'verleg in Genève legint met geschil llende gedood, elooft familie Europees parlement tegen boterverkoop aan Rusland Chileense junta maakt jacht op buitenlanders :on en Cox blijven rer banden twisten tenbalanceerbeurt doorons....en lu rijdt weg ineen andere auto. STERBAND S-BANDENSERVICE Rectificatie Ballingen zouden felste verzet hebben geleverd Nieuw incident in 'kabeljauw-oorlog' Belgische minister werd afgeluisterd door zendamateurs jUW/KWAKTET VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 BUITENLAND T7/K9 zrijew wil niet met Westen marchanderen JèVE/SOFIA (UPr, Reuter) Op de Europese veiligheidsconferentie in Genève is gisteren éen ;aand verschil van mening over de aanpak tussen Oost- en West-Europa aan het licht gekomen. jposteuropese landen, onder lei- flvan de Sowjet-Unie, willen dat schillende commissies direct be- i met het opstellen van verkla- .,De Westelijke deelnemers wil- jdaarentegen eerst alle kwesties '1 doorpraten, voordat ze beginnen Thet formuleren van verklaringen, gillen eerst praten over zaken als- teiding van de contacten tussen en Westeuropeanen en grotere seling van informatie tussen beide blokken. De Westerse landen voelen er niet veel voor al verklarin gen te formuleren, zolang over deze zaken niet meer duidelijkheid bestaat. De Russische partijleider Leonid Breznjew liet deze week tijdens zijn bezoek aan Bulgarije weten, dat zijn land in Genève niet met het Westen zal gaan marchanderen. De bepsrekin- gen in Genève zijn de tweede fase van de Europese veiligheidsconferentie. Volgens afgevaardigden van de weste- ;„i [ICO-STAD, SANTIAGO AFP, AP, UPI, Reuter) De we en de dochter van Salvador Allendè hebben verklaard dat resident geen zelfmoord heeft gepleegd, maar is doodgeschoten e inneming van bet Moneda-paleis. voetbalelftal, dat het land heeft mo gen verlaten, heeft gisteren verklaard, dat er tijdens de staatsgreep van ver leden week een bloedbad is aange richt. Ster-speler Carlos Caszelly zei: 'Er was een slachting in Chili. Ik wil niet overdrijven, maar ik kan u ver zekeren dat tienduizenden gestorven zijn'. Zelf had hij gezien hoe een Allende-getrouwe sluipschutter zich overgaf aan de bemanning van een tank en het voertuig binnen klom. 'Hij had een granaat tussen zijn benen, die explodeerde en hemzelf en de bemanning doodde'. De Chileense junta noemt de buiten landse berichten over het aantal slachtoffers en de kracht van het ver zet 'hogelijk overdreven'. De laatste 24 uur is er volgens de junta geen verzet meer geweest. Maar in het cen trum van Santiago worden patrouil lerende soldaten af en toe onder vuur genomen door sluipschutters. De jun ta heeft gewaarschuwd, dat 'iedereen die schiet op onze strijdkrachten sterft' en dat 'iedereen die schiet op onschuldige personen sterft'. De 3 miljoen inwoners van Santiago heb ben opdracht gekregen voor zondag hun wapens in tc leveren of anders niet nader omschreven 'sancties' te riskeren. n interview met het dagblad The York Times zei mevrouw Hor- Bussi de Allende: 'Ik ben er uut zeker van dat hij geen zelf- Oc d heeft gepleegd. Ik denk dat hij gejoord werd, gezien de kogelwon- die hij opliep'. Toen ze nog in was had mevrouw Allende ver- eud dat haar man wèl zelfmoord gepleegd. Ze veranderde van me- na beschrijvingen van ooggetui- ver de kogehvonden. |g( ns getuigen zou Allende vier ko- je n de borst, twee in zijn hals en door het hoofd hebben gehad. iuw Allende verklaarde dat haar legen haar had gezegd: 'Ik zal al- dood, maar vechtend, het Mone- leis verlaten. Ik zal geen zelf- plegen zoals Balmaeeda'. Bal- die president van Chili was in 1891 zelfmoord na bij een staatsgreep te zijn afgezet. (Allende's dochter, mevrouw Isa- Mlende de Tambutti, is ervan aigd dat haar vader geen zelf- beging. Tegen een AFP-corres- int zei ze dat haar moeder in igenblik van verwarring de zelf- 1 had toegegeven. 'Moeder was erd voorgelicht, maar nu kent ze ■Pjware toedracht'. Verscheidene sen, die zich op het moment van vaders dood in het paleis bevon- hebben haar de verzekering gege- dat Allende zich niet zelf het I beroofde. Namen wilde ze op aoment nog niet geven. here eind was één van de laatsten, die vader verlieten. 'Hij had een j,l1 op en een machinepistool in uefiand en de blik van iemand die dat hij tot het bittere eind zal vertelde ze. Mensen, die bij Al- geweest waren, hadden gezien vde president, op de grond liggend, ,de aanvallers had geschoten. Vol- 75|Isabel was haar vader geen man :n wanhoopsdaad te plegen. Hij /el gezegd dat hij zich nooit zou feven, maar ook dat hij geen le Balmaeeda' zou zijn. lid van het Chileense nationale bHINGTON (Reuter, UPI) Nixons advocaten hebben met Ipeciale Watergate-aanklager Archibald Cox geen compromis "hen bereiken in de kwestie van de geheime presidentiële band smen, zoals die door een hof van appèl was voorgesteld. Spijt mij te moeten meedelen dat ht gemeende pogingen in die i, Ing geen resultaat hebben opge- 1', zo liet Charles Wright, de ad- t van Nixon, gisteren het hof 1 Het hof van appèl had vorige x voorgesteld dat de twee partijen t conflict bijeen zouden komen je e kwestie van de bandopnamen "viling te regelen, zodat geen uit- s:k van het hof nodig zou zijn. it zei dat de twee partijen elkaar week driemaal hadden ontmoet iver een' compromis te praten. lox liet het hof weten dat lang- e besprekingen waren gevoerd, i dat afgesproken was dat niets ^de gesprekken bekend zou wor- lemaakt. Een federale rechter ?r president Nixon opdracht gege- °Jhem de geluidsbanden te over igen. Cox hoopte dat men via de bandjes kan vaststellen of John Dean, de voormalige juridische adviseur van Nixon, de waarheid sprak toen hij zei dat de president al sinds september van het vorig jaar op de hoogte was van de pogingen op hoog niveau om de afluisterzaak met betrekking tot het hoofdbureau van de Democrati sche partij in de doofpot te stoppen. Dat de twee partijen geen compromis heben weten te bereiken, betekent dat de kwestie of een president ge dwongen kan worden bewijsstukken van een strafproces te overhandigen nu uiteindelijk beslist zal moe ten worden door het Hooggerechtshof. Nixons advocaten beweren dat het noodzakelijk is het vertrouwelijke ka rakter van de besprekingen tussen Nixon en zijn assistenten niet aan te tasten. (ADVERTENTIE) Nooit geweten dat-ie zó lekker reed. En dat treite rige trillinkje... glad verdwenenJ Tja, zo gaat dat als wij de on-balans uit uw wielen halen. Dat doen wc met speciaal balanceer- lood, waar voor we per wiel het gewicht en de plaats haarfijn elektronisch uitmeten. Kosten f 30,16 incl. schriftelijke garantie. En nu het mooiste: 't kost u geen cent als u van te voren bij benadering voorspelt hoeveel gram lood er op üw 4 wielen moet. T/m 13 oktober a~s. de kans om öns mooi het loodje te laten leggen! lijke landen kan deze tweede fase wel zes maanden duren. Breznjew is daar entegen van mening dat nog dit jaar de derde, afsluitende fase van de vei ligheidsconferentie haar beslag zou kunnen krijgen. Bulgarije Het bezoek van Breznjew aan Bulga rije duurt aanzienlijk langer dan was voorzien. Volgens de eerste berichten zou de Russische partijleider woens dag weer terug reizen, maar gister middag heeft hij de besprekingen met zijn Bulgaarse ambtgenoot Zjiwkow voortgezet. Dat versterkt het vermoe den, dat Breznjew niet naar Bulgarije is gereisd om een onderscheiding in ontvangst te nemen, maar dat hij een meer dringende reden had. Volgens een Oostenrijkse krant zouden er moeilijkheden zijn in de Bulgaarse communistische partij. Andere waar nemers zoeken verband tussen Brezn- jews onverwachte reis naar de Balkan en het voortijdig einde van de reis, die het Roemeense staatshoofd Ceau- cescau door Zuid-Amerika maakte. De Roemeen keerde plotseling en zon der opgaaf van redenen uit Zuid-Ame- rika terug naar Boekarest. Ceaucescau heeft er ook tijdens deze reis geen ge heim van gemaakt, dat hij op het ge bied van de buitenlandse politiek sterk van mening verschilt met de Sowjet-Unie. Terwijl de anti-Chinese campagne in Moskou, Warschau en Praag weer hoog oplaaide, liet Ceau cescau zich zeer vriendelijk uit over de volksrepubliek. Een andere aanwij zing, dat er in Zuidoost-Europa iets aan de hand is, zou kunnen liggen in de grote Hongaars-Russische legeroe- feningen, die deze week worden ge houden. Luid toegeklapt spreekt de Russiche partijleider Leonid Breznjew in de 'universiade-hal in Sofia een rede uit. Zijn vertrek heeft Breznjew inmiddels uitgesteld. Post van 190 miljoen gulden geschrapt LUXEMBURG (ANP, Reuter) Het Europees parlement heeft gisteren geweigerd akkoord te gaan met de verkoop van overtollige boter uit de EEG aan de Sowjet-Unie. Oproep Negen inwoners van de Sowjet-Unie, die volgens hun zeggen in werkkam pen gevangen hebben gezeten, hebben gisteren een beroep gedaan op de deelnemers aan de Europese veilig heidsconferentie. De ex-gevangenen vragen de deelnemende landen eens na te gaan in welke omstandigheden politieke gevangenen in Europese lan den verkeren. Er zou een speciale commissie moeten komen voor toe zicht op kampen en gevangenissen voor politieke misdadigers. De verkla ring, die gisteren in Moskou aan de buitenlandse pers is verstrekt, spreekt van een 'ernstige verslechtering' van de toestand in Russische kampen. Het parlement nam in Luxemburg het voorstel aan om het bedrag van 190 miljoen gulden, dat voor deze transac tie op de begroting stond, te schrap pen. De levering van 200.000 ton bo ter aan de Sowjet-Unie kostte de EEG geld, omdat de Russen veel minder betaalden dan de prijs, die de Europe se boeren is gegarandeerd. Het ver schil moest uit het EEG-landbouw- fonds worden bijgepast. De indiener van het voorstel om de 190 miljoen gulden te schrappen, de Duitser Heinrich Aigner, vond dat het parlement duidelijk moest maken, dat het geen herhaling van dergelijke onvoordelige transacties wil. De af keuring door het Europese parlement heeft niet veel meer dan symbolische waarde.. Het kan de verkoop niet on gedaan maken. De Europese minister raad, het orgaan dat de beslissingen neemt in de EEG, heeft de transactie met de Sowjet-Unie al goedgekeurd en zal de motie van het parlement naast zich neer kunnen leggen. Het bedrag van 190 miljoen gulden is onderdeel van een aanvullende begro ting van 3.2 miljard gulden. Dit be drag is bijna geheel nodig voor tegen vallers bij het Europese landbouwbe leid. De boterverkoop naar de Sowjet-Unie werd in het parlement verdedigd door de Italiaan Scarascia-Mugnozza, vice- voorzitter van de Europese commissie. Hij zei dat de kosten nog hoger wa ren geweest als de boter niet was ver kocht, maar in de koelhuizen was blij ven liggen. Een deel van de liberale fractie viel hem bij en stemde tegen het voorstel van Aigner. Mugnozza be loofde, dat het Europese parlement voortaan op de hoogte zal worden ge bracht van dergelijke transacties. De ministers van buitenlandse zaken van de EEG-landen hebben gisteren in Brussel onder meer gesproken over de verhouding tussen Oost-Duitsland en de Europese gemeenschap. De grens tussen Oost- en West-Duitsland vormde totnutoe eigenlijk een gat in de tolmuur, die de EEG heeft opge trokken om haar markt te bescher men. Door de delicate verhouding tus sen de Bondsrepubliek en de DDR was het voor de EEG moeilijk om Oost-Duitsland als normaal 'buiten land' te behandelen. Nu West- en Oost-Duitsland elkaar hebben gevonden, ligt dit geheel an ders. De ministers besloten gisteren hun permanente vertegenwoordigers in Brussel te laten onderzoeken welke gevolgen de gewijzigde verhouding tussen Oost- en West-Duitsland moet hebben voor de EEG. Blijft Oost- Duitsland een aparte plaats innemen, dan zullen waarschijnlijk andere EEG-landen dat aangrijpen om af te wijken van de gemeenschappelijke Europese handelspolitiek. De Franse minister heeft al gezegd, dat Frank rijk ook wel bijzondere betrekkingen met een land buiten de EEG wil, zo als West-Duitsland die heeft met de Frankrijk was er ook de oorzaak van dat de EEG nog niet kan gaan onder handelen over toetreding tot de inter nationale suikerovereenkomst. De Franse regering weigerde de Europese commissie een mandaat te geven. De EEG-delegatie zal nu voorlopig alleen maar toehoorder kunnen zijn bij de onderhandelingen, die in Genève wor den gehouden. Frankrijk heeft zijn suikerproduktie de laatste jaren sterk opgevoerd en zou waarschijnlijk een stap terug moeten doen als de EEG tot de internationale suikerovereen komst zou toetreden. Naar aanleiding van een artikel over hongersnood in Ethiopië is vorige week vrijdag een rekeningnummer ge publiceerd voor storting van bijdra gen aan de Federatie Hulp Ethiopië. Voor diegenen die een bijdrage willen storten via de postgiro zijn de gege vens als volgt: Federatie Hulp Ethio pië, postgironummer 3656, ten name van Van Lanschotbank, Herengracht 199, Amsterdam op rekeningnummer 632525053. Dit laatste nummer is het rekeningnummer van de voornoemde bankinstelling, en niet dat van de postgiro. KAPPERS Voor de Chileense kappers betekent de staatsgreep een plotselinge ople ving van hun klandizie. Langharige jongeren en mannen met baarden stromen naar kapperszaken, sinds ge ruchten de ronde doen dat de militai ren iedereen met lang haar kaal zul len scheren. De junta ontkent dit ge rucht. De grenzen zijn nog steeds ge sloten, omdat de^ junta nog niet ge reed is met haar onderzoek naar de duizenden gewapende buitenlanders. Volgens de junta proberen sommige Chilenen met grote hoeveelheden geld en kostbare bezittingen het land te verlaten. Inmiddels wordt een 'wit boek' voorbereid waarin 'ongelooflijke dingen zullen worden verteld' over de regering-Allendé, zo heeft de junta la ten weten. »/d Rijn Amersfoort Amsterdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ed« H Enschedé Gorinchem 's Gravenhage Groningen Helmond Kampen Leiden Meppcl lelburg Naardcn Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Terneuzen Tilburg Vlaardingcn door Stewart Russell Duizenden buitenlanders die on der wijlen president Salvador Allende naar Chili zijn geko men zijn het voornaamste jacht wild geworden van het nieuwe militaire regime. De jacht op buitenlanders vormt een hoofdbestanddeel van de poging der junta 'extremisten' uit te scha kelen. De bewindhebbers hebben be nadrukt dat zij de hoogste waarde ring hebben voor 'produktieve' bui tenlandse ingezetenen en journalis ten die Chili bezoeken. Maar er heerst een alles overheersend kli maat van wantrouwen in buitenlan ders. Veel touristen, die op geen en kele manier bij het politieke gebeu ren betrokken zijn geweest, zijn bang. Elke keer als zij een militair of een politie-agent ontmoeten vre zen zij het ergste. Honderden touristen, zakenlieden en internationale functionarissen zou den in hotels in de Chileense hoofd stad Santiago vastzitten en het land niet kunnen verlaten totdat het nieuwe bewind toestemming geeft de vluchten op het buitenland te hervatten. De regering Allende had destijds po litiek asiel verleend aan linkse oppo santen die gevlucht waren uit Boli via, Argentinië, Brazilië en Uruguay,, waar rechtse regimes aan de macht zijn. Allende's kabinet had ook beurzen verschaft aan studenten en wetenschappers uit alle delen van de wereld, die studie wilden maken van dr. Allende's linkse coalitie-re- gering. Ook hadden allerhande 'spe cialisten' speciale inreisvergunnin- gen gekregen. Zij konden binnenko men via de internationale luchtha ven Peduhuel in Santiago, zonder de normale douane- en immigratiefor maliteiten te moeten vervullen. 'Specialisten' De nieuwe machthebbers hebben dé beschuldiging geuit dat zich onder de 'specialisten' honderden linkse 'extremisten' hebben bevonden, die zijn geïmporteerd om de marxisti sche doctrine onder de Chileense jongeren te verspreiden en plaatse lijke militante groepen te trainen in het gebruik van moderne wapens. Ook Allende zelf heeft aan de oplei ding deelgenomen, zo beweert het militaire bewind. Journalisten had den foto's te zien gekregen die in Een van de eerste maatregelen na de vestiging van een militaire dictatuur is het oppakken van opposanten. Het bekende beeld herhaalt zich in Chili, waar de generaals nu een- klopjacht op buitenlanders hebben georganiseerd. beslag zouden zijn genomen in het presidentiële verblijf Tcmas Moro. Daarop stond het voormalige staats hoofd met een automatisch wapen in de hand in aanwezigheid volgens de junta van een instructeur, die een Cubaan zou zijn. Een van de eerste maatregelen van het nieuwe regime was het uitwij zen van in Chili ge-accrediteerde Cubaanse diplomaten. Dit gebeurde na 48 spannende uren, waarin de Cubaanse ambassade was omsingeld door troepen en de politie en waar bij, aldus officiële zegslieden, schoten zijn gewisseld. Naast de diplomaten zijn ook andere Cubanen Chili uitgezet Zo wordt beweerd dat tot Allende's lijfwacht, die bekendstond als GAP (Grupo de Amigos Personales groep van persoonlijke vrienden) Cubanen be hoorden. Het grootste deel van deze lijfwacht stierf met AHende tijdens de verdediging vin h-i presidentiële paleis de Mo week dinsdag door de 5iiijJKidchlen werd beschoten en gebombardeerd. Uit dezelfde bron kwam het bericht dat er cok Cubanen bij de groep waren, die korte tijd het Tomas Moro-ver- blijf van Allende in de buitenwijk Las Condes in Santiago heeft verde digd. Ballingen De officiële cijfers over het aantal buitenlanders in Chili variëren tus sen de 10.000 aldus de nieuwe minister van binnenlandse zaken Oscar Bonilla op een persconferentie vorige week en 13.000. Dit laatste getal werd genoemd door generaal Gustavo Leigh, lid van de junta en chef van de luchtmacht In een offi ciële onderverdeling naar land v an herkomst van het aantal buitenlan ders dat illegaal, dan wel 'onder ver dachte omstandigheden' in Chili zou zijn, worden opgesomd: 4.000 Bolivi ans; 23 Argentijnen; 1000 Cubanen; 1200 Brazilianen; 1200 Uruguezen en 700 Peruanen. Volgens waarnemers is het grootste deel van de Bolivianen aanhanger van de Boliviaanse ex-president Ju an Fosé Torres, die in augustus 1971 naar Chili vluchtte, nadat zijn gema tigd linkse regering door militairen was afgezet. De Uruguezen waren merendeels of actieve leden of aan hangers van de Tupamaro-stadsguer- rilleros. Tot de Argentijnse immi granten zouden stadsguerrillercs be horen van de ERP, het Revolutio naire Volksleger, terwijl de Brazili aanse groep alle richtingen zou weerspiegelen van de in Brazilië, te gen de rechtse militaire dictatuur, opererende oppositie. Tijdens de paar uur dat ik tijdelijk in gevangenschap was op het minis terie van defensie in de nacht van dinsdag 11 september zag ik zelf dat twee jonge negers, vermoe delijk Brazilianen, de wachtkamer werden blnnengestompt om vervol gens via een wirwar van trappen in een kelder te verdwijnen, waar naar kon worden aangenomen een 'harde kern' van gevangenen aan de tand werd gevoeld. Waarnemers menen dat veel buiten landse 'indringers' in Chili waren om door hen opgegeven redenen: ballingschap of studie. Maar de waarnemers nemen de versie van de nieuwe autoriteiten aan dat een groot deel van hen in Chili in het politieke leven betrokken zijn ge raakt als actieve aanhangers van de Allende's coalitieregering. Suggestie Maar de autoriteiten leggen grote nadruk op het enorme aantal bui tenlanders dat volgens de junta te gen hun staatsgreep heeft gevoch ten. De generaals hebben telkens herhaald er geen genade zal zijn voor buitenlanders die zijn gegrepen 'tijdens het doden van Chileense sol daten.' Waarnemers in Santiago hebben de indruk gekregen, dat de bewindheb bers proberen het verhaal te ver spreiden dat zeer weinig Chilenen, maar overwegend buitenlanders vo rige week naar de wapens hebben gepakt, om Allende's regering te steunen. Stewart Russell is correspondent in Chili van het Britse persbureau Reuter. In tegenstelling tot diverse buitenlandse collega's heeft Russell zijn werk ln Santiago kunnen voort zetten en bericht hij mogelijk vla de telex op de Britse ambassade. REYKJAVIK (Reuter, AP) Het Britse marinefregat Lincoln heeft woensdag herhaalde pogingen gedaan om de IJslandse kanonneerboot Aegir te rammen, zo heeft de IJslandse kustwacht gisteren bekend gemaakt. De Aegir kon ternauwernood een aan varing voorkomen. IJsland heeft Engeland vorige week gewaarschuwd de diplomatieke betrek kingen te zullen verbreken en de En gelse ambassade te zullen sluiten, als de Britten nog een keer een IJslands schip zouden rammen. Een Brits voor stel om de ram-incidenten voor te leg gen aan vertegenwoordigers van drie neutrale landen, heeft IJsland van de hand gewezen. Zo'n commissie zou één of twee jaar de documenten be studeren en in de tussentijd heeft En geland de kans 'al onze schepen naar de bodem van de zee te sturen.' Nieuwe onderzeeër OSLO (AP) De Noorse luchtmacht heeft een geheel nieuw type Russi sche onderzeeër met 16 intercontinen tale raketten aan boord waargenomen en gefotografeerd. De raketten die naar schatting een bereik hebben van 7.000 km zouden ieder doel in Ameri ka en de Europese NAVO-landen kun nen bereiken. Het schip werd waarge nomen in de internationale wateren buiten de Noorse kust. Nixon naar Japan? WASHINGTON (UPI) President Nixon overweegt een officieel bezoek aan Japan, zo wordt in Washington vernomen. De reis zou nog dit jaar waarschijnlijk in november moe ten plaats vinden, aansluitend of voorafgaand aan zijn reis naar Euro pa. Koreaanse kwestie NEW YORK (Reuter) De Koreaan se kwestie, die de algemene vergade ring van de Verenigde Naties de afge lopen twee jaar heeft laten rusten, is gisteren op de agenda geplaatst. Het debat zal worden gevoerd in de poli tieke commissie. De beslissing werd met unanieme stemmen genomen. Chileense junta LUXEMBURG (Reuter) Zonder enig debat heeft het Europese parle ment een motie, waarin aangedrongen werd op herstel van de democratie in Chili, verwezen naar de politieke com missie voor nadere bestudering. Frank rijk heeft inmiddels reeds het nieu we bewind erkend, zoals ook al ls ge daan door Portugal, Spanje en Zwit serland. Haile Selassie PARIJS (AP) De Etiopische am bassade in Parijs heeft de berichten dat een lid van de keizerlijke familie een poging zou hebben gedaan om het vliegtuig met keizer Haile Selassie aan boord te kapen 'een absurde pro pagandastunt' genoemd. Het Front voor de bevrijding van Eritrea had in Bei roet verklaard dat prins Iskander Des- ta, 's keizers kleinzoon en plaatsver vangend commandant van de marine, de keizer bij zijn terugkeer uit Duits land had willen gijzelen en tot aftre den dwingen. Massale vissterfte KIEL (DPA) In de baai van Kiel aan de Oostzee zijn gisteren miljoe nen dode vissen waargenomen. De beesten hadden zuurstofgebrek. Het instituut voor oceanologie in Kiel noemt de massale vissterfte 'een alarmsignaal' voor de labiele toestand, waarin de Oostzee verkeert. Oorzaak zouden de meteorologisch ongewoon rustige zomer en nazomer zijn, die een grondige vermenging van het Oostzeewater hebben verhinderd. Alleen vrouwen JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse regering heeft de be palingen enigszins verlicht voor Afri kanen uit Bantostan, die in het ver- verwijderde Witwatersrand werken. Onmisbare arbeiders mogen in het vervolg hun vrouwen bij zich hebben, mits die hun kinderen niet meebren gen. BRUSSEL (ANP) De Belgische ge rechtelijke diensten zijn op de hoogte gebracht van geruchten dat de autote lefoon van de minister van defensie, Paul vanden Boeynants, afgeluisterd zou zijn. Een groepje Brusselse radio-zendama teurs zou de gesprekken die de minis ter vanuit zijn auto over de telefoon voert afgeluisterd en op de band heb ben opgenomen. Het gerucht over deze afluisteraffaire is in Brussel noch bevestigd, noch ontkend. De directeur-generaal van de afdeling transmissies van de Belgische PTT, Thys, heeft wel verklaard dat een eventueel onderzoek bijzonder moeilijk zal zijn. Radio-amateurs mogen, aldus deze ho ge ambtenaar, zenden en luisteren op bepaalde, streng omschreven golfleng ten. In het verleden is het wel vaker voorgekomen dat bewezen kon worden dat deze amateurs meeluisterden op golflengten die voor hen verboden ge bied waren. De Brusselse politiedien sten hebben bijvoorbeeld wel eens ge klaagd dat hun communicatie werd af geluisterd ,door derden. Om tegen deze afluisterpraktijken maatregelen te nemen is volgens de PTT-ambtenaar, een uiterst moeilijke zaak. Technisch is het wel mogelijk telefoongesprekken te 'versluieren', maar dat is erg kostbaar. Een gerech telijk optreden tegen afluisteraars is eigenlijk alleen goed mogelijk wan neer ze bij een huiszoeking op heter daad betrapt worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9