Justitie besluit proces tegen Agnew te voeren FfftC Verklaring van redactie Trouw/Kwartet en NVJ EURQPfl- PflNTY Skylab-2 bemanning veilig in zee geland tn deze krant WASAUTOMATEN 499- Benaat van VS: meer geld of minder troepen Giftige gassen bij fabrieksbrand Hypotheek op mnuïteitsbasis lijkt voordeligst Zweedse koning ten grave gedragen deze week bij Meest droog Paus looft Gij sen Beyers Naudé zwijgend voor commissie Veel nicotine in zware shag Minister overhandigt bewijzen aan grand jury Argentijnen staken na moordaanslag Amro-bank leent aan Z.-Afrika Noord-Vietnam zegt Palestijnen hulp toe Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jeenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Glronr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanai U8.30 uur WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse senaat heeft zich gisteren iitgesproken voor een vermindering [an troepen in Europa, tenzij de Euro pese Navo-boridgenoten bereid zijn een froter aandeel in de kosten te dragen. )e senaat nam deze beslissing met 'n Item verhouding van 84 tegen 5. i L GRAVENDEEL De produktie-af- Jeling van de fabriek voor plastics ÈVedco Nederland bv is gisteravond [oor een groot deel door brand ver hoest. Bij deze brand zijn giftige gas- len vrijgekomen, maar gisteravond laat fraren er geen meldingen van ongeluk ten. be brandweer slaagde er in de opslag- laatsen van chemische halffabrikaten Ie behouden. j)e omvang van de schade kon gister- [vond nog niet worden vastgesteld. bEN HAAG Mensen die op dit genblik een hypotheek nodig hebben, [oen er verstandig aan een annuïtei- pnhypotheek te nemen. De Consu mentenbond heeft dit vastgesteld, na (en onderzoek van de verschillende jpen hypotheken. bezien de hoge inflatie is een annuï- pitenhypotheek voor bijna iedereen Ie goedkoopste vorm van hypotheek. Llleen degenen die een belastbaar in- fomen hebben van meer dan onge- reer 45.000 gulden kunnen overwegen jen hypotheek van gemengde leven- (verzekering te nemen, maar dan wel [en levensverzekering bij een erg oedkope verzekeringsmaatschappij en (iet bij een lid van het levensverzeke- jingskartel NVBL. Voor iedereen [eldt dat de lasten bij de annuïtenhy- iotheek in de beginjaren het laagst jjn. De Zweedse koning Gustaaf Adolf, die 15 september op 90-jarige leeftijd overleed, is gisteren begraven. Vijf koningen, zes koninginnen, elf presidenten en bijna de gehele Europese adel liepen in de stoet mee. (ADVERTENTIE) eerste kwaliteit rimpelloos passend 89 Eogezegd en twaalfjarige moet een school- pleiding kiezen op een moment at nog nauwelijks duidelijk is at hij wil en kan. Minister Van Kemenade Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Maximumtemperaturen om streeks 15 graden Celsius. Zwak ke tot matige wind uit west tot zuidwest. MORGEN EN OVERMORGEN: zonnige perioden, mogelijk later regen en meestal normale tem peraturen. Morgen zon op: 06.34 onder: 18.27 maan op: 07.47 onder: 18.13 iikkers komen ROERMOND Tijdens een al gemene audiëntie in Rome eer der deze maand heeft paus Pap- lus zo meldt de persdienst van het bisdom Roermond aan het slot van zijn toespraak tot de verzamelde pelgrims een. grote groep pelgrims uit het bisdom Roermond voorgesteld aan de menigte en wel met de woorden: 'Deze groep pelgrims willen wij bijzonder groeten. Zij komen uit een bisdom in Nederland, namelijk Roermond, waar de niet zo lang geleden benoemde bisschop een echte geestelijke impuls bezig is te geven aan die natie, welke zo bevoorrecht is in het katholieke geloof. Daarom een speciale groet aan deze pelgrims.' Maandag is bisschop Gijsen door de paus in particuliere au diëntie ontvangen. Hij is in Ita lië met vakantie. hij heeft er een in z'n keel Van een onzer verslaggevers BRAAMFONTEIN De zeven opge roepen stafleden van het christelijk instituut voor Zuidelijk-Afrika en van het Sprocas (het kerkelijk studiepro ject inzake de apartheidssamenleving) zijn maandag voor de commissie Schlebusch van het Zuidafrikaanse parlement verschenen. Zij hebben zich cr toe beperkt voor de commissie uiteen te zetten waarom zij weigeren te getuigen. Zoals gebrui kelijk is, zijn deze stukken niet open baar gemaakt. Dr. C. F. Beyers Nau dé, de directeur van het christelijk in stituut, deelde ons mee dat hij de stukken openbaar zal maken, zodra een vervolging tegen hem wordt inge steld. Hij verwacht over een dag of veertien te weten of de procureur tot vervolging zal overgaan tegen een of meer van de opgeroepen getuigen. De zitting werd gehouden in de oude raadzaal in Pretoria, het oude parle mentsgebouw van de Zuidafrikaanse republiek. Dr. Beyers Naude ver wacht, dat als het tot een veroorde ling zal komen, hij een zwaardere straf zal krijgen dan die van Ilona Kleinschmidt, die vorige week tot tien rand boete werd veroordeeld. DEN HAAG Wie zware shag rookt, krijgt heel wat meer nicotine binnen dan wie halfzware en vooral dan wie aan lichte shag de voorkeur geeft Dit is de consumentenbond uit een onder zoek gebleken. Wat de teer betreft zijn er tussen zware, halfzware en lichte shag niet zulke duidelijke verschillen aan de dag getreden. Tussen de verschillende merken zware shag onderling is er einig verschil in teer en nicotine. Dat geldt ook voor de diverse merken halfzware shag en de merken lichte shag. De ministe nicotine bevatten de 'Zil- vershag' van Douwe Egberts en de 'Matrozenshag' van Van Rossem. Bijna alle merken zware shag bevatten meer dan 2,75 milligram nicotine per sjek kie. Het gemiddelde zware en halfzwa re sjekkie bevat anderhalf maal zoveel teer en nicotine dan de gemiddelde si garet uit het vorige onderzoek van de Consumentenbond. Het gemiddelde lichte sjekkie bevat ongeveer evenveel teer en nictine als de gemiddelde si garet uit het vorige onderzoek. Na record-verblijf in ruimte HOUSTON (Reuter, UPI) Na bijna twee maanden keerden ruim tevaarders Bean, Garriott en Lousma gisteravond terug naar de aarde. Tegen half twaalf plonsde hun Apollocabine de Stille Oceaan in, behouden teruggekomen hoewel de besturing op halve capaciteit werkte. Of de bemanning kans zou zien, op eigen kracht de cabine uit te wandelen, zoals commandant Bean had geopperd, was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend. Over hun con ditie nadat zij tweemaal zo lang als ooit iemand eerder 'boven' waren ge weest, was de medische staf voorzichtig optimistisch. Maar lopen? Dokter Jack Hawkins stelde zich tegen over dat plan wat gereserverd op, gezien de te verwachten aanpassings moeilijkheden van bloedsomloop en evenwichtsorganen. Ik zou liever heb ben dat ze gedragen worden, zei hij, maar als ze echt willen lopen en ik heb het idee dat ze het ook kunnen, zal ik ze niet tegenhouden. De eerste Skylab-bemanning had des tijds, na 28 dagen gewichtloosheid, voor een deel wel moeilijkheden. Maar er zijn aanwijzingen, dat de tweede ploeg het er beter af kan brengen. Een van de grootste proble men is namelijk dat het bloed de mannen in de benen zakt, waardoor hun hersenen onvoldoende aanvoer krijgen. Aan boord van Skylab be vindt zich een apparaat dat die situa tie kunstmatig kan opwekken. Toen de eerste bemanning dat destijds pro beerde gingen de proefkonijnen van hun stokje, maar de tweede ploeg had geen moeilijkheden op dit punt. Bemoedigend vinden de ruimte-artsen in Houston ook de metingen van hartslag en bloeddruk van de Skylab-2 bemanning. Tot de 39ste dag van hun expeditie waren daarin de onregelma tigheden te bespeuren die in de ge wichtloze toestand gebruikelijk zijn, maar daarna werd het beeld gunsti ger. Ook de achteruitgang van de spieren (die in de ruimte veel minder te doen hebben) en het verlies aan lichaamsgewicht kwamen tot staan. Wat betreft de wetenschappelijke waarnemingen aan zon en aarde is Skylab-2 een groot succes geworden. Doordat de bemanning een bijna be angstigende werklust aan de dag leg de keerde zij terug met bijna ander half keer zoveel meetgegevens als op het programma stond. En dat ondanks een tijdverlies van dagen bij het be- -t gin van de missie, door ruimteziiekte. Jack Lousma WASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse minister van justitie, Elliot Richardson, zal morgen de bewijzen in het onderzoek tegen vice-presi dent Spiro Agnew aan een grand jury voorleggen. Daarmee heeft de rege ring het fiat gegeven aan een proces tegen de vice-president. Agnew heeft onmiddellijk contact op genomen met de leiders van het huis van afgevaardigden. In een brief ver zocht de vice-president het huis het on derzoek over te nemen om hem of uit zijn ambt te ontzetten, of hem van alle blaam te zuiveren. 'Ik ben ervan over tuigd dat het huis mij zal rechtvaardi gen', zo schreef Agnew. De vice-presi dent beloofde volledige medewerking, mocht het congres tot een onderzoek besluiten. Richardson deelde mee dat de onder handelingen tussen zijn ministerie en Agnew over een regeling buiten de rechtbank om mislukt waren. Volgens onbevestigde berichten was er druk op Agnew uitgeoefend vrijwillig af te treden als vice-president, waarop dan Agnew van een licht misdrijf beschul digd zou worden. Agnew zelf zou ech ter geëist hebben dat hij helemaal geen proces zou krijgen, maar kenne lijk heeft het ministerie daar geen ge noegen mee willen nemen. In de Amerikaanse rechtspraak be kijkt een grand jury of een aanklager voldoende bewijsmateriaal heeft om iemand te vervolgen. Uit de nieuws- lekken, die Agnews woede hebben ge wekt, is gebleken dat het ministerie zijn bewijzen als zeer deugdelijk be schouwt. Agnew wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen van aannemers in Maryland, die daar mee bouwopdrachten van de overheid in de wacht sleepten. Richardsons mededeling kwam enkele uren, nadat hij Nixon had ingelicht -over de stand van zaken. Kort daarop ontving Nixon zijn vice-president voor 75 minuten, hun tweede ontmoeting binnen één week .De advocaten van Agnew hebben reeds laten doorsche meren dat zij zullen trachten een pro ces tegen Agnew te blokkeren op grond van de grondwet, die een straf proces tegen een zittende (vice-)presi- dent verbiedt. Lukt dit, dan zal Ag new eerst uit zijn ambt moeten wor den gezet. Een Democratisch congreslid heeft reeds bekend gemaakt dat hij in dat geval wil beginnen met de afzettings procedure tegen Agnew. Het huis van afgevaardigden moet dan een resolu tie aanvaarden met een eenvoudige meerderheid. Daarna moet een delega tie uit het huis de zaak aan de orde stellen in de senaat. De senaat treedt dan op als rechtbank en kan met twee-derde meerderheid Agnew uit zijn ambt verwijderen. Daarna is ver volging als gewoon staatsburger moge lijk. Gisteren verscheen voor de Waterga- te-commissie (en op miljoenen tv- schermen) oud-beroepsspion Howard BUENOS AIRES (Reuter, UPI) Ar gentinië is gisteren verlamd door een algemene staking, toen arbeiders mas saal het werk neerlegden uit protest tegen de moord op vakbondsleider Jo se Rucci, de leider van Argentinië's 3 miljoen leden tellende Algemene Ar beiders-conferentie CGT. In de hoofdstad kwam plotseling al 't werk, het vervoer en de handel tot stilstand, zes uur nadat Rucci was doodgeschoten in de wijk Florest van Buenos Aires. De moord op Rucci wordt gezien als het antwoord van marxistische guerrilla's op Juan Pe rons belofte een einde te maken aan hun activiteiten. Elliot Richardson: bewijzen Hunt voor de tweede achtereenvolgen de dag. Hij vertelde gisteren dat vol gens hem de politie was getipt over de inbraak in het Watergate-gebouw door de man, die op de uitkijk had gestaan. Deze man, oud-FBI-agent Al fred Baldwin, had volgens hem 'nau we betrekkingen' met de Democrati sche partij en zou als 'dubbelagent' opgetreden zijn. Hunt beweerde dat Baldwin nauwe betrekkingen had met de Democratische partij in Connecti cut. 'Hij was de neef van een Democrati sche rechter. Tenminste één keer stel de hij zich voor als de neef van John Bailey, de voormalige Democratische voorzitter. Ik heb begrepen dat Bald win een vriendin had, die op het De mocratische hoofdkwartier werkte', zo verklaarde Hunt. Senator Weicker was het met deze uitspraken niet eens. Weicker zei dat Baldwins oom rechter Raymond Baldwin is, die hij omschreef als 'meneer Republikein' in Connecticut Baldwins advocaat ont kende ook ten stelligste dat zijn cliënt de politie had getipt. 'Het is beslist niet waar. Zij werden door hun eigen stommiteit gepakt. Nie mand had enige banden met de De mocratische partij'. Baldwin was door Nixons verkiezings comité aangenomen voor 'veiligheids- werk'. Hij trad op als luisterpost in een hotel tegenover het Watergate-ge-, bouw, waar hij de afgesluisterde ge sprekken opving. Tijdens de inbraak fungeerde hij op die post als uitkijk. In het proces tegen de Watergate-in- brekers trad hij op als kroongetuige en werd als beloning niet vervolgd voor zijn aandeel in het misdrijf. Baldwin Hunts vermoeden over verraad van één van de betrokkenen steunt op het feit dat het speciale in burgerkleren gestoken politiekorps zo snel ter plaatse was, hoewel de inbraak in het holst van de nacht plaats vond en hun dienst reeds lang afgelopen zou zijn. Bovendien zou Baldwin geen waarschuwing via de walkie-talkie hebben gegeven over de komst van de politie (Baldwin, die reeds in mei voor de commissie verscheen, beweert dat hij door de walkie-talkie had ge- Voor vervolg zie pag. 9, kolom 6 AMSTERDAM Een groep van grote banken uit de Verenigde Staten en Europa, onder welke de Amro-bank, heeft in het geheim een grote lening verstrekt aan de Zuidafrikaanse regering. Meer over deze onthulling door de Amerikaanse raad van kerken: pagina 2 Kerk in de wereld. ADVERTENTIE Zie ook pagina 9. j\Ne Vol wereldbekende merken die kwaliteit en goede smaak waarborgen. Veel nieuwe cadeau-ideeën rond de 25 gulden. Interessante artikeleroepen waarvoor geen bestëlbewijs nodig is. Pak 'm mee - GRATIS - in elke Albert Heijn winkel. Binnenland Humus mag niet weg5 Voorlichting zesdeklassers 11 Buitenland Defensie-uitgaven verlagen... 9 Kerk Diepte-evangelisatie 2 Sport De redaktie van Trouw/Kwartet heeft met verontrusting kennis genomen van de mededeling van de directie van de Christelijke Pers, dat samenwerking gezocht wordt met de Perscombinatie. In nauw overleg en in overeenstemming met het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journa listen is het volgend* standpunt bepaald HONG KONG (Reuter) Noord- Vietnam heeft de Arabieren krachtige steun toegezegd bij hun pogingen de door Israël bezette gebieden te bevrij den. Radio Hanoi maakte dit gisteren bekend. RITA De redactie zou het ernstig betreuren wanneer zou blijken dat het verlies van zelfstandigheid van de onderne ming onvermijdelijk zou zijn. De redactie kan dit op dit moment nog niet beoordelen omdat zij niet be schikt over de relevante economische gegevens van de onderneming. De gevolgen van het verlies van zelf standigheid kunnen zo ernstig zijn voor het gehele personeel, dat de re dactie van oordeel is dat alle perso- neelsgeledingen en hun vakorganisa ties vanaf vandaag betrokken dienen te worden bij een onderzoek naar de eventuele noodzaak van opheffing van de onderneming als zelfstandige een heid. De redactie en de NVJ zullen zich hierover in verbinding stellen met de overige personeelsgeledingen en hun organisaties. De redactie is van oordeel dat han gende dit onderzoek door de directie geen beslissingen mogen worden ge nomen in het kader van de door de directie gewenste samenwerking met de Perscombinatie. Omdat in het bedrijf de Onderne mingsraad onvolledig is en daardoor niet voor dit doel kan functioneren zal de redactie aan de andere perso neelsgeledingen voorstellen gezamen lijk een commissie ad hoe te vormen, die zo het onderzoek de noodzaak mocht aantonen, met de directie over leg moet plegen over alle plannen die in het kader van de eventuele samen werking met de Perscombinatie wor den gemaakt. Bij dit overleg zal de redactie zich on verkort op het standpunt stellen o- vereenkomstig de verzekering die door de directie van de Christelijke Pers is gegeven dat bij een samen werking de redactionele zelfstandig heid en daarmee de eigen identiteit van de christelijke pers alsmede het regionaal karakter van de Kwartet-bla den gehandhaafd moeten blijven. Amsterdam, 25 september 1973. 'Ik moest voor straf naar bed. Maar mag ik eerst een verkla ring afleggen?' Tom Lund nog anstig voor Ajax 15 Economie Voedingsbeurs, hoorn des overvloeds 17 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder7 Puzzel 11 Wetenschap techniek ll Familieberichten13 en 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1