Fascinerend zoeken naar het ontstaan van leven op aarde 5 17e jaarbeurs van het oosten De Weldoener cf§oma ff door John Rowan Wilson TROLW KWARTET \KIJ1>\G 21 SEPTEMBER 197:5 BINNEN LA D RADIO cn TV TfrW' KRO-tv waagt zich aan groots-opgezette produktie door Ton Hydra HILVERSUM De KRO-televi- sie onderneemt maandag 24 sep tember een waagstuk door de zenduren na het journaal geheel te besteden aan een groots opge zette produktie over de evolutie, de theorieën daaromtrent en de vorderingen van de nieuwe bio logie. Een waagstuk is het 'Spel op leven en dood' ook in geestelijke zin, omdat dit programma een deel van de kijkers voor moeilijkheden kan plaatsen. Zij die van symboliek in het bijbelse scheppingsveraaal niet willen weten en wensen vast le houden aan een proces van zes dagen van vierentwin tig uur, kunnen in verzet en tot ver warring worden gebracht Bij de KRO wordt dit gevaar onderkend cn daar om zoekt men naar de mogelijkheid van pastorale begeleiding. "The Life Game', zoals de Engelse ti tel luidt, is niet zo maar een ratjetoe van bijeengegraaide wetenschappelijke ontdekkingen en veronderstellingen. Nigel Calder. de schrijver van de tekst voor dit televisieprogramma, heeft als gewetensvolle samensteller van zware documentaires zijn naam wel gevestigd. Van hem zond de KRO eerder uit 'Het explosieve heelal', 'Ge heimen van de geest' en 'Rusteloze aarde'. Aan 'Spel op leven en dood' heeft Calder een jaar gewerkt. Hij maakte onder andere een wereldreis langs de beroemdste wetenschappelijke centra, waar men zich toelegt op het ontraad selen van het leven op aarde. Dankzij samenwerking tussen omroeporganisa ties in acht landen kon de BBC over de gehele wereld filmopnamen maken om gesprekken met toonaangevende geleerden en hun nieuwste informa ties vast te leggen. Wonderen Wonderen van leven trekken als een fascinerende keten aan de toeschou wers voorbij. Ze komen onder de in druk van vulkaanuitbarstingen op Ha waii en ontdekken de samenhang met het mysterie van de daar voorkomen de vijfhonderd verschillende soorten vliegen. Ze zien tot hun verbazing dat met een biljartspel niet alleen het uitzwermen van de mens over de aar de wordt verklaard, maar ook de ver schillen in huidskleur en ras. Een ander spel maakt de met het blote oog niet waarneembare gedragingen van moleculen en genen zichtbaar. In een bruinkoolmijn bij Aken wedij veren archeologen met schop, houweel en stoffer tegen de giganten van de moderne techniek. Zij haasten zich uit de bodemlagen de bewegingen van oude volkeren in kaart le brengen voordat enorme graafmachines die sporen van het vroegste leven voor goed zullen laten verdwijnen. De ca mera's volgen deze ongelijke strijd en daarbij komt een antwoord naar vo ren op de vraag, waarom wij Europea nen zoveel bleker zijn geworden dan de mensen in het Nabije Oosten, waar toch ook onze plek van oorsprong ligt. Joop Reinboud presenteert 'Spel op leven en dood'. Het spreekt vanzelf dal de bijna twee en een half uur durende filmreis door het leven telkens wordt verweven met de theorieën op bevindingen van Dar win. met zijn selectietheorie een van de grondleggers van de moderne evo lutieleer. De film brengt evenwel ont dekkingen aan het licht, waarvan Dar win zelf nog geen ideee had onder andere het bestaan van de genen. Ni- gel Calder noemt ze boodschappers van verre voorouders. De meeste kijkers zullen weten dat de hydra in de Griekse mythologie de zevenkoppige tegenstander van Hercu les nieuwe koppen kon doen ont slaan uit de wond van een afgehou wen kop. Genen Veel informatie In de film is nu te zien dat er nog altijd hydra's tot deze verbluffende prestatie in staat zijn. Het zoetwater- polepje, dat slechts een paar millime ter lang is, Iaat zich in een Duits la boratorium volkomen afbreken,, maar uit de onsamenhangende massa wordt bnncn een week een nieuw dier op gebouwd. Tijdens de voorvertoning van 'Spel op ADVERTENTIE een rose rócfö met een naam leven en dood' vond ik deel één het moeilijkst vanwege de grote hoeveel heid wetenschappelijke informatie. Een van de aanwezigen was juist daardoor het meest gefascineerd om dat hij er zo weinig van begreep. Vo-or het behoorlijk verwerken van de ingewikkelde materie verdient het dan ook aanbevelig iets over de ont staansgeschiedenis na te lezen. Gelijk met de documentaire verschijnt daar om de Nederlandse vertaling van Cal- ders boek. Een voortreffelijk geïllus treerde Sesam Special van Bosch Keuning. Tot 15 november is dit be grijpelijk geschreven studiewerk te koop van de onwaarschijnlijk lage prijs van 12,50. Nadien zal de gebon den uitgave 19,50 kosten. Bij het levensproces spelen, zoals be kend, de genen een beslissende rol. De wetenschap maakt onderscheid tus sen genetisch materiaal dat de groei patronen van een soort bepaalt en ge nen die deze 'producenten' kontrole- ren. Om een antwoord te zoeken op de intrigerende vraag waaraan de vor mers van leven dan zelf gehoorzamen, neemt Erik Davidson de kijkers mee naar de bodem van de Stille Oceaan voor de Californische kust. SOma LMrn^fciAMliiNii, P/i blijft nog langer mooi met Chr\s*l 'Negen heit de klok' komt even terug HILVERSUM Fans van het oude bekende gezelligheidsprogramma van KRO-huize 'Negen heit de klok' kun nen vanmorgen en dinsdagmorgen nog eens hun hart ophalen aan herha lingen, die in 'moeders wil is wet' worden uitgezonden. (Van 8.45 tot 9.40 uur op Hilversum 2). De meest populaire radioprogramma's uit de vijftiger jaren hebben de om roepen niet bewaard. De 'Ster-avon den' van de NCRV zijn uitgewist, her uitzendingen .van de Familie Doorsnee van de VARA moeten gemaakt wor den van een particuliere verzameling. Van 'Negen heit de klok' zijn twee grammofoonplaten nog in goede staat. Maar van de meeste grammofoonpla ten is de lak beschadigd. Vandaag wordt uitgezonden 'schoolherinnerin gen' uit 1951, en dinsdag 'zoals de ou den zongen.uit 1950. De stemmen zijn te beluisteren van Jan de Cler, Alexander Pola en Dico van der Meer. Als bekende figuren keren weer te rug. freule Rad van Tonge (Wam Heskes) en 'de familie van Tutte.' Bijna griezelige vorm van plagiaat lil zijn film 'Het Heroïsche Optimisme van de Pruimebloesem' onthult Roelof Kiers meer van het China van vandaar/ dan hij deed met zijn eerste documen- jv^ taire, die vorige week door de VPRO werd uitgezonden. Een onthulling van zaken die zich elders in de icereld pre cies zo hebben voorgedaan. Het is een bijna griezelige vorm van plagiaat, zo als de Chinese kunstenaars zich slaafs in dienst stellen van het regiem. Zo ge beurde het In de Soujet-Unie, in het Derde Rijk van Hitler, in Spanje, Ar gentinië en ruit u maar verder de lan den Jn, waar een dictatuur greep kreeg op de creativiteit. Kiers bracht een aantal bekwame kun stenaars voor de camera. Echter, in plaats van voorboden te zijn van een nieuwe tijd, mensen met gevoeliger an tennes en met meer visie dan de massa, draven zij onder het toeziend oog van voorzitter Mao achter de dingen aan en reproduceren die dingen in een verheerlijkende trant. Zonder enige kritische zin deed één van die kunste vaars het voorkomen alsof de Chinese kunst van vóór de revolutie alleen maar droefgeestig en pessimistisch was. Je hoeft niet erg veel prentkunst te hebben gezien om te weten, dat de be wering niet waar is. Roelof Kiers heeft de dwingende invloed van een totalitair regiem tussen de beeldregels door scherp voelbaar gemaakt. Jan Wolkers en de VARA kregen de wind van voren van Twentenaren die niet zo best te spreken waren over de filmische belichting van hun gewest. De VARA stelt ons voor als hufters, zei de journalist Buter. Hij hekelde de eenzijdige aanpak en de folkloristi sche garnering met 'witte wieven' en andere restanten uit een onderontwik keld verleden. Een andere spreker vond dat ten aanzien van het recente verleden met halve waarheden was gewerkt. En een lector in de geschie denis aan de TH van Twente zei, in de film de aanzet te hebben gemist, hoe men het dan met elkaar beter zou kunnen aanpakken. De kritiek was over het algemeen ivel gerechtvaardigd. Het produktieteam van de VARA laat Jan Wolkers mis schien wel te veel de vrije hand. Hij berijdt een paar stokpaarden en hij koerst hen nadrukkelijk in de rich ting die hi) verlangt. Dat het af en toe dóórholfen geblazen is, ligt voor de hand. Hij staat alleen stil bij za ken die in zijn kraam te pas komen. Zijn aanpak1 is daardoor te zwartwit. Een mooie boom omhakken is natuur lijk zonde, maar wat er voor in de plaats moet komen, behoeft niet a pri ori ondeugdelijk te zijn. De titel van deze laatste uitzending luidde: 'Als Twente het over mocht doen.Van daar!' En de VARA dan? Opnieuw werd aandacht gevraagd voor de Waddenzee en de gevaren die dit immense stiék natuur bedreigen. Deze keer gezien door Engelse ogen en ge filmd in opdracht van een Duitse om roep. ledereen kan inmiddels weten, wat daar aan de hand is en wie de boosdoeners zijn die de natuur ver knallen. Ze zullen wel gewoon hun gang blijven gaan, want ondanks al onze mooie leuzen over leefbaarheid, is het economisch gewin nog altijd de doorslaggevende factor. De 'Berichten vit de Samenleving' signaleerden ook zoiets uit Limburg, waar bij Roermond het landschap levenloos wordt ge maakt door grintbaggeraars. De over heid vindt het goed. Vandaar TON HYDRA MARY PERKINS LOWIETJE -M- *S"vO| té»» -S T"? nh V- J SMIDJE VERHOLEN EN DE BOPPERTJES ILJlll COPYRI i§dl| SHT STUDIO AVAN 171. Toen de internationale trein de volgende ochtend in de vroegte te C.ravendrecht gearriveerd was, bega ven smidje Verholen, de oude graaf en de dienaar Adriaan zich onmiddel lijk naar de halte van de electrische tram. De smid liep voorop en wees de weg, want die was al zo vaak met de tram geweest. De oude graaf nog nooit, want die placht altijd met zijn eigen wagen naar de stad te gaan. 'Het was een wonderlijk avontuur, meneer de graaf,' lachte de smid. 'Maar het is gelukkig goed afgelopen, want U heeft al uw gestolen schatten weer terug.' 'Zeker, zeker,' ant woordde de oude edelman. 'Maar nu staat nog te bezien of die drommelse jongen van me de spullen wel heel huids thuisgekregen heeft. Laat de tram dus maar gauw komen, want ik ben nerveus. Ik wil naar huis.' Met een bescheiden kuchje nam toen Adriaan het woord. 'Wanneer ge me toestaat mij in het gesprek te men gen, dan sluit ik me gaarne bij Uw zienswijze aan,' zei hij. 'Hoe eerder de electrische tram hier is, hoe eerder wij ons kunnen overtuigen van de veilige thuiskomst van Uw geliefde zoon Roderick Reinier.' 'Dan wil ik jullie wel even met mijn auto naar huis brengen,' lachte de smid. 'Het is wel een oud beestje, maar beter slecht gereden dan goed gelopen, zeg ik altijd maar. Laten we maar hopen, dat ik het wagentje in onbescha?' staat terugvind, want ik heb heta avond zomaar op de Kerkbrink £nc staan.' En tijdens het houder^ al deze gesprekken was de tran, tuurlijk al lang gekomen. Ze even natuurlijk ingestapt en nu N te en hobbelde het logge bakbej over de oneffen rails van het dorp Rijkhuyzen. Maar het eenzaam in Rijkhuyzen. Het dorn wel uitgeslprven. Het enige, dij menselijk leven wees was de aF zigheid van een vlag op de toreijg Vreemd was het evenwel, dat del* niet naar zijn eindpunt reed <j Kerkbrink. De drie reizigers mil een halte eerder uitstappen FERDINAND (ADVERTENTIE) zutphan 19 Mn 26 s«ptember 1973 geopend: wwkdegen 14-22uur zaterdag 10-18 uur zondag gesloten Radio vandaag 'Het was ontzettend. Ontzettend Bar rington wachtte, alsof de herinnering eraan bijna te veel voor hem was. 'Er was niet mét hem te praten. Hij mompelde alleen in zichzelf. Zijn ogen dwaalden de hele tijd rond. alsof hij bang was voor iets wat hij niet kon beschrijven. En zijn armen. Hij legde zijn hand over zijn ogen. 'Die waren aan weerskanten van hem aan een plank vastgebonden. Het schijnt dat hij als ze ze losmaken het verband afrukt en probeert de won den open te krabben'. 'Heeft hij je herkend?' 'Dat weet ik niet. Hij zag me wel, maar of hij me kende Hij zei machteloos: 'Ik wéét het niet Hoe kan iemand dat te weten ko men?' Hij verviel in stilzwijgen. Werner had een suite voor Barrington en Sylvia gereserveerd cn voor zichzelf een ka mer op dezelfde verdieping. Toen hij had uitgepakt, ging hij naar de zitka mer van de Harringtons. Edward zat er alleen bij het raam naar buiten te kijken. Het was laat in de middag en het werd druk op het plein voor het hotel. Barrington keek nauwelijks om toen Werner binnenkwam. 'Sylvia is even weg', zei hij. 'Neem een drankje'. Er stond een fles whiskey met wat ijs op tafel. Werner maakte een glas voor zichzelf klaar. 'Jij ook?' 'Dank je'. Barrington sprak alsof hij in gedachten verzonken was. 'Weet je. toen ik Carl vanmiddag aankeek, deed hij me ergens aan denken. Dat was toen ik lang geleden in het Metropoli tan werkte. Ik opereerde toen een hond. Het was maar een dier, natuur lijk. Dat moest je jezelf steeds voor houden. Toch had het van me gehou den het had er op gerekend dat ik het zou beschermen' Hij slikte zwaar. 'Ik weet nu nog hoe het rook. Weet je. de reuk van een dier zegt je veel'. Hij voegde er bitter aan toe: 'Ik word nog beroerd als ik er aan denk'. Zijn stem was duidelijk anders gewor den dan die waaraan Werner in de loop der jaren gewend was geraakt. Hij was ruiger en dieper geworden, met vettere klinkers. Plotseling besef te Werner dat het de stem van Bar- ringtons jeugd was. uit de dagen voordat hij beroemd was geworden cn de wereld hem vereerde. 'Daardoor ben ik te weten gekomen wat me te doen stond. Ik wist het toen zeker, en nu ook. Ik ben op het verkeerde pad. Dit alles is niet voor mij weggelegd.' Hij maakte een ge- braar dat do kamer met zijn elegante Scandinavische meubilering en goed geklede menigte op straat, het hele bestel van Europese voorspoed en be schaving omvatte. 'Deze.deze rot zooi'. Toen Werner er iets op zeggen wilde, ging hij voort: 'Ik weet het. Sommige dingen moeten gebeuren. Lijden moest aanvaard worden. Dat zie ik wel in. Ik heb meer meege maakt dan de meeste mensen. Ik weet niet wat het antwoord is. Ik ken de waarheid van deze wereld niet. Maar ik heb in elk geval geleerd wat voor mij zelf goed en verkeerd is'. Hij stond op en idi: 'Ik ga naar Afrika te rug Horace'. 'En het geld?' 'Dat laat ik aan jou over. Ik zal doen wat jij zegt. Stuur me de papieren maar, dan teken ik ze wel. Als ik maar mijn ziekenhuis kan houden. De hele rest mag weg'. 'Zo erg hoeft het niet te zijn. 'Ja', zei hij vastbesloten. 'Ik wil dat het weggaat. Ik weet nu dat het alle maal fout was die hele opge schroefde boel. Het is nooit werkelijk goed geweest. Voor mij niet, ten min ste. Misschien dat iemand anders het gekund zou hebben'. 'Edward, ik geloof dat je je het te veel aantrekt. Omdat de boel een beetje uit de hand gelopen is, wil dat nog niet zeggen dat je helemaal moet opgeven. Als de financiën wat beter in de gaten worden gehouden. Barrington leek hem niet te horen. 'Ik moet terug naar waar ik begonnen ben', zei hij. 'Andere mensen kunnen zich bezig houden met de grote din gen waar jij in gelooft. Onderwijs, landbouw, sociale vooruitgang. Ik ga mc houden aan het werk dat alleen ik kan doen' 'Gooi je vijf jaar hard werken weg?' Vijf jaar is in Afrika niet veel'. Hij glimlachte Werner flauwtjes toe. 'Ik heb je geld verspild. Horace het spijt me'. 'Ach. dat kan barsten'. Werner zat werkelijk in de put. Hij had altijd nog hoop gehad het project te redden zelfs toen Barrington de meeste moei lijkheden maakte. En nu kon hij aan Barringtons stem horen dat het hope loos was. 'Heb je het Sylvia verteld?' 'Nee, nog niet'. 'Heb je bedacht wat voor uitwerking dat op haar zal hebben? Ik bedoel: dat project was haar levenstaak. Vraag je haar mee terug te gaan en opnieuw te beginnen?' Barrington gaf niet meteen antwoord. Zijn gezicht had een eigenaardige af wezige, in zichzelf gekeerde uitdruk king. Op een dergelijk ogenblik kon je de kracht voelen waardoor hij een gok kon nemen cn alles opofferen aan de eisen van zijn wil of hij nu dat offer was of iemand anders. Ten slot te zei hij traag: 'Nee, dat zal ik haar niet vragen'. Voordat Werner hem in de rede kon vallen, vervolgde hij: 'Ik wil in mijn eentje terug'. Werner keek hem verbaasd aan. 'Je bedoelt dat je haar wilt achterlaten?' Barrington knikte. 'Dat zal helaas wel moeten'. 'Maar Edward, dat kun je niet doen' Hij was diep getroffen. Ze is je vrouw ze houdt van je. 'Dat geloof ik niet. Barrington leek zichzelf te willen overtuigen. 'Niet. écht'. Ik geloof dat ze hield van wat zé van mij maken wilde. Maar dat is niet gelukt'. Hij fronste met de be nauwde uitdrukking die hij altijd aan nam als hij zijn daden in logische be woordingen moest uiteenzetten. Er schoot Werner iets te binnen. 'Als het iets met Carl té maken heeft en die brief...' 'Nee. Dat is het niet'. Hij ijsbeerde door de kamer terwijl hij het pro beerde te verklaren. Hakkelend vertel de hij hoe zijn bezorgdheid en twijfel gegroeid waren tijdens de hele tour nee en in de verschrikkelijke gebeur tenissen van de laatste paar dagen een hoogtepunt hadden bereikt Hij scheen er een parallel in te ontdek ken met zijn eerste tijd in het Metro politan en de laatsté teleurstellende maanden in Manusha. Opnieuw voelde hij de drang zichzelf af te snijden en alles wat hem aan een afgedankt be staan herinnerde uit te bannen. Hij zei: 'Ik verwijt Sylvia niets. Het is ge woon afgelopen. Ik hoop dat ze het be grijpt. Maar of'ze het wel begrijpt of niet. ik kan er toch niets aan veran deren'. (Wordt vervolgd) HILVERSUM 1 AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met 7.55 Verkeers- inf.8.00 Nws; 8.11 Radiojournaal en.S.30 De groenteman. 9.00 Schoolradio. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind?, pedagog. rubr. 9.35 Waterst. AVRO: 9.40 (S) De hobo in de ka- merimiz.: mod. muz. 10.00 (S) V.d. kleuters. 10 10 (ged.S) Arbeidsvitaminen. (11 00 Nws: 11.03 Radiojournaal). 11.30 (S) Violen en contrabas: klass.- en semi-klass. muz. 11.55 Beursber. NOS: 12.00 Blik op de Derde We reld: irifprogr. over ontwikkel.samenwerk. 12.15 Blik op Europa, inf. progr. over Eur. integratie. Ovcrhcidsvoorl.: 12.30 Uitz. v.d. landb. NOS: 12.40 (S) Lichte gramm.muz. 12 50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Dingen v.d. dag. NOS: 13.25 Toerismo - toerist, inf. uit binnen- en bui- tcnl. 13.50 Van Ta-ta tot totale taal - rubr. over het leven in de taal. 14.00 (S) Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance. 14.35 Spie gel van België: muz. en nws van onze zui derburen. 15.00 Zoeklicht op Nederl.: rep. cn comm. uit alle delen v.h. land en veel muz. <16.00-16.02 Nws). RVU: 16.40 Vredes-opvoe- ding: progr. over de taak v.h. onderwijs v.d. bevordering v.d. (wereld-)vrede. VPRO: 17.00 VPRO-Vrijdag: rechtstr. progr. met po- lit. analyses, rep., achtergr.inf. en telef. re alities, met 17.00 Akt.rubr.; 17.55 Med.: VPRO: 18 00 Nws: 18.11 Akt.rubr. en 18.50 Komm. KRO: 19.00 Kanjer Koning Koipp. 19.05 (S) Lichte muz. uit KRO-prod. 19.30 Een wereld op z'n kop: progr. over moge- lijkh. in de liturgie. 20.00 (S) In antw. op Uw schrijven: verzoekpl.progr. 22.00 Reis- óogst - toerist, magazine. 22.25 Overweging- 22.30 Nws. 22.40 (S) Hits. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7r06 IS) Badinerie: klass. en popul.-klass. muz. (7.30 Nws: 7.41-7.50 Echo). 8.24 Over- weging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade: semi-klass. cn mod. ka- mermuz. (10.30-10,32 Nws). 11.00 V.d. zieken. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: KRO's pauzeprogr. (12.22 Wij v.h. land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws: 12.41-12.50 Echo; 13.00-13.05 Raden maar 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op vrijdag. (15.30-15.32 Nws). 17.00 Zonder grenzen: rubr. over missie en zending. 17.10 (S) Het Metrop. Ork.: amusem.muz. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Licht ork. met solisten. PP: 18.19 Uitz. v.d. P.v.d.A. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenning: nws. feiten en achtergr. op soc.-maatsch. terrein. 18.58 Marktber. VPRO: 19.00 VPRO-Vrijdag: Rechtstr. progr. met soc.-kult. akt. en ber. en waarin verder 19.00 en 20.05 Akt.rubr.: 20.00 Nws en 20.15 VPRO-Vrijdagavond conc. (19,50-20.00 NOS: Den Haag vandaag.) VARA: 21.00 (S) Mose, opera van Rossini, uitgev. door Omroepork.. Gr. Omroepkoor en solis ten. 23.35 Het literaire succes. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III EO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Gospelsound: muz. voor jonge mensen. S.00 Nws. 8.02 sen thee en koffie. 9.00 Nws. 9.03 derl. muz. t.g.v. regeringsjub. 10.0 'L 10.03 (S) Do muzikale fruitmand: vp? progr. v.d. zieken. NCRV: 11.00 Nw t( Zing, zing. zing: 12.00 Nws. 12.03 Bij - op de Holl. toer. 13.00 Nws. 13.03 P NOS: 14.00 Nws. 14.03 Meurders m AVRO: 15.00 Nws. 15.03 Top-Twenty I 1 rik. hitparade. 16.00 Nws. 16.03 Top II: De Engelse hitparade. 17.00 Nw Radiojournaal. 17.06 Postbus 700: progr. NOS: 18.00 Nws. 18.02 Joost mag ni 19.00 Nws. 19.02 Gevolmachtigd: 20.00 Nws. 20.02 Dr. Wiener's VPRO: 21.00 Nws. 21.02 VPRO-Vrijda show: gevar. muz.progr. (22.00, 2 24.00 Nws: 22.55 Med.). 0.55-1.00 Nws 3 BELGIE 324 m NED, L 12.00 Nws. med. en SOS-ber. 12.0 progr. 12.50. Buitenl. persoverz. 13.01 akt.. weerber. en schouwburgprogr.'f1 na: Zig-Zag. 13.55 Beursber. 14.00 N* Schoolradio. 15.00 Nws. 15.03 Scho 15.23 Melodie radio. 16.00 Nws en b( 16.10 Melodie radio. 17.00 Nws en p1" Big Band Battle. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 V.d. soldaten. 18.2 desportber. 18.30 Wegwijs wezen, e Sportmagazine. 18.55 Taalwenken'. Dansmuz. 19.00 Nws en akt. 19.30 radio. 19.40 Keurig Engels. 19.45 Boe0 20.00 Vrijdagavond-Variete. 21.00 ternws. 22.00 Nws. 23.00 Nws. 23.1 23 40-23.45 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie VR. 21-9-73 NA 18 UUR NEDERLAND I NOS 18.45 Kiri de Clown 18.55 Journaal TROS 19.05 De Wombels 19.10 Arthur (4) 19.30 'n Gulden de man NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Zevensprong 22.00 De familie Strauss (4) NOS 22.50 Journaal NEDERLAND H NOS 18.45 Kiri de Clown 18.55 Journaal AVRO 19.05 De ochone heks 19.30 Wie v.d. Drie NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Uilenspiegel (III) 21.40 Een leven in beeld, levensverhaal van een bijzondere Nederlander NOS 22.45 Uit de Kunst-Kunst in de knoei (5) 23.15 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Herh. van journaal. 10.30 Amerik. speelfilm uit 1965. 12.05 Inf. en meningen uit het econ. leven. 12.50 Pers overz. 13.00-13.20 Journaal. 15.50 Journaal. 15.55 Fllmrep. 16.40 V.d. kinderen. 17.10 Scholierenprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Sportjournaal. 18.30 Act. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau- magazine. 19.26 TV-film. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20-11.20 TV-cursussen. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Okay SIR. 18.40 Jour naal. 19.15 Kinderprogr. 19.25 Misdaadfilm.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Cult.maga- zine. 21.00 Rep. uit Bonn. 21.15 Der 7. Sinr?. 21.25 Misdaadfilm. 22.15 Journaal. 22.30 TV- spel. 0.05 Journaal. DUITSLAND II 16.30 TV-feuill. 16.55 Inf. progr Weerber. voor vakantiegangers. 17.3 naai en weerber. 17.35 Rep. en muz. 18.35 Charlie Chaplin. 19.10 Buitel 19,45 Journaal, act. en weerber. 20. tieserie. Aansl.: Kort Journaal. 21.1 retprogr. 22.15 Dagboek uit de Katb i 22.30 Journaal, comm. en weerber. Weerber. voor vakantiegangers. 21 ami 200. Oostenr. speelfilm uit 19 Kort journaal. DUITSLAND III WDR S.20-17.30 Schooltelevisie. 18.00 Russ. les. 18.30 Wlskundecursu Zandmann. 19.05 Progr. voor Joegosl. 19.15 Landsforum. 19.45 Nws uit 1 Stoofperen met varkenslapjes 4 varkenslapjes a 100 gram peper, zout, boter 1 kg. stoofperen 40 gr. suiker citroenschil aardappelmeel 1*4 kg. gekookte aardappelen De peren schillen, in vieren s en de klokhuizen verwijderej peren wassen en met zoveel wa zetten dat ze half onder staa troenschil en suiker loevoege peren zachtjes koken tot ze mooi rood van kleur zijn. De c schil verwijderen en het vocht den met wat aangemengd aari meel. Peren die moeilijk rood een beetje bessesap erbij. De vi lapjes met peper en zout best en in een flinke klont boter br gaar bakken. De jus met wat wa blussen. De stoofperen op een r rangschikken. De inmiddels gel aardappelen en varkenslapjes i heen leggen. De jus apart erbij. Menutip: Grapefruit, stoofpere varkenslapjes, gebakkeu aardaf hopjesvla met noten. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6