lotton Club 'blijft open ot de laatste Surinamer' Groningse plannen voor bouw goedkopere huizen bij ministers in studie DE UITDAGING ipvergunning afgenomen 'in belang van openbare orde' Wij(kozen voor u deze slank gesneden met klokkende rok uitgevoerde coat van zuiver scheerwol om flatteus het najaar mee in te stappen. QQQ- In modieuze camel/grijs ruit. <£Os7. Teken een dier Westelijk deel van Eemshaven voor transito bestemd t\\ KW AJiTET WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND "J een onzer verslaggevers nrKTlERDAM In de 'Cotton Club' aan de Amsterdamse Nieuw- tekt staan sinds enkele dagen de flessen B3 druivesap op de toon* Sslc, een stil 'protest'. Het café een trefpunt van Surinamers in Sterdam is sinds vorige week de tapvergunning kwijt op bevel burgemeester en 'in liet belang van de openbare orde'. Maar ens eigenaar Smit is die 'openbare orde' alleen verstoord door 'racistisch' optreden van de pblitie. Hij laat zich niet klein krij- 'Zolang er nog één Surinamer in Nederland is, houd ik de deur r hem open'. er gestemd leunt de 64-jarige ca- ;enaar over de bar van z'n zaak. 1940 opende hij de deuren aan ir'ieuwmarkt en dat het zo eindi- -'•moet, vindt hij 'eén groot schan- 21 Volgend jaar wilde hij de tent zos'n dochter overdragen maar nu hij door 'tot ik m'n recht heb', om raakte de Cotton Club alle iningen kwijt (er mag alleen nog ilcoholisch worden geschonken, ek en tv is taboe, om twaalf uur de zaak dicht)? Waarom werd ten tot het intrekken van de tap- inning, een ook voor Amsterdam 3&ruikelijke maatregel, motton Club heeft een wat rumoe- 11verleden. Al in de 'jaren veertig het door de eerste Surinamers :ht. Later, in de jaren vijftig, was ;en ontmoetingspunt voor de zo- iamde 'jet-set' maar ook voor be- 411e, figuren van de 'onderwereld'.. 7 werd de marihuana door Ame- :iWE PEKELA In Nieuwe-Pe- is maandagavond de twaalfjarige van der Zee bij een verkeer- eluk om het leven gekomen. De 'en, die per fiets een kruising wil- versteken, werd aangereden door personenauto. rikanen via dit café in Amsterdam geïntroduceerd. Sindsdien heeft het de naam gehouden dat er drughandel wordt bedreven. Smit ontkent dat niet: 'Er lopen hier inderdaad jongens rond met kleine hoeveelheden. Zij worden gepakt, de grotere jongens worden ongemoeid gelaten'. Wie de laatste maanden de politierap porten las, wist dat er iets zou gebeu ren. De politie meldt steekpartijen, verzet bij arrestatie, gevechten rond en in de Cotton Club. Bij een poging een zakkenroller te arresteren, wordt een agent volgens z'n rapport door de dochter van de zaak met traangas in de ogen gespoten. De arrestatie mis lukt. Welke gebeurtenissen de directe aan leiding tot het intrekken van de tap vergunning zijn, blijft onduidelijk. De gemeente meent dat de motieven 'niet openbaar' zijn. De politie kan daarom ook weinig zeggen. De enige, die over de zaak wil pratep is de gedupeerde' caféhouder zelf. Hij weet zich daarbij gesteund door de Stichting Welsuria en het Surinaams Bevrijdingsfront, organisaties die de belangen van rijks genoten in Amsterdam behartigen. Ze hebben tegen de maatregel geprotes teerd omdat hierdoor 'niets wordt op gelost'. Eigenaar Smit: 'De gemeente h(2eft me niet eens gehoord voordat 'de wer- Caféhouder: de politie trad provocerend op gunning werd ingetrokken. Ik ka k in beroep bij het provinciebest juur, schrijven ze, maar intussen gaat im'n zaak kapot'. Smit nipt aan z'n glafiisje sherry, vocht uit de enige fles ïi'co- holhoudende drank die nog in het(; ca fé is te vinden, 'uitsluitend voort ei gen gebruik als medicijn, de h<Kren van de Drankwet zullen hier ve rder geen druppel meer aantreffen'. 'Provoceren' Volgens Smits' verhaal is hij Ihet slachtoffer geworden van provoceitend optreden van de geüniformeerde poli tie. Hij heeft ze gewaarschuwd an tiers op te treden maar het heeft niet: ge holpen: 'Kijk, met de recherche was er niks aan de hand. Die kerels witten hoe ze iemand moeten arresteren. JDie zijn daarvoor opgeleid. Ze gedragen zich rustig, provoceren niet. Maar dan heb je die jonge agentjes van de War moestraat. Ergens wordt een pirrrte- monnee gerold. Onmiddellijk komen ze de zakkenrollers hier zoeken. Ieder een wordt tegen de muur gezet en ge fouilleerd. Alsof ze het van de ffilm hebben afgekeken. Nou vind ik dat een nogal vernederende behandelllng. Je zal rustig in een café zitten en: je wordt tegen de muur gezet. Zou u tlat leuk vinden, nou, ik niet. En ja, Suri namers zijn soms wat opvliegender dan wij, er wordt wel eens wat ge zegd. Volgens Smit moet de politie echter nog steeds aantonen dat tijdens deze 'invallen' ooit iemand is gepakt die later voor een vergrijp werd ver oordeeld*. Maar de sfeer werd door dit optreden natuurlijk goed verpest'. Soms gingen de bezoekers volgens Smit twee a drie keer per dag tegen de muur. Incident Toen kwam de zoveelste 'inval'. 'Acht man stormde het café binnen. Ieder een moést tegen de muur, niemand mocht er meer in of uit. Een Suri naamse jongen wil naar binnen maar wordt tegengehouden. Die jongen be gint een beetje grimassen te trekken, zoals die jongens dat doen. Dan wordt die jongen op een schandelijke ma nier door de politie in elkaar gesla gen. Ik heb er een klacht bij de offi cier van justitie voor ingediend'. Smit gaat naar de politie om te waar schuwen dat het incident de gemoede ren heftig in beweging heeft ge bracht. Vraagt of er anders opgetre den kan worden en met meer dan twee man 'om moeilijkheden te voor komen'. Maar de politie komt weer met twee man. Er wordt iemand gezocht. Een agent wordt door een groep jongens in het nauw gebracht. 'Nou, aan een in elkaar geslagen agent hebben we ook niks. Toen heeft m'n dochter de spuitbus traangas gepakt en tegen het plafond gespoten. Om de groep te ver spreiden. Nou, die jongens wisten niet hoe gauw ze weg moesten komen. Eigenaar Smit voor zijn 'Cotton Club' Maar de politie zegt dat m'n dochter naar die agent heeft gespoten om hem te verblinden. De rechter moet maar uitmaken wat waar is'. Waarom had Smit die spuitbus klaar staan? 'Omdat elke caféhouder in Am sterdam wel iets achter de toonbank heeft om de orde in de zaak te her stellen. De meeste hebben dit soort middelen, maar er zijn er ook met pistolen'. Er is ook pas een schietpartij ge weest. 'Ja, een jongen vlucht voor ie mand met een pistool mijn zaak in. Er wordt geschoten. We hebben on middellijk de politie gebeld. Wat kan ik daar verder aan doen. Er wordt meer geschoten in Amsterdam'. Smit maakt zich er kwaad over dat de politie en de gemeente hem verwijten de orde in z'n zaak niet te handhaven. 'Natuurlijk doe ik dat wel maar het provocerend optreden van de politie maakt het me onmogelijk'. Smit be roept zich als bewijs voor z'n ordelie vende inslag op een brief aan burge meester Samkalden in de jaren zestig. 'Na die rellen heb ik geschreven dat er hekken om het monument op de Dam moesten komen. En zo'n man van rust en orde zou in z'n eigen zaak geen orde willen houden?' 'Slachtoffers' Smit ontkent dat z'n café alleen maar een trefpunt voor 'criminele elemen ten' zou zijn. 'Dat zegt de politie. Maar mijn gasten zijn Surinamers, mensen die zonder enige opvang in. Nederland zijn gekomen. Die daar door vaak aan de zelfkant van deze maatschappij belanden. Dat zijn voor mij geen criminele elementen maar slachtoffers van deze maatschappij. Smit wijst om zich heen. Er zitten in het getemperde licht een paar jongens te kaarten, een moeder geeft de baby de fles. 'Als dat allemaal crimineel is, weet ik het niet meer', verzucht hij wat theatraal. Smit hoopt nog op een gesprek met de gemeente. Een gemeente die geen commentaar heeft op z'n verhaal. De politie wil ook weinig zeggen. Er wordt in drugs gehandeld en dat maakt controles nodig. Er zijn soms tips over de Cotton Club. Het is be grijpelijk dat een gemeente een aantal 'gunsten' intrekt als die enkele 'mis standen' in stand houden, meent een politieman. 'Maar het is inderdaad niet zo dat je met deze maatregelen ook het euvel direct oplost. Je kan niemand verbieden ergens anders naar toe te gaan. Maar wat de ene ca féhouder niet mag, mag de ander ook niet. Gelijke monniken, gelijke kap pen'. En daarom wordt er nu in de Cotton Club vruchtensap gedronken. 'Tot ik m'n recht heb'. 'Schakel werkloze bouwvakkers in I ADVERTENTIE) I Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De ministers van sociale zaken en volkshuisvesting bestuderen op liet ogenblik een Gronings plannetje 0111 huizen voor de laagste inkomensgroepen te bouwen. Het idee is eigenlijk heel eenvoudig, namelijk! ze laten bouwen door werkloze bouwvakkers. fiashionalilK Breestraat 151153 tin feite komt het erop neer dat de hvoningwetbouw in het kader van de jobjecten voor aanvullende werken jwordt getrokken. Het provinciaal be- tstuur van Groningen heeft al enkele jaren geleden het rijk benaderd. Het werd toen echter als verschrikkelijk moeilijk ervaren, wegens het door- Brütisen van de bestaande subsidie-re- gulingen en dergelijke. Onlangs heeft ei .'-minister Udink echter nog ruimte geschapen voor het bouwen van een contingent goedkope woningen, even eens door diverse manipulaties, zoals gedeputeerde mr. J. J. Prins het gis- teuen uitdrukte. Het provinciaal be- stnnir meent dat daardoor nu een pre cedent geschapen is. Gedeputeerden zijin er erg mee ingenomen dat de bei de ministeries er nu in onderling otperleg een studie van maken. Het bêedt een nieuwe mogelijkheid om najast de vele leegstaande, voor de la gere inkomensgroepen te dure, huizen nu méér huizen te bouwen met lage huren. Gedeputeerden van Groningen spireken in hun begroting voor 1974 hf n hoop uit dat er op deze "manier 'goede en betaalbare woningen voor vele laagstbetaalden in de provincie zufflen komen'. V(;ilieu en bodemschatten Samen met hun collega's van noord- HoJdand'en Friesland hebben de Gro ningse gedeputeerden ook contact op genomen met de minister van econo mische zaken over de gevolgen op pla nologisch gebied van de delfstoffen winning. Deze zaak is het eerst aange kaart door de provincie Friesland. Hirt bezwaar is dat bij het verlenen va D concessies en vergunningen de mi nister van economische zaken de mijn- wejt uit 1810 hanteert en dat dit de la- gerje overheden te weinig mogelijkhe den biedt om met de wet op de ruim telijke ordening in de hand tijdig tot eert oordeelsvorming te komen. In [ieite zijn beide wetten te weinig op I elkaar ingesteld. De minister van economische zaken heeft laten weten dat goed overleg de aangewezen weg is <pn noemt in dit verband een ter mij ti van een maand om de lagere overheden inspraak te geven. In zo kor'te tijd zijn planologische kwesties AMSTERDAM Op het Amsterdam se Museumplein zal op werelddieren dag ;(4 oktober) een manifestatie wor den gehouden onder het motto: 'Te ken {het dier een dag'. Van 's morgens tien uur tot 's middags vier uur zul len Amsterdammers een aantal or het plein rondlopende dieren kunnen tp- kenem. De dieren worden geleverd door1 Artis (het kleinvee van de kin derboerderij). Organisatoren zijn het Van Gogh-museum, de afdeling be plantingen van Amsterdam en Artis. Aangeraden wordt zelf tekenmateriaal mee te nemen. Bij het Van Gogh-mu seum is ook tekenmateriaal te koop. De deelname is gratis. volgens de provincies echter niet te overzien en men meent dat er maatre gelen moeten worden genomen om de wet op de ruimtelijke ordening 'volle dig tot zijn recht' te laten komen. Een moeilijkheid is dat beide wetten vanverschillende ministeries zijn, zei mr. E. H. Toxopeus, commissaris der koningin in Groningen gisteren. De provincie Groningen heeft haar advocaat, mr. mr. Stibbe uit Amster dam, op de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) afgestuurd. De bo dem van Groningen is al enkele centi meters gedaald door de gaswinning minder dan gedacht werd overigens en te verwachten is dat die daling verder door zal gaan. Wat nu al speelt is dat bij nieuwe waterstaat kundige werken al rekening gehouden moet worden met die bodemdaling. Zo moet de Noord-Groningse dijk die wordt verzwaard al iets hoger worden gemaakt. Ook bij de (omstreden )Dol- lard-werken kan het een rol gaan spe len en verder bij gemalen, sluizen enz. De vraag is of van de NAM ver wacht mag worden al op voorhand te betalen van bodemdalingen die in de toekomst worden verwacht. Die juri dische knobbel wordt nu uitgezocht. Voorlopig blijft de eventueel noodza kelijke herziening van bestaande pro jecten nog buiten beschouwing, aldus gedeputeerde mr. J. L. Cazemier. Volgens gedeputeerde A. P. Veen- kamp wordt er schot gezet achter het onderzoek naar de zogenaamde sub-ur banisatie. De stad Groningen meent dat door de versnelde leegloop van deze stap, langdurig wetenschappelijk onderzoek te lang gaat duren en dat de problemen van de stad dat niet ge dogen. In de komende maanden wordt de aandacht hiervoor 'geïntensiveerd' aldus de gedeputeerde. Deze denkt on der meer aan maatregelen in onder ling overleg tussen stad en omringen de gemeenten. Het gaat overigens om een landelijke affaire, die in Gronin gen betrekkelijk gering is in vergelij king met de randstad. Groningen wil soortgelijke situaties echter voorko men. GRONINGEN Het Westelijk deel van de Eemshaven zal geschikt wor den gemaakt voor transito. Vooral de ligging van Scandinavië en de Oost zeelanden maakt de Eemshaven aan trekkelijk als doorvoer-haven van goe deren. Gedeputeerde mr. J. J. Prins ontken de gisteren dat de industriefunctie van de haven voorlopig op een zacht pitje komt te staan. Vanaf het begin is al gedacht aan transito, zij het se cundair. Ook nu nog blijft industriali satie al moet de eerste fabriek nog komen primair het doe, de transi to-mogelijkheid wordt nu echter wat sneller aangekaart dan eerst was ge dacht. Er is hierover niet specifiek gesproken met EMNDE, WAAR OOK VEEL RANSITOgVERVOER PLAATS HEEFT. SWe blijven nu eenmaal con currenten, maar er is wel regelmatig overleg,' aldus Prins. Deze blijft opti mistisch over de verwachte industrie vestiging bij de Eemshaven, maar het is extra moeilijk doordat de facilitei ten in andere landen, Duitsland maar vooral België, vaak gunstiger zijn. On langs is de Eemshaven nog een vesti ging kwijtgeraakt aan België, waar door onderhandelingen vantwee-drie jaar abrupt afbraken. AMSTERDAM B. en w. van Hil versum hebben voor de uitbreiding van het bekende gemeentehuis een ander plan gemaakt. De drie betonnen kantoortorens worden verschoven naar de plaats waar nu aan de Koni- ginneweg twee villa's van de gemeen te staan. Omdat de in deze villa's ge huisveste gemeentelijke diensten nu ook in de nieuwe gebouwen een plaats moeten vinden, zullen ze wel hoger worden. Van een 'aantasting' van de schepping van architect Dudok zal echter minder sprake zijn. FAMILIEBERICHTEN (Vervolg van pag. 16) Naaldwijk: 's Gravenzande: In stil geloofsvertrouwen heeft de Heere uit ons midden weggenomen onze geliefde zorgzame Vader, Groot- en Overgrootvader Nicolaas van der Wel weduwnaar van Maria Boon in de gezegende ouderdom van bijna 91 jaar. Psalm 21 5 W. van den Bos C. Boon-van der Wel P. van der Wel H. H. J. van der Wel- Kuyvenhoven Kleinkinderen en achterkleinkind 's-Gravenzande, 25 september 1973 Heenweg 24. Gelegenheid tot condoleren donderdag van 19.30- 20.30 uur en vrijdag van 15.30-16.30 en van 19.30- 20.30 uur. De rouwdienst wordt gehouden op zaterdag 29 september a.s. om 10.30 uur in de aula van de al gemene begraafplaats te 's Gravenzande, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden. Aan Uwe hand slechts ga ik veilig, blij, zij 't voor- of tegenspoed, o, blijf met mij. Geheel onverwacht nam de Heere tot Zich, mijn zorgzame Huisgenote, onze Zuster, Schoonzuster en Tante Ne eitje Janna Verkade in de ouderdom van 70 jaar. 's-Gravenhage: A. Zonnenberg Monster: Poeldijk: Driebergen: 's-Gravenhage: Scheveningen: Monster: J. Verkade en echtgenote J. Dekking-Verkade G. Verkade J. Verkade P .Westerhof-Verkade A. Verkade en verdere nichten en neven 's-Gravenhage, 24 september 1973 Oude Haagweg 701. De overledene is opgebaard in het rouwcentrum 'Waldeck' Tramstraat 84. Loosduinen. Bezoek 's avonds van 6.307.30 uur. Op vrijdag 28 september om 11.30 uur zal de rouwdienst worden gehouden in de aula van de algemene begraafplaats, 'Westduin', Ockenburgh- straat, Loosduinen, waarna de teraardebestelling aldaar zal plaatsvinden. Vertrek vanaf het ruwcentrum om 11.15 uur. BILLY GRAHAM HET BOEK DAT ONOMWONDEN ZEGT WAAR HET OP STAAT. Het vernietigende work van da mtan In de moderne wereld wordt erin ontmaskerd. En met overtuiging eproekt het van de reddende liefde van Jezus Christus, van de kracht van da Heilige Geest en de machtige toekomst van Gods kinderen. EEN WARE UITDAGlNQl VERKRIJGBAAR M OC BOEKHANOEL EEN UIGAVE VAN ZOMER t KEUN1NQ m WAGEN1NGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13