Half miljoen scholieren op pad met kinderzegels 'Humuslaag uit bos weghalen strafbaar' hauffeur truck litgeput van afgehaald Uurtje godsdienst maakt geen christelijke school Nieuw griep-vaccin zou virus een slag voor zijn nf '4 cHt Angolese eftatschappij e Friendships ^fiches voor dr. Jacobi Fietser aangereden VVDM: defensie koopt outspan- sinaasappelen Minder dan de helft van de 'gezonden' was écht gezond Prijsverschil in 'zoetjes' enorm groot Utrechts rechtbank: 'strooiselroof' wél tegen de wet osie verwoest school Nog steeds geen bewijs in de Deventer moordzaak onze Haagse redactie JSWIJK De politie van Rijswijk (Z.H.) heeft gistermorgen een 32-jarige Rotterdamse vrachtwagenchauffeur van 13 (Den Haag-Rotterdac) gehaald, die op de rijbaan 'or het hem tegemoetkomende verkeer reed. Bij aanhouding de chauffeur volgens de politie geheel van de kaart. De was met zijn 20 tons truck met oplegger al 22 uur onder- politie was door automobilisten tvaarschuwd dat op rijksweg 13 i vrachtwagencombinatie slinge-" id richting Den Haag reed. Bij afslag Delft koos de chauffeur i verkeerde oprit en reed tegen t verkeer in. Voor er ongeluk- n gebeurden kon de politie de in tot stoppen brengen, politie bood de zeer vermoeide jan een bed aan op het politiebu- Su waar hij als een blok in slaap ;1. Na enigszins op verhaal te gekomen vertelde de chauf- ir al 22 uur onderweg te zijn ge- •st. De vorige ochtend was hij okken vanuit Giessenburg, ,r het bedrijf van zijn werkge- P. den Haan, is gevestigd, Venlo. Vervolgens was hij ir het Belgische Charleroi gere- waarna hij de terugreis naar :terdam begon. In totaal was de ongeveer 560 kilometer lang. eigenaar van het transportbe de heer Den Haan, zegt niet iegrijpen waarom zijn chauffeur ing over deze rit heeft gedaan, ir zijn mening was deze inclu- het oponthoud van laden en ;en te volbrengen in ongeveer uur. liii Rijswijkse politie heeft tegen ld eigenaar procesverbaal opge- diakt wegens overtreding van het tuigenbesluit. Hierbij is bepaald peel uur een chauffeur per dag oi mag werken. Al geruime tijd voe ren de bonden van het vervoer- spersoneel acties tegen overmatige diensten. Officiëel dient elke chauf feur in zijn rijtijdenboekje bij te houden hoeveel uren hij gewerkt heeft. Waarom echter de chauffeur in dit geval zolang over de reis heeft gedaan is nog niet achter haald. Rapport Deze week zal een rapport over vereenvoudiging en doorlichting van het rijtijdenbesluit door de minister van verkeer en water staat, Westerterp, aan de Tweede Kamer worden toegezonden. Het rapport, laat doorschemeren, dat over de rijtijden verschil van me ning bestaat tussen werkgevers en -nemers. De werknemers zijn voor stander van een vereenvoudiging van het systeem, waarbij naar hun mening moet worden uitgegaan van wat de normale rijtijden zijn en niet wat de uitzonderingen alle maal betekenen. De werkgevers vinden dat de werktijden van chauffeurs onmogelijk vergeleken kunnen worden met die van werk nemers in de industrie. Zij achten het nadelig voor een slagvaardig beleid, als voor elke uitzondering op de regel een vergunning ge vraagd zou moeten worden. 1st ee apen in de armen omringd door schoolkinderen. jen verslaggever Het Angola-Comité heeft Jer Van der Stoel van buiten- e zaken gevraagd een onderzoek stellen naar berichten, als zou euwe Angolese luchtvaartmaat- >ij 'TAA twee Fokker F-27 Dophips hebben aangeschaft. De ten maken melding van onmid- :e aflevering, aldus het comité. t 'ijst erop, dat de toestellen bij •kkerfabriek in Nederland zijn u. richten verschenen deze maand t Portugese dagblad Diario de feric as en in het blad Report from i ?ese Africa, dat in Angola wordt even. De luchtvaartmaatschappij is een semi-overheidsbedrijf, dat .plaats is gekomen van de vroe- ,?r PTA. jAngola-comité vraagt minister Ier Stoel de bestelling ongedaan iken, als de berichten waar blij- v ii v zi;'n' Vol§ens het comité be- in dit geval niet de tweede- Friendships, die de Portugezen vorig jaar kochten voor gebruik In het Jeugdcircus in Den Haag werd gisteren symbolisch de opbrengst (zes miljoen gulden) verdeeld van de kinder postzegelactie van vorig jaar. Tevens werd het startsein gegeven voor de nieuwe actie. Op de nieuwe kinderzegels komen vier spelen voor: schaken boter, kaas en eieren dominospel doolhof. De ontwerpen voor de zegels, die op 13 november uitkomen, zijn afkomstig van een bekroonde inzending uit een prijsvraag, die in 1969 ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het Grafisch Studiecentrum in Den Haag werd uitgeschreven. De keus viel op de ont werpen van F. Hazelebach uit Rotterdam, die als avondstudent aan de Academie voor beeldende kunst ter plaatse had meegedaan. De prijs per serie bedraagt ƒ2,10. 1 an middag: aan de deuren ifél gekocht Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De grootste verkoop, die tevens een liuis-aan-liuis-actie is, begint vandaag: vijfhon derdduizend schoolkinderen van achtduizend scholen komen in de vroege middag na het einde van de ochtendschooltijd met hun bestelenveloppe voor kinderpostzegels aanbellen en aan de deu ren zal ditmaal wél gekocht (dat wil zeggen besteld) worden. De nieuwe kinderzegels-met-toeslag zijn er, ditmaal gewijd aan oud-Hol landse spelelementen, zoals het domi nospel en boter-kaas-en eieren. Op nieuw wordt gerekend op een kracht toer van het Nederlandse volk ten ba te van kinderbescherming in binnen- en buitenland. Weer wordt gemikt op een opbrengst van zes liever zeven miljoen gulden. Een heel éndere krachttoer werd gis teren in verscheidene spectaculaire variaties getoond in het veroverende kindercircus 'Pierrot' in de Spoorwijk van Den Haag. Daar werden in een at'thcidendc directeur van Artis, dr. E. F. Jacobi. kreeg gisteren tonaffiehes aangeboden, die de directie van Artis ter beschik- isteit aan dc lagere scholen in ons land. Op de foto dr. Jacobi EINDHOVEN De 70-jarige fietser H. J. Elfrink uit Eindhoven is giste ren door een personenauto aangere den. Hij was op slag dood. Van een verslaggever UTRECHT Volgens de vere niging* van dienstplichtige mili tairen (VVDM) wordt op een groot aantal kazernes in ons land Zuidafrikaanse outspan-si- naasappelen bij de maaltijd ver strekt. In een verklaring signa leert de WDM dat er over deze kwestie bij dienstplichtigen in onder meer Ede, Venlo, Steen- wijk, Havelte en Utrecht 'grote onvrede is gerezen'. 'Dagelijks komen er bij ons telefonisch klachten binnen', aldus een WDM-hoofdbestuurder. In een verklaring eist de VVDM dat het ministerie van defensie out- span-sinaasappelen voortaan van het boodschappenlijstje schrapt. Maandelijks wordt van het in komen van de dienstplichtigen een bedrag op de wedde inge houden voor de voeding. Aan de aankoop van outspan-sinaas- appelen wordt dus ongewild bij gedragen door de WDM-leden, betoogt de soldatenvereniging. bont programma de nieuwe zegels ge presenteerd, die midden november of ficieel in circulatie komen. Tevens werden op een ludieke wijze voorbeel den gegeven van de wijze waarop de miljoenen van de actie van 1972 wor den besteed. De circusclowns Simon en Alberto haalden uit een originele postzegelau tomaat opmerkelijke grote zegels te voorschijn, waarop bedragen in geld stonden vermeld. Dr. J. Spaander, voorzitter van het Nederlands Comité symbolisch enige bedragen uit. Dr. S. Leenstra, geneesheer-directeur van de protestants-christelijke stichting 'Noorderhaven', in Julianadorp kreeg vijftigduizend gulden als aanloopkos ten voor de te bouwen kinderboerde rij. 'Noorderhaven' gaat uit van de Vereniging tot opvoeding en verple ging van geesteszwakke kinderen 's Heerenloo'. De Vereniging Federa tie Paardrijden Gehandicapten in Den Haag ontving eenzelfde bedrag. De stichting Toevluchtsoord voor Meisjes te Groningen opvang van niet-ge- huwde meisjes en vrouwen werd eveneens met een halve ton bedacht. In de sector preventieve zorg werd tweemaal 250.000 gulden verstrekt aan Pro Juventute, voor onder meer de adviesbureaus voor jeugd en gezin. Clubhuizen Representatief voor de algemene jeugdwelzijnszorg, gericht op een zo groot mogelijke ontwikkeling van ge zonde kinderen werd de stichting clubhuizen 'De Fram' veertigduizend gulden ter beschikking gesteld ten ba te van het jeugdcircus 'Kraaiennest' in Den Haag, waar gisteren de vrolij ke plechtigheid, in aanwezigheid van PTT-directeur drs. De Jonge, plaats vond. De Amsterdamse Kinkerbuurt ('vrije Expressie Kinderbuurt') ont ving een stimulerend bedrag van 30.000 gulden. Tenslotte, voor zover het binnenlandse steunverlening be trof, was er ruim 76.000 gulden voor de kosten van een 'sociaal pedago gisch onderzoek speciale voorzieningen voor schipperskinderen', dat zal wor den verricht door het Pedagogisch en colpom olie Chevron Van een verslaggever VL.AARDINGEN Uit een onderzoek dat de Nederlandse Vereniging voor Gezondheidsbewaking (NVG) heeft gehouden onder ruim tweehonderd personen, die zich gezond waanden, is gebleken dat slechts 41 procent als gezond kan worden be schouwd, terwijl 32% procent naar de huisarts moest worden venvezen en 2614 procent een specialistische behandeling dien de te ondergaan. De onderzochte groep wordt te klein geacht om hieraan defini tieve conclusies te verbinden ten aanzien van de gezondheids toestand van de Nederlandse bevolking. De vereniging heeft de geneeskundige hoofdinspectie van het staatstoezicht op de volksgezondheid met de uitkomsten van het onderzoek op de hoogte gesteld. Het onderzoek zal worden voortgezet. Van onze correspondent NIEUW VENNEP 'Hoe christelijk is ons onderwijs?' Over dit on derwerp sprak de heer D. J. Brouwer, hoofd van de Calvijnschool in Katwijk en consultent bij het christelijk onderwijs, tijdens de jaar vergadering van de vereniging voor christelijk nationaal schoolonder wijs in Nieuw Vennep. Andragogische Wetenschappen aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Wezen in Vietnam Tot de dankbaren in Den Haag be hoorde miss Phuong van de Vietna mese Vredesdelegatie uit Parijs, die ten bate van het werk onder wezen en jeugdige ontheemden in Vietnam ruim veertig mille kreeg. Er is ook voor andere buitenlandse jeugdprojec- ten geld beschikbaar gesteld uit de postzegelpot, zoals voor een spraakkli- niek in Djakarta twintigduizend gul den. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tussen de diverse kunstmatige zoetstoffen bestaan enor me prijsverschillen, die kunnen opl<?- pen tot maar liefst 680 procent. Dit blijkt uit een overzicht dat 'Koop kracht', het maandblad van Konsu- menten Kontakt. heeft samengesteld van 'zoetjes' en andere stoffen die sui ker vervangen. De prijsvergelijking had plaats op ba sis van prijzen die werden omgere kend naar 500 gram suiker .Op deze manier werd berekend dat 500 gram suiker in de vorm van Sukristoltablet- jes 16 cent kost. maar in de vorm van Natrena-tabletjes 1,25 per henderd stuks, (in verpakking van 500 tablet jes kost Natrena 0,90 en per 1.500 tabletjes omgerekend naar 500 gram suiker 0,66). De meeste merken zoetjes hebben de zoetstof sacharine tot basis. Bij Na trena (Bayer) en Sucrosa (Chefaro) blijkt de kunstsuiker gebaseerd op cycamaat; een stof die enkele jaren ge leden verontrusting gaf nadat een Amerikaans onderzoek de schadelijke werking van cyclamaat op proefdieren had aangetoond. Het onderwijs in net zo christelijk als de ouders en de leerkrachten de school maken', aldus de heer Brou wer. 'Het hangt ervan af hoe bewust zij eraan meedoen en of wij de goede vinger aan de pols houden'. De inleider toonde zich nogal gereser veerd ten opzichte van de oudercom missie, waarover tegenwoordig veel wordt gesproken. Een oudercommissie heeft wel zin, mits men de ouders niet gaat belasten met het organise ren van schoolfeesten, schoolreisjes enz. Een veel dankbaarder taak zou de oudercommissie hebben als zij werd ingeschakeld bij het beleid dat wordt gevoerd en bijvoorbeeld zeggen schap heeft bij de benoeming van leerkrachten. De ouders kunnen dan ook mee bepalen hoe christelijk de school is. Meer invloed van de ouders, zou een school ten goede kunnen ko men. De heer Brouwer wees erop dat van het christelijk onderwijs na de la gere school weinig meer terechtkomt. In dit verband zei hij ondermeer dat er docenten zijn die eerder een marx istische inslag hebben, dan een chris telijke. De tweede helft van de twintigste eeuw werd door de heer Brouwer be titeld als 'de eeuw van de dictatuur van het kind'. Hij vond het onjuist dat het kind teveel ruimte krijgt. Als ze hun zin niet krijgen gaan ze tegen de ouders tekeer, die dat dan vaak nog gewoon vinden. 'Wij moeten de kinderen, voor ze naar school gaan al het nodige respect bijbrengen', aldus de heer Brouwer. Vooral het feit dat hij zich kantte te gen het aanstellen van niet protes tantse onderwijskrachten op een christelijke school, ondervond nogal kritiek. Zelfs in noodsituaties zou de heer Brouwer hiertoe niet overgaan. Aanwezigen leraren vonden hem dan ook te generaliseerd. De heer Brouwer vond de man of vrouw voor de klas bepalend voor het kind; 'Zij moeten hun principes en geloof in de Heer overdragen en zo het gezicht van het christelijk onder wijs bepalen'. Gezien voorbeelden uit de praktijk, was de onderwijsconsulent uit Kat wijk niet erg gerust op de gang van zaken. 'Een uurtje godsdienstonder wijs maakt nog geen christelijke school', aldus de heer Brouwer. Nieuwbouw Tijdens de vergadering werden de plannen bekendgemaakt voor een nieuwe Johannes Westeijnschool, die wordt gebouwd op de hoek van de 'Dorpsstraat en de Nieuwstraat en aansluit op de al bestaande kleuter school. De noodlokalen in Linquenda zullen pas na de kerst in gebruik wor den genomen. De aanwezigen gaven het bestuur machtiging geldleningen aan te gaan voor de uitbreiding, res tauratie en nieuwbouw van schoolge- bouwen. De vereniging heeft momenteel 425 leden. Het bestuur sprak zich uit voor de oprichting van een oudercomraissie voor elke school. Naar de realisering hiervan wordt gestreefd. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een in Frankrijk ontwikkeld griep-vaccin dat ook bescherming zou bieden tegen nieuwe varianten van het A-griep virus die de komende jaren te verwachten zijn, wordt binnenkort in Nederland ingevoerd. Behoudens goedkeuring door het Rijksinstituut voor de volksgezond heid zou het volgende week al be schikbaar zijn, voorlopig in beperkte hoeveelheden. De onderzoekers van het Institut Pasteur in Parijs, onder leiding van prof. C. Hannoun, hopen met hun vaccin de bijna jaarlijkse ra ce van de geneesmiddelenmakers te gen de tijd, tot ongeveer 1978 in één klap te hebben gewonnen. Het A- grtepvirus ('Hongkong-griep') heeft de hebbelijkheid voortdurend een beetje van eigenschappen te verande ren, waardoor na een of twee jaar de bestaande vaccins niet meer werkzaam zijn. Er moet dan een vaccin tegen de nieuwe variant worden ontwikkeld zdra die geïsoleerd is en voordat die zich uitgebreid heeft verspreid. tussenliggende en nu bestaande vari anten. Inenting tegen griep is nog al tijd meer een verkleinen van het risi co dan een absolute bescherming. In de gunstigste gevallen wordt volgens sommige schattingen 50 tot 70 procent van de ziektegevallen voorkomen. Voor vaccinatie komen in eerste in stantie bejaarden en lijders aan be paalde ziekten in aanmerking, voor wie griep een levensbedreigende com plicatie kan zijn. Slag voor CHEVRON Olieprodukten De Parijse onderzoekers hebben het veranderingsproces bij het virus kunstmatig versneld en brengen nu een vaccin tegen de variant die pas in 1978 te verwachten is. Dit vaccin zou dan ook bescherming bieden tegen de du ENSWAARD Gisteravond is )-school aan de Lindeweg te Val- aard door een ontploffing in a tolhuis vrijwel totaal verwoest. Uk uiten zijn gesprongen en de mu- angen er scheef of in brokstuk- j ij. Er is een enorme ravage aan- t Ook in de omgeving van de 's veel glasschade. De school een streekkarakter en zal zoals ch nu laat aanzien waarschijn- mjkte' 'n zÜn geheel moeten worden |uwd. Er deden zich geen per- jke ongelukken voor. De schade in de tonnen. Van een verslaggever UTRECHT Het zonder vergunning weghalen van de vruchtbare humuslaag uit de bossen (vaak 'strooiselroof' genoemd) is volgens de Utrechtse rechtbank straf baar. Volgens de rechtbank valt 'strooiselroof' onder de ontgrondingenwet, omdat de humuslaag een onderdeel van de grond is. De rechtbank deed deze uit spraak in een proefproces, waarin de Soester houthande laar F. B. P. C. van der K. centraal stond. De rechtbank achtte bewezen dat hij bos- strooisel had laten wegharken maar Van dor K. werd toch van rechtsvervolging ontsla gen, omdat hem volgens de rechter niet kon worden ver wéten dat hij z ich aan een strafbaar feit schuldig ge maakt had. Hij had namelijk verklaard dat hij er geen idee van had dat hij volgens de ontgrondingenwet vergunning zou moeten aanvragen: strooi selroof viel volgens hem niét onder ontgronding. De recht bank vond deze verklaring aan nemelijk: officier van jusitie mr. A. M. Franssen had bij de behandeling al verklaard dat de rechter in feite de kastan jes uit het vuur moet halen nu de wetgever in de in 1971 van kracht geworden ontgron dingenwet zo vaag geweest was over de vormen van ont gronding. Een vertegenwoordiger van provinciale waterstaat had ge zegd dat volgens hem strooi selroof eerder onder de Bos- wet zou vallen: bovendien hadden gedeputeerde staten zich nooit over de kwestie uit gesproken. De rechtbank zei in zijn overwegingen onder meer dat Van der K. waar schijnlijk in zijn mening ver sterkt zou zijn ipdien hij de provincie had gevraagd of een vergunning inderdaad nodig was. De kantonrechter had Van der K. vrijgesproken, de officier van justitie was in beroep ge gaan en nu was tegen Van der K. een symbolische boete van elf gulden geëist wegens over treding van de ontgrondingen wet. Om principiële redenen wil de officier van justitie nu nog in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Hij vindt het van belang dat ons hoogste rechts college zich over de kwestie uitspreekt: 'Het weghalèn van de humuslaag is een van de meest ergerlijke vormen van qntgronding en de justitie moet een goed middel in han den hebben om tegen dit ont aarde verschijnsel te kunnen optreden', zei hij. De rechtbank overwoog nu dat de numuslaag tot de grond gerekend moet worden, mede omdat enkele getuige-deskun- digen verklaard hadden dat men internationaal die me ning is toegedaan. Volgens de rechtbank moet onder strooi selroof verstaan worden: 'het weghalen van de bovenste grondlaag, geheel bestaande uit materiaal van een organi sche samenstelling.' Van een onzer verslaggevers DEVENTER De politie in Deven ter heeft de cirkel, waarbinnen de moordenaar van de jonge bar-eigenaar Tjally Tjalkens moeten worden ge zocht, in de afgelopen maanden kun nen verkleinen, maar zij ziet zich geen kans er doorheen te prikken om de werkelijke dader te arresteren. Aan het dagblad de Gelderlander zou insprecteur R. W. van Soest, die de laatste tijd de leiding had bij het on derzoek, meegedeeld hebben dat enke le namen bekend zijn, maar dat hij de mensen wegens gebrek aan bewijs vrij moet laten rondlopen. Tjalkens werd destijds dood aangetroffen in een put in een van zijn bars, De Gildekelder. De moord moest al enkele weken voor die tijd hebben plaatsgevonden. Rekening houdt de heer Van Soest overigens ook met doodslag. Tjally Tjalkens had grote speelschulden. Het kan zijn dat enkele Amsterdamse on derwereldfiguren hem een bepaalde contra-prestatie hebben willen afdwin gen, waarop hij niet is ingegaan. Toen ze niet tot een vergelijk konden komen, kan er hooglopende ruzie zijn ontstaan. 'Bij die gelegenheid kan de zaak verschrikkelijk uit de hand zijn gelopen'. HAARLEMMERMEER De 63-jari- ge J. var. der Baan uit Halfweg is om gekomen toen hij met zijn auto het erf van een boerderij (waar hij de weg was gaan vragen) afreed en ge grepen werd door een passerende au to. (W/KWARTET WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND Ka

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5