St.Mkhel puur pittig. I I I TWEEDE REFORMATORISCH GETUIGENIS - a.s. zaterdag 11 uur- JULIAMHAL UTRECHT Omroepen mogen 's nachts nog geen nieuws brengen Bouw van Belgische raffinaderij bij Limburg lijkt zeker SPREKERS: ds. J. H. Velema, Ohr. Ger. predikant ie Apeldoorn ds. A. Vroegindeweij, Ned. Herv. predikant ie Veenendaal dr. Carl Mclntire, voorzitter van de ICCC, Collingswood, Ver. Staten ds. P. J. Mietes, predikant van de Vrije Evangelische Gemeenten, Zeist Theologische faculteit nodigt een kritische Rus uit In 't verkeer omgekomen Partij hasj ter waarde van een ton onderschept Water van 'Gelderland' blijft gefluorideerd Invoer nam in eerste zeven maanden toe Paratyphus onder vee Directeur Hef ontslagen na maatschap 'Vermeulenfluit': instrument naar Nederlands ontwl Vakbonden akkoord met ontslag TROUW/KWARTET DINSDAG 25 SEPTEMEBER 1973 Samenzang Koorzang Solozang Aanvang middagvergadering 2 uur. De Julianahal ligt achter het Centraal Station te Utrecht. ICCC Nederland roi ir Mens erger je nietf ide Triest maar waar. Voor veel mensen is roken net een spelletje mens- erger je niet. Iets om de ver veling te verdrijven. Zulke mensen houden ook niet van pittig of van zwaar. Die houden van gewoon gemiddeld. Van iets in de mond hebben, meer niet. Edoch.erger u niet. Want zolang er nog levens kunstenaars met een greintje veer kracht op deze aardbolrondlopen, blijven wij St. Michel maken. Gewoon, lekker zwaar en. flink pittig. 25 voor 1,75. Met of zonder filter. UTRECHT Het bestuur van de theologische faculteit van de universi teit van Utrecht heeft de Russische theoloog A. E. Levitnin-Krasnof -uit Moskou uitgenodigd voor een serie gastcolleges over de orthodoxie. Levitnin-Krasnof is bekend door zijn rol in de kerkelijke oppositie. Vooral zijn uitvoerige brief, die hij in 1970 aan de paus heeft gezonden over de toestand van de orthodoxe kerk in de Sowjet-Unie is bekend geworden. In de dagen van Stalin heeft Levit nin-Krasnof zeven jaar gevangen geze- Van een verslaggever NIEUW-VENNEP De 32-jarige L. P. Reumerman is in de Hoofdvaart van zijn woonplaats verdronken nadat hij met zijn auto te water geraakt was. BEILEN De 74-jarige wielrijdster mevrouw Tjarks uit Wijster is op een met knipperlichten beveiligde over weg in Wijster door een trein gegre pen en gedood. Waarschijnlijk heeft zij niet gelet op het sein 'onveilig'; toen zij door een mede-weggebruiker aangeroepen werd stapte zij midden ARNHEM De politie in Velp heeft, dankzij de oplettendheid van de Velp- se rechercheur B. Gerritsen van de gemeentepolitie in Rheden, de hand gelegd op een partij hasj (15 kilo) ter waarde van meer dan 100.000 gulden. In verband met de vangst zijn twee Duitsers aangehouden, van wie één lid van de Baader-Meinhoff-groep zou zijn. De duitse veiligheidsdienst heeft de mannen gisteren verhoord. Van een verslaggever NIJMEGEN Het drinkwater van de waterleidingmaatschappij 'Gelder land' in Velp blijft gefluorideerd. De kroon heeft een verzoek van het colle ge van B. en W. om de vergunning tot fluoridering van het drinkwater van de waterleidingmij 'Gelderland' in Velp in te trekken, ongegrond ver klaard. ten. In mei 1971 werd hij opnieuw veroordeeld wegens zijn verzet tegen de toepassing van de wet op de schei ding tussen kerk en staat. In mei van dit jaar werd hij ver vroegd in vrijheid gesteld. Hij houdt echter niet op zich in te zetten voor de rechten van de onderdrukten. Le vitnin-Krasnof is vroeger redacteur geweest van het blad van het Moskou- se Patriarchaat. De Utrechtse theolo gen hebben hoop dat Levitnin-Krasnof een uitreisvergunning ontvangt. Hij zelf heeft de uitnodiging aanvaard. DEN HAAG In de eerste zeven maanden van dit jaar sloot de han delsbalans met een invoersaldo van 400 miljoen gulden. In de overeen komstige periode van het vorig jaar was het invoersaldo 226 miljoen. Het CBS heeft dit berekend na cor rectie van de invoer- en uitvoercijfers van de eerste zeven maanden van dit jaar wegens de bijzondere vertraging in de inzending van gegevens, die be trekking hebben op 1972 en die in 1973 pas konden worden verwerkt. In juli j.l. werd voor 4,7 miljard inge voerd en voor 4,8 miljard uitgevoerd. De invoer was 40 pet groter dan in juli 1972 en de uitvoer was 35 pet groter. Houdt men er rekening mee. dat juli 1973 één werkdag meer telt dan juli 1972 en laat men de sterk schommelende in- en uitvoer van schepen en vliegtuigen buiten be schouwing dan was de invoer 34 pet en de uitvoer 28 pet groter. Stijgin gen bij de invoer in 1973 ten opzichte van juli 1972 kwamen voor bij ruwe aardolie, granen, auto's en ijzer en staal. Bij de uitvoer vertoonden aard- olieprodukten, machines, plastics, or ganische chemische produkten en zui- velprodukten een toeneming. Van een verslaggever CULEMBORG In enkele weilanden in Culemborg is paratyphus onder het vee uitgebroken. Tenminste twee ge vallen zijn geconstateerd; het wordt niet uitgesloten geacht dat het water in de sloten de besmettingsbron is. ea 1 GiJie :slal isfr ARNHEM Directeur* Heynemanns van Hevea de directie van het G< Vredesteinconcern ontsla| dat hij uit protest lid den van het NVV. De hi nemanns was het oneens js beslissing de rubberhai nenfabricage van Hevea kopen. Hij verklaarde zij dair met zijn personeel, er 50 op straat dreigdenpd men. Goodrich heeft de aanv ontkenning van Heynj omtrent zijn NW-lidma|( as ontslaggrond aan_ Volgens het concern ki geen vertrouwen hebben| man die onjuiste geeft Het ontslag is in dorp hard aangekomei had daar algemeen vei in de directeur. Bij de dustriebond is nog niet of er stappen zullen wo; dernomen tegen het ontsli Van eer. verslaggever UTRECHT De Nederlandse 1 te Gerda Vermeulen heeft hAJ haar sinds 1965 ontwikkelde ment de 'Vermeulenfluit' g<C streerd. Het instrument, dat ontworpen is voor de vertolki j hedendaagse muziek, houdt li j den tussen een dwarsfluit i n trombone. Het instrument wor ter niet dwars, maar recht as zen. In een dwarsbuisje, bov c het instrument, bevindt zich e blaasgat als dat van de dw r Het instrument heeft dan ook lijk het timbre van een fluit. Er zijn noch kleppen, noch too Het resonantielichaam besta twee in elkaar gaan (verge i met de trombone). Tussen de C' en G' unnen alle toon! worden gevormd. In 1965 begon Gerda Vermeul voor haar vinding octrooi heef vraagd, met de eerste ontwerp een fluit met een continu tooi I verloop. Bij de ontwikkeling v instrument werd zij onder mee staan door deskundigen va Utrechtse Instituut voor Sonoli de Technische hogeschool in De juli van dit jaar kon een di prototype worden vervaardigd. n Ladies Jinglers, I 100% katoenen corduroy velours f36 - 44 40,- ^Men's Jinglers jjr Bloesonpak in 100% katoenen corduroy. Fluweel- biauw.100,- Verwarrende situatie op Hilversum 3 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM In de verwarrende situatie die een kleine week voor de eerste nachtuitzending op Hilversum 3 als alles doorgaat bestaat, vormt de nieuwsvoorziening liet grootste struikelblok. Veel muziekprograma's kunnen ingeblikt worden, maar dat geldt niet voor AN P-berichten. De zendgemachtigden willen, dat het normale schema in de nieuwsvoorzie ning dat overdag voor Hilversum 3 geldt, ook 's nachts wordt gehand haafd. Dat betekent, dat het ANP ie der uur een bulletin moet brengen. Nu het ANP heeft laten weten op de korte termijn van voorbereiding op 1 oktober niet genoeg personeel te heb ben, willen sommige omroepen voor lopig zelf daarin voorzien. Er zijn al tijd wel omroepers te vinden, die te lex-berichten kunnen samenvatten. De KRO heeft deze maatregel al in het schema opgenomen. Gistermiddag temperde programma- commissaris van de NOS, mr. Wage naar dit enthousiasme door te 'aten weten dat het contract tussen i'c om roeporganisaties en het ANP zulks nog niet toestaat. Een journalistiek geladen reactie van KRO-zijde 'Nieuws kun je niet laten liggen'. De moeilijkheden van het ANP beho ren tot het pakket onzekerheden waarmee de zendgemachtigden hun plannen voor de nachtuitzendingen op Hilversum 3 samenstellen. Een kleine week tevoren is nog steeds niet offi ciéél de beschikking van minister Van Doorn van CRM binnen. Hij wacht nog steeds op het advies van de om- roepraad, dat uiterlijk vandaag bin nen moet zijn. Dat neemt niet weg, dat de maatrege len wel op papier staan. In de nota over de nachtuitzendingen die vrijdag op de NOS-bestuursvergadering moet worden goedgekeurd, staan dc uit gangspunten voor het nachtschema. Het ziet er als volgt uit: 24.00 tot 2.00 uur blokprogramma van twee uur met 'Easy listening .usic' (muziek die makkelijk in het gehoor ligt) 02.00 tot 05.00 uur: muzikale inhoud van drie uur, die zo breed mogelijk familiaar zal zijn. 05.00 tot 07.00 uur: opgewekte muziek. Zo te zien niet allemaal pop-muziek, terwijl het toch de bedoeling is. dat Hilversum 3 's nachts een alternatief moet vormen voor de wegvallende zeezenders. Deze brengen in de kleine uurtjes wel pop. Hilversum wil blijk baar geen knieval doen voor liefheb bers van louter pop. Het schema geldt van zondagnacht tot zaterdagmorgen. Aangenomen wordt dat de interesses van de luisteraars en het type ménsen, dat in het weekend luistert anders is. Énig onderzoek naar wat voor mensen zullen luiste ren en hoeveel is nog niet gedaan. Voorlopig zal dat ook niet gebeuren, zo liet de afdeling NOS-kijk- en luis teronderzoek gisteren weten. Onbekend Voorlopig wordt uitgegaan van de ge dachte, dat door de week automobilis ten, en continu-arbeiders zullen luis teren. Getallen zijn ook nog niet be kend. Onofficiële onderzoeken uit het verleden tonen aan dat er gemiddeld 100.000 afnemers zijn, terwijl 500.000 mensen hebben laten weten nachtuit zendingen wel op prijs te zullen stel len. De heer Wagenaar ging gisteren niet voorbij aan de wanverhouding die er is tussen lichte en klassieke muziek. De 42 uur extra licht heeft het even wicht met de ernstige muziek ernstig verstoord, zo meende hij. Hij merkte op, dat ook al is Hilversum 3 een puur lichte zender er ook op Hilver sum 1 en 2 lichte muziek wordt ge bracht op verschillende uren. De zendgemachtigden vinden dan ook dat uitbreiding van lichte muziek gepaard moet gaan met uitbreiding van klas siek. Zoals bekend zal de NCRV ook klas siek uitzenden op de kleine uurtjes op Hilversum 3. Ook staat een korte kerkdienst op programma. Dc NCRV heeft de nacht van zaterdag op zondag. Rest na al deze problemen de vraag: wie zal dat betalen? Ondanks het ge kreun van Hilversum moeten de nacht uitzendingen door de omroepen zelf betaald worden. Het gaat om een be drag van 2,5 miljoen gulden. Dat vindt de minister - kortelings nog voorzitter van de KRO en dus geen onbekende in Hilversum - niets teveel op een totaal begroting van 350 mil joen gulden. De heer Wagenaar merkte daarover gisteren op, dat zoiets ten koste van de reserves gaat. 'Er zijn ondernemin gen, die graag grote en die kleine re serves hebben. Hilversum heeft graag een grote'. UTRECHT De voortgezette onder handelingen tussen de vakbonden en Bernard Pessers (wolwasserij en le- derfabriek) in Tilburg hebben maan dag tot een akkoord geleid, zo heeft Pessers meegedeeld. De lederfabriek moet haar produktie staken, hetgeen ontslag betekent voor ongeveer 125 (meest oudere) werkne mers. Vorige week hebben de bonden al laten weten dat zij er gezien de be drijfsresultaten over de afgelopen ja ren en de vooruitzichten voor het ko mende jaar van overtuigd zijn, dat sluiting onvermijdelijk is. Uitstel zou tot gevolg kunnen hebben, dat er in een later stadium geen geld meer is voor de afvloeiingsregeling. MAASTRICHT Het is nu vrijwel zeker dat België, op een steen worp afstand van de Nederlandse grens, een grote raffinaderij gaat bouwen. De raffinadërij, aangeduid als liet Ternaaijen-project, komt bij het Belgische Eijsden, dat door de Maas en bet Julianakanaal ge scheiden wordt van liet Nederlandse Eijsden. De premier van België, de heer Ed- mond Leburton, heeft in het afgelo pen weekeinde in Teheran van de Iraanse premier de verzekering gekre gen dat Iran de levering van olie voor dé Ibramco-raffinaderij zal waarbor gen. Die verzekering had België nodig om het project te kunnen starten. In Teheran werd ook de garantie gege ven dat 'Iraanse technici voorts be reid zijn met kennis van zaken te ant woorden op elke Nederlandse vraag inzake problemen van luchtverontrei niging'. Vorige week sprak Leburton nog met Den Uyl en in dat gesprek werd ge zegd dat Nederland bij een eventuele vestiging van een raffinaderij in het Belgisch-Nederlandse grensgebied be trokken zou worden. Die verzekering wordt kennelijk nagekomen met de belofte dat Iraanse technici 'hun ken nis van zaken' in dienst zullen stellen van de Nederlandse kritiek. De raffinaderij komt te staan in het weinige Limburgse gebied dat nog ta melijk ongeschonden is. De raffinade rij gaat in het begin zes miljoen ton per jaar verwerken en kan uitgebreid worden tot twaalf miljoen ton. Iran en België zullen beide voor een deel het project financieren, de rest van het kapitaal (560 miljoen) dat voor de raffinaderij nodig is zal gevonden moeten worden op de kapitaalmarkt. België zal als tegenprestatie voor zijn financiële tegemoetkoming aan het project in Iran tienduizend woningen per jaar mogen gaan bouwen. Audet boekt 17 procent hogere omzet NIJMEGEN Associatie van Uitge vers van Dagbladen en Tijdschriften (AUDET) heeft In de eerste zes maanden van 1973 in vergelijking met dezelfde periode van 1972 een 17 pet hogere omzet behaald. De kosten na men toe met 15 pet Het exploitatiere sultaat voor belastingen is circa 40 pet gestegen. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden mag worden ver wacht dat de ontwikkelingen in het tweede halfjaar zodanig zullen zijn, dat over 1973 het stijgingsniveau van het eerste halfjaar tenminste gehand haafd zal worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10