rome in staat om de gebreken te tonen, die de maag doen omkeren. Volgens signor Eduini Zucchet, het Romeinse expert op het gebied van schadelijk ongedierte, infecteren min stens 30 miljoen ratten de rioleringen en vuilnishopen in Rome en gebeurt dat vooral in de schilderachtige oude wijken in hethart van de Eeuwige Stad, geliefkoosd bezoekoord van bui tenlandse toeristen. Vuilnis Evenals in het grootste deel van ove rig Italië vormt de opruiming van vuilnis in Rome een enerm probleem voor de gemeentelijke autoriteiten. Want er bestaan geen installaties voor de vernietiging van het vuil, als ze er zijn kunnen zij de hoeveelheden niet verwerken of werken zij niet doelma tig. Blijkens een gedetailleerd onderzoek wordt in geheel Italië 16 miljoen ton vuil per jaar geproduceerd. Maar hier van wordt slechts ongeveer 20 procent op passende wijze verwijderd. Het ergst is de situatie in de overvolle Middellandse Zeehavenstad Napels en in andere delen van het onderontwik kelde zuiden. Nadat de centrale regering vervuilde schaaldieren als de verspreidingshaard van de Napolitaanse epidemie had ge ïdentificeerd ondernamen de autori teiten tenslotte actie tegen de mossel- kwekerijen even buiten de kust van de Baai van Napels, die precies in het stromingsgebied liggen van het riool water dat het Napolitaanse vuil zon der enige voorbehandeling in open zee afvoert. In de afgelopen twee weken hebben mijnenvegers van de Italiaanse mari ne de mosselbanken afgedregd, terwijl ploegen politie-agenten en gemeente werklieden stalletjes van mosselverko pers met bulldozers en houwelen heb ben vernietigd om te voorkomen dat de cholera weer de kop opsteekt. Mossels De kweek en verkoop van schaaldie ren een belangrijk bedrijf in de zuidelijke kustgebieden is in ge heel Italië verboden. Duizenden zijn er werkloos door geworden. De chole- ra-epidemie, die eveneens de levendi ge nijverheid ten behoeve van het toerisme een zware klap heeft be zorgd, heeft de regering genoopt haast te maken met haar economisch ont wikkelingsprogramma voor het on derontwikkelde zuiden. De hulp zal projecten omvatten ter vermindering van watervervuiling in <Je gebieden rond Napels en Bari en is voorts ge richt op het scheppen van werkgele genheid en de verbetering van de drinkwatervoorzieningen. Want veel DAKAR (Reuter, AFP) De bevrijdingsbeweging in de Portugese kolonie Guinee-Bissau heeft de onafhankelijkheid van dit land afge kondigd. Drie Britse premiers (twee ex- en de huidige) konden tesamen worden gefotografeerd tijdens een receptie die gehouden werd toen Harold Macmillan het laatste deel van zijn memoires ten doop had gehouden. V.l.n.r.: Edward Heath, Macmillan en Harold Wilson. NEW YORK Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft de Oosteuropese landen gewaarschuwd dat echte ontspanning tussen oost en west niet bereikt zal kunnen worden zonder vrije uitwisseling van ideeën en informatie tussen de volkeren van de betrokken lan den. Hij deed dit gisteren in zijn toe spraak voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties. 'Voor ver scheidene deelnemers aan deze verga dering zal het niet gemakkelijk zijn onze inzichten hierover te aanvaar den. Onze opvattingen hierover zijn echter zo essentieel en fundamenteel verbonden met onze leefwijze en onze maatschappij, dat wij bereid zijn ze telkens opnieuw, zo nodig gedurende vele jaren, aan de orde te stellen'. De minister deed een beroep op de Oosteuropese landen zijn opmerkin gen niet te beschouwen als een in menging in hun binnenlandse aange legenheden, maar als 'een weerspiege ling van onze vaste overtuiging dat de zaak van ontspanning bevorderd zal worden door eerbiediging van de menselijke vrijheden in alle delen van Europa'. Grote aandacht besteedde minister Van der Stoel aan de handhaving van de rechten van de mens. 'Vreedzame samenwerking tussen staten heeft niet zoveel om handen, indien volken en mensen het slachtoffer blijven van grof onrecht. Tenslotte is het niet de staat als zodanig, of een organisatie van staten, die het voorwerp vormt van onze zorg, maar juist het welzijn van die mensen. Mr. Van der Stoel vroeg zich af waar om de VN niet tot een doeltreffend optreden tegen de schendingen van de mensenrechten kan komen. Hij meen de dat een krachtig beroep van de VN aan deze schendingen een einde te maken al positief zou kunnen werken. De minister benadrukte dat de Neder landse regering de situatie in Zuide- lijk-Afrika als een groot gevaar voor de vrede beschouwt. 'Indien we werk loos zouden blijven toekijken zullen de problemen en de gespannen ver houdingen, waardoor Zuidelijk Afrika wordt bezocht zich onafwendbaar ont wikkelen tot een conflict, waarvan de Tot de proclamatie van de onafhanke lijke staat Guinee-Bissau is besloten op een volksvergadering in het bevrij de gebied van dit Afrikaanse land, dat sinds 500 jaar onder Portugees beheer staat. Het besluit is gisteren bekend ge maakt door de bevrijdingsorganisatie, die al ruim tien jaar oorlog voert te gen de Portugezen. De guerrilla's be heersen ongeveer driekwart van het grondgebied van dit land, dat ruim 500.000 inwoners telt. De Portugezen zijn nog heer en meester in de grote plaatsen. De verzetstrijders hebben totnutoe geen grote bevolkingscentra ingeno men omdat ze Portugese bombarde menten op bevrijde plaatsen vrezen. Daarom is naast de militaire strijd ook een diplomatiek offensief tegen Portugal opgezet. Daarin past de af kondiging van de onafhankelijke staat Guinee-Bissau. MOORD De bevrijdingsbeweging heeft deze stap lang voorbereid. Ze wilde er ze ker van zijn, dat verschillende landen de nieuwe staat zouden erkennen. De ze voorbereiding werd ernstig ge schaad door de moord op de leider van de verzetsbeweging Amilcar Ca- bral. Dr. Cabral werd begin dit jaar neergeschoten voor zijn woning in Co nakry, de hoofdstad van het buurland Guinee. De beweging is kennelijk sterk genoeg gebleken om deze te genslag te boven te komen en het ver trouwen van andere Afrikaanse lan den te behouden. De volksvergadering, die de onafhan kelijkheid uitriep, heeft een staats raad van vijftien leden gekozen. Voor zitter is Luiz Cabral, een broer van de vermoorde Amilcar Cabral. Hij is secretaris-generaal van de bevrijdings organisatie, de PAIGC, (Afrikaanse partij voor de onafhankelijkheid van Guinee en de Kaap-Verdische eilan den). De secretaris-generaal van deze partij, Pereira, heeft drie weken gele den op de conferentie van niet-gebon- den landen in Algiers de onafhanke lijkheid van zijn land al aangekon digd. De ongebonden landen zegden hem toen steun toe. Portugal heeft steeds geweigerd met de PAIGC te onderhandelen. Het heeft een troepenmacht van ongeveer 30.000 man in Guinee-Bissau om de guerrilla's te bestrijden. De nieuwe Afrikaanse staat heeft verklaard trouw te zullen zijn aan de beginselen van de Verenigde Naties en de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid. HOUSTON (Reuter, UPI) Dat de brancards voor het afvoeren van de pas gelande Skylab-astronauten gister nacht ongebruikt bleven, bleek symbolisch voor hun naar verhouding voortreffelijke conditie. Toen het urenlange eerste medisch onderzoek gistermorgen was afgelopen, konden de artsen meedelen dat de bemanning er beter aan toe was 4an destijds hun voorgangers die maar vier weken ge wichtloos hadden rondgezweefd. Doordat hun evenwichtsorganen nog wat van slag waren, hadden Bean, Garriott en Lousma nog wel een beet je last van duizeligheid en misselijk heid. Maar het viel mee, zeker wan neer men bedazcht dat de mannen nog flink zeeziek hadden kunnen zijn ook. Na de plons in de oceaan dobber den zij in eerste instantie onderstebo ven op een 2'/2 meter hoge folfslag. Bloeddruk en hartwerking waren nor maal. Het pakket tegenmaatregelen op dit terrein (onder andere veel condi tietraining) heeft kennelijk aan zijn doel beantwoord. Er gaan in Houston al stemmen op om. als het verdere medisch onderzoek dit gunstige beeld bevestigt de laatste Skylab missie nog langer dan acht weken te laten duren. eerste reactie op de proclamatie van Guinee-Bissau ontkend dat de bevrij dingsbeweging gebied onder controle heeft. Het Nederlandse Angola-Comité zal bij de Nederlandse regering aan dringen op erkenning van de nieuwe Afrikaanse staat. De Portugese regering heeft in een ROME (Reuter). De Italiaanse fil mactrice Anna Magnani is gisteren in Rome overleden. Zij was 65 jaar. An na Magnani verwierf haar grootste be kendheid met de film 'The Rose Tat too' uit 1955. Daarmee verdiende zij een oscar. De laatse jaren trad zij al leen nog op in televisiefilms. Italië vrij ROME (UPI). De Indiaan Adam Nordwall, die twee dagen geleden een speer in Italiaanse bodem stak en daarmee dat land in bezit nam, heeft Italië terug gegeven aan de Italianen. De 44-jarige Indiaan, afkomstig uit San Francisco, zei dat de hartelijke ontvangst hem had overweldigd en dat hij daarom had besloten de in boorlingen een gunst te doen. Nord- well kwam maandag in Italië. Zoals Columbus destijds Amerika ontdekte, ontdekte hij nu dit land. En zoals Co lumbus destijds het al duizenden ja ren bewoonde Amerika kon innemen, kon de Indiaan nu Italië tot zijn bezit rekenen. Syrische ministers DAMASCUS (Reuter). President Assad van Syrië heeft gisteren enkele wijzigingen in zijn kabinet van dertig ministers aangekondigd. Vier minis ters werden ontslagen, drie nieuwe benoemd. Staat van beleg ANKARA (UPI). IMN DE TWEE BELANGRIJKSTE STEDEN VAN Turkije is de staat van beleg opgehe ven, na een periode van 29 maanden. Al die tijd maakte het leger jacht op een anarchistische guerilla-organisatie. Er zijn in totaal duizenden arrestaties verricht. Kissinger naar China NEW YORK (AP). De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger gaat rond 20 oktober naar China. Op de heen- en op de te rugweg zal hij in Tokio besprekingen hebben met de premier va nJapan, Tanaka, en diens minister van buiten landse zaken, Ohira. Rome telt zo"n dertig miljoen ratten. In Napels wordt de vis vet in liet rioolwater. In Bari spelen de kinderen tussen stinkende hopen vuilnis. Dit zijn de toestanden die de Italianen voorgeschoteld krijgen als harde, onweerlegbare feiten over de situatie in veel van de belangrijkse steden nu de cholera-uil- barsting, die 26 doden heeft geëist, tot bedaren begint te komen. ADVERTENTIE) dichtbevolkte sloppenwijken hebben alleen de beschikking over de ge meentelijke straat-waterpomp. De regering heeft publiekelijk ge waarschuwd dat hoewel de huidige epidemie onderdrukt is er elk ogen blik een nieuwe cholera-uitbarsting mogelijk is. De Italiaanse minister van volksgezondheid Luigi Gui heeft het parlement laten weten dat 'de sa nitaire omstandigheden in de woonge bieden waar de infecties zijn opgetre den wijzen op ernstige en zorg wekkende onvolkomenheden'. De cholera-uitbarsting, die in Napels begon en zich van de voornaamste Adriatisclie Zeehavenstad Bari verder uitbreidde tot het noordelijker gelegen Rome heeft op stedelijk, regi onaal en nationaal niveau felle controverses gewekt, waarbij iedereen de ander de schuld van het gebeurde geeft. Burgemeester Gerardo de Mi- chele van Napels heeft zijn ontslag aangeboden wegens de schandalige hygiënische toestanden in de stad. Di verse stedelijke topfunctionarissen zijn gewaarschuwd dat zij mogelijk voor de rechter worden gedaagd wegens nalatigheid. Vier Napolitaanse industriëlen zijn deze week gearrres- teerd omdat zij giftige afvalstoffen cp gemeentelijke terreinen hadden ge stort. Tekort Intussen blijft er een ernstig tekort bestaan aan vuilnislieden. hoewel er in Napels naar schatting 200.000 werk lozen zijn. Honderden werklozen hebben deelgenomen aan rellen, in een poging een baan als vuilnisman te krijgen. Michael Lockley is correspondent in Rome van het Britse persbureau Reu ter. Sprkigt in nieuwe, kloeke hele literfles koel méènèm-blik of beker of tetrapak

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13