'Duurtecrisis' in gezondheidszorg is te doorbreken «issinger wil Japan Is permanent lid an Veiligheidsraad nieuw in utrecht In deze krant Nederlands journalist en ooggetuige spreekt van slachting in Chili r Demonstraties bij opening tweede fase Hoog-Catharijne 'Geen reclameverbod voor alcohol en tabak' Auto tegen boom: twee doden en twee gewonden Extra-uitkering rijks- i| 1 ambtenaren ^290 miljoen Werkgroep siet weg naar oplossing 9^-soA Twee jongens dood bij frontale botsing 'Kamerfractie KVP tegen verhoging van huurwaarde' Tussen twee vuren Nieuwe Leidse Courant IRISTEL1JK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" DINSDAG 25 SEPTEMBER 1973 54ste jaargang no. 149 Meer keus in Tpassende ^omgeving BIJ VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Afd. Bezorging vanat U8.30 uur tl YORK (Reuter) De Verenigde Staten steunen de pogingen Japan om permanent lid van de Veiligheidsraad van de Verenig- laties te worden. ky Kissinger, de nieuwe minister van buitenlandse zaken, zei dit [ren in zijn eerste toespraak voor de algemene vergadering van jer zei, dat de VS willen bekij- »f de veiligheidsraad geen groete- j1 kan spelen bij het handhaven [de wereldvrede. In dit verband arde hij, dat de VS Japan de van permanent lid zouden wil- jven. zou het vijfde land zijn, dat de- isitie krijgt. De andere vier zijn: 'S, de Sowjet-Unie, China en ■Brittannië. De permanente le- lebben recht van veto. iger stelde verder voor volgend een wereldvoedselconferentie de VN te laten organiseren, zou kunnen worden besproken !e honger in de wereld gemeen telijk kan worden aangepakt. iespraak van Kissinger was een ene verklaring over de Ameri- buitenlandse politiek. Hij niet met nieuwe vredesinitiatie- Op problemen als het Midden in en Indo-China ging hij niet in. ieuwe minister riep de internati- gemeenschap op van 'ontspan- over te gaan naar 'samenwer- )J. Hij verzekerde, dat Amerika 21 voornemens is samen met de Isdet-Unie of een andere grootmacht wereld de toon aan te geven, nger blijft drie dagen in New en zal daar ontmoetingen heb niet zijn Russische, Chinese en ïse ambtgenoten. OPA de Deense minister van buiten ge zaken, Knud Andersen, zal hij *n over de plannen voor een reis ■©resident Nixon naar Europa. Als (ADVERTENTIE) E>. **n zaal, goed voor 450 congres- ingers. Air-conditioning houdt i verhitte gemoederen koel. j per lift vanuit de alf tot zwaar bewolkt met op ikele plaatsen regen. Zwakke - it matige wind uit uiteenlopen- richtingen. Maximumtempe- ituren: rond 16 graden. fooruitzichten voor morgen en erniorgen: overwegend droog merendeels normale tempe- Kfpren. Jorgen zon op: 06.32 Zon onder: 18.30 Maan op: 06.30 Maan onder: 17.54 ngrês directeuren nigingsdiensten Nixon zijn plan laat varen zal zeer waarschijnlijk Kissinger naar Europa komen om te praten over versteviging van het atlantisch bondgenootschap. De Deense minister treedt momenteel op als woordvoerder van de EEG-mi- nisterraad. De regering-N ixon stu deert nog op de gemeenschappelijke verklaring van de Europese ministers over de verhouding met de VS. Gisteren heeft prinses Beatrix ln Utrecht de tweede fase van het om streden Hoog-Catharijneproject geo pend. De prinses maakte tegen het middaguur een wandeling door de binnenstad. Op de route naar het stadhuis hadden demonstranten zich opgesteld met spandoeken. Ze werden angstvallig in de gaten gehouden door politiemannen te paard. In de Utrechtse Bakkerstraat ontstond een treffen tussen politie en demonstran ten, die een eisenpakket aan de prin ses wilden aanbieden. Acht mensen werden meegenomen naar het hoofd bureau van politie. Verslag zie elders in deze krant. Minister Kissinger AMSTERDAM De Nederlandse re clamestichting staat afwijzend tegen een eventueel verbod van reclame voor alcohol- en tabakhoudende pro- dukten, dat deze week ter sprake komt in de Raad van Europa. T e re clamestichting vindt, dat een verbod van reclame voor deze pradukten, spe ciaal voor radio en tv, in strijd is met het in de grondwet vastgelegde recht van vrije meningsuiting. Het is wel denkbaar, verklaart de stichting, dat bepaalde reclameuitingen voorkomen dienen te worden waarin men wordt aangemoedigd te beginnen met drin ken en roken. ZWOLLE Bij een verkeersongeluk in het Overijsselse Wijhe op de rijks weg Deventer-Zwolle zijn twee men sen omgekomen en twee zwaar ge wond. Zij zaten in een auto die uit de bocht vloog, tegen een boom terecht kwam en daarna in brand vloog. De slachtoffers zijn de twintigjarige L. Grolleman uit Wapenveld, die de auto bestuurde, en de zeventienjarige E. Jans uit Wapenveld. De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Zwolle. Van een verslaggever DEN HAAG Deze week ontvangt het overheidspersoneel tegelijk met de salarisuitbetaling over september een extra-uitkering. Deze extra-uitke ring bedraagt bruto in totaal rond 290 miljoen voor rond 382.000 rijks ambtenaren. Voor elke ambtenaar bedraagt de uit kering ongeveer 30 procent van het maandsalaris over juli plus een be drag van rond ƒ200. De uitkering be staat uit een uitkering van het achter stallige salaris over de periode janua ri tot en met juli 1973, een verreke ning van het pensioenbijdrageverhaal en de nacalculatie-uitkering over 1973. Eenzelfde uitkering ontvangen ook de ongeveer 15.000 ambtenaren in pro vinciale dienst en de rond 160.000 ge meente-ambtenaren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Terwijl onze gezondheidszorg op weg is naar een onbetaal baarheidscrisis, houdt zich in Den Haag een particuliere werkgroep van des kundigen gereed om wegen naar een oplossing aan te geven. Het systeem moet op de helling, zegt prof. dr. J. C. M. Hattinga Verschure, en wij zijn er van overtuigd dat wij dat proces op gang kunnen brengen en kunnen bege leiden. Binnenland -Aantjes geeft hoop niet op 5 Middenschool geeft meer kans 5 Jacobi Artis)voeren door publiek is een ellende7 Buitenland Moskou bood China verdrag Kerk Via actie naar dogmatiek 2 Sport Trainersorganisatie wil geen herhaling 'geval-Vink'11 Economie 'Er is niets aan de hand. oefenen eerste hulp Hij is er bovendien van overtuigd dat het op de meeste andere manieren niét kan. 'Planning in de gezondheids zorg lukt niet met een commissie waar Jantje van de Maatschappij Ge neeskunst en Pietje van de Specialis tenvereniging in zitten omdat ze toch ook een verjaarsfeestje kunnen plan nen. Je moet wetenschappelijk pijn lijden om het langzamerhand te leren. Je moet wérken met de gereedschap pen en dén ben je pas een timmer man en kun je een kast maken. 'Wij hebben onze werktuigen aan el kaar geslepen. Als er geen klant is voor een ameublement, dan kan ik al leen maar naar huis gaan en een ta feltje timmeren. En Van Nieuwenhu- yzen een stoel'. 'Thuis', zegt dr. M. G. van Nieuwenhuyzen, lector sociale ge neeskunde in Leiden, en min of meer de vader van de werkgroep, 'is onze onderwijssituatie, waarin we hooguit onderdelen van het probleem kunnen bekijken en overdragen aan de stu denten'. Hoe een meer omvattende in spanning van de gehele werkgroep er uit zou kunnen zien, is onder andere een zaak van mevrouw S. Ch. Wedel, directrice van het Adviescentrum voor beleidsontwikkeling Cebelon b.v., en als zodanig de moeder van de groep. Celebon biedt de Werkgroep gezondheidszorg huisvesting en facili teiten omdat 'wij dachten dat hier een nuttige taak voor ons mogelijk was'. Gaat zij dus binnenkort contact opnemen met staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid? Prof. Hat tinga Verschure: 'Hendriks kan óns ook opbellen'. Eigen lol Een financiële relatie tussen Cebelon en de leden van de werkgroep bestaat er niet. Dr. Van Nieuwenhuyzen: 'Wij werken alleen voor onze eigen lol'. Die lol bestaat uit het ontwikkelen van nieuwe inzichten in een nijpend probleem met twee kanten. Enerzijds is er de cliënt, de samenleving, met be paalde behoeften en doelstellingen op het punt van gezondheid en welzijn. Aan de andere kant is er het (op dit moment verbrokkelde) systeem van de gezondheidszorg. We zijn er maar net aan ontkomen Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL 'Er is in Chili sprake van een ware slachting onder de bevolking. Wij zijn er nog net aan ontkomen, maar wij hebben na de machtsovername door de junta drie dagen in de wc en in de gang gezeten, omdat ons huis, dat in het centrum van Santiago ligt, werd beschoten'. Dit zeiden de Nederlandse journalist dr. Jan van der Putten en zijn vrouw (ADVERTENTIE) Ik geloof wel dat onze milieu- blemen hiermee opgelost Vol wereldbekende merken die kwaliteit en goede smaak waarborgen. Veel nieuwe cadeau-ideeën rond de 25 gulden.N Interessante artikelefoepen waarvoor geen besfelbewijs nodig is. Pak 'm mee - GRATIS - in elke Albert Heijn winkel. Fleur gistermorgen bij aankomst op Schiphol. Na drie dagen in huis te hebben doorgebracht, heeft de journa list een week rondgezworven. Zijn vrouw Fluer vertelde, dat na enkele dagen politie een huiszoeking in hun apartement had verricht. Ze waren daarop voorbereid en hebben alle boe ken, en geschriften, die verdacht kon den zijn, door de stortkokers gegooid. In het stadion van de hoofdstad Santi ago worden volgens informaties van Van der Putten gevangenen gemarteld en geëxecuteerd. 'Sommigen spraken van een ruwe, maar correcte behande ling. maar anderen hebben het over folteringen'. In de stad wordt volgens de journalist nog steeds geschoten. De cijfers over gevallenen lopen uiteen van tien tot vijftigduizend. Zeker is, aldus Van der Putten, dat de militairen de macht stevig in handen hebben. Vorige week zochten de journalist en zijn vrouw onderdak in de Nederland se ambassade in Santiago. De wijze, waarop de ambassade de belangen van de Nederlanders in Chili heeft behar tigd, was volgens Van der Putten bij zonder goed. Ook de zeven missionarissen, die gis teravond uit Chili op Schiphol aan kwamen, waren vol lof over de Neder landse ambassade. 'Wij zijn goed op gevangen en goed geholpen', aldus de missionarissen. De in grote getale op gekomen Nederlandse pers moest het met deze mededeling doen. De missio narissen weigerden commentaar te ge ven op de gebeurtenissen in Chili Voor vervolg zie pag. 5, kolom 7 Wereldbank vergadert15 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv Recept, puzzel Strips, feuilleton s Commentaar Dichtbij en verder Weer APELDOORN Twee jongens uit Apeldoorn zijn gisternacht om het le ven gekomen toen hun auto met grote snelheid tegen een boom botste. De bestuurder van de wagen werd zwaargewond. Slachtoffers zijn Wil lem van der Enk en Alex Dekker, bei de 17 jaar. De auto is vermoedelijk door te hard rijden in een bocht van de weg geraakt. Eerst schampte de au to een boom. Daarna sloeg hij fron taal tegen een tweede boom. nisterraad geen lid van kabinet bij uw terugkeer aanwezig kan zijn. Ik deel uw gevoelens nu uw werk wordt Voor vervolg zie pag. 5, kolom 5 De moeder van Pater Pietersen begroet haar zoon bij zijn terugkeer uit Chili. vanwege de veiligheid van de twee- 'Betreur dat wegens vergadering mi- honderd nog in Chili zijnde Neder- nictorroori ma i..u;u..- landse paters, broeders en zusters. Bij aankomst ontvingen de missiona rissen een korte schriftelijke bood schap van minister-president drs. J. M. den Uyl met de volgende tekst: ROTTERDAM De meerderheid van de KVP-fractle in de Tweede Kamer zal waarschijnlijk zijn stem uitbrengen tegen de door het kabinet-Den Uyl voor gestelde verhoging van de huurwaarde van de eigen woning. Het KVP-kamerlid M. J. J. van Ameisvoort zei dit gistermiddag op een forumbijeenkomst van de 'Stichting management-opleiding Nederland' in Rotterdam. Het Kamerlid constateerde, dat deze ln de troonrede en in de miljoenennota aangekondigde verhoging 'enorme weerstand' bij tal van fractieleden oproept. Een definitieve standpuntbepaling is in de fractie overigens nog niet geno men. De heer Van Ameisvoort zei zelf 'als misschien wel de enige uit de fractie' met de verhoging akkoord te kunnen gaan. Korte inhoud van het voorafgaande: Het persbureau Reuter heeft gemeld, dat het Ruritaansc kabinet de marine wil af schaffen. Dit bericht is bij Trouw/Kwartet vertaald, van een kop voorzien, gezet cn tenslotte op de voorpagina geplaatst. Met de publikatie van de Ruritaanse tijding zouden we deze geschiedenis van een bericht kunnen besluiten als er geen ingezonden-stukkenschrijvers bestonden. Ons bericht lokt vier brieven uit. Twee ervan hekelen de redactie, omdat ze het nieuws op de voorpagina heeft gezet. De auteurs proeven daarin sympathie voor het pacifisme. Verontwaardigd stellen zij vast, dat hun krant blijkbaar verder naar links opschuift. De twee andere briefschrijvers daarentegen zijn er smartelijk door getroffen, dat Trouw/Kwartet het Ruritaanse bericht veel korter en soberder heeft gebracht dan een voormalig rooms-katholiek ochtendblad, dat er een driekolommer aan wijdde. Verontwaardigd stellen zij vast, dat hun krant kenne lijk verder naar rechts oprukt. Alle vier de brieven hebben één ding gemeen: ze worden royaal afgedrukt in de rubriek 'Men schrijft ons' van Trouw/ Kwartet een krant met een rechter- en een linkerwang. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletlne-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Eon postzegel Is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De C'hr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1