rrainersorganisatie wil geen ierhaling van 'geval-Vink' Cruijff opnieuw de held Laatste kans voor DDR-voetballers Joop Middelink wil meer aandacht voor clubleven V oetbal-amnestie wekt beroering Jan Ruiter wordt Belg 3ow aap van der Leek: Bovcot heeft geen zin fanzaneque winnaar j» Montjuich oetbalblad mag $am houden 1 li binnenkort :gen Lubbers li 'kker verliest i Los Angeles Van onze sportredactie BRUSSEL Jan Ruiter, de Nederlandse doelman van de Belgische eerste klasse/ Ander- lecht, heeft bij de autoriteiten in Brussel een aanvraag tot na turalisatie ingediend. De ex- keeper van Volendam, die al drie jaar bij Anderlecht speelt, heeft het verzoek ingediend op aandringen van de Belgische bondscoach Raymond Cxoethals. Verwacht wordt, dat Ruiter in het voorjaar de Belgische natio naliteit krijgt Goedhals: 'Voor het nationale elftal heb ik nu een uitstekende doelman. Piot van Standaard Luik. Maar ik zoek een goede, jonge reserve keeper uoor de toekomst. Ruiter is na Piot de beste in België. Daarom ivil ik hem graag bij de selectie hebben MONTEVIDEO (Reuter) Een presidentieel besluit om Urugue- se voetballers, die waren ge schorst door de nationale voetbal bond, kwijtschelding van straf te verlenen heeft grote onrust doen ontstaan bij Uruguese voetbal clubs en officials. President Ju- anmari Bordaberry vaardigde het decreet uit 'om het nationale voetbalelftal intact te houden' voor het wereldkampioenschap in München volgend jaar. Het gehele bestuur van de Uru guese scheidsrechterscommissie en de helft van het bestuur van de nationale voetbalbond trad uit protest af. De voornaamste vere niging Penarol heeft gedreigd met een boycot van de nationale competitie, die deze maand van start gaat eh negen van de overi ge 12 eerste divisieclubs zijn het daarmee eens. De man om wie het allemaal be gonnen is, is de aanvaller Luis Cubillas, die uitkomt voor Nacio- nal, de grootste rivaal van Pena rol. Cubillas werd door de voet balbond geschorst omdat hij een scheidsrechter in het gezicht had gespuugd en daarna het gewei gerd vragen te beantwoorden van de strafcommissie. Nu de mogelijkheid weer bestaat om Cubillas op te stellen, zijn de kansen van Uruguay bij het ko mende wereldkampioenschap on getwijfeld gestegen. Ook andere spelers zullen profiteren van de presidentiële stap, die naar men meent, vrijwel zonder precedent is. Bordabarry kondigde de gra tieverlening aan ter gelegenheid van de Uruguese onafhankelijk heidsdag op 25 augustus. Hij ver klaarde, dat hij 'het een uitzon derlijk publiek belang vond, om de^ integriteit van het Uruguese nationale elftal te handhaven met betrekking tot de sportieve tri omf, die is behaald doordat liet elftal zich voor de eindronde van het wereldkampioenschap heeft gekwalificeerd.' /KWARTET DINSDAG 25 SEPTEMEBER 1973 SPORT T11/K.11 l onze speciale verslaggever AMSTERDAM Bondscoach Joop Middelink wil de komende maand een discussiegroep vor men, die zich gaat beraden over de toekomst van de wielrennerij in Nederland. De KNWU-coach is ervan overtuigd dat er verregaan de wijzigingen in de huidige wie- Ierstructuur noodzakelijk zijn om de voortwoekerende verschraling van de wielersport tegen te gaan. In het verleden is er al vaker op ini tiatief van Middelink een discussie groep gevormd. 'Daaruit zijn concrete plannen geboren, die aan de KNWU werden aangeboden. Bijna al die plan nen zijn verwezenlijkt'. Een van de zaken die Middelink ter discussie wil stellen is de opbouw van de wieler bond. 'In feite worden wij nu gere geerd door vijf mensen. Dat kan ge woon niet in een moderne bond. Er is niet of nauwelijks werkelijke zeggen schap van onderaf. Ik vind dat de clubs meer te vertellen moeten krij gen binnen de unie. Als er een ande re opbouw komt, krijg je zonder twij fel meer mensen met bestuurlijke- kwaliteiten warm voor een functie in de wielrennerij. In de huidige situatie wordt de Unie van bovenaf geregeerd. Maar ik zou graag zien dat de clubs een afdelingsbestuur kozen; dat die afdelingsbestuurders op him beurt weer een sportcommissie kunnen kie zen en dat ook het hoofdbestuur langs een democratische weg wordt geko zen'. Joop Middelink is een warm voorstan der van een activering van het wieler clubleven. 'Ik ben erop uit om de clubs meer leven in te blazen. In de huidige structuur stelt een wielerclub niet zo erg veel voor. De verenigings bestuurders mogen de renners oplei den, maar juist op het moment dat die jongens wat gaan presteren, gaan ze weg naar een sponsor. En dan is er nog maar een dunne draad die de jon gens met de club bindt'. CLUBLEVEN Dc KNWU-coach vindt dat er teveel startgelegenheid is voor de amateurs in Nederland. 'De sportcommissie wil een leeftijdsgrens instellen voor het sponsoren van renners. Maar daar zijn we er niet mee. Wat wij naar mijn idee moeten beperken is het aantal wedstrijden in Nederland. Er zijn weekeinden dat er per categorie ne gen wedstrijden zijn. Breng dat eens terug tot vier per categorie. Dan wor den een groot aantal coureurs ge dwongen om weer in de club te gaan rijden. Het clubleven wordt weer ge stimuleerd. En bovendien ben ik van mening dat op die manier de waanzin nige bedragen die soms voor startgel- den worden uitgetrokken, worden te ruggedrongen. Een organisator krijgt op die manier immers genoeg aanbod, zodat hij niet tegen een andere orga nisatie hoeft op te bieden, om toch een aantrekkelijk rennersveld bijeen te krijgen'. Middelink gelooft niet dat door het beperken van het aantal koersen per categorie het totaal aanbod aan wie lerwedstrijden lager komt te liggen. 'Door de nieuwe categorie-indeling is er keuze uit wedstrijden voor nieuwe lingen, voor junioren, voor amateurs voor professionals en voor A- en B- liefhebbers. Als je voor ieder van die categorien een behoorlijk aantal wed strijden per weekeinde hebt, dan blij ven er voldoende wedstrijden over. En ik ben ervan overtuigd dat vereni gingen en comité's er dan ook wat ge makkelijk toe zullen overgaan om de professionals startgelegenheid te bie den. Niet dat er dan plotseling hon derd koersen voor de beroepsrenners bij zullen komen, maar al zijn het er maar vijf, dan is dat toch weer winst'. ni( jBURG Nu al, nog maar welijks een week nadat MW trainer Maarten Vink aan de t schoof, heeft de Vereniging Oefenmeesters Nederland 'ON) de warrige ontwikkelin- j in het Maastrichtse voetbal- )p aangegrepen om het sectie- tuur betaald voetbal van de VB binnenkort met een nieu- claim te confronteren. In haar ven om het trainersbestaan jzekerheid te laten winnen zal "ON in haar overlegorgaan nieuw plan uit laten werken, jrin wil het vast laten leggen 'de KNVB de clubs in het be lde voetbal toestaat geduren- leen voetbalseizoen niet meer i één trainer met een A-licen- in dienst te hebben. 'ON denkt daarmee een vroeg- ontslag, zoals MW dat Maarten aanzegde, te kunnen voorkomen, •igens is het plan niet helemaal |\v. Enkele jaren geleden al is de ld van Oefenmeesters met een vrij- identiek voorstel gekomen, toen k het evenwel niet haalbaar, om- er in de praktische uitvoering ilijkheden werden verwacht. Jaap der Leek, de secretaris-generaal de WON: 'Wij willen nu ook r dan dat voorstel alleen realise- We willen een commissie van de diensten instellen die de moge heid bezit om in te grijpen. Er !en immers uitwijkmogelijkheden Stel dat blijkt, dat een pas be ide trainer al enkele jaren de heeft opgelicht dan is hij niet te Ihaven en moet de vereniging in staat worden gesteld een op- [er te benoemen'. dit voorstel verwacht Jaap van Leek op dit moment het meeste ct. Vooral in de afgelopen dagen, ferkent hijzelf ook, heeft de WON niet zo sterk op kunnen stellen [veel mensen hadden gehoopt en wacht. Dat heeft aanleiding gege- I tot kritiek en tot een lichte vorm I onrust in die trainerswereld. Van Leek: 'Ik heb verschillende tële- htjes gehad van leden die er bij I op aandrongen cm een ontslagaf- jkeling zoals MW die in het geval ik dreigde te hanteren te verhinde- Vooral natuurlijk ook om een Irschuwing aan het adres van de iere werkgevers te laten horen'. 'ETSBAAR f die ontwikkeling blijkt hoe zeer CELONA (ANP) Joop Zoete- lk is gisteren als vierde geëindigd de traditionele bergklim van Mont- 0Th in Barcelona. Jesus Manzaneque de wedstrijd die bestond uit een 0 rit en een krachtmeting waarbij a renners gelijk van start gingen. ^T"tizaneque werd in einduitslag Li olgd door Pesarrodona (Spa), Oca- (Spa), Zoetemelk (Ned), Poulidor ra), Agostinto (Por) en Thevenet •urta). Gdie Dillen (Bel) heeft in Ekeren (sla wegwedstrijd voor professionals is r 156 kilometer gewonnen. Dillen hef» na 3 uur en 26 minuten de snel- ns sprinter uit een kopgroep van tien han|ners. Na Dillen en diens landgeno- Van Sweeveld en Ongenae werd es Bruessing vier. Cees Priem •1, "tl zesde en Albert Huizebosch ne- denBde. ARLEM Het voetbalblad 'Kick', h uitgave van de b.v. Oberon in ',arlem behoeft zijn naam niet te zigen. De president van de recht- ik in Haarlem mr. L. Graaf Schim- lpenninck heeft gistermiddag de hiertoe van de Duitse firma Olym- Perlach Neurenberg in een kort ling afgewezen. Deze Duitse firma, geefster van het Duitse sportblad cker' wilde de naam van 'Kick' ver- lerd zien, omdat in ons land teveel rwarring' zou ontstaan bij de ver- op. Olympia Perlach had de presi- nt ook gevraagd 'Kick' te verbieden opmaak en inhoud van het Duitse d na te doen. Jakarta (Reuter) Mohammed i (Cassisus Clay), de voormalige reldkaraPi°en zwaargewicht zal op woi oktober in Djakarta boksen tegen ivw ^ederlander Rudi Lul>bers. Het ge- u°*cht was oorspronkelijk gepland op fiw oktober- maar Ali heeft op uitstel ookngedrongen' omdat het genezings- oces van een handblessure meer ;ood vergt, dan oorspronkelijk was ge- >sta sevolg van die blessure ree P de toernee's van Ali naar Malei- ie« )S ANGELES - Tom Okker heeft va> finale van het internationale ten- nol stoernooi in Los Angeles verloren. V 6 Nederlandse prof moest met 7-5, 7- df zijn meerdere erkennen in de Ame- ld' kaan Jimmy Connors. BARCELONA Jolian Cruijff heeft de afgelopen dagen weer keihard getraind voor het tweede duel, dat hij morgen met Barcelona speelt. De formatie van Rinus Michels komt uit tegen de Bundesliga-club Kickers Offenbach, nadat de Zwitserse kampioen FC Basel eerder van deze ontmoeting afzag. Er be staat in Catalonië opnieuw een grote belangstelling voor het treffen. Vooral de luxe 30 triomf op aartsrivaal Espanol heeft de supporters van Barcelona in alle staten van opwinding gebracht. Boven dien is men in Spanje van mening dat Cruijff nu een moeilijker test wacht dan bij zijn debuut, toen Cercle Brugge als tegenstander van Barcelona aantrad. Kickers Offenbach telt ervaren spelers in de Duitse international Sigi Held en Envin Kostedde. l Van onze sportredactie AMSTERDAM Van de vijf ont moetingen, die er morgen in de voorronden van het wereldkam pioenschap voetbal worden afge werkt, springt er één duidelijk uit. Dat is het treffen, dat in Leip zig tussen Oost-Duitsland en Roe menië plaats vindt. Vooral omdat in deze wedstrijd een beslissing móét vallen. De winnaar kan vrij wel zeker de tassen voor de reis naar München pakken. Op grond van licht surplus aan voet balkwaliteiten is Oost-Duitsland favo riet. Maar toch voelt het team van trainer Georg Buschner zich nog lang niet zeker van de zó begeerde kwalifi catie. In de eerste plaats omdat het het vorig jaar tamelijk verrasssend door Roemnië werd geklopt (10) en in de tweede plaats omdat de voorbe reiding niet gelopen is zoals de Oost- duitse trainer dat wenste. Verrassend fors werd Oost-Duitsland onder meer onlangs door België verslagen (30) en verbazingwekkend veel moeite had het ook om de voetbaldwerg IJsland te verslaan (20 en 21). Bovendien had trainer Georg Busch ner zijn spelers nog aan een laatste test willen onderwerpen in een inter land tegen Bulgarije. De Bulgaren zegden hun medewerking evenwel op het laatse moment af, waardoor de DDR zonder sparring-partner zat. Dat heeft het zelfvertrouwen van de équi pe uiteraard niet bevorderd. Boven dien is er de 'must' om te winnen. Bij remise of verlies van de Oostduit sers gaat Roemenië zeker over naar de eindronden, omdat na de wedstrijd tegen Oost-Duitsland alleen nog de confrontatie met Finland wacht. Ove rigens was het wel Finland dat Roeme nië tot dusver haar enige verliespunt in de poule toebracht. HEKSENKETEL Nog geen beslissing is er te verwach ten in het duel tussen Tsjechoslowa- kije en Schotland, dat op het Glas- gowse Hampden Park wordt gespeeld. Beide landen komen naemlijk dit jaar nog een keer tegen elkaar uit. De Tsjechoslowaakse bondscoach Jezek heeft zijn spelers in de afgelopen we ken vooral gewaarschuwd voor de heksenketel, die er meestal bij wed strijden van het Schotse elftal ont staat. Het Hampden Park heeft hij daarom een geluidsband laten maken van het lawaai bij een wedstrijd van de Rangers. Vooral om zijn jonge on ervaren internationals te waarschuwen. In Zwetserland vecht het nationale team voor zijn laatse kans om Italië nog in de poule te achterhalen. Het Zwitserse elftal treedt aan tegen Luxemburg en kan zich geen misstap permitteren. Polen treft in zijn voor bereiding op het zo wordt verwacht, beslissende gevecht tegen Engeland (17 oktober) morgen Wales. Zonder Lubanski, een duidelijke verzwakking van de aanvalskracht derhalve. En dat kan belangrijk zijn. Temeer omdat Wales, dat het eerste duel met Polen winnend afsloot (2—0) zich nog lang niet kansloos waant. GEORGE BEST Voorafgaande aan die cyclus van ont moetingen (op 17 oktober volgt een nieuwe serie van ontmoetingen waar in belangrijke beslissingen zijn té verwachten) wordt er vanavond een erewedstrijd voor de Portugese vedet te Eusebio gespeeld. De 31-jarige Por tugees zal voor die ontmoeting zowel door de Portugese als door de Brazili aanse regering worden onderscheiden. De wedstrijd wordt ook bijgewoond door de moeder van Eusebio, die haar zoon nog nooit heeft zien voetballen. Interessant is vooral de come-back die George Best zal maken. Ook van de partij zijn de Engelse doelman Gor don Banks en de broers Bobby en Jack Charlton. Uit Brazilië komen Paulo Cesar, Dirceu Lopes en Bebeco. Horst Blankenburg, Piet Keizer, Uwe Seeler en Karl Heinz Schnellinger ko men eveneens in de opstelling voor. Johan Cruijff, Dennis Law en Gilnter Netzer hebben Eusebio laten weten dat ze geen kans zien om nog naar Lissabon te komen. KNWU-coach vormt discussiegroep Van onze sportredactie Jaap van der Leek gezamenlijk eens wijzen op de troep, die er in feite is. Desnoods ga je dan eens met z'n allen twee maanden met je handen over elkaar zitten. Een soort staking dus. Ik geef toe dat zo'n actie niet verstandig is, maar je treft er wel de tegenpartij, de voetbalorga nisaties, de clubbesturen mee. En dat is toch kennelijk noodzakelijk. Als je tcch ziet wat een vereniging als MW zich veroorlooft. Ik weet niet wat Canjels gaat verdienen, maar ik neem toch aan dat MW nu door de aanwe zigheid van twee A-trainers ongeveer 40.000 gulden extra moet betalen'. POUL ANNEMA nog komen we met hem rond de tafel en zullen over een nieuwe taakverde ling en de afwikkeling van de financië le aspecten spreken'. Jaap van der Leek: 'En dat, zó moet ik toch wel vaststellen, is dan wel gebeurd onder druk van de WON. Pas toen wij ons verweerden kwam MW met de mede deling dat het Vink niet op staande voet had ontslagen en dat het Vink Wilde handhaven, eventueel als trai ner van de jeugdgroepen. Vink heeft- mij vanaf het eerste contact verze kerd, dat hij ver boven dit kleinzielig gedoe staat en het daarom helemaal niet erg vindt om dit seizoen uit als jeugdtrainer in Maastricht te functio neren. Dat hebben we dan toch be reikt'. SANCTIES Het is goed om te weten, wat de WON in de afgelopen dagen exact heeft gedaan om de rechten van haar lid, Maarten Vink. te beschermen. Van der Leek: 'Het was dus zo, dat Vink na een gesprek met MW's com missie van toezicht en de voorzitter had geconcludeerd dat hij was ontsla gen. Dat hij tot december uitbetaald zou worden en dat er met een rechts zaak werd gedreigd om alles te laten bevestigen. Voor de WON betekent dat terstond inschakelen van het hoofd van de rechtskundige afdeling van het NW. Dat resulteerde in een brief van Vink, waarin hij schreef dat hij zijn ontslag niet accepteerde, waarin hij de bereidheid uitsprak om zijn werkzaamheden bij MW te pro longeren en waarin hij MW wees op d e consequenties van de overeen komst, die beide partijen waren aan gegaan. Sancties kunnen we nu een maal niet uitoefenen. En nogmaals we hebben hier, gezien de veranderde houding van MW toch een klein suc cesje geboekt'. De WON heeft ook Leo Canjels voor dat hij naar Maastricht trok geïnfor meerd over de recente gebeurtenissen. Van der Leek: 'Maar Canjels zelf zat erg moeilijk, nadat hij bij Club Brug ge is ontslagen. Tenminste die indruk kreeg ik. We hebben geen advies ver strekt, we hebben gezegd dat hij het voor zichzelf uit moest maken. Dat hij op eigen risico aan het 'avontuur' bij MW moest beginnen. Het is voor ons op dit moment niet mogelijk an ders te handelen. Een verbod wijzen we af. We zouden daarmee alleen de posities van onze eigen trainers ver zwakken. Nogmaals, ontevreden ben ik over wat we nu bij MW hebben bereikt, niet. Ik ben ervan overtuigd dat wanneer de WON er niet geweest was er wat de uitbetaling voor Vink betreft nog veel gekkere dingen waren gebeurd. Onze aanwezigheid en onze tot dusver ingenomen houding werken duidelijk preventief, dat merk je aan alles. We zijn er alleen nog lang niet. Ik vraag me alleen af in hoeverre wij daar. als bond van oefenmeesters, tegen kun nen ageren. De scheidsrechters, de trainers en de spelers, de bonden van die instanties bedoel ik dan .moeten het volledig eens worden en moeten (ADVERTENTIE) Gestoofde vis met paprika (4 personen) Stoof 4 gesneden uien, 250 g gesneden tomaten, 1 of 2 in schijven gesneden ontpitte paprika's in boter of olie in vuurvaste kom half gaar. Leg 600 g lichtgezouten filets (kabeljauw, wijting, schelvis) op de groente, verdeel stukjes boter erop en laat de afgedekte schaal 20 min. in hete oven gaar worden. Bedruipen mDg? met tomatenketchup. Opdienen met aardappelpuree, U bóft als u van vis houdt want vis houdt fit Vraag recepten bi) uw vishandelaar of bij het Produktschap j voor Vis en Vlsprodukten. Wassenaarseweg 20. Den Haag. de trainers de kwetsbaarheid van hun bestaan ervaren. Wellicht ook, omdat het vertrouwen dat zij in hun vakor ganisatie stellen allerminst optimaal is. Wat door Jaap van der Leek als een begrijpelijk symptoon wordt vast gelegd. Van der Leek: 'Vergeet niet dat wij ons in het geval Vink nauwe lijks flink op konden stellen. Ja, we hadden tot solidariteit op kunnen roe pen. We hadden onze leden moeten vragen om niet op de vacature, die er door het ontslag van Vink ontstond in te gaan. En wat gebeurt er dan? Dan haalt een vereniging toch een buitenlandse trainer. Die van het be staan van de WON geen weet heeft, die de voorgeschiedenis niet kent en die wel graag eens een poosje in Ne derland wil werken. Dat is het ge-( vaar. Daarom dringen we nu ook zó nadrukkelijk aan qp reglementering van bepaalde zaken. Zoals gezegd, we willen dat de clubs in het betaalde voetbal minimaal één seizoen door gaan met de trainer, die ze aan het begin van het seizoen onder contract Maarten Vink hebben. We hebben daarvoor evenwel de steun van de KNVB nodig, die ons voorstel moet aannemen'. Vanuit zijn positie binnen de WON, vanwaar hij de ontwikkelingen rond Maarten Vink en MW van zeer nabij heeft meegemaakt, rijst dan ook zijn opvatting, dat de WON heeft gedaan wat het kon doen in de afgelopen week. Van der Leek: 'Vink en de WON hebben het spel, om het zo maar eens te zeggen, volledig samen gespeeld. En we hebben succes, dat blijkt wel. Nu al komt 'MW terug op eerder verspreide berichten'. Inder daad. MW's voorzitter Mr. Tripels hoéft namelijk bekend gemaakt dat Maarten Vink niet ontslagen is als trainer van MW, maar dat hij 'slechts 'als trainer is ontheven van zijn verplichting cm het eerste team van MW te begeleiden. Mr. Tripels: 'Vink heeft bij ons een éénjarig con tract en we zullen de consequenties daarvan volledig nakomen. Financiëel zal hij geen enkele schade van onze maatregelen ondervinden. Deze week TENNIS In Los Angeles heeft Tom Ok ker de finale bereikt van een oternooi <75.000 dollar*. In de halve finale ver sloeg hij Roy Emerson met 64, 63. Te genstander van Okker wordt Ken Rose- wall. VOETBAL George Best zal zijn rentree op do groene mat definitief dinsdag ma ken. Hij speelt dan me ein Lissabon in een wereldelftal er ere van Eusebio. MOTORSPORT I>e Internationale Mo- torzesdaagse verloopt voor de Nederland se team nog redelijk. In de satnd om de trophy staat Nederland achtste, in de strijd om de zilveren vaas, derde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11