Afstand tussen ARP en CHU nu groter dan ooit 1 s B Nieuwe aanwijzingen voor omend vertrek van Agnew Beslissing over geldstelsel jaar uitgesteld Ajax als enige nog ongeslagen In deze krant Dajan zou werken aan nieuw vredesvoorstel 1 Inhang [ende het vang Hoongelachin Unieraad om Aantjes Opklaringen Italiaans-Britse vliegtuigverkoop aan Zuid-Afrika Negen kogels treffen kinderhuis xpm, Nieuwe leidse Courant MAANDAG 24 SEPTEMBER 1973 ihristelijk dagblad voor leiden en omgeving jistraat 37 Postbus 76 TeJetoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoeti" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 LEIDEN, Zoetcrwoudscweg 23, tel. 33741 WASSENAAR, v. Züylcu van Nijeveltstr. 372. lel. 1441. Afd. Bezorging vanai 08.30 uur angencn de leense mili- e junta lercheren er toezicht gewapende ^tairen en de handen en het fd het sta- van tiago bin- Hier be ien zich lenden aan- gers van en Salvador inde. Vol- ggetui- zou er op le schaal ïarteld en loord wor- oolv pag. 7 Van onze parlementsredactie UTRECHT De afstand tussen de twee protestants-christelijke partijen de CHU (die in de oppositie is) en de ARP (die bereid is het kabinet te steunen) is groter dan ooit tevoren. Dit is het afgelopen weekeinde duidelijk geble ken na de vergaderingen van de unieraad van de CHU en het partijbestuur van de ARP, die afzonderlijk bijeen waren in Utrecht. Mar bit jlen JHINGTON (AP, Reuter, UPI) In de VS zijn de speculaties vice-president Spiro Agnew spoedig aftreden, opnieuw toe geruchten zijn fors aangezwollen ^get wegblijven van Agnew van de igingsplechtigheid van de nieuwe rikaanse minister van buitenland- iken Henry Kissinger, afgelopen [dag. Nixons perschef Ronald Ier zei tegen verslaggevers dat i\v wel was uitgenodigd, maar dat net wist waarom de vice-president [was gekomen. Agnews woord voer- Marsh Thomson heeft ontkend Agnews afwezigheid iets moet afgeleid. 'Hij ging niet omdat tevoren al andere plannen had', Bs Thomson. vin Laird, Nixons adviseur bin- zaken en oud-minister van insie heeft echter bevestigd dat hij Republikeinen in het Congres :'t geadviseerd 'nog geen oordeel te pen' over de Agnew-zaak. Laird dit in een vraaggesprek voor de rikaanse tv. Hij ontkende dat hij Republikeinse Congresleden had eraden hun steun aan Agnew in jekken. 'Het is een ernstige zaak niet door de staf van het Witte besproken behoort te worden', Laird. peculaties over Agnews aftreden verder versterkt door een bericht he Washongton Post dat Agnews lische adviseurs bezig zijn met uitwerken van een compromis va| het ministerie van justitie over l0j|anklachten van corruptie, die te- st(de vice-president zijn ingediend. ien telefonisch vraaggesprek met Britse persbureau Reuter heeft !ws woordvoerder Thomson te ite^en gegeven dat de vice-president van plan is vrijwillig zijn func- p te geven. Agnew, aldus Thom- is bezig met de schepping van nujfonds voor zijn verdediging tegen ïuldigingen dat hij illegale be- gen heeft aanvaard van onderne- |en die overheidscontracten wens- uir erioden met zon en nog slechts ier en daar een bui. Zwakke tot latige wind, eerst uit uitcenlo- ende richtingen, maar later op ;de dag uit zuidelijke richtingen. Maximumtemperaturen om- Greeks 13 graden, orgen en overmorgen: ij (isselvallig inet gematigde tem- eraturen en vooral aanvankelijk en toe regen. Morgen zon op: 06.30 Zon onder: 18.32 Maan op: 05.11 Maan onder: 17.37 bergen wil vlag 't eieren en beraen AGNEW Dit zou gebeurd zijn in de periode dat Agnew nog gouverneur van de staat Maryland was. Uit gisteren gepubliceerde resultaten van een Gallup-opinieonderzoelc is ge bleken dat presidents Nixons popula- LONDEN Italiaanse en Britse- ondernemingen zijn betrokken bij de geheime verkoop van min stens vijftig militaire trainings vliegtuigen aan Zuid-Afrika. Be gin volgend jaar zullen de eerste zes toestellen worden geleverd. Dit heeft Colin Legum, corres pondent van het Britse zondags blad The Observer gemeld. Legum schrijft dat de toestellen af komstig zullen zijn van het Italiaanse concern Aermacchi. De trainingstoes- tellen Aermacchi MB 326 K zijn voor zien van Viper 632 turbine-straalmoto ren. die onder licentie van de Britse Rolls Royce worden gebouwd door de Italiaanse maatschappij Piaggio. Piag- gio is feitelijk een dochteronderne ming van Fiat. Doordat de Rolls Roy ce bij de zaak betrokken is, is naast Italië ook Engeland verantwoordelijk voor de verkoop van militaire vlieg tuigen aan Zuid-Afrika, waartegen de Verenigde Naties een wapenembargo hebben uitgevaardigd in verband met de apartheids-politiek. Volgens Colin Legum is de verkoop van de trainingstoestellen onderdeel van een kostbaar en ambitieus plan van Zuid-Afrika de bouw van de mo dernste vliegtuigen in eigen handen te nemen. Dit zou moeten gebeuren door de Zuidafrikaanse Atlas Aircraft Corporation bij Johannesburg. Zuid- Afrika zou de eigen militaire vlieg- tuigproduktie ter hand kunnen nemen doordat de Aermacchi onder licentie door de Atlas Aircraft Corp. wordt gebouwd, waardoor de technische in formatie in handen van Johannesburg zou komen. FRANKRIJK Volgens Legum heeft ook het Franse vliegtuigconcern van Marcel Dassault een akkoord met Zuid-Afrika gesloten voor de leverantie van een onbekend aantal van de modernste Mirage F 1 vliegtuigen. Ook deze leverantie dient het Zuidafrikaanse plan een eigen mi litaire vliegtuigindustrie van de grond te krijgen, om daarmee onafhankelijk te worden van buitenlandse leveran ties. Zuid-Afrika zou vrezen dat de Veiligheidsraad binnenkort verkopen, zoals Italië en Frankrijk heeft gedaan, onder het officiële wapenembargo te gen dit apartheidsland te brengen. riteit verder is geslonken ondanks re cente pogingen het vertrouwen in zijn leiderschap te herstellen. De Gallup- peiling wees uit dat 35 pet. ''an de ondervraagden vond dat Nixon zijn werk goed deed, terwijl 55 pet. Nixons activiteiten als president niet kon waarderen. Het opinieonderzoek is gehouden aan de vooravond van de heropening van de hoorzitting van de Senaatscommis sie Sam Ervin, die de Watergate-affai re behandelt. De commissie gaat van daag weer aan het werk en hoopt eind deze maand de verhoren te be sluiten. Van een verslaggever DEN HAAG Een onbekende heeft om volkomen duistere redenen negen schoten afgevuurd op het kindertehuis Christina aan de Esdoornstraat in Den Haag. De schoten werden vanaf de overzijde van de straat afgevuurd, vermoedelijk met een flaubertgeweer. Vijf kinderen werden uit hun slaap gewekt, maar bleven ongedeerd. In de slaapkamer werden de ruiten vernield. Enkele kogels sloegen boven de hoofden van de kinderen in deur posten. Voor de politie en de leiding van het tehuis is de geschiedenis een groot, zij het niet onbedenkelijk raadsel. Was er sprake van een geladen Unie raad, die zeer kritisch stond tegenover de voorstellen van het kabinet, het partijbestuur van de ARP daarente gen concludeerde, dat het beleid van het vorige kabinet op een groot aan tal punten wordt voortgezet. Het ARP-bestuur stemde verder in met het eerste commentaar, dat de ARP- fractieleider op de troonrede en mil joenennota gaf. Toen dit commentaar in de vergadering van de CHU werd gememoreerd, ging er, wat werd ge noemd, een hoongelach op. De inhoud van het commentaar van de ARP viel in slechte aarde. Schrijnend bleek ook het verschil in benadering te zijn tussen de twee par tijen over het weglaten van de bede in de troonrede. Het bestuur van de ARP was terughoudend in zijn com mentaar en sprak, evenals mr. Aan tjes dat eerder had gedaan, zijn te leurstelling hierover uit. De Unieraad evenwel was, aldus de officiële verklaring, 'zeer geschokt'. Dr. R. J. H. Kruisinga, de fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, deelde ons mee, dat er in de unieraad men bedroefd dat het kabinet niet de nederigheid heeft willen opbrengen om de bede die een grote steun voor velen betekent, te handhaven. Men was ook zeer ongerust over het weglaten van de bede. Volgens dr. Kruisinga zag men hierin een voorbo de en een teken, dat kenmerkend is voor de wijze waarop het kabinet-Den Uyl de vraagstukken op het gebied van de geestelijke waarden benadert. Dit wordt te erger gevonden, omdat de betekenis van deze geestelijke waarden, aldus dr. Kruisinga, in deze tijd van agressie en de aantasting van het gezin zo belangrijk is. Samenwerking Dr. R. J. H. Kruisinga veel verontwaardiging bestond over het weglaten van de bede. Verder was In hun houding tegenover de chris ten-democratische samenwerking lo pen ARP en CHU ook zeer uiteen. Het partijbestuur van de ARP deed een dringend beroep op de fracties van de ARP, CHU en KVP om bij de algemene beschouwingen en bij de be grotingsbehandelingen in de tweede en eerste kamer een zo groot mogelij ke eenheid te manifesteren. Franse franc uordt niet gedevalueerd Van mnc'eel economische redactie NAIROBI De beslissing over een hervorming van het wereldgeld stelsel is ::e een jaar uitgesteld. De ministers van de Groep van Twintig (rijk? landen) gingen gisteren uiteen zonder dat zij vorde- 'Ten hai'"'cn gemerkt. Het enige concrete besluit was dat ui terlijk volgend jaar juli overeenstem ming moet zijn bereikt over hervor ming van het monetaire stelsel. Werk groepen zullen zich in de tussentijd over de belangrijkste problemen bui gen. Feyenoorrl-trainer Wiel Coerver feliciteert Ajax-collega George Knobel met de 2-1 overwinning. De ministers vergaderden in Nairobi, aan de voorave nd van de grote IMF- conferentie die vandaag in de Keni- aanse hoofdstad begint. Binnen de Groep van Twintig bleek gisteren met name verschil van mening te bestaan over de voorschriften die moeten gel den bij revaluatie of devaluatie van een munteenheid. Een ander pro bleem is een vervanging te vinden voor de inwisselbaarheid van de dol lar in goud. De schamele resultaten van het over leg binnen de Groep van Twintig slui ten aan bij de sombere woorden die IMF-directeur Witteveen zaterdag sprak. Te optimistisch Hij zei dat voorspellingen als zou nog deze week overeenstemming kunnen worden bereikt 'veel te optimistisch' zijn. Op deze IMF-vprgadering zullen we een 'ruwe schets maar zeker geen overeenstemming over alle aspecten van de monetaire hervorming tot stand kunnen brengen', aldus Witte veen. De vroegere Nederlandse minister van financiën weet de vertraging aan een zekere reserve van de zijde van ver schillende regeringen die niet bereid zijn om af te zien van nationale be langen en sneller over te gaan tot hervorming. Witteveens woerden kwa men erop neer dat de huidige onze kerheid op internationaal monetair gebied, die het vertrouwen in het geld heeft ondermijnd en de wereld handel heeft geschaad voorlopig blijft voortduren. Ook vorige week waren de wissel markten uiterst nerveus en stond met name de Franse franc onder druk. De Franse premier Pierre Messmer heeft zondag echter verklaard dat 'de franc niet wordt gedevalueerd'. In antwoord op een vraag naar de zwakke positie van de Franse munteenheid op de Eu ropese wisselmarkten, zei Messmer: 'Het is niet onze schuld als er wordt gespeculeerd'. Oud-minister Witteveen woordt vragen in Nairobi. Mr. W. Aantjes In tegenstelling tot deze oproep zette de unieraad nogmaals een dikke streep onder de deze zomer reeds aan genomen resolutie-Heinkenszand. waarin vooral de nadruk wordt gelegd op de oppositie. De fracties van de CHU, zo luidde de uitspraak van de Unieraad nu, moeten handelen over eenkomstig het gezamenlijk program van KVP, ARP en CHU en op grond daarvan haar houding bepalen. In de verklaring van de Unieraad blepf de oproep op de fracties voor het nastre- ven van de eenheid achterwege. Eerder in de vergadering had de Unieraad in het bestuur gekozen de Zie verder pag. 5, le kol. Binnenland Voorzitter vindt "zijn* AVRO niet liberaal 4 Ede zuiniger op Ginkelse Hei 5 Buitenland Christen-democraten contra plannen junta7 Peron vrijwel zeker weer president7 Kerk Informatie over christenen in Oost-Europa 2 Even puzzelen Kunst van het weekeinde Radio en televisie beatlt- Strips en feuilleton Weer Familieberichten Maar Israël ontkent LONDEN, TUNIS, BEIROET (AP, Reuter, UPI) Mosje Dajan, de Israëlische minister van defensie heeft een nieuw plan uitgewerkt voor een vredesregeling met Egypte. Daarin wordt een verdeling voorgesteld van de Sinai-woestijn tussen Israël en Egypte. Dit heeft het Britse zondagsblad Sunday Times gisteren gemeld Een woord voerder van Dajan heeft dit gisteren ontkend. Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax heeft op nieuw de eerste plaats op de rang lijst in de eredivisie bereikt. Dank zij de overwinning op Feyenoord (2-1) in het uitverkochte Olympisch stadion in Amsterdam is de houder van de Europa Cup als enige betaal de club dit seizoen nog ongeslagen. Ajax heeft gisteren tegen Feyen oord een groot deel van het zelf vertrouwen terug gewonnen, dat de afgelopen weken verdwenen leek. Hoewel de Amsterdamse formatie geen moment superieur voetbalde speelde, reikte het in de traditione le topper Feyoord opnieuw naar 'n ïositief resultaat. Voor de derde achtereenvolgende keer won Ajax in Amsterdam met 2-1 van de Rot terdammers. RIT Feyenoord bouwde in de eerste helft via Henk Wer" een verdien de voossprong op. Vijf minuten na rust zorgde Gerrie Mühren voor de gelijkmaker. Drie minuten voor het einde maakte zijn broer Arnold 't winnende doelpunt. Het betekende de eerste nederlaag voor Feyen oord. FC Twente moest in het uitver kochte stadionD»- Vijverberg in Doetinchem enigszins verrassend 'n punt laten aan De Graafschap (0-0). In de honkbalcompetitie is het Rot terdamse Sparta opnieuw kampioen van Nederland geworden. Sparta won ook de derd' wedstrijd in de zogenaamde Holland Series van Haarlem Nicols (2-1). 'Ik hb even een bad genomen. Straks ruim ik alles wel op. Volgens het blad is Dajan vol ver trouwen dat het Israëlische kabinet zijn plan zal aanvaarden en hoopt de minister dat het naar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger zal worden gestuurd. Dajan zou Israels twee jaar oude wei gering Egyptische troepen het Suezka- naal te laten oversteken hebben laten vallen, als onderdeel van de eerste fa se van een vredesakkoord, aldus de Sunday Times. 'Het zou dan aan Kis singer zijn het voorstel aan Egypte voor te leggen. Kissinger zal naar ver wacht in december een nieuw vredes initiatief willen nemen', aldus het blad. BOURGUIBA President Habib Bourguiba van Tune sië heeft in een zaterdag gepubliceerd vraaggesprek gewaarschuwd dat Israël over de militaire macht beschikt om zijn grondgebied uit te breiden 'van de Nijl tot de Eufraat'. In het in het Westduitse weekblad Die Welt afge drukte interview zegt Bourguiba dat de Israëli's een enorm machtsoverwicht hebben en dat 'de Arabieren en alle onderontwikkelde landen, zelfs tesa- men, daar niets aan kunnen doen'. Is raël hoeft zich zelfs niet aan te trek ken van Amerikaanse pressie 'omdat het zijn eigen tanks, vliegtuigen ka nonnen en oorlogsschepen kan bou wen', aldus de 70-jarige president. Het Amerikaanse dagblad The Was hington Post heeft bericht dat de Syrische president Hafez al-Assad be zig is zijn standpunt jegens Israël te verzachten. De correspondent van het blad in Beiroet schreef dat Assad zijn koerswijziging heeft bekendgemaakt aan Kurt Waldheim, de secretaris-ge neraal van de VN, toen deze drie we ken geleden in Damascus was. ADVERTENTIE v -si Vo! wereldbekende merken die kwaliteit en goede smaak waarborgen. Veel nieuwe eadcau-idccën rond de 25 gulden. Interessante artikelijfoepen waarvoor geen beslEibewijs nodig is. Pak 'ni mee - GRATIS - in elke Albert Heijn winkel. me

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1