Renovatie Noorderkwartier m De Kooi in nieuwe fase Diaconessenhuis kan nog niet uitbreiden Broeder Dikkes: 'Ik ben gewoon in de fuik gelopen' i Ifier lokalen |oor school detailhandel HUTo Eaardstraat lordt verbeterd edental LSB "Uastisch omhoog Afscheid prof. Karstens KVP moet zich zelfstandig gaan opstellen Leidse bouwers aan de slag in Merenwijk rlieuwe Leidse Courant amilieberichten Academisch examen Bijna twee miljoen subsidie voor NZH >W/KWARiTET DINSDAG 25 SEPTEMEBER 1973 STAD EN REGIO L3 acid stelde - na veel gepraat - ruim half miljoen beschikbaar F I |n een onzer verslaggevers 1IDEN Snel en efficient werken is de Leidse raad nog autijd een weinig vreemd. Dat bleek gisteravond weer eens, toen het grote tord eruit moest met betrekking tot de renovatieplannen voor liet Noorderkwarrtier, de Kooi en in een later stadium liet Haar- Stagkwartier. Om de Nationale Woning Raad en liet Geoproject zijn onderzoekingen in beide eerstgenoemde wijken te laten voltooien, *Hest een bedrag van 550.000 gulden beschikbaar worden gesteld. Ruim een half miljoen dus, en daar wilde men eerst nog wel even ieler praten. Al was ene en ander in de verschillende raadscommissies, zoals gebruikelijk, al lang en breed besproken. llejt name mevrouw Kerling (PvdA) ierjondt haar eigen leuze ('laten we «chieten', had ze aan het begin van vergadering, gezegd, omdat ze een Ilkrstel met betrekking tot het Mors- Jartier persé er door wilde hebben) een ellenlang betoog over deze ma- Ze had het eigenlijk bij het vol- fieit e risfie. [nglDEN LEIDERDORP De De- handelsschool in Leiderdorp heeft toestemming gekregen haar vier lokalen neer te zetten op de slplaats van haar dependance aan Splinterlaan. Dat betekent, dat de looi haar dependances in het her- :md verenigingsgebouw Trefpunt de Eikenlaan en in de Engelen- ilschool aan de Erikalaan kan op- en dat het gebouw aan de jestraat beter kan worden inge st. De lokalen zijn gisteren aange- ^rd. Begin oktober komen ze in ge lik. Omstreeks 10 oktober zal de ^iool ook haar eerste lustrumfeest (ADVERTENTIE) Officieel Datsun dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713-2846 gende kunnen laten: Ze vond een half miljoen erg veel geld 'voor alleen pa pieren plannen en projectleiding'; ze vroeg om een faseringsplan voor an dere wijken, die in de toekomst gere noveerd zullen moeten worden; en ze wilde voortaan bij een dergelijk voor stel aan de raad een contract met de projectontwikkelaar zien. Ze verzocht het college de reeds opgestelde over eenkomst met de Nationale Woning Raad en het Geoproject spoedig aan de raad voor te leggen, zodat deze die bin nen de twee maanden kan goedkeuren. Lijstje ilDEN Gemeentewerken heeft ietjn plan gemaakt tot verbetering van Waardstraat. Verbeteringen aan plantsoen en de straat kunnen iter pas na de rioleringswerkzaam- len (komend jaar) worden uitge- ird/ Er wordt gewerkt aan een Wrkschema. 11H \N ONZE SCHAAKMEDEWERKER fSIDEN Voorzitter Selier opende e vergadering van de Leidse Schaak- l ond met de mededeling, dat dankzij L propaganda gemaakt door de I atch Spasski-Fischer een drastische I jging van het ledental van 840 naar 7 had plaatsgevonden, en dat hij opt in het seizoen 1973-1974 de 1100 passeren. competitieleider, de heer v. d. ïulen, maakte de competitieindeling i kend. Er zullen zeven tientallen in 5 eerste klasse uitkomen en de overi- 13 43 tientallen zijn verdeeld over de eede en derde klasse. Wedstrijdlei- anr De Haas kondigde de geplande rbenementen voor het komend voor- ïk^r aan. Op vrijdagavond 4 januari gint de eerste ronde van het per- -o onlijke Leidse Schaakkampioen- ïk«hap, waarom vervolgens om de twee ijneken op vrijdagavonden gespeeld zal l irden, hetgeen een tijdsbestek van Tsear liefst drie en een halve maand n. 1 vergen. Tegen dit laatste werd he art geprotesteerd door de vertegen at lordigers van Voorschoten en LSG. itqen stelde voor alle partijen binnen sn kleiner tijdsbestek te spelen, vi edstrijdleider de Haas zei echter dat t dit jaar niet meer kon omdat alles vaststond. Verder zal het Vierste- ll0 ntoernooi dit jaar door Leiden in vember worden georganiseerd en '•51 er een Limburgs jeugdteam uitge- M tligd worden om het tegen een lids team op te nemen. Ook het zes- llen-vluggertoernooi en de V en D r" nultaanseance zullen dit jaar weer j~aatsvinden maar voor eerst genoem- toernooi is de VTL-kantine niet eer beschikbaar. Een ander voorstel behelsde een door B en W op te stellen lijstje, dat de bij de renovatie betrokken bewoners te zijner tijd kan worden overhandigd, en waaruit duidelijk wordt, wat men nu eigenlijk financieel en op ander ge bied te wachten staat. Tenslotte wil de ze gezien de grootte van het uit te geven bedrag elke twee maanden een financieel overzicht van de N.W.R. en het Geoproject, 'om de vinger aan de pols te houden'. Wethou der Ham had er weinig moeite mee om al deze voorstellen over te nemen. Leeuwenburgh (prot. chr.) pleitte voor een beroepsinstantie ten behoeve van de betrokkenen 'bijvoorbeeld de raads commissie voor openbare werken) en Comelissens (KVP) drong er in een betoog onder meer op aan, om een aantal woningen waar mogelijk tot eigendom van de bewoners te ma ken. Ham stelde ten aanzien van dit vraagstuk en nota aan de raad in het vooruitzicht. Zunderman (DS'70) tenslotte, hamer de als vanouds emitioneel op so ciale begeleiding 'naar twee kanten': tijdens het renovatieproces moeten de bewoners niet alleen geholpen worden, maar ook moet hun van het begin af aan voor ogen worden gehouden, wat precies de offers zullen zijn. Afscheid Bij de aanvang van de raadsvergade ring werd afscheid genomen van het lid Taffijn (WD), die op de valreep nog even kwijt wilde, dat er teveel ge praat wordt in de raadszaal. 'In hun ge wone doen zijn de raadsleden best aar dige jongens', zei hij, 'maar daarbuiten is het net een sportwedstrijd zo hard gaat het soms'. Hij gaf zijn collega's als goede raad mee, meer met elkaar dan ten koste van elkaar te doen. Voor hot overige hield de raad zich nog bezig met wat onderwijszaken, en met de voorgenomen bouw van een zo genaamde corridor-flat (samenhangend met de herziening van enkele bestem mingsplannen voor het Morskwartier) Van deze flat (148 woningen) zal een groot deel (80 woningen) extra subsia bel kunnen zijn, maar het PAK was van mening dat de toebedachte plaats (hoek Turkooislaan/Smaragdlaan) in verband met luchtcirculatie en wind snelheden in de omgeving wel eens niet wenselijk kon zijn. Daarom wilde men eerst een onderzoek. Mevrouw Kerling deed zelfs de suggestie om het gebouw te zijner tijd in 't gebied Herengracht/ Hooibroei in Wubrugge: schade rond 10.000 WOUBRUGGE Dankzij het snelle ingrijpen van het vrijwillige brand weerkorps kon een gevaarlijk uitzien de brand bij de landbouwer H. Ange- nent aan de Boddens Hosangweg tij dig worden geblust. Rond 11 uur ruk te men zondagmorgen uit om in een hoog opgeladen loods vol hooi en stro, waar een begin van hooibroei was geconstateerd, met kracht het vuur bestrijden. Het nablussen duur de tot in de avonduren. Ruim 270 ku bieke meter hooi ging verloren. De schade bedroeg rond 10.000. LEIDEN Op vrijdag 28 september zal prof. ds. W. K. H. Karstens, die sinds 1 januari 1960 als hoogleraar in de algemene plantkunde sedert 1958 bovendien als directeur van de Hortus Botanicus aan de Leidse Universiteit verbonden is geweest, zijn afscheids college houden. De bijeenkomst, die plaatsvindt in het collegegebouw bij de G orl aeuslaboratoriua, Wassenaarse- weg 74-76, begint om kwart over twee. Zijlsingel neer te plaatsen. Wethouder Kret zag hiertoe geen mogelijkheid, en was juist van mening dat de bewuste flat een 'tochtgat' zou opvullen. Boven dien zegde hij toe alles in het werk te zullen stellen om zo snel mogelijk een wijkpark in het Morskwartier tot stand te doen komen. Verzoek van PAK: Van een onzer verslaggevers LEIDEN In een brief aan de KVP - afdeling Leiden, dringt de heer R. In 't Veld, aanvoerder van de PAK- fraotiie in de Leidse raad, met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen in 1974 aan op een zelfstandige opstel ling van de KVP, los van AR en CHU. De KVP, die vanavond onder meer over ddit onderwerp vergadert, wordt meegedeeld dat het PAK vol gend jaar veel voelt voor een zg. pro gram-college, waartoe het een coalitie wil aangaan met een aantal partijen 'met wiie het mogeilijk blijkt een wer kelijk vooruitstrevend programma overeen te komen'. In 't Veld merkt daarbij vervolgens op, dat hij in 1974 geen grote winst voor de confessione len verwacht, en dat de protestants- christelijke partijen in Leiden wel 'aan de hand van wethouder Kret zul len wandelen'. Ook wordt nog mede gedeeld dat velenb innen het Leidse PAK samenwerking met de protes tants-christelijke paritijen uitgesloten achten. In 't Veld zegt het 'uiterst ge vaarlijk' te vinden als de KVP op den duur zou vasthouden aan haar stand punt, om alleen met de CHU en AR meth et PAK in discussie te treden, 'omdat er plaatselijk grote verschillen lijken te kunnen bestaan tussen de KVP enerzijds en de AR/CHU ander zijds' LEIDEN Vier Leidse aannemers (de firma's Heemskerk, Holwcg, Huurman en Kuyl) hebben zich verenigd in de bouwcombinatie Leibouw b.v., die andermaal een 'vlek' in de Merenwijk gaat volbouwen met 353 eengezinswoningen (koop) en 34 tweekamerflatjes (huur). Burgemeester Vis sloeg gistermiddag de eerste paal voor dit bouwplan de grond in. De woningen zijn gesitueerd rond de Broekweg, direct ten noorden van het toekomstige wijkpark. De ver schillende typen woningen zullen in prijs variëren van 85.000 tot 135.000. In juni 1974 hoopt men de eerste serie op te leveem. Eind 1975 hoopt men het totale bouwplan gereed te hebben. De tekening geeft een beeld van een deel van de te bouwen eengezinswoningen. LEIDEN Het Diaconessenhuis heeft zijn plannen voor uitbreiding moeten opschorten. De regering zette onder het motto van 'temporisering' de realisering van alle nieuwbouw- en uitbreidingsplannen van ziekenhuizen stop. Door deze maatregel werden ook de ziekenhuizen getroffen, die zo als het Diaconessenhuis reeds de principiële goedkeuring tot uitbrei ding hadden verkregen. Er werd een bezoek aan het Departe ment van Volksgezondheid gebracht om te onderzoeken, welke mogelijkhe den er voor de realisering van de reeds geruimte tijd voorbereide plan nen zijn. De plannen volgens zgn. fase A (schetsplannen) werden ingediend, maar zoals te verwachten was, werd daarop nog geen beslissing gegeven. Bovendien werden van overheidswege, met name de ziekenhuiscommissie, de uitbreidingsplannen en het aantal bed den in discussie gesteld, omdat over- bedding in deze regio te duchten zou zijn. Naar de mening van het bestuur han teert men daarbij aanvechtbare cijfers en dreigt men voorbij te gaan aan de voorkeur, die patiënten hebben. De commissie verzocht de ziekenhuizen van dit rayon een beleidsplan geza menlijk op te stellen. De 'Stichting Samenwerkende Ziekenhuizen in Lei den en Omgeving' besloot door het organisatiebureau Twijnstra en Gudde een onderzoek te doen verrichten naar het te voeren beleid. Het schetsplan was in goede samen werking tot stand gebracht met de Bouwcombinatie waaraan het archi tectenbureau 'Kruisheer en Hallink' en 'Bredero's Bouwbedrijven' deelne men. Volgens een voorlopig raming worden de bouw- en inrichtingskosten op 50 miljoen gulden begroot. Met B. en W. van Leiden werd het contact hernieuwd over de verwerving van de toegezegdé grond aan de Hout laan. Voorshands werd afwijzend gere ageerd op de suggestie, dat een deel van de Dieperpoellaan zou worden onttrokken aan het verkeer, zodat het huidige terrein tot één geheel is te maken met de nieuwe grond. Uitbrei ding van de parkeerruimte begint ur gent te worden. Evangelische Christen-Gemeenschap (Middeistegracht) bestaat 50 jaar LEIDEN De Evangelische Christen-Gemeenschap te Leiden (Middeistegracht 3) bestaat vijftig jaar. En haar voorganger, Theo Dikkes, is 25 jaar evangelist. De viering is op 5, 6 en 7 oktober. Onze redacteur S. J. de Groot had een gesprek met Theo Dikkes. Van wat Dikkes daarbij zei vindt u hier een sa menvatting. Het eigen ochtendblad oor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving ZORG VOOR EEN STERKE CHRISTEUJKE PERS crleden; Petrus II Harmse. 76, Vierde Bln- nvcstgracht 20, Lelden, begrafenis woens- g 12.30 u op Rhfjnhof. lena der Klndcrcn-Sleval, 83, Rijn en et. begrafenis woensdag 2.30 uur op IJnhof. Jsbertus CNouteboom, 71, Munnikcnstraat ka» begrafenis donderdag 11 u op Rhljnhof. t iraham Simons. 75, da Costastraat 67, be- afcnls donderdag 12.30 u op Rhljnhof. hannes II de Sterke, Steenbakkerslaan 34. Iderdorp, begrafenis donderdag 2 uur te Iderdorp. 'Op tweede kerstdag 1945 ben ik be keerd. O ja, dat weet ik zeker. Ik ge boren in een gemengd huwelijk; moe der was christelijk-gereformeerd, va der katholiek. Ze hadden een winkel in ijzerwaren in de Jordaan. Ik ben dus Amsterdammer, alhoewel ik in Broek en Waterland geboren ben. Daar was het wat rustiger. Later zijn ze een pension- en horecabedrijf be gonnen, eerst in Zandvoort. daarma in Haarlem. En in dat laatste pension had mijn moeder een kerstfeestvie ring georganiseerd. Ik was toen acht tien. Laat nou de evangelist niet ko men opdagen. M'n moeder in paniek. Ze vroeg of ik het doen wilde. Ik ben gewoon in de fuik gelopen. Toen werd ik voor een keus gezet. En tij dens die vertelling zag ik het heel duidelijk dat ik mij had gebogen voor Christus de Here. Dat is een keerpunt in mijn leven ge weest. Ik zag hem als de levende Hei land. Ik wist wel van Hem, maar dat verstandelijke weten vernieuwde mijn leven niet. Maar toén werd ik een nieuw schepsel en kreeg mijn leven een andere gerichtheid. Ofschoon ik wel evangeliseerde, wilde ik toch kruidenier worden. Maar het is er niet van gekomen. Door de vruchten op het evangelisatiewerk ben ik toch in het geestelijke ambt terechtgekomen. Mijn opleiding heb ik gehad aan twee Bijbelscholen. in Zwitserland en in Engeland. Arme zondaar Vijftig jaar geleden werd er niet zo geëvangeliseerd als nu. De prediking was in het algemeen nogal eenzijdig. Zij ontnam velen de vrijmoedigheid om als arme zondaar nog te hópen. De gemeente van Christus had weinig méér uitzicht dan dat Christus eens zou komen om te oordelen de leven den en de doden. En toen kwam Johannes de Heer. Hij predikte en zong het van de daken: de gelovigen zijn gesteld tot zaligheid. Wij hebben een levende hoop! En voor de radio zong hij: 't is maar één stap tot Jezus. Binnen- en buitenker kelijken trok hij aan. Ze hadden dit gemeen: roemen in het bloed van Christus, zich laten leiden door de geest van Christus en zich verheugd uitstrekken naar de komst van Chris tus. De drie V's: verzoening, vervul ling en verwachting. In Leiden waren er twee meisjes die tot de zekerheid van hun behoud kwa men. Ze gingen op zoek naar mensen die een gelijke geestelijke ervaring hadden en ontdekten toen dat op twee plaatsen in huiskamers bidstonden werden gehouden. Ge preekt werd er niet, want er waren geen leraars. Wel gebeden en gezon gen. Daaruit is de stadsevangelisatie Jeruel aan de Groenesteeg ontstaan. Leider was de heer Van der Horst. Na een conflict met het bestuur kwam de Evangelische Christen Gemeenschap tot stand overigens niet tot schade van beide, want de honger naar deze evangelieverkondiging was groot. Geen kruiwagen De enige die mij als evangelist heeft aanbevolen is Johan de Heer geweest. Daar ben ik wel trots op. Verder heb ik nooit een kruiwagen gehad. En toch heb ik overal gezeten, in kerken en groepen. Ze hebben me wel het reizend evangelie genoemd. Het was voor mij altijd een groot raadsel. Veel heb ik te danken aan de Chr. Ge- meenschapsbond die zich vooral op het tentwerk toelegde. Ik heb door het hele land campagnes meegemaakt en dan krijg je natuurlijk een zekere bekendheid. In 1951 kwam, ik naar Leiden. Het be stuur wilde wél graag een voorganger hebben, maar het kon de verantwoor delijkheid voor het onderhoud van mijn gezin niet nemen. Toch hebben we het gedaan. Ik heb vier kinderen, waarvan er nu één getrouwd is. Wij hebben nooit echt gebrek geleden. Wij hebben ook nooit, niet openlijk en niet bedekt onze noden aan de mensen kenbaar gemaakt. Dat is een evangelist ook onwaardig. Wie het evangelie verkondigt, mag ook van het evangelie leven, al hoeft het niet in Hollywood-stijl. Dienstknechten des Heren zijn geen gewinzoekers. Financieel gesproken kan ik me met een kleine zelfstandige vergelijken. Wij hebben geen gemeenschap van le den. Hier aan de Middelstegracht woont Theo Dikkes, hij helpt ieder die tot hem komt en heeft een zaal tot zijn eigen beschikking om mensen in de samenkomsten te ontvangen. Ie der jaar heb ik het wonder beleefd, dat de olie niet opraakte en dat ik aan alle verplichtingen kon voldoen Theo Dikkes: 'Bij ons is het Evangelie fris en levend'. Ogen tekort Ik vind het leven verrukkelijk. Ik ben helemaal geen zwartgallig mens. Je komt ogen tekort bij het gadeslaan van de mensen. Ieder mens is een unieke schepping. Ik houd van voet ballen en van de natuur en van mijn werk en gezin. Dat gezin heeft onder mijn werk weieens moeten lijden. Je bent té vaak weg. Maar nou moet ik het werk een poosje uit handen ge ven. Ik moet binnenkort opgenomen worden voor een longoperatie. Maar eerst gaan we nog jubileren. In de gemeenschap hebben wij wel een vaste kern, maar verder is ze echt een doorgangshuis, Uit allerlei kerken en kringen komt het bezoek. Sociolo gisch gezien is het zeer gemengd. Een moderne uurdienst vinden ze hier niet. We zijn echt wel anderhalf uur bijeen. Er heerst een persoonlijke, ontspannen, informele sfeer. Het gaat niet om het brengen van een preek, maar om een verklaring van de Schrift die je in de praktijk van je le ven kunt gebruiken. Het Woord van God is bij ons fris en levend. En de hele Bijbel komt hier tot zijn recht. De behoefte aan pastorale begeleiding is heel groot. Bij zieken, bij mensen met gezins- en huwelijksproblemen, mensen met persoonlijke noden, men sen die psychisch aan de grens zijn gekomen en niet weten waar ze nog enig houvast vandaan moeten halen, mensen met een aangevreten zenuw gestel. Trouw aan Bijbel Ten opzichte van de Bijbel ben ik tra ditionalistisch. Bijbelgetrouw. Gods Woord is bepalend in alle opzichten. Ik aanvaard het volledig. De kritiek van de moderne theologie wijs ik af. Het is Gods heilig Woord. Daar moe ten we af blijven. Ik bedoel natuur lijk niet de nieuwe vertalingen. Er liggen hier wel vijf vertalingen. Nee, ik bedoel de inhoud. Het is geestelijk zelfmoord als je het Woord ifionddoofl maakt. De vraag is niet, of het bijbels getui genis wetenschappelijk wel verant woord is. Zoals het er staat is het de uitdrukking van het wezen van het christelijk geloof. Het is de openba ring Gods in de Schriften. En, vooral niet te vergeten, in de geschiedenis van het Joodse volk. De verschijning van Christus mag je niet losmaken van de erkenning van dit aardse volk. Als het goed is, wekken wij Israël tot jaloersheid. Maar wij, hebben daarin gefaald. De kerk heeft de heilsbelof ten, aan Israël gedaan gewoon gean nexeerd. In die opvatting zijn WIJ het geestelijke Israël. De staat Israël zie ik als het voorspel van een geeste lijk gebeuren. In onze gemeente wordt er, geestelijk gesproken, geen kritiek op de kerk geduld. In de kerken zien wij het li chaam van Christus, weliswaar ver borgen, maar het is er. Wij zijn niet anti-kerks. Maar wij hebben geen rela tie met delen van de kerk waarin de Schriften niet centraal staan en waar het bloed van Jezus Christus niet meer verkondigd wordt, waar de beke ring en wedergeboorte uit de predi king zijn verdwenen. Waar de kerk Schriftgetrouw is, is zij ons lief. Ik voel mij dan ook verwant aan de christelijk-gereformeerden, de bonders, ook wel aan de mensen van de gereformeerde gemeente, kortom aan alle reformatorische christenen die het Woord laten stéén. In oor spronkelijke zin weet ik mij calvinist, maar ik distantieer mij van het he dendaagse calvinisme, als dat de standaard heeft prijsgegeven dat Gods Woord beslissend is in alle vragen van geloof en leven. Twijfels heb ik op het punt van de eenheid der kerken. Zodra je name lijk met de eenzijdigheid van het evangelie op tafel komt, blijft er van dat streven naar eenheid niet zoveel meer over. Collega-broeder De verhouding met de kerken plaatse lijk is vriendelijk. We hebben in Lei den een heel goede tijd gehad ten tij de van de dominees Van der Weela, Toornvliet, Kleermaker en Van den Berg. Als een dominee mij collega of broeder noemt, doet mij dat toch wel wat Toen ik. in het ziekenhuis lag voor een maagoperatie, kwam ds. Maaskant bij me. Hij zei maar weinig, legde alleen z'n hand op mijn hoofd en sprak me met 'broeder' aan. Dat was een grote troost voor mij. Ik voel het als een erkenning dat wij voor de zelfde zaak staan. Die zaak is het zo waard dat wij ervoor in de weer zijn. Er is afval enerzijds maar anderzijds een verheugende verdieping van het geestelijke leven, onder ouderen en jongeren, ook, ik zou haast zeggen juist buiten de kerk. De Bijbelscholen hebben een grote toeloop van studen ten. Zij leiden predikanten en evange listen op die de Bijbel onvoorwaarde lijk aanvaarden. Het grootste fenomeen in deze tijd is voor mij de jeugd. Er zijn duizenden jongeren in Nederland die met elkaar praten over geestelijke dingen, zingen met elkaar en bidden voor de kerken. Tegenover nieuwe geestelijke stromin gen sta ik zeker positief. Waarom zou het allemaal bij het oude moeten blij ven? De Geest laat zich toch niet bin den aan een paar vormen waarin wij ons thuis voelen? Het is ook in deze tijd wonderbaarlijk wat God doet. Ook in mijn werk ko men bekeringen voor, maar het aantal zal ik nooit noemen, want dan zou het erop lijken dat het mijn werk is, en dat is het nu net niét. LEIDEN 21 september doet. ex en gelse taal- en letterkunde mej. P M Slotemaker Leiden; doet. ex godge leerdheid mevr. E Oorthuijs-van Rijn zeist; prop. ex godgeleerdheid de heer; K ten Klooster Katwijk aan Zee; doet, ex not. recht de heer J F C Blank voort Leiden; doet. ex not. studier. de heer O J M de Bruijn Leiden. van een onzer verslaggevers LEIDEN B. en W. stellen de ge meenteraad voor om het vervoersbe drijf N.Z.H. over de periode 1971-1973 een subsidie van bijna twee miljoen gulden beschikbaar te stellen. Een be drag (exact ƒ1.948.100) dat nodig is om het exploitatietekort van de N.Z.H. te dekken. Omdat Leiden geer eigen vervoersbe drijf heeft (zoals Amsterdam, Rotter; dam. Utrecht. Den Haag, Groningen, Arnhem, Nijmegen, Maastricht eir Dordrecht) komt het niet in aanmer king voor de regeling, waarbij het rijk de tekorten onder bepaalde voor waarden van de plaatselijke vervoers bedrijven overneemt. De voormalige minister van Verkeer en Waterstaat, Drees, heeft destijds wel een motief overgenomen om 'ook in overleg met de subsidiërende gemeenten (zoals! Leiden red.) te streven naar een zoda nig vervoersbeleid en een zodanige re geling van de rijksbijdragen in de te korten van het lokaal vervoer, dat een! goecl openbaar vervoer en een gezond- begrotingsbeleid in deze gemeenten* bereikt worden'. Een loffelijk streven, maar uit dé rijksbegroting van de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, Wester terp, is niet duidelijk geworden in hoeverre deze woorden in daden wor-. den omgezet. Wel vindt hij een on derzoek noodzakelijk naar de moge-, lijkheid om het hele openbaar vervoer in Nederland in één hand (dus de. staat) samen te brengen. LEIDEN Het raadslid W. Kuyper (Democratische Fractie) vraagt hef! college van B. en W. of zij bij het- zoeken naar een organisatiedeskundi ge voor het ambtenarenapparaat be halve van de diensten van een psyino- loog ook van plan zijn van de (Kuy per; 'hand en span') diensten v»n een handschriftkundige gebruik te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3