Bemin g>^bloem' Halvarme fllSlllallI 'Autogarantie in voordeel fabrikant' .tijdelijk voor wie het verschil proeft Vraag het nieuwe Hebbedingenboelg'e Nieuwe boeken Korte jasjes trekken volop de aandacht, signaleert Peek&Cloppenburg ZONNEBLOEM HALVAR IN E INH.250G S. BEVAT 40% VET. 50%mind«f coterie*» getond en goed «ocrdelijn Remia B.V.Den Dolder TROUW/KWARTET DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1973 Van een verslaggever DEN HAAG De autogarantiebewij zen zijn teveel in het voordeel van de fabrikant uitgevallen.Het is een on verteerbare zaak, dat de consument meestal geen nieuwe auto krijgt, als herhaalde reparaties het mankement niet kunnen verhelpen. Dit verklaart het Konsumenten Kontakt na een on derzoek naar de garantie van de auto mobielindustrie. Aan die garantiebewijzen van de auto- top-tien (de tien meest verkochte au to's) blijken nog meer bezwaren voor de consument te kleven. Zo vindt het Konsumenten Kontakt het onjuist dat kopers voor fabrieksfouten op moeten draaien als die fouten pas na het ver strijken van de garantieperiode aan het licht komen. Bovendien is het blad het er niet mee eens dat de ko per geen recht heeft op schadevergoe ding als hij door een gebrekkige auto (ten gevolge van een fout van de fa briek) een ongeval krijgt De fabrikanten en importeurs van de tien populairste automerken van Ne derland blijken overigens wat hun ga rantiebewijzen betreft nauwelijks voor elkaar onder te doen. Er werden geen grote onderlingen verschillen waarge nomen Alleen in de garantieduur maakt Toyota met twaalf maanden een gunstige uitzondering. De rest houdt het op een half ja'ar. Zes maanden is bepaald niet lang, al dus konsumenten kontakt Als een au to bij aankoop gebreken heeft dan kunnen die ook wel een pas na afloop van de garantietermijn aan het licht komen, en dan komen de reparatie kosten voor rekening van de koper. Wie dergelijke reparatierisico's overi gens tot het uiterste wil beperken, wordt aangeraden de auto een maand voor het verstrijken van de garantie termijn door de ANWB te laten tes ten. Eventuele gebreken kan men dan tenminste nog net gratis laten repare ren. Wandkalenders 1974 gewijd aan het koninklijk huis. De Oranje-kalender van Pro Juventu- te de 27ste kan voor 1974 weer als een charmante wanddecoratie gel den. De uitgave geheel in kleur heeft als frontaanzicht een beeld van de voorlezende grootmoeder met kleinzonen. Januari begint met win tersportfoto's en voorts zijn er infor mele en formele foto's, waarvan er enkele uit particulier bezit nog nimmer waren gepubliceerd, zoals on gedwongen beelden van vakanties. Het betreft hier andermaal de jaar lijkse kalenderactie van Pro Juventu- te, ten bate van kinderen-in-moeilijk- heden. Naast de Nederlandse uitgave is er ook een, die is afgestemd op bui tenlandse relaties. De hoogst aantrek kelijke kalender is verkrijgbaar bij al le plaatselijke afdelingen van Pro Ju- ventute. Ze kan per giro worden be steld bij het centraal adres: Postbus 71 0 1 Amsterdam postgiro 51 74 00. De prijs is ƒ4,75. Voor toezending per post dus na overschrijving per giro moet men dit bedrag met 1,25 (portikosten) verhogen. Voorts is uitgekomen de. Prinses Bea- trix-kalender 1974, een uitgave van Ten Have b.v. Postbus 1 Baarn, prijs ƒ5,25 en verkrijgbaar in de boekhan del. Het is eveneens een maandkalen- der in kleur, die wel overwegend, maar niet uitsluitend is gewijd aan het kroonprinselijk gezin. Er is onder meer zoals ook in de Pro Juventu- te-kalender een kostelijke foto van prinses Irene, met haar zoon en twee ling. Ris Colin Forbes Hinderlaag bij Paler mo Uitgave: Hollandia Baarn. Prijs: 16,90. Het valt niet te ontkennen, dat For bes met deze roman over een verme tel sabotage-avontuur de sfeer van de rode oortjes oproept. De oorlogsro man speelt op Sicilië in de periode, waarop de geallieerden Zuid-Europa gaan bevrijden. De opdracht voor drieste saboteurs is om de laatste gro te trein-veerboot, schakel met het Ita liaanse vasteland, te laten exploderen, opdat de Duitsers beslissend worden gehinderd bij het overbrengen van versterkingen naar Sicilië. Drie man nen slagen daarin met behulp van een mafia-leider, die ze als vertrouwens man voor do plaatselijke contacten niet konden missen. Forbes, die tij dens de oorlog in het Middellandse zeegebied diende, roept de sfeer op, mede dank zij z'n kennersoog voor de tails, die meeslepend is. Het procédé is overigens wel dat van de adembe nemende acties die telkens op het laatste ogenblik succes hebben, en met véél slachtoffers aan Duitse zijde, kortom de 'door het oog van de naald conceptie'. Dat neemt niet weg, dat men kennis neemt van vier dynami sche dagen uit het leven van moderne musketiers, die onvoorstelbaar boei end zijn. 'Smulwerk' voor vaders én zonen. Rfs Persoonsbewijs. 30 gesprekken rond om een overlevende, onder redactie van Philo Bregstein. Paris-Manteau, 1973. 176 blz. Er zijn veel auteurs die de grens tus sen fiction en werkelijkheidsbeschrij ving in hun literatuur tarten of ont kennen. Ook Bregstein, die 30 inter views met en naar aanleiding van een zekere Simon Isakowitz aanbiedt, zegt vooraf: 'Hoewel deze interviews fictief zijn en gelijkenis met bestaande per sonen op toeval berust, is vrijwel elke zin in werkelijkheid gezegd. Aan ie der, die op welke manier ook mee hielp bij het schrijven, draag ik dit boek op'. De kracht van 'Persoons-be- wijs' ljgt in de knap gesuggereerde authenticiteit. Isakowitz, een Joodse violist die uit Nazi-Duitsland naar Ne derland vluchtte en later naar Ausch witz werd gedeporteerd waaruit hij 'overleefde', wordt gekarakteriseerd door verschillende personen: buren, dochter, pleegouders van zijn dochter, hippies bij hem op kamers, een hoer, zijn dokter, etc. Zij komen allemaal sprekend aan bod en aldus wordt de lezer in staat gesteld zich een beeld te vormen, niet alleen van deze Isako witz, maar ook van de 'overlevende' in het algemeen, de oorlog van toen en de zogenaamde' vrede van nu. Hoe langer hoe meer raakt de interviewer betrokken bij zijn interviews. Het le ven van Isakowitz gaat het zijne beïn vloeden, hij raakt in een persoonlijke crisis, ontbindt zijn huwelijk voor een poosje, zozeer grijpt hem aan wat hij hoort en ervaart. Het is waar wat Bregstein vooraf meedeelde, nl. dat vrijwel elke zin hl werkelijkheid gezegd is. Zijn geïnter viewden representeren soorten menin gen over de Jodenvervolging, ze zijn typerend. Wie zoveel meningen naast elkaar ziet, vraagt zich af wie hij is, wat hij voorstaat en in hoeverre hij zelf in de Nederlandse samenleving van vandaag een medeschuldige is aan wat gebeurd is en aan wat staat te ge beuren. 'Persoons-bewijs' vraagt om een kriti sche beschouwing niet alleen van het gelezene (de geïnterviewden) maar ook van de lezer (de interviewer). Het is een belangrijk boek, goed van opzet en ernstig van boodschap. Het is in feite aan ons allemaal opgedragen. T. v. D. Ridder Roeland, paladijn van Karei de Grote, door D. D. R. Owen. Uitga ve Fibula-van Dishoeck. 204 blz., 39,50. Dit uitvoerige, gedegen en deskundige werk over het Roelandslied met zijn apocalyptische verloop en over dé his torische achtergronden daarvan is vooral aantrekkelijk om de illustratie. Daarom zij deze prachtig gedrukte uitgave allereerst geprezen om de maar liefst 115 zwartwit- en 24 kleuren illustraties, die samen een fraai beeld geven van de tijd van Karei de Grote. Miniaturen, pentekeningen en afbeeldingen van reliekschrijnen, smeedwerk, beeldhouwwerk, gebrand schilderde ramen, tapijten en hand schriften leverden overvloedig materi aal; Daar tussendoor Owens duidelij ke, populair-wetenschappelijk gehou den tekst over de Razende Roeland, die te laat op zijn wonderhoorn Oli fant blies en daardoor bij Roncesval- les in de Pyreneeën werd verslagen door de Spaanse mohammedanen (zegt de legende) of door de christe lijke Basken (zeggen de historici). Dit royale boek levert dan ook een welko me bijdrage tot de kennis van de vroege middeleeuwen; De vertaling uit het Engels laat te wensen: uit drukkingen als 'roodkleurig', 'milde nederigheid', 'goden' i.p.v. afgodsbeel den, 'het lichaam honen', 'vechtpartij' voor een strijd op leven en dood, doen vreemd aan; Roncesvalles wordt consequent als Roncevalles gespeld, wellicht onder invloed van de Franse naam Roncevaux. W.F.S. Kent U ze nog Dorpsgezichten in oude ansichten. Uitgaven van de Europese Bibliotheek Zaltbommel. Foto's v?n Briellenaren uit het tijd vak van 1898 tot 1940 zijn verzameld in de uitgave: 'Kent u ze nogde Briellenaren'. Deze omvangrijke her inneringsalbum met veel tekst is sa mengesteld door J. Kok, die onder meer wijst op de betrekkelijk gesloten gemeenschap, die Den Driel, ook in de eerste helft van deze eeuw, is ge weest. (Omstreeks de eeuwwisseling 4300 zielen, in 1940: 3200). Volwasse nen, kinderen van vroeger in de om lijsting van een knusse en historische kleine stad vormen tezamen het zeer aantrekkelijke fotoboek (Prijs ƒ21,90). Op hetzelfde stramien hebben L. Smit en A. Versluys geborduurd met be trekking tot de Alblasserdam en de Alblasserdammers. Hoe werd er vroe ger in dit dorp geleefd, gewoond, hoe waren het school- en het verenigings leven? Een keur van oude prentjes il lustreert dit alles. Ook dit boekje kost ƒ21,90. Voorts twee uitgaven 'in oude ansich ten', gewijd aan Nieuwerkerk aan den IJssel en aan Lexmond. Voor eerstge noemde uitgave tekende C. J. Helm- strijd, die een kort historisch over zicht laat voorafgaan. Het gaat hier evenals Lexmond, met afbeeldingen van Kortenhoeven, Lakerveld en Acht- hoven om prentbriefkaarten van het begin van deze eeuw tot aan de tweede wereldoorlog. Lexmond, de naam komt van de Laak, een voorma lig veenstroompje, gaf P. Horden Jzn. aanleiding tot het bijeenbrengen van menige karakteristieke foto. Beide boekjes kosten ƒ17,50. Rfs Kort scoort hoog. Tinneroy coat met ritszakken. Kort jasje in overhemdptijl Imitatie-lammy coat met Imitatiebont coat. Bruin of Zwart, groen, aubergine. met bontkraag. Nappaline. Borg kraag en.ritszakken. wit. Mt 36/44.100 Mt. 36/44. ^()50 Zwart, rood, wit. Mt. 34/42. Br.uin. Mt 36/44. 521-252

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10