inister: ouders over ichoolkeuze van kind 'eel beter voorlichten T •$,41 ÏS IJslandse vissersplaats zou aan verwoesting ontsnapt zijn eoeo [rebbers begon bopbaan in Ede Uitgeverij Kok, Kampen, neemt Voorhoeve over Democratie gaat vaak de mist in bij gemeenten Personalia |-ochure-met-strip geeft veel informatie arbara komt aar Nederland 'Delta' stopt na te kleine subsidie Kookplaten en wasautomaten vaak onveilig Explosie bij gloeiende lava in zeewater ging niet door Sophia eerste in Sofia Wetenschap en tehhniek Hevea met kort geding bedreigd om ontslag directeur ^UiW/CTAjRfTBT WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 BEtWïLAïW/KUN&T TPOZHUS9/K11 onze onderwijsredactie —BV HAAG Een kind van welgestelde ouders heeft twaalf maal zoveel kans op een middelbare op ging als arbeiderskinderen. Minister Van Kemenade is vastbesloten daar iets aan te doen. Een van [middelen die hij daarbij wil gebruiken is betere voorlichting aan de ouders over de schoolkeuze hun kind. In dat kader heeft hij gisteren de eerste exemplaren uitgedeeld van de brochure Pas de helft', die bestemd is voor ouders van kinderen die nu in de zesde klas van de basisschool zit- Hiiïawwowjgr AsM,fS l^tUSN hete v 'maas mk®saa« zn wtté w?r. tgiïiNisrsssjiM*). VosVlf r,r$ km» :V,».:;£/ssR $iï,w-Msyg!!S Een gedeelte uit het stripverhaal in de brochure 'Pas op de helft' brochure ls geschreven door Loek rich, onderwijsvoorlichter van de eente Rotterdam. Het is de bedoe- dat de ouders (en ook de leerlin- zelfhet boekje via de scholen in den krijgen. De scholen kunnen de brochure bestellen voor drie gul den per stuk. De brochure heeft de vorm van een groot kaft met zes losse katernen van elk zestien pagina's. Onder aan die 96 pagina's is een lang strip-verhaal gete- crp iverwachte huldiging voor violist t een onzer verslaggevers E De gemeente Ede heeft gister- md in het Cultureel Centrum De [horst haar oud-ingezetene Herman pbers, die daar veertig jaar gele- 1 zijn carrière als viool-solist begon, fuldigd onder meer met de aanbie- g van een door Thijs Mauve te [teren vervaardigde houtgravure, rukken van deze gravure, die des- Is door Mauve (kleinzoon van de jende Anton) is gemaakt in op- jiht van het gemeentebestuur, ple- i in Ede als onderscheidingen te jden beschouwd. De gravure, die karakteristiek stukje natuur in laat zien de Tra is destijds ier andere ook uitgereikt aan de pidende burgemeesters Boot, 01- [hof en Platteel. hnan Krebbers maakt op het ogen- i een jubileum-tournee in verband t het feit dat hij veertig jaar gele- i zijn loopbaan als viool-solist be- i, en ook een beetje omdat hij deze lier vijftig jaar is geworden. De irnee telt acht concerten en bevat ee hoogtepunten: een concert in je en later in dit seizoen een icert in Arnhem. fbbers kwam als baby van drie anden met zijn ouders naar Ede, jr zijn vader bij de Enka-fabriek jkzaam was. Aangenomen wordt I hij voor het eerst als vioolsolist [geerde bij een uitvoering van En- 5 Mannenkoor. De toenmalige En- Hrts Hymans wordt beschouwd als mian, die hem 'ontdekte'.' |edig daarna werd Krebbers onder j hoede gesteld van Oscar Back. ïgelberg nam hem, toen hij nog broekje was, mee naar Parijs. Op tienjarige leeftijd speelde hij met Concertgebouworkest. Toen hij rtien was, behoorde hij tot de prijswinnaars op een concours in Enge land, waar hij door het ministerie van kunsten en wetenschappen heen ge stuurd was. Als zeventienjarige werd hij concertmeester van de Arnhemse orkestvereniging, het huidige Gelder se Orkest. Met dit Gelderse Orkest (o.l.v. Leo Dnehuys) speelde hij gisteravond in Ede onder meer het eerste Vioolcon cert van Bruch. Na afloop van het op treden werd Krebbers, die van tevo ren onkundig was, door burgemeester J. Slot gehuldigd. Behalve dat hem een persoonlijk geschenk in de vorm van de houtgravure van Mauve werd aangeboden, vond in de hal van De Reehorst de onthulling plaats van een bronzen gedenkplaat, die vermeldt dat hij daar veertig jaar geleden zijn eer ste openbare optreden heeft gemaakt. AMSTERDAM Het Engelstalige kwartaalblad 'Delta' zal aan het einde van het lopende jaar de verschijning moeten staken. Het zal dan zestien jaar intellectuelen overal ter wereld informaties hebben verschaft over kunst, leven en denken in Nederland. Ruim driehonderdduizend exemplaren van 'Delta' hebben hun weg naar het buitenland gevonden. De totale in houd beloopt 8000 bladzijden. De exploitatie werd steeds moeilijker; nu de minister van CRM voor 1974 aan de stichting die het blad uitgeeft geen voldoende subsidie kan verlenen ter compensatie van de voortdurende kostenstijgingen, is het Stichtingsbe stuur niets anders overgebleven dan het blad op te heffen. Monique van der Ven uit The Family AMSTERDAM Monique van der Ven (Turks Fruit) heeft wegens ge zondheidsredenen om ontheffing van haar contract gevraagd bij de toneel groep The Family. De directie van dit gezelschap, bestaande uit Lodewijk de Boer, Frank Raven en Hans Kemna, heeft dit verzoek ingewilligd. Moni que van der Ven is overspannen, al dus de directie. JSTERDAM Barbara, de Franse knsonnière, die de top bereikte, pt in oktober naar Nederland, jrst naar Arnhem, Stadsschouwburg, 5, dan 's nachts in Carré op 6 ok- >er, vervolgens op 9, 10 en 11 okto- r in Eindhoven, Groningen, recht. irbara (Minique Serf) begon in 1958 de Parijse Rive Gauche in 'L'E- i' voor een select publiek. Zij ig voornamelijk Brei en Brassens, won in 1960 de Grand Prix. Aan eigen chansons waagde zij zich 'n nog niet. Maar in 1960 zong zij if langspeelplaten vol met eigen •rk. Brassens nam haar in zijn pro- "~ima in Bobino en sindsdien is zij vedette. Zij zit zelf aan de vleu- in een bundel licht, en zij zingt, imaal was zij al in Rotterdams »elen, nu komt zij hier opnieuw. kend, waarin de kern van de zaak (denk na voor je kiest) wordt geïllus treerd. Hoewel gepoogd is aan de strip de nodige spanning mee te ge ven door het opdraven van de grote spijkerbroekenbaas en het pop-idool Cassius Day, is de uiteindelijke bood schap van de tekst natuurlijk zeer se rieus ('Maar je zult toch wel weten wat Karin straks na de basisschool gaal doen?'). De brochure bevat veel informatie over schoolkeuze, schooltypen, door stroming, studiekosten, enz. Volgens schrijver Loek Elferich kan de school al die informatie het best drppelsge- wijs toedienen: één katern per week en als het goed is dan na zes weken een ouderavond om de hele zaak te bespreken. Minister Van Kemenade toonde zich erg ingenomen met deze voorlichting. Een van de oorzaken van de te gerin ge deelnamé van arbeiderskinderen aan middelbaar en hoger onderwijs is namelijk het gebrek aan informatie bij de ouders. De minister valt graag terug op zijn rol van hoogleraar in de onderwijsso ciologie en daarom gaf hij gisteren nog eens een klein college over de te kortkomingen van ons onderwijs. 'De gegevens zijn bekend, maar we kunnen ze niet vaak genoeg herhalen,' aldus dr. Van Kemenade. 'Slechts tien procent van alle universitaire studen ten komen uit de arbeidersklasse, ter wijl deze groep toch de helft van de totale bevolking uitmaakt. Van de jongens uit de 'hogere' milieus be landt zestig procent in het voorberei dend wetenschappelijk onderwijs (gymnasium, atheneum); maar van de arbeiderskinderen komt slechts één op de tien in het v.w.o. terecht. Daar staat tegenover dat slechts drie pro cent van de jongens uit de hogere mi lieus naar de l.t.s. gaat.' 'Deze ongelijke verdeling is niet al leen te verklaren uit een ongelijke spreiding van begaafdheden. De arbei derskinderen lopen in het kleuter- en basisonderwijs een achterstand op, waardoor hun geschiktheid voor het hoger onderwijs vermindert. En zelfs van de arbeiderskinderen die dan wel geschikt geacht worden komen te wei nig in het middelbaar onderwijs te recht. Dat is des te schrijnender als men weet dat vanuit de hogere mi lieus zelfs niet-geschikten doorstro men naar gymnasium en atheneum.' weten genoeg om nu al iets te doen. De huidige regering wil dat doen door extra hulp voor scholen in soci aal minder bedeelde wijken, door ver betering van kleuter- en basisonder wijs en door invoering van een mid denschool. Vooral dat laatste is erg belangrijk, want één van de grootste moeilijkhe den bij de schoolkeuze is nog altijd dat deze keus te vroeg gemaakt wordt. Als de kinderen twaalf zijn moeten zij met hun ouders al beslissen of ze naar het lager beroepsonderwijs gaan of naar mavo, havo, v.w.o. Die keus kan wel vergemakkelijkt worden door betere voorlichting, maar dan blijft het feit dat een twaalfjarige moet kie zen op een moment dat nog nauwe lijks duidelijk is wat hij wil of kan, aldus minister Van Kemenade. Van een onzer verslaggevers KAMPEN De uitgeverij Kok in Kampen heeft de Haagse uit geverij J. N. Voorhoeve overgenomen. De lezers van uitgaven van Kok en Voorhoeve zullen hiervan weinig merken: Voorhoeve blijft gevestigd in Den Haag en beide uitgeverijen zetten hun eigen activi teiten voort. De uitgeverij Voorhoeve is in 1876 opgericht met het doel positief-chris- telijke lectuur uit te geven (zo staat het in de statuten). Oprichter J. N. Voorhoeve behoorde tot de Vergade ring der gelovigen (darbisten) en de 'kleur' van zijn godsdienstige uitgaven kan men misschien het best omschrij ven als thuishorend in de sfeer van de minder geëmotioneerde opwek kingsbeweging. De laatste jaren kwa men ook auteurs als wijlen prof. dr. 'Oorzaken' Volgens minister Van Kemenade moet er nog veel studie gemaakt worden over de precieze oorzaken van de ach terstand van arbeiderskinderen. Maar we kunnen daar niet op wachten. We DEN HAAG Elektrische kookpla ten of -plaatjes blijken dikwijls niet veilig te zijn, zowel elektrisch als met het oog op brand. Dit is de Consu mentenbond gebleken bij een onder zoek, waarbij 25 verschillende typen van diverse merken werden bekeken. Van deze 25 elektrische een- of tweep laats comforen waren er slechts vier goed of redelijk veilig. De consument heeft verder elf wasau tomaten onderzocht en hiervan bleken er slechts zes machines goed of rede lijk veilig te zijn. Echt onvoldoende veilig zijn volgens de consumenten bond de 'Bauknecht' wa 44 s en de 'Candy' c 130 en vooral de 'Bendix bi- olamatic 'en de 'Candy st-a. De PMC zlO is niet geschikt voor gebruik in badkamer of doucheruimte. Ook deze bevindingen zijn ter kennis gebracht van het ministerie van economische zaken. G. C. van Niftrik en dr. W. Aalders in het fonds van Voorhoeve voor; men kan zeggen: niet de luidruchtige, maar meer bezonnen verontrusten. Uitgever J. H. Kok begon in 1894 zijn werk om de gereformeerde theologie uit te geven. De huidige directeur van uitgeverij Kok mr. W. E. Steu nenberg, attendeert er op dat men het doel van zijn uitgeverij thans dient te omschrijven als: uitgeven van wat in de protestants-christelijke kring van betekenis is om de verschillende stro mingen niet te isoleren, maar het on derling gesprek op gang te houden. Vandaar dat in het fonds van Kok hervormde namen te vinden zijn en dan niet van één bepaalde modaliteit, getuige de aanwezigheid van gerefor meerde bonders en theologen als prof. dr. A. J. Rasker en prof. dr. Kr. Strijd. Verder geven christelijke gere formeerden bij Kok uit. Beide uitgeverijen brengen voorts christelijke romanlectuur op de markt en zien daarnaast als hun taak het pousseren van christelijke auteurs en dichters. Tenslotte komen Voorhoeve en Kok met schooluitgaven; de eerste richt zich meer op kleuter- en basis onderwijs, de tweede is gespeciali seerd in boeken voor het basis- en voortgezet onderwijs. OIRSCHOT De negenjarige Johan Vingerhoeds is omgekomen toen hij met zijn fiets van achter een land- bouwtractor een verkeersweg opreed en door een auto gegrepen werd. SCHIJNDEL De 61-jarige A. J. T. T. van der Spank uit Schijndel is met zijn auto van de weg geraakt en in een sloot terechtgekomen. De heer Van der Spank overleed aan een hart infarct- Tengevolge van onvoldoende informatie: Van een onzer verslaggevers ARNHEM/GENDT Er zijn in Gelderland (en stellig elders in Nederland ook wel) gemeenten waar raadsleden met een minimum aan informatie van de zijde van Burgemeester en Wethouders beslissingen moeten nemen. Drs. H. A. H. Jans, oud-kamerlid Voor de PvdA, gemeenite-secretaris te Gendt en lid van Provinciale Staten van Gelderland heeft met een rijtje vragen de aandacht van Gedeputeerde Staten op dit euvel ge vestigd. De heer Jans: 'In sommige ge meenten, onder meer in de West- Betuwe, krijgen de raadsleden al leen een beschrijvende agenda toe gezonden; de toelichting en het concept-besluit liggen dan ten ge meentehuize ter inzage'. Volgens het statenlid verlopen de raadsver gaderingen in dit soort gemeenten 'door frustratie dan ook nog al eens weerspannig.' Dat het probleem niet specifiek Gelders is, maar bepaald algeme ner van aard, blijkt al uit een rap port, dat de Wiardi Beekman Stichting een tijdje geleden onder de titel 'Gemeentelijke democratie' heeft gepubliceerd. Ook van ande re zijden is men er mee bezig ge weest. Volgens de heer Jans, gaat het in het door hem ter discussie gestelde punt om het al dan niet functioneren van de democratie. Hij heeft hierbij niet alleen raads leden, die onvoldoende worden geïnformeerd, maar evenzeer bur gers als zodanig op het oog. Een van zijn vragen aan gedepu teerden van Gelderland luidt: 'Komt het nog voor, dat in ge meenten in Gelderland zelfs ge meenteraadsleden vóór de raads vergaderingen slechts in beperkte mate schriftelijke informatie, res pectievelijk zelfs geen pre-adviezen ontvangen, zodat het besluitvor mingsproces op een vrij ondoor zichtige wijzo tot stand komt?' De heer Jans kent bijvoorbaat het ant woord, dat bevestigend zal zijn, I mogelijk met enkele nuanceringen. Kom maar.... Er zijn gemeenten waar ze wel aan de letter maar niet aan de geest van artikel 48 van de gemeentewet voldoen: de agenda's worden wel uiterlijk binnen tweemaal 24 uur vóór de raadsvergadering toegezon den, maar de toelichtingen en de conceptbesluiten liggen ter inzage. "Kom daarvoor maar naar het ge meentehuis', is zo ongeveer de re denering van de gemeqntenbestu- ren daar. 'Op kleinere plaatsen gaat de de mocratie dikwijls de mist in', vindt de heer Jans. 'De zaken kun nen er ook vaak niet politiek (aan partijprograms en dergelijke) ge toetst worden'. Het kostenvraag- stuk kan, meent, hij, ook een be lemmering zijn om inzicht te krij gen in het besluitvormingsproces. De kosten die men als burger, po litieke partij of andere groepering voor de officiële stukken moet be talen schijnen van gemeente tot gemeente nogal uit een te kunnen lopen. De heer Jans vraagt of dat juist is. Ook de grotere Overigens klaagt hij niet alleen de kleinere gemeenten aan. Ook in grote gemeenten functioneert de democratie niet altijd zo goed mo gelijk. Zelfs ligt het hier soms nog ernstiger, bijvoorbeeld bij grenso verschrijdende aangelegenheden industrieschappen en dergelijke, waarbij mensen in het geding zijn). De stad Nijmegen bijvoor beeld heeft pas geleden in een rap port bekend gemaakt in geweste lijk verband deel te nemen aan liefst vijftig gemeenschappelijke regelingen, waarbij niet in het openbaar wordt vergaderd. De vierde en laatste vraag van de heer Jans, die meent dat er aan de bestuurlijke organisatie snel iets moet veranderen, is dan ook: 'Wat is het standpunt van gedeputeerde staten ten aanzien van het feit, dat tal van zaken, die met de toepas sing van de 'Wet gemeenschappe lijke regelingen' door daarbij in het leven geroepen bestuursorga nen worden behandeld, in alle be slotenheid worden afgedaan'? Onderscheiden De hoofdinspecteur directeur van de arbeid, ir. A. Atema, die zijn functie als hoofd van het ze vende district (Gelderland) van de ar beidsinspectie neerlegt omdat hij met pensioen gaat, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Waarschijnlijk heeft het niet veel gescheeld of het IJslandse vissersplaatsje Heiinay, dat een klein jaar geleden door een vulkaanuitbarsting onbewoonbaar werd, was vervolgens van de kaart geslagen door een explosie vergelijkbaar met die van een zware kernbom. SOFIA Een enquête van het socio logisch studiecentrum te Sofia heeft uitgewezen dat de Italiaanse actrice Sophia Loren de meest populaire wes terse actrice is. Zij staat daardoor vóór Liz Taylor, Brigitte Bardot en Jane Fonda. De voorkeur van de meeste Bulgaarse mannen ging nog altijd uit naar Brigitte Bardot; hun tweede keus bleek Claudia Cardinale. De vrouwen hadden het meer begre pen op Jane Fonda en Sopha Loren. Als de meest populaire acteur kwam Louis de Funes uit de bus, op de voet gevolgd door Richard Burton. Alain Delon en Richard O'Toole. En dat zou dan onze schuld zijn ge weest, biechtten de Amerikaan S. A. Colgate en de IJslander Thorbrörn Si- gurgeirsson onlangs op in het weten schappelijke weekblad Nature. Hun verhaal begint met een slim uit ziend idee om te voorkomen dat de haven van Heimay door een over de zeebodem langzaam voortkruipende la vastroom voorgoed zou worden afge sloten. Laten we die nog dikvloeibare gesmclten steenmassa eens wat sneller afkoelen, dacht men. Dan blijft hij misschien steken, en houden we nog een stuk havenmond over voor als de vulkaan is uitgewerkt en er ooit weer mensen wonen. Die afkoeling zou bereikt moeten wor den door de lava intensiever in con tact te brengen met het zeewater, door ter plaatse een explosieve lading te laten ontploffen. Er werd in sa menwerking met de IJslandse rege ring, de kustwacht en de Amerikaanse marine een gedetailleerd plan opge steld. Maar de dag voor de explosie reali seerden Colgate en Sigurgeirsson zich, dat er wel eens iets verschrikkelijk uit de hand zou kunnen lopen. Het contact tussen de gloeiende lava (on der de gestolde stenen korst zo'n 1100 graden) en het zeewater, zou stoom onder hoge druk produceren. En die stoombel zou, in eerste instantie snel uitdijen, dus een soort na-explosie ver oorzaken. Het was denkbaar, dat die tweede ex plosie een nieuwe hoeveelheid lava in contact met zeewater zou brengen, met als gevolg een nieuwe stoombel. Enzovoort, enzovoort. In een ketting reactie zou de gehele lava-massa in korte tijd haar hele warmte-inhoud afgeven. En een belangrijk deel daar van zou in mechanische energie wor den omgezet. De hoeveelheid vrijgeko men energie werd geschat op twee tot vier megaton: het effect van twee tot vier miljoen ton springstof. De grote vraag was natuurlijk, of er inderdaad een kettingreactie volgens het beschreven schema zou optreden. Colgate en Sigurgeiersson hebben ui teraard niet de proef op de som geno men maar zijn aan het rekenen gesla gen. Dat bleek nog best ingewikkeld te zijn, maar zij kwamen tot de con clusie dat een kettingreactie inderd- daad mogelijk was, en onder bepaal de omstandigheden een springlading van tien kilo al voldoende zou zijn om een catastrofe op gang te brengen. Heimay lijkt dus inderdaad aan een verwoesting ontsnapt. Gasttankers Enige bescheidenheid bij het mense lijk ingrijpen in natuurverschijnselen door drs. RokFoppema is niet de enige les die uit dit verhaal te trekken valt. Colgate en Sigurgeirs son geloven dat de door hen op pa pier beschreven warm/koud-explosies ook dichter bij huis voorkomen. Uit de metaalindustrie zijn onverwacht heftige explosies bekend bij plotseling contact tussen gesmolten ijzer of alu minium met water. Die zullen waar schijnlijk op eenzelfde soort ketting reactie berusten, schrijven de auteurs. Een meer praktische toepassing kan hun theorie misschien vinden voor het geval van vloeibaar aardgas en water. Ook van dit combinatie van vloeistoffen is bekend dat zij (zonder verbrandingsverschijnselen) heftige explosies kunnen veroorzaken. In die gevallen is het water de 'hete' vloei stof en het vloeibare aardgas de kou de (bij 165 graden onder nul). Ook die explosies zijn nog slecht be grepen, en omdat er binnen afzienba re tijd nogal wat gekoelde tanksche pen met vloeibaar aardgas zullen rondvaren, is elk begrip welkom. Want aan de ene kant wisten we, dat op laboratoriumschaal in een beker glaasje met water en vloeibaar gas har de klappen te maken waren, aan de andere kant had een tankrederij on langs in de praktijk aangetoond dat er niets ernstigs gebeurde als je mid den op zee een gastank leeg liet lo pen. Misschien kan het werk van Colgate en Sigurgeirsson ongeveer aangeven wéér tussen die beide situaties onge veer de kritische grens ligt, en hoe veilig dus eigenlijk die gastankers zijn. Concorde We blijven nog even in de explosieve sfeer. Door hard en uiterst moeizaam aan de gevolgen van kernproeven te rekenen, hebben vijf Britse meteoro logen het supersone verkeersvliegtuig Concorde van één verdenking kunnen vrijpleiten. Het toestel mag dan een onaanvaardbare herrie maken, schan delijk veel kerosine verstoken en te duur zijn om lonend aan te schaffen, het zal in ieder geval niet de samen stelling van de hogere luchtlagen zo in de war sturen dat het zonlicht niet meer zo gefilterd wordt als we dat ge wend zijn. In de uitlaatgassen van elke verbran dingsmotor, zo luidde het bezwarende argument, zitten stikstofoxiden. De Concorde spuit die op een eenzame hoogte van zeventien kilometer, en. daar zouden zij chemisch kunnen rea geren met het gas ozon, dat daar van nature in een ijle laag hangt. Als die reactie enige omvang krijgt, naar ma te er meer Concordes vliegen, zou de ozonlaag kunnen worden aangetast, en dat zou ons lelijk kunnen opbreken. Want het ozon filtert een deel van het ultraviolette licht uit de zonne straling weg en behalve dat wij dan aan het strand vlugger verbranden zou dat een heel stuk natuur op een waarschijnlijk onprettige manier be ïnvloeden. Dit mogelijke bezwaar tegen de Con corde kwam in zoverre onverhoeds, dat we lang niet genoeg over de che mische gebeurtenissen op kilometers hoogte wisten om te kunnen voorspel len of er inderdaad merkbare veran deringen zouden optreden. Daar wer den dus onderzoekprogramma's voor opgesteld, die overigens nog niet tot eindresultaten hebben geleid. Stikstofoxiden Maar nu hebben de heren Goldsmith, Tuck, Foot, Simmons en Newson (het was èrg veel rekenwerk) langs een elegante omweg aangetoond dat er niets ernstigs aan de hand zou zijn. We hebban namelijk al eens schande lijke hoeveelheden stikstofoxiden in de hogere luchtlagen gebracht, mel den zij in Nature, zonder dat we daar destijds erg over nadachten. Die stik stofoxiden ontstaan namelijk bij elke gelegenheid waarbij lucht verhit wordt tot boven tweeduizend graden. Dat gebeurt niet alleen binnenin een verbrandingsmotor, maar ook bij do -explosie van een kernbom. De vijf Britten hebben daarom uitge rekend hoeveel stikstofoxiden een kern explosie maakt. Dat was zelfs met een computer nog een heel werk, om dat er minstens vijfentwintig verschil lende chemische reacties kunnen op treden. Het eindresultaat was dat bij voorbeeld in 1961 en 1962 met kern bommen evenveel stikstofoxide werd geproduceerd als een denkbeeldige vloot van achthonderd Concordes zou klaarspelen. En er was geen enkel ef fect op de ozonlaag te merken. Eén bezwaar minder dus tegen de ConcoFde. De overige bezwaren zijn er overigens nog steeds goed voor dat het toestel aan de straatstenen niet te slijten is. Van onze correspondent ARNHEM De NW-Industriebond heeft gistermiddag een brief gestuurd naar Vredestein-Goodrich, waarin met een kort geding wordt gedreigd als het concern het ontslag van Hevea-di recteur P. A. Heynemanns niet onge daan maakt. Heynemanns werd ontslagen nadat hij uit protest tegen de verkoop van de rubberhandschoenenafdeling van He vea NVV-lid was geworden. Het NW wil bovendien alle schade die door het ontslag is ontstaan op Vredestein laten verhalen. Hoewel Heynemanns in Duitsland zit om op verhaal te komen, heeft de In dustriebond gisteren na een halve dag vergaderen besloten zich ook zonder diens aanvrage om hulp achter hem te scharen. De heer E. A. Jonker, directeur bij het Amerikaanse Goodrich-conccrn, heeft besloten zijn functie neer te leg gen. De heer Jonker (53) heeft zijn besluit genomen 'op zuiver persoonlij ke gronden'. Hij ontkent dat zijn af treden verband houdt met de jongste ontwikkelingen bij het Goodrich-be- drijf 'Hevea' in Oosterbeek. LEEUWARDEN De 61-jarige me- vrouw J. Himstra-Miedema uit Dok- kum is door een auto gegrepen toen zij met haar fiets de rijksweg in Noord-Bergum wilde oversteken; kort daarna is zij overleden. Horizontaal: 1 ligplaats voor schepen, 5 priem, 8 wondermiddel, 10 palm boom, 12 gebruikt men voor het land, 14 nachtgewaad, 15 snijwerktuig, 17 een der Cycladen, 18 kweken, 20 lijst, 21 erg, 22 inhoudsmaat, 24 vordering, 26 sluiskolk, 27 insekt, 29 water in Limburg, 31 gemak, 32 citroenkruid, 33 boom, 34 baan voor balspel. Verticaal: 2 niet gesloten, 3 oude in houdsmaat, 4 houtenklepper, 5 water in Utrecht, 6 oningewijde, 7 omslag, 9 bevel, 11 draaiing, 13 ernstig, 15 witte suiker, 16 zetel, 18 achting, 19 dwaas, 23 hijswerktuig, 24 loot. 25 half, 27 insekt, 28 ingewand van haring, 30 lat werk^ 31 droogoven (Z.N.). OPLOSSING VAN GISTEREN Horizontaal: 1 menigmaal, 2 agio-aar- la, 3 hees-lam-ma, 4 altijd-toer, 5 roes- Aa-les, 6 ark-es-demi, 7 den-per-ink, 8 jeep-een-ea, 9 aster-mest. Verticaal: 1 maharadja, 2 egel-ore-es. 3 niet-ek-net, 4 Io-sijs-eppe, 5 gal-das-eer, 6 maat-adrem, 7 arm-oleïne, 8 alm- Eem-nes. 9 laars-ikaL

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11