Diepte-evangelisatie in Latijns Amerika Kerk in de wereld 4 IKOR komt met filmportretten Vandaag Oecumene op het grondvlak Trouw Kwartet Tim Smith: Kerk moet supporter zijn van de onderdrukten Beroepingswei fllaillsli Nieuwe boeke TROUW/KWARTET WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 KERK T2 A Vam een onzer redacteuren AlMSTERlDlAM Tijdens de eerste wereldzendingsconferentie, in 1910 in Edinburgh, is bijna de hele wereld missiologiscli verkaveld. Maar Latijns Amerika bleef, omdat dit het terrein was van de rooms- katholieke kerk, op verzoek van de anglicanen, buiten schot. Een van de gevolgen hiervan is geweest, dat dit continent het doelwit werd van geloofszendingen en andere fundamentalistisch getinte bevin delijke vormen van evangelisatie. In Latijns Amerika bloeien nu de pinkstergroepen. Dit type van geloofs beleving wordt vooral gevonden onder de laagste klasse van de Zuidameri- kaanse maatschappij, die op het mo ment in een sterke emancipatiebewe ging betrokken is. Het gevaar dreigt dat deze evangelische christenen uit hun kerk geen steun ontvangen bij hun politieke bewustwording. Een voor beeld: Van de pinksterchristenen in de Chileense hoofdstad Santiago stem de meer dan tachtig procent op Allen- de. Maar van de predikanten stemde er niet een op deze marxistische pre sidentskandidaat. Dit voorbeeld wordt genoemd door professor Orlando E. Costas, secretaris van het instituut voor 'diepte-evangelisatie' in San José. Costa Rica. Wetenschappers Met een team van wetenschappers, on der wie theologen en communicatie deskundigen, is hij een half jaar gele den neergestreken in de buitenwijken van Santiago de Chile voor een eerste praktische beoefening van deze nieu we vorm van evangelisatie. 'Diepte-evangelisatie betekent dat de hele maatschappij verzadigd moet worden door het evangelie. De kerke lijke groepen moeten in hun geheel gemobiliseerd worden voor een totale evangelsatie, die uiteraard de bevrij ding van de mensen uit onderdruk king inhoudt', aldus prof. Costas. 'Onze beweging is een van reactie op de oppervlakkige en gemakkelijke ma nier van evangelisatie door mensen als Billy Graham. Wij willen diepte in drie opzichten. Diepte in deelne ming door de hele kerk: diepte in de zin van breedte: evangelisatie niet al leen van de kerk, maar van alle delen van de maatschappij, de vakbeweging, de universiteit, de regering enzovoort, diepte in de zin van de volheid van het evangelie. Wij hebben vroeger ook onze massameetings gehad, maar we vonden dat dit aan de oppervlakte bleef. Daarom hebben wij onze doelen en werkwijze grondig veranderd, al dus prof. Costas. Vroeger blikten wij een campagne in en dropten die in een bepaalde maatschappelijke situa tie. Dat doen we nu niet meer. Wij doen het onderzoek voor een kerk die daar om vraagt en we laten die kerk beslissen over de manier waarop de campagne moet worden gevoerd'. De pinkstergroepen in Latijns Ameri ka groeien op het moment enorm. Maar waarom verliest een jongen zijn geloof, zodra hij op de universiteit verschijnt? Dat komt doordat de kerk de wereld niet kent. Wij richten ons niet alleen op de individuele mens, maar op de hele maatschappij, In La- tijns-Amerika betekent dit concreet een duidelijke aanval op de armoede de onderdrukking en de uitsluiting door de Atlantische wereld'. Bewustmaken Prof. Costas is niet voor de methode van Che Guevara en Regis Debray. 'Wij zien dit als een tijd om bases te bouwen om de mensen bewust te ma ken. Daarbij is de kerk een van de sterkste elementen. De weg van het massieve verzet is nog niet begaan baar. De tegenkrachten zijn nog te sterk. Een van de machtigste wapens in het bewustwordingsproces van de massa is de bijbel'. Orlando Costas is een bedrijvige Zuid amerikaan, die studeerde onder meer aan het vooraanstaande Union theolo gische seminarie in de Verenigde Sta ten. Hij is op doorreis van zijn basis in Costa Rica via België, waar zijn or ganisatie een campagne voorbereidt, naar Genève waar de wereldraad sterk geïnteresseerd is in een evange- lisatievorm, die enerzijds mikt op het veranderen van het mensenhart maar daarbij niet vergeet dat die mens ook nog in een maatschappelijke omge ving moet functioneren. Betekent dit dat de diepte-evangelisa tie een horizontalistische beweging is? Prof. Costas: 'Als je mensen oproept om hun leven aan Jezus Christus te geven, dat betekent dat meer dan al leen maar hun hart, Christus is onlos makelijk verbonden met de armen, de verdrukten en de lijdenden. Als je je aan Christus geeft, betekent dat te vens dat je je inzet voor gerechtig heid en vrede. Dat is geen horizonta lisme, maar trouw aan het allesomvat tende evangelie. Wij zijn dus tegen diegenen die menen dat evangelisatie beperkt moet zijn tot het instellen van een relatie tussen God en die ene mens'. Overgave 'Maar diepte-evangelisatie is ook tegen diegenen die zeggen dat evangelisatie tegenwoordig alleen betekent een overnemen van de bevrijdingsideolo gie zonder dat daarbij een persoonlij ke overgave aan Christus nodig is. Wij vinden niet dat de waarheid in het midden ligt, maar de waarheid omvat belde standpunten. In de La tijns Amerikaanse situatie zeggen wij 'ja', tegen de theologie van de bevrij ding maar wij vinden niet dat de be vrijding van de maatschappij moet stoppen bij het individu. De persoon moet bij de bevrijding van de wereld ingesloten worden. En de kerk moet daarbij een katalytische rol spelen'. De dagelijkse gang van zaken bij de 'diepte-evangelisatie' is als volgt. Een kerk vraagt de mensen in San José om een advies. Er gaat een studie-te am naar de betreffende kerk. Dit te am stelt een programma voor de evangelisatie-campagne voor en daar na nodigt de kerk de mensen in San José uit voor de gezamenlijke uitvoe ring van de campagne. Professor Cos tas: 'We hebbben in Latijns Amerika een soort protestantisme dat gevoed is met een oppervlakkig evangelie en een ondoordacht gemeenteleven. De theologie in onze kerken is er steeds een geweest van de elite en niet van de massa. Wij leggen de kerkleden uit wat zij moeten doen en wat zij tot dusver hebben nagelaten. En wij pro beren samen met deze mensen na te denken over de wereld waarin zij le ven'. Overal Professor Costas legt uit dat de chris tenen te vinden zijn in alle stukjes van de totale maatschappij: in de uni versiteiten, het leger, de regering, de iiir'iftaiwii - Openlucht bijeenkomst van een pinkstergroep in Chili fabrieken, de vakorganisaties etc. 'Daar is de plaats waar zij hun evan gelisatie moeten beginnen. De kerk is niet alleen op zondagochtend in de kerkgebouwen, maar zij ontstaat na het weekend in het dagelijkse leven waar iedereen in geplaatst is'. Prof. Costas vertelt verder over de diepte-evangelisatie in Chili. 'Het is zeer de vraag of onze soort evangelisa tie van de junta in Chili mag door gaan. Concrete berichten heb ik nog niet. Maar voor de staatsgreep was Chili helemaal verdrongen door mar xistische ideologie. Wij vonden dat in zo'n situatie evangelisatie moet be staan in een dialoog met deze ideolo gie en een deelneming in de strijd voor bevrijding en een rechtvaardige economische orde. De vakbonden zit ten vol met leden van de pinksterbe weging. Zij willen een vernieuwing van de maatschappij. De vraag is hoe je deze mensen kunt helpen op basis van hun geloof'. De pinkstergroepen in Zuid-Amerika zijn bijna alle onbereikbaar voor de oecumenische beweging in de wereld. Prof. Costas: 'Wij hebben het voor recht en de luxe om met deze mensen te spreken in hun eigen taal. Zij ver trouwen ons omdat wij een zeer bij belse taal gebruiken. De mensen van Isal (Kerkelijk-sociale actie in La tijns Amerika) gebruikten een jargon, waardoor de gelovige mensen ver- vreemd werden. Zij hebben in de zes tiger jaren een enorm werk verricht door de gewetens in de kerk wakker te schudden, maar er gebeurde verder niets. De kerk werd bang, omdat hun benadering zo volledig anders was dan de kerkmensen gewoon waren. Dit is de eerste beweging die oecume ne op het grondvlak brengt'. Dc redactie behoudt zich het recht voor on* ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer to geven. BIJ p't- bllkatlc wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Ontwikkelingshulp Wanneer er 1200 miljoen uitgetrok ken wordt voor ontwikkelingshulp, wordt dit de gewoonste zaak van de wereld genoemd. Laat men echter niet vergeten, dat men hiermede van tevreden, goedlachse mensen, ontevre den lieden maakt, die door onze 'be schaving' te snel worden aangetast. Zij hebben hun eigen cultuur. Poeldijk J. C. Kohier Schot voor de boeg Op de verbondsvergadering van het NVV heeft de heer Kok bij de aan vaarding van zijn voorzitterschap een schot voor de boeg gelost. Indien nl. de algemene beschouwingen in de tweede kamer een aanwijzing zouden geven, dat er aan de plannen van de regering Den Uyl getornd gaat wor den, dan zal de in beginsel loyale op stelling van de vakbeweging tegeno- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. ver de huidige regering vervallen. Dit neo-marxistisch geluid bevalt mij in het geheel niet. Het parlement zal. democratisch gezien, krachtens de uit spraak van de kiezers, niet opzij mo gen gaan voor intimidatiepolitiek van wie dan ook. Utrecht P. C. J. Oosting Regeringsplannen (1) Grote bewondering heb ik voor de heer drs. J. den Uyl en zijn politieke vrienden. Het zijn moedige mensen. Amsterdam R. Borgman Regeringsplannen (2) Minister Duisenberg is voor een ster ke verhoging vim de huurwaarde van het eigen huis, omdat hij vindt dat de positie van de eigenaar zelfbewoner wel erg gunstig is-tegenover de bewo ner van een huurwoning. We zijn er heel erg voor dat mensen, die niet door eigen schuld, minder bedeeld zijn met aardse goederen, het nou ook es wat beter krijgen. Maar dat de mi nister vindt dat mensen die met veel geploeter en geschraap eindelijk een eigen huis hebben, nou maar es een tik op de kop moeten hebben, dat is toch wel het toppunt van een kromme kronkel! Onze kinderen dragen veel zelfgemaakte kleding en krijgen geen nieuwe fiets. We maken geen dure va kantiereizen. De vrije zaterdag wordt besteed aan klusjes en reparatie, ter wijl de huurder z'n huisbaas belt. Hoogezand P. Teune Gustaaf Adolf In uw artikel naar aanleiding van het overlijden van Gustaaf Adolf VI (17 september) schreef u dat het huis Bernadotte tot het koningschap werd geroepen 'toen het geslacht Vasa uit stierf'. Dat Is niet juist. Koning Gus taaf VI Vasa werd in 1809 verjaagd en zijn kinderloze oom Karei XIII in zijn plaats tot de troon geroepen. Deze laatste adopteerde in 1810 de Franse maarschalk Bernadotte, die hem na zijn dood in 1818 opvolgde. Maar de verdreven Gustaaf Adolf IV leefde nog en stierf in zeer armoedige omstandigheden (hij had alle toelagen geweigerd) in 1837 te St. Gallen in Zwitserland. Hij had een zoon, even eens Gustaaf geheten, die officieel verloofd is geweest met Prinses Mari anne. de dochter van onze Koning Willem I. Deze verloving is om louter politieke redenen (en zeker tot groot verdriet van onze prinses!) verbroken. Daarop huwde de genoemde prins Gustaaf met prinses Louise van Ba den, uit welk huwelijk slechts één dochter werd geboren, die op latere jaren huwde met koning Albert van Saksen. In 1897 stierf de genoemde koningin van Saksen kinderloos en pas toen, dus in 1897 stierf het huis Vasa óók in vrouwelijke lijn, uit Oosterbeek mr. E. v. Beusekom over onze steden. Laten wij ons ver ootmoedigen en onze schuld belijden! Amsterdam A. v. Wateringen A. Mantel WC-bak Om tot besparing van water te ko men, heeft een professor voorgesteld een steen in het closet waterreservoir te leggen. Dit zou de hygiëne niet ten goede komen. Heeft hij zijn vrouw echter wel eens geholpen met de vaat- was? Wanneer de gootsteen een af voer had in het middelpunt en de bo dem vanuit de wanden ca. 4 cm. op afschot waren gemaakt, waardoor bij het afwassen het sop en water sneller afgevoerd zouden worden en het na spoelen tot een minimum zou worden beperkt, zouden duizenden tonnen wa ter per dag in ons land bespaard wor den. Amstelveen J. Spanhcim HILVERSUM Voortaan heeft IKOR-televisie driemaal in de vier we ken laat op de vrijdagavond, nè het TROS-programma zendtijd. In de veer tig minuten zullen dan in gedramati seerde documentaires, filmportretten en gesprekken onderwerpen worden aangesneden, die gewetensconflicten kunnen veroorzaken. Vrijdag 5 oktober wordt bijvoorbeeld 'Spaanders' uitgezonden, waarin vrij willigers geen beroepsamateurs het conflict behandelen van iemand, die werkzaam is in een kernenergie centrale en die zich kritisch opstelt. Het filmportret van de Duitser prof. dr. C. F. von Weiszacker een week la ter sluit daarbij aan. Dr. Marga Klompé en dr. Albert van den Heuvel zullen maandelijks op vrijdagavond vragen doorpraten die voorkomen uit de spanning tussen sa menlevingsproblemen en geloofsover tuiging. Het AR-Tweede Kamerlid, mr. M. H. Schakel en dr. G. H. ter Schegget, theoloog, verlenen hun aandeel in een film, die in Suriname wordt gemaakt. Dit wordt gezien als vervolg op de se rie 'Tribunaal 1982', Dat IKOR op vrijdagavond uitzendt heeft te maken met de nieuwe opzet van het winterschema waarin de tv- programma's over de gehele week worden verspreid. De zendtijd op zondagmiddag blijft, maar dan zullen vanaf 14 oktober geen traditionele kerkdienstreportages meer gebracht worden*. Uitzondering daarop vormen de diensten in de kerstnacht, met pasen en pinksteren. De IKOR-voorkeur gaat thans uit naar liturgische uitzendingen, waarin expe riment en beweeglijkheid een groot aandeel hebben. Ze zullen 'vespers' heten. 'Woord voor woord' verhuist naar de vroege zondagavond tien voor ze ven op Nederland 2 waar het voor af gaat aan Ti-Ta-tovenaar. Kenmerk blijft op de woensdagavond op Neder land 2. Nieuw zijn de reacties van kij kers, die na afloop van de uitzendin gen worden afgewacht via een aantal telefoonlijnen. Een proef na een programma over Angola leverde een stroom van reac ties op, die pas om kwart over twaalf die nacht afgebroken moest worden. Zaterdagavond na het laatste journaal op Nederland 1 of 2 zal samen met de KRO/RKK en NCRV een vijf-minu- tenprogramma worden gebracht waar aandacht wordt besteed aan het nieu we liedboek. Presentator is Frits Mehrtens. De NCRV zal op maandaga vonden van 18.48 tot 19.00 uur uitge breider ingaan^- op hetzelfde lied. Nieuw in het IKOR-pakket is, dat de 'Wilde ganzen' nu ook via de televisie in de belangstelling komen. Kerken dicht Het wordt 'n angstige tijd. Zijn bede- huizen worden afgebroken, verkocht W GEKgTOGP om er handel in te drijven, daar waar eertijds de open bijbel lag. De bijbel is gesloten, alles is er uitgeruimd en de bijbels zijn in het stof terecht ge komen. O God, roept een halt toe Een consortium van veertig banken, verenigd in de European-American banking corporation, hebben sinds 1970 in het geheim meer dan twee honderd miljoen dollar geleend aan de Zuidafrikaanse regering. Onder de ze bankinstellingen bevindt zich de Nederlandse Amro-bank. Dit wordt onthuld door het informatiecentrum inzake het bedrijfsleven van de Ame rikaanse raad van kerken. Dit infor matiecentrum heeft de hand weten te leggen op een vertrouwelijk intern document van de EABC. In de jaren 1966 tot 1969 werd in de Verenigde Staten een actie gevoerd tegen een lening van Amerikaanse banken aan de Zuidafrikaanse rege ring. Die lening, ten bedrage van 40 miljoen dollar, is niet doorgegaan, mogelijk als gevolg van de publieke druk. Het is niet uitgesloten dat de lening van 200 miljoen via het con sortium geheim gehouden is teneinde nieuw rumoer rond de relatie tussen de banken en Zuid-Afrika te voorko men. De Amerikaanse kerken bezitten een groep mensen, die dit soort dingen uitzoeken en steeds maar aandeelhou dersvergaderingen aflopen. Niet om te zien of de opbrengst van de investe ringen nog voldoende is, maar om de bedrijven te herinneren dat zij ook nog met morele normen te maken hebben. De afkeer bij de kerken van winst uit drank- en bierfirma's is al vele tien tallen jaren oud. Pas de laatste tien tallen jaren is dit denken over de ethiek van het bedrijfsleven verder ontwikkeld. In de VS werd dit den ken aangedreven door de burger rechtsbeweging en door acties tegen de Vietnam-oorlog. Kortgeleden kwam daar het milieudenken bij. Een aller laatste overweging is nu de vraag naar investeringen in Zuidelijk Afrika geworden. Tim Smith Nadat deze kerken eerst jarenlang op eigen houtje hadden geopereerd, heb ben de zes grootste protestante ker ken in de VS een werkgroep gevormd met de naam: interkerkelijk comité inzake sociale verantwoordelijkheid inzake investeringen. De directeur van de werkgroep is ds Tim Smith, van oorsprong een Canadees, die lan ge tijd in Zuid-Afrika heeft gewerkt. Tim Smith: 'De kerken hebben vrij grote sommen geld geïnvesteerd in al lerlei bedrijven. En je kunt als kerk niet aan de ene kant je ethiek hebben en aan de andere kant uitkijken naar een zo voordelig mogelijke belegging van je geld, zonder dat je zoekt naar een relatie tussen die twee. Je kunt niet enerzijds de Vietnam-oorlog af wijzen en te zelfder tijd er aan ver dienen. Dat geldt ook voor Zuid-Afri ka. Je mag gewoon niet verdienen aan de apartheid. Wie dat wil is schijn heilig'. Maar als je je aandelen verkoopt, dan raak je je Invloed op een bedrijf kwijt. Tim Smith: 'Het is juist en be grijpelijk dat de wereldraad zijn el- gen aandelen in 'besmette' bedrijven heeft weggedaan. Maar wij houden die aandelen, zolang we de mogelijk heid hebben deze bedrijven tot een andere politiek te brengen. Slechts in enkele gevallen van oorlogsindustrie hebben in de kerken inide VS hun aan delen verkocht'. De ervaring leert dat de directies wel iswaar uiterst hoffelijk de kerkelijke kritiek tegemoet treden, maar dat zij die verder aan hun laars lappen. Tim Smith: 'Onze successen zijn gering, maar ze zijn er wel. 'In een aandeel houdersvergadering van General Mo tors vroegen wij naar hun rol in de i Vietnamese oorlog. En voor het eerst in de geschiedenis stond toen een van de directieleden op om zich te verkla ren tegen de rol van GM in Vietnam'. 'Wij hebben aan een aantal grote be drijven die in Zuid-Afrika filialen hebben, gevraagd hun activiteiten daarginds eens voor de aandeelhou ders uit de doeken te doen. En acht maatschappijen hebben daar op gerea geerd. ITT heeft een boekje van veer tig pagina's aan elke aandeelhouder gestuurd. GM gaf ronduit toe dat dit bedrijf in Zuid-Afrika mensen onder het bestaansminimum betaalt. ITT doet vijftien procent van zijn zaken met de Zuidafrikaanse regering. Nu wij dit soort gegevens hebben, kun nen wij ze verder bekend maken en op die manier publieke druk mobilise ren'. Geweld? Vindt dominee Smith niet dat wan neer bedrijven hun belangen uit Zuidelijk-Afrika terugtrekken dat zij daarmee dan een daad van geweld stellen? Tim Smith: 'Deze landen wor den geregeerd door minderheden. Die doen dat met behulp van geweld. Zij houden daarmee de meerderheid er onder. Het zijn gewelddadige samenle vingen. Wie in deze soort samenlevin gen zijn geld belegt, die bevordert het geweld. Gulf Oil investeerde in Mozambique 200 miljoen dollar. En vorig jaar betaalde het de Portugezen 62 miljoen dollar in belasting en roy alties. De Portugezen gebruiken dit geld om een deel te betalen van de strijd tegen de Afrikaanse bevrij dingsbewegingen. Gulf helpt Portugal dus in zijn geweldpolitiek. Elke Ame rikaanse dollar of Nederlandse gulden die in handen komt van de Portuge zen bevordert geweld. Het is gewoon misleidend en naïef om dan nog vol te houden dat de politiek van de We reldraad van Kerken met haar oproep de beleggingen terug te trekken ge weld zou bevorderen'. Maar er zijn mensen, die over Zuid- Afrika zeggen dat voortgaande inves teringen vanzelf als effect zullen heb ben dat de zwarte lonen stijgen en dat dientengevolge ook de politieke invloed van de zwarte massa zal toe nemen. Tim Smith: 'De blanke min derheid wil tegen elke prijs de poli tieke situatie in de hand houden. De blanken zijn niet bereid die macht vrijwillig weg te geven. Zij willen ook Angola, Mozambique en Rhodesië onder blanke leiding houden. Daarom' helpen de Zuidafrikanen de Portuge zen en Rhodesiërs tegen de Afrikanen'. Er zijn toch ook loonsverhogingen? 'Jazeker. Misschien worden die lonen wel tien of twintig procent verhoogd. Maar de zwarte blijft een slaaf in zijn eigen land. Hij kan nog steeds niet MARTELEN Voor mij ligt een merkwaardig pj flet. Het bevat feitelijk maar één maar die dan in zes talen, waarv; er drie min of meer ken. De (tweeledig) luidt: 'Niemand zal om worpen worden aan folteringen, nj aan wrede, onmenselijke of onterej behandeling of bestraffing' Wij oni getekenden, doen een dringend roep' cp de Algemene Vergadei van de Verenigde Naties om om dellijk het martelen van gevangt over de gehele wereld uit te banni Ik denk dat die drie ,mij onbeki talen, spaans, russisch en chinees Dat maakt dit pamflet nog boeieral Over de gehele wereld dwarrelt pamflet. Over alle mogelijke tafelsf langs allerlei straten. En overal den mensen gevraagd: Wilt u dit dertekenen? U begrijpt misschien ik hier een aktie van Amnesty In| national op het oog heb. Voor 10 tober aanstaande willen ze miljoej handtekeningen bij de V.N. hebl Zou er iemand zijn die hier niet| kent? Die b.v .zegt: natuurlijk bei tegen martelingen, maar 't scheelt wie gemarteld wordt. Negers, b.v. is minder erg dan blanken. Of: xisten, ben ik voor, maar geen kal lieken of protestanten. Zou dat nen bestaan? Mensen die andere sen martelen zijn ziek, dat is di lijk. Sommigen van hen doodziek,[ doen het nl. niet incidenteel, vlaag van woede, maar stelselm; Zouden er mensen zijn die vinden die ziekte in stand gehouden worden? Martelen is iets duivels, is: je als god aanstellen. Een god niet God. Een slechte, boze god, duivelse god, die wij verzonnen ben, en je dan zo aanstellen, alsoj het over 't leven van je, naaste te gen hebt. Alsof je erover kunt bi sen om enkele duizenden mensei te sluiten in een stadion, in weei wind, zonder eten, zonder voorzit gen. Gewoon aan de elementen geven. En wij blijven zulke mi laars erkennen. We zijn in staat| er tegen te voetballen of te tennis Bulten het stadion dan natuui Cynische wereld (letterlijk: hoi wereld). Er moet een groot gehuil] gaan onder de mensen, een macl golf van geluid, van één stem: martelt, die zij vervloekt, die zij gebannen, die is geen mens mj God moge zich over hem ontfen Miserere. NED. HERV. KERKEN Beroepen te Hoevelaken: J. J door Aldert Schipper stemmen of grond bezitten. Hij kan niet met zijn gezin wonen waar 'hij wil. Zouden de Nederlandse kerken iemand in het zuiden van de Verenig de Staten kunnen billijken, die zou zeggen dat hij zijn slaven goed behan delt en voedt en dat daarom de sla vernij niethoeft te worden afge schaft? Nee de Nederlandse kerken zouden tegen slavernij zijn. Dus je mag in Zuid-Afrika ook niet tevreden zijn als de zwarte lonen en leefom standigheden wat verbeterd zouden worden. De blanke overheersing moet ten einde komen'. Paternalisme? Diegenen die pleiten voor verbetering van het lot der zwarten van binnenuit zeggen nogal eens dat de zwarte mas sa zelf helemaal geen behoefte heeft aan een rechtvaardig deel in de poli tieke macht. Is het dan niet paterna listisch om de zwarten te dwingen tot offers voor een doel dat zij niet wen sen? Tim Smith: 'In Rhodesië hebben we de stem van de Afrikanen duide lijk gehoord. Ze willen geen regering door een minderheid. Ze hebben nee gezegd tegen de regeling tussen Enge land en Rhodesië. Ze vroegen om re gering door de meerderheid nu. De kerk moet naar deze stem luisteren. En niet naar die van blanke Zuidafri kanen, die zeggen dat je de situatie een beetje moet verbeteren. Als wij zien dat IBM aan de Zuidafrikaanse regering een computer levert, die ge bruikt kan worden voor onderdruk king, dan is het niet paternalistisch om daartegen in het geweer te ko men'. Heeft Tim Smith het idee dat de ker ken voldoende invloed hebben om de Zuidafrikaanse regeerders te dwingen plaats te nemen aan een ronde tafel met de zwarten? Tim Smith: 'Nee, de kerken buiten Zuid-Afrika kunnen hoogstens de oppositie binnen die re publiek bijstaan. Maar als supporters kunnen wij een rol spelen'. Volgens Tim Smith wordt in het bui tenland vaak te licht gedacht over de beperkingen -van de meningsuiting in Zuid-Afrika. 'Een man als Zulu (de anglicaanse bisschop van Zoeloeland, lid van het centraal comité van de wereldraad en tegenstander van do oproep de investeringen uit Zuid-Afri ka terug te halen) weet dat hij onder de wet tegen terrorisme in de gevan genis gezet zou kunnen worden, als hij zich openlijk voor de oproep van de wereldraad zou uitspreken'. Beschuldigt Tim Smith Zulu van op portunisme? 'Nee, het zou dom zijn, als Zulu zich zo makkelijk zou laten vangen. Hij is in een moeilijke posi tie. Van hem mag je geen misbruik maken'. Schuurman te Putten; te Rotten Zuid: C. v. d. Bergh te Katwijk 1 Zee; te Zetten-Andelst: K. Schipper Dordrecht. Aangenomen naar Tubbergen: A.jT F. Waardenburg te Den Hoorn; Middelburg: F. C. M. Roodenbur^ Hoek van Holland. Bedankt voor Waalwijk (toez.):£' Duisterhof te 's-Gravenzande; voorf Maartensdijk; A. Vlietstra te Doq spijk. GEREF. KERKEN Benoemd tot schoolpastor-docent I aan het Ichtuscollege te Drachten: J. de Jong te Utrecht-Oost, die ditII roep heeft aangenomen, naar Wag borgen: A. J. L. Hoogkamer te nes. Bedankt voor Assen: Jac. Boomsma Almelo. i CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Driebergen: H. C. v Ent te Katwijk aan Zee. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Alexander* der: A. Hofman te Scheveningenij Haarlem: G. Schipaanboord te Rotk dam-Zuid, die bedankte voor Hil® sum. Bedankt voor Utrecht: P. Honkoon Kampen. VRIJE GEM. Aangenomen naar Rijssen: C. P. G nevvegen te Den Haag. Apenstreken, onder redactie van di Scheygrond, dr. J. A. R. A. M. Hooff en H. Arends. Uitg. Bigot Van Rossum, Blaricum. 152 blz., Dit boek bevat een selectie van het publiek ingezonden bijdragen alle als onderwerp de aap heb Aanleiding tot deze inzendingen ren oproepen, onder meer in het programma 'Dier en vriend'. NI kleurige kindertekeningen, fo dwaze cartoons, gedichten, rijm en verhalen vindt u er ook bijdri 1 in van bekende dierkundigen als A. C. V. van Bemmel, prof. dr. -fe{ tha Gijzen, dr. J. A. R. A. M. Hooff, Jane van Lawick-Goodall enn A.Scheygrond. Bert Garthoff en Kan spelen erin met woorden, een ondertoon van diepe ernst, ernst wordt bloedig, waar mevr Sicherer-Frijlink aan htft woord Als secretaresse van de Stich Apen Opvangcentrum Bilthoven dervindt zij dagelijks de trieste gep( gen van de menselijke apeliefde van apen huisdieren wil maken, pakt in dit heterogene geheel zal boodschap misschien tot diegi v doordringen, voor wie ze dit schi [f Het boek doet nog meer voor het u zijn van de apen: een deel van dea; brengst komt ten goede aan de crèche van het Wereld Natuur Ft op Noord-Sumatra, waar jonge, het oerwoud vervreemde orangs i een dierenarts-zoöloog weer met natuurlijke milrtfu vertrouwd wol gemaakt. H.l

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2